LUXE dit. 1 GEESTELIJK LEVEN. Brabantsche brieven. Ke SM Binnenlandsch Nieuws. Ernstige brand te Diemen. Een Nederlandsche kolonie voor land arbeiders in Frankrijk. Sterke drank en autobestuurders. JE Popi Wanverhouding tusschen kostprijs en opbrengst van land- en tuinbouw producten. Doodelijk spoorwegongeluk te Drachte» <jH Ulvenhout, 28 Nov. 1927. Menier, 't Is vreed hé, zooas de heer en mevrouw Pieswies zoo schandalig op 't drukste punt van Nederland 's aves om 8 uur, werren ver moord. Keb dikkels gelachen om Pieswies z'n lie-kes die ie altij zoo nonzjelant en zoo pittig kas veurdragen, as ie in die wye -broek en zwarte trui mee dieën ver vaarlijken zilveren horloge ketting, die uit z'ne broek zak bengelde zoo, „of-ie thuis-was" over de plan ken bewoog mee de sierlijk heid van 'ne zeeleeuw. Veur ons zjoernalisters zit er ok nog 't belangrijke aan, as dat-ie as krantenman begonnen is. En da stip ik even aan in m'nen brief, amico, om dat uit dit vak zoowa van alles stamt. 't Is net as da sprikwoord zeet, „het begint mee 'n leugentje en het eidigt mee diefstal." Zoo begin 't dikkels as krantenman en sdhei-'t heel dikkels uit as... menister. 't Gaat van kwaad tot er ger. Gelukkig, veur ons, zyn d'r uitzonderingen. ,En de moordenaar, laat ik zwijgen: „de mor- tuis nil nisi benei" Van de dooien mag alleen 't goeie gezeet worren. Daarvan gesprokenMenister Bratianu van Roeme nië ok gestorven hé. Vrij plotseling. Zóó was ie ge zond zóó moest ie g'opereerd worren aan z'n keel, en nouw is ie begraven mee pracht en mee praal. Achttien officieren sjouwden z'n ordeteekens mee in den stoet, 'ne kruiwagen vol.' En heel de konink lijke familie (balleve Karei, die zit in Parijs in span ning af te wachten) mee de ouwe koningin Marie in cluis, is mee wisten te -begraven. Ik zee ommers ad: „van de dooien niks as goeds." Maar wel is myn ge bleken dat het 'n zeer ongezond vak is om teugen koningen te vechten. G'eddet zóó in oew keel. Hilleversum zit onder golflengte! Ulvenhout al lang, tusschen twee hokskes. Maar wat het beroerd ste is veur de Tillegraaf...! Ze kan nouw de schuld nie geven aan menister van der Vegte, t/ant, 't is klaargemokt in Wassingtun. En da krantje gong zoo lekker ee! Ik geloof dat de radio bijzaak is, maar 't programma-blaaike hoofdzaak. Ik las lest da d'n om roeper van Hilversum alles veur niks doet en veur het krantje 'n matig salaris opstreek. Da matig sa laris is tienduuzend gulden. De zjoernalliestiek wor goed betaald. Wa zou 'n groot salaris zijn in da vak? En de redactie die er veur geleverd wordt allemaal zóó klaar om te slikken. Programma's die gestuurd worren. As-'t nouw omdraaiden en het baan tje van omroeper -betaalden en da van pubbliesist in 't programma nie betaalden, dan was de zaak gezon der! Want ik heb 't gevuul, Tc weet nie hoe gij erover denkt, dat de wèrboel in de Nederlandsche Radio-wereld, veur 'n groot gedeelte vastlopt op da Radio-'boekske van den Anro, da deur de Tillegraaf gedrukt wordt. As ik menister was, dan werd da boekske gedrukt op de landsdrukkerij. Dan hoefde ik gin belasting te heffen op Radioos en dan was waar schijnlijk de herrie afgeloo"<m! Oud menister Treub ee 't er nouw ok *n woordje jn meegesproken werd hoog tijd! Lest zat ie m gezelschap van de be- stuurslejen van Horekaf. die vereeniiging van kaste leins. in verband