RADIO-RUBRIEK. WETENSWAARDIGHEDEN. i De geweldige snelheden aan het hemelgewelf. De fabricage van borstels. VOOR DEN TOESTELBOUWER. Een van de allernieuwste snufjes op Radio- gebied: Een „bananen-stecker" Een oeroud Chineesch gebruik. In den scheerwinkel. Menschengunst en vogelenzang... Zoo'11 slimmerd. WARE WOORDEN. De miinheer, die een mark uitloofde ziin weggewaaiden hoed terugbracht. voor dengene, die hem I« bet U bekend; dat het MJ de Bahuma (Oegan da) de gewoonte ia, als oen bruid een bruidegom aanvaardt, dat *ij ten toeken daarvan een mondvol melk neemt en die over hem uit spuwt? dat ln do grootste spoorweg wachtkamer in Engeland, n.1. te EUston, 5000 pondi verf werd ge bruikt, om de wachtzaal opnieuw te schilderen? dat 45 van de inwoners van de bekende Sidg-Sing-gevangenis van New-York heneden de 25 jaar oud zijn? dat een oud geloof in China aan ooievaarsbloed een vergiftige werking op den mensch toe schrijft? dat dit in den bekenden win kel van Hal Ho Nian Jong in Pe king te verkrijgen was en ge- biuikt werd, om in ongenade ge vallen hooggeplaatste personen den schande van openbare terecht stelling te besparen? dat de Engelschman door de zakdoekenrautomaat weer eens een bewijs -van zijh practisohe le- vensc^pivatting' ih)e(eft gegeven. Inj de straten van Londen zijin deze automaten thans geplaatst, die na de .vijjf uur-winkelsluiting in de city geen vervanger voor hun op kantoor of thuis vergeten zakdoek kunnen koopen, in de gelegenheid stellen, tegen 10 penny een exem plaar aan te schaffen. Sindsdien ia de hygiëne der Britache neuzen aanmerkelijk toegenoemen, l d a t de filmindustrie in Duitsch land van alle daar gevestigde in- duistrieën de derde plaats inneemt Cipier: Je vrouw wil ie komen bezoeken. GevangeneZeg maar, dat ik uit ben. /en verwachting en hebben de uitvinding van het lynamiet bespoedigd. Weldra had hij een twintigtal lynaimietf abri eken in Europa en de Vereenigde Sta- en. In 1869 richtte hij te Saint-Sévran, dicht bij Pa- zij s een laboratorium op, dat hij in 1891 overbracht ïaar San Remo. Nobel deed nog verschillende uitvin- lingen, zoo ontdekte hij in 1887 het rookloos kruit lij bood het patent ervan aan de Fransche regeering I ïan, maar daar deze de voorkeur gaf aan het Vieille- cruit, verkocht hij de uitvinding aan de Italiaansche regeering, die het exploiteerde An een fabriek, gele- j gen te Avigliano, in de nabijheid van Turijn. Nobel Douwde ook fabrieken en wel een te Duneberg, aan ie Elbe, en een andere in Zweden, waar hij reeds aen geschutfabriek in Brefors bezat. Men heeft aan Nobel verschillende interessante on- ierzoekingen te danken, zooals over het meten van ie kracht van ontplofbare stoffen en over het fabri- ceeren van kunstmatige rubber. Dat de expeditie van Andrée naar de Noordpool plaats vond, was voor een deel zijn werk. Toen hij in 1896 te San Remo stierf, had hij bijna zijn geheele fortuin gebruikt om vijf jaarlijksche prij zen van 300.000 francs te stichten. De vier eerste de- y.er Nobelprijzen worden toegewezen door Zweedsche academies,. Drie van hen worden verdeeld onder drie personen, van welke nationaliteit ook, die op het ge bied van de physica, de chemie, de physiologie of de geneeskunde, het belangrijkste werk verricht heb ben. De vierde wordt verleend aan een persoon, die zich op letterkundig gebied onderscheiden heeft De vijfde is bestemd voor dengene, die 't inleest gedaan heeft om de verbroedering der volkeren, de ver mindering der permanente legers en de propaganda