Heilager Courant Men zegt HERMAN NYPELS Vijfde Blad. HET 25-JARIG BESTAAN DER GEZONDHEIDSCOMMISSIES. Voor den Kantonrechter te Alkmaar. Overhemden, Handschoenen Pullovers, Vesten, Dassen en zijden Ch&les HET mooiste en goedkoopste is Heerenmodemagazijnen BInnenlandsch Nieuws. Vereeniging van Zijpe en Petten. Om yan te griezelen. BEKENDMAKING. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 19 November 1927. 70ste Jaargang. No. 8155. I Ten stadhuize te Alkmaar had Vrijdag 18 No-: vember, 's middags te 12.15 uur de herdenking plaats van het 25-jarig bestaan der Gezondheidscommissies De uitnoodiging tot bijwoning van deze herden king vond plaats door de Gezondheidscommissies van Alkmlaar, Beverwijk, Edarn, Enkhulzen, Helder, Hoorn, Purmerend, Schagen en Zaandam1 en be halve leden dezer commissies waren vertegenwoor digd het Provinciaal Bestuur, door den heer Jhr. Roëll, commissaris der Koningin in de provincie Ncr.rdholland, den heer D. Kooiman, lid van Ged. Staten, den heer Veiling Meinesz, griffier, voorts waren aanwezig de beide Inspecteurs der Volksge zondheid, de heeren Romijn en de Graeff en verte genwoordigers van het gemeentebestuur van Alk- makr. De burgemeester van Alkmaar, de heer Mr. W. C. Wandelaar, heette namens den Raad zilner ge meente de Gezondheidscommissies met hare gasten hartelijk welkom en richtte zich in het bijzonder tot den Comtmiissaris der Koningin in deze provincie en de heeren Kooiman, Venlng Meinesz en de bei de Inspecteurs der Volksgezondheid. Spr. wijst er op, dat de commissies in het 25-jarig tijdvak, dat thans achter ons ligt, zeer belangrijk werk hebben verricht ten behoeve van de volksge zondheid en spr. noemt dan hare bemoeiingen in zake de verbetering van de volksgezondheid, de uit breidingsplannen, 9nz. Spr. noemt verschillende onderzoekingen, die reeds in de eerste jaren door de commissie te Alkmaar hebben plaats gehad ,als de invloed van aardewerk op lood, schoolgebouw, alcoholvrije dranken, slacht plaatsen, waarbij bleek dat 64 onvoldoende wa ren ingericht, het melkonderzoek, waaruit bleek dat van 44 onderzochte monsters, slechts 4 mon sters waren die meer dan 2.75 vet bevatte, 23 monsters minder dan 2.35 en het laagste gehalte i.75 bleek te zijn. Ook werd een belangrijk onderzoek ingesteld naar het gébruik van kwakzalversmiddelen. Uit al deze bemoeiingen blijkt wel de waarde der Gezondheidscommissies eeni waarde echter die niet altijd voldoende wordt gewaardeerd. De toestand van tegenwoordig geeft neiging te verbeelden, dat zeer groote verbeteringen zijn ver kregen, al zijn de toestanden wel niet direct zoo als men die van het raadhuis af ziet. Toch zijn groote verbeteringen verkregen en dat is te danken aan het werken der Gezondheidscom missies. Namens het gemeentebestuur van Alkmaar brengt spr. de commissies daarvoor hulde en dank, welke woorden gepaard gaan met den wensch dat •de commissies met haar nuttig werk voor de ge meenschap mogen doorgaan en menig resultaat van dit werken zal mogen boeken. Spr. is overtuigd daarmJee te spreken in den geest van alle gemeen tebesturen van NoorohoUand, benoorden het IJ, die de vruchten van den zegenrijken arbeid der Ge zondheidscommissies hebben mogen plukken. Door den voorzitter der Gezondheidscommissie van Alkmaar,, de heer Dr. Jac. Degenaar, wordt ver volgens de herdenkingsrede uitgesproken. Allereerst wordt dank gebracht aan den Commis saris der Koningin, het lid van Ged. Staten, den griffier en de beide Inspecteurs voor de Volksge zondheid voor hunne