OF Dominé Kersten in eere hersteld. Een zaak met een staartje. Huiselijk drama te Rotterdam. Marang's cassatieberoep verworpen. PROV. STATEN VAN NOORDHOLLAND. Zwarte Piet kreeg met de Gart Oude dame in brand geraakt. Trambotsing bij Leiden. Ontploffing te Rotterdam. Hoe de oninbare postjes binnen te krijgen. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. De cholera in Britsch-Indië. Laffe aanslag op een onderwijzeres. Een griezelige ontdekking. Russische volkscommissaris het slachtoffer van een treinroof; Nog meer ernstige zeerampen. Sterke staaltjes van inbraak te Londen. Spoorwegongeluk in Saksen. Ernstige aardbeving op Celebes. boschbranden in Californië. Hevige Spoorwegongeluk in Zuid-Frankrijk. Spoorwegramp in de Oekraïne. Duitsche spionnage in den Elzas. wezie, zoodat de dief vrij ïpel had' en STtffcfiBar ot> zijn gemak heeft kunnen uitzoeken, wat van zijn gading wan. Eerst Zaterdagmorgen, toen de eigenaar den win kel. die een filiaal la van de zaak te Hellevoeteluis, opende, word de diefstal ontdekt FANTASIE VAN „DE STANDAARD." De vorige week hadden wij aan „De Standaard" een beridht ontleend, waarin mededeeling werd gedaan, als zou domine Kersten bereid zijn gevonden tot samen werking met Rome en de anti-revolutionairen voor ge meenschappelijke .benutting van den zender te Huizen. Teneinde daaromtrent zekerheid te verkrijgen, heeft de „Telegraf" zich tot ds. Kersten gewend die dat blad echter machtigde tot publicatie van onderstaande ver klaring. „U zoudt me verplichten om het bericht, als zou ik tot samenwerking met Huizen bereid zijn, krachtig tegen te spréken. Dit is absoluut onjuist. Wel heb ik een daartoe strekkende aanvraag gekregen, doch ik heb deze onmiddellijk van de hand gewezen. In het al gemeen spreek ik liever niet voor de radio, dodh in geen geval wensch ik mede te doen aan de benutting van dezen gemengden zender. Principieel ben ik een tegenstander van samenwer king met de coalitie-partijen, die den zender te Huizen in gebruik hebben, en dat is de reden, dat ik er in geen enkel opzicht voor te vinden ben. Voor de Roomschen is deze samenwerking een mooie gelegenheid, om hun ideeën ook voor Protestanten te verbreiden, doch ik acht dit een gevaar voor de zwakkeren onder de Pro testanten. Meldt U dus gerust, dat iedere mededeeling, als zou ik of mijn groep een plaats op den Huizer zen der begeeren, uit de lucht gegrepen is. de zaak van den gearresteerden kerk voogd te katwijk. Zaterdag heeft te Noordwijk een vergadering plaats gehad van schuldeischera der firma S. Parle- vliet en Zn., in liquidatie, van welko firma de ge arresteerde kerkvoogd D. P. te Katwijk firmant ie. Meegedeeld werd, dat de firma een zakenschuld van ongeveer f 100.000 heeft en een hypotheoaire schuld (op gebouwen en schepen) van f71.000, welk bedrag waarschijnlijk niet uit de opbrengst van het onderpand terugontvangen zou worden. De grootste zakencrediteur is de firma Lubbe te Alkmaar met f 57.000. Het bedrag van débiteuren te vorderen, be draagt f2258. Er bestaat onzekerheid of en zoo ja, op welke wijze de firmant D. P. de f20.000 tot de kerkgelden be- hoorende, in de boeken verantwoord heeft. De ge arresteerde firmant beweert, 'diat hij deze belegd had in de firma S. Parlevliet en Zn., zoodat er van ver duistering geen sprake zou zijn. Van andere zijde wordt dit. niet alleen betwijfeld, maar meent men re cbenen te hebben, aan te nemen, dat de gearresteerde niet alleen de f20.000 van de kerkgelden ten eigen bate zou hebben aangewend, maar bovendien uit de zaak der firma S. Parlevliet en Zn. ook nog een be drag van omstreeks f40.000. De crediteuren, die van meenlng zijn, dat deze be dragen nog wel achterhaald zullen kunnen worden, hebben een commissie van onderzoek in het leven