Alieieti Muis- WOUDA's HET KASTEEL VAN GRANIET Dinsdag 29 November 1927. 70ste Jaargang No. 8160. Eerste Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Feuilleton. Blanke Boekweitsort Aan den vooravond van een gewijzigde Tuinbouwcultuur. SCHAGER COURANT. lt blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, Donder- ag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- Uitiön nog zooveel mogelijk in het eorsiuitkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden fl.65. Losse nummers 8 cont. ADVERTEN- TïöN van 1 tot 5 regels f1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsna inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond, PIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Zitting van Vrijdag 26 November. Vervolg. ERNSTIGE MISHANDELING. In deze buitengewone zitting van strafzaken wordt oortgezet de bekende zaak contra den landbou- ersknecht P. J. HL, thans gedetineerd inzake mstige mishandeling van zijn voorm&ligen patroon Gevorderd werd 2 maanden gev. met aftrek pos itief. Mr. Eecen krijgt alsnu gelegenheid tot het houden n zijn pleidooi, die aanvangt met het p«ychia- -isch. rapport te bespreken. Voorts vraagt pleiter laar de motieven voor de daad; waavan echter Jets is gebleken. Daarop brengt pleiter ter sprake geestelijk minderwaardige familie van verdachte, i zelfs erfelijk belast is. Vermoedlelijk1 heeft ver achte gehandeld in een pathelische roes, die soms an zeer korten duur kan zijn. Dus kan geen sprake jjn van strafrechtelijke aansprakelijkheid, aange- ien we hier te doen hebben met geestelijke stoornis ij verdachte. Pleiter concludeert op deze gronden >t ontslag van rechtsvervolging wegens ontoereken- aarheid. subisidair een voorw. gevangenisstraf met ooi-waarde: geheelonthouding. Volgt nog eenige re- en dupliek-omtrent deze toe- Jkeniingsvatbaarhedd tusschen officier eni yerdedi- •r. LETSEL DOOR SCHULD. De 42-jarige reiziger O. L. v. E. te Hoorn, staat irect terzake aanrijding met zijn motorijtuig tegen autobus, zulks ten gevolge van te spoedig naar chts wenden toen hij deze linksch voorbijreed. Tengevolge van de schok viel de autobus van den ik, waardoor een der passagiers, mej. Koopman, iet alleen eenige lichte kneuzingen bekwam, doch ter naar het ziekenhuis moest worden vervoerd en aar een miskraam heeft gekregen. De aanrijding had plaats op den Waardijk, onder e gemeente Heer-Hugowaard op 4 September. Mir. Stook van Leeuwarden treedt in deze zaak ip als raadsman en verdediger. De arts Bloemi noemt abortus een ernstig licha melijk letsel. De chauffeur Cuyp beweert zoo veel mogelijk sar rechts te zijn uitgeweken JDe verdachte, die sn vankei ijk was doorgereden, is spoedig terugge- eerd om biji het ongeval hulp te bieden. De Officier acht de schuld van verdachte bewezen a vordert f 100 boete of 60 dagen hechtenis Ma'. Stook is het niet eens met de opvatting van en officier. Hij. beroept zich op de getuigenis a de- brge, vermoedelijk is de bestuurder van de auto- te veel naar rechts uitgeweken en alduis de utobus van den «mallen Waardijk afgegleden. Piek er concludeert vrijspraak. Volgt nog het gebruikelijke debat. mXWTE'LDTHFSTAL. e 32-jarige arbeider Pier de Haan, wonende te 'erwijk, heeft zich te Castrlcum een rijwiel toe- êigend. Hij ia te dier zake gedetineerd en staat sden terecht. Hij beweert dat een ander het rijh iel heeft weggenomen en hij er op is weggereden. DOOR ETHEL M. DELL Bewerkt door Jhr. R. H. G. NAHUYS. EERSTE DEEL. lieve," zooals haar stiefmoeder triomfantelijk aan- Het was duidelijk, dat zij tot op den 'bodem Lr1 kelk der overwinning begeerde te drinken. Zij de reis niet het minst vermoeid; zij