tegenwoordigheid, benevens aan den burgemeester van Alkmaar en het stads bestuur voor de wijze waarop de commissies en hare genoodigden zijn ontvangen. In zijn geschiedkundig, overzicht wijst spr. er dan op. dat het instituut der plaatselijke commissies, die zich in het bijzonder het belang der Volksgezond heid hadden aan te trekken, reeds lang bekend was, reed® bij. publicatie van 20 Maart 1804 werden door het Staatsbewind der Bataafsche Republiek veror deningen' afgekondigd. De wet van 1818 braoht in. de organisatie van het toezicht op de volksgezondheid niet veel nieuws totdat de wet van 1 Juni 1865 een rijkstoezi'cht werd ingevoerd. 'Het ambtelijk element had daarmede zijm intrede gedaan en dat zou duren tot 1901, toen deze organisatie weer door een andere werd vervangen. I De Gezondheidswet 1901 trad tegelijk met de Wo- j ningwet in werking-, het geneeskundig staatstoezicht van de wet van 1866 werd vervangen doo-r heit staatstoezicht op de volksgezondheid. De als Ge zondheidscommissies herboren- organen kregen een wettelijke basis voor haar arbeid. Sedert dien is er, vooral op het gebied der Volks gezondheid veel arbeid verricht, in het bijzonder sedert de door den oorlog ingetreden crisis het vraagstuk der woningvoorziening een acuut karak ter gaf. Spr. herinnert voorts aan de Huoircommis- sie-, Huuropzeggings-, Huurvoorzeggingswet, aan de Woningnoodwet, de Warenwet, de Vleeschkeurings- wet. enz. De velerlei bemoeiingen der diverse Ge zondheidscommissies worden door den spr. geme moreerd; wat gedaan is in het belang van het kind en schoolhygiëne, het tegengaan van het rooken door kinderen, aan de bestrijding van besmettelijke ziek ten, als bijv. de malaria. Ook met het toezicht op de eetwaren1 hadden de commissies talrijke bemoeiingen, totdat de wetge- ving op dat terrein groote vorderingen maakte en de keuringsdienst voor waren en. voor vee en vleesch ontstonden. Zij stelden zich op de hoogte van den toestand in de slagerijen en de commissie te Scho ten bijv. wist een keuringsdienst van vleesch en visch in het leven te roepen in de gemeenten Oud karspel. Noordscharwoude. Zuidscharwoude en Ha renkarspel. Te Helder werd een melk voorziening vastgesteld. De watervoorziening., vooral ten platten- lande vroeg de aandacht der commissies eni vermel denswaard zijn de gemeenschappenijlke pogingen/ van de commissies te Hoorn. Ehkhuizen en Scha gen om te geraken tot de oprichting van een drink watervoorziening voor geheel West friesland, terwijl de commissie te Schagen zich ook bezig hield met de watervoorziening op Texel. Het Prov. Waterleidingbedrijf heeft hier aan, veel hoofdbreken een' einde gemaakt. Spr. wij-st dan op de vele bemoeiingen ten aanzien der openbare hygiëne, de verontreiniging der sloo- ten, de pogingen om. verbetering te verkrijgen in de zuivering van afvalwater van zuivelfabrieken enz. Spr. vindt verder nog 'gelegenheid te wijzen op wenl9chelij!k:heid dat de gezondheidscommissies öiijlven bestaan en wel in verband met het wetsont werp tot instelling van Gezondheidsdiensten, inge diend in 1900, gewijzigd in 1920. Spr. geeft er de voorkeur aan. dat door toenemende belangstelling openbare meeningw de Gezondheidscommissies zoolang -haar een bestaan gelaten wordt, kunnen zijn en blijven een middelpunt waar de belangen der volksgezondheid- in haar breedsten omvang in nauwe «menwerking met de gemeealtfewtim<i aan een geregelde, nauwgezette overweging worden onderworpen. Applaus. Na het uitspreken van deze herdenkingsrede wor den den aanwezigen door -de