Heilager Courant Tweede Blad. Waarom wij het ingezonden stuk niet plaatsten. Gemengd Nieuws. Hoe het er in de Communistische partij toegaat. Overenting van klieren bij de vrouwen. Duitsche bladen in Elzas—Lotharingen. Hoe de Engelsch-Indiër zijn geld bewaart Met haar man op reis. Bhmefitefldech Nieuws. Woensdag 16 November 1927. 70ste Jaargang. No. 8153. In onze gemeente en wed licht ook1 wel daarbuiten la, onderteekend door het compromis-comité uit de samenwerkende politieke partijen voor de Hoog- fce emraadseh apsv e rk i ezi nge n een strooibiljet ver spreid, waarboven met vette letters is afgedrukt de clausule: Dit drukwerk werd als „Ingezonden Stuk" gewei gerd door de redacties der Heldersche Courant en Schager Courant. Wij doen het U daarom als circu laire toekomen. Eenig commentaar of eenige uitleg blijft geheel achterwege en wordt op deze wijze den weg vrijge laten om te denken! van deze weigering wat imen wil. De mededeeling is blijkbaar met opzet zóó ge lanceerd. om ruimte te geven aan allerlei insinu aties, om de baan te bereiden voor de gedachte, dat de Schager de d'oofpot-taktiek in deze volgde. En hiertegen willen wij! opkomen. Wij' kregen dit ingezonden stuk en de ook. daarbij' afgedrukte advertentie opgezonden vanaf het bureau van het R.-K. Noordhollandsch D'agblacL Eh wij heb ben! dat bureau telefonisch opgebeld, om mee te deelen, dat wijl niet genegen waren het ingezonden atuk op te nemen en voor zoover ons daartoe de gelegenheid werd gegeven, ook het waarom. Maar ons is zonder veel omhaal meegedeeld: geen inge zonden stuk, dan ook niet de advertentie plaatsen. Hoewel hierop wel het een en ander te antwoorden 'jou zijn geweest, hebben wU ons kalm bij deze be slissing neergelegd. Maar nu men aan het niet-plaatsen een ver keerden sohijh. poogt te geven, stellen wij er prijis op, te publiceeren, waarom wij het ingezonden stuk hebben geweigerd op te nemen. En wel, omdat na al het geschrijf over de Hoog- heemraadschapsverkiezing door Veritas. de heeren Kooiman, Aukes, Van Nuland, de nieuwe kiesver eniging voor Hoogheemraadschapsverttiezingen enz., enz. wij de polemiek over die kwestie hadden gesloten. Na het verleenen van de grootst mogelijke gastvrijheid, het toepassen van het hoor en weder hoor, hebben wijl gezegd., toen bet meer dan vol doende was: basta. En nu ging het niet aan om een uitzondering! te maken voor het politiek compromis comité om een paar dagen voor de verkiezing nog (.wel, maar weer eens van. vprenaf te beginnen. Dat toe te staan zou van ons onbehoorlijk zijin geweest, en die heeren inzenders hadden dat moeten begrij pen. Maar ware dit niet het geval geweest, dan nog" Kwdieni wijl het ingezonden stuk niet hebben ge- I plaatst en wel om deze redlen, dat h'et zoowel van ünrichting als van strekking een doodgewone adver tentie was en dieze moet men betalen. Als die ver bonden politieke partij'en bet noodig oordeelen om reclame voor bun candidaten te maken, vinden wijl dat best. Maar dan moeten de beeren dat zelf maar [betalen ook en niet klaploopen, ziet u, op de beurs van de kranten-uitgevers. Naar ons oordeel moeten die politieke heeren zich schamen, voor niets te willen hebben wat zij, als fatsoenlijke mensohen be- hooren te betalen en zij' ook dubbel en dwars ibetar len kunnen. De Schager leent zich nu eenmaal niet voor zulke band- en spandiensten, van wie ook. Mr. Leesberg en bet R.