Overstromingsramp in Algiers. Uitgestrekte goudvelden in Siberië ontdekt Spoorwegramp in België. De wonderdokter van Hamburg. Een vreemd geval te Bemelen. Het raadsel van Konersreuth. Na het oproer in de Californische strafgevangenis. RAAD HARENKARSPEL. -1SJr? vioeice? is in. °^ze gemeente gelukkig nie van dien aard, dat opgetreden moet worden, al, zijn er nog wel eenige uitwassen te constateeren. D 'A SdmJeiwsürttg» btóorft» tbs. mm ■ftcdirvnisnag* om Mn h.ld.npo» aan t» naman door hat badrljTan Tan aan dergelijke wandaad. Richard Strabingar, da dadar, ral Maandag aan de Justitie overgeleverd worden. Het onderioek heelt uit gemaakt, dat de man geen medeplichtigen had en dat niemand vooraf over rijn daad ingelicht is geweest. Hij houdt vol dat hij den burgemeester niet heelt willen dooden. GROOTS VERWOESTINGEN AANGERICHT. Naar een B.T.A,-bericht uit Oran meldt, hebben in de provincie Oran tengevolge van de hevige regens der laatste dagen, ernstige overstroomingen plaats ge had, die groote verwoesting hebben aangericht. In de streek van Mostaganem zijn vijftig huizen weggeslagen en een vijftigtal menschen om het leven gekomen. 3y Perregaux is een dam van de Wad Ser- goes doorgebroken, zoodat het water de streek over stroomt. Troepen handhaven de orde en organiseeren de hulpverleening. De verbinding tusschen Oran-Al giers en Oran-Mostaganem zijn verbroken. De gouver neur-generaal Violette begeeft zich naar de geteister de streek. Een nader bericht deelt mee, dat de overstroomingen in Aigiers de afmetingen van een ramp beginnen aan te nemen. Ze zouden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag tot een groot verlies aan menschenlevens ge leid hebben. Naar men vreest zijn 300 personen ge dood en 250.000 menschen dakloos geworden; onder de slachtoffers moeten zich ook enkele Europeanen be vinden. Wegen en spoorbruggen zijn vernield; gedeel ten van den spoorweg noor Oran zijn volkomen weg gespoeld. Vooral vele boerderijen hebben het zwaar te verduren gehad. Naar een later bericht uit Hillie meldt, heeft in de streek van Parregaux het water een hoogte van drie meter bereikt. Te Parregaux is een dam van 500 meter lengte over de rivier de Fergoeg, die in nor male omstandigheden drie en dertig millioen kubieke meter water tegenhoudt. Zaterdag om twee uur door gebroken. De bevolking van Parregaux had reeds de stad ontruimd. Het aantal slachtoffers op het land is nog niet bekend. Alle telefonische en telegrafische verbindingen met Parregaux zijn verbroken. Te Mostaganem is aanzienlijke schade aangericht dcor het wassen van de kleine rivieren. Het gerechts gebouw, de markthal en tal van huizen zijn ingestort. Reeds zouden een honderd menschen zijn omge komen, onder wie tal van Europeanen. De regens houden aan. Aan de Petit Parisien wordt uit Algiers gemeld, dat de stad Mostaganem verwoest is. Er rouden meer dan driehonderd slachtoffers lijn. OOK EEN RIJKE PLAATS AAN ANDERE DELFSTOFFEN. De bekende Siberiër Iwan Primakow, een der beste Russische goudzoekers, heeft in Kazakstan uitgestrek te goudvelden ontdekt. Primakow is in de maand Juni van dit jaar met eenige beroemde goudzoekers ,(de Russen noemen zoo iemand „staratjelj") uit Artbasar naar de Oeloe-Taoe-bergen vertrokken. De expeditie duurde meer dan drie maanden. 