v Brabantsche brieven. and W. rui Een bureau ter bestudeering ran het facisme. VAN DE SALOMONS EILANDEN. ziek n Zc Reclames. VERSTERK UW NIEREN. J. S. De Veriekerlngeraad te 's Gravenhage wordt op geheven. De voorzitter der commissie heeft de N.R.Crt naar aanleiding van dit bericht medegedeeld, dat het rapport nog niet la vastgesteld. Men. schrijft aan do N. R. Crt: Het ontbreekt in on3 land niet aan lieden, die zich afvragen, wat het fascisme aan Nederland en aan de wereld te zeggen heeft. Wat men tot dusver van hot fascisme hui ten Italië heeft waargeno men. gaf dikwijls tot de vraag aanleiding, of deze beweging zich inderdaad in andere landen ilaat overplanten. Wie zoo echter de vraagi stelt, beziet het fascisme teveel aan den buitenkant. Men neemt er in dat geval enkele ideeën of enkele gebaren van over en vergeet dat het, evenals elke andere strooming. niet geïmproviseerd kan worden, doch zijn basis moet vinden in de geschieden ia Doordat men dat vergat, hooft men het fascisme reeds met allerlei leuzen kunnen vereenzelvigen; met de reactie, met het ge weld, met de leer van den „sterken man", enz. Doordat m enin het algemeen deze beweging nau welijks kent, neemt men vaak een geïsoleerde me dedeel ing in de couranten als uitgangspunt voor zün oordeel aan. of dit oordeel dan ook gunstig of ongunstig mag luiden. Men kan nog buiten beschouwing laten de ten dentieuze beschouwingen over het fascisme, die door enkele politieke partijen uit tactische overwe gingen worden verbreid, en die biji de groote me nigte gemakkelijk ingang vinden. Het was echter vooral ook in intellectueels kringen, dat Dr. H. de Vries de Heekelingen, oud-hoogileeraar aan de Uni versiteit te Nijmegen, biji zijn studie veel misver stand over deze beweging: ontmoette. Dit wa» de aanleiding, dat hiji, door particulieren uit verschil lende landen daartoe in staat gesteld, het Initiatief nam tot de oprichting van een bureau ter bestu- deeringi van het fascisme. Diit bureau. Centre In ternational d'Etudes sur le Fascisme (in het kort: Cinef) genaamd, is te Lausanne gevestigd en stelt zich ten doel een objectieve studie te maken van de leer. de methoden en de resultaten van het fas cisme, kortom van alles, wat op deze beweging be trekking heeft. Aangezien het bureau van elke re geering of politieke partij' onafhankelijk is, kan het zijn wetenschappelijke zelfstandigheid ten volle bandhaven. Aan het hoofd van het bureau 6taat een interna tionaal comité, waarvan het bestuur samengesteld is uit prof. dr. H. de Vries de Heekelingen, voor zitter; Marcel Boulenger, auteur te Parijs, onder voorzitter; Giovanni Gentile, oud-minister van On derwijs, hoogleeraar aan de Universiteit te Rome, lid. Van het internationaal comité maken o.a. de Nederlanders J. W. Godin de 'Beaufort, oud-rit meester te Maarsbergon, en Jan Toorop, schilder te 's Gravenhage, deel uit. D|e Cinef zali binnenkort een kaartsysteem «aan uitgeven, waarin do belangrijkste werken, die voor of tegen het fascisme gepubliceerd worden, zullen worden geresumeerd. Dit systeem zal bestaan uit bibliografische en anolystische kaarten. De eerste zullen titel en korten inhoud van de publicaties weergeven, do tweede zullen voor ieder, die speci ale onderwerpen ter bostudeering) zoekt, een aan wijzing geven van de bladzijden der boekon, tijd schriften of andore publicaties, waarin mon een beschouwing over dat onderwerp kan aantreffen. Dit