In het land van Ster en Halve Maan, De orerstroomingsramp in Algiers. Een neger gelyncht Amerikaansche rechtspraak. Tegen het weghalen van geschoolde arbeiders uit Tsjechoslowakije. Binnenlandsch Nieuws. Zal er wederom een verlaging van posttarieven komen? !en gerechtvaardigd verzoek van een Indisch ambtenaar. De juweelendiefstal in de hoofdstad. Een dag van pijnlijke stilte. schreden „beschermend" haar hand uitstrekt en de •mmisNuria viu»lg«»tel<l had, dat geon van beldoa .it geval was, dat hij ntot kon ondernomen, of hij y,..u hot niet voor god en zijn geweten kunnen ver antwoorden, liet de goweldenaar de vreemdeling, mitsgaders diens gans tenslotte vrij, dio nu belden trlumpheerend» midden door do hun t-oejulchendo menigte de goddelijke vrijheid weer Ingingen. Hun tiriuniph was rechtvaardig, want er is geen wet Ier wereld, welke verbiedt dat zich een man met een gans op een openbaren weg vertoont. BIJNA 3000 DOODEN, WAARONDER 250 EUROPEANEN. Naar B.T.A. uit Marseille meldt, heeft de afgetreden gouverneur van Algiers, Violette, verklaard, dat de schade door de overstroomingen in Algiers aange richt, becijferd kan worden op 600-millioen francs. Het aantal Europeanen, dat om het leven is gekomen, wordt od 250 geraamd; wat de inlanders betreft, zou dit cijfer 2000 of zelfs 2500 bedragen. De Franscche minister van binnenlandsche zaken Sarraut, heeft dezer dagen aan de pers een overzicht gegeven van den omvang der overstroomingon in Al giers. Een heel stuk van Algiers is verwoest; het werk van twee geslachten is vernietigd. Een groot deel van het departement Oran is er door getroffen. Vooral Moestaganem en Perregaux hebben ernstig geleden. Te Mostaganem, waar tal van slachtoffers zijn, werd een Europeesche straat met alle bewoners mee gesleurd. Moorsche koffiehuiten, waarin zich een groot aantal inboorlingen bevonden, gekomen met het oog op de markt van den volgenden dag, stortten in de haven, die voor het grootste deel versperd is en waar nog maar voor enkele schepen plaats is. Te Perregaux, waar naar men weet een dam be zweek, kon dank zij de waarschuwing van een in genieur van openbare werpen, de bevolking naar de naburige heuvels vluchten. Hieraan is het te danken, dat er daar geen slachtoffers zijn. Na het bezwijken van den dam stroomde een watermassa van 25 mll- lioen M3. met ongelooflijke snelheid door de reeds onder water staande stad, alles op haar weg vernie lend. De eerste schok werd ontvangen door de spoor- wegwcricplaatsen, die geheel verwoest zijn. Het water stuwde locomotieven 500 M. ver. Te Tenes zijn alle kunstwerken weggespoeld; hier zijn een dertigtal slachtoffers te betreuren. Naar nóg uit Parijs aan de Tel. gemeld wordt, zijn de weersomstandigheden in Algiers 'beter gewor den. Het water begint te zakken. Dit geldt echter nog niet voor het oosteliik deel van het land, waar de Wad Chelif een gevaarlijk hoog peil heeft bereikt De stad Orleansville wordt thans met overstrooming be dreigd. Dc afgetreden gouverneur-generaal van Algiers, Violette, heeft nog verklaard, dat de overstroomingen den omvang van 'n catastrophe hebben, aangenomen Meer dan 900 vierkante mijl grond zijn verwoest Van verscheidene dorpen is geen spoor meer te be kennen. Op sommige plaatsen is het land, dat zeer vruchtbaar was, met een laag modder, 30 c.M. hoog, bedekt .j het gebied bij Oran heeft het water een mod- '.eriaag achtergelaten, die op enkele plaatsen een me- r