24 en 25 October hield Primakow te Kzyl Orda een voordracht over zijn expe ditie en de gedane ontdekkingen. Primakow deelde me de, dat hy aan den benedenloop van de rivier Asjoe- Tasta, een zijrivier van de Ters-Akkan (district Toer- gaj) alsook 40 werst ten noorden van den berg Oeloe- Taoe (district Artbasar) uitgestrekte goudvelden heeft gevonden. Behalve veel goudhoudend zand bevatten de bergen van Oeloe-Taoe ook rijke asbestlagen. De expe ditie van Primakow (die alles voor eigen rekening en risico deed) vond ook koperlagen, steenkool, grafiet en enkele andere delfstoffen. De ontdekkingen van Pri makow worden in Rusland beschouwd als van buiten gewoon groot belang voor de economische ontwikkeling van Rusland. DE EXPRES BRUSSEL—CALAIS ONTSPOORD. Naar uit Brussel gemeld wordt, is de exp rest rein BrusselCalais Zondagmorgen met groote snelheid rij dende, nabij Ath (Henegouwen) ontspoord. Vijf wa gons kantelden op de rails. Een kind is gedood, acht reizigers werden ernstig gewond. Het verkeer wordt over één spoor geleid. MET ZIJN PRAKTIJKEN ZAL HET NU WEL VOOR ALTIJD GEDAAN ZIJN. Naar aanleiding van een bericht in 6én onzer vorige nummers over een wondedokter te Ham burg. geven wij onderstaand.- bericht van een ooit. van de N.R.Grt. Buchholtz (zoo heette de wonder dokter) maakte diagnoses op haren, die hem door de patiënten werden voorgelegd. De proefnemingen, intuaschen in een van de Hamburgsche ziekenhui zen gedaan, zijn zoozeer te zijnen ongunste uitge vallen, dat de rechtbank termen heeft gevonden, hem wegens bedrog tot 9 maanden gevangenisstraf en 5000 Mark boete te veroordeel en. Buchholtz stel de per uur 65 diagnosen, die grootendeels het tegen overgestelde van de ware ziekte verkondigen. Het onderzoek, dat in bijzijn van twee professoren ge schiedde, gaf dikwijls aanleiding tot groote vroolijk- heid. Zoo werden heon haren gegeven van men schen die reeds lang begraven waren, en wien hij de een of andere ziekte toeschreef. Groote hilariteit verwekten de volgende vragen: President: Wat is een stofwisselingsziekte? Buchholtz: Een vloeistof- ziekte. President: Wat is dan vloeistof ziekte? Buch holtz: stofwisselingsziekten Met de praktijk van de zen wonderdokter zal het wel voor altijd gedaan zijn. EIGENAARDIGE ZIEKTEVERSCHIJNSELEN ONDER DE PAARDEN. In een stal te Bremelen heeft zich, naar de Limb. K. meldt, een zeer vreemd geval voorgedaan. Bin nen acht dagen zijn daar 8 paarden gestorven of afgemaakt moeten worden. De paarden werden ziek, gingen liggen en bin nen de twaalf uur waren ze dood, zonder verschijn selen van pijnen of krampen te vertoonen. Er wa ren er ^e'fs bij, die stierven -met het voer in den bek. Vier dieren konden nog tijdig worden afge maakt en aan een paardenalager verkocht. Men vreesde eerst voor vergiftiging, en zelfs is er een hoogleeraar van- de veeartsenijkundige hooge- school te Utrecht aan te paa gekomen, maar het onderzoek van hart. longen en levsr bracht niets aan het licht, dat die vermoeden» kon bevestigen. Omtrent de oorzaak van deze plotselinge sterfge vallen tast men nog volkomen in het duister. Van een of andere besmettelijkziekte schijnt ook geen sprake te zijn. I IS BEDROG UITGESLOTEN? In de Frankf. Ztg. schrijft dr. Richard) Stephan, directeur van de kliniek van het Mariaziekenhui's te rrankfurt eenige feuillto-ns over Therese Neu>- man Dr. Stephan heeft op last def .bisschoppelijke overheid Therese Neumann onderzocht en de ver schijnselen langen tijd waargenomen. HIJ acht be drog tas mrmanlm uitgesloten. De symptomen der eUgmatiaeering heeft hij' geoonstateerd; soo