geroepen, bestaande uit de iheeren Lubbe te Alkmaar Ouwehand on Meyer, te Katwijk aan Zee, en A. F. C. Buckman te IJmuiden, Mr. C. Punt te Noordwijk aan Zee is tot liquidateur benoemd. Nog werd meegedeeld, dat de boeke» der firma einde 1926 met een batig saldo sloten. een vader lost twee schoten op zijn zoon. Zaterdagnacht ongeveer 1 uur heeft zich ten huize van den 53-jarigen caféhouder A. J. S. te Rot terdam een huiselijk drama afgespeeld. De 29-jarige zoon A. J. S. Jr. was sedert genruimen tijd werkloos en leefde op kosten van zijn ouders. Desondanks wilde de zoon steeds den baas spelen en hierdoor was een eenigszins gespannen verhouding ontstaan. Zaterdag ontstond opnieuw twist, waarbij de vader zich zoo driltig maakte, dat hij' uit zijn 'kleinmodel automatisch pistool twee schoten op zijn zoon loste. Een der schoten trof dezen aan de linkerzijde van den hals. De zoon trok daarop eveneens zijn pistool en richtte deze op zijn vader. De jongen trok af, dcch het wapen ketste. Later bleek, dat de patroon kamer uit de pisool verwijderd was. Buren hadden inmiddels de politie gewaarschuwd. De vader werd aangehouden en naar het bureau Meermansstraat in bewaring gesteld. De zoon werd in het zieken huis Coolsingel verbonden, waarna bijl naar huis te rug kon keeren. de portugeesche bankbiljettenaffaire. Naar het Corr.-Bur. uit Den Haag meldt, heeft de Hooge Raad gister verworpen het cassatieberoep van Marang van IJsselveere, koopman te Den Haag, die door heWHaagsche Gerechtshof wegens heling in ver band met de bekende Portugeesche-bankbiljettenizaak, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. Petten. Het uitvoeren van onderhoudswerken aan de Pettemer zeewering is gegund aan den laagsten inschrijver H. Koper te Zandvoort met f 24.900 voor ieder jaar. gedurende 3 jaren. Schoorl, Voor het maken van een brua te Heemstede is laagste inschrijver de heer P. den Das. alhier, met f 21.97Q. apwijzend prae-advies van ged. staten om de aanvrage om vacantietoeslag. Do Prov. Statenleden S. J. Pothuis éS, L. van der Wal hadden een voorstel ingediend, te besluiten, de ambtenaren in dienst der provincie, die een loon ge nieten, overeenkomende met een jaarsalaris van ten hoogste f 3000, voor het jaar 1928 een vecantietoeslag te verleenen tot een bedrag van f20. Ged. Staten merken in hun afwijzend prae-advies op, dat in totaal ongeveer 1360 personen voor de toe lage in aanmerking komen, waarmee derhalve een uitgave van meer dan I JT.0Ó0 gemoeid zou rijn. niet bepaald een prettige herinnering aan den sinterklaas van dit jaar. Te Velp zijn twee Sinterklazen werkzaam ge weest vergezeld van hun onafscheidelijke Zwarte Pieten. Ieder van hen had zijn zetel opgeslagen in een manufactuurwinkel. Vandaar maakten ze gere geld wandelingen door het dorp. Een der Pieten die te veel overlast van de jeugd ondervond, achtte het noodng, zijn gart op onzachte wijze op een l&stigen jongen te doen nederdalen. Zwarte Piet trof het niet, want de vader van den getuchtigde» knaap zag juist hoe zijn zoontje er van langs kreeg. Een Velpenaar duldt niet dat het kastijdingsrecht door anderen dan door den wettigen vader wordt uitgeoefend, al i» die andere ook Zwarte Piet. En zoo gebeurde het, zonder dat de waardige bisschop -vermocht tussehea bedde te komen, dat Zwarte Piet op zeer hardhandige wijze een aframmeling ontving, welke hem nog lang een herinnering, maar dan niet van de aangenaam ste, aan zijn functie van dienaar van Sinterklaas zal doen behouden. TENGEVOLGE VAN HET OMVALLEN VAN EEN PETROLEUMKACHEL. Naar het Corr. Bur. uit den Haag meldt, is in het perceel Groot Hertoginnelaan 171 aldaar, gisteravond een 86-jarige dame ,mevr. P., die ziek was en op een •divan lag, in brand geraakt. Een petroleumkachel, die naast haar stond