Altmul Bims- KINKHOEST sloopt het gestel ABDU5IR00P f 1 Moderne Foto's Arpad Moldovan, BEMALING WAARD JEN GROET. Zaterdag 5 November 1927. 70ste Jaargang No. 8147. Eerste Blad. VERGROOTINGEN en REPRODUCTIES. Fotografisch Atelier r n nieuw Electrisch Gemaal voor den Waardpolder. Gemengd Nieuws. Dwars door de Sahara. Duurte in Frankrijk. Aanvaring met een veerpont Anti-militaristische campagne in Zwitserland. Te Berlijn dreigen nieuwe stakingen. Door een beer gebeten. Het warme najaar. Een vierdaagsch gerecht op zee. Het huwelijk van prinses Victoria gaat door. Pestgevaar in Zuid-Afrika. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het oorsiuitkornond nummer geplaatst. Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TïöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno, inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond. dit nummer bestaat uit zes bladen. in eenvoudige tot meest artistieke uitvoering. SPECIALITEIT IN NIEUWE NIEDORP. FIIIbbI Noo>'d-8charwoude. Voor de duurzaamheid der Foto's onbeperkte garantie, stellingen voor Sint Nicolaas ge lieve men VROEGTIJDIG te doen. Reeds enkele jaren geleden was het Bestuur van d«n Waard- en Groetpolder ervan overtuigd, dat er voor den Waardpolder ©en betere bemaling noodig was. Maar aan deze goede voornemens konden nog geen. uitvoering worden geggeven, daar de plannen van de Zuiderzeewerken van te grooten invloed waren bp de plaats waar het nieuwe gemaal zou worden ge- êticht. Zoo werden dan de plannen uitgesteld, tot dat in het voorjaar van 1926 het bestuur, toen nog onder leiding van den Dijkgraaf, den heer K Breebaart Jz., de zaak weer aangreep. De groote kosten van de oude bemaling, n.1. de windmolen, die veel kostte aan on derhoud, en de stoommachine, waarvan de ketel zou worden afgekeurd en die dus ook zeer oneconomisch werkte, bracht het bestuur er toe om de oude machine op te ruimen en de pomp zoo noodig aan te drijven met een locomobiel, wat dan ook later is gebeurd. Het bestuur zocht toen contact met de Technische Commissie van den Bond voor Waterschappen, onder voorzitterschap van den beer R. Kaan van Wieringer- jwaard, die weldra met verschillende bemalingsvoor- nellen ter tafel kwam. In een daarop gehouden ver gadering van Heemraden en Hoofdingelanden, werd reeds in beginsel tot een electrische bemaling beslo ten, maar tot definitieve regeling was het nog niet mogelijk te komen, omdat ook toen nog de Zuiderzee- plannen niet zoo volkomen waren uitgestippeld, om teplaats van het gemaal te durven bepalen. Ook de moeilijkheden omtrent stroomlevering enz. waren nog ^■Ét zoo ver gevorderd, dat alles al in kruiken en kan- B& was te gieten. In het voorjaar van 1927 besloot men het plan nog maals ter hand te nemen en nu kwam het tot daad- aken. In een gehouden vergadering die de beer K. Breebaart Jz. door gezondheidsredenen niet kon lei- 1 den en die dus geleid werd door den tegenwoordigen Dijkgraaf, den 'heer A. J. Waiboer, werd eindelijk de finitief besloten om tot de sticbtiing van een elec trisch gemaal over te gaan. Door de Technische Commissie uit den Bond van Waterschappen was een omschrijving en begrooting gemaakt en ook tot in onderdeelen de mechanische 'inrichting en werking vastgesteld. Toen werd in over leg met den Prov. Waterstaat, de meest geschikte plaats bepaald, n.1. het terrein tegen den zeedijk, be noorden het Boezemkanaal. Het gemaal zou direct uitslaan op zee, welke zee in de toekomst het scheeps- «n afwateringskanaal wordt. Aan enkele firma's werd) prijsopgaaf