ook de merkwaardige stofwisselingsverschijnselen, Zijn slot som ig. dat alle verschijnselen, ook die der wonder baarlijke stofwisseling, tot natuurlijke oorzaken te herleiden zijn en dat er geen reden is om te spre ken van een verbreken van de natuurwetten". Hij acht Therese Neumann hysterisch (dit woord zui ver wetenschappelijk zonder eenige depricieerende moreele bijbeteekenis opgevat) te zijn en ook stof- wisse 1 ingsverschijn8el-en als het minimalle voedsel- gebruik e.d. stelt hil op éen lijn met hysterische verlamming en blindheid. Onjuist ie de meening, dat het meisje niet vermagerd zou zijn. Wel dege- lllk is een aanzienlijke vermagering ingetreden, maa volgen® dr. Stephan kan ook dit proces nog lang duren. De invloed dien Therese Neumann op haar omgeving oefent is z.L niet zoozeer in haar li ohamelijke verschijnselen gelegen al» wel in het merkwaardige, dat dit eenvoudige boerenmeisje een intensiteit van geloof bezit, die slechts zelden wordt gevonden. AAN BEIDE KANTEN VERLIES VAN MENSCHENLEVENS. Thans meldt Reuter nog nader uit San Fransisco dat zes leiders van de aan het muiten geslagen ge vangenen- 1 de beweging is inmiddels al weer on derdrukt zullen moeten terechtstaan wegens» het vermoorden van een bewaker. De zes gevangenen zijn in strafcellen opgesloten; en naar het heet hebben zij bekend de leiders van de beweging te zijn geweest. De muiterij heeft het leven gekost aan negen gevangenen en twee bewa kers. terwijil in het gevecht nog over de twintig ggevangenen en bewakers zijn gedood. De moord waarvoor die zes nu zullen worden vervolgd, is het dooden van den bewaker in het cellengebouw. Vergadering van den Raad op Maandag 28 No vember 1927, des middags 2 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer J. Dam. Na opening volgt lezing der notulen, Ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deslt de Voorzit ter over sneller vervoer van de brandspuit mede, dat een onderzoek naar de kosten van verandering der brandspuit zal plaats hebben. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Vaststelling door Ged. Staten van do rekening over 1926 en goedkeuring der begrooting voor 1928. Den secretaris wordt dank gebracht voor de vlotte wijze waarop deze zaken zijn behandeld. b. dankbetuiging van A. van Dijk voor verleende salarisverhooging, van de muziekvereeniging „On der Ons" en' van de Noordholl. Vereeniging Het Witte Kruis voor de toegezegde subsidie. c. goedkeuring van Ged. Staten op de suppl. be grooting voor 1927 en het besluit tot grondaankoop van J. van Duin. d. Proces-verbaal van kasverificatie bijl den ge meente-ontvanger op 21 dezer, Aanwezig in over stemming met de boeken f 13111,1-4. Groote deelname. e. Verzoek van de ontwikkelingsclub te Kerk- burt om voor gemeenterekening een verlicht en verwarmd lokaal van de school beschikbaar te stel len. B. en W. «tellen voor dit verzoek in te willigen. Er zijn 70 deelnemers. Uit de te behandelen leer stof blijkt, dat het hier een zeer nuttige cursus is en algemeen juicht de Raad dan ook het toestaan van het verzoek toe. Schoollokalen geen repetitielokalen. f. Verzoek van de R.K. Zangvereeniging, St Jeanne d'Arc te Waarland, om een jaariij'ksche subsidie van f 50. