SchagerCourant VERKIEZING HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOL LANDS NOORDERKWARTIER. Tweede Blad. DE TREINBOTSING BIJ RIJSWIJK. Binnenlandsch Nieuws. KLOOSTERBALSEM Dinsdag 25 October 1927 70ste Jaargang. No. 8140. Ben schoolopziener boeocht «en plattelandsschool tje; hij werd onaangenaam getroffen door het lawaai dat de kinderen maakten in de klas naast die waarin hij vertoefde. Toen het hean te erg werd, vloog hij er naar toe; bij 't openen van de deur zag hij een schouwspel van de grootste wanorde. Een woesteling, een beetje grooter dan de anderen, ging bar te keer. De schoolopziener greep hem in z'n kraag en sleepte hem mee naar de klas waar hij vandaan kwam, en zette hem daar in den hoek, hem verbiedend om den mond open te doen. Een minuut of wat later gaat de deur open, en een klein kopje komt door de kier kijken en een schuch ter stemmetje vraagt: „Meneer, mogen we onzen meester terug?" WIE IS DE SCHULDIGE? Geenszins te wijten aan de onervarenheid van den wagenvoerder. In ons nummer van Zaterdag hebben1 wij om trent het spoorwegongeluk bij Rijswijk een uiteen zetting opgenomen over de oorzaak van deze ramp, welke door den heer Braambeek in ,.Het Volk" was gegeven. Door het „Utr. Dagblad" hiernaar onder staan. moet het ongeluk geenszins te wijten zijm aan de onervarenheid van den wagenvoerder, doch veel meer de hoofdconducteur de verantwoordelijk heid dragen. Het ,yU. D." schrijft om.: Niet de „onvoldoende opgeleide" treinbestuurder De Gast is hier de schuldige, maar een treinconduc teur met zóóveel dienstjaren als spoorwegman. dat hij binnenkort in aanmerking komt om gepensi- onneerd te worden, een beambte, doorkneed in het vak. met een dienststaat van méér dan vijf-en- twintig dienstjaren. Wat is er dien Zaterdagavond gebeurd? De trein Den Haag—Rotterdam krijgt schriftelijk autorisatie om door een onveilig signaal te rijden. Overeenkomstig het reglement heeft bij. vertrek uit Den Haag de conducteur van den trein den ti tel van hoofdconducteur voerende zich naast den wagenvoerder De Gast 'geplaatst, om als chef van den trein de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Als er op schriftelijke autorisatie door een onvei lig sein gereden wordt, neemt krachtens de voor schriften de conducteur mede plaats op de ma chine en is hij de verantwoordelijke man op den trein. Deze hoofdconducteur was iemand dubbel zoo oud als De Gast, met honderd procent méér ervaring als spoorwegman. een beambte tegen wien de nog jeugdige trein-bestuurder De Gast hoog opzag. Toen vde trein van het rechtsche spoor overging op het linker spoor en de trein dus daardoor op het zoo- genaamde verkeerde spoor kwam te loopen. heeft De Gast onmiddellijk tegen den naast hem staan- den hoofd conducteur gezegd: „Dat kan toch niet in orde zijn. Wij loopen op het linkerspoor. Is dat wel vertrouwd?" Daarop heeft de hoofdconducteur, de man van groote ervaring en hoogen leeftijd, aan De Gast geantwoord: ..Rijd maar door. de zaak is wel in orde. er is een aanschrijving geweest dat het linkerspoor moet worden bereden. Eai dat heb ben zij hij! vertrek in Den Haag, toen ze ons de schriftelijke machtiging gaven om door onveilig signaal te rijden,, wel geweten. De zaak is dus ge zond." Toen de zooveel oudere hoofdconducteur dat zei, tegen den zooveel jongeren treinbestuurder, heeft De Gast daar genoegen mee genomen. De hoofdco-n- ducteoir kan het immers weten 1 Maar even later, heeft De Gast, die dat rijden ever verkeerd' spoor toch bijzonder vreemd vond en van een „aanschrijving" om over linkerspoor te loopen, niemendal af wist., nog eens zijn verwon- dering te kennen gegeven over dat linker-spoor- berijden, waarop