-K. Noordholl. Dagblad, van wie in het belang der politiek-verbondenen dit alles is uitgegaan, kunnen zich elke illusie wel 'ontnemen dat de onafhankelijkheid der Slcbateer ook maar ©enigszins is te beïnvloeden door het al of iniet-mogen plaatsen van een advertentie. Onze Re dactie heeft ziob van al zulke invloeden tot dus verre vrij' weten te houden en wij gaan daar prat op. Wij zijn en blijven baas in eigen huis. DE RED1. EEN BEELD UIT HET RUSSISCHE PARTIJ BESTUUR. Om eens een voorbeeld te geven van de hevigheid 'tan den strijd, welke voorafgegaan is aan de uiteen- Ing van Trotski uit het partijbestuur van de com- 'stische partij, geeft de N.Rt.Crt. hieronder de ling van een gedeelte van het stenogram van de aaldelyk onderbroken laatste redevoering van tski in dit bestuur, zooals dat in het discussieblad de Prawda is afgedrukt. Naarmate de leidende groep meer overwinningen" -baalt, zegt Trotski, verzwakt zij. Wij kunnen wat wij Juli van het vorige jaar voorzagen, aanvullen met "e conclusie: de huidige overwinning van Stalin in kader van de partij gaat vooraf aan zijn politie vak Dit is onvermijdelijk- Gegeven het regieim Stalin, zal deze zich eensklaps voordoen. De eerste van de oppositie bestaat dan ook hierin, zoo te elen dat de gevolgen van de noodlottige politiek de huidige leiders het minst schadelijk zijn voor partij en aan haar verbinding met de massa. De 'e van Stalin-Boecharin, die in dé gevangenis van de Geepeeoe uitstekende strijders werpt als Netsjajef, I Sjfcykgold, Wassilief, Schmidt, Tisjelef en vele anderen; de fractie van „het apparaat", wellke ziclh met geweld aan de partij opdringt, de partij gedachte verstikkend, door de ontwrichting van dé voorhoede van het pro letariaat, niet alleen in de sowjetunie, maar in de heele Wereld [Petro f ski: een opruiende redevoering, een mensje wistische rede werkelijk afsahuwlijk. Skrypnik: wat zeg je een schandalige dingen, Trotski. Trotski:... deze fractie kan ons niet dulden in den boezem van het centrale comité, ook maar een maand voor het congres. Wij begrijpen het. Onder de leiding van Lenin, onder de leninistische samenstelling van het politieke bureau, spelde het secretariaat-ge neraal maar een ondergeschikte rol. (Rumoer). De si tuatie begon te veranderen na de ziekte van Lenin, Daarom heeft Lenin, er rekening mee houdende dat rij zich zou moeten terugtrekken, de partij den laatsten *aad gegeven: „verwijder Stalin, die de partij tot scheu- hng en in haar verderf kan brengen." (Rumoer.) -•-■panof-S kwortsof. de oude lasterl Talter g: Wat een praatjesmaker, wat een op- nakker! Crereep: Schande: Petrofaki: Je bent een verachtelijke menajewiat. Kal in in, president van de sowjetunie: Kleine bur german, radicaal I Trotski. (onverstaannbaar door het rumoer en de uitroepen van protest): De party heeft niet op tyd kennis gehad van dezen raad. Het administratieve or ganisme, met zorg uitgekozen, heeft 'em weggehou den. De gevolgen zijn thans voor ons allen duidelyk. (Rumoer.) De leidende fractie denkt door middel van geweld alles te kunnen bereiken. Geroep: Weg met Trotski! Genoeg gepraat! We kunnen dergeiyke dingen niet dulden! Trotski:Dat is een fundiamenteele dwaling. Het geweld Ikan een ontzagiyke revolutionaire rol spe len. Maar op voorwaarde dat het ondergeschikt is aan een rechtvaardige klassepolitiek. (Rumoer). Het