Ichager Courant ll i RAAD WINKEL. ING ie, >de iode je. de, Tweede Blad. eten rd, Binnenlandsch Nieuws. Zeerooverij? is, oud r, kennlt] AMES ederzljdi in te gi bureau i SBRI soort, tsem jaar, gzljde dei irn. Boki :en Niet b i, bljj. of eerde /inkel nkeii G. HAR- rstr. Woensdag 26 October 1927 70ste Jaargang. No. 8141. Vergadering op Dinsdag 25 October 1927, des mor gens half 10 uur. t Tr Voorzitter de -heer J. Koster, Burgemeester, Secre- tris de heer A. de Ridder. Aanwezig alle leden. Na opening volgt de vaststelling der notulen. Mededeeling en. De volgende mededeelingen worden gediaian: De pogingen om iin de bestaande vacatures van on derwijzeres te voorzien, door benoeming van wacht- celdsters, worden steeds voortgezet, doch tot nu toe j zonder resultaat Laatst zijn 20 aanvragen weggezonden, hadden geen resultaat. Nogmaals zijn 25 a 30 aanvragen uitgezon-1 -Met Ingang vam 15 October j.1. is aan de school te Winkel een cursus geopend voor onderwijs aan vol wassenen en schoolvrije jeugd, welke wordt bezocht door 15 leerlingen van Winkel en 5 van Lutjewinkel. In Lutjewinkel was het aantal deelnemers te gering om een eigen cursus te hebben. Dit getal was bepaald op 8, Het onderwijs is opgedragen aan het hoofd der tchool te Winkel. Ingekomen stukken. Ingekomen is: Een dankbetuiging van de af deeling Winkel van het Centraal Genootschap voor kinderherstelling- en vacantiekolonies voor het toegestane subsidie voor 1927. Een verslag van de vergadering der Gascommisaie op 0 October 1927, waaruit blijkt o.m. dat ten opzich te van de aansluiting van Zijdewind en 't Veld aan het gasnet, nog een afwachtende houding aan te ne- oop w» ion ziek veelm alle ge strekt bil- NIC uloww Burgemeester en Wethouders stellen voor deze «ukken voor kennisgevng aan te nemen. Allen voor. Is ingekomen van Ged. Staten goedkeuring raads besluit wijziging begrooting 1927. Ged. Staten wilden, dat de gezonden wijziging Bouw- en Woningverordening wordt aangehouden, totdat de door den betrokken inspecteur gewenschte wijzigingen heeft aangebracht. Algemeen wordt die wijziging goedgevonden. Door P. Nieuw-boer te Winkel wordt ontheffing ge vraagd van schoolgeld voor zijn zoon, die einde Sep tember de U.L.O. school heeft verlaten. B. en W. stellen voor 7/12 ontheffing te verleen en. Allen voor. Van.het bestuur der gemeente Oterleek was op ge dane aanvraag het antwoord binnengekomen, dat nooit betaling van schoolgeld was ingetrokken. Wel had dit indertijd abusievelijk in de Alkm. Crt. ge staan. De gemeentebegrooting voor 1928. Adn de orde is de -behandeling van de gemeente begrooting voor 1928. Zij wordt aangeboden op: ge wone -dienst, ontvangst f 85186.69uitgaaf 185180.691»: kapitaal-dienst, ontvangst f30088,442, uit gaaf f 39988.42. De begrooting is vooraf nagezien door de raadsle den, behalve de beide Wethouders en door deze com missie is rapport uitgebracht, waarin de volgende op merkingen voorkomen; Jaarwedde ambtenaar ter secretarie. De heer Kamp brengt als zijne meening naar voren, dat verhooging wan de wedde van Van Zoonen niet gewenscht :ls, ah naar zijn meening niet noodig, omreden het vo rig jaar reeds gezegd is met zijne verhooging, dat zijn belooning niet in overeenstemming was met zijne I werkzaamheden. Voor Van Zoonen staat steeds de ge- I legenhoid open om te vertrekken wanneer hij iets an ders heeft. En dan zou die Raad kunnen probeeren, j om'het werk door een jongere kracht te laten uit voeren. Tegen verhooging stemden de heeren Brug- j man, Meurs en Kamp. f Antwoord van Burgemeester en Wethouders: B. en W. wenschen hun voorstel