SchagerCourant ire Moderne Foto's en Vergrootingen. :ee Vierde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Kaascontrolestadons. Ml ts RS De nalatenschap van een Haagschen Notaris failliet Een steiger gebroken. Kerken electrisch verwarm! Arpad Moldovan, Buitengewoon onderwijs. De corruptie in het gasbedrijf. De valsche Hongaarsche effecten. De Drentsche venen. Gestoorde bruiloft Valschheid in geschrifte. Plaatselijk Nieuws. De beschuldiging tegen Schagen's Gasdirecteur. Zaterdag 12 November 1927 70ste Jaargang. No. 8151. In prlji WENTS ptembe orradei >otgoedl FACTUI :ren. Ltion tion 11 II 52, 148,11 36, 43, 99,11 104, IJ De Alg. Ned. Zuivelbond dringt weder om bi} den minister van Binn. Zaken en Landbouw aan op de instelling eener centrale commissie. Reeds eenige analen de laatste jaren heeft de Alp:. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) er bij de regeering op aangedrongen. om een centrale commissie voor de Kaascontrolestatioma in te stellen. Aangezien ook dit jaar een, post biervoor ontbreekt in het vijfde hoofd stuk! der Staatsbegrooting. heeft de F.N.Z. zich thans wederom met een adres gericht tot den mi nister van Binn. Zaken en Landbouw, waarin o.a. het volgende wordt betoogd: Waar er uit de praktijk der coöperatieve zuivel bereiding telkens stemmen opgaan, die op de spoe dige totstandkoming eener Centrale Commissie voor de Kaascontrolestations aandringen en wij deze tot standkoming, ook beslist noodzakelijk achten, zal het voor Uwe Excellentie begrijpelijk zijn, hoe zeer wij dezen gang van zaken betreuren, te meer. waar ons tot nogtoe met geen steekhoudende argumenten i9 aangetoond, waarom deze Centrale Commissie niet zou worden ingesteld en er m.n. bijl de (Directie van den Landbouw en de Rijkszuivelinspectie alles wordt gevoeld voor hare totstandkoming. De behoefte, welke er bij de coöperatieve zuivel fabrieken aan een Centrale Commissie voor de Kaascontrolestations wordt gevoeld, moge Uwe Ex- iceiientie blijken uit de volgende uiteenzetting, welke 25, 36 'ejïet Bestuur van den Bond van Coöperatieve Zuivel fabrieken in Friesland1 ons eeinigen tild geleden naar aanleiding eener opmerking in zijn ledenvergade- over de quaestie gaf: „Be taak van die Kaascontrolestations kan al» ttgt worden aangeduid: ZJoo* goed mogelijk zorg te :en dat de kaasmerken, uitgegeven aan de aan- loten kaasberehideita, juist woijdeni gebruikt en afnemers van kaas de overtuiging te vestigen, datgene, wat het merk aanwijst, werkelijk in wchen Lnigendvt es taande l 5 samengc ïen die oden niet alle onri :elen opkx Tand! edkoo| het t hot lap. LMB I dwf i Bijl de uitvoering van deze taak1 rijlst de vraag over welke mate van zelfstandigheid en vrijheid van beweging een Kaascontrolestation moet kunnen beschikken, in hoeverre het station gebonden moet lijn aan regeeringsrvoorsohriften en in hoeverre het ierkt kan worden in vrijheid1 van beweging door b gecontroleerden- De Kaascontroi©stations hebben thans eemiga Efa- Iren gewerkt en het bestuur acht het tijd. dat deze ngrijke vraag onder oogen wordt gezien. Wel liijn er algemeen geldende regelen en voorschriften, |doch tot zekere hoogte handelt elk station naar eigen loht Als gevolg van de zeer uiteenloopende tee lden in de verschillende kaasgebieden ia gelijk heid niet bestaanbaar, doch zooals de toe- op dit oogenblik is, geeft het aan. degenen, .'ie niet bepaald ingewijd zijn. weieens den in druk. dat do gecontroleerden niet overal volgenö eeruzelfden maatstaf worden behandeld of dat een Kaascontrolestation te afhankelijk is van de gecon troleerden. Het is vooral om deze reden, dat het bestuur in stelling van de Centrale Commissie urgent acht. 