kaartsysteem zal ieder, dia zich om de eeno of andere reden van het fascisme op de hoogte wil stellen, de gelegenheid geven, den weg te vinden, in de talrijke publicaties, die bovendien niet altijd onder iemands bereik zijn. Men denkt hier aan al len, die belang stellen in de politiek, aan professo ren, industrieelen, juristen, journalisten kortom aan allen die in het sociale leven een rol spelen. Daarnaast hoopt het bestuur binnenkort een tijdschrift over het fascisme uit te geven, terwijl hot een speciale afdeeling geopend heeft tot het verstrekken van inlichtingen en het geven van do cumentatie. GROOTHANDEL IN KOLONIALE WAREN. Eergisteren is te Amsterdam aan het einde van een driedaagsche conferentie opgericht de interna.- tionaJe federatie van bondon voor den groothandel in koloniale waren, die haar zetel zal hebben te Amsterdam. Het doel van deze federatie is de vriendschappe lijke betrekkingen en onderlinge samenwerking tus- schen de nationale bonden te bevorderen en alle aangelegenheden van gemeenschappelijk belang te behandelen en te regelen. Het eerste bestuur is samengesteld als volgt; Otto Dahlstroem. Zweden, voorzitter; Wilhelm Hermann, Duilschlana, en Er. JanBsens, België, vice-voorzit- ters; G. A. Bürke, ZwitBerland, penningmeester en H. Leemhuis, Nederland, algemeen secretaris. De statuten werden reeds definitief vastgesteld en voor bepaalde aangelegenheden werden twee per manente commissies benoemd. De volgende conferentie zal te Stockholm worden gehouden. DS. ONNEKES EN DE HERVORMDE GEMEEN TE TE PARAMARIBO. Het kiescollege van bovengenoemde gemeente heeft de volgende motie aangenomen: De voreenigde vergadering van gemachtigden en kerkeraad, uitmakende het kiescollege der Her vormde gemeente te Paramaribo, gehoord het door den minister van koloniën aan den gouverneur ge zonden bericht inzake het protest van den ontslagen predikant Onnekes bij don minister van koloniën tegen de beroeping van een nieuwen predikant en gelet op het zich niet-meer-beschikbaar-stellen van laatstgenoemde voor de vervulling dier vacature, waardoor de belangen van kerk en gemeente ten zeerste zijn geschaad, is van oordeel, dat zoolang eenige band blijft bestaan tusschen den predikant Onnekes en de Hervormde gemeente te Paramaribo, aan de vervulling van de vacature steeds groote belemmeringen in den weg zullen worden gelegd; spreekt als haar besluit uit, dat met terzijdestel ling van de betrekkelijke motie, genomen in de ge combineerde vergadering van 15 November 192G, waarin aan bedoelden predikant Onnekes, die band werd toegezegd, thans wordt besloten om lede ren verderen band met genoemden ds. Onnekes te verbreken; besluit afschriften te zenden aan den gouverneur van Suriname, de Koloniale Staten van Suriname, den minister van koloniën, de commis sie tot de zaken der Prol kerken in Ned. Oost- en West-Indlë en aan ds, Onnekes. DE BESTELDIENST IN DE GROOTE STEDEN. Vanwege het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie wordt geschreven: In den laatsten tijd zijn in eenige bladen mede- deelingen verschenen over een aanstaande vermin dering van het aantal bestellingen in de grooto steden. Deze publicaties vonden vermoedelijk haar oor sprong in een verzoek dat de Nederl&ndsche postad ministratie aan het rijkspostministerie te Berlijn had gericht om inlichtingen omtrent de uitvoerag van eenige dienstonderdeelen daar te lande,-o.a. wat den besteldienst betreft. De