geweld, dat de bolsjewiki geoefend hebben tegen de burgerij, tegen de mensjewiki, tegen de sociaal-revolutionairen, heeft onder de gegeven historische voorwaarden reusachtige resultaten .gehad. Het geweld van Ke renski en Tseretelli tegen de bolsjewiki heeft de ne derlaag van het regiem van samenwerking met de bourgeoisie slechts verhaast. Maar door communisten uit te sluiten, van hun werk te berooven, in de gevan genis te zetten, ageert de leidende fractie door druk en dwang tegen haar eigen party. (Rumoer.) Kreten: Weg met hem! Schande! Mensjewiek! Verrader! Luister' niet naar 'em! Wat een leugens over het centrale comité! Trotski. de strijdbare arbeider durft in zyn eigen cel niet zeggen wat hy denkt, hy is bang te stemmen volgens zyn geweten. De dictatuur van het administra tieve organisme (rumoer) terroriseert de party, die de opperste uitdrukking moet zyn van de diatatuur van het proletariaat. Door de party te terroriseeren vermindert de leidende fractie... Stemmen: Weg met 'em! Trotski:... De mogelijkheid onder de klassevyan- den er het ontzag in te houden. De partijpolitiek heeft plaatst van de Jinkerzyde van het proletariaat, naar de rechterzyde -naar de kleine burgery, van den arbeider naar den „specialist", van den strijder van beteekenis naar den party-bureaucraat, van den boe renarbeider en den armen boer naar den koelak, van den werkman van Sjanghai naar Tsjang-kai-sjek, van dén Chineeschen landman naar de burgerlyke officie- i ren, van het Engelsche proletariaat naar den alge- meenen raad der vakvereenigingen, enz. Dat is het Wezen van het Stalinisme. Op het eerste gezicht, lijkt de Stalinistische strooming het te winnen. In werke lijkheid wordt de heele politiek van de centrumfracltie gemaakt onder de slagen van een dubbelen knoet; van rechts en van links. (Rumoer). Zonder klassegrondslag belanceert de bureaucratische centrumfractie tusschen twee soorten klassepolitiek... Stemmen: Leugens. Weg met hem! Trotski.... met dat al systematisch van de proletarische lijn wegglijdend naar die van de kleine burgerij. Dit wegglijden gebeurt niet langs een rechte lijp, maar langs scherpe zigzaglijnen. S' k r yp n i kMensj ewiek I (Rumoer.) Trotski: In het verleden hebben we beel wat van die zigzaglijnen gehad. De opvallendste en het meest de berinnering waard is de uitbreiding van 'het kiesrecht geweest onder den druk der koelaks een slag met den knoet van rechts. (Rumoer). Toen de afschaffing, onder den druk van de opposi tie een slag met den knoet van links. (Rumoer). Er zijn heel wat van die zigzaglijhen geweest op het gebied van de arbeidswetgeving, de Joonen. de belastingpolitiek. de houding tegenover de particu liere kooplieden enz. enz. Maar onder al die bedrijh ven verplaatste de algemeen© richting zich naar rechts. Het laatste (manifest (de inuitzichtstelling van den zevenurigen werkdag) Is ongetwijfeld een zigzag naar links. Maar we laten ons geen oogen blik1 misleiden: het is niet meer dan een zigzag. J a r ol a f s k i. een mis voor de zielsrust van Trotski. SI t e m m e n: treuramrsch 1 Trotski: .die op zichzelf de algemeens rich ting, van de politiek niet zal wijzigen en die zelfs reeds in de naaste toekomst het uiteindelijke afglijden van het leidende centrum naar rechts zal' verhaasten. Stemmen: Ellendeling! Mensjewiek! (Rhraoer.) Trotski: men geeft nu 'hoog op van het ver