'Deze Commissie zal zich in de eerste plaats op, die hoogte stellen van den bestaanden toestand en zoo poodig daarna adviezen uitbrengen aan. de regee- Iring en1 de Kaascontrolestatons. Bij eventueele wijziging van regeeringsvoorsschrif- ten is het ten zeerste gewensoht, dat vooraf eene daartoe aangewezen lichaam1 wordt gehoord- Tot neg toe zit hierin geen systeem. Ook hiervoor ds de Centrale Commissie gewensoht. Ten) aanzien van de Kaascontrole lijkt het er soms veel op, dat ons land verdeeld is in vier kaasrijkjes, die min of meer met elkander in gewapenden vrede leven. De Centrale Commissie zal ongetwijfeld ten [Roede werken aan de onderlinge verhoudingen. Ook ten opzichte van de techniek van de con trole zal de Centrale Commissie vruchtbaar werk men verrichten. In dit verband kan b.v. worden [gewezen, op vraagpunten betreffende monsternemen raa kaas. methoden van onderzoek' enl dergelijke." L Ons bestuur kan zich geheel met de inzichten van [let Friesche Bondsbestuur vereenigen en neemt iiQ ook de vrijheid er bij' Uwe Excellentie op aan dringen, iden post tot dekking der kosten eener Centrale Commissie voor de Kaascontrolestations alsnog op de begirooting voor 1928 te brengen en zoo •poedig mogelijk tot die instelling dezer Commissie te willen overgaan. ter -J aan! t adJ^ lothaa^ 17 iM. ct. HAG erkdai _3 uur. 9-10 EEN GROOT TEKORT. Ds rechtbank heeft het faillissement uitgesproken de nalatenschap van wijlen notaris M. Treub. Tegen de aanvrage was geen vertet gedaan De rechtbank benoemde mr. Kuhn tot rechter commissaris en mr. L. A. Nijpels en den candidaat- Waris W. H. van der Giessen tot curatoren. Naar wij vernemen, aldus de Msb., m/oet het te- wtvan minstens f700.000 een gevolg zijn van min- nauwkeurige administratie ten opzichte van Wicuhere gelden, welke aan notaris Treub wer- am toevertrouwd. Van de ontvangst en het beheer deze gelden schijnt in het geheel geen boek- aoMng te hebben bestaan, terwijl het voorts moet ■jsrataan, dat notaris Treub op zeer lichtvaardige "The hypotheken en credieten verstrekte van de "to toevertrouwde gelden. t,let^evo'« h.i6rvan zou dan «eweest zijn, dat no- ZL reub i1"5',.13ane »at met het andere moest oppen, zoodat het ontstaan van een aanzienlijk te- s°rt dan ook onvermijdelijk was. Tr»f,KCbilIende Pepsonen> die veel met notaris than, aanrakmg kwamen, beweren dan ook hebben rietf^fndcommi^8 0 lang°n vcl?°ri,wernemen. WÜ' dal het ste6ds ze6r moeilijk uit hanl„ mt>ei geweest, hun «eken weer lakshrid I?" '?0tans Treub 103 te krÖKen- Deze laren lis oorzaak zijn geweest, dat eenige Treub eèn^ÏÏarhfh a?K-SC'h\?dvocaat notaris Toezicht or>1. w ingediend bij de Kamer van tuÏÏJv? Notarissen en candidaat-notarissen, Kamer l rnme!" ,_notan8 Treub zelf lid was. Deze öwvü» ^Ö6Z1C^ heeft toen den notaris ge- tr-n'. ude Z'J'?nTerpli(?ltivgen ten aanzien van de be- K Cj)6nto na- te komen. da&rop d&ze zaak met de ge., ernkt. uocu aaar*&D is uit de boeken ook gebleken, soodat de waarnemende notari* dez#r dagen nog aan bedoelden advocaat moeet vragen, of de zaak wel afgewikkeld wal Ten slotte vernemen we, dat de bescheiden, welke notaris Treub In zijn kwaliteit van notaris moest opmaken, alle volkomen in orde zijn. DRIE ARBEIDERS GEVALLEN. Te Rijssen wordt aan de gasfabriek een tweede gas houder gebouwd. Woensdagmiddag brak, naar het „O. D." meldt, bij dat werk oen steiger, waardoor drie arbeiders naar beneden stortten. Dr. Oosthoek ver- leendo geneeskundige hulp en constateerde bij twee Zwolsche arbeiders: Gerrits en van Marle inwendige kneuzing, terwijl de arbeider Nijland