PU ROL tiban In het land van Ster en Halve Maan. Gemengd Nieuws. Onhebbelijkheden van de Amerikaansche filmproducenten. Gesprongen Handen Schrale Lippen Ruwe Huid ve/vzcucAl-e/n g&ne&sé De chaos in China. Een station met bijbehooren. Hoe de Duitsche vrouwen stemmen. De levensstandaard van den Engelschen werkman. Mijnramp in Zuid-Afrika. Gebrek aan priesters in Frankrijk. Ontsierende reclame in Engeland. lerir Reclames. Bevrijd uw lichaam van urinezuur! De ruïnen van Ephesus, de Parel van Klein-Azië. geliedje" van; Roeske. „De Herdertjes lagen bij Nachte" van C. van Beek en „Het Liedje van Ver langen" van Vranken. Vooral het refrein van het laatste nummer klonk mooi. In ..Moederziel alleen hadden wij den regel: „Trouwden, stierven, altegaar" gaarne decrescendo inplaats van crescendo ge hoord, terwijl in de laatste drie regels van „Belofte" de sopraan iets te geforceerd klonk. Overigens muntte het concert uit door beschaafden zang en uitspraak, terwijl vooral in „De Herdertjes lagen hij Nachte" de stemverhouding uitnemend was. Ter afwisseling zong Mej. Meinema, sopraan, en kele liedjes met orgelbegeleiding van Mej. M. Dam. Mej. Meinema zong zooals we dit van haar gewoon zijn, uitstekend. Steeds weer treft ons de rustige zekerheid van haar zang» de zuiverheid van «ie hoogste tot de laagste tonen en de groote gemakke lijkheid, IWaarmede zij. de imoetilijlkiheden weet 'te overwinnen. Ook de heer Groot, bariton, zong op zeer ver dienstelijke wijze eeni nummer met orgelbegeleiding van den directeur. Aan 't begin en 't slot van het concert mooi orgel spel van Mej. M. Dam. Alles te zamen. een schoon geheel. AARTSWOUD. In de gehouden vergadering van het Kiescollege werden tot Diaken en Ouderling herkozen de heeren A. Schagen eni Joh. Leeuw. OUDKARSPEL. De polder Geestmer Ambacht. Oosterdijk en Mo- lengeerzen, verkoos tot Hoofdingeland van Het Am bacht Geesmter Ambacht, den her F. de Boer te Oud karspel. WINKEL» De Weerepolder koos tot Molenmeester den heer Jb. Spaans, .Winkel. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven over de maand October 1927. GeborenJan Marie, zoon van Gerardus Johannes Jannes en van Cornelia Portegijs; Johannes, zoon van Evert van der Horst en van Martha Kuiper. Ondertrouwd en getrouwd: Wij tra Adema en Geer tje Wit. Overleden: Jan Boontjes, echtgenoot van Saartje van Zoonen, oud 80 jaren. Dirkje Schaap, echtgenoote van Cornelis Moeiliker, oud 64 jaren. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Gijsbert, zoon van J. van Teulingen en van D. Leijen. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Cornelis Glim, oud 68 jaar, wonende te Wielingen, echtgenoot van Antje Rijimerink. Johan nes Petrus de Goede, oud 2 maanden, zoon van J. P. de Goede en van A. A. Timmer. VERKEERDE VOORSTELLING DER FRANSCHEN. De nieuwbenoemde Fransche gezant te Washing ton, Paul Claudel, is te New York aan een feest maal de eeregast geweest van de Vereeniging van hu iten land sche perscorresponde nten Claudel heeft bij die gelegenheid met veel klem geprotesteerd tegen de hebbelijkheid van de Ame rikaansche film-producenten, om de Franschen op het witte doek voor te stellen als hetzij oorlogszuch tig hetzij als malloten) met een puntbaardje en een mallen hoogen hoed. Waren1 de Franschen inderdaad de ruwe wreede kerels zooals zij dat op Ameri kaansche films dikwijls zijn dan zouden zij hun koloniën zeker niet met de weinige bestuursleden en troepenmachten in orde en in rust kunnen houden als dat in werkelijkheid geschiedt. De waarheid is zei de gezant