was een menschen, die geen vermoeidheid kennen. En °dra zij een kop thee gedronken had, gaf zij haar verlangen te kennen het geheele huis te zien. uier kwam haar echtgenoot evenwel tusschenbeide; J®jrvoor zou den volgenden morgen tijd genoeg zijn, raekerde hij, waarna Mevrouw Ingleton, niet zeer ge- zich daarin schikte. \jWeas het diner zat zij aan het hoofd van de tafel, liet zicl1 dit niet welgevallen zonder er een opmerking over te maken. •Me arme kleine Sylvial Dat zal Ik goed moeten ®^en, of zij vergeeft het mij nooit," waarbij <>P Q neer des huizes een schalkschen blik wierp, die ten «jenmaie zijn doel miste. Ingleton was volstrekt niet humoristisch ge en?" v v?e^de zich in het geheel niet op zijn gemak var?!?rou<^n£ dit duidelijk te keunen. Zoo hij ver liiv met zijn tooverfee gelukkig was, de huise- atmosteer verbande alle bekoring. Was dit de Lr, van het slanke, kaarsrechte meisje met de rood- to.r*e ,°°gen, dat zoo ernstig zwijgend aan zijn rech terhand gezeten was? ihiSï ^iaar met met grond beschuldigen, en toch lin? w ii ^efc steï^G bewustzijn van haar affceu- i> jL recht had zij, zijn dodhter, tegenover hem toJ? rechterstoel te zitten? Was hij niet vrij, te han- jL zooals hem goeddocht zijn eigen zin te vol- w huis tot een hel te maken, indien hij "^wentel En dat alles was niet te beantwoorden. Hij Het rijwiel behoorde aan Pancratlua Kaaaenbrood te Castricum. Eisch tegen verdachte, die reeds eenmaal wegens heling is veroordeeld, 6 (maanden gev. Mr. de Haes. toegevoegd verdediger, geeft de schuld aan de Castricummer kermis en zou het nog eens met de redasseering willen probeeren, eubkh- air de uiterste clementie. DIEFSTAL OF VERDUISTERING. De 26-jarige voormalige winkelier, thans teeke naar Hendr. Evert P,, voorheen te Alkmaar, nu te 'a Gravenhage, staat terecht ter zake diefstal of verduistering van een aantal goederen, die deel uitmaakte van de handelsmaatschappij, „Die procent zegel", Vlan deze maatschappij' waren verdachte en zijp zwager F. IA. Swaal te Haarlem de eenige deel- genooten. Daar de onderneming niet naar wensch ging, werd besloten tot ontbinding. Er bestond ech ter tussohen de vennooten een overeenkomst die be paalde, dat de goederen in eigendom overgingen aan den heer S. Verdachte beweert echter dat ook ver schillende goederen hem toe kwamen. De president vraagt aan getuige, waarom hij! zich niet heeft gewend' tot den burgerlijken rechter. Het contract heeft hij geteekend in de meening dat hij er geen kwaad mee kon. Na verhoor van de getui gen. waaronder de vrouw van verdachte, als ge tuige a decharge. De Officier acht het een civiele kwestie en het be wijs niet geleverd, reden waarom hU vrijspraak re- quireert. Mr. Bergsma, advocaat te 's Gravenhage, sluit zich na uiteenzetting bif dit requisitoir aan. HIELING, Daarop kregen we voortzetting van de zaak tegen E. v. W. te Blokker, aan wien heling van gestolen rijwielen waa ten laste gelegd'. Verdachte wordt verdedigd door mr. Prins !Jr. Het reclasseeringsrapport luidt niet gunstig voor een voorwaardelijke straf en dientengevolge blijft de Officier bijl zijn requisitoir; 9 maanden gevangenis straf. Verdachte beweert snikkend onschuldig te zijn. Mr. Prins becritiseert het rapport en blijft na ampele uiteenzetting van redenen zün conclusie handhaven, dat verdachte onkundig waa van de strafbare herkomst der rijwielen en dringt opnieuw op vrijspraak of een geldboete aan. NOG EEN VOORTGEZETTE ZAAK. Voortgezet wordt een zedezaak tegen R'Jjndert v. D„ 44 jaar, vroeger te Langereis.v thans vertoeven de in het logement van Rrantenaar te Schagen .Ook hier betreft het heling van gestolen