UIT NED. 00ST-INDIE. RAAD HOOGWOUD. MARKT0VERZ1CHT NOORDSCHARWOUDE. OTJDKARSFEL* Die af'deeling van cLers Botnd voor Staatspension- neering hoeft ziclh. voor deni komenden feestavond op 0 Dec. weer verzekerd van de medewerking van van> «Het Kleine Tooneel", dat dien avond de oudjes en verdere belangstellenden zal vermaken met de voering van .jE^Ummaniakken", PETTEN. Bü de strandvonderij dezer gemeente *Un Vrijdag Jü. ongeveer driehonderd mijnschutten aangebracht, welke uit zee langs de kuet deze plaats aanspoelden en opgevischt werden. NOORDSCHARWOUDB. Het Hanmoni egezelacihap Eiioelsior herdenkt op 17 Dec. a.s. zijn 30-jarig bestaan. Waar dezen zo mer het ihierdenkien daarvan door het houden van eeni concours moest worden afgelast, als gevolg van de staking der transportarbeiders, zal nu bet fejt in intiemen kring herdacht worden. We vernemen tevens, dat nu gedacht wordt aan bet houden van een concours in den zomer van 1928. BARSIN G2RH0RN. Het perceeltje weiland mot het woonhuis, eerder bewoond door den beer D. Sleutel alhier, is in eigendom overgegaan op den heer G. Spaans (X, wonende te Haringhuizen, WABMENHUIZENl Aan de veiling te Warmenihuizen is in Olctober 1927 aangevoerd: 314.850 K.G. roode kool. 20.300 KG. gele kool. 883.100 K.G. witte kool, 2066 stuks bloem kool, 34.250 KG. Deensche witte kool, 63.425 K.G. peen. 325 K.G. slaboonen, 14.310 KG. bieten, 120.450 K.G. uien, 17.600 K.G. nep, 616 K.G- aardappelen. In October 1926 werd aangevoerd: 300.150 KG. roode kool. 44.100 K.G. gele kool. 1.410.400 KG. witte kool, 9751 stuks bloemkool, 45500 KG peen 314 KG. slaboonen, 23.000 KG. bieten, 67.565 K.G. uien, 20.925 KG. nep, 4225 KG. aardappelen, 18.100 K.F. Deensche witte kool. De omzet bedroeg in October 1927 f 40.234.29 tegen f 30.952.80 in October 1926. •Vergadering van den Raad op Maandag 7 Novem ber 1927, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., burgemeester secretaris. Na opening volgt lezing der notulen, die onver anderd worden vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzit ter mede, dat de verbetering van weggedeelten in de gemeente biji Vier Noorder Koggen is ter sprake gebracht en dat hiermee rekening zal worden ge houden. Over een gedeelte te Aartswoud, waarop de heer Glas heeft gesproken,, zal een onderzoek plaats vinden. Over de verdeeling der kosten van de Langerei- zerschool hebben B. en W. een conferentie gehad met het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp. maar het contract is aangegaan voor den tijd van 5 jaren. Toevallig kan volgend jaar herziening plaats vinden en begin volgend jaar zal een confe rentie worden gehouden. Over het herstel van hst loopstraatje zijn onder handelingen gaande met den stratenmaker, maar omdat de kosten er nogal in zullen loopen, zullen B. en W. een nader onderzoek instellen. De verlichting in de Langereisschool zal worden aangebracht. De afdeeling Hoogwoud van „Vacantiekolonies" betuigde haar dank voor de toegestane subsidie,. Geen vloekverbod. Ingekomen is een ongezegeld verzoek tot het in voeren van een vloekverbod. Hoewel ongezegeld, leest de Voorzitter het schrij ven voor. B. en W. gevoelen niet voor het invoeren van een vloekverbod, zegt de Voorzitter. We zijn hier niet erge vloekers en we hebben verordenin gen genoeg. We beleven hier niet zulke ruwe too- neelen als elders wel voorvallen. Wel hoort men eens verkapte vloeken, wamt sommige menschen bezigen van die eigenaardige uitdrukkingen, en oordeelen dat ze dan niet vloeken. Die heer Schilder ziet er niet zoo'n bezwaar in, om een vloekverbod uit te vaardigen, er zijn wel meer verordeningen die weinig toepassing behoeven en soms met kermis, hoort men menschen erbarme lijk vloeken. De