voor vredescongressen te bevorderen. De Nobelprijs voor den vrede is dan ook een der eervolste onder scheidingen, die er bestaan. DE ANDROMEDANEVEL. Een studie van den Amerikaanschen astronoom V. M. Slipher, gepubliceerd in de rapporten van het Lowell-observatorium, bevat 'bijzonderheden over een waarneming gedurende 3y2 maand van den beroem den Andromedanevel, die verrassende resultaten heeft opgeleverd. Het onderzoek heeft het bewijs geleverd, dat de Andromedanevel zich met de geweldige snel heid van ongeveer 300 KM. per seconde in het heelal in de richting van een onbekend doel voortbeweegt. Deze snelheid is de grootste, die ooit aan den ster renhemel is waargenomen. De met het ongewapende oog zichtbare geweldige Andromedanevel ontbreekt in den bekenden sterrenatlas van Hipparoh en het is waarschijnlijk, dat hij destijds zonder optische instru menten nog niet kon worden waargenomen. Uit la tere waarnemingen schijnt te blijken, dat de nevel gedurende de beide afgeloopen duizendtallen jaren ons zonnestelsel meer en meer is genaderd. De be rekening van Karl Bohlin heeft in dien tijd tot resul taat gehad, dat de afstand op ongeveer 180 trillioen K.M. werd geschat. Oude vrijster (die toch no£ „gevraagd" wordt)Maar zul ie van me blijven houden, ook als miin ieugd voorbij en mijn uiterlijke schoonheid verdwenen is Voor fijn borstelwerk wordt varkenshaar gebezigd en dan nog maar alleen het haar dat er geschikt voor is. De meeste varkens leveren geen of weinig borstelhaar. Het meeste haar uit de slachterijen kan alleen benut worden voor matras vulsel of voor most. Alleen de rugharen, en dan nog in het bijzonder van de halfwilde Russische varkens, gaan naar de borstel- makerijen. Naar schatting is daarvan jaarlijks een hoeveelheid van 7 a 10 tmillioen KG. nondig. Ook verschillende soorten Chineesche varkens, meestal zwart gekleurd, leveren bruikbaar borstel haar. De haren worden zorgvuldig gesorteerd naar leng te en hardheid. Dat werk moet uit de hand geschie den en kan alleen betaald worden in landen waar de loonen laag zijn. In het Noorden van Rusland hou- Onder het aanlokkelijke motto van „geef een paar centen uit, om guldens te besparen", komt een voor uitstrevende Engelsche fabriek met een nieuw snufje op de markt, de „safety-first" bananenstecker (beter gezegd: contra-stecker). Heelemaal juist is het laat ste woord niet, het is meer 'a combinatie van stecker en bus. In stede van de telefoonbusjes worden, bij toe passing van dezen nieuwen stecker, de pennen op de frontplaat gemonteerd (zooal® fig. 44A aan- geeft), terwijl ebonieten hulsen, die als het ware de telefoonbusjes bevatten, aan het snoer moeten wor den bevestigd. Deze -huls heeft, zoo&ls uit de diverse schetsen duidelijk blijkt, geen uitstekende metalen deelen. Dat heeft tot voordeel, dat men dus zonder meer de snoereinden van accu en anodejbatterij kan laten slingeren (zie fig. 44D en E) als zij niet aan het toestel verbonden zijn aangezien kortsluiting enz. toch geheel uitgesloten is. Figuur 44C toont ons heel duidelijk, hoe de draad verbinding met de losse, geisoleerde huls gemaakt wordt. Het is een k 1 e mverbinding. Men heeft slechts het te verbinden snoer gedeeltelijk blank te maken, y2 c.M., dit eind door de ebonietenhuls (de binnenhuis, zie figuur 44B) te halen en vervolgens deze laatste in de losse geisoleerde huls te schroeven. Het blank gemaakte uiteinde van het snoer wordt dan tegen het 'koperen busje gedrukt, dat zich los in de geisoleerde huls bevindt, aldus