de hoofdconducteur heeft gezegd: „Rijd maar door tot wij Rijswijk voorbij zijn, dan zullen we eens zien of er ook rood licht gegeven wordt." Dé Gast is daarop verder gereden. Maar voelde zich niet op zijn gemak en was onrustig. Hij vond het een vreemde geschiedenis. En heeft daarom ook voortdurend fluit-signalen gegeven. De Gast was volstrekt niet den kop kwijt omdat hij „onervaren" was of onvoldoende opgeleid, maar De Gast voelde zich niet gansch en ai safe, omdat de woor- den van den hoofdconducteur hem niet bevredigden en hij twijfelde aan diens juiste inzicht. Dat bracht, hem in het onrustige gevoel van onzekerheid maar dat hij poogde weg te redeneeren. omdat hij aan den anderen kant weer dacht: de zooveel oudere hoofdconducteur zal het toch wel weten! Had De Gast dien ouderen hoofdconducteur Zaterdagavond niet naast zich gehad, dan had hij, bemerkende dat het linkerspoor werd opgereden, onmiddellijk gestopt en geen meter verder gereden. Maar de j verzekering van den „ervaren" hoofdconducteur heeft hem doen besluiten diens advies maar te volgen. Al heeft De Gast dat weifelend gedaan Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de hierbo- ven bedoelde hoofdconducteur zich ten aanzien van de bewuste „aanschrijving" ten eenenmale heeft vergist. Er was een aanschrijving verschenen, dat- in verband met baanwerkzaamheden in den nacht van Zondag op Maandag over ver keerd spoor moest worden gereden tusschen Den Haag en Delft. De hoofdconducteur heeft door onvoldoende lezen der aanschrijving gemeend, dat die aanschrijving gold voor den nacht van Za terdag op Zondag en heeft het onveilig signaal in Den Haag in verhand gebracht met het berijden van linker spoor en in die vergissing doorredenee- rende, gedacht dat de schriftelijke autorisatie om door onveilig signaal te rijden, nu meteen inhield de machtiging om op verkeerd spoor te gaan; waar evenwel op die schriftelijke machtiging met geen woord over werd gerept. Niet De Gast treft hier dus schuld, doch den hoofdconducteur, die het rij den over linker spoor heeft gesanctioneerd. Men ziet het maken van een fout kan voorkomen bij den meest geroutineerden spoorwegman. een fout, die in dit geval met „onvoldoende opleiding" niets had te maken. De man die hier de fout heeft ge maakt, was een trein-beambte met een ..opleiding" die de dertig jaren naderde. Als De Gast die der tigjarige ervaring niet naast zich had gehad, zou geen trein-botsing zijn voorgevallen. Verstopping Fosfter*s Als gij last hebt van gedruktheid, schele hoofdpijn, het zuur, prikkelbaarheid, enz,, als gevolg van ver stopping, gebruik dan Foster's Maagplllen, het ideale laxeermid del. Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. STALEN SPOORWEGRIJTUIGEN. In de jongste „Ingenieur" brengt ir. J. van der Waerden in herinnering wat hij in 1919 en in 1926 in dat weekblad deed opmerken met betrekking tot de proefondervindelijk bewezen waarde van stalen spoor wegrijtuigen. In 1918 liep ©en geweldige ontsporing in Arizona, waarbij de meeste wagens kantelden en verscheidene 'losscheurden van «hun frame zonder eenig ongeval voor de inzittende personen af. Na het spoorweg ongeluk bij „De Vink", beriep ir. Van der Waerden zich op 'de in de Vereeni'gde Staten opgedane erva ring om te betoogen, dat indien geheel stalen spoor wegrijtuigen waren gebruikt, persoonlijke ongeluk ken niet zouden zijn voorgekomen. Hij uit daarna den w-ensch, dat het gelukkig verloo- pen ongeval te Rijswijk voor de directie der Neder- landsche Spoorwegen een spoorslag moge wezen om de houten rijtuigen geleidelijk te vervangen door stalen wagens. DE KLAPSTOEL. Men schrijft uit Barneveld: Indertijd heeft het College van Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. alhier besloten, aan pariculieren toe- behoorende kerkplaatsen, bij overlijden der rechtheb benden, in sommige gevallen aan de kerk te doen ver vallen. Dit nu was ook gebeurd met een zetel, dien iemand alhier van zijn moeder had geërfd Deze kon zich echter met de regeling niet vereenigen en bleef van den zetel gebruik maken Het College heeft thans van deze zitplaats een klapstoel gemaakt, die niet in gebruik zijnde, van ketting en slot is voorzien; de sleutel is in het bezit van den huurder der plaats ge steld WINKEL. Vrijdagavond vergaderde het Departement Win kel der Maatschappijl tot Nut van 't Algemeen. Aanwezig waren 12 leden. De voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering, waarna door den secretaris de no tulen de vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd, onder dankzegging voor bet stellen daar van. Ingekomen zijn een bundel aanbiedingen voor Nutsavonden. welke worden behandeld bijl bet be trekkelijke punt op de agenda. Uit bet door den secretaris uitgebrachte jaar verslag teekenen wiji aan, dat in het verslagjaar het Departement 64 leden telde, 5 -bestuurs- en 2 leden vergaderingen werden gehouden. Aan het iv De partement werd een prachtwerk geschonken over Indië in beeld, welk boekwerk aan de bibliotheek werd afgestaan. De gehouden Nutsavonden moch ten als zeer geslaagd) worden beschouwd en eerste klas werk is gegeven door vooraanstaande kunste naars. Het verslag sluit met een opwekking om me de te werken het Departement grooi, te maken. Het verslag werd met een woord van dank goedgekeurd Tot leden der commissie voor het nazien van de rekening worden aangewezen de heeren Jn. Dek ker en C. AimeLs. Het jaar begon met een batig saldo van f 262.1914 Voorts werd ontvangen aan contributie f 196.50, entróe's f 154.75, bijdrage Sipaarbank f 136.03, sub sidie Hoofdbestuur f 40, kosten afgevaardigde f 9.90, gekweekte rente f 12.44, totaal f 811.81%. Afgedragen werd aan het Hoofdbestuur f 61.25, voor sprekers enz. werd uitgegven f 370, subsidie bi bliotheek f 80,, diversen uitgaven f 94.20/4, totaal f 605.45. Batig saldo f 206.36. De commissie adviseert tot goedkeuring, waartoe werd 'besloten, den penningmeester bedankt vooij zijd beheer en de commissie voor baar onderzoek. VOORZICHTIG TOCH. Dezer dagen werd een inwoner van Steenbergen geplaagd door hevige kiespijn. Otaa de pijn te verdoo ven, gebruikte hij een middeltje, dat 'hij reeds lang in 'huis had. Ofschoon het echter voor uitwendig ge bruik was bestemd, nam hij het bij vergissing in, met het gevolg, dat hij hevige inwendige pijnen kreeg. Geneeskundige 'hulp, welke terstond werd in geroepen, mocht helaas niet meer baten. Gisteren is bij aan de gevolgen overleden, meldt het D. v. N.-Br. DE VERKEERDE. Eeni-ge jaren geleden heeft een toenmalig lid van de Amsterdamsche Schoolcommissie eens een jongen, die zich misdroeg in de school, bij zijn kraag gepakt en op het protest van den jongen, dat de onderwijzers dat niet mogen doen, gezegd, dat dit in al'le geval den leden der Schoolcommissie niet verboden is. Aan een dergelijk optreden van het schooltoezicht herinnert de volgende aardigheid, in „De Bode" na verteld: Ze is van den gestorven Engelschen schrijver Jerome K. Jerome, die ook nog onderwijzer was ge weest: Blaren en Brandwonden Brandwonden, waarop on middellijk een lapje Akker'a Klooster balsem wordt gedaan, doen dadelijk minder pijn en genezen spoedig zonder zelfs lit- teekens achter te laten. Blaren, trekken in een oogwenk wea Geen Goud zoo goed. AKKIR's In het café „Central" te Alkmaar had Zaterdag j.1. de iweede openbare vergadering plaats van per sonen, die van