te branden, was nl. omgeval len. Familieleden schoten toe om het vuur te doo- ven, doch konden niet verhinderen, dat de dame ernstige brandwonden bekwam. De geneeskundige dienst heeft haar naar het ziekenhuis gebracht. TENGEVOLGE VAN VERKEERDEN WISSELSTAND. Gistermorgen om half tien heeft op den Rijnsbur- gerweg te Leiden een botsing plaats gehad tusschen een tramwagen der Hollandsche Tram Mij., die van Leiden in de richting Noordwijk reed, en een tram, die van den anderen kant kwam. De botsing ont stond doordat juist op het oogenblik, dat de trams elkander passeeren zouden, de wissel defect raakte en de tram van Leiden de lijn van de andere opreed. De zijwand van een der trams werd beschadigd; de andere tram raakte defect. De materieele schade is vrij aanzienlijk; persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. ijsmachine uit elkaar gesprongen. Gistermorgen omstreeks half twaalf was men in de werkplaats van den rotterdaimschen Lloyd aan de Schiehaven Oostzijde, te Rotterdam, bezig met het schoonmaken van een ijsmachine. Daartoe was een zuurstofapparaat gekoppeld op een van de pijpen van de machine, om deze pijp schoon te maken. Toen de afsluitkraan werd geopend, bleek de spanning te groot te zijn, en met groot geweld is de machine uit elkaar geslagen. Zes arbeiders zijn hierdoor gewond geraakt VERZEKERING TEGEN „POFKLANTEN". Een beer en dame vervoegden zich gedurende de laatste weken bij de Vlaardingsche winkeliers, en bo den hun aan zich te verzekeren tegen „pofklanten", schrijft de „rotterdammer", Be verzekeringspremie kostte f 10. Daarvoor zorgden zij dan dat het geld van dé slechte betalers zou worden geïnd. Deze nieuwe verzekering stond natuurlijk enkelen wel aan. Mien gaf een lijste van de oninbare posten, en betaalde de premie van f10. Den volgenden dag kwam de verzekeraar weer terug en dischte een ver haal op, dat „die en die" bereid was gevonden de schuld met een rijksdaalder per week af te beta len. En als overtuigend bewijs werd dan de eerste rijksdaalder aan den winkelier afgedragen. De andere week wachtte men echter tevergeefs op den verzekeraar. Men toog op onderzoek uit, en al spoedig bleek, dat men in oplichtershanden was ge vallen. De „pofklant", die den rijksdaalder, volgens den verzekeraar, moest afbetaald hebben, had nie mand bij zich aan huis gehad. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven gedurende de maanden Oct én Nov. Geboren: Neeltje, dochter van D. Vos en I. Visser. Annie Geortruida, dochter van K. Tensen en G. Vis ser. Guurtje, dochter van K- Blom en M. Rampen. Nicolaas Antonius Jacobus, zoon van J. Commandeur en Maria Zwemmer. Alida Catharina, dochter van J. in 't Veld en N. Thomasz. Hendrikus, zoon van G. A. Stevenhagen en J. M. Hoedjes. Arie Albert, zoon van Jb. van Scheijen en Anna van Zandwijk. Overleden: Arie Leijen, 52 jaar, echtgenoot van A. Kindt GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Ingeschreven over de maand November 1927. Geboren: Simon, zoon van Simon Bouke Knegt en van Meinouwtje Prins; Frederik, zoon van LTpe Fbeeks van Dijk en van Antje Swager. Ondertrouwd. Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Willem de Kraker en Maatje Martina Odding. gemeente winkel. Ingeschreven, gedurende de maand November 1927. Geboren: Dik, zoon van Nicolaas Peetoom en van Jantje Fijnheer. Pieter Cornelis, zoon van Jan Lont en van Nelly Helder. Gehuwd: Ariën Strijbls, 27 jaren, wonende te Win kel en Trijntje Houtingh, 18 jaren won. te de Rijp. Echtscheiding: Pieter van Stipriaan en Guurtje Smit. Overleden: Cornelia Geertrui da Pannevis. 53 ja ren. echtgenoote van Hendrik Blaaiuw, eerder wedu we van Franciscus Becker. gemeente nieuwe niedorp. Ingeschreven gedurende de maand November 1927. Geboren: Theodoris Andreas, zoon van Johannis Martinus Jansen en Geertje Dekker. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Trijntje Kuilboer, oud 49 jaren, echtge noote van Hendrik Keesom. Jantje Hovenier, oud 73 jaren, echtgenoote van Ariën Stam. Trijntje Dekker, oud 83 jaren, weduwe van Jan Kooij. gemeente heerhugowaard. Ingeschreven gedurende de maand November 1927: Geboren: Cornelis Simon, zoon van Cornelis Kraakman en van Catharina Nan. Trijntje, dochter van Jan Peereboom en van Cornelia Bakker. Plonia, dochter van Willem Frederik Kuiters en van Lena van Noort. Geertruida dochter van Rembertus Pronk en van Geertje Koppes. Johanna Maria, dochter van Theodorus Petrus Heijmans en van Elisabetih Mak. Overleden: Theodoor, oud S jaren, zoon van Dirk Wijnker en van Cornelia Hof. Antje Jonge jan, oud 81 jaren, weduwe van Arien Kuiper, wonende te Barsingerhorn. Levenloos aangegeven kind van Cornelis Knip en van Maartje Klaver. Getrouwd: Jacob Joost Karei Crum vaa Alkmaar en Hendriks Jacoba Vleesch du Bois, alhier. plantenziektenleera 867 Wat Is dat allemaal? In West-Friesland bestaan de laatste Jarea en vooral na het verstrijken van het jaar 1927 pessi mistische gedachten betreffende de toekomst va®» onzefruitboomen. Sommige soorten «chiltien met geen mogelijke middelen in staad te houden te zijn, zoodat sommige boomgaarden, welke enkele jaren geleden nog in uitstekende conditie verkeerden, vrij wel ten doode zijn opgeschreven. Soorten als b.v. Present van Engeland, Bramley's Seedling e.a, die voor eenige jaren nog vrij onvatbaar golden voor aantasting van schurft, hebben de laatste jaren, vooral de eerste veel van acihurft te lijden. In den Kruidenier of Oomskindcrenpeer komt een decadent verschijnsel voor 4n de takken, elks oorzaak moei lijk is vast te stellen. De stammen dier boomen krijgen meermalen, op kankerplekken lijkende zwamwoekeringen, die met geen middel nog te kee ren bleken te zijn. Weer andere exemplaren van deze soort blijven, some reeds op jongen leeftijd, na in 't voorjaar even aan den groei te zijn gegaan, plot seling dood. In een Jonge Trosjesperon-aanplanting zagen wo exemplaren kwijnen, welker takken een paddonstoolon-ontwikkeling vertoonden, gelijkende op die van de loodglansziekte .In vele boomen zag men, in 't voorjaar van 1927, plotseling zeer veel dood hout, zoowel takken hooger in den kroon als de meer onder gezetene. En zoo zijn er nog wel en kele meer of minder belangrijke feiten te vermelden, die dus de vraag kunnen doen stellen: „Wat is dat allemaaU" Er zijn er die zich daar niet om bekom meren en Gods water maar over Gods akker laten loopen. Sommigen werpen hun appel- en peereboo- men uit en planten pruimeboomen, terwijl nog weer anderen hun soms nog jonge aanplanting geheel uitrooien. Een geloovig man, die ik hierover eens sprak, meende de vraag op te kunnen lossen, door de kwestie in verband te brengen met den dag des oordeels. Wij., die door ons eenigszins in 't planten leven hebben ingewerkt, beschadigingen en ziekten hebben gadegeslagen, weten meestal de verschijnse len te rangschikken in zwamaajitastingen. te veel of te weinig vocht, dichte stand, gesteldheid van den bodem, enz., enz. Nog kan het waar zijn, dat perio diek bij onze cultuurplanten vitaliteitsipzlnkingen (levenskracht V. K.) voorkomen, die met het ver strijken der jaren ook weer verdwijnen, Maar ook, als wij met deze naleest raadselachtige verschijnse- lij kennis mlaken, denken wij wel eens aan eon be kende groep Luntersche menschen, welke uitgaat van de stelling, dat elk individu een tijd van heen gaan niet ontlooptl In West-Friesland zullen er zijn, die geneigd zijn te gelooven, dat men in Lunteren het wel eens bij het rechte eind kon hebben. J. Maarse, correspondent van den Plantenz. Dienst te