juist ontvangen gegeven komen hierop neer, dat, ondanks de door tariefsverhooging verkregen meerdere inkomsten, bij het rijkspostministerie niit het voornemen bestaat, in steden van -analoge be- teekenis als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag het bestaande aantal van de bestellingen te ver- hoogen. Bedoelde informaties werden in het bijlzonder nut tig geacht, wijl bij de Nederlandsché administratie een onderzoek hangende is over de vraag, of een re geling analoog aan do Duitsche hier te lande zon der groote belangen te schadon, toepasing zou kun nen vinden. Het is vanzelf sprekend, dat bij een voortgezet onderzoek te dozor zake met de betrokken autoritei ten en overige daarvoor in aanmerking komende instantie», het noodige overleg zal worden gepleegd. en deze telde acht bankbiljetten van vijf pond uit. „Als ik U was, mijnheer", zei de knecht, „zou ik, wanneer U er zeker van wilt zijn niemand in de kamer te vinden, en door geen sterveling gezien te worden, er tusschen vier en vijf uur in den morgen heengaan. Iedereen is dan weg, mat uitzondering van den nachtportier1*.- Deane knikte. „Tusschen twee haakjes", zei hij, „Weet je ook iets omtrent het kamermeisjes van deze verdiepingdie jonge slanke?11 Do bediende schudde het hoofd, „Ze 1» hier pas m betrekking." „Ken je haar naam?" De man glimlachte. „Alle kamermeisje» schijnen Mary te heeten.11 „Zij heeft geen toegang tot kamer 27?" infonneerde Deane. „Het is zeker niet waarschijnlijk dat zij in dit vertrek zal zijn om 't schoon te maken, is het wel?' De man schudde wederom met het hoofd. „Niemand mag er binnengaan", gaf hij te kennen. „Alleen de advocaten en de detectives zijn in die ka mer geweest." Deane stuurde den man weg en ging opnieuw le zen. Hij vond het echter heel lastig om zijn gedach ten te kunnen concentreeren. De sleutel lag op den stoel naast hem. Hij had de grootste moeite het ver langen te onderdrukken om in de gang te sluipen en zijn onderzoek te beginnen. HOOFDSTUK XIX Het onderzoek. Met pijnlijke nauwkeurigheid herinnerde Deane zich later eiken stap, welken hij op zijn kousen loo pend, in den vaag verlichten corridor aflegde. Men had slechts één dor electrische lichten laten bran den, en dit was achter rood glos verborgen en in den muur ingebouwd. Een paar seconden geleden had hij Big Ben vier uur hooren slaan. Gedurende de laatste twee uur had hij in zijn kamer gezeten en gewacht. Het had hem! toegeleken, alsof de tijd had stilgestaan. In die twee uur had hij zichzelf in gedachten beroofd gezien van al zijn bezittingen, onteerd en geheel zonder vrienden. Hij had zich ook voorgesteld getrouwd te zijn met Lady Olive, rijk en voorspoediger dan ooiteen succesvolle politicus, een man op wien de oogen van de geheele wereld gericht waren met respect en goedkeuring. HIJ was ten prooi geweest aan hoop en angst. Alles wat hij noodig had was dit onnoozele stukje papier. Wanneer hij dat tot aach kon zien verbranden of het in honderden kleine stukjes kon verscheuren, dan wist hij dart. niet» ter wereld zijn verder slagen kon tegenhouden. Eindelijk was het vier uur... Op het geluid van het slaan van do klok sprong hij overeind. Voordat de laatste slag was weggestorven, was 'hij geheel gereed voor zijn onderneming. Voor een kort oogenblik stond hij voor do deur van zijn kamer,, welke hij op een Wij hebben, aldus het Hdbld., onlangs melding ge maakt van (dien opstand der