mee de logies veur de Olimpiese ^peulen. Hij zit overal in, nouw ie as menister werk loos is. Dus waarom nie tusschen de Horekaffers en de Radio-ditoos. Ge mot 'r soms wa veur doen om oew aanvallig aanschijn in de krant te hebben! En Piet Hein is ok jarig gewiest hé! Driehonderd- en-vijftig jaar is-ie geworren. Schoone leeftijd as-ie nog leefde. Ik denk da ze 'm zoo gefuifd emmen om de eerzuchtige» onder ons ok aan te zetten hier of daar 'n zilvervlotje te gaan gappen. Al was 't er maar centje mee 'n slordige honderd muljoen. Elf en 'n half muljoen zooas Petrus Hendrikus ee gedaan is veur den dag van vandaag van gin belang. Ge mot zóó rekenen in die dagen, 300 jaar gelejen, voerden we geregeld oorlog. Nouw voeren me vrede en da frit geld. Zooda me nouw heel wa meer zouwen kun nen gebruiken. Piet Hein, jouw naam is klein, jouw een dozijn zwartjes getrouwd is. Om de -maan te ver langen, is niets voor jou. Geef mij thans het jawoord. Je kon het slechter treffen, en iedereen kan het je aanzien, dat je tegenwoordig in het heerenhuis het le ven leidt van een h-ond. Kom je by mij, dan ben je in ieder -geval je ei-gen baas." Met recht vooruitstarende oogen boorde zy hem aan. Haar kort oogenbliik van wilskracht was voorbij. -Zij zag haar leven voor zich als een dorre, eenzame woes tenij. Tegen zyn argumenten was niets aan te voeren. Lichamelijke vermoeidheid, gepaard met de wanhoop, die zij tot dusverre geweigerd had te erkennen, smak ten haar terneer. Zy gaf het op. Hy legde een hand op haar schouder. „Dus komaan! Is het afgesproken? Ik zweer dat ik je niet zal trei teren. Ik houd dolveel van je, Cherry-ripe." Langzaam stond zy op. Het was haar laatste po ging. „Eerst één ding," zeide zy, en schoof zijn hand weg. „Ik moet Guy telegrafeeren, en zijn antwoord afwachten." „Ach, onzin!" zeide hy. „Waarvoor?" j,Omdat ik sedert eenigen ty'd niet van hem -heb ge hoord, en i-k moet weten ik moet weten zy sprak met klimmende zenuwadhtigheid, „waarom. Hy ik zeg niet dat het waarschijnlijk is maar het kon zyn dat hij naar mij onderweg is. Ik kan ik kan hem niet opgeven zonder dit zeker te weten." Prescott trok een scheef gezicht, doch hy was slim genoeg om zyn voordeel te zien en te grijpen. „Welnu, indien je hem loslaat, neem je mij, he? Dat is een belofte niet?" Zy zag hem weer aan. „Indien ge me onder die voor waarde wilt hebben." Hij sloeg zyn arm om -haar heem „Natuurlijk wil ik je hebben Cherry-ripe! Jy en ik zullen samen o zoo gelukkig zijn. De zal zorgen dat je hem spoedig vergeet, indien dat alles is. Goed beschouwd 'kun je na al die tijd van zoo'n man niet veel meer houden. Ik wed dat hy volstrekt niet zulk een man is als waarvoor jij hem houdt. Je verknoeit je tijd met een herschenschim. Kom aan, -het is dus zoo afgesproken, niet waar? Wy zyn verloofd." Hy omsloot haar vaster. Hy boog zich voorover om haar te kussen, doch zij keerde haar gelaat af. Zijn lippen vonden sledhts haar hals, doch deze moest het ontgelden. Zij had moeite zich van hem te bevrijden. „Neen," zeide zy. „Wy zyn niet verloofd. Wij kun nen niet verloofd zijn tot ik van Guy heb gehoord." Hy onderdrukte een woord van ongeduld. „En veron derstel eens dat je niets hoort?" vroeg -hij. Zij maakte een wild gebaar met de handen. „Dan geef ik toe." „Dan zul je me trouwen?" hield hy vel. „Als je wilt," antwoordde