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op dit verzoek,, aangezien een zangvereeniging niet is gelijk te stellen met een fanfarekorps, het welk voor aanschaffing en onderhoud van ïnstrur menten hooge uitgaven heeft. De heer Bakker vraagt, of deze vereeniging inder tijd niet gevraagd heeft om van een schoollokaal ge bruik te mlaken. Is dat het geval geweest, dan zou spr. willen weten om welke redenen dat geweigerd is. Spr. bepleit, het verleenen van vergunning om over een schoollokaal te mogen beschikken. De Voorzitter zegt, dat iedere vereeniging finan- tieele moeilijkheden heeft. Een schoollokaal is ge weigerd omdat anders kans bestond dat andere ver- eenlgingen een schoollokaal zouden verlangen, met het gevolg, 's morgens geen frisch schoollokaal: Al leen voor ontwikkelingscursus, land- en tuinbouw- cursus wordt een schoollokaal beschikbaar gesteld. De heer Bakker meent, dat het geen bezwaar is een lokaal voor 24 dames beschikbaar te stellen. Fi- nantieel is het bezwaarlijk voor de deelneemsters om een repetitielokaal te bekostigen. Spr. meent, dat het onder ontwikkelingsonderwijs gerangschikt kan worden. De Voorzitter maant tot voorzichtigheid aan. Het gaat niet op om verschil te maken tusschen ge mengde vereenigingen en damesvereenigingen. De heer Ftancis is het er mlee eens, dat de raad voorzichtig moet wezen, om voor vereenigingen een schoollokaal beschikbaar te stellen. De Voorzitter merkt op, dat deze quaestie trou wens thans niet aan de orde is, laat de raad zich al lereerst bepalen tot het ingekomen verzoek. Op dit verzoek wordt met algemeene stemmen 'af wijzend beschikt De heer Bakker stelt nu voor, om voor de zang vereeniging St Jeanne d'Arc tot wederopzegging 'n schoollokaal /beschikbaar te stellen. De repetities worden Zonflagmiddag gehouden, dus verlichting en verwarming ismiet noodig. De heer Dekker vindt een schoollokaal voor deze repetities nietrgesohikt, de deelneemsters zullen op de banken gaan staan. De heer Re _ker zegt,, dat dé voorzitster der zang vereeniging en de directeur gezégd' hebben, dat een schoollokaal best "gebruikt kan werdén. De heer Dl. Vries acht het niet in het belang van bet onderwijs opa; voor dergelijke doeleinden de schoollokalen te gebruiken. Het voorstel-Bakker wordt verworpen, voor stem den de heeren Bakker en Doodeman. Subsidie-aanvragen. g. Vemek van net R.K. Fanfarecorps St. Grego- nus te Waarland om: lo. een tegemoetkoming te J Aaisnog e^r subsidie te verleenen van f 30. evenals subsidie van f 50 voor 1928; 3e. een lokaal van de school te Waarland te mogen gebruiken voor repe titielokaal. Door B. en W. wordt voorgesteld' de verzoeken onder le en 3e genoemd af te wijizen, doch dat onder 2e in' te willigen en voorts om, aangezien het korps reeds eenigen tijd geleden is opgericht, voor 1927 alsnog een subsidie te verleenen van 30. evenals genoten wordt door de andere in de gemeente be staande korpsen De heer Doodeman £kd zich met het rmrr*tel van B. en W. vereenigen. De heer Francis wil de subsidie verleenen, maar hoopt, dat de vereeniging niet spoedig zal ver dwijnen, want dan zou het zoude van het gemeente geld zijn. De Voorzitter wijst er op, dat de subsidie per jaar wordt toegekend en als er geen opvoedende kracht van een vereeniging uitgaat, zullen B. en W. het verleenen van subsidie niet willen continueeren. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. h. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Tuitjen- horn om een subsidie van f 275 a f 300, zijnde de helft in het tekort op de exploitatie van de door dat Bestuur opgerichte bewaarschool, B. en W. stellen voor. een1 subsidie tot weder opzegging te verleenen van f 200 per jaar op voor waarde, dat jaarlijks een rekening wordt overgelegd. De Voorzitter licht toe, dat er 70 kinderen de be waarschool bezoeken en de schoolgelden nogal van beteekenis zijn. Het betreft hier weer bevordering van het onderwijs. B. en W. echter willen niet ver der gaan, dan een subsidie van f200 en willen als basis stellen dat ongeveer 70 kinderen de bewaar school bezoeken. De heer Francis ziet in een bewaarschool geen in richting voor voorbereidend onderwijs, maar meer om de kinderen in bewaring te geven. De gemeente dient wat voorzichtig te wezen met het geven van een dergelijke subsidie. Wellicht komen in andere dèelen van de gemeente ook inrichtingen om de kin deren in bewaring te geven. Voor 't voortgezet om derwijs betaalt de gemeente reeds heel wat. De heer De Groot ziet er wel een belang voor het onderwijs in. Als de kinderen den leeftijd van 4 .uaar krijgen, wordt begonnen met voorbereidend onderwijs. Spr. wijst er op, dat ook andere gemeen ten deze scholen subsidieeren. De heer De Vries is niet doordrongen van het nut dier bewaarscholen. Het. is hier geen fabriekscen- trum, al zal het voor vele menschen wel gemakke lijk wezen, als ze hun kinderen in bewaring kun nen geven. De heer Duijvis oordeelt ook, dat het voor het on derwijs niet veel waarde zal hebben, maar wel ziet spr. het belang in, de kinderen ter 'bewaring naar de school te zenden. Tegenwoordig is hulp in een gezin met kinderen zeer moeilijk te krijgen. De Voorzitter meent, dat het algemeen nut van bewaarscholen voor het onderwijs niet ontkend kan worden. Spr. vindt dat subsidieering wel gemoti veerd is en de finantieele gestie van een gemeente mag dan ook niet domineeren. Spr. wijst op de vor deringen, die die kleine peuters maken, al erkent hij dat de wijze van het onderwijs zeer veel "ver schil maakt en het onderwijs hier door boerenmeis jes wordt geegeven. In de toelichting wordt reorga nisatie in het vooruitzicht gesteld. Met de heeren De Vries en Francis tegen wordt de subsidie van f200 toegestaan. Twee- lnplaats van een-vergnnnlngen te Waarland. Verzoek van C. van Ophem te Waarland om de verordening dato 9 December '09 bepalende, dat te Waarland slechts één verguning tot verkoop van sterken drank in het klein mag worden verleend, in te trekken. B. en W. stéllen' voor naar aanlei ding van dit verzoek de bedoelde verordeningen te wijzigen in dien zin, dat in Waarland niet meer dan twee vergunningen mogen worden verleeend. Adressant wees op de toename van het aantal bewoners. B. en W. gelooven niet, dat het drankgebruik er door zal toenemen, doch willen het verzoek toe staan, alleen m|et het oog op de zeer sterke toe name van de bevolking en omdat de meeste uitvoe ringen'bij van Ophem, plaats vinden. Er is be paald, dat het maximum aantal vergunningen in onze gemeente 9 mag zijn, en als dit voorstel wordt aangenomen, zullen we dit maximum aantal hebben bereikt. De heer De Vries heeft zich verbaasd over het voorstel van B. en W. waar de gemeente jaren lang subsidie gaf aan een drankbestrijdingsvereeniging. Spr. verwacht wel vermeerdering van drankge bruik, als het verzoek wordt toegestaan. De heer Francis denkt, dat het ongevaarlijk is het verzoek toe te staan. Het drankgebruik is in on ze gemeente niet verminderd, omdat het aantal ver gunningen verminderd is. Spr. wijst ook op de on gelijke verdeeling van het aantal vergunningen, met het oog op de toename