rijwielen. De Officier persisteert bü zijn eisch: 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Hierna sluiting. ZIJ ZULLEN HEM EEN BRIL AANMETEN. Ebn' vermoedelijk kippige tuinman, komende van Stolpervlotbrug, was door den Bergerwegtunnel ge fietst, zonder notitie te nemen van het verbodsbord1- Voor Winkeliers bij Groaa. vJl M. DE TTA AS te Alkmaar. wist, dat zij geen poging tot antwoorden zou gedaan hebben indien hij haar de vraag gesteld had, doch deze wetenschap schonk hem een nog onbehaaglijker gevoeL Het hinderde hem, met Sylvia niet één van gevoelen te zijn. „Kun je niet wat spelen?" vroeg hij in zijn wanhoop, toen zij na het diner naar den salon teruggekeerd wa ren. Zij zag hem aan, haar lange wenkbrauwen hoog op trekkende. „Noi?" hernam hij ongeduldig. „Vraag het Mevrouw Ingleton eerst!" antwoordde zij in een snel gefluister. Doch niettemin ving Mevrouw Ingleton de woorden op. Zij zag en hoorde zoo scherp als een lynx. „Maar Sylvia, mijn kind, kom toch eens hier," beval zij zoet sappig. „Be mag niet toelaten, dat je me zoo noemt hoor! Indien w\j samen verder willen leven, dienen wij elkander op alle punten volkomen te begrijpen. Dat ben jij toch zeker met me eens, Gilbert?" Ingleton bromde iets onverstaanbaars en zocht zijn troost bij de geopende glazen deur. „Loop niet weg!" sprak zijn vrouw op een toon van gezag. „Ik wil dat je hier blijft. Breng dit lieve kind eens aan het verstand dat als ik besloten heb een moe der voor haar te zijn, zij mij als zoodanig behoort aan te spreken." Ingleton hield' nauwelijks stil. „Dat moeten jullie met elkander uitmaken," gromde hij. „En maak er om 's hemelwol niet zoo'n drukte over." Met zwaren tred liep hij verder, en na een zeer korte weifeling, kwam Sylvia in een stoel tegenover haar stiefmoeder zitten. „Het spijt me zeer," ving zij bedaard aan. „Maar Moeder kan ik u niet noemen. Alles wat gij wilt, maar dat niet." Mevrouw Ingleton liet een onaangenaam lachje hoo- ren. „Ik hoop dat je probeeren zult verstandig te zijn, lieve," zeide zij, „want ik verzeker je, dat die hoog- dragende gevoelens volstrekt hun indruk op mij mis sen. Als meesteres in je vaders huis, moet ik er op aandringen met den noodigen eerbied te worden be handeld. Laat ik je van het begin af zeggen, dat, hoe wel volkomen bereid je vriendelijk te bejegenen, ik geen vrouw ben van veel geduld. Ik kan het niet ver dragen, dat men mij koppig tegenwerkt" Onder het spreken had zij haar stem geleidelijk doen rijzen tot zij eindigde op bijna schellen toon. Sylvia zat zeer stil. Zij had de handen losjes om haar knieën samengevouwen. Haar gelaat waa bleek, ja. HUI werd vandaag voor dit feit even in den electrischen stoel gezet en veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen, welk bedrag met het oog op het thans vastgestelde tarief bijzonder billijk kan worden geacht. Fin la Gebrek aan eetlust slechte spijsvertering. schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver* s stopping, maagpijn én 7 hartwater, genezen spoedig oa gebruik van Foetef*s Maag- Eltlen. bet tonische ixeermlddeL Maagplllen Potte r*a Alom verkrijgbaar S f 0.65 per-flacon. DE TOESTAND AAN DEN LANGENDIJK. Naar bloembollen- en glascultuur. Uit verschillende feiten kan wel de conclusie wor den getrokken, dat we staan aan den vooravond van een gewijzigde cultuur in dit tuinbouwdistrict. De naam Langendijk duidt in dezen niet meer met juistheid aan, wat geografisch hieronder wordt verstaan. Successie velijk heeft zich de tuinbouw uitgebreid, in dien mate zelfs, dat buiten Langendijk, hetzij in meer nabijen, hetzij in wij deren omtrek, meer tuinbouw wordt uit geoefend dan