zy somber. „Ik vermoed, dat ik je spoedig zal vervelen." „Er zijn middeltjes voor alles," antwoordde hy luch tig. „Dodh dat kunnen wy buiten beschouwing laten. Ik ben waarachtig gek op je, jou arme, kleine ijske gel. Ik zal je laten ontdooien, wees daarvoor niet be vreesd Wanneer je een week met me getrouwd zult daden bennen groot, g'et „gewonnen" de ziïlever- vloot. Hoe zou da nouw in de Spaansche geschiede- nis-boékskes staan opgeteekend? Ze zeggen altij: „Ge mot de zaken van twee kanten bekijken..." Zou van der Stel... nie is 'n bietje veur 't belang van Nederland willen gaan „Pietheinen?" Hij ee toch niks te doen op d'n oogenblik. Doch eere wien eere toekomt, 't Is 'n eigenaardig verschijnsel veur mijn dat al onze zeehelden van vruuger in de uitoefening van d'r vak zyn overlejen. Gesneuveld op het veld of op 't water van eer. Teugeswoorig, nouw oor logvoeren veul gemeener is, nouw sneuvelen de ginne- '•aals gewoon op bed, zooas „gewone" menschen. In d'n lesten oorlog,'toen ze mee muljoenen teugenover mekaren hebben gestaan, is 't er onder de ginneraals niks anders verspuld as éénen èrm in 't geheel. En as ik 's in de Kienema zit en me zyn op ons pro gramma aan de vereering van d'n onbekenden sol daat (komt op ieder biejeskoop program as vast „ge noegen" veur) dan zie ik 'n Idem Fransch ginneraal- tje mee eenen grooten leegen mouw! Ik denk dat ie veur gin geld z'nen èrm trog zou willen emmen. Teu geswoorig is ie decorateur in dienst van Frankrijk. Lest ee-'t-ie 'n ouwe mamselle gedikkereerd die heel d'n oorlog had meegevochten mee 'n tonneke jenever bij d'r as marketenster! Blijkbaar had ze steeds 'n goeie maat gegeven. En zoo piassen me de wèreld deur. Vondel, dieë sokken-boer En versjesmaker-vorst En Jan-oom uit d'n Lommerd (Wa-'n titels op z'n borst!) Die mokte-n-is 'n versje, Daar denk ik dikkels aan, 't Hee-d-op den dag van heden Nog reden van bestaan. Hij zee dan: „Deuze wèreld, „Die is 'n pyp-kaneel, „Waar z'allemaal aan zuigen „En ieder krijg z'n deel!" Kappie begin nattigheid te vuulen. Hee-d-al om re- vansje gevraagd na dezen metsj mee Aljechientje. As die dan net zooiank duurt as den dezen, dan maken wy d'n totaal-uitslag, wie nouw wereld-kampioen-scha ker is, nie meer mee amico. Da's dan weggeleed veur ons kindskinderen. Amico, tot de volgende week. Meer nieuws nek niemeer. As alty, veul groeten van Trui en van t zelfde laken 'n Zondagsch pak van oew en toet a voe DRé. DE HULP VAN DE AMSTERDAMSCHE BRAND WEER MOEST WORDEN INGEROEPEN. Woensdagnacht omstreeks 4 uur is brand iiitgebro ken in den kruidenierswinkel van den heer Van der Hoven gevestigd in het perceel Hartveldscheweg 21, in de kom van het dorp Diemen. De brand is door onbekende oorzaak, vermoedelijk in den winkel, ontstaan. De heer Van der Hoven, die ongesteld wa9, kon met zijn familie uit het door herat bewoonde achter- huis in nachtgewaad de straat op vluchten. Ook de bewoners der beide bovenverdiepingen, de familie Havy van één hoog en de weduwe Loo-zer van de tweede verdieping, wisten zich in veiligheid te stel len. De brandweer van Diemen was spoedg ter plaatse en bestreed het vuur met eenige stralen op de waterleiding. Zij- kon echter niet voorkomen, -dat de vlammen zich ook meedeelden aan de beide ver diepingen van het hu-is. hetwelk deel uitmaakt van een drie jaar geleden gebouwd