om het salaris te brengen op f 750.te handhaven. De heer Kamp stelt de vraag aan den secretaris of deze wil meedeelen of als Van Zoonen vertrekt, weer een volle arbeidskracht op de secretarie noodig ts of dat diens plaats door een jongere kracht is in te nemen. Met toestemming van den voorzitter deelt de secre taris mee, dat hij bevestigend kan beantwoorden dat als Van Zoonen ergens benoemd wordt, het werk met i e«n jongere kracht is te doen. Dit is voor den heer Kamp een reden te meer om tegen salarisverhooging te zijn. Spr. wijst er op dat hel werk dat hier van een ambtenaar naast den secre taris geëischt wordt, niet in overeenstemming is met bet salaris dat er voor wordt uitbetaald; Van Zoo ien een ambtenaar met volslagen capaciteiten, is hier niet noodig. Zoolang als Van Zoonen hier moet blij- fen, behoeft dat niet veranderd, maar voor verhoo ging salaris is geen enkele reden, met een volontair 't hier is te redden. De heer Meurs sluit zich hierbij aan. Ook de heer Brugman is van deze meening en re leveert, hoe dergelijke volontairs van school ko-mend, °P een klein salaris worden aangesteld, wat steeds hooger wordt, terwijl de gemeente het met een min dere werkkracht evengoed kon redden. De heer Honingh bepleit op billijkheidsgronden de verhooging van het salaris en wijst op den slechten tijd waarin het Van Zoonen onmogelijk is ergens el ders een hem passende betrekking te krijgen. Spr. toerat den heer Van Zoonen 'n uitnemende kracht, wien -dan toch een sb'aris toekomt, waarvan ia te leven. De heer Dekker houdt zich vast aan het oordeel yan voorzitter en secretaris, meer bevoegd tot oor- deelen als deze in deze aangelegenheid zijn. Van Zoo nen doet volgens hen uitstekend zijn werk, is ijverig ui alle opzichten en is er naar spr.'s oordeel ook geen enkel motief om hem een salaris van f 750 niet te ge- yen, te meer daar dit niet een salaris is dat hem zal doen ophouden om naar elders te sollicieeren. Voorzitter zegt ook in de commissie steeds te heb ben gezegd, hoe het werk van Van Zoonen wordt ge waardeerd en dat de tijdsomstandigheden het onmo gelijk -maken dat een persoon als Van Zoonen, hoewel volkomen bekwaami om elders zelf als secretaris op te treden, een betere positie krijgt. En spr. zou het daarom een zeer -bekrompen standpunt noemen als de Raad weigerde te betalen, wat de omstandigheden fcezien, billijk is te noemen, lettend bovendien op wat van Zoonen presteert. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen de heeren Meurs, Brug man en Kamp. Kosten brandassurantie. Nota wordt genomen van de mededeeling van den Burgemeester, dat B. en W. vooretellen de premie ais aangeboden door de assurantie-maatschappij te Oudkarspel, te aanvaarden en in dien zin op de be grooting te brengen. De heer Kamp pleit echter voor de aansluiting door bemiddeling van de firma Knegt en Zn. en wordt hierin gesteund door -den heer Brug man. De minderheid kan zich dus niet met het voor stel van B. en W. vereenigen. Antwoord van B. en W.: B. en W. wenschen voor te stellen de assurantie bij de Maatschappij te Oudkarspel te handhaven te gen het verlaagde tarief van 50 De heer Kamp zegt, dat Winkel lid is der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten en dat over bovengenoemde assurantie -der firma Knegt en Zn', inlichtingen zijn gevraagd en daarover een zeer gun stig rapport is ingekomen. En ondanks dat rapport van een zoo -hoog staande vereeniging blijven B. en W. bij hun meenin-g om, al geeft het bezuiniging, te Oudkarspel te assureeren. De heer Burgman wijst er op, hoe bezuiniging op de