SchagerCourant GOUDEN KETENEN Snijwonden Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Feuilleton. Het mes dat uitschiet. Kloosterbalsem Zaterdag 15 October 1927 70ste Jaargang. No. 8135. M wikrincbrwaard. Vergadering van 't Dep. Wieringerwaard van de mm tot Nut van 't Algemeen, op Woensdagavond in het lokaal van den heer H. v. d. Woude. Voorzit ter de heer H. Koster, secretaris de heer S. Sies- •W Na opening en voorlezing dpr notulen wordt me- dpc-edeeld: a. dat het quotum aan het H.B.S. voor onze afdeeling f 81.25 bedraagt. j> Dat door steun en giften van somjmige leden 't departement in de gelegenheid is gesteld een aantal nieuwe boeken aan te koopen. c. Dat door het gemeentebestuur is medegedeeld, dat er geen bezwaar bestaat tot berging der boeken in een der schoollokalen. Ingekomen is o.m. een brochure van het H.B.S., getiteld „Tot geluk geboren". De bedoeling is, dat deze zullen worden uitgereikt aan ouders, die hun kind bij den Burgerlijken Stand komen aangeven, Het is een zeer nuttig boekje over de opvoeding van het kind vanaf de geboorte tot den schoolleeftijd. Aan bet Gemeentebestuur zal worden verzocht een zeker aantal van deze boekjes aan te koopen. Wanneer genoemd bestuur bezwaar daartegen heeft, zal het vanwege het Departement geschieden. Alge meen is mJen van oordeel, dat het hij den Burgerlij ken Stand beter op zijn plaats is. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren K. Zijp en D. Sleutel, geeft aan als ontvangst f280.75, waarin is begrepen het nadeelig saldo vorig jaar ad f34.85. De uitgaven hebben be dragen f280.48, zoodat bet nadeelig saldo is gere- duceerd tot f8.73. Bij den leeskring is ontvangen (104.54; uitgegeven f24.05, zoodat hier een batig saldo was te noteeren van f 80.49. Hierna komt in bespreking de verdeeling der win teravonden, in verband waarmee een serie aanbie dingen bij den secretaris zijn ingekomen. De dubbel tjes spelen hierbij de hoofdrol. Na breedvoerige dis cussie wordt besloten voor den len avond in No vember onderhandelingen aan te knoopen met Jan van Riemsdijk. Wanneer dat zou gebeuren, hebben de leden iniet een huisgenoot vrije toegang, evenals gehuwde mingegoeden, terwijl overigens fl entrée zal worden geheven. De 2e avond zal zoo mogelijk worden gevuld met de vertooning van lantaarnplaatjes of, indien de kas het toelaat, weer een spreker en de 3e avond met eigen krachten. Het vaststellen van den datum enz. wordt aan het bestuur overgelaten. Ten slotte wor den een 32-tal gelezen boeken aan de meestbieden den te koop aangeboden. Een klein aantal onver kochte zullen een plaats vinden in de bibliotheek. - hoogwoud. Vergadering van het departement 'Hoogwoud van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ten lokale van den heer Modder, alhier. Door afwezigheid van den voorzitter, den heer !H. de Boer, opent de vice-voorzitter de heer C. Pijper de vergadering met welkom. De secretaris, de heer I. Hoekstra, leest de notu len der vorige bijeenkomst, die onveranderd onder dank worden vastgesteld. Voorzitter stelt aan de orde: Spreker vanwege het Hoofdbestuur. Als spreker zal zoo mogelijk in de maand Januari worden uitgenoodigd de heer G. Joan Brettani te 's-Gravenihage, met als onderwerp: „Ernstige en hu moristische voordrachten met of zonder muzikale be geleiding. Voor nietdeden wordt de entree bepaald op 25 cent Benoeming lid van de commissie van toezicht voor e Spaarbank. Als zoodanig wordt 'herbenoemd de heer J. Koomen, candidaat-notaris