co-mplex van wo ningen. De burgemeester van Diemen. de heer Wolf die spoedig op het terrein van den brand aanwezig was zag weldra in. dat de dorpsbrandweer er niet in zou slagen het vuur spoedig onder de knie te krijgen. De omliggende huizen liepen ernstig ge vaar. zoodat hij de hulp van de Amsterdamsche brandweer inriep. Deze was een kwartier later ter nlaatse en nam toen de leiding van het blusschings werk over Het geheele huis stond toen van onder tot boven in lichtelaaie, maar men slaagde er in verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. De situatie was toen zeer dreigend. De Amster dammers plaatsten hun motorspuit aan het open water en legden twee stralen een groote en een kleinere uit. Vooral de zware straal sorteerde ter- De Aller Beste Kousen Breien Wij. JAAP SNOR, Zuidstraat 15, Helder. zyn, zul je jezelf niet meer herkennen." Zij rilde en zweeg. Hij begon nog eens van voren af aan, ziende dat ny niet opschoot. „Wij zijn dus in ieder -geval voorloopig verloofd,, drong hij aan. „H^t is dus overbodig den algemeenen indruk tegen te spreken tenzij wij daartoe genood zaakt worden. Wy zullen ons dus gedragen als ver loofden tot nader order." - Zij rees op. Haar knieën knikten. Eindelijk sloeg het net dicht. Het scheen haar keel te snoeren. „Je moogt mij niet kussen," slaagde zij er nog in te zeggen. By het vernemen van deze voorwaarde rimpelde zich zyn voorhoofd, doch -hij gaf toe. Hij had het spel zoo goed als gewonnen, dus kon zic!h veroorlooven edelmoe dig te zijn. En bovendien, later zou hij zijn sdhaae in halen voor iedere belofte, die zy hem thans afperste. „Ik hen reusachtig geduldig met je geweest," zeide hij aandoenlijk. „Ik hoop, dat je^dat later in aanmer king zult nemen. Je kunt waarlijk even goed nu toe geven ails later." Doch. Sylvia had reeds toegegeven en zy wist het. Slechts een wonder kon haar thans nog redden: De eenige achterdeur die zy voor zich had open gehouden, was er een die zij reeds nu bijna zeker wist dat voor haar gesloten was. Zy was zoo goed als tot toegeven gedwongen geworden, en zy deed geen poging dit feit voor zichzelve te verhelen. Maar toch, indien Guy -haar slechts niet in den steek had gelaten, wist zy dat -geen macht ter wereld haar in haar besluit had kunnen doen wankelen; geen strijd rumoer zou dan haar moed hebben laten zinken. Dit was de zwakke plek in haar wapenrusting geweest, en in deze was zij telkens en telkens getroffen, tot zy eindelijk het onderspit 'had gedolven. Thans was zij te vermoeid, te veel door de omstan digheden overweldigd, om zich over het gebeurde te bekommeren. Ja, zij zou Guy telegrafeeren, zooals zy gezegd had. Dodh -haar vertrouwen was weg. Zy was reeds overtuigd dat -uit de ruimte die hem had opge slokt, geen antwoord tot haar zou komen. De verdere avond ging haar voorbij als een droom. De menschen boden haar lachend hun gelukwenschen aan, en zy -heeft nooit geweten hoe zfr deze aanvaard de. Zy scheen naar den weg te tasten in een alles om- wikkelenden mist van wanhoop. Eén voorval stond haar boven alle andere uit -helder voor den geest, en dit was, toen zy tijdens het souper haar eigen naam hoorde noemen ondanks het geroe zemoes van vroolyke stemmen. Toen werd zij zich voor een paar onduldbare oogenbli-kken bewust, wat er om haar voorviel. Zij besefte, dat George Prescott zyn arm