dik is. Hei zoeken naar slachtoffers en de arbeid voor den wederopbouw worden daardoor buitenge woon bemoeilijkt. De menschen zakken hier tot aan het middel dn de modder en er moeten loopgraven worden aangelegd, om wegen door deze streken te verkrijgen. De telegrafisten zijn op het oogenhlik be- ig voorloopige lijnen aan te leggen. In de vlakte van Perregaux, die een centrum was voor het kweeken van vroege groente, is alles vernield. Tal van boomen zijn hier ontworteld. WEGENS MOORD OP EEN PLOEGBAAS. Te Whitesburg, in den staat Kentuckie heeft weer :ens een lynch-geval plaats gevonden; en een neger as cr het slachtoffer van. Deze neger Leonard Woods •d een ploegbaas van een mijn, Marshall Deaton, rmoord. Het was bovendien een zeer stuitende .ïoord. De neger had met twee vrouwen een ritje wil- oii maken in de auto van Marshall Deaton, maar dat as hem geweigerd en toen schoot hij den blanken uto-eigenaar maar dood. Woods werd gearresteerd :i opgesloten in de gevangenis te Whitesburg. Laat den avond ven Dinsdag kwam een stoet van 150 uto's bij de gevangenis aan. De lieden in de auto's - een paar honderd in getal begaven zich naar dc gevangenis, verschaften zich toegang tot het ge bouw en zaagden de tralies door van de deur van de cel van Woods. Men sloeg den neger een ketting om den hals, leidde hem weg en plaatste hem op een estrade, die gediend had bij de feestelijke opening van een nieuwen verbindingsweg. Mannen met geweren gingen voor den moordenaar staan en schoten hem dood. Hierop werd het lijk met petroleum overgoten en verbrand. VAN EEN VERDERE BEHANDELING AFGEZIEN WEGENS GEBREK AAN MEDEWERKING. De minister van justitie van den staat Alabana heeft de gerechtelijke vervolging ingetrokken, die aan den gang was tegen lieden, die in het district Crens- haw terecht stonden wegens medeplichtigheid aan nachtelijke geeselingen door gemaskerden toegediend aan lieden die dan uit hun huis werden gehaald. Men nam en neemt aan dat de Ku Klux Kan er achter zit. Het proces geschiedde ten overstaan van een jury. Toen nu de eerste twee 'beklaagden werden vrijge sproken, verklaarde de minister, dat hij van de ver dere behandeling der zaak afzag wegens ondervonden gebrek aan medewerking. Een bankroet van de rechtspraak in den staat Ala bana naar het schijnt De steeds toenemende uittocht aan geschoolde en liefst speciaal geschoolde arbeiders uit Tsjechosl> wakije heeft, naar de Prager Presse meldt, zoowel ia officieele kringen als onder de fabrikanten zelf de.i stoot gegeven tot pogingen om aan het euvel om einde te maken. H|et komt n.1. meer en meer voor, dat in het buitenland speciale bedrijven worden op gericht mot behulp van Tsjechoslowakache arbeiders. Zoo is bijv. onlangs te Quesence in Frankrijk een fabriek van verlichtingsartikelen gesticht met 200 Tsjechische arbeiders, waarvan de nationale indu strie duchtig de gevolgen ondervindt. Hetzelfde geldt voor de byouterie-indu9trie uit Gablonz, die er zelfs dcor in noodlijdende positie is geraakt. Op de laat ste tentoonstelling van toegepaste kunst te Parijs is Zweien zelfs verschenen met glasproducten, die de Boheemsche schier overtroffen. Hierbij komt, dat de aibeiders meestal bij hun vertrek geen zijde spin nen. Als zij hebben geholpen de buitenlandsche fa briek op gang te brengen en' nieuw personeel te scholen, worden zij teruggezonden of verminderen hun arbeidsvoorwaarden. Intusschen zal het niet gemakkelijk