inboorlingen van Ma laita, een der Salomons-Eilanden, tegen het Britsche gezag. Deze archipel, een Britsch protectoraat ten oosten van Nieuw Guinea, talrijke eiland omvattende, telt een bevolking van omstreeks 500 blanken cn 150.000 inboorlingen. De opstand begon met den aanval op het Engels-che regeeringsvaartuig „Auks". In vollen oorlogstooi ste venden de kleuringen in hun kano's op het schip af; overweldigden en doodden de bemanning, waarna zij nog vijftien inlandsohe politieagenten om het le ven brachten. Deze aanslag werd gevolgd door andere. De blanke vrouwen en kinderen vluchtten van de plantages in het binnenland naar de kustplaatsen, waar de autoriteiten de gewapende macht concen treerden Er werden radiogrammen verzonden, waar in om spoedige hulp werd gevraagd. Wij Breien de Aller Fijnste Wollen Kousen zeer nqtjes voor U aan. JAAP SNOR, Zuidstraat 15, Helder. reed* werd geimeld heeft de Australische regeering aan dat verzoek onverwijld voldaan door het zenden van den kruiser „Adelaïde" naar Malaita, waar hij gisteren kon aankomen en onmiddellijk een troepenmacht zal worden ontscheept. Men bereidt zioh voor op een strijd in het oerwoud. Gisteren ver trok bovendien het vrachtschip „Biloela" met voor raden en munitie voor een langdurigen veldtocht aan boord uit Sydoey. Voorts zullen de sloep Veronica van Soeva (Fidzji-Eil. en de kruiser „Dunedin" van Nw. Zeeland near Malaita koers zetten. Men meent -dat de opstand moet worden toegeschre ven aan het bijgeloof der in een toestand van razernij verkeerende inboorlingen, die beweren, dat de geesten dergenen, die in vroeger jaren in den strijd tegen de blanken zijn gedood, om wraak roepen. De Salomons-eilainders zijn de wildste en wreed ste volksstam van de geheele stille Zuidzee, en wan neer zij in opgewonden toestand verkeeren, zooals thans het geval is, vatten zij hun oude gewoonten, kannibalisme en 'koppensnellen, weder op. Zij zijn ge wapend met geweren. Mr. Jack Mc. Laren, die gedurende acht jaar op de Zuidzee-eiianden 'heeft geleefd, heeft aan de „Eve- ning News" eeniige interessante bijzonderheden me degedeeld over de bewoners van het eiland Malaita, behoorende tot de Salomons-eilanden, waarover hier boven sprake is. „Ik 'kan me dat, wat daar ginds is voorgevallen, even levendig voorstellen, alsof ik daar thans ge weest was", verklaarde Mc. Laren. „Hun tooverdok- tors hebben de inboorlingen tezamen geroepen en hun verteld, dat de geesten der dooden om wraak roepen. Zij hebben hen aangespoord tot den grootsten opstand, dien het eiland ooit heeft gekend. En nu droomt elke krijger er van, het hoofd van een blanke in zijn prauwenhuis te mogen ophangen. Wat zal er nu gebeuren? De oorlogsschepen zul len de inboorlingen-dorpen aan de kust beschieten en vernietigen en de inboorlingen zullen de bosschen intrekken, waar geen blanke troepen hen kunnen vol gen. Zij zullen langzamerhand kalmeeren. Het gouver nement zal een onderzoek openen en de raddraaiers arresteeren. Malaita is een hopeloos gevaarlijke plaats om er den voet te zetten. Men weet nooit, of er een 'kop „noo dig is". Het had maar een haar gescheeld of mijn eigen hoofd had, gerookt en gedroogd, daar nn misschien gehangen. Ik landde er een jaar of twee geleden om arbei ders te werven voor de nederzettingen. Een tweede boot, met gewapende mannen er in, lag een weinig verderop, om mij te dekken. De inboorlingen begroetten -mij als een vriend, toen