dat de Fran schen) enkel maar vrede en rust willen. Dachten zij daar. na den vreeselijken oorlog van kort geleden, anders over, dan zou den zij gek wezen. I>e klacht van den Franschen gezant over de Amerikaansche flims lijkt zeer gegrond. Maar met meer recht nog zouden de Mexicanen zich mogen beklagen over de productie van Hollywood. De Mexi caan op een Amerikaansche film is altijd een ver rader een sensueel heerschap, een vrouwenbeul, een spion, een dief en een valsche speler. Maar dat ls nog het ergste niet: als er gevochten wordt (op de film) wordt de Mexicaan altijd door den Amerikaan met een linkschen opstoot in een hoek van de ka mer ..parterre" geslagen". En waarom zijn de Mexi canen op de film altijd.... ongeschoren? Winterhanden Wintervoeten Ooos 30 en 60, Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten Wij Breien de Aller Fijnste Wollen Kousen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR, Zuidstraat 15, Helder gehecht aan dat bewuste document en veronderstelde nu, dat hjj straatarm zou worden. Ze betreurde slechts het verlies van haar gouden toekomstdroomen. De rest intereseerde haar allerminst. Hij was een arme man en kon dientengevolge van geenerlei belang meer voor haar zijn. Onwillekeurig ging hij wat verder van haar af zitten, terwijl hij dit alles bedacht, en hij zweeg totdat de cab voor haar hotel stilhield. Ze stapte er vlug uit, en rende bijna het trottoir over. „Tot morgen," zei ze, terwijl ze hem haar hand toe stak, alsof ze hem hierdoor wilde verhinderen haar te volgen. Hij boog en keerde zich om. Zonder twijfel schaam de zij zich op dat oogenblik over haar kleeding en wilde zoo gauw mogelijk naar binden gaan. Hij trachtte reeds excuses voor haar te vinden. Peinzend stond hij haar na te kijken en hü wendde zich pas om, toen haar slanke gestalte uit het gezicht verdwenen was. Zou ze niet even omkijken? Was ze inderdaad niets anders dan een avonturierster, wier prooi haar ont nomen werd?... Hij betaalde den koetsier van de cab en liep lang zaam naar zijn (kamers. Zijn advocaat had hem reeds opgebeld. Twee van zijn aandeelhouders zaten op hem te wachten en een verslaggever hield hem op straat aan. Uit dit alles begreep Deane maar al te duidelijk dat Ruby Sinclair geen gras over de zaak had laten groeien en dat de groote strijd begonnen was. HOOFDSTUK XDL Het aanbod van juffrouw Sincflair. Juffrouw Rowan was twee uur geleden vertrokken en had al haar bagage met zich meegenomen en haar rekening betaald. Klaarblijkelijk was ze niet van plan in het hotel terug te komen, want ze had geen ka mers meer besproken. De portier keek Deane met vragende blikken aan, toen hij hem dit alles mededeelde. Kort daarop kwam de eigenares van het hotel glimlachend op hem toe en bevestigde, hetgeen de portier kort te voren had medegedeeld. „Heeft juffrouw Rowan haar rekening betaald?" vroeg Deane. „Zeker, mijnheer," antwoordde de eigenares. „En ze liet geen boodschap achter?" vroeg hij. Het antwoord luidde ontkennend. Toen Deane den eigenaardigen blik in de oogen van de dikke vrouw bemerkte, besloot hij van tactiek te veranderen. „Ik dank U wel voor Uw inlichtingen," zei hij. „Ik dacht, dat juffrouw Rowan pas in den na middag zou vertrekken, doch ik schijn me vergist te hebben. Tussohen twee haakjes: heeft zij U wellicht GEVAAR VOOR KANTON. Volgens Chinèesche berichten uit Kanton zijn daar ter stede onlusten uitgebroken, als gevolg va» een poging der arbeiderspartij onder Goeang Fat Foei om zich meester te maken van de stad. Er ont stond een vuurgevecht