aan Langendijk zelf. Men denke hier bij aan Hugowaard, St. Pancras, Koedijk, Harenkar spel, St. Maarten enz. enz. Zoodat de Langendijk met zijn vier gemeenten slechts een gedeelte van den tuin bouw vertegenwoordigt, die in aardrijkskundige leer boeken en alzoo bij het Nederlandsche volk nog steeds voor den Langend ijker tuinbouw doorgaat. Het vei lingswezen wijst trouwens al heel duidelijk op dezen gewijzigden toestand. Was er vroeger maar één vei ling, thans zijn er 3, al is die te Broek op Langendijk nog steeds de voornaamste, en spant zij nog de kroon in de hoeveelheid geveilde producten. De toevoerlijn in dertijd tusschen Allkmaar en Broek op Langendijk ge opend, is gevolgd door andere, die de producten langs locale lijntjes voeren naar het groote nationale spoor wegnet. En zoo wijzen meerdere factoren op den groei, de uitzetting van het tuinbouwgebied. Als het getij verloopt, dient men de bakens te ver zetten. Niet overal ziet men de noodzakelijkheid van deze les even vlug in. En ook hier gaat de toepassing ervan langs lijnen van geleidelijkheid, zeer voorzich tig althans. Dat het niet vlugger ging is niet toe te schrijven aan een geest van conservatisme, doch bij velen sprak de geringe kapitaalkracht een woordje mee, en alzoo de overweging, dat men wel weet, wat men bij verandering en wijziging op zij zet, maar niet, wat men er voor in de plaats krijgt. Zoo moesten er wel sterk sprekende argumenten, ingrijpende invloe den soms, hun kracht doen gelden, om tot de ge- wenschte verandering over te gaan. De ziekten in de verschillende koolsoorten waren factoren, waartegen men machteloos bleek te staan, hoe intensief de proef nemingen ook werden gedaan, om de kwalen in haar gevolgen te stuiten. De bloemkoolteelt, die verschei dene jaren terug van zoo groote beteekenis was, is van veel minder belang geworden, doordien het niet meer mogelijk was in belangrijke mate deze groente te verbouwen, wegens de verwoestingen door de draai- hartigheid te weeg gebracht. De vroege-wortelenteelt en de roodbruine oogen vertoonden eenige flikkering, doch overigens gaf zij geen teeken van aandoening. ,Jk begrijp u volkomen," zeide zij na een oogenblik. „Doch dat lost de tegenwoordige moeilijkheden niet op, vindt u wel? Het is mij onmogelijk u te noemen bij een naam, die door mij als heilig beschouwd wordt." Zij had zeer kalm gesproken, doch juist in haar kalmte lag onwrikbare vastberadenheid opgesloten een vastberadenheid, die Mevrouw Ingleton bijna tot het uiterste dreef. Met een breed gebaar stond ze op. „O, goed dan," zeide zij. „Je zult me mevrouw noemen!" Sylvia zag haar aan. „Dat is een uitmuntend denk beeld, geloof ik," zeide zij op een toon, die hoe dan ook, haar toehoorster diep kwetste. „Dat zal ik doen." „En wordt niet brutaal!" schreeuwde zij, als een woe dende tij gerin beginnende op en neer te loopen. „Ik zal het niet dulden, Sylvia. Ik waarschuw je. Je bént je heele leven lang bedorven. Ik herken de teekenen daar van slechts al te goed. En zoodoende ben je gaan den ken dat je alles kunt doen wat je wilt. Doch dat is nu uit. Be ben hier meesteres, en wensch mijn positie te handhaven. Iedere poging tot verzet van jour of van wie ook, zal met de grootste gestrengheid gestraft worden. Je hebt me dus goed begrepen?" „Dat heb ik," zei Sylvia. Zij was in haar stoel blijven zitten, doch volgde de tijgerachtige bewegingen van haar stiefmoeder met on verholen aandacht. Het was haar eerste kennismaking met het driftigste humeur dat zij ooit in een vrouw ontmoet had, en zij stelde er belang in. Alle wrok, die zij zelve gekoesterd had, was zij geheel vergeten. De geheele geschiedenis