haaste offensief tegen den Koelak (tegen wien men nog gisteren zei: verrijkt u!) Maar dat kan deze po litiek niet wijzigen, evenmin als het jubileumge schenk dat kan, zooals die zevenurige werkdag!) Rumoer, gefluit). De politieke lyn .an de huidige leiding wondt niet bepaald door de zigzaglijnen op avontuur. TJoebar: er is geen erger avontuurlijkheid mo gelijk dan bi) jou. Slkrypnik: mensjewiek, ga uit de ipaftijll Trotski .maar door den socialen steun, dien deze politiek om zich gegroepeerd heeft in haar strijd tegen de oppositie. Door het huidige appa raat heen, door het huidige regiem heen, ondergaat de proletarische voorhoede den drukJ (het rumoer neemt steeds meer toe. de rede van Trotski Is bijha onmogelijk te volgen) van de gearriveerde bureau craten, met inbegrip van' de bureaucratische arbei ders), het rumoer en het fluiten worden nog sterker) van de administrateurs, de kleine industrieelen, de nieuwö bezitters, de voorgetrokken] InteUectueelen vam stad en land.... Wlorosj'ilof: Ztapwjef, hoor je die laagheid? Slkrypnik: het spreekgestoelte van het cen trale comité is niet gemaakt voor dat afschuwelijk. Trotski: van al die elementen, die begin nen hun vuist te toonen aan het proletariaat met de woorden: het is geen 191® meer. Het is niet de zigzaglijn naar links, die beslist, maar de fundament teele politieke lijn. Het is de keuze van partijgan gers, die beslist. Het is het kader, dat beslist. Het is onmogelijk de arbeiderscellen te verstikken en den koelak naar zich toe te halen .Het een verdraagt zich niét met het ander, (Rumoer, gefluit.) Stemmen: ondenmijner van de revolutie! Schan de! Wm met éml Weg met het kanalje! Weg met den renegaat! Trotski: de zigzaglijn naar links tij'dens h'et jubileuim, zal zoodra zij beginnen zal verwezenlijkt te worden, op hevigen tegenstand stuiten in de rijen der meerderheid zelf. Vandaag „verrijkt uM, maar morgen (rumoer) zal men niets van de koe laks verkrijgen, achter dé 'bureaucraten staat de op levende bourgeoisie. (Rumoer, kreten: weg met hem) W o r o s j i l o fGenoeg, het is een schande (Gefluit. Het rumoer wordt ontzettend, men hoort den spreker niet omeer. De voorzitter belt. Stemmen: „weg van het spreekgestoelte!" De voorzitter schorst de vergadering. Trotski gaat voort met lezen, maar men kan geen woord onderscheiden. De leden van het centrale comité en de controlecommissie staan op en gaan weg." Verjonging en wegneming van steriliteitT In een besloten vergadering van het Ghirurgisch en Obstetrisch Genootschap te Londen heeft dr. Anthony John Capper Magian uit Manchester een lezing gehou den en daarna heeft de Evening Standard, die er de lucht van gekregen moet hebben, dat hij opzienba rende mededeelingen had gedaan, hem geïnterviewd. Als men op het verslag van dit interview mag afgaan, dan heeft deze dhirurg nieuwe wegen gebaand. Met een vetten kop zet het blad boven het artikel: „Een chi rurg, die vrouwen jonger maakt." Het klinkt sensati oneel, maar eigenlijk toch niet zooveel verwonderlijk ker dan de eerste berichten over de verjongingskuur van dr. Wovonof te Parijs voor mannen. Dr. Magian is niet de eerste de beste. Hy is nog een jonge man, maar na zidh als gynaecoloog te heb ben onderscheiden thans ,<senior honoraryj surgeon" aan het St. Margaret's Hospital for Women en chi rurg en gynaecoloog van het Frendh Hospital, bedde te Manchester. Aan