alhier. Benoeming Commissie van de Spaarbank. Als zoo danig wordt herbenoemd de heer C. Pijper alhier. Rekening en verantwoording van den penning meester over 1926—1927. De ontvangsten hebben bedragen f 60.81, de uit gaven daarentegen f 88.04H, nadeelig saldo f 7.23 X Bijl den aanvang van het dienstjaar bedroeg het nadeelig slot f 25.78zoodat de vereeniging finan cieel belangrijk is vooruitgegaan. ■Voorstel tot opheffing van het begrafenisfonds. Na uitvoerige besprekingen wordt tenslotte met al gemeen goedvinden besloten tot opheffing. De Ver zekeringskamer maakt het zoo lastig, dat de op heffing op haar aandrang geschied. Het bestuur zal de liquidatie ter hand nemen en een zoo goed mo gelijke regeling treffen. Die volgende vergadering zal het bestuur nader vaststellen in November 1927, Hierna sluiting. bevordering van het gebruik van lim burgs che steenkolen. De minister van waterstaat heeft aan de Gedep. Staten der provincies geschreven: Met het oog op de moeilijke tijdsomstandigheden, waarin de Limburgsche mijnindustrie nog altijd ver keert, wil de regeering zooveel mogelijk het ge bruik van Limburgsche steenkolen en steenkool producten blijven bevorderen. Ik zou het op prijs stellen, indien daarmede ook door de waterschapsbesturen werd rekening gehou den. voorzooveel dit niet reeds het geval mocht zijn. Tk moge u daarom uitnoodigen. de bedoelde be sturen in uwe provincie namens mij te verzoeken bij aanschaffing van brandstoffen zooveel mogelijk aan de Limburgsche mijnproducten de voorkeur te willen geven. conferentie afschaffing van in- en uitvoerverboden. De Nederlandsche regeering zal op de conferentie inzake afschaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen, welke a.s. Maandag te Genève zal aan vangen, vertegenwoordigd zijn door dr. F. E. Pos- thuma, voorzitter van den Nijverheidsraad, oud-mi nister van landbouw, handel en nijverheid; den heer F. M. Wibaut, lid van de Eerste Kamer, oud wethouder van Amsterdam, en den heer S. de Graaff, oud-minister van koloniën. opruiming van krotten in drente. De besturen der Drentsche Veengemeenten en van gemeenten, welke op den rand van het veenge- west liggen, besteden, nu door de emigratie van ar beiders naar Twente, Brabant en andere streken, de woningvoorraad grooter wordt, groote aandacht aan de opruiming van krotten. Het bestuur der gemeen te Coevorden is reeds geruimen tijd bezig de arbei ders, die in minder goede huizen wonen onder te brengen in de woningen der bouwsticbting, welke ledig staan ten gevolge van het verhuizen van vele arbeiders meestal spoorwegpersoneel - naar an dere gemeenten. Te Dalen is men bezig met plannen om op groote schaal woningen onbewoonbaar te verklaren. Deze woningen staan grootendeels in de Peel, bet veengedeelte dezer gemeente. de harddraver „auto*. Het bekende harddraverspaard „Auto", dat zooveel successen in zijn leven heeft weten te behalen, werd plotseling zoodanig ongesteld, dat hij moest worden afgemaakt. wat een! ei waard is. Dr. van Hamel Roos schrijft in het „Maandblad te gen de vervalschingen": „Wij hebben het zoowel uit een huishoudelijk als economisch oogpunt belangrijk geacht eens na te gaan, aan de hand van de resultaten van ons on derzoek, wat de waarde van „een ei" is en of de door de huisvrouw betaalde prijzen evenredig zijn aan de waarde van dit zoo gewichtige voedingsmiddel. En dat wij: daarbij tot crieuse resultaten kwamen, moge o.a. blijken uit het feit, dat terwijl bij de eene soort (bij een gelijke schaalpercentage