een goed contact makend. De montage is dus al heel eenvoudig. Wanneer deze steckers op de juiste manier wor den toegepast, is het bovendien ook uitgesloten, dat contact gemaakt kan worden tusschen de Anode-bat terij en de gloeidraad. De fabriek brengt namelijk hoogspannings- en laag- spanndngssteckers in den handel De boogspannings- stecker heeft een dunne pen en overeenkomstige bus, eoodat de laagspanningsstecker met zijn dikkere pen de geisoleerde opening van het hoogspanningsbusje niet kan passeeren. De geisoleerde busjes worden uitgevoerd in twëe kleuren, rood en zwart Het is in Engeland namelijk do gewoonte, om de pool met rood en de pool met zwart aan te duiden. Volgende week een hoogst belangwekkend en leer zaam Radio-artikel, n.1. over een werkelijk nieuw, practisoh schema Het Loftin-White-echema! I den de menschen zich daar 's winters mee bezig. Dan is er anders zoo goed als niets te verdienen en zit de heele familie de lange avonden haren te sorteeren. De geringe verdienste aan dat soort werk maakt de borstels niet al te duur. In China sorteeren vrouwen en kinderen even eens tegen een betaling die zeer laag is. De lengte der bruikbare haren wisselt tusschen vijf en zeventien centimeter. Leipzig is vroeger de markt geweest voor het Rus sische varkenshaar. De oorlog heeft daarin verande ring gebracht, want tegenwoordig wordt vooral door Amerika en Londen uit China geïmporteerd. Door de zen invoer uit het Oosten is het gevaar voor besmet ting met miltvuurkiemen grooter geworden, daar in de Oostelijke landen veel meer miltvuur onder de varkens voorkomt dan in Europa. Vooral Japansche scheerkwasten schijnen veel gevaar op te leveren. Om er zeker van te zijn, niet niet miltvuur besmet te worden, zal men die kwasten eerst moeten ontsmet ten, bijv. in een formaline-oplossing van 10 percent Waar het in de borstelmakerijen aankomt op goed gesorteerd haar, dat hoe laag de loonen ook -mogen zijn toch nog duur wordt, ligt voor de hand, dat bedriegerij niet uitblijft Heel wat borstels worden er verkocht, die gemaakt zijn van een mengsel van varkenshaar met paardenhaar. Het bedrog is moeilijk te constateeren, alleen met den microscoop is het met zekerheid vast te stellen. Ook vervalsohingen met plantaardige vezels komen menigvuldig voor. Al is de hoeveelheid van eenige millioenen KG. varkenshaar ook zeer beduidend, de benoodigde massa haar voor het vele borstelwerk is zoo groot, dat men veel zijn toevlucht moet nemen tot andere stoffen. Ook al om goedkoope borstels in den handel te kunnen brengen, is aanvulling met een of ander surrogaat noodig. REEDS GETROUWD VOORDAT ZE GEBOREN WAREN. Ondanks alle 'hervormingen, die in China in de laatste Jaren ingevoerd zijn, en ondanks alle oorlo gen, die om deze hervormingen gevoerd zijn, houdt de Chinees met groote hardnekkigheid vast aan de oeroude gebruiken, die voor hem een zeker gods dienstig karakter hebben. De Chineesche huwelij ken werden totnutoe, vooral onder het gewone volk, onder eigenaardige omstandigheden voltrokken, om standigheden, die thans door de wet verboden zijn. De Chineezen werden namelijk reeds voor hun ge boorte met elkaar in den echt verbonden; men zou ook kunnen zeggen, dat zij alvorens het levenslicht te aanschouwen, al met elkaax verloofd waren, om dat de huwelijksplechtigheid eerst plaats had, wan neer het gebleken was, dat het verloofde paartje werkelijk uit een jongen en een meisje bestond. Wan neer er twee kinderen geboren zouden worden en de beide families