vallen het onvol op doeltreffende wijze te bestrijden; mjen re- kont echter op de medewerking van alle betrokkenen ;1< arbeiders incluis, en verwacht dan met vereende i ch'len aan het kwaad althans wel ten deele paal en perk te kunnen stellen. IN OVERWEGING 18 EEN PORTVERLAOINO VOOR GEDRUKTE STUKKEN EN INVOERING VAN EEN TARIEF VOOR LOCALE BRIEVEN. Blijkens de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag over de begrooting van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor ,1928 heibben de voor nemens omtrent verdere tariefsverlaging nog niet in alle opzichten een vasten vorm aangenomen. In overweging is o.m. een portverlaging voor de ge drukte stukken en wederinvoering van een aJaon- derlijk, verlaagd tarief voor locale brieven en brief kaarten- Wederinvoering van het 5-cents port voor brieven ook in het algemeen binnenlandsch verkeer is om financieel© redenen voorshands nog niet mogelijk, zulks te minder omdat met dien maatregel zou die nen gepaard te gaan een verlaging van het brief port. In onderzoek is of het ook voor de allergrootste plaatsen gewettigd is het aantal bestellingen tot drie te beperken, en voorts of de laatste bestellingen in die steden en elders niet aanmerkelijk vroeger zou den kunnen woitfen uitgevoerd, dan thans veelal gebruikelijk is. Verder zijn maaregelen in voorbereiding, om tij dens de Olympische Spelen In het volgend jaar aan de te verwachten groote drukte bij den post-, tele graaf- en telefoondienst, het hoofd te kunnen bie den. ONTSLAGEN WEGENS ONGUNSTIGE KARAKTER EIGENSCHAPPEN EN TEKORTKOMINGEN. In December 1923 is do heer H. J. Koster, hout vester bij' het Boschwezen in Ned.-Indiè plotseling eervol uit 's lands dienst ontslagen wegens onge schiktheid, na een diensttijd van bijna 12 jaar. In het ontslagbesluit staat te lezen: „wegens ongunstige karaktereigenschappen en in den loop van, zijn dienattijdi geconstateerde tekortkomingen". Zoowel zijn laatste als zijn voorlaatste chef hadden hem voor een traktementsverhooging voorgedragen, die hem nog op den datum van zijn ontslag werd toe gekend. Tevergeefs heeft de ontslagene gepoogd te vernemen welke eigenschappen en tekortkomin gen, bedoeld werden. Tien jaar tevoren was eens op grond van zijm gedrag een traktementsverhooging uitgesteld, maar in den laatstelijk hem ter inzage gegeven, conduite-staat over 1921 stond te lezen: _,op moreel en gedrag niets aan te merken". Het ontslag is verleend op grond van beschuldigingen, vervat in een rapport, dat voor den heer K. totdusver geheim is gehouden. Hij heeft zich zonder resultaat deswege achtereenvolgenstot de Indische autoriteiten tot X ministerie van koloniën gewend en vervolgens tot de Tweede Kamer. Deze verzocht hierop den minister inlichtingen, terzake te willen verstrek ken. Ruim 9 maanden later werden deze inderdaad verstrekt, doch.... ook de ministerieels brief is we der geheim. En nu heeft de heer K., die nog altijd moet raden naar de redenen van zijh. ontslag, zich andermaal tot de Kamer gewend om' inzage van het geheime rapport, opdat hij, na zooveel jaren, voor 't eerst gelegenheid) zal krijgen om zich te verdedigen. Geheel onbesproken latende de vraag of het ont slag al dan niet rechtvaardig is verleend wij mis sen daartoe de gegevens zoo komt 't ons voor in overeenstemming met 't meest elementaire begrip v. billijkheid te zijn dat een ambtenaar althans van de redenen van een- voor hem zoo