gemeentebegrooting onmogelijk was. Maar hior bij assurantie der gemeente-eigendommen was nu eens een post die bezuiniging toeliet. En het frap peert spr., dat B. en W., ondanks het gunstig rapport dor Vereen. van Ned. Gemeenten, niet met het voorstel meegaan om bij Knegt en Co. te assuree ren. Indertijd is in den ouden Raad door den heer Van Wijk het voorstel daartoe reeds gedaan en zou het toen wel zijn rondgeloopen. Thans bevreemdt het spr. zeer, dat, nu het oordeel der meerderheid anders luidt. De heer Meurs acht het prijsverschil tusschen de premies te gering om bij een soliede maatschappij als die te Oudkarspel is, weg te gaan. Voorzitter zegt, dat B.-en W. bevreesd zijn, voor i zulk een lage premie, als 20 cent, te assureeren. Het rapport is gunstig, da's waar, maar B. en W. meenen, als er eens iets groots gebeurd, wat scha- de betreft, het onmogelijk zal zijn om dan met succes het hoofd te kunnen bieden bij zulk een lage premie- berekening. B. en W. willen wel zeggen, het van Oudkarspel eigenaardig te vinden, dat waar altijd een premie is gevraagd van 80 cent, het nu voor 50 cent blijkbaar kan. De heer Brugman begrijpt B. en W. niet, die vrees Is toch geheel ongegrond. Het betreft allemaal het I verzekeren van gemeente-eigendommen, waarvan het brandgevaar zeer gering is. En dat de premie zoo laag is, heeft daarin zijn reden. De heer Kamp is eveneens verbaasd over zulk een zwak argument van B. en W. De verzekering staat gunstig bekend, dat zegt ook het bewuste rap port en deze verzekeringen loopen al jaren. En dat j B. en W. nu niet durven, is al bijzonder bekrom pen. Het voorstel om bij Oudkarspel te verzekeren tegen 50 cent per f1000 wordt aangenomen, met tegen de heeren Kamp en Brugman. Subsidie drankbestrijding. Wegens het ontbreken van een verzoek om sub sidie geeft de commissie in overweging het subsi die niet toe te staan. B. en W. gaan met deze opmerking accoord en ne men dien post terug. Het onderhoud der wegen. Omtrent dezen post wordt door de commissie op gemerkt: De heer Dekker brengt naar voren de wensche- lijkheid meer grint te gebruiken, hetgeen door den heer Brugman wordt ondersteund, met de bedoeling dus, om minder basalt en meer grint te gebruiken. Wij gevoelen hier allen voor en stellen voor, om voortaan de beharding -der wegen te doen geschie den met X grint ongeveer en de rest basalt. Voorts vinden wiji gewenscht dat iemand de ma terialen langs den weg rijdt en gelijtijdig uitstrooit, Omtrent uitnemen van paardenpad verwachten wij gaarne -ter zijner tijd mededeeling welk ge deelte uitgenomen zal worden. Plannen verbetering Boschstraat zien wij met berekening in de toekomst als gezegd door den Burgemeester, gaarne ter be oordeeling tegemoet. B. en W. antwoorden: Ten opzichte van de te ge bruiken materialen zullen B. en W. rekening hou den met den wensch der commissie, doch zullen zich aan dA voorgestelde verhoudintr niet geheel kunnen binden, en zulks in verband met de gesteld heid van bepaalde wegen. Ten opzichte van het doen -brengen van bestrooiing over de wegen zullen B. en W. zooveel mogelijk re kening houden met den wensch der commissie. Voorzoo veel betreft het uitbreken van paardenpad, nemen B. cn W. zich voor, daarvoor te nemen een gedeelte tusschen Lutjewinke-1 en de Weere, zoo groot als de uitgetrokken f5000 toelaat. Plannen voor verbetering van de straat in de Bosch zullen den Raad ter zijner tijd bereiken. De heer Dekker verklaart zich met het antwoord van B. en W. niet geheel tevreden. Spr. wil wat po sitiever toezegging blijkbaar en zegt, dat als deze verhouding van