oordeel zijn, dat de verkiezing van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaatsvervan gers niet behoort te geschieden op een grondslag van politieke partiji-verdeeling. Ongeveer een 40-tal personen waren aanwezig, toen de heer K. Breebaart Dz„ Kolhorn. als voor zitter deze vergadering opende en daarbij zijn tevre denheid uitsprak over deze flinke opkomst, Spr. herinnert eraan, dat in de vorige vergadering mededeeling is gedaan van de gelegenheid die be stond tot het opgeven van candidaten voor de a.s. hoogheemraadschapsverkiezing en dat toen ook reeds enkele namen zijn genoemd. Een flink aantal personen zijn ala candidaat opgegeven; spr. noemt o.a. J. Hoek Spaans, IJ. Pijper, V. Kaan, A. Schroo- der, H. S. Eriks. K. Breebaart Dz.. W van Slooten, R. Kaan. J. Burger, Jhr. H. van Foreest, H. Rezel- man, D. de Boer. Mr. D. Breebaart. Verstegen. Band- sma, Van der Veer, D. Duin. Jb. Jimmink, W. Kooij- man. Enkele personen zullen ook candidaat gesteld worden door de politieke partijen en zullen dus een eventueele candidtuur van ons niet aanvaarden. Waar a.s. Dinsdag de candidaatstelling plaats heeft, zal het noodig wezen dat zooveel mogelijk gecandi- deerd worden personen waarvan bekend is, dat zij een candidatuur aanvaarden. Spr. merkt nog op, dat Mr. Leesberg in zijn schrijven tegen den heer Mr. D. Breebaart heeft medegedeeld, dat de kosten der verkiezing zouden bedragen f 36.000. Spr. kan even wel verzekeren dat die kosten zullen zijn f 10.000. van de herstemming f 8000, totaal dus f 18.000, zoo dat de bewering van den heer Leesberg voor de helft overdreven was. De heer Jhr. H. van Foreest zegt een candidatuur te willen aanvaarden, omdat hij de zaak voorstaat. Maar spr. wil dat deze zaak zeer zuiver staat. Door de voorstellers van het politieke compromis wordt het voorgesteld als zouden de voorstanders van on ze actie minder oorbare, minder welvoegelijke be doelingen hebben. Spr. wil echter niet onder val- sche vlag varen en spr. wil de candidatuur aan vaarden, mits de vergadering zich uitspreekt voor de motie, die door hem is samengesteld, en die luidt. i i i I De vergadering ap 22 October 1927 te Alkmaar bij een tot het candidaatstellen van candidaten als Hoofingéljand en Hoofdingeland-plaatsvervanger van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier, veroordeelt het binnendringen van de politiek in waterschaps- en polder-aangelegenheden. veroordeelt daarom een compromis van politieke leiders om door enkele candidaatstelling te geraken tot bezetting der zetels van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-plaatsvervangers in het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier. wenscht die plaatsen te zien ingenomen door personen welke daartoe het meest geschikt geacht mogen wonden, zonder daarbij op politieke overtui ging te letteD. gaat er daarom toe over candidaten te stellen buiten het compromis der politieke partijen om, verklaart zeer nadrukkelijk, dat hare actie er eene is van zuiver principieel- aard waaraan elke persoonlijke overweging ten eenenmale vreemd is, en gaat over tot de orde van den dag. Uit het applaus blijkt wel, dat de vergadering haar instemming met den inhoud der motie kan betuigen en de Voorzitter wijst erop, dat de besprekingen in de eerste vergadering) geheel waren in den geest van deze motie. D'e Voorzitter deelt verder mede, dat dó vergade ring alleen behoeft te behandelen de candidaat stelling voor de districten Helder en Hoorn, want voor candidaten voor het district Purmerend wordt gezorgd door Purmer's Belang en spr. kan wel me- dedeelen, dat daar de zaak voor elkaar is. Alvorens tot bespreking der voorgedragen perso- nen over te