Gezondheidscommissie van Alkmaar vorverschingen aangeboden, en was het officieele gedeelte dezer bijeenkomst geëindigd. Zitting van Vrijdag 18 November. HET ORAKEL HEEFT NOG NIET GESPROKEN. De openbare strafzitting ving heden aan met de voortzetting van de zaak tegen een meester in de rechten uit Oudkarspel, die op 8 September te Alk maar op den hoek van Langestraat-H-outtil een fiet sende nimph uit Oudorp met zijn luxueuse Gryeler Six had aangereden, waardoor het voorwiel van de fiets was beschadigd. Ondanks het verhoor van een nieuwen getuige, den heer M Uitenbosch, bleef de verdachte van meening, dat de schuld niet aan hem lag. doch aan den aangeredene. HIJ toch had alle regels in acht genomen en zoo weinig waarde ge hecht aan de ontmoeting, dat hij na een oogen-blik te hebben gestopt, zonder aan eendg onheil te den ken, was doorgereden. Hij had dan ook aan het ge beurde absoluut niet meer gedacht, tot hij! plots uit zijn zoete gewetensrust was opgeschrikt door een dagvaarding^ wekenlang na den dag van de aanrij1- ding Hij had. het dan ook meer practisoh gevon den, indien de tegenpartij! zich tot hem had gewend tot schaderegeling. De ambtenaar bleef overtuigd van de schuld der verdachte en persisteert bij zijn reeds genomen re quisitoir f 25 boete of 25 dagen, met toewijzing der gevraagde schadeloosstelling ad 1 7.25. Uitspraak 2 December. dat ondanks felle concurrentie onze sorteering SCHAGEN HELDER. BINNENKORT EEN WETSONTWERP TOT SAMENVOEGING TE VERWACHTEN. Omtrent de samenvoeging van Petten bij de Zijpe wordt gemeld, dat binnenkort de indiening van een wetsontwerp waarbij de grenzen van Zijpe wor den gewijzigd en de gemeente Petten wordt opge heven, spoedig worden tegemoet gezien. Dat de indiening van bet ontwerp niet eerder is geschied, moet worden toegeschreven aan de wei gering van Zijpe om den schuldenlast der gemeente Petten over te nemen. Toen Petten financieel in een kuil was geraakt, waaruit de gemeente niet meer zonder hulp kon op komen, werd haar een leening toegestaan van onge veer f 14.000, waardoor de nadeelige saldi van een aantal jaren konden worden weggewerkt Rente en aflossing werd door Rijk en provincie voor eik f 1000 opgebracht. Bij de opheffing van Petten zal dus nog het restant van deze leening, dus rente en aflossing moeten worden betaald. Daar Zijpe hiertoe niet geneigd bleek te zijn, moest een andere regeling worden ge vonden. De regeering zou die nu hebben getroffen door Rijk en provincie voor de verdere rente en af lossing van de leening te doen zorgen. EEN BEL, DIE VAN ZELF OVERGAAT IN DE SLAAPKAMER VAN EEN OVERLEDENE. Ook Groningen heeft thans een eigen griezelverhaal, aldus de D. Crt Het vreemde geval heeft zich n.1. afge speeld in het huis van wijlen notaris Sanders in de Stationsstraat. In dat huis woont op het oogen-blik nog een dienst bode, die dezer dagen 'n vriendin bij zich te logeeren had. Des nachts nu, nadat de meisjes zich ter ruste hadden begeven, begon plotseling in het groote, verla ten huis een bel te luiden. Niet de huisschel dat zou immers niet geheimzinnig zijn geweest doch een bel binnen in het huis. Men moet toegeven, dat dit inderdaad heel vreemd was. Bovenal, omdat der gebeld werd vanuit de slaapkamer van den overleden heer des huizes! Geen wonder, dat de beide meisjes doodelijk ver schrikt ontwaakten. Zij hadden het zich niet verbeeld, want nog steeds rinkelde in haar kamer het elec- trisch belletje dat deze kamer verbindt met de slaap kamer van wijlen' den notaris. Licht maken was natuurlijk