en leverings voorwaarden gevraagd van een bemalingsinrichting bestaande uit een centrifugaalpomp met een capaciteit van 80 M3. per minuut, bij een opvoerhoogte van 2.60 M., aangedreven door een direct-gekoppelde langzaam- loopende motor, met bijvoeging van alle mogelijke automatische en andere zekerheidstoestellen. Men Wenschte te hebben een zoo bedrijfszeker mogelijk'ge maal. Verder werd besloten om alle bouw- grond- en andere kunstwerken in eigen bebeer uit te voeren onder leiding van den heer Rempt, den opzichter van den polder. Nla ingekomen prijsopgaaf etc. bleek die van de 'irma Gebr. Stork het meest aannemelijk te zijn en werd dan ook aan die firma de levering opgedra gen voor de geheele installatie, waarvan de electro- Jnotor etc. geleverd werd door de firmla Smit te Slikkerveer. Op 18 April werd de eerste spade in den grond ge let, om een aanvang te maken mét het verwerken van den ruim 5000 M3. grond, wat voor dit werk Joodig was. Door het leggen van de persbuis door Qen dijk moest ook hier een doorgraving plaats nebben tot een diepte van 2.40 M. beneden A.P. Aan buitenzijde van den dijk moest voor zekerheid *en zware kistdam worden ingeheid. En dat alles naa plaats onder toezicht en goedkeuring van den Prov. Waterstaat. zomer met zijn vele regens was voor zulk °?rtwerk al bijzonder ongunstig. Maar toch oaoot het werk vlug op en zonder tegenslag, zoodat P 1 Augustus het geheel© gebouw onder kap was „..f1®11 om zoo te zeggen met de spade in de hand Dut 0111 het dijkslichaam door te steken, mocht niet eerder geschieden echter voordat de persbuizen op het terrein waren aangevoerd. En deze bleven maar weg, zoodat de hoop om op tijd klaar te zijn en waarop opzichter Remjpt steeds had aangestuurd, geheel vervloog. De te late levering der verschillende machinedeelen gaf een groote te leurstelling en kon de dijk onmogelijk gedicht zijn op den datum die door den Prov. Waterstaat was voorgeschreven. Een paar weken uitstel en dan met man en macht de dijk te dichten, wi9t men nog alles voor elkaar te krijgen. Dat dichten van den dijk was een heele arbeid, een grooter en omvangrijker arbeid dan het uit graven, daar alles moest worden gedaan om de uit gegraven breuk zoo soliede mogelijk weer te dichten. Alles moest zuiver worden gestampt om te voorko men, dat er in dit nieuwe dijiksgedeelte geen slappe plekken kwamen. Het was ons een geruststelling te hooren van den heer R. Kaan, dat het Hoogheemraadschap spe ciaal een wachter opdracht heeft gegeven op dit dijksgedeelte te letten en dat eventueel benoodigde materialen in den mtolen zullen worden opgeslagen. Hieruit spreekt dus alle mogelijke goede zorg en oplettendheid. De tweede tegenslag had men met de afsluiter, die onmogelijk lekvrij gemaakt kon worden, en thans is de plaatsing daarvan dan ook voorloopig pr> vesorisch in orde gebracht en zal ter gelegener tijd een nieuwe afsluiter worden aangebracht. Alles was dan eindelijk zoo ver gereed gekomen, dat Donderdagmiddag proef gedraaid kon worden. Dijkgraaf Waiboer, eenige leden van het bestuur, de Technische Commissie, allen waren present om eens een kijkje te nemen. En weldra draaide het gemaal en werd een begin gemaakt om het over tollige water uit den Waardpolder weg te malen. Algemeen was men voldaan over de eerste resul taten, later zal natuurlijk een opname van water verplaatsing enz, nog door den Prov. Waterstaat plaats hebben. De inrichting van gebouw en woning voldoet aan alle elschen. Ofschoon nog niet afgewerkt bleek ook thans reeds duidelijk dat