om haar schouders geslagen had, en dat iedereen van zijn stoel was opgestaan om hen -geluk en voor spoed toe te drinken. Zoodra dit geschied was, kroop zij weg als een gewond dier en verbergde zich. Sledhts een wonder kon haar nu nog redden. Wordt vervolgd. stond een zichtbaar effect: de brandwachts drongen langs de nog niet geheel verbrande trap naar boven en zware rookwolken verkondigden na eenigen tijd, dat 't vuur het onderspit had moeten delven. Het huis was ongeveer geheel uitgebrand; de aangren zende perceeüen kregen geen noemenswaardige schade. MET GELDELIJKEN STEUN VAN BEIDE REGEERINGEN. De minister van arbeid, handel en nijverheid -heeft gunstig beschikt op het verzoek van de commissie betreffende 'de emigratie van landarbeidersgezinnen naar Frankrijk, om -geldelijken steun te verleenen voor een ontworpen plan om in Zuid-West-Frankrijk een kolonie van Nederlandsche landarbeiders te stich ten. Het ligt in de bedoeling, een centrum van b.v. 50 gezinnen in Z.W.-Frankrijk te vormen en een des kundig ambtenaar in die streek te vestigen, die de Nederlandsche kolonisten met raad en daad ter zijde kan staan. De Nederlandsche landarbeiders zullen als z.g. deelbouwers op de bedrijven worden geplaatst. Daar de betrokken gezinnen dus -het eerste jaar da delijk -geen inkomsten ontvangen, zullen zij geldelijk gesteund moeten worden. Van Fransche zijde is voor de vestiging van Nederlandsche gezinnen belangrijke steun toegezegd, en de minister van arbeid, handel en nijverheid heeft zich thans bereid verklaard, voor 1928 een bedrag van 300 Fransche francs per gezins lid beschikbaar te stellen, tot 'n maximum van 75.000 francs en verder ten hoogste f2500 in de kosten van den eventueel aan te stellen ambtenaar. Bovendien zal bijgedragen worden in vergoeding van de reis kosten. De commissie heeft nu besloten, met het ontworpen kolonisatieplan in Zuid-West-Frankrijk een proef te nemen en wel door het volgende voorjaar voorloopig 5 a 8 landarbeidersgezinnen in staat te stellen, daar heen te emigreeren. HOE MEN IN DUITCHLAND DE NUCHTERHEID VAN DE CHAUFFEURS TRACHT TE BEVORDEREN. De Nederlandsche vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken schrijft aan de pers: In Duitsohland is men veel verder dan in ons land met het treffen van maatregelen ter bevordering van de nuchterheid van autobestuurders. Zoo heeft de Berlynsche politie onlangs de volgende op-merkingen ter kennis van alle bestuurders van au to's, autobussen e.d. gebracht; 1. het moeilijke en verantwoordelijke beroep van' autobestuurders verbiedt elk gebruik van alcoholhou- denden drank (bier, wyn, jenever, .e.d.) zoowel voor als tydens het werk; 2. zelfs kleine closes alcohol schaden den bestuur der. Het is een veel voorkomende misvatting, dat klei ne hoeveelheden alcohol ongevaarlijk zijn. Tntet, leiden zy door tijdelijke opvoering der energie lichtzinnigheid, voorkomen zij tijdig govoel van moeieriis, en verminderd waarnemingsvermogen, verzwakken daardoor ae geschiktheid om snel te delen in oogenblikken van gevaar; 3. een groot deel van de -".uto-ongelrkken is een g*] volg van het matig alcoholgebruik; 4. grootere hoeveelheden alcohol vermeerdoren het gevaar en leiden tensloue tct dronkenschap met alj gevolg onbeheersohte handel-, gen; 5. personen met neiging toe '.rankgehruik, wordt in| elk geval een