de eerste gedachte van de meisjes. Maar tevergeefs werd het knopje van het electrisch licht omgedraaid 1 Het bleef donker. En nog steeds rinkelde in haar kamer de schel...! Ondanks het geheimzinnige en vreemde van het geval, begaven de beide meisjes zich naar beneden naar de slaapkamer, waar de bel in beweging werd gebracht. Zij openden de deur en bemerkten, dat in het vertrek eeni brandlucht hing. Het hout aan het hoofdeinde van het ledikant s-meulde! Zij snelden onmiddellijk naar de telefoon en waar schuwden de brandweer, die het onbeduidende brand je doofde. Wat was de oorzaak van deze vreemde geschiede nis? Wie had de bel in beweging gebracht, waardoor wilde het licht niet branden enhoe was 't bed van den overleden notaris in brand geraakt? Boven het bed van den notaris hingen twee dra den. De eene was een trekker voor het aansteken van het electrisch licht en de andere een draad voor de electrische bel. Nu waren beide leidingen van een verouderde constructie Het gevolg ia geweest dat bet koper van de draden door de isolatie heen, in contact is gekomen. 'Het resultatat daarvan was kortsluiting, het luiden van de bel, het uitgaan van het licht en het in brand geraken van het bed. Men ziet, de oplossing was heel eenvoudig. Maar dat neemt niet weg, dat het geval voor de beide be trokken meisjes griezelig was. HUMOR nr DE XBOLABOL In ons nummer van heden zullen onze lezer» in de advertentie-kolommen een advertentie aantreffen, die geheel afwijkt van het gewone genre. De fabrikant van de bekende D. E. Heeren-Baai (de N.V. Douwe Egberts Tabaksfabrieken te Joure) heeft den teeke naar Ton van Tast een serie humoristische adverten ties laten ontwerpen van een zeer aparte strekking. Wij twijfelen niet, of onze lezers en lezeressen zul len, hoewel het artikel wel niet voor de laatsten bestemd is, met stijgende belangstelling deze serie volgen. - WIERINOERWAARD. Zooals reeds per advertentie is bekend gemaakt, heeft mej. Im. visser aan den Molenweg, het win keltje, wat voorheen was ingericht voor smldsarti- kelen, enz., thans laten veranderen en is er öen mooie manufacturenzaak vqpr in de plaat» gekomen, welke Woensdagmiddag is geopend. De winkel was heel netjes geëtaleerd, met hier en daar een bloemstuk, zoodat het geheel er keurig uit zaïg. Naast de manufacturen is ook nog een afdeeling. welke is ingericht voor den verkoop van electrische artikelen, diverse soorten olie, enz., enz. We kunnen een bezoek aan de nieuwe zaak wel aanbevelen. BARSINGERHORN. (Kreil.) Onze vroegere plaatsgenoote, mej. Anna Bellis is geslaagd als gediplomeerd ziekenverpleegster in het Binnengasthuis te Amsterdam. WEERINGEN. De Zuiderzee-arbei'der Alb. Vroone alhier had het ongeluk doordat op zee een paar modderbakken), op een waarvan hijl werkzaam was, met elkaar in botsing kwamen, eensklaps een etuurpen tegen zijn lichaam te krijgen. De klap was zoo hevig, dat Vroone neerviel en vermoedelijk inwendige kneu zingen had opgeloopen. Direct werd hij overge bracht op- een stoomboot van de Zuiderzeewerken en. rechtstreeks naar het hospitaal te Helder ver voerd. Heden vernamen wiji van de familie dat de patiënt het vrij goed maakt en de verwonding was: ge kneusde ribben. WEERINGEN. De melkprijs te Hipolytushoef is met 2 cent per liter verhoogd en gebracht van 12 op 14 cent. WIERIN GEN, Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Kaan Pz., is bij' enkele candidaatatelling gekozen, tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, afd. Klein bedrijf, te Amsterdam. wiERiNam Naar wij vernemen, hebben deze week een 40-tal arbeiders bij' de Zuiderzeewerken ontslag gekregen en zullen er nog 130 ontslagen worden-, zoodat er ongeveer 170 werkloos komen Deze oirts-laggeving vindt zijin oorzaak in het, met •het oog op den komenden winter, stopzetten der betonwerken in de bij den Oever te maken sluisput.. WIEKEN GEN. Aan den onderwijzer der O.L.