tussohen de tegenover el kaar staande partijen, dat den geheelen nacht voort duurde en om vier uur in den ochtend zeer hevig werd- De staat van beleg is te Kanton afgekondigd. De poorten van de Europeeische wijk zijn gesloten. Vol gens de berichten heeft het arbeiderselement krach tige pogingen gedaan om zich van de stad meester te maken en het telegraafbureau vermeesterd en bezet. Leden der arbeiderssyndicaten verspreiden brochures onder de leuze: „Weg met Li-Tsjai-soem (den generalissimus te Kanton). AMERIKAANSCHE SPOORWEG-POLITIEK. De Boston and Maine Railroad gaat in Boston een nieuw station bouwen, het Noorder-station. Maar t wordt een station met tal van er bij behoorende bouwwerken, en wel gebouwen die men zich ge meenlijk niet in verband met een spoorwegstation denkt. Dat zijn b.v. een colosseum met 18.500 zetels een stadion met 35.000 zetels, een nieuw hotel, een kantoorgebouw van veertien verdiepingen. exploitatie van collosseum en stadion, zal niet door den spoorweg zelf worden verricht, doch zij wor den verhuurd aan Bostonsche zakenlui. EEN VERKIEZINGSPROEF. Bij de verkiezingen voor den Landdag van Hes sen hebben te Mainz mannen en vrouwen op ver schillend gekleurde biljetten gestemd, om na te gaan voor welke partijen de vrouwen voorkeur heb ben. Het bleek dat slechts op twee partijen meer vrouwen dan mannen hadden gestemd. Bij het cen trum was het verschil zeer groot, 7499 vrouwen te gen 3902 mannen, bij de volkspartij 1363 tegen 1188. De andere partijen hadden meer de gunst van mannen, Bij de socialisten waren de cijfefs 8661 mannen en 6821 vrouwen, democraten 3127 en 2519. Duitsch-nationalen 988 en 777, communisten 1878 en 999, Duitsche volkspartij 1707 en 1571. IS HET SCHANDE, DAT EEN MEISJE UIT DEN WERKENDEN STAND KOUSEN VAN f 3.DRAAGT? Bij de behandeling van een actie van een winke lier om betaling te verkrijgen van een rekening, die de dochter van een werkman gemaakt had, heeft rechter Crawford te Londen gisteren zijn hart ge lucht over de spilzucht van menschen liit den wer kenden stand, aldus de Londensche corr. van de N. R. Crt. „Ik vind het", reide hij, „schandalig dat een meisje uit den werkenden stand kousen van 3 gul den draagt. Ik zie dat haar schoenen over de 12 gulden kosten en haar hoed f8.35, dan staat er nog een mantel van f 63 op de rekening. Ik ben ontsteld dat de kleeren van een meisje dat met werken aan den kost komt, zooveel moeten kosten, maar dit is slechts teekenendi voor de moreele opvattingen en neigingen van het mpderne meisje." Rechter Crawford had reeds onlangs van zich doen spreken toen hij de meening uitte dat zelfs een rechter in een graafschapshof (die 18.000 gulden in het jaar verdient) „het recht niet heeft om een eigen auto te koopen, tenzij hij eigen middelen heeft, om dat zijn salaris daar niet voldoende voor is." Cluer, een ander rechter, maakte er gisteren aan merking op, dat een jongeman die ging trouwen, beweerde 1200 gulden noodig te hebben, om zich te kunnen inrichten. „Onzin", sprak hij, „het is een be lachelijke eisch. Ik weet wat ik voor meubelen heb uitgegeven toen ik trouwde, en dat was bij lange na geen -1200 gulden." Een journalist heeft even nagekeken dat rechter Cluer 46 jaar geleden getrouwd is en vraagt: Wat was toen de prijs van de meubelen? TWINTIG MAN BEDOLVEN. Johannesburg. Vijftig mijnwerkers doen pogin gen om een Europeaan en 18 inlanders te redden, die in een der mijnschachten der Kroonmijnen zijn be dolven tengevolge van het neerstorten van een rots. Het is de „showshaft" van den Rand, waaraan de prins van Wales destijds een bezoek bracht. EEN PRIESTER MET ZEVEN OF ACHT PAROCHIES „La vie Catholique" meldt, dat een onderzoek in gesteld is naar de juistheid van het bericht omtrent een groot tekort aan R. K priesters in Frankrijk. Er werd gezegd, dat 10.000 parochies niet of slechts ten deele geestelijk verzorgd werden. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in 71 diocesen niet minder dan 7988 geestelijken ontbreken. Men houdt het er voor, dat in de andere diocesen, waarvan de getallen nog niet bekend zijn, het aantal vacante plaatsen ze ker meer dan 2000 la. Bovendien zijn verschillende kapelaansplaatsen opgeheven om in opengevallen pastoorsplaatsen te kunnen voorzien. Sedert 1920 waren in vier diocesen 4148 der plaatsen vacant; in zeven diocesen 36 tot 40 in acht diocesen 31—34 in vijf diocesen 25—29 in negen diocesen 21—25 in 15 diocesen 17—20 Elr. zijn priesters, die zeven of acht parochies voor hun reke ning hebben. De mansohtn komen om het oude Engeland en nlK om reclame te zien. fooneel De plaatselijke autoriteiten in one land hebbn ampele bevoegdheden om een eind te maken aan ont sierende reclame", verklaarde kolonel Aehley, de mi. nister van transportwezen, gisteren aan een noenmaal te Londen. „De plaats voor deze reclames is in de kolommen van de kranten. Daar en op de schuttingen van onee groote steden zijn zulke middelen tot bevordering van den handel niet alleen wenschelijk, maar volkomen op hun plaats en behoorlijk. „Maar om een reclame voor de een of andere soort pillen u te zien aanstaren, wanneer gij een mooi dorp nadert of door het New Forest rijdt of over da heide van Yorkshire, is een misdaad tegen de liefelijk heden van ons land. Bovendien is het heel dom, want de menschen ko men hier om de schoonheden van het oude Engeland en niet om reclames te zien". Bij verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war, Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende ver. schijnselen te verwaarloozen zooals rugpijn, urineatoor. nissen, blaaskwalen, rheumatische pijnen, stijve en g* zwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischi as en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duizelig, heid en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te her- stellen, waardoor zij de vergiften uit uw bloed fi]. treeren. Het is onverantwoordelijk om de Ikans te loo- pen, dat zich blaasontsteking, chronische rheumatisk, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gé- vaarlijke chronische nierziekten ontwikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwek, ken en versterken. Wacht niet langer 1 Gebruik Fo* teris Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel, in geheel Nederland om zijn succes bekend. Duizend* dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Fosteri Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket - let hier vooral op) by apotheken en drogisten a f 1.71 per flacon. r de T ifoerd 1 lispel Ibert Aanva Enti Bi a v&na A 10 den var uctie Sto< IBERS' rilles ACH IN dSTl een adres opgegeven, waarheen haar brieven moeten worden gezonden?" „Nee, mijnheer," werd er geantwoord. „Wanneer er Correspondentie voor haar mocht komen, dan zullen w\j alles bewaren, totdat wij nader 'bericht van haar krijgen." Deane stapte in zijn auto. „Ik zal wel een briefje van haar op mijn kamers vinden," dacht hij bij zich zelf. Dit was ook inderdaad het geval. De inhoud van het epistel was als volgt. W oensdagmorgen. „Je zult natuurlijk wel begrijpen, dat dit het einde