gaan, wijist de heer H. S'. Eriks, Pet ten erop, dat gebleken is, dat een- massa besturen van politieke partijen! niets afwisten van het ge sloten politieke compromis en waar ons wordt ver weten, dat wij' zoo kort voor de verkiezing met onze actie komen, wijst spr. op toet eigenaardige feit, dat voor het compromis geen voeling is gehouden met de afdeelingen der verschillende politieke partijen. Spr. kan het werk van de compromis-commissie dan ook niet op hoogen prijs stellen. Ook de mede deeling van den heer Leesberg, dat de kosten aan een verkiezing verbonden, zouden bedragen f 36000, getuigt niet van serieus werken. Waar één der naar voren gebrachte personen, n.1. de heer Verstegen te Helder, geen grondbezitter is, wordt de vraag naar voren gebracht, of deze wel als hoofdingeland' of hoofdingeland-plaatsver vanger verkiesbaar is. Geantwoord wordt, dat de heer Verstegen als gevolmachtigde kan optreden- en bovendien, die vraag komt eerst aan de orde, wan neer de geloofsbrieven woPden onderzocht. Door den heer J. J. de Groot, Alkmaar, wordt ge vraagd hoe de voorgedragen personen staan tegen over den te zwaren aanslag van de eigenaren der bebouwde kommen in verhouding tot den aanslag van de landeigenaren. De Voorzitter deelt mede, dat de tijd tekort is om naar deze quaestie een onderzoek in te stellen en bovendien is dit een zaqk, die geen verhand houdt met onze actie. Van andere zijde wordt geoordeeld, dat die vraag eerder bii Provinciale Staten thuisbehoort en ook de aanstonds te stichten organisatie kan haar aan dacht aan deze zaak wijden. Nadat de als candidaten genoemde personen, voor zoover ter vergadering aanwezig, de vergaderzaal hebben verlaten, wordt overgegaan tot bespreking van de aanbevolen personen en wordt daartoe de openbare vergadering geschorst. Het resultaat der besprekingen is. dat voor het district Hoorn candidaat zullen worden gesteld, voor hoofdingelanden, de heeren J. Hoek Spaans, Hoorn; Jhr. H. van Foreest. Heiloo; Mr. D. Bree baart, Callantsoog; H, J. Avis, Midwoud; voor hoofdingelanden-plaatsvervangers, de heeren W. v. Slooten, Heer-Hugowaard; W. Kooijman, Haring huizen; A. Schrooder, Heiloo; W. J. Karssen. Alk maar en als reserve de heer D. v d Oord. Winkel. Voor het district Helder zuilen de candidaten zijn, voor hoofdingelanden de heeren H. S. Eriks, Petten; J. van der Veer. Koegras; A. G. A. Ver stegen, Helder; D. Duin Wz„ Schoorl; voor hoofd ingelanden-plaatsvervangers de heeren H. R ezel man. Schagerbrug; Jb. Jimmink. Barsingerhorn; L. Bandsma, Helder; K. Francia Kz„ Burgerbrug en als reserve de heer G. Rademaker Gz., Pettener- kluft, Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een commissie die èn de verkiezingswerkzaam heden zal ter hand nemen èn de werkzaamheden, verhonden aan de stichting van een organisatie. Tot leden van die commissie worden benoemd de heeren K. Breebaart D'z.. Kolhorn; J. du Burck, Zuidscharwoude, De Goede, Wijdeues, Mr. J. Belon- je. Alkmaar en Van Gemeren te Heiloo. Van de personen die aanvankelijk ter vergadering aanwezig waren is inmiddels een 4-tal personen .ver trokken, 3 personen verklaren vooralsnog niet tot de te stichten organisatie toe te treden, terwijl de overige aanwezigen zich als lidi aanmelden. De nieuwe vereeniging telt dus reeds een 30-tal leden en later zal een oproep tot toetreding tot de orga nisatie worden gedaan. Hierna volgde sluiting!. Het Bestuur van de nieuwe organisatie voor de verkiezing van Hoofdingelanden- en Plaatsvervan gers heeft de functiën aldus verdeeld: K. Breebaart Dz., Kolhorn, voorzitter; Mr. Belonje, Alkmaar, se cretaris, J. du Burck, Zuidscharwoude, penning meester, G. de Goede, Wijdenes en