van 10 pet.) de in houd 64.780 gram bedroeg, een andere soort van in houd had van 48.375 gram. Daar de prijzen gelijk w-aren (10 cent), ontving men voor hetzelfde geld in het eene geval 34 pet. minder voedingsstof dan in het andere 1 Onze vergelijkende proefnemingen strekten zich uit tot een dertiental plaatsen en daarbij bleek, dat de schaal ongeveer 10 pet. van het eigen gewicht be droeg, terwijl 't gemiddelde gewicht 63 gr. per ei bleek te zijn, zoodat per kilogram 16 eieren ver- eischt worden. Indien derhalve dit cijfer niet bereikt zoude worden, doordien de eieren te klein of de luchtkamers te groot zouden zijn, zoude een aan vulling met zooveel eieren noodig zijn, tot het ge wicht van een kilo bereikt zoude zijn. De prijs daarvan zoude natuurlijk overeenkomstig de dage lijksche marktwaarde berekend behooren te worden. Mocht deze of een dergelijke regeling, doch in ieder geval de verkoop per gewicht, ingang vinden, dan zoude daardoor een einde gemaakt kunnen wor den aan hetzij opzettelijk of onwillekeurig nadeel voor den verkooper, speciaal ln den detailhandel Een verandering in den tegenwoordigen verkoops- vorm van een zoo belangrijk voedingsmiddel is in het publiek belang te achten. een motorrijder aangereden. Te Delft is eergisteravond omstreeks zeven uur een heer, wonende Obrechtstraat te Den Haag, die per motorrijwiel op den Rotterdamscheweg reed, doordat hij geen achterlicht had, aangereden door een auto van den heer Leons uit Den Haag, die hem achterop reed. De motorwielrijder werd ernstig ver wond en werd met de auto van den heer Leons ter verdere verpleging naar Den Haag vervoerd, wel verdiend. Eien 18-Jarige werkster, die in dienst ls bij eon bioscooptheater te Rotterdam, was verloofd met een 21-jarigen jongen man, die van beroep voorslager is. Het jonge meisje liét zich overhalen, ook liefdesbe trekkingen aan te knoopen m!et den man, die in het bioscooporkest het slagwerk bedient. De voorslager kwam daar achter en gistermiddag is hij het meisje in de bioscoop gaan opzoeken, toen zijl met den an der zoetjes zat te poetsen. De vertoornde voorslager greep een koperen roede en tuchtigde zijn ontrouwe verloofde tot zij bont en blauw zag. Tegen den voorslager is procesverbaal wegens mis handeling opgemaakt. geen electrische centrale en de veen- streken. De ingenieurscommissie, die de mogelijkheid van de stichting van een met turf te stoken Electrische Centrale in de Drentsche Venen, heeft onderzocht, tot het resultaat gekomen dat een dusdanige Centrale niet kan worden gesticht. Daar de IJsel- centrale en het Prov. Groningsch Electrisch Bedrijf met opoffering van groote kosten de netten hebben aangelegd in een groot gedeelte van de Veenge meenten, heeft de commissie gemeend niet tot stich ting van een turfcentrale te kunnen adviseeren,, daar die netten dan vrijwel waardeloos zouden wor den. Nlaar wij vernemen heeft de regeering dit advies door E. PHILIPS OPPENHEIM, Schrijver van: „Rijk en geen Geld, Millionair tegen wil en dank", e.a. Geautoriseerde vertaling d. DIC.KY WAFELBAKKER. 