ik uit de boot stape. „Arbeiders? O ja, ze hadden plenty jongens' voor de plantages. Of ik maar naar het prauwenhuis wilde komen, om daar de zaak te bespreken. Ik voelde instinctief, dat er iéts niet in orde was. „Ik blijf hier", zei ik. „Wij kunnen ginds beter praten", antwoordden zij. Weer weigerde ik, en keerde mij om, om te 'gaan. Toen ik een paar stappen gedaan 'had, keek ik even om. En toen zag ik een krijger achter een boom een man van 6 voet lang, mot een boog langer dan hijzelf bezig een pijl op mij te richten. Toen de pijl door de lucht suisde, maakte ik een ontwijkende beweging. De pijl trof mij in den nok. Ik krabbelde weer in de boot, terwijl mijn mannen het vuur openden... Do wilden zijn flinke strijders geweldig dapper, maar ook verraderlijk. Zij zijn er altijd op uit om tijd te winnen en als zij niet kunnen winnen door moed, dan zullen zij winnen door list. Zij eten hun inboorlingen-vijanden op bij wijze van godsdienstige ceremonie en meenen dat de kracht van den doode dan in hun eigen lichaam overgaat Doch nimmer eten zij een blanke. Zij meenen, dat deze niet genoeg moed heeft om de moeite van het opeten te iconen; de blanke loopt immers altijd rond met een geweer en schijnt voortdurend door angst bevangen? Toch stellen de inboorlingen er prijs op, het hoofd van een blanken man te bezitten; het geeft hun ieenig prestige. Het hoofd van «een blanke vrouw is zelfs nog meer waard. kier had gelaten. Hij keek in de richting van den •hoofdcorridor en luisterde aandachtig: er was geen enkel geluid te 'hooren. De nachtwaker wanneer hij inderdaad zijn ronde deed viel nergens in de buurt, ■te bekennen. In het gansche groote hotel bewoog zich' geen enkel levend wezen. Deane haaide diep adem en zonder een seconde te aarzelen, sloop hij vooruit totdat hij voor nummer 27 kwam. Nogmaals keek hij om zibh heen. De lichten waren uitgedraaid. Alleen dat laag brandend elec- trisch lampje aan het einde van de gang verhelderde vaag de duisternis. Hij stak den sleutel in het slot en draaide dezen om. De deur ging open. Deane sloot die achter zich, draaide het electrisch licht op en keek met kloppend hart rond. Eindelijk was hij er... Als er ergens redding voor hem te vinden was, dan moest het in deze kamer zijn.... Tenslotte was het een heel gewone hotelkamer. Er bevond zich een klein eenpersoonsbed, een kleedkast en een toilttafel met laden in... Verder een harde, al lesbehalve aanlokkelijk uitziende canapé en een ge makkelijke stoel met een rechten rug zonder arm leuning. Op het bed lagen een aantal kleedingstuk- ken en op den vloer stonden twee ledige handkoffers. Op de toilettafel waren eenige papieren zoodanig ge rangschikt alsof men dit volgens een zeker systeem had gedaan. De toiletbenoodigdheden waren allen nog op hun plaats. Alles was neergezet op een stijve, nauwkeurige wijze. Het was duidelijk zichtbaar, dat ambtenaren aan het werk waren geweest. Deaoe had slechts een paar seconden noodig om alles in zioh op te nemen. Toen stapte hij op de toilettafel toe en begon de papieren daarop zorgvul dig door te kijken. Een voor een las hij ze door....1 een rekening van kleeren, een nota van een restau rant, een half dozijn gebruikte schouwburgbiljetten, een 'kwitantie van wijn en sigaren, gebruikt op het stoomschip Arlzona op de thuisreis van Kaapstad. Er was een adres bij van een manicure en een program ma van de „Empire". Spoedig was Deane met een en ander