uit Rijssen zijn pols gebroken 'had. 21.20 per uur. Do gom. Electriciteitswerken te Amsterdam heb ben in de synagoge Gerard Doustraat 238 een nieuw scort verwarming aangebracht, die alle koude kerk gangers op de meest practische wijze van warmte Fotografische Ateliers Nieuwe Niedorp Noordscharwoude. kan voorzien van „materieel©" warmte dan wel te verstaan. Verschillende kerken, in het geheel acht, zijn nu te Am'sterdam electrisch verwarmd; de nieuwe ver warming in deze laatste en aohtste kerk wordt ge leverd door middel van straling die van enkele ele menten, welke in de hoogte boven de zitplaatsen zijn opgehangen, uitgaat. De verwarmingselementen zijn gloeiende draden, zooals ze in een electrische ka chel zijn te vinden, en die onder een gebogen kopo- ren reflector zijn aangebracht. In de kerk staat dit allerminst storend. De warmte straalt naar beneden en verwarm! de kerkruimte op een gelijkmatige en aangename wijze. Het groote voordeel van een der gelijke verwarming 1 en dit geldt ook van de on geveer 10.000 electrische stoven die in d.e andere ker ken zijn geplaatst 1 is de mogelijkheid om slechts door het omdraaien van een schakelaar de verwar ming ra dienst te stellen, die dan op hetzelfde oogenblik zijn dienst begint te vervullen, terwijl een centrale verwarming of verwarming door kachels "reeds uren van te voren moet worden gestookt. Een installatie als in deze synagoge waar 250 zitplaat sen zijn verbruikt 30 K.W. en kost wanneer alle elementen ingeschakeld zijn bij een stroomprijs van 4 ct. per K.W.U. 1 gld. 20 per uur. Ook voor gTOOte kerkgebouwen heeft dit verwar mingssysteem wellicht een toekomst. Een geheel automatische schakelinrichting zorgt hier dat de in stallatie Vrijdagsavonds en eenige keeren op den Zaterdag zonder tusschenkomst van personen in- en uitgeschakeld wordt. PROVINCIE GEEFT FIN. STEUN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de gemeentebesturen bericht dat van 1 Januari 1928 af bijdragen uit d.e provinciale kas kunnen wor den verstrekt: a. in de kosten van exploitatie van inrichtingen van buitengewoon lager onderwijs, bestemd voor zwakzinnige, slechthoorende, blinde of doofstomme kinderen; b. in de reis- en verblijfkosten en de kosten van huisvesting der leerlingen van zoodanige inrich tingen; c. in de kosten van stichting van deze inrichtin gen; d» in de kosten van instandhouding van deze in richtingen. De bijdrage, bedoeld onder a, bestaat in een be drag van f25 per leerlingen en per jaar voor de scholen voor doofstomme en blinde kinderen en van f20 per leerling en per jaar voor de overige scho len. Hierbij wordt tot grondslag genomen het getal leerlingen, dat op 15 September van het afgeloo- pen jaar als werkelijk schoolgaande bekend stond De bijdrage, vermeld onder b, wordt verstrekt aan gemeenten, waaruit leerlingen afkomstig zijn, die elders of in de gemeente zelve een inrichting be zoeken. Zij wordt verleend in de reis- en verblijf kosten en in de kosten van huisvesting tot een be drag van ten hoogste 20 der kosten, die ten laste der gemeente blijven. WINTERSWIJK. In verband met tegen hem gerezen vermoedens van corruptie heeft de directeur van de gasfabriek te Winterswijk den raad verzocht een onderzoek te willen instellen. OOK IN NEDERLAND GEPROBEERD. Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Crt.: De Berlijnsche politie die in ruime mate heeft meegewerkt, tot het ontdekken van nieuwe knoeie rijen in Hongaarsche effecten zet hier ter stede haar onderzoek voort. Reeds is gebleken, dat de garres- teerde bankier Blumenstein en zijn nog voortvluch tige zoon Karl herhaaldelijk te Berlijn hebben ver toefd en daar met tal van lieden in betrekking zijn getreden. Ook de ip. deze zaak gemoeide gelbroeders Tovlini hebben, voördat ze naar Parijs vertrokken, te Berlijn gewerkt en men vermoedt zelfs, dat het plan der afpersing hier is gesmeed. Zeker is dat Blumenstein voor verscheidene millioenen mark Hongaarsche goudrentenbrieven bij een Berlijnsche bank had gedeponeerd. Later zijn deze effecten naar Frankrijk gesmokkeld. Een pak inhoudende voor 5 millioen Fransche rentebrieven, is zelfs op de grens in beslag genomen, maar werd losgelaten na tus schenkomst van het Fransche departement. De bende heeft vermoedelijk ook nog een aantal medeplichtigen te Berlijn en wel in de kringen van de Russische en Hongaarsche emigranten. Een hunner zou op een dag 70.000 mark in valsche effec ten hebben verhandeld. Wolff meldt voorts, dat de Weensche politie maat regelen genomen heeft om mogelijke medeplichti gen van Blumenstein aldaar te beletten bewijsstuk ken te verdonkeremanen. Elen huiszoeking bij me vrouw Blumenstein heeft niets bezwarends aan het licht gebracht. Blumenstein en zijn schoonvader Weinreb moeten ook getracht hebben in Nederland hun practijken uit te oefenen, doch dat schijnt hun niet gelukt te zijn. PERSTURF. Zooals dit voorjaar werd medegedeeld, heeft de heer Lodder te Nieuw-Weerdinge in samenwerking met het rijksproefstation te Emmen een nieuwe soort persturfmachine gefabriceerd, welke speciaal geschikt is voor de Drontsülïe hoogveenderijen en waarvan verwacht wordt, dat zij door de groote be sparing van arbeidskrachten een product zal afle veren, dat kan concurreorcn met do steenkool. Aan de machine is een transporteur met afleg- systeem verbonden. Er werden ook in tegenwoor digheid van verschillende regeeringsautoritoiton met de uitvinding van den heer Lodder demonstra ties gehouden. Naar wij nu vernemen, moet de Regeering bereid zijn gevonden, voor. de vervaardiging dezer nieuwe persturfmachine een zoodanigen geldelijken steun toe te zeggen, dat denkelijk het volgende voorjaar met twee machines gewerkt zal kunnen worden. Gistermiddag werd ten huize van de familie K. op de Waardgracht te Leiden een brui lof t9fee9t ge vierd. Toen die 26-jarige zoom des huizes bij, die ge legenheid'. op eoni stoel staande, een toespraak hield, verloor hlji het evenwicht, waardoor hij; door een ruit kwam te vallen. Een ader van een pols werd daarbiji doorgesneden .en, ook verder liep hif eeni ge verwondingen op. Een in de buurt wonende dok ter legde het eerste verband, waarna de eerste- hulpdiienst den gewonde, die zeer veel bloed had: verloren, naar het academische ziekenhuis overge bracht heeft. Zijn toestand is ernstig, maar niet le vensgevaarlijk. Dezer- dagen deelden wij mede, aldus het Hds.bl,, dat te Dordrecht een ernstig geval van valscfcheid in ge schrifte was ontdekt, in verband waarmede twee di recteuren en een walkapitein der sleepvaart Mij. Rhea waren gearresteerd en eerstgenoemden daarna onder borgstelling weer op vrije voeten waren gesteld. Hieronder ^volgen nog enkele bijzonderheden over deze zaak. De walkapitein maakte rapporten op over schade- vanngen en onderteekende die met den naam van den kapitein der betrokken sleepboot. De bedragen der scha de werden hooger gesteld dan zij in werkelijkheid wa ren, terwijl er ook gefingeerde posten, bijv. over hulp sleeploon, op voor kwamen. Een employé der Rhea, kasseerde zijn expertises op dezo rapporten. .De ou deze wijze benadeeld wordende verzekerings- Mij.: Comptoir General d'Assurances. Les Assurances Reünies te Rouaan, (hoofdkantoor Parijs) had zulk een vertrouwen in de zaak, dat zij