Voorzitter zegt, dat in de vergadering van B. en W. toch besloten was niet op het verzoek in te gaan. Evenwel de heer Schilder heeft het recht een voorstel te doen. i De heer Vijn gevoelt er niets voor, terwijl de heer Bossen wijst op het verkapte vloeken en van oor deel is, dat het gemeentebestuur in dit opzicht geen pressie moet aitoefenen. Het voorstel-Schilder, het invoeren van een vloek verbod, wordt ondersteund door den heer Blauw, doch verworpen met 4 tegen 3 voor, tegen stemden de heeren Bossen, Vijn, de Wit en Glas. De begrooting voor 1928 is met enkele bemerkin gen van administratieven aard terugontvangen en deze gelegenheid kan benut worden om nu ook een wijziging aan te brengen, doordat thans het be sluit tot verkoop van Grootboekkapitaal is goed gekeurd en jaarlijks f600 moet worden gereserveerd. Ook werd door Ged. Staten gevraagd of gedacht was aan cte wijziging der peraoneele belasting. Van den ontvanger was bericht gekomen, dat hiermee geen rekening was gehouden, hij wist niet of er zooveel schade voor de gemeente aan zou zittep, doch schatte het op f 300, hoewel mischien de huur waarde iets in de hoogte zal gaan. Zekerheidshalve zal de post f300 worden verlaagd en in mindering gebracht worden van den post onvoorzien. Een en ander heeft tot gevolg dat de begrooting opnieuw wordt vastgesteld op een bedrag van f67112.76. B. en W. vragen machtiging voor het verrichten van alle burgerlijke rechtshandelingen en wel in verband met een uitspraak van den Hoogen Raad. De heer Bossen vindt het nogal verstrekkend, nu B. en W. de machtiging voor alle burgerlijke rechts handelingen vragen, maar nadat de heer Vijn heeft toegelicht, dat de Raad de beslissing houdt, doch B. en W. voor de uitvoering der besluiten zorgen, wordt de machtiging verleend. Het reglement van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur wordt zoodanig gewijzigd, dat er een bepa ling in wordt opgenomen, dat biji uitbesteding van een arme de geneeskundige schriftelijk verklaart dat de gezondheidstoestand van het gezin geen ge vaar oplevert voor de huisgenooten. De school in de Kerkelaan. De Vooratter deelt mee. dat B. en W. de raak met den gemeente-opzichter hebben besproken en zijl het meest gevoelen voor plan A. Waar echter de Weere- school zal worden opgeheven en het materiaal van die school voor den verbouw van de school in de Kerkelaan gebruikt zal kunnen worden, willen zij vooralsnog het plan aangehouden.Bovendien verdient het geen aanbeveling, dn den winter tot verbouwing over te gaan. Omtrent de raamgeschied eni* zullen elders een kijkje nemen. De meening heeft post gevat dat de ramen teveel met roeden zijn bezet Goedgevonden. Van het hoofd der O.L.-»chool in die Kerkelaan le een schrijven ingekomen waarin er op wordt gewe zen, dat de vochtigheid van de door hem bewoonde gemeentewoning storing, veroorzaakt in den ge zondheidstoestand van zijn gezin en om die reden gevraagd wordt om een andere woning of om hem machtiging te vertonnen om zelf een gemeentewo ning te mogen bouwen. B. en W. oordeelen ,dat het bezit van woningen geen aanlokkelijk object is en waar meester Hoek stra aanbiedt zelf een woning te doen bouwen, stel len B. en W. voor hem die machtiging te verleenen en hem dus te ontheffen van de verplichting om een ambtswoning, te betrekken. Het is de bedoeling de tegenwoordige woning te verhuren per jaar. De heer Bossou zegt, dat het idee is dat de onder wijzer in de onmiddellijke nabijheid' van de school behoort te wonen. Spr, wijst op de opheffing van de Weere-school en zou het schoolhuis te Weere, "dat een nieuwachtlg gebouw is, willen verplaatsen naar de school in de Kerkelaan en dat aan den westkant daar bouwen. Het schoolhuis in de