rijbewijs geweigerd; 6. een beschonken chauffeur mag onder geen vooi waarde een auto besturen. Indien een chauffeur t\j dens zijn werk aangeschoten wordt aangetroffen, wordt hy gearresteerd en de wagen in veiligheid gebracht Blijkt dronkenschap, dan wordt hem het rijbewijs oei- nomen; 7. de ernstige ongelukken komen voor by z.g. „Schwarzfahrten", die doorgaans met alcoholmisbruik samengaan. Zware bestraffing der bestuurders en in. trekking der rijbewijzen zijn Jiet gevolg 8. ieder autobestuurder, die zich niet van alcohol gebruik onthoudt, brengt niet alleen zichzelf en zya medemenschen in gevaar, maar brengt ook zyn gezir in het ongeluk. Beleefd oet E I EEN BELANGWEKKEND ONDERZOEK. Bij de behandeling van hoofdstuk V der Staat» begrooting is de wenschelijk-heid betoogd, door een staatscommissie te doen onderzoeken, welke de oorza ken zijn van de wanverhouding in land- en tuinbouw tusschen kostprijs en opbrengst van het product. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft daarop onverwijld het initiatief genomen tot instelling van zoodanige oemmissie. Het li-d der Tweede Kamer dr. Deckers zal als voor zitter van die commissie optreden, en de uitnood! ga ging aan de leden is reeds verzonden. J TUSSCHEN TRAM EN PEHRON GEVALLEN. HOUW Woensdagavond is op het perron van de Ned. Tram weg Mij. te Drachten een treurig ongeluk gebeurd Toen de tram uit de richting Heerenveen om half tien arriveerde, stapte ds. Peera, rustend Geref. predikant aldaar, uit 'den nog rijdenden wagen, waardoor hij kwam te vallen en tusschen de wielen en het perron geraakte. Zeer ernstig gekwetst aan •armen en boe nen en met inwendige kneuzingen, werd hij opgeno men. Onmiddellijk werd besloten, den gewonde naar bet ziekenhuis te Groningen te vervoeren. Nauwelijks onderweg, overleed de predikant WEE ST( OVERE RESER II Eenigen tyd geleden reeds werd mijn aandacht ge trokken door een klein artikel in het tijdschrift „Wil en Weg." Het opschrift luidde: „Waarom ga ik naar den schouwburg?" In dit artikel wordt verteld, hoe een Duitsch tijd schrift een prijsvraag had uitgeschreven, met de be doeling om antwoorden op bovengenoemde vraag te ontvangen. Het bekroonde antwoord was afkomstig van Lisotte Soblik uit een nietig provinciestadje in de buurt van Magdeburg. En het is zéér merkwaardig. Zy schetst in korte trekken haar leven; zy houdt van schoonheid, naar is te arm om mooie dingen te koopen. Haar le zen is zwaar; haar werk neemt haar in beslag, geheel! Dan komt de Zondag, de vrije dag. „Wy hebben" zoo schrijft zy „geen bosschen, waarin wij vrij én zorgeloos kunnen loopen, wij hébben geen zee, die on ze gedachten groot en wijd weerspiegelt. 'Wij hebben alleen schoorsteenen en Zondagsburgers. Wat moet ik doen om weer tot mijzelf te keeren? Hoe kan ik dezen rustdag tot een feestdag malken? Ja, plotseling een uitweg. Myn moeilijk verdiende geld kan ook d&t te voorschijn tooveren. Ik reis met den eerstvolgenden trein naar Magdeburg, naar de schouwburg. Ik ben stil tydens de heele reis. Ik tracht den druk der werkdagen van mij af te schudden, mensch te zyn, vry mensch." Dan beschrijft zy, hoe zy in den schouwburg als in een tempel binnentreedt. En als zy neerzit, geeft zij zich geheel over, laat zich .gaan in volle ontvankélyk- heid. „Zoo is," zegt zei, „het tooneel mijn kerk, hier kan iik zonder