H. Schrooder, Heiloo, leden. De begrooting voor 1927—1928 sluit in ontvangst en: uitgaaf op f 661, waarin is begrepen als te ontvan- i gen: batig saldo 19261927 f 206.36, contributie f 210, entrée f 100, bijdrage spaarbank f 1Ö0„ subsidie Hoofdbestuur f 40, diversen f 14.64, en als uitgaven: bijdrage aan het hoofdbestuur f 82.50, kosten afge vaardigde f 13.50, sprekers enz. f 350, subsidie bi bliotheek) f 80, diversen f 95, onderzoek floraliaten- toonstelling f 40. Goedgevonden wordt weer f 40 aan de bibliotheek te verleenen en f 40 aan het (Hoofdbestuur, als sub sidie aan te vragen. De begrooting wordt zoo vastgesteld. Door den Voorzitter werd verslag uitgebracht als afgevaardigde naar de algemeene vergadeing, welk veslag dankbaar werd aanvaard. Vijf nieuwe leden, te weten mej. de Quaasteniet, en de heeren J. Speets, L. Zander, J. Schermer, P. van Zoouen en H. D. Wilken werden toegelaten, terwijl de gelegenheid voor meerdere openstaat. Tot beheerder der Nutsspaarbank werd met op een na algemeene stemmen herbenoemd de heer Jb. Koster. De voordracht bestond uit de heeren Jb. Koster, C Keijzer en G. J. van Leersum. De heer Koster verklaarde de benoeming aan te nemen, waarmede de voorzitter den benoemde en de Spaarbank feliciteerde. .Thans komt aan de orde de verdeeling der Nuts avonden over de beide tooneelzalen. Het bestuur ziet er iets billijks in, die avonden te verdeelen. Uit de vergadering gaan er echter stemmen op, om te blijven daar waar de zetel is gevestigd en niet tel kens te verhuizen en besloten werd, met de Nuts avonden dan ook biji Laan te blijven. Het bestuur stelt zich voor de wintercampagne te regelen als volgt: In November een avond met de Hollandsche Tooneelvereeniging. in December een spreker, als b.v. Mr. Kamp of Van de Capelle. In Januari een avond met eigen krachten. In Febru ari het Haydn-kwaxtet, en zoo mogelijk in Maart nog een avond, doch dit hangt af van den stand der financiën. Tót en met Februari kan het voor het genoemde bedrag van f 360. Voorts zal nog, gele genheid moeten zijln voor toelating tegen entrée, doch het 'bestuur streeft er naar, het zoover te bren gen, dat niet hoeft, do-chi dan zal het ledental nog moeten Worden opgevoerd tot bijv. 100. De plannen van het bestuur werden goedgekeurd en omtrent de uitvoering vrij mandaat verleend. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het bestuur een onderzoek zou willen instellen in hoeverre' een floraliatentoonstelling. al of niet gecombineerd met een vruchtententoonstelling, mogelijk is. Dit onderzoek wenscht bet te doen instellen door de nog bestaande leden der floraliatentoonstelling, waarvan nog zijn, voor zoover bekend, de heeren C. Koomen Jz., T. Beumkes, P. Honingh en A. de Ridder, waaraan nog enkele andere leden zullen worden toegevoegd en deze commissie zal dan de zaak ter hand nemen voor een tentoonstelling in het volgend© jaar. De vergadering kon zich met dit voorstel vereeni gen. Bij de rondvraag werd door den heer Brugman de vraag gesteld op Nutsavonden niet meer te rooken. D© voorzitter kon zich daar zeer goed mede ver eenigen en wenscht© daaraan toe te voegen, het niet meer bestellen van consumptie tijdens de voor dracht. Daarna is met een woord van dank voor de opkomst, de vergadering gesloten. WINKEL, Dóór de firma Keetman en Schoorl is thans het verzoek bij Ged. Staten aanhangig gemaakt de auto- busdienst WinkelNoordscharwoude v.v. te mogen opheffen', als zijinde een dienst waarop geen perso nen meer worden vervoerd', terwijl 'het postvervoer anders kan worden geregeld. Die veranderde omstan 'digheden zijn hiervan de oorzaak, het autovervoer op Alkmaar -maakte den dienst op Noordscharwoude overbodig en zoo staat deze dan te verdwijnen, een dienst, die eenmaal in een noodzakelijk© behoefte voorzag en1 de verbinding onderhield tusschen Win kel en het tusschen liggende gedeelte tot station Noordscharwoude. Een lange reeks van jaren werd deze dienst door de belanghebbende gemeente ge subsidieerd. De eerste concessie voor dezen dienst, toen wagendienst, werd verleend 7 Februari '1872. De eerste ondernemer was zekere P. Strifbis të Win kel, daarop volgde G. Keizer, daarop W. Keetman Sr. en daarna diens zoon W. 