noodlottig ontslag op de hoogte wordt gesteld. De vage en voor elke uitlegging, mogelijke aanduiding omtrent eigenschap pen en tekortkomingen heeft den heer K. begrijpelij kerwijze schade Gedaan bij al' zijn verdere pogingen om een nie-uwen maatschappelijken werkkring te vinden ter aanvulling van de volstrekt onvoldoende inkomsten voor zich en zijn gezin, welke zijn pen sioen oplevert Wij vertrouwen dan ook, zegt de N.R.Crt., dat er uit de Kamer met klem bij den minister op za] wor den aangedrongen den heer Koster alsnog inzage te verstrekken van de tegen hem ingebrachte beschul digingen. EEN GERAFFINEERD STUKJE. In verband met den inbraak in de juwelierszaak van den heer Kan in de Regüliersbreestraat, verneemt het Hdbl. nader, dat de politie het niet onmogelijk acht, dat de beide arrestanten ook betrokken zijn ge weest bij andere inbraken, welke tot nu toe onopge helderd zijn gebleven. Zij zijn deswege reeds aan eeni- ge bure&ux gehoord. Mocht de medeplichtigheid der mannen aan andere misdrijven niet worden bewezen, dan kan de politie hun toch voldoende ten laste leg gen. Want de inbraak in de Regüliersbreestraat was op zichzelve een geraffineerd stukje. Nu de politie gelegenheid heeft gehad de in de jassen der inbrekers teruggevonden kostbaarheden te overzien, is gebleken, dat een flink deal van het gesto- lene is gered. Intusschen is de derde inbreker er nog met een gedeelte van de buit van door. FRYSKE KRITE. In ons j.1. Zaterdagnummer is abusievelijk ver meld, dat bovenstaande vereeniging eerst half Ja nuari eene uitvoering zou geven. Deze uitvoering heeft reeds Zaterdag 10 December plaats en wijzen wij daarvoor naar de in dit no. voorkomende ad vertentie. HOOGWOUD. De toewijzing van de dienstplichtigen der lichting 1928 dezer gemeente is als volgt: 1. Barten, J. C., 13, le echoolbatterij, 2e Reg. Onbe reden Art. Naarden, le ploeg, 15 Mei; 2. Besseling A., 10, le schoolcompagnfe, Reg. Kust Art. Helder, 2e ploeg, 16—20 October; 3. Bos C, 2, 21e Reg. Infan terie, Amersfoort, le ploeg, 20—24 Juni. 4. Bossen S. 4. le ach ooicompagnie, Rog. Kust Art. Helder, 2e ploeg, 16—20 October. 9. Groot N., 6, voor goed on-ge schikt; 10. Hendriks, J., 5, Zeemacht, Helder, 2e ploeg 3—5 September. 14 Rempt G., 7, 6e Reg. Veldart. (be reden), Leiden, 2e ploeg, 2—6 Juli. en 20. Vlaar J., 11, 21e Reg. Infanterie Amersfoort, le ploeg, 26—24 Juni. lezing van de notulen door den secretarie, den heer J'b. Struif en deed de penningmeester, de hoor W. Homuen. rekening on verantwoording, die bolde on der dankzegging worden goedgekeurd. 'Hierna werden de werkzaam heden voor de vol- gendo bijeenkomst besproken. Besloten werd 14 December a.». eene vergadering te houden met werkende leden "die iets ten beste wen- schon te geven en de volgende Nutsavoad werd vast gesteld op 4 en 5 Februari 1928. HOOGWOUD. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 30 November 1927. Trijntje Mienie, N.H., van Aartswoud B 8 naar Heerhugowaard. Adrianus Appelman, R.K., van Gou we H 3 naar Amsterdam, Assendelftstraat 25III; SI mon Klerk, N.H., van Obdam naar Aartswoud, Zee- buurt G no. 9; Reinoutje Haringhuizen, N.H. van Amsterdam naar Kerkelaan C 14a. BURGERVLOTBRUG. Woensdagavond hield de Vereeniging „Nut en Ge noegen" alhier eene bestuursvergadering in het lokaal van den heer P. de Nijs. Na een woord van welkom van den voorzitter, den heer J. Hoek, volgde voor- De rondvraag leverde geen