Schellinkhout, Nog eens uitslag prijsraadsel. Den teleurgestelden jongens en meisjes, dis het prijsraadsel wel goed opgelost hadden, maar geen brochure hebben gekregen, omdat ik er niet meer had, bericht ik hiermede, dat ik van het Landbouw kundig bureau van de Vereenigde Kalimaatschappij 40 geïllustreerde brochures ontvangen heb, getiteld „Het blauw worden van aardappels". Deze brochure is indertijd uitgegeven door den Plantenziektenkun- digen dienst te Wageningen. Van de N.V. Utrecht- sche Asphaltfabriek heb ik 80 geschriftjes ontvan gen over de Koolvlieg —en haar bestrijding en zijn mij nog 80 brochures toegezegd over: „De Winteibe- handeling onzer vruchtboomen. Zoodra ik die ont vangen heb, ontvangen de 80 teleurgestelden hun brochures thuis. Hoorn. K V. KEULEN. zeer kwaadaardige epidemie. Uit Calcutta. Da cholera-epidemio, die in heel Bengalen heerscht, is zeer kwaadaardig. Totnogtoe is het grootste aantal dooden te Calcutta en in vijftien districten geregistreerd voor de week, die met 26 No vember is geëindigd. Het aantal dooden te Calcutta steeg van 49 tot 106 en in het district Dinadzjpour van 42 tot 229. dynamiet in de kachel. Te Diana (Illinois) is in een schoollokaal een kachel ontploft, doordat er dynamiet in geworpen was. De 23-jiarige onderwijzeres was alleen in de klas en wilde juist het lokaal verlaten, toen de ontploffing plaats had. Zij werd ernstig gewond. De leerlingen, die van farm® in den omtrek kwamen, vonden haar in de deuropening op den grond liggen. Zij liepen naar huis en vertelden aan hun ouders, wat ze ge zien hadden en ook, dat een jonge man reeds ver schillende malen de juffrouw bezocht had1, als zij. de school verlieten. In verband met het gebeurde werd toen de zoon van een rijken boer gearresteerd en men zegt, dat hij heeft toegegeven, dynamiet in de kachel ge •gooid te hebben, om het meisje uit den weg te rui men, dat over drie maanden moeder had moeten worden. van den man onder het bed en een lafhartigen echtgenoot, De „.Tijd" vertelt, dat -een vrouw te Sdppenaeéker, toen zij: zich \s avonds ter ruste wilde begeven, be merkte dat er ongewemsebt bezoek geweest was. Op de slaapkamer toch was alles onderst boven ge haald. Een nader onderzoek deed haar tot de ont dekking kamen, o gruwelt, dat er een man onder haar bed lag! Gillend holde de vrouw de 'kamer uit, de trap af en naar buiten, gevolgd door haar man, die eerst niet goed begreep wat er aan de hand was. Toen de vrouw van de eerste schrik wat was be komen en haar -wedervaren onder woorden had kunnen brengen, hielden de echtgenooten krijgsraad: Zij kwamen overeen dat de man hulp zou halen bij de buren, die echter op vrij grooten afstand woon den. terwijl de vrouw ondertusschen de wacht zou houden. Zoo geschiedde. Na verloop van eenigen tijd had de man een troepje dappere landslieden bij elkaar getrommeld. Met dorsctovlegels, spaden, enz. gewapend rukten dezen door de duisternis op de (boerderij: aan, toen zfji van verre de vrouw angstkreten hoorden slaken. Bij de boerderij! aangekomen, vonden zijl de vrouw hewustéloos op den grond liggen. Langzaam1 kwam deze echter weer bij, en deelde to enmedo, dat de dief ontsnapt was, na haar schan delijki te hebben mishandeld. Tevergeefs trachtte men den onverlaat te achter halen. die met medeneming van geld, kleedingstuikr ken en andere zaken, spoorioos verdwenen bleek. loenartsjarjski zijn muts ontstolen. Naar de Roel verneemt, is volkscommissaris Loe- natsjaréki op de reis naar Genève nog op Russisch grondgebied het slachtoffer geworden van een treinroof. Hem is namelijk in den trein zijm bever muts ontstollen, zoodat hij op een gegeven moment in zeer ongunstig weer zonder hoofddeksel op het open perron van een Foolsdh grensstation stond. De stationschef is daarop zoo goed geweestden volks commissaris zijtn pet af te staan, met welk (hoofd deksel Loenatsjarski, niet zonder eenige hilariteit te verwekken onder, zijn medepassagiers, is doorge reisd tot het eerstvolgend spoorwegknooppunt, waar hij. voldoende oponthoud had, om eeni istationsbéstél- ler in de stad een nieuwe muts voor heim te laten koopen. Loenatsjarski vond! zich, volgens het Had. met de stationspet zóó interessant, dat hif zich wilde late» fotografeeren. Er was echter niet zoo gauw een fotograaf te einden.,.. 