RADIO-RUBRIEK. WETENSWAARDIGHEDEN. Wat de verschillende volken drinken. „Ik ook". ...En bleef den Koran getrouw. Beperking der geluidsterkte zonder extra vervorming. HET el WARE WOORDEN. Geneefsch schoolmeester: Te schrijft verduiveld slecht Tantje. Hoe komt dat? Tantie: Weet ik met, meester. Mtfri vader geeft me tocK eiken avond schrijfles. Meester: Wat doet ie vader? TantieHij is secretaris-generaal van den Voïkenboodl Is het U bekend: dot swaro mist te Londen In die stad voor extra kosten voor do straatverlichting een uitgavo van 240.000 gulden per uur voroorzaakt? dat èèn paar musschen, indien zij zonder onderbreking, gedurende 10 jaar konden voorttelen, aan het einde van die periode 275 milliard afstammelingen zouden hebben? dat het volkslied van Uruguay niet minder dan 70 coupletten telt? d a t de kleinste geschreven let ters, ooit gemaakt, wel geschreven zullen zijn door een klerk van het Ordnance Sur Office te Southamp- ton? dat deze elf keer het „Onze Va der" schreef in een ruimte, zoo groot arls een kwartje? d a t' hij daarbij een litho-pen- ceel en een vergrootglas gebruikte? dat otters, die ln sommige stre ken van ons land den vlsohitanc ernstig bonadoelen, ®n ook jonge eendon verslinden, soms een lengte van meer dan een meter bereiken? dat een metselaar ongeveer 250 steenen per uur verwerkt, maar een Engelsche metselaar, bij den wederopbouw in Frankrijk werk zaam, het tot 890 steenen per uui heeft gebracht? dat de koudste plek ter wereld is Verkhoyansk in Siberië, even binnen den poolcirkel, waar een temperatuur van 90.4 graad onder nul werd waargenomen in 1885? dat Clemenceau heeft gezegd: Elkander liefhebben doen we niet. door het te zeggen, maar door het te demonstreeren? De gillende luidspreker als hulp in den nood bij ongewenscht bezoek. treft in de groote steden van Oostelijk Amerika. Op het hoofdplein overheerschen twee „palaces" alle an dere gebouwen; het zijn twee hotels, die elk verschei dene honderden reizigers kunnen herbergen. Niet ver van daar staat de hoofdpost met een trotschen. witten voorgevel, waarop de wapens der stad zijn aangebracht. Een smaller© straat voert naar een wijk, waax meer dan honderd huizen, allen volgens het zelfde model 'gebouwd, gegroepeerd staan rondom oen kerk en een school. Dat is het arbeiderskwartier. De deuren van alle huizen echter zijn gesloten en ip de meeste vensters ontbreken de ruiten. Een angstige stilterust op deze mysterieuse stad. Uren en uren kan de vreemdeling dwalen door haar straten en plei nen zonder eenig levend wezen te ontmoeten, be halve misschien in den winter een enkele woljf, die door den honger gedreven, zich uit het naburige woua gewaagd heeft. Tusschen de steenen tiert welig gras en onkruid. Phoenix is een doode stad. En toch waren de honderd-en-twintig-duizend in woners, die Phoenix tien jaar geleden bevolkten, er van overtuigd, dat hun stad een groote toekomst tege moet ging, grooter misschien dan die van St. Louis en Philadelphia, want haar ontwikkeling was sneller en fabelachtiger geweest, dan die van eenig andere Ame rikaansche stad. Een oude tuchthuisboef, "White genaamd, die in die streek een paar honderd vierkante meter grond had gekocht, waar hij zeker was een aanzienlijke hoeveelheid koper te vinden, stichtte Phoenix in 1900. De opbrengst van zijn exploitatie overtrof spoedig de stoutste verwachtingen en White kocht, nieuwe ter reinen. Het succes van zijn onderneming was spoedig wijd en zijd bekend, en honderden pioniers stroom den toe. Vijf jaar later telde de stad reeds 20.000 in woners. Men begon een spoorlijn aan te leggen. Een groote New-Yorksche maatschappij interesseerde zich voor de avonturiers, die voor het grootste gedeelte uit vervolgde misdadigers bestonden, aan wie Phoe nix gedurende zekeren tijd een veilige schuilplaats bood. Langzamerhand begonnen deze ongewenschte gasten echter te verdwijnen, deels opgejaagd door de politie, deels uit eigen beweging. De stad stierf uit Tegenwoordig