bijzonderheden op. Met dank voor do opkomst en do hoop dat soudon medowerken dozen volgendon avond /.oo g* Hooglijk mogelijk te doou slagon, sloot voorzitter <i\ vergadering. - ST. MAARTENSBRUG. Hot huis mot tuin en boomgaard van don hoer I, Louw, aan 't Hoekje alhier, la verkocht aan den h«er A. Schoorl te Koegras. PIJ 11 |brk\ lsdxr.! cjinn i id he In ig» uur, (Van onzen Reiscorreepoodent) Een van de eigenaardige dingen, welke mij telken male, wanneer ik een Levantijn een In de Levant geboren en getogen Europeaan ontmoet, treft is de eeuwige kritiek op allee wat de Turken doen. Zoo beklaagde een agent van een stoomvaartlijn zich, dat de havenmeester van Smyrna tegenwoor dig de plaatsen voor de schepen aanwees. Of ik nu al beweerde, dat dit in de geheele wereld zoo ge schiedde, het hielp niets. De dooddoener was: „vroe ger deden we wat we wilden." Dat is nu allembal heel mooi, maar vroeger ten tijde der z.g.n. capitulaties werd er schandelijk mis bruik gemaakt van de voorrechten, welke ten ge volgde dier capitulaties de onderdanen van vreemde mogendheden te Smyrna bezaten. Hoe dikwijls werd er een proces uitgelokt, omdat men wist dat het voor de eigen consulaire rechtbank berecht zou worden, hoe dikwijls wist men iets door te zetten door het dreigen met een vlootdemonstratie of nog ei ger. Thans is Turkije zichzelf geworden,, de capitu laties zijn afgeschaft, de consuls hebben niet meer macht dan in elk ander land. Turkije heeft met de oude regeeringevorm gebro ken en ia republiek geworden. De jonge republiek tracht naar boven te komen en men mjoet eerbied voor de regeerders hebben, die met onvolprezen ijver en goed inzicht de belangen van Turkije be hartigden. Er is zoo ontzettend veel te doen, alles was zoo geweldig achterlijk gebleven onder het sultanaat. Aziatisch Turkije is een bijzonder groot en rijk ge bied en bezit in haar schoot schatten, indien men die slechts zal kunnen exploiteeren. Om een gebied zoo groot als Duitechland behoorlijk te exploiteeren behoeft men allereerst over de noodige mannetjes te beschikken. Voor de regeering werd dus drin gend noodig te weten over hoeveel inwoners zij thans, nu Grieken en Armeniërs over de grenzen gezet zijn, en tegen Turken uit Griekenland etc. ge ruild zijn, zij; kan beschikken. Men besloot dus tot eene volkstelling over te gaan en riep den Fran- schen specialiteit op dit gebied, den heer Jacquart naar Angora, ten einde de zaak te bespreken en met de voortvarendheid, bet nieuwe Turkije eigen, werden al spoedig de noodige maatregelen getroffen. De heer Jacquart reisde geheel Turkije af en be sprak in elk villayet met den Vali wat dezen te doen stond. In een land waar de overgroote meerderheid uit analphabeten bestaat, was het natuurlijk niet mogelijk om, zooals bij ons bij elke 10-jarige volks telling gebeurt, kalm aan elk gezinshoofd een lijst ter hand te stellen met de opdracht om; die voor zich en zijne huisgenooten netjes in te vullen en te teekenen. Het scheen wel eene onmogelijkheid om de Turk- sche bevolking te tellen, want hoe kon men nu van een onalphabetisch gezinshoofd inlichtingen omtrent zichzelf en zijne huisgenooten krijgen. De schrandere minister-president Imet Pacba wist raad. en zei: we sluiten op éen bepaalden dag iedere bewoner van Turkije kalm in zijne woning op en laten 9lechts toe, dat ambtenaren en beambten met de tel ling belast, zich op straat mogen vertoonen. Zoo kwam het dat