schaamte mijn bekentenis doen, zij geeft mij het geloof aan mijzelf en aan edelen menschengeest. De poorten van myn ziel zijn wyd geopend, de rij- dans der blijde en gelukstralende geesten kan er door heen trekken. Dódrom ga ik naar den schouwburg. Het zijn de lichte uren van myn leven, dikwyls de eeni gen weg om den zwaren druk van het alty'd eendere te vergeten." Deze mij onbekende dame is een mensch naar myn hart. Leeft in haar niet de sterke drang om boven de moordende eentonigheid, boven den verdoemelyken sleur van het menschbestaan uit te stij-gen? Is niet in haar een hevig begeeren om het leven te bezitten als iets schoons en waardevols, omdat de ziel in dit leven kan groeien, genieten? Ladht haar niet aan zich te verheffen boven een opgaan in dagelijkse werk en in dagelijksche zorgen? Wy hebben allen onzen arbeid en het is een izegen, wanneer wij dezen arbeid imet liefde en toewijding verrichten. Maar rampzalig is de-, gene, die door zijn arbeid zoo geheel wordt opgeslorpt, dat er voor iets anders geen plaats meer is. Hij gaat onherroepelijk te gronde, niet materieel, maar geeste lijk! De eentonigheid en de sleur bedreigen ons altijd. Wy moeten by' voortduring op onze hoede zijn daar tegen. Zoo niet, dan worden wy de slaven van het le ven en wij dragen het als een last. Daarom moeten wy de gelegenheden aangrijpen, welke ons geboden wor den, om er ons van bewust te worden, dat onze geest behoefte heeft aan iets anders nog dan banale af wisseling. Ik gun den mensch van harte vermaak, ontspanning, zelfs dolle pret en jolige dwaasheid. In dat alles kan een gezonde verkwikking schuilen. Maar hy wordt daar door niet innerlijk rijker. Daarvoor is iets anders noo- dig. Hy moet óók kennen de uren, waarin zyn geest met andere dingen bezig is dan met den dagelykschen ar beid, met zaak en bedrijf, opdathy zich vanzijn hooge menschel ij ke roeping d u.i.delyk bewust 'blyve. Anders uitgedrukt: opdat hy niet vergete, dat hy als mensch heeft te streven naar dat waarachtige mensch-zyn, hetwelk hierin bestaat, dat zyn persoon- lykheid zich ontwikkelt, zóó dat hij zyn diepste en zuiverste gevoelens uitleeft en door de réde zich laat leiden. o Wy vergeten vaak dat wy menschen zyn, in wie reine aspiraties leven, in wie een eeuwigheidsverlangen sluimert, in wie op de beste oogenblikken beeft het verlangen naar éénheid met dat onnoembare, hetwelk wy ervaren als het opperste en verhevenste en waai^ aan van oudsher den naam van God; gegeveh is en wat voor my is het eeuwig zich zelf blijvende, de ge weldige allee barende kracht, het fcltyd scheppende Leven. En wij geven ons gansche wezen aan de verganl lyke dingen en worden armer en armer, ook al hoopei zicjh de. aardsche schatten voor ons op. Tegen deze verarming is slechts één middel. Wij mot ten den bestaansleur breken en onzen geest geduf verfrissehen door te leven in een anderen sfeer. Dit kan op verschillende wyzen geschieden. Lisotte Soblink gaat daarvoor naar den sohouwbi Daar wordt zy uitgetild boven de banaliteit. Nieuw* ryke, gedachten komen in haar op. Zij teeft in de reld van den geest; haar kleinheid groeit uit tot delyke grootheid en wijdheid. Zy voelt zich een lukkig menschenkind, omdat zy den rijkdom van mensch-zyn door'ri ft in het. opgaan in de schoone voelens, welke aar ontwaken. En als zij weer t werkelijke' a! riug^dh