20. Terwijl hij' voortliep en het zachte ruischen van de zee dn zijn ooren klonk, werd alles hem veel helderder. Hij zag in zijn verbeelding reeds, dat hij in de volle kracht van zijn leven plotseling van de hoogte, tot welke hij1 geklommen was. neergegooid werd en zich op één lijn bevond met die millioenen arme tobbers. welke nog niet een® een voet gezet hadden op de -eerste sport van de maatschappelijke ladder. Haji was te oud om weer van voren af te begin nen. Er was geen plaats voor hein daar beneden te midden van 'hen op wie reeds de stempel van Mislukking gedrukt stond. Hij zou het niet hebben kunnen verdragenVan zijn rijkdommen beroofd te wordenzijn naam, zijn positie, waarop hij zoo trotach was.: te moeten dulden, dat zijn engage ment werd verbroken, en al zijn eerzuchtige plannen vernietigd te zien.... De gedachte daaraan alleen reeds was ondraaglijk. En in de diepe stilte van den nacht, terwijl hij luis terde naar het kabbelen van de zee aan zijn voeten, begreep hij: plotseling met een pijnlijk gevoel ln zijn hart het gevaar, waarin hij verkeerde. Binnen drie dagen zou het meisje daar zijn. Scotland Yard zou een van haar vele satelieten met haar mede sturen. Zij zou vrij en open alles van den dooden man kun nen onderzoeken 'n een advocaat met zich mee kun oen nemen. Elk stukje papier, hetwelk de man be zat; elke kleinigheid zou waarde krijgen. De Kleine Anna Goudmijn was wereldberoemd. Et bestond to taal geen kans, dat een document, waarop die naam voorkwam!, over het hoofd gezien zou worden. Voordat hij zijn eigenaardige verblijfplaats had be reikt, was hij reeds tot een besluit gekomen. Nadat hij don volgenden morgen vroeg voor Ruby Sinclair ®cn briefje had achtergelaten, waarbij hij haar me dedeelde, waar zij hem kon vinden, zoodra ze in tonden aankwam, vertrok hij met den eersten don eesten trein. Met' een weinig diplomatie was het hem gelukt een kamer te krijgen, welke niet ver gelegen was van hei. vertrok waarin Sicnlair vermoord werd. Slechts een muur ffpheidde hem van de bewuste Kamer. Wflnu, zijn torste poging was mislukt. Hij w, Z?er kst hotel door nachtwakers werd oewaa <i en dat elke poging om de kamer binnen te Wij djn letterlijk omringd door mijdende werktuigen en de kan* dat wij er om aan zullen bezeeren tf dm héél groot. Reden genoeg om tijdig een pot Akker's Kloosterbalsem in hul, te nemen, het heelende, ver zachtende, antiseptische mid del bij uitnemendheid voor kleine en groote mij wonden. AKKER'» Groots pot 60 et Zeer groote pot f L— „Geen Goud zoo goed" overgenomen en dit de gemeente Emmen be richt. In de Veenstreken is men door deze beslissing over een zaak, die ongeveer vijf jaren in studie is ge weest, teleurgesteld, vooral omdat het voor de ver- veners steeds moeilijker wordt afzetgebied te vin den voor de groote fabrieksturf, daar de fijne kolen de turf steeds meer verdringen. niet zoo driftig. Eend gen tijd geleden reden op de Laan van Meer- dervoort, bij de Zoutman straat twee auto's, be stuurd resp. door een architect en een accountant, tegen elkaar. De -architect stapte toen uit zijn auto en gaf den ander een klap op zijn hoofd. Laatstge noemde moest in „Bronovo" worden binnengedrag gen en als gevolg van dezen klap is zijn gezichts. vermogen aanmerkelijk verminderd. Op grond hiervan heeft de accountant thans bij de Haagsche rechtbank een civiele vordering ingesteld, waarbij hij van den architect een schadevergoeding van f 16.000 vraagt. koeiendieven gesnapt. Op de brede bermen van den Spaarndammerdijk grazen koeien. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben twee mannen twee stuks van dit hoorn vee medegenomen. Zij brachten de dieren naar Pur- merend, waar het gisteren veemarkt was. Inmiddels had de eigenaar bij de politie aangifte gedaan. Deze nam haar maatregelen en slaagde er- n de beide dieven te pakken te krijgen juist op het oogenblik waarp zij de koeien hadden verkocht voor f 220. vac cinatte-dw ang. De geneeskundige medewerker van de „N. Rott. Ct." meldt, dat tengevolge van het feit .dat zich bij de toepassing van de nieuwe entstof voor de inen ting tegSn de pokken, eenige gevallen hebben- voor gedaan van hersenontsteking, in medische kringen is besloten aan de regeering in overweging te geven, den indirecten dwang tot inenting tegen de pokken te herzien. als de bijen den winter ingaan. In den herfst na den verkoop van honig in de raat werden vroeger vele bijen gedood. Thans evenwel worden de diertjes zooveel mlogelijk, van de stokken waarvan de honig wordt verkocht, in bedwelmden toestand' verdeeld over de stokken, die zullen wor den opgezet, waardoor deze volkrijker worden en de bijen -dus gedurende den winter warmer zitten en minder honig opteren. Om ze te bedwelmen worden lappen liefst fla nellen gedrenkt in een sterke salpeteroplossing, daarna gedroogd, met een stukje vuur in aanra king gebracht en onder den korf geschoven. Ten ein de te voorkomen dat de bijendoek in aanraking komt met den smeulenden lap, wordt vooraf een kuiltje gegraven onder den korf en in dat kuiltje de lap gelegd. Om toetreding van versche lucht in den korf te voorkomen, worden de vlieggaten gesloten en onder tegen den korf grond gedrukt. Na eenigen tijd zijn de bijen bedwelmd en naar beneden gevallen op den doek, die nu met de dier tjes wordt opgenomen en gelegd onder een kort, die meer volk zal hebben. Spoedig komen de beestjes weer bij en kruipen naar boven naar de aanwezige bijen, die haar gaarne toelaten. Maar nu zijn er twee koninginnen in den korf; daarvan wordt één door de bijen gedood. de sociale verzekering. In Het Volk en Voorwaarts komt een hoofdartikel voor van den heer E. Kupers, waarin wordt mede gedeeld, dat dezer dagen is vastgesteld het eindrap port der commissie van deskundigen onder voorzitt erschap van oud-minister H. A. van IJsselsteyn, met opdracht „gegevens te verzamelen, die zullen kunnen strekken om na te gaan of, hetzij: binnen bet kader der tegenwoordige sociale verzekerings wetten, hetzij door een wijziging daarvan, blijvende binnen de grenzen van een novelle, vereenvoudi ging en daardoor bezuiniging in de thans geldende wijze van uitvoering van de beginselen dier wetten verkregen kan worden". Die commissie zou daarbij tot de volgende conclu sies zijn gekomen: 1. De Raden van Arbeid moeten worden opgehe ven. 2. De bestaande kantoren van de Raden van Ar beid worden bijkantoren van de Rijksverzekerings bank. a Aan het hoofd van de Rijksverzekeringsbank komt te staan een persoon, die met de leiding wordt belast, en die geen verantwoording schuldig is aan den mfinister. Aan dezen persoon wordt toegevoegd een Raad van Toezicht, bestaande uit onbezoldigde leden. 4. De besturen van de Raden van Arbeid worden gehandhaafd, doch alleen met adViseerande be voegdheid. dringen met behulp van gewone middelen, dadelijk ontdekt zou worden. Er kon niets gedaan worden, voordat de dag was aangebroken. Hij viel op het bed neer en probeerde te slapen. Bij het eerste och tendgloren ontwaakte hij;, kleedde zich uit, nam: een bad en maakte op zijn gemak toilet. Daarna schelde hij een der bedienden. De man had een vriendelijk voorkomen en scheen op een praatje gesteld te zijn. Deane sprak eenigen tijd met hem over alle moge lijke dingen en waagde het er toen op. „Was het niet op deze verdieping, dat onlangs die moord gepleegd werd?" vroeg hij. De knecht keek even om zich heen alvorens te antwoorden. „Ja