mij op Vrijdag 28 October, toen ik wakker werd, geen geluid mijn oor trof. De stoombooten, die anders langs onze woning van Smyrna naar Cordelio varen, en meestal 'smor gens vroeg onnoodig hard fluiten, want er is geen ander vaartuig in de nabijheid), lagen stil. De tram de beroemde schilpad-express reed niet; hob belende rammelende karren waren op «tal geble ven; de luid toeterende auto's stonden rustig in de garage. Ons uitwonend personeel, dat 's morgens nogal luidruchtig ia, was natuurlijk niet op komen dagen. j h; Toen ik naar de badkamer, die aan de stadzijde van het hui» ligt, ging, werd ik getroffen door de enge stilte die ook daar heerschte. Er was ierts ge heimzinnigs in die doodsche stilte, iets onwerkelijks. Mijn gastheer mocht wel uit, en had een speciaal rood rosetje gekregen en droeg dat in zijn knoops gat. Ik mfocht niet uit, maar als echte recalcitrante Hollander wilde ik natuurlijk toch uit. Eerst wachtte ik echter netjes af tot de officieele teller er geweest zou zijn. Die bleek Holland bezocht te heb ben en sprak met ons over ons vaderland. Toen hij de lijsten zag, die wij hadden ingevuld, stond hij ver stomd over de uiteenloopende geboorteplaatsen, o.a. Amerika, Java en China Onze keukenprinses een Joodsch Turksche stond doodsangsten uit, dat men haar zou vragen of zij getrouwd was en of zij kinderen had. Haar man was nl. indertijd wegens overgroote braafheid opge hangen en haaf kinderen waren naar het buiten land uitgeweken. Alles liep gjukkig goed af, de ambtenaar vertrok, kort daarop ging mijn gastheer uit en.even later ik ook. Wel niet ver, maar ik ging toch uit. Enkele huizen van ons af woont de Italiaansche consul-generaal en diens alleraardigste vrouw een Amerikaansche had mij den vori- gen dag uitgenoodigd om vóór den lunch een cock tail te komen drinken. Ik had' geaccepteerd en ik hield mijn belofte en ging naar haar toe. Het was intusschen niet zonder gevaar, want er stonden 2 schildwachten bij ons blok huizen. De Kawassen consulaatsbedienden, in vroegere jaren gewapend vonden het prachtig, de onzen om mij uit te laten, de Italiaansche oen mij binnen- te laten. We dronken onzen cocktail en hadden het heel gezellig, mjaar eindelijk werd het tijd om naar huis terug te keeren. Ik ging eens op het balcon pools hoogte nemen, en-jbemerkte dat de eene schildwacht die zooéven nog arie huizen ver stond, naar onzen kant was opgeschoten en bij de buren stond te praten. Nu was goede raad duur! Toch niet. Ik wist, dat de kinderen bij ons dikwijls over het dak naar het dochtertje van den Italiaanschcn consul gingen en omgekeerd, dus besloot ik Elisabeth te vragen mij als gids te dienen over de daken. Na afscheid ge nomen te hebben, -begon de tocht. Mijn lieve twaalf jarige gida haalde mijin hoed).van beneden, en wij klommen door een raam op het dak. Wij passeer den de daken van eenlge andere consulaten, overal woei de vlag van het vertegenwoordigde land op het dak en daarop eens was onze driekleur. Ik was werkelijk blij toen ik op het door die driekleur be schermde dak was aangeland. Niet voor me zelf, maar mijn gastvrouw was eenigszins bevreesd ge weest, dat mijn escapade aan haar man moeilijkhe den zou bezorgon en ik was dus blij dat ik mij bij haar kon mel-dJen. Maar dat ging zoo maar niet. We stonden op het dak van ons huis voor dichte deuren, dus begon de Italiaansche EHieabeth haar Hollandache naamgenoote te roepen en even later