grint en bazalt, wat als proef wordt bedoeld, blijkt niet te voldoen, dan kan het later anders. Voorzitter zegt, dat in 't algemeen V» grint en bazalt door B. «n W. wordt geaccepteerd. Spr. zegt, dat de heeren weten, dat hij voorstander is van grint. Maar de hoofdoorzaak dat gript genomen kan worden, is de hardheid der wegen' in 't alge meen. Maar als er nu een enkele weg is die niet hard genoeg is nog om het onderhoud met grint toe te passen, dan zal bazalt worden genomen. De heer Brugman zegt, dat grint wordt voorgesteld uit bezuiniging en 5 ledon van den Raad hebben zich daarvoor uitgesproken. Waarom kan dat nu niet gebeuren? Als er 120 M3. voor de wegen noodig is, koopen B. en W. 80 M3. grint en 40 M3. bazalt, hoe zij dat gebruiken op de verschillende wegen, wordt daarmee niet vastgelegd. Voorzitter zegt, dat het zoo niet is. B. en W. koo pen niet alles tegelijk, omdat zij niet alles kunnen bergen en ook om niet direct al het geld te besteden. In den loop van het jaar toonen de wegen hoe zij zich houden en daarvan hangt de behandeling m'et grint of bazalt af. Dat kunnen en mogen B. en W. toch wel beoordeelen. De heeren moeten B. en W. niet aan een touwtje houden. De heer Brugman acht het toch gewenscht dat, waar de Raad zich voor grint uitspreekt, dit ook in toepassing wordt gebracht. Voorzitter: De heeren weten, dat dit toch zal ge beuren, ik ben toch voor grint. Stemmen: Maar de wethouders voor bazalt. De heer Spaans zegt, dat B. en W. rekening zul len houden met de wensch der raadsleden. Maar voor Molenkade en Nieuweweg is absoluut bazalt. noodig. Er zijn maar weinig wegen in Noorderkwar tier waarvan het wegdek zoo dun is. Hiervoor is de omschrijving van Y* bazalt en Y» grint niet goed, voor de andere wegen kan het wellicht. De heer Kriek zegt, dat de raadsleden grint wil len, spr. vindt het goed, omdat, hoewel -hij voor ba zalt is, 5 wellicht m'eer weten dan 1. Spr. noemt echter ook Molenkade en Nieuweweg, die beslist meer bazalt noodig hebben. Wil de Raad het daar ook anders, het zal gebeuren, verantwoordelijk als de heeren er voor zijn, maar spr. zou het sterk ont raden. De heer Honingh zegt, dat deze uiteenzettingen 'hem 'bevredigen. En de heer Kamp dankt de andere raadsleden, dat er nu eindelijk eens meer grint zal worden gebruikt, wat minder in prijs is. En iedere fietsrijder, motorrijder en automobilist zal dit be sluit toejuichen. De heer Meurs oordeelt dat de twee genoemde we gen ook wel met grint zijn te beharden. Spr. zegt, dat het bazalt naar den kant van den weg wordt gereden. Het voorstel van B. en W. wordt n* met alge- meene stemmen goedgekeurd. Wij, krijgen nu nog een debat over het uitstrooien van het grint en bazalt, waarbiji B. en W. beloofden zooveel mogelijk rekening te zullen houden met de wenschen der commissie. Voorzitter wijst er op, hoe dit slaat op het groote voor- en najaarswerk, echter niet voor het dichten van de kuilen, 'dat kan niet met paard en kar worden uitgestrooid en zal er eenige opslag moeten plaats hebben. De heer Kamp acht het antwoord van B. en W. te rekbaar en wil positiever toezegging. Voorzitter meent het zoo duidelijk mogelijk te hebben gezegd.. Ook de heer Kriek wijst op het groote voorjaars- en herfstwerk, dan kan er direct worden aangevoerd en uitgestrooid, met een drlewielde kar en paard. Maar voor andere reparaties gaat dat niet, veel te duur als 't is om f 4 f 5 voor kar en paard te mloe- ten betalen. Dat geeïi geen besparing, integendeel vorhooging en als de Raad dat wenscht moet de post met f500 worden verhoogd. De heer Brugman oordeelt