der bevolking. Spr. witst er verder op, dat de inrichting van Van Ophem de hoofdinrichting is. IDe Voorzitter zegt, dat als men de uiterste conse quentie wil, zooal-s de heer Dé Vries zich denkt, alle mogelijke moeite moet werden gedaan om den drankverkoop te verbieden. De geheelonthouders verenigingen doen nuttig werk, maar de raad zal niet inconsequent zijn, als het verzoek wordt toe gestaan. De heer De Vries vindt het een groot verschil of men den tegenwoordigen toestand handhaaft. of dat men de gelegenheid tot drank verkoop uitbreidt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, tegen stemde de heer De Vries. J. Verzoek van de Koninklijke Nederlandeche Po- litteliandenvereeniKlnR oen de gemeente als begun stiger te doen toetreden inet een minimum contri butie van f 10 oer jaar. Door B. en W. wordt voorgeteld afwijzend; op dit verzoek te beschikken. Aldus wordt besloten. k. Verzoek van bet Bestuur van den Bond tegen bet schenden' door het vloeken van Gods Heiligen Naam om. een vloekverbod In de verordening op te nemen. Door B. en W. wordt voorgesteld af- wijzend te beschikken. B. en W. keuren het vloeken af, maar meenen dat het niet op den weg van de gemeente ligt, dit kwaad te bestrijden Zij wijzen ook op de moeilijkheid van practische uitvoering van een dusdanige verbodsbe- De heer Francis gelooft ook niet dat de politie een dergelijke verordening zou kunnen doen naleven en daarom is indertijd besloten hier en daar geschrif ten te doen ophangen waarij verzocht werd het vloeken na te laten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W woidt zonder hoofdelijke stemming besloten. Electrisohe ztraatvarllchünB ta Waarland. Naar aanleiding van een door den heer Dekker in de vorige vergadering van B. en W. gestelde vraag of het met mogelijk zou zijn over te gaan tot gemeente lijke straatverlichting, is door B. en W. een onderzoek jngesteld naar de kosten van straatverlichting te Waar- Het resultaat van dat onderzoek heeft uitgewezen, dat, indien te Waarland 25 lantaarns aan het elec- tnscSi net worden aangebracht, de kosten daarvan zul- len bedragen rond f 1000. Wanneer gerekend wordt op 1000 branduren zal het stroomverbruik bedragen 1000 K.W.U. tegen inkoops prijs a 6 cent. f 60.stroom verlies 10 f 6.-maxi male belasting f 150.rente 5 van f 1000.f 50 afschrijving 5 f 50, bediening f 34, totaal f 350. wordt door de gemeente een bijdrage verleend, even als in de andere deelen der gemeente waar straatver lichting bestaat, van f 5.per lantaarn, wordt dit f 125, zoodat ten laste van het bedrijf zou blijven f 225. welk tekort naar het oordeel van B. en W. door het be drijf kan worden gedragen. B. en W. meenen op deze wijze tot invoering van straatverlichting te Waarland te kunnen overgaan en z\j stellen mitsdien voor in dien zin te besluiten en Dit dag tenti Dl roor de korten een geldleezdng een Ie gmn ren t\ tegen een rente ven ten hoogste f af te lom jaarlijksche termijnen van f 60. B. en W. ontveinzen zich niet, dat door dezs ling verdere' stroomprij«verlaging eenigermate tegengehouden, doch zij achten het billijk, dat, dat in andere deelen der gemeente geschiedt, de «t» verlichting in hoofdzaak wordt bekostigd door middellijk belanghebbenden. Waar de heer Dekker vroeg de geheele strut lichting voor rekening der gemeente te nemen, i de voorzifter op het feit, dat we hier een uitgestr gemeente hebben en daarom hot particulier initii de handen boven