leven terugkeert zal' zij i< hebben verworven als blijvende waarde. Ik herinner mij, 't is veertig jaren bijna geleaetl dat ilc voor de eerste maal een opera bijwoonde, Het was de Lo-hengrin. Door de ruimte van den toen; nog bestaanden parkschouwburg te Amsterdam dreji de de muziek van Wagner; myn oog werd geboeid dl de handeling op het tooneel. Ik was wègl De wer 'bestond niet meer voor my; de menschen in de zi waren als verdwenen. Ik leefde in een totaal andeij sfeer. Ik dacht niet opzettelijk en met met klaar wustzyn maar de gedachten kwamen tot mij deze waren als een vlucht blanke duiven en ik wist vanwaar ze kwamen, en mijn ziel werd als een m»j ziekinstrument door vreemden hand bespeeld en klonken melodiën van ongekende teere schoonheid, kon niet denken aan leelylce dingen; 't was in me mooi, zoo rein, zoo zuiver. Daarom kan ik begrijpen wat Lisotte S-oblik schrei De kunst kan ons verheffen. En ieder uur van v< heffing is ons tot loutering! Want het schenkt ons zekerheid van wat wij, opgaande in 't materieele, dikwyls vergeten; het versterkt ons geloof in d| mensch en zyn roeping; het geeft ons terug ons schokte toekomst-vertrouwen; het brengt ons opni' in diep-doorleefde aanraiking met die opperste w« kelijkheid, waaraan we den naa^n van Leven, van zoo ge wilt, leerden geven. Niet ieder evenwel kan naar den schouwburg w of de opera bezoeken. En ik mag wel veronderstel!! datde meesten mijner lezers in dat geval verkeei Buitendien is de geaardheid der menschen zeer uit loopend en zullen er zijn voor wie tooneel en o] nooit zulk een -beteekenis kunnen hébben. Dit behoeft ook niet, want gelijk verschillende ^fl gen leiden tot Rome, -zoo zyn er ook allerlei padjr welke voeren tot de wereld der mystiek. Want ii Lisotte So-blik ervaart is van mystiek karakter. f En deze mystieke ervaring kan men ook op andj wyze doorleven. Wie de natuur liefheeft, kan or haar invloed verheven oogenblikken doorleven. sterk kan dit 'het geval zyn by de aanschouwing den sterrenhemel, wanneer de mensch iets weet de geweldige grootschheid van het ontzaglijk v sum, waarin op onbegrijpelijke afstanden de wei de zonnestelsels hunne banen beschrijven. Dan hy zich klein tegenover de onmetelijkheid yan| heelal, maar ook groot tevens, omdat hy met zijn dit heelal kan doorgronden. En dan weet hy met L- zekerheid de onbeduidendheid van zyn minderwaaPP gevbelens van haat en vijandschap en naijver, vatt. derachtige ydelheid en verwaandheid. Dan is 't of W geest zich verwydt en hy doorleeft en dit 1 hoogste de eenheid met dat wonderbare leven, geen zich in het universum manifesteert. v, Voor Lisotte Soblik wordt de schouwburg tot Zy hecht hier aan „Ikerk" een bepaalde beteekenw- ze bedoelt daarmede een plaats van wyding, van heffing; een plaats waar zij komt tot bewustzijn haar diepste-zèlf. Zóó moeten ook wij onze „kerk" hebben. En allen moeten wij die „kerk" zoeken naar onz aard en aanleg. t. Want daar alleen is zij te vinden, waar ons nart roerd wordt, waar zuivere zielsaandoeningen gewekt, waar verheven gedachten) onzen geest vullen, waar wij beseffen menschen te zyn wie het beroemde woord van den onsterfelyken ter van den Faust, van Goebhe tot een doorleefde heid wordt, -het woord, dat zegt: het hoogste goeu aarde-kinderen is de persoonlijkheid. ASTOB.

Schager Courant | 1927 | | pagina 6