anders. Spr. wijst er op, als het gaat zoogenaamd om enkele kuilen, dat dit euvel zich dan wel langs den geheelen weg zal ver- toonen en dan is het juist gewenscht dat grint en bazalt met paard en kar wordt vervoerd en direct uitgestrooid, anders gebeurd het niet. Spr. zegt dat dan de weg vanaf Winkel naar Lutjewinkel in 1 dag kan gebeuren, terwijl het anders per kruiwa- gentje dagen duurt. Met f500 verhoogen behoeft de post niet, eerder verlaagd. Voorzitter meent, dat hij met andere woorden on geveer hetzelfde heeft bedoeld. De heer Brugman: U wellicht wel, maar wethou der Kriek niet. De heer Kriek is van oordeel dat als het werk zoo gebeurd als de heer Brugman wil, het duurder zal worden en spr. herinnert aan de enorme hooge pos ten van Vetman voor paard en kar, van wel f400 f500. Dit jaar is dat zeer gering. Voorzitter meent, dat deze zaak nu wel aan B. en W. kan worden overgelaten,, als wij het niet goed doen, dan kunnen de heeren ons op ons kop geven. De heer Brugman: Dan begint het gehak weer. j De heer Kriek: Dat komt toch. Wat het uithalen van het paardenpad betreft,1 vraagt de heer Kamp, dit werk te doen verrichten m den tijd der werkloosheid. Voorzitter zegt, dat dit de bedoeling wa9. Kosten verbetering steiger Molenkade. In overweging wordt gegeven, eene losplaats te miaken aan de zuidzijde der brug en zoo mogelijk door beschoeiing en aanharding van het alsdan vlak voor de brug liggende terrein en duidelijk daarop te vermelden, „Losplaats voor bouwmaterialen". B. en W. gaan met het idee der commissie accoord en stellen zich voor, deze zaak aan een nader on derzoek te onderwerpen. Post blijft op de begroo ting, plan zal dus worden overgelegd. Allen voor. Gemeenterelnlglng. De heer Kamp brengt naar voren de wenschelijk- heid, de bezoldiging van den heer Kolff gelijk te doen zijn aan die van den heer Kaaij. Algemeen acht men dit billijk en wordt dus voorgesteld in dezen zin -den post te wijzigen. B. en W. nemen het voor stel der commissie over. Allen voor. Xwur van haizs*. De heer Kamp spreekt de wenschelij-kiheid uit, den heer Blokker, die tevens het gebruik van den tuin er bij heeft, ietwat meer huur te doen betalen dan vrouw Leen. B. en W. stellen zich voor, bij het eindigen vaneen huurtermijn maatregelen te nemen en den tuin af zonderlijk te verhuren. Allen voor. Volgnummters 121, 132 en 140. Aan de Commissie viel op het verschil tusschen berekeningen in zake deelneming van leerlingen uit andere gemeon- ten aan onderwijs hier en omgekeerd van leerlin gen hier in andere gemeenten. In het eerste geval toch is de betaling aan ons te laag en omgekeerd is de betaling aan anderen te hoog. Is hier niet een gelijke basis aan te nemen, of wel kan de verrekening niet gebaseerd worden op de kosten van het onderwijs per -leerling voorzoover dit komt voor rekening -der gemeente zelf? B. en W. achten de opmerking der commissie juist, doch binnenkort is een algeheele herziening van schoolgeldheffing te verwachten. Dit is in de bladen reeds aangekondigd. Goedgevonden. De diverse verzoeken om subsidie worden -goedge keurd. Afdeelin-g Winkel van het Centraal Genootschap voor Kinderherstelilngs- en vacantiekolonies. Uitge trokken op f 75.—% Openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar. Uit getrokken op f 10.—-. Gymnastiekvereniging „Sparta". Uitgetrokken op f 50. Sohager Handeldrijvende en Industrieels Midden stands vereeniging. Uitgetrokken op flO.— Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" voor hare omtsmettingsinrichtingen. Uitgetrokken op WinkeTs Harmonie. Uitgetrokken op f 100. Vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs ln Westfriesland. Uitgetrokken op f15.