is. De juweelen, die je me geschonken hebt, retour neerde ik heden per aangeteekenden post. Eén ring heb ik achtergehouden. Ik geloof, dat deze de minste waar de heeft, maar ik wilde er liever niet van scheiden. Wanneer jij er echter op staat dien terug te ontvan gen, zal dit onmiddelijk geschieden. Ik ga terug naar de plaats waar ik behoor de wereld, die ik nimmer had moeten verlaten. Alles is een groote vergissing geweest Ik wil graag, dat je er volkomen van overtuigd bent in elk opzicht totaal vrij te zijn. Het eenige, wat ik hoop is, dat ik lang zal mogen leven om boete te kunnen doen voor mijn dwaasheid." WIN 1FRED ROWAN." Deane las dit briefje wel twaalf keer over. Het eeni ge, wat hem heel duidelijk voor oogen stond was het feit, dat ze hem verlaten had. Ze had zelfs niet eens den verderen loop der gebeurtenissen willen afwach ten. Ze was met bijna onbehoorlijke haast het zinkend schip ontvlucht Ze had geen enkele conditie gesteld, noch over de een of andere schikking gesproken. Ter wijl Deane over alles nadacht, bleef hij nog één en al verbazing. Hij vond haar optreden allerminst te verklaren. Wanneer zy'n hand niet langer sterk genoeg was om de poorten van het beloofde land voor haar te openen, dan had ze toch in elk geval moeten toestaan, dat hij iets voor haar deed. Ze was uit haar eigen vrijen wil weggegaan, en ze scheen niets te betreuren be halve vermoedelijk de verkeken kansen. Hij begreep niet, waarom hü zich na het lezen van haar brief eensklaps zoo wanhopig eenzaam en verlaten voelde. Een dergelü'ke emotie had zich volstrekt niet van hem meester gemaakt, toen hij afscheid van Lady Olive had genomen. Werd hü sentimenteel op zün ouden dag? Hü klemde zijn lippen op ellkaar. Het was eenvoudig absurd I Hij moest blij zün, dat deze episode achter den rug lag. Buiten was er donder in de lucht een storm, welken hü moest trotseeren. Wordt vervolgd. H. (Van onzen Reiacorrespondent.) Toen keizer Augustus de geheele Middelland9che Zee onder zijn heerschappij gebracht had, mocht het Lomeinsche Rijk rich in een ongekenden bloei ver heugen. Als van zelf moest daarvan ook de provincie Azië en haar hoofd- en residentiestad Ephesus profitoe- ren. Wie thans de ruines van Ephesus, en wel het door Lysimachos gestichte Ephesus betreedt, vindt daarvan feitelijk sleclits de stadsmuur als herinne ring aan den stichtingstijd terug. Alle andere bouw werken uit die dagen werden gedurende de Romein- sche bloeiperiode door andere vervagen. Dit is in zooverre te betreuren, omdat men nu niet kennis kan maken met de natuurlijk toen nog geheel onder Griekschen invloed staande architectuur. Althans niet positief, want men kan gerust aannemen dat in de Romeinsche periode verschillende oude brok stukken nog gebruikt zijn bij' de constructie van verschillende bouwwerken, terwijl buitendien de ge heele kunst nog sterk onder Helleenschen invloed stond. Maar laat ons de wandeling door de stad van Ly simachos beginnen en wel daar waar de poort stond, die vanaf het achterland langs de voormalige Joni- sche stad toegang gaf. Hier groeit de Narthex, de eigenaardige agave achtige plant met langen bloem stengel, waarvan het droge merg in brand gestoken uren en uren lang blijft doorsmeulen. Het was dan ook met zulk een Narthex-stengel dat Prometheus het hemelvuur naar de aarde bracht. Dicht by de poort zijn verschillende opgravingen in vollen gang. Men legt hier een groote feestzaal bloot. In de zaal zelf stond tegen den wand een soort troon van den keizer. Daartegenover was de zaal