is er in Phoenix nog slechts één in woner; een oude mijnwerker, Bob Foreshaw genaamd. Hij heeft zijn eenzame woning gevestigd in een vorste lijk huis in de hoofdstraat. Aan den Engelschen jour nalist, die hem interviewde en aan wien wij deze be schrijving danken, zeide deze hermiet van de doode stad berustend: „I'k heb deze stad gekend vol men- schen; ik houd nog steeds van haar en ik wil er mijn leven eindigen." NA HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. Zooals bekend, valt over den smaak niet te twis ten, maar niettemin is het interessant, eens een ver gelijking te maken tusschen de smaken der verschil lende volken, en vooral in betrekking tot hun dran ken. Zoo is in het Zuiden wijn de nationale drank, in Duitschland speelt het hier van oudsher een be langrijke rol als volksdrank, terwijl in Amerika horribile dictu ijs water de geliefde verversching is, tenminste tijdens de maaltijden. Reeds voor de invoering van het drankverbod was ijswater de geliefkoosde tafeldrank. Alcoholische dranken werden eigenlijk alleen als een soort verdoo- Vende middelen gebezigd, en wel op zoo'n grooten schaal, dat de afschaffers niet veel moeite hadden, hun eischen ingewilligd te zien. Naast Californischen wijn en bier, die als eigenlijke volksdranken gelden, wer den zoogenaamde „Mixed Drinks" in de grootste ver scheidenheid, en met zeer verschillend alcoholpercen tage, geconsumeerd. Er zijn „mixers" geweest, die kon den optreden met een repertoire van 200—300 ver schillende mengsels. Als basis voor de meeste hiervan diende begrijpelijkerwijze de geliefde whisky; ook vruchtensappen, thee, melk, en vooral scherpe krui den, zooals paprica, gaven den drank de eigenlijke pittigheid, de „kick". Zooals gezegd over den smaak valt niet te twisten.... Na de invoering van het drankverbod is de kwestie der dranken in een stadium getreden, dat nog ver is van elke oplossing. De gebruikelijke dranken tij dens de maaltijden zijn in ieder geval dezelfde ge bleven; de honderd procent Amerikaan toespeelt zijn oesters en zijn biefstuk nog altijd met ijswater, maar zijn voorliefde voor „Mixed Drinks" heeft hij onvrijwillig moeten opgeven onder den dwang der wetten. Hij drinkt nu nog slechts tersluiks, en wel een product, dat door gewetenlooze elementen (moon- shiners) gebrouwen, in vele gevallen ernstige maag ziekten veroorzaakt. Volgens de statistieken van ver schillende ziekenhuizen is het aantal ziektegevallen tengevolge yan alcohol stijgende. Waarom heb ie je hoed zoo dwaas laten garneeren? Ik houd van kersenv Wel, ik houd van varkens pootjes en toch draag ik die niet op mijn hoed. De gesmokkelde en vervalschte whisky is echter al 'door zijn hoogen prijs een flesch kost vijf tot tien dollar geen volksdrank. Het volk neemt zijn toevlucht tot niet alcoholische mengdranken en li monades, die slechts in ijskouden toestand eeniger- mate genietbaar zijn. Hiertoe behooren de sedert tientallen jaren verbreide Sarsaparilla, een suiker zoete, flauwe drank, voorts Ginger Ale, een vloei stof, die op de tong een langblijvenden nasmaak van zoetige medicijn achterlaat. Nog erger naar de apotheek smaakt het Rootbeer, dat met bier abso luut niets uit te staan heeft, maar zooals de naam reeds aanduidt, uit wortelen bereid wórdt. Om zich eenigszins een idee te vormlen van den smaak van dit goedje, stelle men zich een mengsel van hars, vernis en terpentijn voor. Minder geliefd is het zoogenaaimide Nearbeer (bijna bier), een 'drank, die uit werkelijk bier verkregen wordt, door het alco holgehalte tot een half procent te reduceeren. Een eenigszins prikkelende, laat staan opwindende, werking, gaat van geen enkele dezer dranken uit; in het beste geval zijn ze in staat het gevoel van dorst, waardoor men in de zwoele Amerikaansche atmosfeer altijd gekweld wordt, voor een oogenblik te doen verdwijnen, maar ze laten steeds een onde- finieerbaren nasmaak achter. Daar zij slechts in ijskouden toestand genoten kunnen worden, komen zij