ging een deur open en stormde Elisabeth op ons toe. Natuurlijk groots pret en meteen werd afeeproken Wen 'aard ïeiini Dc IKM dat de Hollandsche kinderen 's middags bij het li* haansche vriendinnetje ovor de daken zouden ko- men theedrinken. Toen lk goed en wel beneden wai ging ik eene op het balcon kijken. Ik zou niet ongehinderd over straat hebben kunnen gaan, want de consignes, aan de soldaten gegeven, bl> ^er ken heel streng te zijn, want toen onze buren zich even op hun stoep vertoonden, wenkten de soldaten dadelijk, dat ze naar binnen moesten gaan. Het was een gek gezidht op straat. Een mo-ment zag ik behalve aan de hoeken van de straten soldaten, geen mensch op straat. Twee schepen op de reede lagen doodstil, men hoorde nergens een geluid, het was angst* wekkend stil. Bij den lunch kwam mijn gastheer thuis, die scheidene bezoeken had afgelegd en dus* allerlei nieuw. jP* tjes had. Hij had ook een Tuiksch hoofdambtenaar ge- sproken, die hem verteld had, dat waarschijnlijk om 5 uur de (telling afgeloopen zou zijn; wij moesten om-ietnee streeks dit uur maar op drie kanonschoten letten, dan konden we 'gerust uitgaan. Na den middag zag men wat meer menachen straat, lieden met roode rozetten in het knoopsgat, tellers die gereed waren met hun taak en zich nu U voet of per auto's naar huls begaven. InimiddieiliS had zich bi.ii ons in de buurt nog oen incident voorgedaan. De teller wilde een huis bin nen, doch kTeeg geen gehoor. Hij ging toen gen darmen halen, men probeerde zoowel voor als achter gehoor te krijgen doch te vergeefs. Ik riep toen den lieden toe, dat het huis onbewoond w« en tot kantoor diende, waarna ze allemaal afi ken. Ometreek» vijf uur zat ik te schrijven, toen eens een kanonschot klonk en daarop nog twee. ging op het balcon staan en zag nu hoe bijna oi middellijk uit de meeste huizen menschen kwa-] men en hoe uit d-e zijstraten de lieden bij tientalk zich naar onze kade begaven, die dan ook evej later zwartvan de menschen was. Ik ging natuur lijk ook een wandeling maken en ontmoette een vriend, die mij: nog allerlei over de volkstelling mededeelde. Men hoopte, dat het getal inwoners meer dal acht millioen zou bedragen, opdat men in dei vreemde zou kunnen zien, dat Turkije voldoe: inwoners had om de talrijke hulpbronnen het land langzaam maar zeker in exploitatie nemen. Dan wilde men. zoodra men nu eenmaal zi ver was. dat men iederen onderdaan te boek hi staan, beginnen met de lieden achternamen te ge ven. Men kent nu iemand alleen bij zijn voornaam en tot nadere aanduiding bij1 dien van zijn vader. Dit is natuurlijk heel lastig en verwarrend. Als rekent, dat ik in de drie dagen van mijn verblijf te Sanyrna met drie heereni Azis kennis maakte, dan kunt U zich een klein begrip vormen, hoe ver warrend zoo iets wordt. D'e eene Azis is lid van het parlement, de twee anderen zijn beiden inge nieur, hetgeen de zaak nog ingewikkelder maait, de een is een broeder van onzen Vali te Smyrna nna F jlsnt' ebh Ov Rat' directeur der waterleidingen te Angora, de aruter auw waterstaatsingenieur te Smyrna. Op «en goeden da* Wer ontmoette ik alle drie de Azis Bey's en schaamde k o] me feitelijk om dat thuis te vertellen, het leek U dwaas, De bekwame regeerders van Turkije zien terecht in, dat in een modern land het bezit van geslachts namen noodzakelijk is en dus zal wel spoedig een begin gemaakt worden met deze zaak, die behoort tot de punten, voorkomende