het hoofd dient te worden ge den. In het oostelijk deel hebben we geen straat lichting door particulieren met steun van gemee wege. B. en W. willen nu voor Waarland ook vergoeding van f5 per lantaarn geven. Bovenstae begrooting is voorloopig, voor den aanleg zal een finitieve begrooting overgelegd dienen te worden ook zal het oordeel van het P.E.N. worden gevrai De voorzitter deelt nog mede, dat de rekening het bedrijf over 1927 er gunstig zal uitzien. De heer Francis kan het voorstel van B. en wel accepteeren, een vergoeding van f5 per lanta blijft binnen de perken en voor Waarland is het goed middel om tot straatverlichting over te gaan Ook de heer De Vries vindt het voorstel zoo voor de gemeente als voor Waarland acceptabel, bedrijf zal deze zaak nu wel kunnen dragen. De heer Francis wijst nog op het verschil van geling, te Dirkshorn vrijwillig, terwyl op de stro* verbruikers van Waarland een verplichting wordt gelegd en spr. vraagt naar het oordeel dier stroom' bruikers. De heer Dekker zegt, dat men ook te Waarli in de gelegenheid was om een organisatie als te Dii horn in het leven te roepen. Algemeen roept i om straatverlichting en waar de toestand van bedrijf er zoo gunstig voorstaat, twijfelt spr. niet men zal te Waarland blij zijn met deze regeling. Met algemeene stemmen gaat de raad accoord het voorstel van B. en W. en de Voorzitter feliciti Waarland en haar vertegenwoordiger met het ge men besluit.. De kosten van de byz. scfliool te Kerkbuurt hebi over de jaren 1923, 1924, jen 1925 bedragen volgeni overgelegde bescheiden résp. f 1014.20; f 944.36 f 1001.80; totaal f 2960.36. Volgens de wet heeft het schoolbestuur recht: 1923 op 130 X f 6.31 is f 820.30, over 1924 op -12 f 7.31 is f 928.37, over 1925 op 126 X f 9.70 is f totaal f 2970.87; over deze jaren werd by voorschot betaald f 2525.69, zoodat het schoolbestuur alsnog heeft f 434.67. Voorgesteld wordt te besluiten dit bedrag uit te' talen en voorts om over het tydvak van 16 Dee. t#j met 31 Dec. 1922 alsnog uit te keeren een som f 33.21. Woj"dt goedgevonden. i^ooi 4 UI, Een jubilw maar rtren Alvorens tot de rondvraag over te gaan, vestigt vloed Voorz. de aandacht van den raad op het feit. d iyk 1 de gemeenteveldwachter, de heer J. Homan, op 11 fo>cl cember a.s. den dag herdenkt dat hij voor 25 ji ren 1 in deze gemeente in dienst trad. Spr. schetst den hi de k Homan als een zeer ambitieus plichtgetrouw amt! voor naar, die de gemeente gedurende die 25 jaar op s gezio lof f elke wijze heeft gediendn en dat deed od 'n i nog moedelijke wijze, zeer zeker naar het genoegen n om r de ingezetenen. Onder algemeene instemming van d houd Raad wordt besloten den jubilaris ter herinnert ligt, aan dien dag iets aan te bieden. komt treed De gascorruptie te Warmenhuin luidt, ande: Bij de rondvraag informeert de heer De Vries dat B. en W. wellicht mededeeling kunnen doen hoe» 9oor het onderzoek naar de beschuldigingen geuit jqjs vraaj den gasdirecteur van Warmenhuizen, zijn gevorie bede of bereid zijn hieromtrent mededeelingen te doen. gaan De voorzitter zegt, dat in de eerste plaats de deelt meente Warmenhuizen bij deze zaak betrokken auidi omdat het betreft een ambtenaar van die gemeei «ns Spr. ontkent echter niet, dat indien er corruptie hi Da plaats gehad, in die mate dat de gasprijs er <k werd verhoogd wat spr. niet gelooft, maar wata in onderzoek is dat dit ook indirect ten nada een der gasverbruikers van