als vervangingsmiddel voor goed uitgegiste, licht alcoholische dranken, absoluut niet in aanmerking. Deze laatste kunnen bij onmatig gebruik hoogstens storingen, teweeg brengen, de Amerikaansche al coholvrije dranken daarentegen veroorzaken in vele gevallen ernstige maag- en nierziekten. De meeste Amerikanen lijden aan een maagkwaal een ge volg van het gebruiken van ijskoude spijzen en dranken en het overladen van de maag met aller lei zoetigheden. Het drankverbod heeft wel het alcoholgebruik moeilijker gemaakt, maar het heeft niet, zooals verwacht werd de volksgezondheid bevorderd, Naast de oude misstanden zijn nieuwe gekomen, die, wan neer niet spoedig wordt ingegrepen, een ernstiger bedreiging voor de volksgezondheid uitmaken dan do alcoholbevattende dranken. In het „Duke of Yorks Theatre" te Londen werd vooiv eenige dagen de premiers gegeven van N'oeï Cowards „Home Chat". Het stuk had weinig suc ces, Reeds na het tweede 'bedrijf was bet duidelijk, dat de anders zeer geliefde schrijver met dit stuk tui et de minste bijval' oogstte. Toch haodi deze den moed, zich aan het eind der voorstelling voor het voetlicht te vertoonen. Daar klinkt het uit den en gelenbak: „Nou, iki had wat beters verwacht!" Een oogienhlik angstige stilte. Dan met een veelzeggende blik op het publiek, antwoordt de teleurgestelde auteur den openhartigen criticua „Ik ook." Lachers zijn milde critici, en zoo mocht Coward een harte lijk applaus in ontvangst nemen voor deze, blijkbaar eenigste goede grap van den avond. Dit slagvaardige antwoord herinnert aan Ber-| nard Shaw, die, toen hem eens temidden van eenl stormachtige huldiging door iemand „foei!" wenjl toegeroepen, in de richting waar de opmerking van-I daan kwam, opmerkte: „Ik ben het geheel met UI eens, Sir, maar wat kunnen wij1 met ons tweeën tegen al die menachen?" Zooals men weet is spelen door den Mohamedi schen godsdienst verboden. Voor eenigen tijd gebeurde het echter in Algiei dat een Muzelman niet langer weerstand kon biedi aan de verleiding van het edele bridgespel, maar to< ook tot allen prijs den Koran getrouw wilde blijvei In dit moeilijke dilemma wendde hij' zich tot eei Fransch magistraat en smeekte hem om raad. „Dat is nogal eenvoudig", zeide deze humoristiscl ambtenaar, „het eenig middel is.... valsch spelen. Al je eerlijk speelt verbiedt de Koran je te betalen alt je verliest, èn geld aan te nemen als je wint.. Mt als je valsch speelt, dan is het je slimheid, waar voordeel van trekt, en dat is geoorloofd volgens den Koran". Dankbaar voor dezen gouden raad, vertrok de Mohamedaan, won dienzelfden avond een aardig sommetje omet valsch bridgen en bleef den" Koran ge trouw. Onlangs wezen wij, er terloops op, dat er op het gebied van opgedrongen muzikaal „genot" niet zoo heel veel veranderd is. Het eenige verschil is gele gen in het instrument. Dat alleen is, om het zoo uit te draken gemoderniseerd. Het Radio-ontvang toestel doet de oude „spreekmachine" concurrentie aan. Als het in Nederland zomer werd, gingen de ra men open. Er vóór kwamen de hoorn-luidsprekers, de toeters; de toestellen werden op maximum ge luidsterkte ingesteld en de voorstelling kon begin nen, De luisteraar-bedienaar van het muziek(mar- tel)appaxaat zat dan veelal vol' trots naast den hoorn en aanschouwde met zichtbare voldoening, de uitwerking van zijn prestatie op mensch en dier. En voerde de geluidsterkte op, als het nog moge lijk- was. Verminderen? Dat nooitl x Zióó deed hiji, zoo- deed zijn buu-rman naast-aan, zóó deed ook bijh overbuur. Ja, zoo deed de heele Straat. Ein de argelooze wandelaar kreeg een gra- tis-conöert, een pandemonium te verwerken voor liefst 4 of 6 Eujopeesphe stations door elkaar; hard, keihard en.... vervormd. Ddt moest verboden, worden! Zoo dacht het Haagsehe Gemeentebestuur er ook over en- het verbood bij| politie-verordening buren enz. te hinderen met te sterke luidspreker-ontvangst Waarmee dus aan de muzikale excessen paal en perk werd gesteld. Alleen