Kerkelaan dan te verkoopen. Spr. vraagt of het geen bezwaar is. dat .het hoofd der school om gezondheidsredenen uit het schoolhuis gaat en wel in verband met een eventu- eelen opvolger. De Voorzatter zou het voorstel van den heer Bos sen kunnen billijken, als het op geen geld aan kwam, maar spr. zegt dat de kosten van het ver bouwen van het huis in een nieuw huis geducht zullen afvallen. Ook de heer Groen verwacht er niet veel van. Het voorstel-Bossen wordt niet ondersteund en de gevraagde machtiging aan het hoofd der school verleend. In verband met de plaats gehad hebbende branden te Gouw en Aartswoud, waarvan de kosten hebben bedragen f 223.35. wordt een suppletoire begrooting vastgesteld tot dat bedrag. Rondvraag. De heer Bossen informeert hoe het staat met de wijkverdeeling van de brandweer, nu er een spuit bijgekomen is. Aartswoud was in twijfel of zij wel moest uitrukken. Spr. zou ook willen, dat bij ieder brandweercorps iemand werd aangewezen om zich bij brand' naar Hoogwoud te begeven, opdat van daar gezorgd kan worden voor het afzetten van den electrischen stroom. De Voorzitter zal de eerstgenoemde zaak met de 'Opperbrandmeesters bespreken. Als er nood is en hulp wordt noodig geacht, dient ieder brandweer corps te helpen. Spr. maakt van deze gelegenheid gebruik om hulde te brengen aan de brandweer te Aartswoud en Gouw, zij hebben zich kranig ver weerd. Er is heel wat dienst genoten van de water leiding en spr, is groot voorstander geworden van brandkranen. Spt. erkent voorts dat inderdaad' de heer Bossen te laat kennisgeving had ontvangen van de brand en dat onvoorzichtig de draad was af geknipt geworden. Dte heer Bossen zegt dat gelukkig 3 laagspannings- zekeringen doorgeslagen waren, maar de stroom was niet afezet. Spr. zou het ook wenschelijk vinden, dat geïsoleerde tangen in iedere wijk aanwezig waren. De Voorzitter zegt, dat deze zullen worden aan geschaft en -«tracht zal worden om in iedere wijk iemand aan te wijzen die tot taak krijgt bij het uit breken van brand den electrischen stroom af te zet ten. Spr. zal de kwestie ook eens met het P.EN. bespreken. De heer Bossen brengt ook nog eens in bespreking het brengen van wijziging in de schoolwijken en wel, omdat naar zijne meening te veel leerlingen op de school gaan te Aartswoud. Spr. zou daarom de Gouw bij Hoogwoud1 willen trekken. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit zullen on derzoeken. Hierna sluiting. Roode kool grooter aanvoer en oploopende prijzen. Gele kool met gelijke aanvoer, gelij ken prijs. Witte kool iets teruggaand. Van Deensche witte kool neemt de aanvoer toe, doch de prijzen dalen. Uienprijzen stabiel. Peen naast sterk verhoogde aanvoer iets hoogere prijzen. Hoewel onze tuinders het deze dagen druk hebben met het binnenhalen van de kool, kwam er deze week meer aan de markt dan de vorige week. De oorzaak daarvan is dat de prijzen goed zijn, waar door men reeds wat winterkool gaat verkoopen, temeer waar verschillende bouwers vrij hard zijn en dan ook met verlangen naar wat ontvangsten uitzien. Het eerste gevolg hiervan, zal wel zijn, dat het met het afbladen der kool minder druk zal worden met als gevolg werkeloosheid of gemis van overuren voor de ar beiders. Zoo kan ook hier de goede kant weer een schaduwkant hebben. Toch is momenteel hoofdzaak dat het voor de tuinders weer wat beter wordt, want dat komt toch ten slotte het algemeen ten goede. Roode kool werden deze week ruim 35 wagons aan gevoerd), tegen de vorige week 23. Trots dat zijn de prij zen hooger geworden. Voor een deel zal de oorzaak daarvan zijn, dat een deel wordt opgekocht om weer opgelegd te worden, maar toch is het een gunstig ver schijnsel, vooral waar het buitenland nog