geen tegen exper tise deed nemen. Vermoedelijk dateeren de vervalschingen van 1922. Van Sept '23 tot Mei '26 is er voor ruim f 115.000 aan schadevaringen gedeclareerd, vermeerderd met f 4500 exportkosteii die de verzekeiings-iMij. eveneens voor hare rekening had. In totaal werd bijna drie ton aan sdhade opgegeven. Bij het zinken van de boot Atilla in de Merwede- haven en het in brand geraken van de sleepboot Char- lemagne in hett voorjaar van 1927 heeft de Mij. voor het eerst een eigen expert gezonden. Een vorig jaar ontslagen employé der Rhea heeift toen reeds gedreigd zaken te openbaren die voor di verse betrokkenen niet aangenaam zouden zijn. Destijds, evenals nu, verklaarden de directeuren dat er hun van fraude niets bekend' was. De zaak is nu aan het rollen gebracht, door een aan de Justitie gerichten anoniemen brief, waarin de recht bank verwezen werd naar het adres van een persoon, die voor de Rhea zeer compritteerende brieven in zyn bezit had. De politie heeft daarop ten huize van dien man (de onlangs ontslagen expert der Sleepvaart- Mij.) een aantal stukken in beslag genomen. Echter moet half October de Assurantie Mij. te Rouaan reeds gewaarschuwd en met verschillende prak tijken op de hoogte gesteld zijn. De ibeide directeuren der Rhea ontkennen eenige lastgeving te hebben ge geven. De in arrest zijnde walkapitein, (vertrouwensman) moet in instructie verklaard hebben, dat zij hem nooit opdracht gegeven hebben valsche kapiteinsrapporten op te stellen of te onderteeken. Wel mogelijk is het dat zij wel eens een vingerwijzing in die richting gegeven hebben, doch herinneren deed hij het zich niet. Onder de in beslag genomen stikken bevonden zich echter brieven getee&end zoowel door den eenen als anderen directeur, waarin den bovengenoennden expert verzocht wordt enkele schad'e-ibedragen alsmede het bedrag der expertise 'hooger te stellen. Het onderzoek van de Justitie is in vollen gang. Ook de Assurantie Mij. te Parijs stelt een onderzoek in. OUDKARSPEL. Door het bestuur van de ijsclub werd besloten aan het hoofdbestuur het kampioenschap Noord-Holland en het kampioenschap Nederland, beide voor hardrijden aan te vragen. Zoowel voorzitter als secretaris bedankten als zoo danig. Bovendien is er nog een vacature als hoofd commissaris, zoodat de ledenvergadering, die op .18 dezer is vastgesteld, wat te doen krijgt. tooing te naderen. Door de vele regen» ls er wel eeni ge stagnatie in de werkzaamheden. Als het geheel klaar is, heeft men aldaar een prachtig stuk weg ver kregen. Thans zal ook een begin gemaakt worden op denzelfden weg onder de gemeente Callantsoog, door de N.V. Engelsohe Wegenbouw-Mij. te Rijswijk, die tot dat doel aldaar hare verblijven heeft geplaatst en met den aanvoer van materialen druk bezig is. WIERINGERWAARD. J.l. Donderdag heeft de "heer J. Schenner, ploegbaas alhier, don dag herdacht, dat hij 25 Jaar bij de Spoor wegmaatschappij in dienst is geweest. Het heeft den Jubilaris dien dag niet aan belangstel ling ontbroken, 's Middags kwam do Opzichter vnn Weg on Werken den Jubilaris namons de Directie complimentooren on word tevens een prachtige oor konde ter hand gestold. Hot porsonoel had voor oon mooie lijst gezorgd, alsmede voor een pracht leuning stoel. Ook de stationschef imet verder personeel van Anna Poulowna, alwaar de heer Schermer voorheen tal van jaren werkzaam is geweest, hebben zich niet 'onbotuigd gelaten en kwamen met bloemen, enz. Waar de heer Schermer heelemaal niets van af wist, en wat wel een groote verrassing voor hem was, is hot feit dat des avonds 'het Harmonieggezelschap Con- cordia van Oudesluis, waarvan