mijnheer", antwoordde hij. „Het was zelfs in de kamer hier vlak naast. Wij mogen er echter niet te veel over praten." Deane knikte. Voortdurend bleef bij den man ga deslaan, zich afvragend, hoever hij zou kunnen gaan. „Ik vermoed, dat jij een eerlijke kerel bent," merkte hij even later op. „Ik geloof niet, dat jij er iets te gen zou hebben jezelf wat te verbeteren in het le ven, is het wel?" „In het geheel niet, mijnheer", antwoordde de man. „Ik ben in betrekking bij een courant", zei Deane langzaam, „en mijn directie is er bijzonder op gesteld dat ik de kamer waarin de moord werd gepleegd, bezichtig. De menschen beneden hebben beslist ge weigerd mij toe te staan, een dergelijk iets te doen. Ik heb deze kamer juist genomen in de hoop in dat andere vertrek te kunnen komen. Denk je, dat er eenige kans op bestaat?" „Ik zou zeggen van niet, mijnheer", antwoordde de man. „De deur is op slot en mijnheer Hartshorn, de chef, heeft zelf den sleutel". „Er is zekér geen duplicaat exemplaar,, is het wel?" vroeg Deane. „Niet dat ik weet, mijnheer". „Je kunt me ook niet op een idee brengen, hoe ik daar binnen zou kunnend komen? Het is me zelfs vijftig pond waard", voegde hij er aan toe. De knecht scheen te schrikken. Vijftig pond was een enorm bedrag. Aan den anderen kant zou het evenwel heel wat moeite kosten die vijftig pond *te verdienen. „Ik vrees, dat ik het niet weet, mijn heer", zei hij. „Er bestaat voor zoover mij! bekend is. geen duplicaat sleutel en in elk geval durf ik, 't risico niet te loopen." „Misschien is vijftig pond niet genoeg", zei Deane. „Geld is voor mij van geen bijzonder belang. Als je me vertelt, dat je me den sleutel kunt verschaffen voor - laten we zeggen honderd pond dan zou ik dit bedrag er gaarne voor betalen." „Ik ben bang van niet, mijnheer", antwoordde de man, terwijl hij zich reeds omwendde met het voor nemen do Lamer te verlaten. „Twee honderd pond", bood Deane. „Het is niet een kwestie van geld, mijnheer", ver klaarde de bediende. „Ik durf het eenvoudig niet te doen. Het zou zeker ontdekt worden en ik werd kalm zonder een getuigschrift op straat gezet." „Ik ben bereid je bij mij in betrekking te nomen.' De man schudde met het hoofd. „Dank u, mijn heer", zei hij. „Mijn reputatie is me heel wat waard—. Neemlfc U mJe niet kwalijk, maar ik houd me er lie ver buiten." Deane riep hem op gebiedende toon terug. „Laten we elkaar goed verstaan", zei hij, terwijl hij iets uit zijn zak te voorschijn haalde. „Heb je het voornemen naar beneden te gaan en den chef over te brengen, wat ik je gezegd heb?" De bediende aarzelde. Deane hield hem een bank biljet van vijf pond. voor. „Er bestaat geen enkele leden voor je om dait te doen", zei hij. „Evenmin is er geen motief, waarom je dit fooitje niet zou accep teeren." Hij aarzelde en nam ten slotte het bankbiljet aan, hetwelk Deane hem overhandigde. „Ik weet eigenlijk niet, waarom ik het doe, mijn heer. Het is echter ook niet noodig, dat ik beneden vertel, wat U hier gezegd heeft." Deane ging zitten en wachtte. Er werd op de deur geklopt en een kamermeisje trad binnen om dadelijk verlegen weer heen te gaan. Deane keek haar nieuwsgierig aan. Er was iets in haar figuur en houding, wat hem bekend voorkwam. Hij stond op en schelde. Binnen een paar minuten verscheen een kellner. Hij was blijkbaar een Duitscher on zag er heel mager uit. Hij sprak eenigszins gebrekkig En- gelsch en er lag eon glinstering in zijn oogen, welke Deane hoopvol stemde. „Breng me dadelijk