weinig tot zich trekt. De hoogste noteering was deze week f 6.70, en behal ve Maandag, toen het iets lager was,, was de markt den geheelen week vrij vast. De overige dagen is bene den f 4.60 niet verkodht. Van gele (kool was de aanvoer zoowel als de prijs vrij gelijk aan de vorige week, met een gunstige uitzon dering op Dinsdag, toen met een zeer geringe aanvoer den prijs wat hooger was. Van witte kool was de aanvoer iets lager en ook den prijs liep even terug. De laagste noteering was deze week f 1.90, tegen de vorige week f 2. Met de Deensche witte gaat het niet naar wensch. Hoewel de aanvoer nog niet groot is, loopen de prijzen reeds niet onbeteekenend terug. Werd Maandag nog f 2.70—4,10 .gemaakt, na een bijna dagelijksche daling was Zaterdag de noteering f 1.803.60. De uienprijzen bleven zich ook deze week best hou den. Evenals de vorige week brachten ze een uitsteken den prijs op, die Zaterdag nog iets hooger was, dan de overige dagen der week. De noteering was over de ge heelen week van f 7,80—8,80. De prijs van de drie lingen liep tot f 8.40, en die van de nep tot f 4.50. De laatste werd weinig aangevoerd. De peenaanvoer was belangrijk grooter dan de vo rige week, en met de prijs ging het naar wensch. Deze waren den geheelen week vrij vast. De hoogste notee ring was Dinsdag en Woensdag f 3.60, de overige da gen ieta lager. De aanvoer van bloemkool was ook deze week nog ruim 30,000 st. De prijs was echter de laatste dagen belangrijk minder. Zaterdag werd voor niet hooger dan f 5.50 verkocht, terwijl dit Dinsdag nog f 11.20 was. De kwaliteit wordt echter ook minder. De tweede soort bracht Zaterdag ten hoogste f 1.40 op Verder werd een partijtje spruitkool aangevoerd en verkocht voor f 3.50 per 100 Kg., enkele partijtjes welke van f 1.803.90 opbrachten; en enkele partijtjes aard appelen, schotsche muizen die f 8.50 opbrachten. De totale aanvoer was: 53000 Kg. uien, 57700 Kg. peen, 353200 Kg. roode kool. 58350 Kg. gele kool, 215750 Kg. witte kool, 69700 Kg. Deensche witte kool, 31000 stuks bloemkool, 1100 Kg. spruitkool, 1100 Kg. kroten, en 1500 Kg. aardappelen. HET GEWROET DEJl COMMUNISTEN. Zalf» In d« gwaniyeniMen. Door de communistische gevangenen in de Glo- dok gevangenis te Batavia was reeds verscheidene malen beproefd om onder hun lotgenooten onrust teweeg te brengen. Dezer dagen is aan het licht ge komen, dat een nieuw verzetsplan in deze gevan genis was uitgebroed, waar een zeer goed ontwik keld Javaan de hand in hot spel had. Aneta kan daarover enkele korte mededeelingen doen: Wij hebben ons tot den directeur der gevangenis te Glodok en tot de recherche gewend en vernemen het volgende. Maandag kreeg de recherche een spionnenbericht dat een zekere Baharoedin Saleh, die preventief zit te Globok, in afwachting van de berechting van zijn zaak voor den landraad, kans had gezien, in correspondentie te treden met veroordeelden, die in het andere einde van de boei gehuisvest zijn. Het doel dezer correspondentie zou zijn het bera men van een compleet plan voor een nieuwe ver- zetspoging te Batavia, Baharoedin zou ook een schetskaartje van Batavia vervaardigd hebben met de gebouwen erop, die aangevallen moesten worden, Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en daarbij bleek het volgende. Baharoedin, een zeer goed ontwikkelde Javaan uit Mr. Cornelis, die in Augustus 26 uit de boei ont slagen was, waar hij anderhalf jaar wegens een spreekdelict te Padang heeft doorgebracht, heeft deel uitgemaakt van het uitvoerend comité der P.KI. Hij behoorde tot de voornaamste leiders en is, te zamen met den bekenden Soekrawinata in één deeleman gezeten, voor het station Tanah Abang op den avond van den 12en November 1926 gearres teerd. Hij