'Keetman Jr., lid der tegenwoordige firma. SCHOORL. De vereeniging „Algemeen Welzijn" bestaat 12H jaar en om dit gebeuren niet ongemerkt voorbij te laten gaan, had h©t Bestuur Zaterdagavond in de zaal van den heer Timmerman een feestavond ge organiseerd. welke volkomen» naar wensch is ge slaagd. Eerstens hadden we de gewone afhandeling van een agenda, met jaarverslagen van secretaresse en penningmeester; op deze dingen kwamen geen aanmerkingen, kregen zelfs 't verdiend© applaus. Ook de plannen voor de wintercampagne zooals h©t Bestuur die had gedacht, leverden geen stof tot dis cussie en werden aanvaard zooals ze werden voor gesteld. Er zal weder een avond (of meerdere) wor den georganiseerd welke voor de leden» kan strek ken tot nut, leering en» genoegen, deze keer echter niet in samenwerking met de plaatselijke vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer. Ook zal getracht worden om -een huisvlijtcursus te organiseeren. Hiermede was 't zakelijk© gedeelte afgehandeld en werd overgegaan tot 't meer feestelijke gedeelte. Dit bestond uit goed© voordrachten, gegeven door s den heer J. d:e Groot uit Krabbendam, een kamer- I stukje „Airtistenrevue", gegeven door de S'choorl- idamsche dilettantenclub, muziek door den heer Nlc. Schuijit en zang van het D'ubbélmannenkwar- tet, onder directie van den heer Corn. Jonker, uit Alkmaar. Alles viel goed in den smaak, doch voor al de zang van het dubbelmannenkwartet dient af zonderlijk genoemd. De zeven nummers werden -bo ven allen lof vertolkt en alleen dit te hooren, was een gang naar den feestavond waard. Doch er was meer. Dank zij» den goeden stand van de kasmiddelen kon het bestuur aan alle aan wezigen een glas wijn met koek offreeren, iets wat door allen ten hoogste gewaardeerd werd. En toen men tot de ontdekking kwam. dat de heer G. HSoogvorst vanaf de oprichting bestuurslid was geweest, dus mede jubileerde, en ook deze ge beurtenis weder een tractatie van wijn en koek waard was. toen kwam de goede stemming, welke Weef tot 't einde toe. Bepaald aardig was 't historisch overzicht van het vereenigingsleven. vanaf de oprichting tot op heden. Mej. A. Peeck had deze gegevens bijeen verzameld, en oogstte met 't voorlezen daarvan alle bijval. Een gezellig dansje besloot den avond. Hier ga ven de hoeren N. Schuijit en A. van Schalkwijk zich vrijwillig als pianist en balietmeester, wat hun goed afging. „Algemeen Wlelzijn" heeft een mooi jubileum ge vierd. SCAGERBRUG. Zaterdag had alhier in het lokaal van den heer J. Broer en ten overstaan van Notaris Vrijburg, de verikooping plaats van (het burgerwoonhuis met erf en tuin, groot 4.58 aren, eigendom van den heer F. C. Eriks. Kooper werd de heer A. Schrieken te Schagerbrug voor f1470. ANNA PAULOWNA. Op 6 November a.s. zal de Schager Orchestvereeni- ging een concert geven ten bate van de vereeniging Huiszorg. (Zie advertentie.) DIRKSHORN. Deze weeik vlogen hier reeds herhaaldelijk wilde ganzen over. Elders werden zelfs al wilde zwanen ge signaleerd. De ervaring leerde, dat dan de vorst waarschijnlijk vroeg invalt. De bouwers kunnen zich dus voor gewaarschuwd houden.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5