— Commissie voor de Malariabestrijding door de be volking in Noordholland. Uitgetrokken op f 16.10, 1 cent per inwoner. De heer Brugman wijst er nog op dat de post in komsten belasting niet kon worden verlaagd. Deze post is ongeveer f 26000 Hij noemt het feit dat de ge meente Winkel heeft te zorgen voor verschillende za ken en bèlangen die men elders in gemeenten van gelijke grootte niet heeft. Spr. noemt Wegenonder- houd f6000; subsidie Armbestuur, ongeveer f0000; Wijkverpleging, tonnenstelsel, allemaal zaken die duur zijn, die spr. echter niet wil noemen, maar toch hooge eischen van de belasti-ngbetalend en vergen. De heer Meurs wijst nog op het hooge bedrag waar voor de gemeente-eigendommen voor de brandverze kering zijn geschat. Voorzitter belooft een staat met advies van B. en W. De gemeentebegrooting wordt alsnu vastgesteld in gewonen dienst op f 85150.47y2, in ka-pitaadsdienst op f26000.—. Begrooting Algem. Burgerl. Armbestuur. De begrooting is aangeboden in ontvang en uitgaaf op f 8825.85. De Commissie adviseert tot goedkeuring. Allen voor. Begrooting gasfabriek voor 1928. De begrooting is aangeboden in ontvang en uitgaaf op exploitatie f 62062.94, 'kapitaalsdienst f 24157.26. De Commissie adviseert tot goedkeuring. Allen Aankoop van een perceel. B. en W. stellen voor aan te koopen het perceel Sectie B 1145, thans ei-gendom van den heer W. Hal- bersma, voor de som van f 3000. Allen voor. Een geldleening. B. en W. stellen voor voor dekking der kosten van aankoop en overschrijving van evengenoemd perceel, een geldleenin-g aan te gaan van hoogstens f 3000, te gen een rente van ten hoogste 5 af te lossen in ten hoogste 20 jaren.' Voorzitter licht toe, dat voor eenvoudige afscheiding •n vrat opknapping van het terrein, wat geld noodig is. De heer Kamp wil daarom een aparte kostenbereke ning en vraagt of 5 voldoende is, gezien de stijgende rentestandaard. Voorzitter zegt, dat voor 5 geleend kan worden en meent -dat B. en W. nu toch wel kunnen beslissen over een eenvoudig hekje en het bijspannen van enkele draden achter de achterzijde van het perceel. De heer Kamp wil 's Raad® beslissing over hek en kosten. Voorzitter: Welnu, die vraag ik nu toch. Het wordt voor mij toch wel wat penihel als ik dat alles aan den Raad moet vragen. De heer Kamp vraagt toch een duidelijker omschrij ving van het werk en wil over dit punt 'e Raads oordeel. Voorzitter: Stelt u dat dan maar voor. De heer Kamp doet dit en stemming volgt. De heer Brugman wil echter nog opmerken, dat hij het in 't algemeen met den hoer Kamp eons is. Maar waar het nu een eenvoudig hekje is met een noodafschciding achter het terrein, wil hij dat aan B. en W. overlaten. Hoewel de stemming reeds aan den gang was, trekt de heer Kamp zijn voorstel in. Rondvraag. De heer Honingh wijst op het veldwachterspaadje; de heer Brugman op het. grinthok aan de Lange re is, de heer Dekker op een gebroken lantaarnpaal aan do Boschstraat en de wenschelijkheid van -een lantaarn aan het Westeinde. Voorzitter doet toezegging om alles in orde te bren gen en sluit de vergadering. ERNSTIGE VAL. Gistermorgen is de 56-Jarige Giljon uit Vllssin- gen, werkzaam op de motorboot Kotaradja van de maatschappij de Schelde, dat in reparatie ligt bi] de firma Wilton te Schiedam, ln de machinekamer van het schip gevallen. Hij' kwam met het hoofd op een scherpe punt te recht en moest in bewu9teloozen toestand met een hersenschudding en een ernstige hoofdwond naar het ziekenhuis te Schiedam worden vervoerd. DE GASLUCHT. In den Goudschen raad, aldus het Volk, werd gis terenavond door den voorzitter medegedeeld, dat he college van B. en W. bezig is een zeer nauwkeu rig onderzoek in te stellen naar het feit, of er al of niet corruptie bij de gasfabriek gepleegd zou tijm. Zoodra mogelijk zal de raad met het resultaat van het onderzoek in kennis worden gesteld. DE VLUCHT VAN „DE POSTDUIF". Luitenant Koppen seint d.d. 25 Oct. uit Bagdid aan het Haagsche Aneta-Kantoor: Wij zijn na een vlucht van 8?