bevond zich sindsdien in het huis van bewa ring te Glodok. De vorige week moet hij kans gezien hebben een kaartje van Batavia te maken. Dit heeft hij laten vergrooten door een zekeren Noto Soedarmo, die zich met hem in dezelfde zaal bevindt. Nadat de kaart in het net was verschenen, werd zij overgegeven aan een anderen preventieve, Sarid jo, die er voor zou zorgen, dat zij buiten de gevan genis kwam. Daartoe had men echter de hulp noodig van iemand die dicht bij de poort zat, geheel aan het andere einde van het gevangenisgebouw. Men maakte hiertoe gebruik van de diensten van een corveeër geen communist die geregeld het eten voor de zieken van het huis van bewaring naar de gevangenis bracht. Deze speelde de kaart, mitsgaders enkele briefjes, in handen van een ver oordeelde, zekeren Akipmoehidin. Deze heeft echter geen gelegenheid gevonden de kaart e. d. naar buiten te smokkelen. Hij schijnt lont geroken te hebben en heeft alles verbrand voor de recherche haar onderzoek in stelde. Bij Baharoedin heeft men echter een geheelen bundel schrifturen in beslag kunnen nemen. Hieronder bevinden zich zijn levensbeschrijving doorspekt met politieke beschouwingen) in het Maleisch en in keurig Engelsch. een request aan den gouverneur-generaal, een brief aan den direc teur der boei, en nog verschillende andere paperas sen. Het is thans nog niet wenschelijk nadere me dedeelingen hierover te doen. Voorts werden nog in beslag genomen enkele briefjes die een volledig plan de campagne inhiel den. Eén briefje was gesteld in cijferschrift. Den sleutel daarvan heeft men nog niet kunnen vinden. De vier belhamels, Baharoedin, Noto Soedamo, Saridjo en Akip Moehidin hebben een verhoor on dergaan op het hoofdbureau van politie, waar zij een volledige bekentenis aflegden. Zij hebben voorloopig celstraf gekregen. DE GROOTSTE COLLECTIE ORCHIDEEëN TER WERELD. Een orchidee met ruim bloemen. De heer J. K. Budde schrijft aan het Bat. Nbl.: 'sLands Plantentuin te Buitenzorg bezit de groot ste collectie orchideeën van de wereld en schier dage lijks wordt de verzameling verrijkt met nieuwe soor ten of verscheidenheden. De heer H. J. Wigman lokte ons vanmorgen op vriendelijke wijze naar een. orchidee met ruim 900 bloemen. Bij het tellen van de gracieus omlaag hangende bloemtrossen kwamen wij tot het getal 52. Elke orchideeënbloem is prachtig, is sierlijk ge bouwd: hier zijn de drie buitenste bloemdekbladeren lichtgeel met een schaduw van groen, van de volgende drie trekt naar beneden staande onze bijzondere aan dacht, het wijkt in vorm en kleur geheel af en dient als lokmiddel voor de insecten. Het loopt aan den voet in een zakje uit, waarin de honig, voor de bezoekers, aanwezig as. Het onderstaande ietwat gedraaide vruchtbeginsel loopt in een stempelzuil uit, waarin aan den top op ingenieuse wijze twee klompjes stuif meel zitten. Deze worden door de insecten, die op honig-visite koinen op den kop medegedragen. Bij het vliesje waaraan de polliniën verbonden zijn in, de positie veranderd en het komt ten slotte op den stem pel terecht, waarmede de bevruchting is geschiedt, zaden worden geproduceerd, die op den adem van den wind vervoerd worden, om voor de instandhou ding der soort te zorgen. EEN BOTSING TUSSCHEN ZEVEN AUTO'S. De gestoorde bruiloft Op den weg van Brandan naar Tdj. Poera (Oost kust van Sumatra), heeft een buitengewoon merk waardig gecompliceerd auto-ongeval plaats gehad, waarbij wonder boven wonder geen ernstige ongeluk ken zijn voorgekomen, vertelt de Deli Crt. Een Chineesche 'bruilofsstoet reed in een 11-tal auto's van Brandan, naar de woning van den bruide gom te Bindjèi. Er zaten vooral veel meisjes in de wagens. Op een paar kilometer van Brandan bij de