was een soort van bittere kome die geworden. Zij beschouwde haar met een soort van onpersoonlijke minachting. Mevrouw Ingleton wond zich klaarblijkelijk op tot een uitbarsting van drift. Zij be greep niet, waarom, want op dat oogenblik zag zij nog niet in, dat zij het slachtoffer was van zulk een rar zende jaloezie, dat deze bijna fh een manie ontaard was. Zij vroeg zich af of haar vader hen van af het terras zou gadeslaan, en kwam op het denkbeeld zich bij hem te voegen, doch werd het niet met zich zelve eens, overwegende, dat dit op een vlucht zou gelijken. Te gelijkertijd begreep zij niet waarom zij hier als doel wit voor de lieflijkheden van haar stiefmoeder zou blijven, en juist had zij tot heengaan besloten, toen Bliss, de hofmeester, de deur met de drukte die hem eigen was, open wierp en aankondigde: „Mijnheer Pres- cott!" Een gladgeschoren mannetje, met een jockeyachtig is langzamerhand ingekrompen, terwijl de vroege- koolteelt in beteekenis heeft verloren, door de hooge invoerrechten in Duitschland, geldende tot een hoog percentage juist in een tijd, dat de vroege kool hier klaar is. Zoo is er een samenstel van in dezelfde richting wer kende factoren, die de noodzakelijkheid hebben doen geboren worden, naar andere cultures uit te zien. De zeer slechte financieele uitkomsten van de laatste ja ren, resultaat van al deze factoren, hebben het pro ces der cultuurwijziging verhaast en ook het inzicht in de noodzakelijkheid, om zelfs op een kleine opper vlakte grond' een.rendabel bedrijf te kunnen stichten, alzoo een groote intensiviteit van den tuinbouw te be werkstelligen, heeft een krachtigen stoot ten gunste der nieuwe richting gegeven. Zoo zien we dan allereerst een zich toeleggen op de bloembollenteelt. Werd deze aanvankelijk meer in het Zuidelijk deel dezer tuinbouwstreek uitgeoefend, langzamerhand verplaatste zij zich meer naar het Noor den en zoo hebben dit jaar verschillende tuinbouwers in Zuid-en Noord-Scharwoude een deel van hun land, al is het voorloopig nog maar een klein gedeelte, be stemd voor de bloembollencultuur. Ook in Heerhugo- waard en enkele andere plaatsen gaat men in die rich ting. Daarnaast is de glascultuur gekomen en om de mo gelijkheid te openen, spoediger met de geheimen van deze teelt bekend te raken en alzoo spoediger een meer algemeene toepassing van deze cultuur mogelijk te ma ken, worden de demonstratiebedrijven gesticht. In de Streek en Kennemerland is men daarmee reeds een eind gevorderd, terwijl ook te Broek op Langendijk de zaak rollende is. Nu ook de gemeenteraad van War- menhuizen een belangrijke beslissing heeft genomen, om van gemeentewege een dergelijk bedrijf te stich ten, en in St. Maarten ook al stemmen opgingen om in een zelfde richting werkzaam te zijn, zou het ons niet verwonderen, of, de bal nu eenmaal aan het rol len zijnde, deze belangrijke zaak zal spoediger tot ont wikkeling zijn gekomen dan menigeen het had dur ven hopen. Men ziet hieruit, dat, als eenmaal de nood aan den man komt, alle verschillen gemakkelijk wor den op zjj gezet, en menschen van verschillende rich ting en inzicht nog wel in staat blijken iets gemeen schappelijk tot stand te kunnen brengen. Nu de Pro vincie is voorgegaan, de gemeente Warmenhuizen zoo spoedig en prijzenswaardig is gevolgd, lijkt het ons niet gewaagd toe, of ook in andere plaatsen kan het initiatief geboren worden tot aanpakken dezer zaak. Men leest nu reeds uit verschillende plaatsen van het bouwen van kassen en serres, n.1. te Heerhugowaard, St. Pancras, Ursem, Broek op Langendijk, e.a., zoodafc alles er op wijst, dat de glasdultuur zich gaat ontwik kelen met een