Harenkarspel zou zijn !0l?rt uit dien hoofde de gemeente Harenkarspel er r« ®P100 op heeft te weten hoe het met deze zaak staat. B.i W. van Warmenhuizen stellen een serieus ondenoi in, odk in verband met den wensch dien de gasdin J®*" teur zelf heeft gekoesterd en dit onderzoek is nog ni afgeloopen. Als spreker over dat onderzoek mededi r* lingen kan doen, zal hij dat ook doen. Het onderzoj^" Ro is in handen van menschen die daarvoor apart aangewezen, en het onderzoek heeft in 't algeme plaats, bij alle leveranciers van de gasfabriek. De heer De Vries zegt, dat hij uit hetgeen de pe vermeldt, den indruk heeft, dat Vrouwe Justitia 2 zaak niet erg ambitieus onderzoekt en spr. is oni rust, dat men wil trachten deze zaak in den da pot te stoppen. Dat zou spr. niet goedvinden, een^ züds omdat indien de beschuldigingen ongef waren, dit zeer te laken was en anderzijds, om wanneer de beschuldigingen waar blijken te zijn, i van een dergelijken vertrouwensambtenaar zoo'n keuringswaardige daad zou zijn, dat alles gsdl dient te worden om licht in deze zaak te brengan. het niet mogelijk, dat B. en W. bij het onderzoek heer Van der Stel uitnoodigen, want de heer der Stel is niet weifelend, maar zeer stellig in I aanwijzingen. De Voorzitter zegt, of het justitioneel onders niet goed is, daarop niet te willen ingaan en i heeft die indruk nog niet gekregen, zoodat hij uitlating geheel voor rekening van den heer De Vu wil laten. Spr. is het er mee eens dat het onder®* ernstig moet plaats vinden, want als de beschuldig gen niet waar blijken te zijn, dient de directeur I heel gerehabiliteerd te worden. Spr. is medeged» ten volle op de medewerking van de justitie te kj c nen rekenen. Als spr. de overtuiging krijgt, dat onderzoek niet is gqschied, als wij zouden wenscfl jaren dan zou overwogen kunnen worden of het onderaf niet op een betere wijze zal kunnen plaats geeft de verzekering deze zaak niet onder den 4 mantel te zullen stoppen. Het ligt niet in de b«J ling bij het onderzoek de hulp van den heer der Stel in te roepen. Als men twijfelt aan juist onderzoek door de politie, is er ook reden te twijfelen aan de verklaringen van den heer' der Stel. We zullen trachten ons alle licht te» schaffen, doch buiten Van der Stel om, want P, vindt de handelingen van den heer Van der Sta» sympathiek. De heer De Vries vindt de beschuldigingen zoo^ stig, dat spr. de waarheid zou willen weten, ai het dan met behulp van den heer Van der Stel. De Voorzitter zegt, dat ook hij de waarheid weten, maar er is nog wel een andere wijze meerdere inlichtingen te krijgen. In allerlaatste» stantie zou het den wensch wezen, om Van Stel in den arm te nemen. De heer De Vries zegt, dat een gemeente de van een accountant van de Vereeniging ya°.'- derlandsohe Gemeenten inriep, dat heeft f 20w kost en toch heeft deze accountant het on(ie?'v niet tot een einde kunnen brengen, terwijl tocfi feit bestónd. De Voorzitter zegt, dat hier tegenover gesteld worden een geval waarhij de heer Van der Stel -o deni onm werd genomen en bij *t onderzoek v,{* dat de beschuldigingen niet juist waren. Ieder®l meente iruoet maar voor zich weten hoe zij derzoek' wil doen plaats hebben. Als spr. heeft, zal hij ze aan den raad mededeelen. Hierna sluiting. 3. Pr laarc .ja is tt tart irija talsl veria l« m „D uZf; liobb* de ha alle t tttttrl: «0, mc *oora Pk ten ten terd More „0, „T< slotei nitspj tfeto:

Schager Courant | 1927 | | pagina 8