open, fraaie zuilengalerijen gaven gelegenheid aan de gasten om met elkander te keuvelen, terwijl verderop een groote open ruimte, alweer door zui len afgezet, het volk gelegenheid (bood, zich te be wegen en het feest hij te wonen. Op zij van het gebouw heeft men een groote latrine opgegraven, waarvan wel 30 personen -tegelijkertijd gebruik konden maken. Zoover na te gaan wa9 er geen afscheiding tusschen de plaatsen, wellicht wa ren die door tapijten van elkaar afgesloten, maar zcoals het zich nu aan ons oog voordoet, ziet het er erg huiselijk en te gezellig uit. Andere tijden, an dere zeden! Meer naar de stad toe is men juist nieuwe opgra vingen begonnen, men hoopt hier een keizerheilig- domi bloot te leggen. Op éen plek heeft men scher ven van Jonisch aardewerk gevonden. Professor Keil is van meening dat het mogelijk geweest is, dat reeds voor Lysimachos zijn stad hier ontwierp, op deze bepaalde plek de alleroudste Jonische nederzetting geweest kan zijn. We buigen naar links om en ons weer naar links wendend zien wij het stadion in de lengte voor ons liggen. Ephesus bezat geen groot amiphitheater, maar wel een groot stadion. Rechts waren de zit plaatsen op den bergwand, links op een kunstmatige verhooging van baksteenen opgetrokken aangebracht Aan het vaste einde vindt men resten van een afge sloten gedeelte. Dat werd gebouwd in den tijd1 der decadentie, toen wagenrennen en atlethische spelen plaats hadden gemaakt voor gladiatorenstrijd en jaarna voor strijd tusschen menschen en dieren. Op de fraaie poort, die tot de zitplaatsen op den bergwand toegang gaf, leest men hoe een burger der stad ter eere van Artemis, Nero en van zijn woonplaats een aantal zitplaatsen voor zijne reke ning heeft doen bouwen. Merkwaardig is het, dat de zoo hevig gesmade Nero toch In zijn tijd een be langrijke rol op verschillend gebied gespeeld moet hebben en men zijn naam overal tegenkomt Nu volgen wij, de breede goed geplaveide straat, die naar het hart der stad leidde. Links en rechts had men zuilengalerijen, ten einde voetgangers te gen regen of zon te beschermen. We weten dat deze straat ons naar het theater zal brengen, doch we bedwingen onze nieuwsgierigheid in die richting en slaan rechts af om na tien minuten een voetpad ge- gevolgd te hebben, de z-g.n. Concilie Kerk te bereiken. Deze kerk was oorspronkelijk als heidensche basi lica gebouwd en werd vermoedelijk in de 4e eeuw als Christenkerk gewijd. De lengte besloeg 260 meter en bleek spoedig onpractisch voor de christelijke geloofsbedieni'ng. Men heeft de kerk herhaaldelijk geheel anders gebruikt en er in verbouwd en aange bouwd en wel tot vier maal toe. Het is vastgesteld, dat deze kerk de Mariakerk van Ephesus is geweest, waar in 431 het concilie gehouden werd, waarbij aangenomen werd, dat Ma ria de Moeder van Godszoon was. Aangebouwd werd een baptisterium, waarvan men nog de in den bodem uitgegraven en bemetselde doopgelegenheid kan zien. De doopelingen daaldeaj eenige treden af en werden dan door den priester die op den beganen grond stond, gedoopt, om daarna doorloopende aan de overzijde langs enkele treden uit het water te stijgen. We begeven ons nu langs een voetpad naar de haven. Waar eens de -druk bezochte haven lag, nu nog slechts een vunze poel te zien. Daarbij liggen de brokstukken van de prachtige marmeren havenpoort. Drie ruime doorgangen wer den door Jonische zullen omgeven, Zestien marm»- ren beelden sierden den gevel van dit machtige bouwwerk, hetwelk den reiziger, die van uit zee Ephesus bereikte, als het ware