-school te Hippoly- tushoef. den heer H. J. ten Broek, is verlenging van ziekteverlof verleend tot 1 Januari a.s. WIERINGEN. Aan de Baetaafsche Import Mij. v.h. N.V. Ace- etylena is door B. en W. vergunning verleend tot het oprichten van benzine-installaties in de Nieuw- straat bij' het perceel van Gebr. Kaan en op het terrein van de M.U.Z. te Den Oever. WIERINGEN. B. en W. hebben besloten1 nog straatlantaarns te doen aanbrengen in de Belt (2), den Koogerweg; .Stroe, Zandburen en hoek-Westerlanderlaan-West er- la nderweg, Hierdoor is nog aan den wensch van ver schillende ingezetenen tegemoet gekomen. VEGUNNING-TAPPERS. De burgemeester der gemeente Schagen; Gezien ar tikel 8 van de algemeene politieverordening dezer ge meente VERLEENT VERGUNNING aan de vergunning- en verlofhouders om bij gelegenheid der Veulenmarkt op Donderdag 24 November a.s., mu ziek te maken, danspartijen te doen plaats hebben en te tappen tot des nachts één uur. Voorts wordt gewezen op artikel 5 der verordening op het' heffen van belasting op vermakelijkheden, be palende o.m.: Minstens 24 uren, voordat wordt overgegaan tot het geven of ondernemen van eenige vermakelijkheid, moet daarvan aangifte worden gedaan bij den controleur, den heer Jb. de Vries. Schagen, 17 November 1927. De burgemeester, J. CORNELLSSEN. IGESZ BIOSCOOP. De Paramountserie wordt in de Igesz Bioscoop met de grootste ijver voortgezet. Deze week een programma van den lach. Niemand minder dan Adolphe Mtenjou, de onverbeterlijke Don Juan, de man die geboren schijnt om rollen van toevallighe den te vertolken, komt oois deze week vermaken. Natuurlijk brengt hij weer jonge meisjesharten in rep en roer. Hij zweert de duurste eeden van liefde en trouw, doch een oogenblik later kunnen mooie vi ouwenoogen hem zulks onmiddellijk weer doen vergeten. Dat maakt een andere man natuurlijk dol van jalouzie, zoodanig zelfs, dat moordplannen worden gesmeed. Een paar damleshandschoenen spelen een hoogst gevaarlijke rol en worden ten slotte de zijden draad waaraan Adolphe's leven komt te hangen. Het slot is echter een 'berg belof ten om zich te beteren. Deze film, vol vroolijke sen satie, heeft mlen getiteld: „Een kus in 'den nacht". Inderdaad komen scènes in de mooie manen- schijn er overvloedig in voor. Maar boven alles gaat toch de aanstekelijke vroolijkheid van den Don Juan, die door zijn „liefdevol" hart telkens maar in de gevaarlijkste netten verstrikt raakt. Het spel in deze film is inderdaad subliem, terwijl veel werk ia gemaakt van pakkende sportieve op name. De gratis-reclame is ook voot- deze film gehand haafd. De bezoekers *ran de Igesz Bioscoop kunnen dus volop genieten. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag jl. nogal belangrijk. Er was vrijwat kooplust en veel koopers, dus dat ging. De prijzen waren iets min der, tot 53 ets., de hoogste markt. De handel in de gelde- en kalfkoeien was stug. Zeer weinig verkocht. Veed pinken waren aange voerd, de handel was niet best. W. Kweldam ver kocht een pink voor f280, dat was een goede prijs. Dit dier was voor den dood bestemd. Graskalveren stug. De handel in nuchtere kalve ren wu behoorlijk, deee gelden de lamste weken heel goed. In paarden was weinig te doen. Stieren hoegenaamd geen aanvoer en geen handel. De handel in vette schapen mtet zoo'n kleinen aanvoer, was stug. Eveneens was het een trage handel in overhouders en in de magere schapen was ook weinig handel. De handel in oude slachtscha pen, die weken achtereen even best geweest is, was nu allertreurigst. Men kan gerust zeggen, dat het op 't oogenblik in de scbapenwereld niet naar wensch gaat. De bokken en gelten werden nogal goed ver kocht. BIJ de biggen wa» er een paar gulden op bij de vorige week, doch de handel was zeer lui. Evonzoo was dat het geval in schrammlon. Vette varkens wa ren er veel aangevoerd, prijshoudend. De handel op de kippenmarkt was goed. De boter ging goed van de hand, in doorsnee iets duurder. TEATER ROYAL. Het is een drukke week die aanstaande is voor het Theater Royal, verschillende voorstellingen al» er worden gegeven. Zaterdag en Zondag een cow boy-film „Een man, een man, een woord, een woord", met Hoot Gibson in de hoofdrol. De korte inhoud vertelt er ons het volgende van: Eddie Harley komt als 17-jarige knaap in het stadje Wyman aan. Hij Is een wees, staat geheel al leen op de wereld en zoekt werk. Door nood ge dwongen heeft hij zijn paard moeten verkoopen. Hij stapt brutaal het kantoor van den „Ouwen Mulford' binnen. Deze heereboer is tevens bankier en Eddie vraagt hem op den man ai tien dollars ter leen. Mulford heeft aardigheid in den jongen, vooral wanneer hij z'n wonderbaarlijke staaltje» van ruiterkunst ziet. Mulford, die geen kinderen heeft, besluit Eddie te adopteeren. Hij zal Yoor den jongen zorgen en hem tot Meesterknecht in zijn Rancho opleiden. Eén ding moet Eddie echter als levens-parool aannemen: „Als je ooit iets belooft, dan moet je je belofte nakomjen." Acht jaren zijn verloopen. Ed Harley heeft zijn levenslessen van „Ouwen Mulford" ter harte geno men en is opgegroeid tot een kerel uit één stuk en een ideaal Meesterknecht. In dezen tijd ontvangt Mulford van een zakenvriend uit San Francisco, een aanvrage om een geschikten rentmeester, in staat, zijn rancho in „Yuba" te beheeren. Eddie wordt er heen gezonden. Henry Radigan, de bankier in San Francisco, be schouwt den jongen man die zijn privékantoor bin nenstapt, met gemengde gevoelens. „U kunt wel weer gaan, jongmensch, ik heb een man gevraagd voor deze post en geen jongen". Maar zoo gemakke lijk komt Radigan toch niet van dien „jongen" af. Hij verlangt in ieder geval zijn reisgeld terug en wanneer Radigan dit weigert, laart. Eddie op ondub belzinnige wijze blijken, dat hij haar op zijn tan den heeft. Gedurende deze bewogen scène, treedt Lyra, Radigan's eenige dochter, het kantoor bin nen, en ze is al dadelijk vol bewondering voor den vreemden jongeman, die den ouwen bullebak zoo ■gedecideerd aandurft. Radigan erkent tenslotte, dat de „jongen" die ouwe Mulf-ord hem stuurde, toch wel „kwaliteiten" bezit en biedt Eddie zijn veront schuldiging aan en verzoekt hem de betrekking te willen accepteeren. De volgende week is voor Eddy echter eenigszins noodlottig. Hij wordt nl. in een vechtpartij gewik keld en ontwaakt netjes in de watten en zwachtel» gerold in een gevangenis-hospitaal. Eenige dagen brommen, wegens verstoren der openbare orde. Als hij uit arrest ontslagen is, is zijn eerste gang naar de woning van Radigan. Daar verneemt hij, dart, juffrouw Lyra voor onbepaalden tijd vertrok ken is. Ondanks zijn ontslag, gaat Edidie naar de Ran cho van den heer Radigan, in den volksmond „Villa Luieroord" genaamd. Met