hij ook reeds 26 jaar werkend iid is geweest, den jubilaris een serenade kwam brengen. Ook van deze vereeniging kreeg do heer Schenner een mooi tafeltje met rookstel. Verder word het feest op zeer gezellige wijze in do familiekring gevierd. WIERINGEN. Ingekomen personen gedurende de maand October 1927: J. Gielis van Haarlem; P. Duijnker van Hillegom; Joh. de Jonge van Goes; G. J. Martens van Etomeni; R. van de Velde van 's-Gravenhage; J. Taai van Wil- dervank; J. Holties en gezin van Alkmaar; H. van Wijk en gezin van Berkel en Rodenrijs; W. Wester- beke en gezin van Emmen; A. J. Hazes en gezin van Alkmaar; G. Nijpkema van Alkmaar; A. Sins en gezin van Made; Joh. Kieft van Alkmaar; A. W. Berk hout en gezin van Haarlemmermeer; A. H. Walter van Amsterdam; J. A. W. 'M. Vetter en gezin van 's-Gravenhage; M. G. Dekker van Vlieland; T. H. Ooms van Alkmaar; A. Bos en gezin van Anna Pau- lowna; N. Wams van Vlagtwedde. Vertrokken personen: Joh. van Tilburg naar Steenbergen; II. Glim naar Helder; M. J. Cornelissen naar Beverwijk; J. Holtjer naar Eindhoven; J. Pik naar Barsingerhorn; C. A. Miltenburg en gezin naar Anna Paulowna; J. A. van Leer naar Anna Paulowna; Jhr. F. C. K. de Wijker- slooth de Weerdesteijn naar Amsterdam. WIERINGEN. Nog meer woningen voor de M.U.Z. Men deelt ons mede, dat voor woningbouw door de M.U.Z. een perceel gras- en bouwland, gelegen aan den gemeenelandsweg tusschen de boerderijen van de heeren D. Kort en S. Snooij, is aangekocht van den eigenaar den heer N. Scheltus Sr. BREEZAND. Donderdag 10 November gaf de zangvereeniging „Vriendschap", dirigent de heer Ph. F. J. de Wilde, een uitvoering voor donateurs en leden in de zaal van den heer Jh. Borst, welke wij met genoegen heb ben bijgewoond. Deze uitvoering toch kenmerkte zich zooals trouwens alle leden-uitvoeringen van Vriend schap in de eerste plaats door de voorbeeldige hou ding van het publiek. Geen kwebbelend gebabbel van wat-kan-'t-mij-schelende menschen, geen tastbare grijs blauwe nevel van ongegeneerd er maar op los dam pende heerenmaar aen rustig en tijdens het zingen idoodstil publiek, terwijl het rookverbod op lofwaardige wijze werd opgevolgd. Voeg daarbij een met zorg gekozen afwisselend programma van een tiental num mers, hetwelk zeer verdienstelijk, ja, wat verschillen de nummers betreft, zelfs 'hoogst verdienstelijk, werd ten gehoore gebracht, en men zal zich gereedelijk kunnen voorstellen, dat door de samenwerking van zoovele gunstige factoren ons het verblijf in de op zichzelf reeds zoo intiem-gezellige zaal tot een aange naam zitje werd gemaakt. Na de pauze kregen we nog een aardige éónacter uit de voetbalwereld, die blijkbaar zeer in den smaak viel en de aanwezigen hartelijk deed lachen. ZUIDSCHARWOUDE. Die afdeeling Zuidscharwoude'Broek op Langen- diik van den Bond voor Staaatspensionneering. zal de volgendie maand weer twee propaganda-uitvoe- ringen houden, ui. een te Zuidscharwoude en een te Broek. De tooneelolüb verleent weer 'belangeloos haar medewerking, terwijl verschillende personen zich bereid verklaarden door muziek, zang of voor dracht dien avondi to vullen. NOORDSCHARWOUDEw De heer G. D. Kuiper, cand. te Kampen, die bij de Geref. Kerk alhier is beroepen, heeft reeds een 7-tal beroepen ontvangen. Er is in de Geref. Kerken groot gebrek aan predikanten. HEERHUGOWAARD. Heden, Donderdagavond, vergaderde in het lokaal van den heer Wester, vertegenwoordigers der drie R.K.-kiesvereenigingen alhier: „Eensgezindheid", „Recht en Orde" en „Recht en Plicht", de anti-rev. kies ver eeniging „Nederland en Oranje", en de vrijz.