gereed. Geen enkel document van eenige beteekenis was er te vinden. Hij begon thans de kleeren te onderzoeken, welke op het bed lagen. Een voor een tilde hij deze op en legde ze weer neer, totdat hij kwam aan het grijze costuum, dat Sinclair had gedragen, toen hij zijn gedenkwaardig bezoek bij hem bracht. Deane hield de jas omhoog en er ontsnapte hem bijna een kreet, toen hij aan de voering van den zak bemerkte, dat hierin blijkbaar iets vastgenaaid was geweest. Hij stak er zijn hand in. Er was een opening in, doch deze was ledig.... Hij onderzocht den anderen kant, maar tevergeefs. Daarna begon het langzamerhand tot hem door te dringen, dat het heele onderzoek een mislukking was. Hij wist niet, waar hij verder moest kijken. Hij wierp een blik op zijn horloge. Alhoewel het hem toel'eek, alsof hij uren in de kamer was ge weest, 'had hij er inderdaad ternauwernood vijf mi nuten in vertoefd. Wordt vervolgd. Ulvenhout, 10 Oct 1927. Menler, Beter laat as nooit naar wat 'ne mooie zo- ner de leste weken hè! Wilde wel geleuven as lat 'r veul blommen veur 3'n tweeden keer bloeien >p d'n oogenblik. En dat r veul ongedierte is dat ?oo welig tiert of 't mid- ien Augustus is! D'r zijn voortdurend berichten de menschen bouwen teu «eswoordig van 'n veran- ieringeske) dat 'r 'ne nieu .ven kelender zal komen, n Andre jaarindeeling. Allemaal maanden van precies 30 dagen en z.g. „nul" dagen enzoo. Tusschen twee hokskes, 0. as ze mijn dan maar nie geboren laten worren op 'n „nul-dag" da lijkt me toch 'n bietje gek! maar daar 'wou 'k 't nie overhebben, 't gaat er maar om, da ze meteen de jaargetijen, maar motte ver anderen. Bijvoorbeeld zóó: Lente facultatief Zomer idem Winter idem Herfst van 1 Januari tot SI D'ecember. De maanden waarin de letter X veurkomt. droog zomerweer en de maanden mee de letter Q droge vorst. De overigen maanden: regen! 'Zo'nen 'kelender zou1 'kloppen mee de waarheid, wa gij! Ze zitten nouw toch ok al twee keer per jaar aan de klok te frunneken, licht dat ze nouw ok den almanak, 's deur mekare gooien. Nouw is er 'n veurstel van d'n eenen of anderen perfesser om dan d'n Nieuwejaarsdag te laten vallen op 'ne nuldag. 'Nou zou ik da veurstel aan willen vullen mee 'n ander en wel om1 dieën nuldag te laten val len op den 31sten December. Da's dan den Heili gendag van Sinte-Nullius mee 't oog op de balansen van dieën dag. Daar zat dan nog zoo wa siinbool in.! Watte? Maar ebben is ebben en krijgen is de kunst zee 't spreekwoord: Webben 'n schoone zomer op d'n oogenblik. As 't zóó deurgaat ga 'k mee de Kerst dagen naar de bloeiende Betuwe kijken ga-de- mee? As 't zoover is, stuur me dan kwansuis 'n brie fake moe 'n opdracht veur de krant, 't Is veur Trui ziede. Die zie-d-alles graag, zwart-op-wit, as ik 's weg mot en och ik zeg altij: "as ze daar nouw lol in heet. 'n mensch z'ne zin is 'ne mensch z'n leven!" En bovendien ge mot 'n geste ven pèèrd nie in z'ne bek kijken zeg 't sprikwoord en,, ik eb ze eelemaal, mee huid: en haar, veur niks van m'n schoonvader gekregen Maar 't is oï O 't eenige wat dieën mensch in z'n leven eet weg*»^ geven. Maar 't was «enog okl Laat ik oew da ver^ assureerenl 1 t0 Van de week gaan ze hier in Breda de kermliiflv, KUI weer opbouwen, De tweede van 't laar. (Die van d'n ^4 omtrek dan nie meegerekend 1) Verleden jaar wai I dl ik op de kermis daar, op de o u w e v e s t. mee paar goeie kammeraden en toen he'k onder and*, eschcnr ren ok op 't hoofd van Jut geslagen. Eénen ke« Direc maar, want dieën Juts' kop was waarschijnlijk be> Tof!' rekend op de stadsche menirkes. In elk geval, ik sloeg 't hoofd van Jut aan gruuzeltjes! 