hier een uitstekend Ml practisch geheel is verkregen en de soliede en nette afwerking gaf alle bewijs van een deskundig toe zicht van opzichter Rempt. iDe woning van den ma chinist is aan het gemaal vastgebouwd en zal ook spoedig ter bewoning gereed zijn. Als dan dö ter reinen zullen zijn geëgaliseerd, de paden zijn be- hard en een terrein voor het draaien van auto's is gereed gemaakt, zal er een inrichting gereed rJJr. die in alle opzichten aan te «tellen eisehen zal vol doen. Moeders. Iaat U toch niet wijsmaken, dat de kinkhoest drie tot vijfmaanden lang de verzwakte lichaampjes van Uw kinderen moet teisteren. Al vertelt men U. dat de „ervaring" de nood zakelijkheid van dien langen duur heeft bewezen, diezelfde ervaring heeft aangetoond, dat Akkers Abdijsiroop, bereid uit versche plantensappen, dien duur belangrijk kan verkorten. Akker's Abdijsiroop lost het vastzittende slijm op, zoodat dit gemakkelijk wordt op gegeven en tempert den hoest j zij versterkt het ademhalingsorgaan en verbetert het algemeen gestel door den eetlust te prikkelen. Bewaart Uw kinderen voor kinkhoest en de gevol gen daarvan. Geef hun onmiddellijk AKKER VoordBorst Per koleer: f 1.50, IZ15,1450 EEN GEREGELDE AUTOMOBIELDIENST. Het resultaat v-tn de reeds gedurende een periode vsn verscheidene jaren gedane studie-reizen met auto's door de woestijn is de instelling van een re- gelmatigen autodienst, die zal loopen, door den Sahara tusschen Colomb-Besjar en den Niger. De Compagnie générale transsaharienne zal deze lijn explciteeren. De die.nat zal loopen gedurende ezs maa n r«r jaar, van October tot April, gedu rende welk jaargetijde de reis niet al te bezwaar lijk is. De automobieldienst loopt van Colomb-Bes- Dit sluitzegel onbeschadigd op Uw pakket, is waarborg voor ONS werk. Wij breien de pijnstb wollen kousen zeer netjes voor U aan. Depots! te Alkmaar, Me). BEUDEKER-TEOEt, Hot- plein; Schagen: C. DE MOEL, Noord 40; Hlpp., Wie lingen: Wed. J. DE BEURS. Verder neemt elke bode franco het aanhreiwerk mede. jar, kopstation van den Zuid-Oraneeschen spoorweg, tot Gao aan den Niger. Dat is een belangrijk, be volkt en druk bezocht administratie! centrum. Men vertrekt van Colomb-Besjar den eersten van de maand en trekt door de woestijn in vier étappes, onderbroken door een ruBt van vier-en-twlntig uur. De geheele duur is zes dagen. De terugreis heeft plaats van den 20sten tot den 25sten der maand. De prijs is bepaald op 2500 frank, terwijl elke reiziger recht heeft op 35 kilo bagage. ONGEMOTIVEERDE STIJGING VAN DE PRIJZEN DER LEVENSMIDDELEN. Barthou, de minister van justitie, heeft in den mi nisterraad medegedeeld, dat, uit een onderzoek, in gesteld naar de oorzaken van de ongemotiveerde stijging van de prijzen van sommige levensmidde len., in het bijzonder van de vleeschprijzen, de nood zakelijkheid blijkt dat er wettelijke maatregelen te gen ongeoorloofde spekulatie worden genomen. Zoodra de Kamer de begrootïng heeft goedgekeurd, zal zij een desbetreffend wetsontwerp in behande ling nemen. VREES VOOR VEEL SLACHTOFFERS. V.olgens een telegram uit Sydney is een veerpont bij de Watson-baai met het stoomschip Tahiti in aanvaring gekomen. De pont was vol passagiers en werd zwaar beschadigd. Men vreest, dat een aantal menschen verdronken zijn. Er zijn reeds vier lijken gevonden. Later wordt gemeld, dat de veerpont, die in de Watsonbaai met het s.s. „Tabiti" in botsing is ge komen, binnen 3 minuten in een wolk van stoom zonk, waardoor ongeveer 150 personen te water ge raakten, waar zij voor