de Evening Standard heeft dr. Magian, (nomen sit omen, want „magian" beteekent in het Engelsch toovenaar) dan, volgens het verslag, dat hy bijkans tien jaar al klieren van de eene vrouw op de andere Leeft overgeplant, „net zoo verbijsterend succes, dat vrouwen, die voordien kinderloos waren, daarna kin deren hébben gekregen" en weer gezond en veerkrach tig zijn g&worden, wat hun uiterhjk ten goede kwam. De journalist vroeg, of de operatie van dr. Worotof er iets mee te' maken had. De dokter antwoordde: „De operatie is mijn eigen ontdekking. Ik kwam het eerst op het denkbeeld, toen ik dr. Woronof s weric in experimenteele chirurgie te Parijs, en zyn theorie nopens overbrenging van ape- klieren bestudeerde. Ik vond er iets stuitends in om een levend deel van een dier by den mensch over te planten om daar functies te verrichten. Ik bestudeerde de kwestie zeer nauwkeurig, om na te gaan of dit bezwaar niet te ondervangen was. „Toen bedacht ik, dat het by operaties in het zie kenhuis dikwijls voorkwam, dat om verschillende re denen by vrouwen klieren weggenomen werden, ik vroeg mijzelf af. Kunnen zy niet overgebracht worden op een gezonde jonge vrouw, die ze mist? „Na ampele overweging meende ik hierop bevesti gend te kunnen antwoorden. „Ik heb de klier by ongeveer honderd vrouwen over geplant. De overenting had opmerkelijk succes. Tot nogtoe onvruchtbare vrouwen hebben kinderen ter wereld gebracht. „Toen nam de zaak een keer dien ik niet verwacht had. Vrouwen namen waar dat anderen vrouwen die de operatie hadden ondergaan, er veel beter waren gaan uitzien. Zy kwamen by my en zeiden: „Wilt u zoo goed zyn, deze nieuwe operatie van u die jeugdige knapheid van uiterlyk terugbrengt, by my te verrich- ten?" „Ik vertelde hun dat ik my niet in de eerste plaats voor knappe gezichten interesseerde. Zy drongen aan en toen paste ik een nadere operatie-methode toe, waarby de klier enkel onder de huid gebracht werd. Dit had ook volkomen succes. Hun gezondheid ver beterde en tegelijk hun uitzicht." De journalist vroeg, of de doücter dacht dat de ope ratie algemeen zou worden. „Mogelyk", zei hy. „Ik heb geen neiging om re clame voor myzelf te maken. Ik ben echter stellig van meening dat het procédé door bevoegde mannen de- geiyk onderzocht dient te worden zooals dit gebeurd is met de theorie van dr. Woronof. „Ik sta op bepaalde voorwaarden. Er mag geen fi nancieel belang z^n by de overplanting van de klie ren en beide patiënten moeten volstrekt gezond zyn." „Wat zou de uitwerking zyn op een vrouw die haar jeugd achter den rug heeft?" vroeg de man van de Evening Standaard. „Haar gezondheid zou beter worden," ceide dr. Ma gian. Op de vraag of duurzame vruchtbaarheid met de operatie te bereiken is, zeide de dokter geen stellig antwoord te kunnen geven. „Dat moet nog .bewezen worden. Er is nog niet voldoende tyd verstereken om dat te constateeren. Maar ik zie niet in waarom dit niet zoo zou zyn." „Zou de operatie algemeen toegepast kunnen wor den?" „Dat kan ik niet zeggen," was het antwoord. „Ik weet alleen wat ik kan doen. De overbrenging moet niet meer dan een halve minuut duren. Het succes ervan hangt grootendeels af van de snelheid van de overplanting. Geen van beide vrouwen heeft in haar gezondheid iets van de operatie te lyden. De vrouw die de klier afstaat, lydit ook geen duurzaam ver lies. Re leg hier nadruk op. .