'n Scheni iet loka dwars over z'nen kop. „Die is kepot" zeet d'n dlr- RHORb rekteur van de onderneming. „Is da waar', vroeg med ik? (Ge mot oew eigen toch altijd goed houwen iaj zoo'n geval, wat gij D ka „Hoe mot da nouw", zeet d'n haas! Ik zee: „ne IV11: nieuwe aanschaffen jong, want hij lii'kt me vèr op.I" „En de centen", vroeg ie verder? Ik ert;me, „witte wa ge doet: ge p'lotst 'n advertentie en «e™ vraagt, veur 'n <ouw bedrijf (dat is het, in alle be- teekenissen van het woord!) 'ne directeur. Vak- kanvang kennis gin vereischte, maar 10.000 gulden in deJEnirée f affaire kunnende steken! Da doen ze teugeswoor uninn. dig allemaal as ze geld noodig em.men!" En dan rno )e entre 'r bovenstaan. JLevenspesisio". mee de vetste letthecle lo ters die ze op die krant in d'n letterbak emmenlPlaatsbe Ik ben nouw maar benieuwd of ie er volgend»j^a af]oc week staat mee 'ne nieuwe kop-van-Jut! As 't zoc,e de ui is, sla 'k 'm weer aan kruimels, maar conditioneer^nd, dan eerst aandeel in de winst. i En dan' vragen me maar 'n nieuwe Presldent|mflnnf(ii Commissaris veur 'n veranderingeske! lllIBliUUÖ Ik eb 's iemand gekend, die had ok zo'n adver. tentie geplotst en toen ie 'm 's avonds in de krant zag staan, vond ie 'm zóó mooi, dat ie 'r zelf op schreef! (Maar hij' is toen me aangenomen. Te wei nig monnie in de ipokketl) Em Tilburg is nouw ok 'n Academiestad gewor-L ren ee? Kad nooit gedacht da da Tilburg 't no«l zóóver zou brengen! Toch is 't goed aangekeken! om ln zoo'n industriestad en ln 't Zuyen zoo'n I Handels Boogeschool te stichten. D'r zijm eel wa groote mannen gewtest. Monaljn- r k ^eur d'n Aartshlsko» van de Wetering,. meniater| het 1 Waszink, Beron van Wijnbergen Tilburg ee ge-1 m( schiterdl Tilburg ia dan ok veur 'n studentenstad I de nio ongeschikt. D'r zijn nog al wa kroegen! Dua en gift 'm van Jetje! Maar da'a nouw maar 'n aarig- heid, er mot nouw imaar gezurgd worren da Til- f burg veul Handelsdokters aflevert, dan is 't mee Entrée 6( d'n naam „het donkere Zuijen" gedaan. Misschien 15 ct. da nouw de Tilburgsche Alma mater wel den Eco- Donateur nomie-Napoleon uitbroeit, waar de wereld op zit te entrée. wachtenl Want nóch Uoyd Sjors, nóch Klèmansoo, 1 nóch Moezelinie, nóch, Lenin. nóch Hiendenboerg, J nóh boer Braat emanen ons mee al d'r talenten I op d'n goeien weg gebracht! Alle hoop is dus Ke-i/pM| vestigd op Tilburg, de stad van de échte Engel-1»^» 16, me Dai lïaancla, tAvond ten'a T spel I Uiuaua) prljzei fle deeli jAvoik sche stoffen die Manchester hier importeertl Da's Engleschl As 't nie uit Engeland komt, deug et nie. EngeLsch kasjet, Engielsche snit, Engelsche mode, alles is gewild, as 't maar EngeLsch is, 't is de En gelsche ziekte. En hét meeste da we d'r van be trekken is al, deur ons land, naar Engeland gegaan en toen weer veromgekomon moo 'n Engielsch eti ketje: „Meed in Sjirinenie" En dit zegt niks ton gen de Eingolschen. „Mundas vult decipi, ergo doel- natur." Vrijt vertaald: ,De werold wil nou vor- akt zijn dus verlakt ze ten nio zoo zuinig!" Maar de stomme Hollanders die d'r eigen op dio manior laten vernikkelen, da's zoo zuurl 75 pet. van mijn preduksie, gruuntes, fruit, vèrkens. ga naar Enge land! En as 't daar gewiest ia en in buskes