hun leven vochten. Er zijn tot nog toe negen lijken opgehaald. Op het oogen- blik gelooft, met dan 15 menschen zijin omgeko men, doch gevreesd wordt, dat er velen in de ka juiten zijn verrast. Sydney. De laatste cijfers zijn: 11 dooden en 26 vermisten. WERK VAN COMMUNISTEN. De Zwitsersche correspondent van de „Times maakt melding van een krachtige anti-militaristi sche campagne tegen het leger. De bedieling daar van is^ niet alleen om dienstweigeraars uit gewe tensoverwegingen te kweeken, maar tevens om rechtstreeksch individueel en collectief verzet uit te lokken tegen de militaire en civiele wetten en voorschriften. Zoo zijn onlangs twee geheime circulaires ontdekt, dcor een nieuwe anti-militairistische organisatie, de Révoflutdon pacifigue genaamd, verspreid. De lei ders van dien bond willen de Zwitsersche burgers overreden militairen dienst te weigeren, niet te ge hoorzamen aam militaire orders en Maling te wei geren van de weerbelasting. Volgens die circulaires zal deze „direkte actie" tegen het leger pas plaats hebben wanneer een voldoend aantal opstandigen zich hebben verbonden en de belofte hebben afge legd in verzet te komen, onverschillig voor de straf, welke hen mocht worden opgelegd. AAN DEN VOORAVOND VAN EEN GROOTE! WORSTELING IN DE TEXTTELr-INDUSTRIEl Na de MUdden-Dvitsche bruinkoienstaking scheen het een oogenblik. alsof de loonactie in het Duit sers bedrijfsleven eenigszins aan het luwen was, al dus meldt die corr. van het Hdbld. te Berlijn. De laatste week had men slechts weinig gehoord om trent arbeidsconflicten. Thans blijkt echter, dat deze betrekkelijke rust slechts een korte onderbreking is geweest, in zekeren zin de stilte, die aan een nieuwen storm voorafgaat. Op het oogenblik althans la dé loonactie weer overal in vollen gang en dreigt weer tot ernstige conflicten te leiden. Zoo staat o.m. de textdel-indu- strie wederom aam den1 vooravond1 van een groote worsteling. Nadat de onderhandelingen omtrent loonsverhooging waren mislukt, hebben verschil lende vakvereenigingen het parool uitgegeven: Vrij dag, het werkl neerleggen. In antwoord) hierop héb ben de werkgeversbonden besloten het geheele per soneel uit te sluiten Indien men er niet kt slaagt, het conflict biji te leggen, zullen Zaterdag alle tex tielarbeiders in Barmen Eüberfeld. Crefeldi. enz., te zamen ongeveer. 65.000 man op straat worden gezet. Het gerucht dat ook het personeel van de I. P. Beohberg A. G. het werk zou hebben neergelegd), blijkt onjuist te zijn. Bij! Bemberg wordlen de onder handelingen nog voortgezet. Behalve in do textiel-industrie dreigt er, naar gemeld is ook een uitsluiting in de sigarenmakers- dnd'ustrie. D'e aigarenimakersstaking tei Leipzig ia voor de werkgevers-organisaties aanleiding geweest >otrn tegen 12 November a.s. al hun personeel op te zeggen. De sigarenmakers in Hamburg, Bremen, Mannhedm en Westfaleni hebben onmiddellijk na het bekend) worden van dit besluit het werk neer gelegd zoodat thans ook daar alle sigarenfabrieken stilstaan. In de overige tabaks-centra wordt op het oogenblik nog gewerkt. Oorzaak van het conflict ds de eisch der arbeiders om een loonsverhooging van 15 Bij1 de Mansfeld A, G. für Bergbau und Hütten- betrieb heeft het personeel tegen 30 November het collectieve arbeidscontract opgezegd en loonsverhoo ging geëischt. Volgende week beginnen de onder handelingen In de Weensche diergaarde is een 52-jarige bezoe ker door een 'beer gebeten. Hij had' het dier stukjes suiker gevoerd, en toen een stukje voor de tralies was blijven! liggen, stapte hij, ondanks het strenge verbod, over de afsluiting, die voor de kooi was aangebracht, raapte de suiker op en stak ze den beer door de tralies toe. De beer hapte er wat te gretig naar en kreeg drie vingers van den man tus schen de tanden, die er met een heel stuk van de hand ook) bleven. Dé man viel in onmacht en zou misschien nog leelhk toegetakeld zijn als een ander hem niet aam zijn jas had weggetrokken. Hil word toen voorloofpdg verbonden en naar het zie kenhuis gebracht EEN RECORD BEREIKT. 