-dem. kies- vereeniging „Burgerplicht". Daar deze vergadering was belegd op initiatief van „Burgerplicht" werd de leiding opgedragen aan den heer P. Kostelijk. Deze zette in een korte inleiding het doel dezer bijeenkomst uiteen, n.1., de houding vast te stellen bij de a.s. verkiezing voor het Hoogheemraad schap. De vraag of deze kiesvereenigingen, als on- derdeelen der compromis-partijen, niet van oordeel zijn, dat we ons hebben te houden aan de gesloten over eenkomst. Deze vraag .werd allerwege bevestigend beantwoord, waarna een tweede vraag aan de orde kwam, n.1. of de vertegenwoordigde kiesvereenigingen gezamenlijk een plaatselijke propaganda voor die can- didaten zullen voeren. Ook in dit opzicht was men vol komen éénstemmig. Besloten werd de ciculaire van het compromis-co mité zoo goed mogelijk ter algemeene kennis te bren gen, doch tevens namens en voor rekening van de kiesvereenigingen voornoemd aan alle kiezers in onze gemeente een circulaire te doen teekomn. Een ont werp hiervoor kwam ter tafel, hetgeen met een paar aanvullingen werd vastgesteld. Hierna werd een commissie van uitvoering samenge steld, waarin uit ieder dezer kiesvereenigingen één lid zitting zal nemen. voor de aangename wy'ze van samenwerking in de- Met een woord van dank voor de opkomst en vooral zen, sloot de voorzitter de bijeenkomst. HOOGWOUD. De inlevering der rijksgoederen door de dienstplich tigen der lichting 1912 is voor deze gemeente bepaald op 8 December a.s. te Winkel. JULIANADORP. De bouw van een nieuwe 'boerenplaats op de lande rijen, in gebruik bij den heer C. Kant, aan de Callants- oogervaart alhier, is opgedragen aan den aannemer J. de Graaf te Julianadorp. JULIANADORP. Het te vernieuwen gedeelte rijksweg vanaf het vlieg kamp „De Koog", tot aan de Potonbrug, begint zijn vol- GEMEENTE S C HAGEN. Geboren: Louise, dochter van Loudsi Wilhelm Soboehuija en Geertruida 'Dregde de Leeuw. Als laatste antwoord op de beschuldigingen van den heer v. d. Stel tegen den heer B., directeur der bedrij ven, te Schagen, verzoekt Mr. Buiskool, aldaar de Telegraaf o.m. het volgende op te nemen. „Zoowel aard als grootte van giften, zooals de heer v. d. Stel deze opgeeft in uw ochtendblad van 9 Nov. j.l., berusten op fantasie. Systeem v. d. Stel is: hier heb ik een factuur van een 'leverantie tot een be drag van b.v. f 10.000.dus heeft, de directeur ont vangen als gift f 1000.— of 10 De feiten logenstraf fen deze bewering. De heer v. d. Stel zuigt dat uit zijn duim. Op die wijze kan een ieder wel beschuldi gen!" WINTERLEZINGEN SCHAGEN. De heer v. d. Volkere, die ons verleden jaar zoo geboeid heeft met zijn lezing over „Vloeibare lucht" komt a.s. Donderdag weer, nu met het onderwerp: „Gezichtsbedrog, optische illusie, natuurkundige fopperij, enz.", alles verduidelijkt door proeven en lichtbeelden. Het belooft dus woor een mooie avond te worden. Zie ook do advertentie. HET NIEUWE RAADSLID. Mevrouw Beerling, benoemd tot lid van den Raad, vacature-Kramers, heeft deze benoeming aangeno men. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeion was een Donderdag jl. goed, er werd van 45—56 ets. besteed met een mooien aanvoer. Met de gelde- en kalfkoeion was het danig mis. 'Dit scheelde nogal veel wat ze minder golden bif vorige weken. Vaarzen zeer stug, In graskalveren was ook niet veel handel. Nuch tere kalveren goed. Vette schapen waren er weinig aangevoerd, de handel was vlug, duur, Met oveiibouders was het evenizoo, veel graag,. Do slachtschapen (oude) wilde men graag koopen, deze golden tot f42. In magere schapen wa9 wel wat handel. De biggen en schrammen worden van week tot

Schager Courant | 1927 | | pagina 13