thee", bestelde hij. „Niets te eten." De Duitscher vertrok en kwam kort daarop weer terug. „Nog iets van Uw verlangen, mijnheer?" vroeg hij nadat hij het blad had neergezte. Deane antwoordde hbm niet dadelijk. „Tusschen twee haakjes," zei hij ten slotte, „werd hier niet in een van deze kamers een moord gepleegd?" „In het vertrek hiernaast, mijnheer", antwoordde de man. „Is die kamer op slot?" „Ja, mijnheer" „Dat is jammer," merkte Deane op. „Weet je ook, wie den sleutel heeft? Ik zou daar gaarne eens een kijkje willen nemen." De kellner schudde met het hoofd. „De sleutel beneden in het kantoor van mijnheer Hartshorn, mijnheer en wij hebben geen duplicaat daarvan. De politie eischte, dat er voor gezorgd) werd, dat nie mand in de kamer zou komen, voordat alles wat den dooden man toebehoorde, naar Scotland Yard gebracht zou zijn." „Dat hebben ze me beneden ook gezegd", gaf Dea ne te kennen. „Denk je, dat het mogelijk is een du plicaat sleutel te bemachtigen? Ik zou graag het in wendige van dat vertrek willen zien en er zoo mo gelijk een pboto van nemen voor mijn courant. Ik ben bereid er flink voor te betalen." De kelner zag er ontdaan uit. „Ik geloof niet, dat er een dublicaat sleutel bestaat, mijnheer", zei hij met zijn oogen op Deane's rechterhand gericht. „Misschien kun je eens informeeren", stelde Deane bedaard voor. „Ik wilde graag een opname, van het interieur van die kamer hebben, als het mogelijk ia. Het zotu mij een vrij groote som' waard zijn." De man scheen geimponeerd te zijn. „Ik zal eens gaan kijken", zei hij zachtjes. „Houd het echter vóór je," beval Deane. „Ik' wil niet, dat het heele hotel het weet." De kelner mjaakte een toestemmend gebaar en ging heen. Deane schelde om het kamermeisje. Een, twee, drie. maal belde hij, zonder dat er iemand kwam opda gen. Toen verscheen er strompelend en geheel buiten adem een vrouw van middelbaren leeftijd. Deane vroeg haar om iets onbelangrijks. „Vertel me eens", vroeg hij. „Bent jij het meisje, dat deze kamer bedient?" „Nee", antwoordde zij aarzelend. „Het gewone kar mermeisje is beneden om te ontbijten." „Wil je haar zeggen, dat ik haar zou willen spre ken, zoodra ze klaar is? Ik moet haar iets niededoe- len omtrent mijn wasch", voegde hij er aan toe. De vrouw verween, waarop Deane wederom alleen was. Hij pakte eenige hoeken uit en maakte het zich gemakkelijk in een leunstoel. Hij durfde zelf niet naar de rookkamer beneden te gaan. Mijnheer B. Stocks, die dien avond te voren was aangekomen, en een kamer besproken had, was iemand* die om bijzondere redenen zelfs niet in de buurt van het ho tel gezien wilde worden. Deane dwong zich te lezen, hetgeen voorwaar geen gemakkelijke taak was. Te gen den tijd. dat hij1 verscheidene cigaretten had op gerookt, werd er zachtjes op de deur geklopt en vertoonde de kelner zich opnieuw. „Mag ik U even storen, mijnheer?" „Ga je gang", antwoordde Deane. „Ik heb een sleutel gevonden, die naar ik meen op de deur van No. 27 zal passen." Deane knikte. „Prachtig", zei hij. „Laat mij dien vanavond gebruiken en ik zal je twintig pond ge ven." De man bevochtigde zijn lippen. Twintig pond was een reusachtig bedrag. Maar.. „Er is heel wat risico aan verbonden, mijnheer", zei hij langzaam, „en ik moet met den nachtportier die mij vertelde, waar ik dezen sleutel vinden kon, deelen." „Goed", antwoordde Deane, „ik zal jullie ieder twintig pond geven en geen penny meer". De man overhandigde Deane zwijgend den sleutel

Schager Courant | 1927 | | pagina 5