één oogopslag ziet hij, dat de boel er schandelijk verwaarloosd is en weet onmiddellijk door zijn optreden respect af te dwin- gen. Zijn eerste werk is dan ook een groepje kwaad willigen te ontslaan. Deze mannen nemen echter geen genoegen met het ontslag door een wild-vreem- den jongen, die zich zonder voorafgaande kennis geving maar eventjes als rentmeester opwerpt. Twee jaar zijn verloopen. De verwaarloosde Ran cho is onder het beheer van Harley tot een bloeiend bedrijf geworden. Op zekeren dag komt er bericht uit het stadje Wyman. De Ouwe Mulford is over leden en Harley, die tot eenig erfgenaam la be noemd, wordt nu geroepen zijn eigen bezittingen te gaan beheeren. Het spijt Radigan geweldig zulk een goede kracht te moeten missen, want hij] heeft Harley veel te danken. Als deze hem dan ook bij het afachied om een leening van f80.000.— verzoekt, aarzelt Ra digan ge enoogenblik hem dat toe te staan. Harley heeft echter nog een andere vraag. Hij zou nu graag eens met Lyra willen praten, maar daar wil Radi gan ten eenenmale niets van weten. H1.fi wil gee* afstand van zijn dochter doen en dreigt Harley hem ieder crediet onmogelijk te maken, als hij eenige toenadering in die richting doet „U dreigt, nou goed, dan doe ik een belofte. Bij de eerste de beste poging om mij in de wielen te rijden, kom ik terug om je allebei je ooren af te snijen, en denk erom, vat Harley eenmaal belooft, dat doet hij." Na eenige amusante en sensationeele verwikke lingen, die niet altijd in hét voordeel van Eddy uit kwamen, sluit deze film met een gelukkig einde en een huwelijk tusschen Eddy en Lyra. Dinsdagavond de gratisavond, met een prachtig drama als hoofdnummer, genaamd „Verloochen nooit je ouders." Maandagavond voor dames en Woensdagavond voor heeren, iets bijzonders, nl. de opvoering van het groote wetenschappelijke filmwerk: „De hygiëne in het huwelijk." Er liggen hier verschillende persbeoordeelingen vcor ons. Wij laten er hier enkele volgen: Open brief van den heer G. Bruna, Redacteur van „Het Centrum" en lid van den Gemeenteraad. Utrecht, 12 September 1924 Ondergeteekende, Redacteur van het „Centrum" verklaard, dat de film De Hygiëne ln het Huwelijk door de Redactie van het Centrum, Katholiek Dag blad, geschikt voor meerderjarigen is verklaard. (geteeksnd) G. BRUNA. „De Haagsche Courant": „De Hygiëne vóór en na het huwelijk". Een film die door lederen jongen man en door iedere jonge vrouw gezien moet wor den. Op uiterst sobere, maar ook zeer gelukkige wijze, worden op deze rolprent de verrichtingen van het mannelijk en het vrouwelijk lichaam, waar het geldt het volgen van de natuurwet in haar heftigste en schoonste openbaring, de voortplanting aangetoond. Ook de gevolgen van een onberaden huwelijksstap, onbegonnen wegens ziekte van een der echtgenooten. worden getoond en zielig is de aanblik van die tuberculeuse en rachitis-kindertjes. De treurige gevolgen voor de moeder van vrucht afdrijving, het schandelijke misdrijf, vaak veroor zaakt door domheid, valsche schaamte en laks heid, worden aangetoond. Eenige tientallen meters film zijn tijdens een voorspoedige verlossing opge nomen. Van deze rolprent moet, naar onze meening, een groote opvoedende kracht uitgaan en zij zal ver schillende wanbegrippen en misstanden door haar schoone en decente voorlichting uit den weg kun nen ruimen. En zoo gaat het in de verschillende bladen verder, wel een bewijs hoe algemeen deze film in allerlei kringen wordt gewaardeerd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 17