op het program tot^M moderniseering van Turkse. Het is werkelijk inte-SI ressant te zien, hoe de president der republiek Ke- mal Pacha en de eerste minister Ismet Pacha nieti aan het toeval overlaten, doch met groote beslist heid op het groote doel: „het verkrijgen van krachtig, gezond Turkije" afgaan. Natuurlijk is dit niet naar den zin van vreemd* lingeii, kooplieden, die voor den oorlog door het be staan der capitulaties een bevoorrechte positie had* I den en het eigenlijk niet kunnen verkroppen .dat I Turkije gelijke rechten wil hebben als elk and* land en! niet als voetveeg gebruikt wil worden Wat ik er echter van zie, geef ik den Turken volkomen gelijk en heb ik groote bewondering voor hetgeen zij in een paar jaar reeds tot stand ge bracht hebben. Ofschoon het voor een Hollander een harden dobber is. om: zich. gedurende een geheelen dag te J&ten opa/luitery. 'heb )ik die vrijiheidfeberoovliniij gaarne voor het goede doel over gehad. Tk fel iel teer Turkije van harte met het succes van de volk» telling, want de raming is veel te gering geweest Turkije telt veertien millioen inwoners, een aanti voldoende om de toekomst van het land roosklee, rig in te zien. Wanneer -men nu de hygiëne beter inricht, en vooral de geweldige kindersterfte m*t vrucht bestreden zal worden, dan sullen er ov» eenlge jaen voldoende Turken zijn om 'alle hulp bronnen in exploitatie' te nemen. Dan zal blijken hoe geweldig rijk Turksch Klein-Azië is. Doch dan moet men ook de Turken met vrede laten. Iedere regeringspersoon, dien; ik ontmoet heb, liet zich deze woorden ontvallen: .„Laten wiji hopen, dat de Groote Mogendheden ons met rust en vrede laten." Nu gebleken is dat er heel wat Turken uit Grieken land en andere landen gebannen z\jn in ruil tega Grieken en Armeniërs, zoodat het aantal inwoners - 14.000.000 - meevalt zullen de groote mogendheden lid nog wel tweemaal bedenken vóór zij een aanval op Turkije doen. De Turken zyn altijd geduchte tegen standers in den oorlog geweest en hun land levert |!J» voordeelen voor den verdedigers op. Dóch daarover i een ander artikel. Laat ik nu vooral nog eens wijzen op het econondii belang van een inwonertal, dat eenige millioenen n*r bedraagt dan er raming was. Men heeft nu wel mannétjes genoeg om alles meteen aan te pal»«n, maar men kan een goed begin maken om de verschil lende economische tyiogelijkheden te gaan exploiteeren- Daarom moet ieder vredelievend en weldenkend mensch de Turken met den uitslag der volkstelling felicite* ren. Die volkstelling, welke onder moeilijke omstw digheden zeer goed georganiseerd werd, toont weer aw» een ieder, die onbevooroordeeld Turkije en Turken wil beschouwen, dat het den regeerders JjJ jonge republiek ernst is met hun streven om van net nieuwe Turkije een welvarend, rustig land te maken. Dat zü dit willen bereiken op hun manier, is n0?1 goed recht. Zooals wij zeggen: „Holland voor de H®1* landers," zeggen zij: „Turkije voor de Turken", cn evenmin als wij dulden zij Inmenging in hun binnen landsche aangelegenheden. Ik ben overtuigd, dat jongeren onder de lezeressen van lezers zullen bei* ven een welvarend en zioh. rustig ontwikkelend 1«/* kije, dat iedereen met rust zal laten, maar ook w®ng~[. met rust gelaten te worden. Alweer een stap tot wereldvrede, een Turkije, dat zich zelf is. I k heb da gaarne mijn dag van pijnlijke stilte en huisarreot vw over gehad.

Schager Courant | 1927 | | pagina 10