zich in dezelfde maatschappelijke en finantieele positie 'bevonden, dan sloten de we- derzijdsche vaders een overeenkomst, waarbij vast gesteld word, dat indien de beide babie9 een jon gen en een meisje zouden blijken te zijn, dat zij dan met elkander verloofd geacht zouden worden. Het decreet van den President, waarbij deze hu welijken worden verboden, geeft ook aan, op wel ken leeftijd een Chineesche jongen en een meisje een huwelijk mogen aangaan. Voor jongens is die leeftijd vastgesteld op 20 jaar, voor meisjes op 14 jaar. EEN PROBAAT MIDDEL. D© barbier was erg spraakzaam, terwijl hij den nieuwen klant inzeepte. „Nee, meneer", zei hij. „Ik geef nooit crediet meer tegenwoordig. Want niemand vraagt er meer om." „Hoe komt dat zoo?" „Och, dat zal ik U zeggen, mieneer. Ik had vroe ger een paar klanten, die het altijd op lieten schrij ven. Maar ze lieten me zoo lang op mijn geld wach ten, dat het mij begon te vervelen en ik een nieuw systeem toepaste. Tekens als ik er een schoor, gaf ik een klein sneedje in zijn neus. En zoo hield ik het lijstje bij. En het was werkelijk wonderlijk, hoe gauw de klanten wteer tot de oude manier van contant betalen terugkeerden. De stem van den nieuwen klant beefde een beetje toen hij zijn bezeepte lippen zenuwachtig bewoog en sprak: „Zou U er iets op tegen hebben, als ik vooruit betaalde?" HalloEen kaartie voor het circus. Wat? Alleen nog staan plaatsen van twee kwartjes? Hoeveel als ik alleen maar op een been ga staan? ZE KLINKEN ZOO SCHOON, MAAR ZE DUREN NIET LANG. In het moderne Moskou neemt op het oogenblik de reclame, die reeds lang dood en begraven scheen, weer een zeer voorname plaats in. Vindingrijke .win keliers en fabrikanten geven den beroecmdsten dich ters opdracht, schoone verzen te imaken op hun ar tikelen en zoo wordt in hoogdravende bewoordingen dit of dat merk cigaretten, bier of wijn aanbevolen. Deze verzen zijn des avonds als lichtreclame in 'Mos kou te lezen. Ook uit de restaurants maakt men reclame door verschillende spijzen naar de groote mannen van -het huidige Rusland te noemen en zoo komt vaak op de spij§lijsten voor: soep la Lenin, Visch la Kalinin, pudding la Sinowjew. Deze laat ste lekkernij echter is nu van de spijslijsten verdwe nen, daar do man die er zijn naam aan gaf, van de lijst der groote mannen geschrapt is. Een bekend goochelaar, die een lange, zwarte baard en snor droeg, zag op een goeden dag een man, die sprekend op hem geleek. Hij nam hem in zijn dienst, om hem bij zijn goocheltoeren behulpzaam te zijn. „Als ik in de kist spring" zei de goochelaar, „dan sta jij van je plaats onder het publiek op en loopt naar het tooneele dan denken de menschen dat ik er ben". Dien avond sprong de goochelaar in de kist en trok het deksel dicht. En op hetzelfde oogenblik stond de dubbelganger onder het publiek op en -riep uit: „Hier ben ik! Maar de goocheltoer mislukte wanhopig. De nieuwe assistent had zijn snor en baard laten afscheren. Waarom heb ik ie vanmorgen niet in de klas gezien? Omdat ik er niet was I Met gevoelens van tegenzin b» reikt men niets. o Zelfbeheersching en zelfvertrou wen zijn de sleutel tot alle welsla- gen. Kweek ze bi) uw kind aan. o Hoe dikwijls hebt ge u geërgoK* over zaken, die u niet in het minst raakten? O r— Laten allen, die zich nog door geloof en vertrouwen bezield S®" voelen, zich aanoenscharen, opdat de mengohhe-id er in -slage den wegkwijnenden levensmoed tot- nieuwen bloei te brengen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 18