'Alle records voor warmte in November zijn gistel- ren in Engeland gebroken. Te Chester bijl Liverpool kwam de thermometer den geheelen nacht niet on der de 60 graden Fahrenheit en te Londen was het gistermiddag) 2 uur 63^ graad in de schaduw, de hoogste temperatuur sinds 32 jaar. Verschillende andere plaatsen meldden temperaturen van boven de 60 graden en in Penzance aam dé Cornish Rl- viera bereikte de thermometer 68^ in de schaduw. N. R Ct, EEN WALVISCH IN DE NETTEN VERSTRIKT GERAAKT. Op het eiland Baba bij Karatsji kwam gisterochtend een troepje visschers aan, die een walvisch naar land sleepten. Hij was 30 voet lang en woog, naar schatting 20.000 Eng. ponden. De visschers verhaalden dat zij vier dagen met den walvisch gevochten hadden. Hij was op 15 mijl van Karatsji in hun net geraakt en had er zich in vastgewerkt Hoe meer hij moeite deed om eruit te komen, hoe meer hij erin verstrikt raak te, maar toen probeerde hij hun schuit te doen kan telen. De visschers vochten dag en nacht dapper met het monster en werden tien mijlen ver in een andere richting meegesleurd. Ten slotte kregen zij versteer- kingen en op den ochtend van den vijfden dag kon de walvisch door 50 man in booten de haven van Ka ratsji binnengesleept worden. Na een worsteling van een etmaal slaagden 80 tot 90 man erin, het dier op het strand te krijgen. Daar braakte de walvisch gister middag van alles uit, o.a. cocosmatwerk, leege be- schuitblikken en groote visschen die tien pond wo gen. i DE KERK TE BONN WEIGERDE ECHTER DE HUWELIJKSINZEGENING. Het huwelijk tusschen de zuster van den ex-kei zer, de 62-jarige prinses von Schaumburg lippe en den 23-jarigen Rus Zoebkom zal naar uit Bonn wordt gemeld op 18 November as. in het paleis van de prinses in aflle stilte worden voltrokken. De kerke raad van Bonn heeft geweigerd een kerkgebouw voor de huwelijksinzegening ter be schikking te stellen met dé motiveering, dat het hu welijk wegens het groote leeftijdsverschil 'onzede lijk is. „AS DIE PES ONDER DIE ROTTEKOLONIES UITBREEK!* Volgens die verslag van de hoofdknaagdi'ere- inspekteur, lezen we in Die Burger, word die Rand r.ou van alle kante met die pes bedreig. Hy ver klaar dat die veldrotte vreeslik toegeneem het, veral op die Oosramd in die afdéling van Spring» en in die streek noord van die Goudstad aan hierdie kant van die Jukskeivier. Feitlik ds de Rand om ring en beweeg die rottekolonies hulle almal in de rigting van die Rand. Die gevaar is baie groot, verklaar hy. As die pes onder hulla uitbreek, wat enige tyd verwag kan word, sal die gevaar vir die Goudstad! baie ernstig wees. Hy dring baie sterk aan by die mynbesture en stadsrade van die Oos- Wesrand om sonder versuiim die veldrotte te laat uitroei. Die werk in verband met die skoonmaak van dié besmette streek in die buurt van Roode- poort word fluks voortgesit, deur die Johannes- burgse en Roodepoortse stadsrade. Daar is nog nei weer nuwe gevalle van pes ontdek nie.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1