de macht en grootheid der stad demonstreerde. In de nabijheid vond men de kademuren en daar achter de pakhuizen. Men kan zich een denkbeeld vormen van het drukke handelsverkeer, wanneer men zich nu langt de Arkadiane, den hoofdverkeersweg van Ephesui naar het aan 't einde daarvan gelegene theater be geeft. Een straat van 500 Meter lang verbond the ater met haven en links en rechts van deze straat en op deze straat zelf, trof-men dagelijks de bewo ners, deels zich spoedende naar de haven, deelï zaken besprekende, deells flaneerende om te zien en gezien te worden. Men kon hier even afslaan sn de Thermen (Romeinsche baden) bereiken. Dei 1 hermen of Gymnasium waar lichaamoefening* en baden elkander afwisselden en waar men buiteu dien gelegenheid vond om over lectuur en kunst t« spreken en zich aldus algemeen te ontwikkelen, ge tuigen van een schoonheidszin die den burgers van Ephesus tot groote eer strekt. Men bereikte in die dagen door een atrium het gymnasium met links de Thermen en rechts de Verolanushal. Uit de fraaie fragmenten blijkt dat men gedurende verschillende perioden aan een ander gebouwd heeft. Zoowel gedurende de rege ring van keizer Domitianus (81—96 n. Chr.). als go- durende die van keizer Hadrianus (117—138 n. Chr.) en keizer Conatantius (337—361 n. Chr.) werd go- bouwd, herbouwd en verfraaid. Terugkeerende uit het Gymnasium' naar de Ark*] L diane, zien wü aan den overkant den bouwval van een souvenir uit den Christentijd, nl. van een By- zantijnsch kerkje. We volgen de Arkadiané, bewonderen het mar mer der straattegels, en van de overblijfselen der zuilen die den breeden verkeersweg versier dhebben vóór het verval. Van dat verval spreken ons dl overblijfselen van huizen, vrij' armoedige huizsD. welke men later kalm in deze straat, hoofdzakelijk met materiaal dat voorhanden lag en tusschen d« zuilen, had opgetrokken. Wanneer we de helft der straat hebben afgelegd ontmoeten we (de overblijfselen van plracbtW zuilen die wel als versdiering van den hoofdver keersweg zullen hebben moeten dienen en zeker d« straat minder lang zullen hebben doen schijnen Het zijn composiet-zuilen, waarschijnlijk uit den By- zantijnsch en tijd en zullen hebben moeten diener om de beelden der vier Evangelisten te dragen. Ai het einde van de Arkadiané bevond zich een waardoor men op het theaterplein kwam. EVen te voren zagen wij met verbazing hoe eé stuk stadsmuur den prachtigen ho :fd verkeersweg n* derde. Die muur is ook een souvenir aan den if- valtijd, toen er geen inwoners genoeg waren, om deo uitgestrekten muur, door Lysimachos ontworpen, verdedigen. Het is werkelijk interessant om hier even stil te staan en den blik naar boven te richten en te ba* seffenl het verschil tusschen bloeitijd, toen daar de heuvelruggen tusschen haven en Arkadiané eener zijds en den hoogen over de bergen loopenden rouur anderzijds, allerlei woningen stonden der talrijk» inwoners en de decadence, toen de nieuwe mui" den hartader van de voormalige stad naderen moest- In een tijd van bloei kan alles, in een tijd verval kan niets. In een tijd van bloei wordt etew» gebouwd, herbouwd en verfraaid, in een tijd vaQ verval wordt het paleis tot veestal of nog erger (na gebouwd en verwaarloosd. Maar nog moeten wij: niet aan het verval Ephesus denken, nog moeten wij) ons bezighoud®» met de heerlijke periode van bloei en genieten van heteeen de bekwaamheid en het doorzetting®^ mogen der archeologen ons hebben geschonken. (Slot YOlfft Wui'rrie Ponnetj [ta, vana tantjes

Schager Courant | 1927 | | pagina 6