gedaan, B dan is 't lekkerder as dat het bij: mijn uit Ulvcn- lcLTl hout komt! Engeland doe-d-alles mee pepier, 'n sir- LvanK rekelaire opstellen, drukken en wegsturen over do 1 heele wereld is Engeland'» kracht. D''n oorlog ebben n:ng^al ze in hoofdzaak mee pepier gevoerd. De leestafel» op heel de wereld waren vergeven mee Engelsche oorlogsplotjes, En die voortdurende pepier-lawine, doet Engeland alles winnen. As ze in Holland Ait neuw van 'ne boer aanemen, da zullen ze d'r eigen veul bevoordeelenDe kortste weg is in d'n handel de goeiekopste! En laten we da Kanaal nouw maar over aan dq zwemmers, mokt 'r veur mijn part 'n zwemkom van, maar gebruik 't nie om' oew eigen spullen veur de lol daar op en neer te laten voren! In Mexico vechten de generaals om de leiding! Een zeer nuttig gezelschapsspulleke! j Age nagaat dat 'r in Mexico meer generaals zijn as futsoenlijke menschen en dat die generaals mekaar nouw bij wijze van contra-beleefdheid, ge regeld afmaken, kunnen me dieën strijd om de lei ding, nie anders dan toejuichen. Eénen generaal is onder 'n vermomming ge vlucht. Hoe- 't iet, weet jki nie meer, maar laten me zeggen: Piet Jansen, en waarom denkte da Piet Jansen 'm gesmeerd is? Omda ze z'ne vriend Jan Pieterse hadden afgemokt en indachtig 't 'prikwoord: les amis de mes amis, somt mes amis, trok ie eruit. Zoo'n feitje, zee mijn meer as kolommen vol geschrijf in de Telegraaf van d'n een of andere Ier, die eerst deur de Telegraaf be roemd wordt gemokt me ewa zwammerü, net as op 't tooneel! As de hoofdfiguur maar lang gen wegblijft van de .planken en de bijfiguren veul ov* 'm praten, dan is ie al interessant veur d'n df komt! Da smoesje kennen ze daar in de Sinder< klaassestraat in Amsterdam! Maken al d'r medewerkers eerst beroemd! Zün dan een instelling mee beroemde namen! Maar ia Ulvenhout zeggen wij1: „Eigen roem stinkt" en da moesen ze daar ok beseffen! En op de fotopagina iets voor de kool en de geit. Het portret van den een of anderen hoogen of algemeen bekenden gees telijke en tevens 'n plotje van 'n danseres die van alles lot zien behalve kleeren! En da's de krant mee de grotste oplaag, zooaö de boel mee 't etiketje „meed in Sjurmenie" bier allemaal 't beste gaat! Amice, ik schaai d'r af, want anders zou ik heel oew krant volschrijven en da's de bedoeling nie! Veul groeten, ok van 't gegven pèèrd. as altlj Ni< ran deell •ctobe: lur, in d D toet a voe Dró. Wierp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tót een 'lust! Die pijn in de lendenen, die urinestoornis- sen, dat vermoeid, zenuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle to wijten zijn aan nierzwalkte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Wordt flink en gezond doof het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergeneesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bijstaat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen 'kwellende nierver* schijnselen als rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaasontsteking verlichten en voorko- men. Duizenden in Holland donken hun tegenwoordig® goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit niermiddel. Begin nog heden met hot gebrul» en zien hoe snel gij een flinke gezondheid kunt 'her krijgen. I Verkrijgbaar (in iglasverpakking met 'geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f l.'° per flacon. At »ptdi ijwiele 00] SEF

Schager Courant | 1927 | | pagina 6