„Tenslotte ben ik zelf ervan overtuigd dat het een gezonde en practische methode is en een weldaad." N.R.Crt. VERBODEN VERKOOP. Dé ParijSche pers wijidrt weinig aandacht aan het verbod der autonomistische „Volkstimme", de „Wahr heit" en de „Zukunft"; de voldoening daaromtrent is tamelijk algemeen, aldus de Parijsche corr. van de N.R.Crt. Gisteren .probeerde de „Volksstimme" onde den naam „Friedenstimme" opnieuw te ver schijnen maar de verschenen exemplaren werden in beslag genomen. De Tecmps verneemt uit Kol- mar, dat de verkoop van de Zukunft en van de Volksstimme daar en in den omtrek den laatsten tijid sterk gedaald was. De oplaag van de Zukunft, die op een gegeven oogenblik 30.000 tot 40.000 be droeg, was tot 13.000 gezakt. De Wahrheit werd vooral uit schandaalzucht gekocht. De bladen van pastoor Haegy keuren nu het drijven der drie ver boden bladen af waamee ze het niettemin dikwijls eens waren en mieenen dat „agents provocateurs" erachter zaten; ze hebben volgens de Elzaesser Ku- rier de 'ETzasser zaak' een slechten dienst bewezen maar de Fransche za/k kan door het verbod' bena deeld zijn. Dé socialistische pers in het betrokken gebied keurt het verbod' goed, omdat de gewraakte bladen de verhouding met Dhitsohlland vertroebel den en aldus op een nieuwen oorlog aanstuurden. NIET OP DIE BANKEN. In een vergadering te Londen is de opvatting ver kondigd, dat de bevolking van Britsch-Indië twaalf mililioen gulden aan geld thuis bewaart in veilige bergplaatsen Dé banksaldi in 'Britsch-Indië bedragen sechts 10 sh. per hoofd (op een bevolking van 250 millioen zielen beteekent dit een totaal van W* mil- liard gulden), Het is bekend dat Indië alleen in 1924- '25 zijn goudschat met een waarde van 600 milli oen gulden vermeerderd heeft. Price. lid van de Amerikaansche handelscomimis- sie, wist van een geval waarin een man 5000 gouden ponden' had gekocht, Hij verstopte ze en ofschoon zijn zoons na zijin dood overal naar het geldi zoch ten, konden zij er geen spoor van vinden. MAAR NIET MEER DAN 30 POND BAGAGEL f Lady Cobham zal gelijk men weet haar iman op zijn vliegtocht van 20.000 mijl vergezellen. Daar zij als lid van de bemanning meegaat, en het elk hun ner niet veroorloofd is meer dan tusschen dé 20 en 30 pond bagage biji zich te hebben, mag zijl het maxi mum niet overschrijden. Dé eenige zware paketoelje die zijl meeneemt, is een1 schrijfmachine. „Ik heb die noodig", vertelde zij, aan een journa list, „om' het reisjournal te kunnen bijhouden. Ik heb mijn kleeren ten deele voor de rimboe geko zen maar voor een ander deel om netjes voor den dag te kunnen komen bij' officieel© ontvangsten in groote plaatsen. Daarom neem ik ook drie avond japonnen1 en vier namididagtoiletten mee (gelukkig dat men tegenwoordig een japon het voordeeligst als brief verzenden kan!) Dan heb ik een rijbroek bij me die ik eiken dag. zal dragen met een een- voudigen mantel en rok, onder een1 reisjas van wa terdichte gabardine." GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 12 tot en met 15 Nov. 1927. Geboren: Gesina Jantiena, dochter van Jan Bertus Kolkman en van Gratha Kragt, beiden te Meppel. Ondertrouwd. Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. WINKEIL. Zondagavond gaf de afdeeling. Winkel van den Bond van Staatspensionneering een propaganda- avond in de tooneelzaa.1 van den heer D. A. de Bruijln. Niettegenstaande het minder gunstige weer was toch de zaal goed bezet een, een feit, dat dé voorzitter bij! zijn openingswoord met genoegen kon constateeren. Na de opening was aangekondigd een antwoord op de vraag: ..Waarom is er nog strijd noodig?" Dé heer C. van TWuiJver van Veenhudzen heeft dit antwoord gegeven. Ware de zekerheid be reikt, dat ieder, man of vrouw, op Go-jarigen leeftijd een zeker pensioen zou genieten, dan was er niet l veel meer te doen, maar omdat die zekerheid niet bestaat, omdat groote getallen mannen en vrouwen waarvoor niet door een werkgever wordt geplakt, doch in eigen bedrijfje werken, geen pensioen zullen krijgen, daarom is nog lang niet bereikt wat men bereiken wil en is het oud en arm nog lang niet uit de wereld. Voor vrijwillige verzekering ontbre ken vaak de middelen, en deze verzekering is op eenfiasco uitgeloopen, als men aanneemt, dat van i personen tusschen 45 en 55 jaar slechts 10 vrijr j willig zijin verzekerd en van personen heneden 45 jaar slechts 1 De tegenstanders van Staatspen- j sioen zien er een gevaar in voor den spaarzin van ons volk doch spreker roeent, dat juist het uitzicht op een klein pensioentje een spoorslag zal zijtn tot sparen om nog iets ruimer te kunnen leven. Er ia geen geld zeggen anderen, doch als we nagaan dat voor Marine en Oorlog f 98.000.000 wordt gevraagd, dat beteekent dit bedrag in guldens een, trein met 98 goederenwagens van 10.000 K.G. Doch wanneer de helft daarvan wordt afgekoppeld en gereden in j de richting van het Staatspensioen, dan wordt al I veel bereikt. Er was vóór 1914 ook geen geldi heette het, doch toen plotseling, dé wereldbrand kwaant was 'er wel geld te vinden. EP die landen, waar hoog© [uitgaven moeten worden gedaan en waar Staats- pensioen is, die landen zijn ondanks dit, toch ook overeind gebleven. S,preker wekt allen op, ouderen en jongeren, om I teoe te treden tot den Bond en mede te strijden tot de verwerkelijking van het doel en oud en arm de wereld uit te helpen. Inmiddels heeft de propagand'aclub van Veenhul- zen zich opgemaakt voor de opvoering van het too- neelstuk „Onder één dak" door Fabriclus. Met aandacht werd het spel gevolgd en medege leefd in de omstandigheden waarin het ten too- neele gevoerde gezin verkeert, omstandigheden, zeer scherp geschilderd. De spelers hebben de personen1 uitgebeeld en weer gegeven op een wijze, waarvoor zij een woord van lof verdienen en waarmede zijl zich aan hun toe hoorders hebben gebonden. Als dan na afloop een woord van dank gesproken wordt, geld dit allereerst de propagandacTub van Veenhuizen, die zich geheel belangeloos de moeitei heeft getroost naar Winkel te komen, om 'hare mede werking te verleenen, een dank waarmede het pu bliek luide instemt. EP als aan het einde een verrassing is bereid, is het de propagandaclub, die deze verrassing ten deel valt, ook zeer ten genoeg© van het publiek. Dan is deze avond geëindigd, een propaganda- avond, welke niet zonder succes is gebleven, want reeds staande de bijeenkomst werden 5 personen lid en men hoopt dat meerderen volgen, omdat de strijd voor staatspensioen niet uitgestreden is. BARSINGERHORN. JU. Zondag heeft de Tooneelvereeniging „Houdt Moed1" van den Bond voor Staatspensionneering, afdeelingi Barsingerhorn, ten huize van don heer de Graaf, voor een bijna vólle zaal, het toocoeelspel ini drie bedrijven van Jan