jammer, dat iets derge lijks noodig! bleek. Men moest zelf toch verstandi ger zljln. Toch bracht dit besluit een vraagstuk' van groot belang sterk naar voren. Hoe namelijk de geluid sterkte te beperken, zonder opnieuw extra vervor ming van het geluid te veroorzaken? D'aarvoor zijn nu verschillende methodes toe te passen of wor den reeds toegepast waarvan sommige al heel verkeerd zij'n en alleen vermeld zullen worden, oan er tegen te waarschuwen. akje li udjes gemal leen ol va iWJL model dan ijn g< stee ik di (moe De meest eenvoudige en zonder bezwaar toe te passen, methode is die van het „losser koppelen". De terugkop pelspoel zoo vér mogelijk verwijderen van de vaste spoelj ziedaar een zeer doelmatig, middel, tnnerinj Helaas is dit niet altijd mogelijk; een goed geslaagd toestel geeft reeds bij losse koppeling behoorlijk harde ontvangst. Bovendien zijn er reeds, toestellen in gebruik, waarbijl losser koppelen on- of niet wel mogelijk is. der 8< ipeltje Ingeval bovenstaande methode bezwaren met zich brengt, neme amen de volgende: Men plaatst een weerstand parallel over de luidsprekerklemmen de aansluitklemmen) van het toestel. Deze weer stand dient regelbaar te zijn en hoog-ohmig. Bij ge- heele inschakeling van den weerstand mag slechte een klein deel van de aan de luidsprekerklemmen toegevoerde energie via dezen weerstand weglekken I (dus niet door de luidsprekerspoeltjes gaan), opdat men desgewenscht, de ontvangst hard kan maken Een weerstand, regelbaar van 0 tot 25.000 of 50.000 Ohm is hier aan te bevelen. non!" de let Stans iet hoi kind i vs we B] I klerk e We pilan; ffiUevi P ilrait etf Blji „keiharde" ontvangst treedt meestal vervor-; ming op, veroorzaakt door overbelasting der lam pen. Deze vervorming is niet weg te werken met een weerstand, geschakeld als boven aangegeven.] Wil men dus reeds eerder het teveel aan energie af voeren, dan dient de weerstand ten minste vóór <te l.f. lampen aangebracht te worden, bijvoorbeeld pa rallel op de primaire wikkeling van den eersten transformator. Ook een dergelijke weerstand moet een hooge waarde hebben en regelbaar zijn. Het spreekt van zelf, dat mogelijke kortsluiting van den weerstand n'iet moet kunnen voorkomen. Bij! kortsluiting toch zou, van ontvangst in het ge heel geen sprake zijn: een wel wat è.1 te radicale ge luidsdemping. Men dient'er dus op te letten, dat een dergelijke uitvoering plaats vindt, die praktisch ge- sproken, kortsluiting onmogelijk maakt. een ae kaare< ïlf 'UtWOO een iatoei enkele steno fea, [ibndstf iris a&n b - het ïen aftre ■opjelof nu kfcoat **eerit Ndel Wil fi? me wijsmaken, dat (fit telegram uit Amerika komt De inkt is niet eens droog:! Natuurlijk niet» De kabels liggen toch in bet waterI Het leven van een mensch is een boek. Daarom, draag zorg, dat er in uw levensboek 'geen vlekken of vouwen voorkomen, want men kan er geen bladen uitscheuren. Het behoort tot de eerste regels van*de opvoeding juist op den rech ten tijd te laten genieten en het ge not in overeenstemming te brengen met den leeftijd. Prof. Oppenheim. Mochten wij in de school des le vens leeren zoo te klimmen, dat wij vreugd' en smart leeren zien en ondergaan als onmisbare voorwaar den voor de verdieping onzes le vens. Oude meubels spreken Elk vertelt ons iets Nieuwe zijn vaak mooier Maar.... ze zeggen niets. Waar geen kalme zelfbeheersching is, geen zuivere toewijding om voor anderen te werken, daar is geen bloeiend zakenleven. De liefde is het grootste gebod, omdat dit gebod de grootste en eenige voorwaarde uitdrukt, waar op het leven zijn doel vindt Wilt ge weten, hoe sterk ge zij.t, bestrijd dan uw zfwakheden. Mlen 'ziet in het leven meer naar hen die het heter hebben, dan naar hen die beter zijn. Mak toch 1: i ilit |e haa de k. Hou me stevig vast, Elise. Ik heb een kip overreden hoor, dat ze ons naroepen I ien oi iilm i de ell 'ie sl< lopen c «tiet I avond titten Jan, ■omen chrlft lezen, ■itllerki

Schager Courant | 1927 | | pagina 22