eerste steenen brug na de groote Lepanbrug, bij het pomp station der Bataafsche, haalde de stoet een ossekar in die op weg was naar Tdj. Poera. De voorste auto, een Hudson reed daarom langza mer en stopte tenslotte, waarop de 2de wagen, een Studebaker ook de vaart minderde en toen gepasseerd werd door de 3de auto in den stoet, een Chrysler, die vlak -voor de Studebaker stopte. Daarop botste de Stu debaker met vrij groote vaart tegen de eerste Hud son aan, zoodat de bagage van de Hudson en de bum per van de Studebaker beschadigd werd. Ondertusschen kwamen de andere wagens opzet ten, die door de stof op den weg niet zagen wat er ge schiedde en waar de Chrysler net even voor de smalle brug stopte, botsten alle andere auto's tegen de Chrys ler aan. De eerste caramboleur was een Buick, die de Chrys ler vrijwel dwars over den weg zette, waardoor de Buick er twee wielen bij verspeelde, maar bovendien de helling afreed en in het water terecht kw« Daarop volgde een Studebaker die heelemaal sloeg en in een bermsloot terecht kwam, maari kig zoo, dat de inzittenden niet onder de auto men, daar er dn de sloot nog ruimte overbleef kap. Ook een Essex schoot de sloot in en stond op zijn kop, zoodat het daar een allerdwaaste ning moet zijn geweest. Gelukkig kwamen alle inzittenden er met schrammen en builen af. Van de 7 auto's die aan de carambole deeln waren 2 verzekerd. OVERTREDING VAN HET VERBOD HANENGEVECHTEN. 3ad vore Zaterd nog zo 1 nog zo numm Verzet tegen de politie. De politie van Meester Cornelis is met succea met het onderzoek naar een, zich in Tji Karang ter Cornelis) voorgedaan hebbend geval van ven gen de politie, tijdens een overval van een troep ti geveer 100 lieden, die zich bezig hielden met gevechten. De zaak heeft zich als volgt afgespeeld: Een politieman in burgerkleeding, d'e overtredi® dekkende, zag zich, toen hij wtilde ingrijpen, zjj volver ontfutseld door een der overtreders. Bedoelde rechercheur kon niet anders doen dat reeren, kwam edhter terug met een makker, dies TOIIC de buurt bevond. Door een welgemikt schot wist de 2de politiera» woesteling, toen hij van het wapen gebruik nul op dezen het vuur opende, buiten gevecht te k De getroffene is later aan de bekomen verwond overleden. Een andere dessaman, die, hoewel op minder d sche wijze, verzet tegen de politie pleegde, slaaj in, tijdig te vluchten. Hij is thans nog onvindbaar. VO! Zitting Stgezi andere, ^tot de bende behoorende lieden, bevind» thans in preventieve hechtenis. EUROPEESCHE VROUW IN INDIlKm.-' Aan den zelfkant van het Indische leven. £\BAR1 wordt Een schoolhoofd schrijft aan de Ind. Crt.: g. te 5 „Een huisjongen, mijnheer" waarschuwden a ^eft 3C kinderen. Inderdaad, een Javaan met het voorkomen netten huisjongen, liep voor ons lokaal heen en als om de aandacht te trekken. Op mijn vraag, wat hij wensohte, reikte hij n briefje over, waarin verklaard stond!, dat Annie de fröbelschool doorloopen had en den leeftijd! b had om de lagere school te gezoeken Dat moi het goedgëkleede meisje doelen, dat naast des stond. Toch was er iets, dat mij deed vragen, waar vader of anders haar moeder was en dat ik een b wensch te te spreken, waarop hij naar het tal wees, dat voor het hek stond, doch waarin slech Javaansohe vrouw bevond met een gekleurden om het hoofd, waaruit een smal gezidhtje stak. Op mijn mededeeling, dat ik de moeder wilde ken, antwoordde hij kalmpjes, dat het de moeder het meisje was. Op een wenk van hem kwam ze het erf op na» Al toe en nog vóórdat ik in de gelegenheid was gei iets te zeggen, vertelde ze in vloeiend Hollandsd), een Europeesche was, gescheiden leefde van! man, den vader van het meisje, en bhans met eet vaan in den (kampoeng samenleefde; 'het