^ uur op het vlieg- trrein alhier aangekomen. Wij hadden een goede reis en maakten een vlotte landing. Morgen ver trekken wij naar Aleppo. DE XAARLEKSCHE WERKELOOZE. Gister -hebben wij melding gemaakt van den Haar- lemsch-e werklooze, die daar met zijn familie nu en dan op straat overnacht voor de deur van den een of anderen met gezag bekleeden ingezetene. Naar wij thans vernemen, heeft de politie den man wegens landlooperij opgepakt, zoodot men voorloo- -pig wel van deze demonstraties bevrijd zal zijn, Men mieende zijn invallen lijdelijk te moeten ver dragen; maar het blijkt toch wel, dat dit niet nood zakelijk is. DE VLA GGEKWESTTE TE GOOR: Op 90 Augustus 1926 heeft de gemeenteraad van Goor met 6 tegen 4 stemmen aangenomen het voor stel van het a.d. raadslid H. Boswinkel Bzn., om op 31 Augustus, den verjaardag van de Koningin niet mie er te vlaggen, en in zijn vergadering van 13 April ƒ.1. heeft hij1 met 5 tegen 4 stemmen verwor pen het voorstel van het r.k. lid' Th. G. G. Moo-r- mamn, om op 30 April, den verjaardag van Prinses Juliana, evenals voorheen, van de openbare gebou wen te vlaggen. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Goor -ia in stemming gekomen een voorstel van den heer Th. G. G. Moormann, thans wethouder, luidonde: „De raad besluit het be sluit inzake het vlaggen, genomen in de raadsver gadering van 90 Augustus 1926, in te trekken." Dit voorstel werd aangenomen met tegen 8 itemmen, TREINAANSLAG VOORKOMEN. Op de spoorlijn Breda—Roosendaal zijn onder de gemeente Etten en Leur Maandagavond pl.m. 9 uur door onbekende daders drie spoorbielzen ge plaatst. Bijtijds werd het door den spoorwegarbei der van Beurden ontdekt, waardoor erger kon worden voorkomen. De gemeentepolitie leidt het ondezoek met behulp van -politiehonden.. Eenige aanwijzingen omtrent de daders zijn reeds gevon den. VERMOEDEN TEGEN EEN HOLLANDSCH SCHIP. „Berlingske Tidende" van 29 October meldt: Onder de visschers te Esbjerg heerscht groote ver ontwaardiging tegenover buitenlandsche stoomtreilera en over hun brutaal optreden tegenover hun 'kleinere collega's, de 'kotters, op de vischplaatsen in de Noord zee. Het zeegevecht te Eisberg heeft 'gisterochtend een zaak behandeld, die een karakteristiek voorbeeld is. De schipper van den Esbjerger kotter Johanne, Fre- derik Lambertsen, had aan de politie gemeld, dat een Nederlandsche treiler de Johanne anderhalf uur lang had meegesleept en ten slotte was verdwenen, de an kerkettingen van den kotter meenemende. De Neder landsche treiler, die zijn nummerplaat met oen zeil had bedekt, was recht op de Johanne ingevaren en had haar ankertouwen te pakken gekregen, waarna de sterke treiler den kotter anderhalf uur lan-g ach ter zich aansleepte. Eerst toen er gevaar voor een bot sing was, had schipper Lambertsen zijn lijnen gekapt, waarna de treiler verdween. De bemanning gaf een gelijkluidende verklaring en karakteriseerde het gebeurde kort en bondig als zee rooverij. Men zal trachten uit te vinden, welke treiler het ia geweest.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5