snelheid en voortvarendheid, die bewon dering afdwingt. Voor afkeer van overheidsbemoeiing ia hier geen gevaar, omdat de overheid hier slechts steunend en leidend optreedt, om zoo de mogelijkheid voor het particulier initiatief te scheppen, zich op de nieuwere teelt toe te leggen met de minste Vang op een ongunstige uitkomst. Beide richtingen kunnen hier bovendien bevrediging vinden, de eene door het bewijs te laten leveren, dat er fair play voor het overheids bedrijf mogelijk moet zijn, de andere om de middelen te vinden voor een optreden van het particuliere ini tiatief met het minste risico. Slagen de verschillende pogingen, blijken de demonstratiebedrijven in een be hoefte te voorzien en zijn da uitkomsten bevredigend, dan zal hier ongetwijfeld een kring van tuinbouwers ontstaan, die toegerust met de noodige kennis en erva ring, een verdere ontwikkeling van de glascultuur mo gelijk zullen maken met het gevolg dat de noodzakelijk heid van teeltwijziging, waarop voor en na met meer deren klem is gewezen, als vanzelf in mogelijkheid zal overgaan. Allicht, dat dan weer betere tijden voor den tuinbouw aanbreken, na jaren van moeizamen strijd, die gepaard is gegaan met voor velen groote financi eele zorgen. Dat men dan in deze nieuwe ontwikke lingsperiode den kleineren bouwer, den minderen man onder de tuinders niet vergete die als vanzelf ook nog steun en bijstand zal noodig blijken te hebben. uiterlijk dat door zijn avondcostuum in het minst niet werd verborgen, trad binnen, en instinctmatig rees Syl via op om hem te ontvangen. Mevrouw Ingleton staakte haar wandeling en bleef kijken toen het tweetal elkander in het midden van de kamer ontmoette. „Hallo, Sylvia," riep het kleine mannetje en stapte voorwaarts als was hij juist van een langen rit af go- stegen. Hij had een schreeuwerige stem en eén be sliste wijze van optreden, en Mevrouw Ingleton staarde hem in ijskoude verrassing aan. Sylvia keerde zidh tot haar. „Mag ik u mijnheer Prescott voorstellen, den voorzitter van de Jachtclub?" Haar stem klonk koeltjes. Indien de komst van den be zoeker een welkome afleiding geweest was, klaarblij kelijk deed haar dit bezoek geen genoegen. Doch Prescott had volstrekt geen aanmoediging noo dig. Hij trad met lange passen op Mevrouw Ingleton toe, en plaatste zich met uitdagende zekerheid vlak voor haar. „Zeer aangenaam kennis met u te maken, me vrouw. U is Sylvia's stiefmoeder, vermoed ik? Be hoop, dat wij elkander weldra beter zullen leeren kennen. Iedereen, die bij Sylvia behoort, geniet mijn hoogste achting. Er is geen vrouw die rechter te paard zit dan zij. Ingleton en ik hebben haar alle geheimen van de jacht geleerd, en wij leggen eer met haar in, alle drommels!" Toen hij eindigde, gaf hij Mevrouw Ingleton een knipoogje, en Sylvia beet zidh op de lippen. Mevrouw Ingleton daarentegen stak de hand uit. „Wilt u niet gaan zitten, mijnheer Prescott! Ik heet u van harte welkom. Sylvia, lieve, wil je de sigaretten eens aangeven?" Sylvia nam een doos van een tafeltje en overhan digde hem deze. Hij nam haar aan, kneep Sylvia daar bij in de vingers en presenteerde haar eerst. „Na jou, Cherry-ripe. Wat zie je er vanavond uit om te stelen, niet waar, mevrouw Ingleton? Wat zegt u wel van uw nieuwe dochter?" Mevrouw Ingleton lachte lief. „Ik heb mij alleen af gevraagd, welke jongelui hier toch in de buurt mogen zijn," antwoordde zij, ,4k dacht niet anders of een van u had haar reeds lang gevangen." iSylvia keerde zich om; walging stond in ieder van haar trekken te lezen. Zij ging naar de buitendeur. „Be ga vader opzoeken zeide rij. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1