Fabrdcius „Onder één Dek", opgevoerd. Niaar men ons heeft medegedeeld, hebben die mede- spelenden, zonder uitzondering, uitstekend werk geleverd en kregen dan ook, na ieder bedrijf, een welverdiend applaus. Met een gezellig bal werd deze avond besloten. Zijp wij juist ingelicht dan gaat „Houdt Moed1" weldra dit stuk ook te Haringhuizen opvoeren. WINKEL. Dinsdagmiddag is door tot nu toe onbekende oor zaak. de kapitale boerderij, bewoond door den heer A. Nobel, geheel afgebrand. De bewoners konden tij dig het perceel verlaten en al het vee is gered, doch machinerieën en een gedeelte huisraad moest ptrija gegeven worden. Verzekering dekt de schade. HOOGWOUD. Vergaderipg van dien polder „de Lagehoek" in den Watermolen te Hoogwoud op Dinsdag 15 November 1927, des voormiddags 11 uur. Het bestuur en twee ingelanden zijn aanwezig. De dijkgraaf, de heer N. Laan, heet de heeren welkom en opent de vergadering. Die secretaris, de heer S. van der Deure, leest de notulen,, die onveranderd onder dankzegging worden goedgekeurd. Dé voorzitter stelt aan dé orde: Begroeting, dienst 1927. Nadat de omslag is bepaald op f 8.50 per H.A„ wordt de begrooting in ontvangst en uitgaaf vastge steld op f 36.58.60. met een post voor onvoorziene uitgaven van f 264.80, Benoeming van een commissie voor het nazien der rekening over dit jaar. Als zoodanig worden na gehouden stemming gekozen de heeren J. Breebaart Dz., E. Stapel, beiden te Hoogwoud en C. Glas te Opmeer. Verkiezing van een Heemraad wegens periodieke aftreding van den heer J. Chr. Benit. Met algemeene stemmen (drie blanco) wordt de heer Be nit herkozen, die na het ontvangen van gelukwen- schen dank zegt voor het gestelde vertrouwen. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORF. Zondag 20 Nov. aa geeft het fanfarecorps „Excel sior" met eigen orkest weder eeni bal-avond in het café van den heer C Groot alhier. Reclame lijkt ons hier voor de dansliefhehbers(sters) overbodig. Zij. die het vorig jaar den bal-avond van Ebccel9iox 'hebben bijgewoond, zullen ook nu wel weer van de partij zijn, Wij' twijfelen niet of de toeloop zal wederom groot zijn. Zie voor nadere bijzonderheden de komende advertentie in dit blsxi. NIEUWE NIEDORF. Maandag 14 November f J. hield de Biljartvereeni- ging HollandsNoorderkwartier den eindwedstrijd eer ste klas in „de Prins Maurits" alhier. Het moet zon der twijfel voor de 26 deelnemer® een waar genoe gen zijin geweest, de biljartkunst te kunnen beoefe-- neni op zulk een paar prima tafels, de biljart» bijl uitnemendheid, waarop „de Prins Maurlts"' trotsch kan zijn. Het was een spannende wedstrijd, welke met veel belangstelling tot het einde werd gevolgd. De uitslag was: W. Keetman Jr. te Winkel, Ié prijs; G. A. de Wit te 't Zand, 2e prij's; Blom te Noord- woude. 3e prijs, en Nic. Stammes te Nieuwe Nie- dorp, 4e prijs. De heer J. Broer van Schagerbrug reikte onder een toepasselijk woord de prijzen, welke uit kunstvoorwerpen bestonden, uit. HOOGWOUD Ten overstaan van Notaris Hilbr&nd te Obdam werd op Maandag 14 October j.l„ ten huize van den heer W. de Lange, kastelein in de Weere. alhier, verkocht de eigendommen van de Stierenvereeni- ging „de Eendracht" bestaande uit huis, wei- en) bouwland, samen groot 1 H.A. 45 aren en 50 centi aren. Kooper de heer C Klaver Pz.. alhier, voor t 8010.—.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5