kwam er onbevangen uit, alsof het de gewoonste zaak reld was. „Als U aan de identiteit van het kind twij: u u tot mr(een bekend advocaat te S wenden om inlichtingen; hij beheert mijn zakeik moest mijn voorkomen getuigen van onbegrepa Af want ze vond het noodig te zeggen: „Dat is nou man; met hem woon ik samen in de kampoeng,' Het klonk bijna gjs een uitdaging. g VORI Ik voelde er heel weinig voor, een kind uit milieu on te nemen en zei haar, dat op een e f jaar IvER Muller jcht stt eeft te door E door wi l bad zij rouw vi nogal ipen. >bt no hoor, b oude dat 1 Of 60 <1 t mot., heb ik aula f gc S9H.nd Rhte 1 g. Z; lud 7 geest. op 5 nndekl. millieu op te nemen en zei haar, dat op een e school nogal hoog schoolgeld moest worden get» „Wat is het hoogste schoolgeld, mijnheer: 18 1 den? Goed, u kunt mij voor dat bedrag aanslui v ben rijk genoeaphet te betalen." 1 of 25 Het mensdhenhart is een gesloten boek; het koe dat hier alle recht tot veroordeel en ontbrak, nu rr,r.Ror achtte me verplicht haar mede te deelen, dat ik kind voorloopig niet wensohte op te nemen. Ze scheen te begrijpen en zei alleen: „Heusci, heer, haar vader was een ellendeling." Dan sloeg ze den kleurigen sluier om het groette beleefd, nam den arm van den Javaan al weg: een echt tengere Javaansche figuur, die ra oogenblik in twijfel bradht, of ik met een fictie tl had. BATAAFSCHE „NACHTVLINDER! Wanneer er vreemde oorlogschepen op di reede liggen Het bezoek der Amerikanen, die de Priok - de oorlogsschepen bevolken, schrijft het Alg. Ind. r heeft aan de stad eenig leven bezorgd Overal. U \J koele dranken worden verkocht, overal, waar preri kaarten en funny papers zijn te vinden, ziet 1 helderwitte kleeding der matrozen. w.,.r Helaas heeft men ze ook gezien in andere W waar nachtvlinders huizen en daar is het tot ees wriseer veldslag gekomen. Het gevolg is geweest, dat de! ter voorkoming van verdere moeilijkheden, een ta tal vrouwen, die het 'bekende beroep uitoefenen, meegenomen, ter registratie en onderzoek. Enkdi wen beklaagden zidh er over, beroofd te zijn vani den. Door dë ruzie, welke ontstond, werd een lam! geworpen, waardoor een heele kampong in gevaar* Uit berichten in de Maleische dagbladen blijb NWwa&r het optreden der matrozen in de Chineesche 0 ,^8 on landsche wereld, niet altijd wordt op prijs gest? Q De; begrepen. Dank zij een uitstekende patrouül« wordt echter veel voorkomen. Zeelieden zijn, van Q «*5, natie ook, altijd zoo verheugd om eens wat^1 grond onder de voeten te hebben, dat zij hierdc* i-yerr spontaniteit aan den dag leggen, welke in der«l '1; aieI blijkbaar te weinig voorkomt om begrepen te EEN MOOIE GELEGENHEID SCHEIDEN. Een teleurstellend resultaat. pM «Mijn wat Lond tructies Men heeft onlangs kunnen lezen, dat vestig# vrouwen in Boven-Digoel (het verbanningsoord"1, een n standige communisten) bevorderd' zou wor<l£ j, Pa vinden nu in 't Alg. Ind. Dagbl. het volgende Dat het den autoriteiten ernst is, met het nt- men mogen afleiden uit het bericht van een 1 persbureau, waarin men leest, dat het bestuur bon enkele ecihtgenooten en familieleden van W-fy heeft laten oproepen, om deze vrouwen de ,r~fom „4.^111..JJt->:_1 («Lil '"H Je OI naar uitzending van vrouwen voor Boven-Dig^ j^n men moeren afleiden uit het bericht van een >1 2 ITO stellen of zij geen lust hadden naar Digoel te Het effect van dit verzoek is echter geheel teg{ °|oest steld aan de verwachting. Want toen de vrouwen in n eenmaal in contact met het 'bestuur waren, hebbel wei gevraagdeen goed woordje voor hen te wille» jmj d: opdat zij van hun echtgenoot konden scheiden. lleft v Het antwoord luidde echter, dat het bestuur fldh eni mee niet kon bezighouden!

Schager Courant | 1927 | | pagina 8