4 MENSCHEN OMGEKOMEN. Reuter meldt uit Nortolk in den staat Vlrglnit, de N. R. Ct., dat op Zondag een felle storm heelt woed op de kust van Noord-Caoroüna, liet Noorscj» s.s. Clbao on Griekache s.a. Paraguya «Ijn vorgnJJ Van de ilch aan boord bovlndondo 48 schepel. ,w lijn er vier omgekomen; do ovorlgoun lijn gered, .Daar hot onmogelijk bleek, de Clbao tl Ixirijilt,, n.rlovt ,r»o 9.a /vmnu'rm.rttm trnti r»nt unvilri ticli teger van d ider 1 IQ. (ll< jutoni lang «11 sU liescli at huil eost. 11 er ree bonden do 24 opvarenden van dat schip zich gozj {Ley menlijk vast aan touwen on sprongen in zee. Van tan Eh boord van het redidinigsvaartuig werd het einde van tenisal de touwen gegrepen, en toen ging het met de men- schen aan de lijn nog in het water zoo snel mog«. lijk naar do kust, op 5Vè KM. afstands. Daar bleken er aoht van de 24 bewusteloos te zijn. Dezen konden echter weer worden bijgebracht. Omtrent de verongelukte schepen zij nog meeg^ deeld, dat de Cihao een schip was van 1185 ton bruto en 691 ton netto, in 1911 gebouwd en toebehoorendjj aan de A. S. Frugfart tc Oslo. i ---0„5 bai De Parag ui ja mat 2027 ton bruto en 1563 ton netto 1 Zij was gebouwd in 1900 en behoorde toe aan de Sn» ttlein J Oil Co. te Philadelphia. De redding van de opvarenden der Paraguija is b» werkstelligd door de schepelingen van de Baron H*r ries, welk schip op het S.O.S. sein brengen. ONDER DEi OOGEN DER POLITIE. jein burea mijn 1 waren hulp was kornet en eei: loten o rop oy den gr vers, c van Y ttW. Te Landen is Vrijdagmorgen' weer een' buitenjye- wooai sterk staaltje van diefstal voorgekomen. Ter-I wijl viar politie-agenten in de buurt van dc firme Robert dn die Brompton-road aanwezig waren, kwa-1 men twee mannen ln een kleine auto aanrijden en hielden voor deze zaak stil. Ze sprongen uit de auto., liepen op de winkelruit toe en verniekion der» met een bijl. Op het geluid van rinkelend! glas kwamen de po- litie-agenten toeloopen. imaar de mannen zagen nog kans twee bontjassen en een aantal sjaals teil waarde van 60 pond uit de etalage te grijpen, weer in hun auto te springen en in razende vaart te ver dwijnen. Andere politie-agenten werden, gefloten, maar de auto ontkwa mhun. Het grootste aantal diefstallen op kUaarlich1 dag, zoowel als des nachts, heeft de firma Harre bewogen, een speciale bewakingsdienst in te stelle] met politiehonden. De bewakers moeten op bepai tijidon in verschillende afdeelmgen een signaal apparaat ln beweging brengen, gebeurt dit dus niet op bet vastgestelde oogenblik, dan weet de centrale af'deeling, diat er iets aan de handJ is. TWEE EN DERTIG GEWONDEN!. Naar een Wolffbericht uit Dresden meldt, reed j?e^ Zaterdagmorgen tijdens een dikken mist een perso- J;omei nentrein op het station Mieerane door een signaal heen en kwam in langzame vaart in botsing met eenige wagens, die gerangeerd worden. Er worden 22 personen gewond. GROOTE SCHADE AANGERICHT. ANC. (en la itie a r z(jr hem D l/sterr sgevj huis 'e Ha len vj deswe Naar het persbureau Aneta uit Menado seint, meldt het Soerab. Msbl., dat Donderdagmiddag hevige aard schokken te Dongala gevoeld werden; zij liepen in de richting Noord-Zuid. Het kantoor van den assistent- resident te Dongala stortte gedeeltelijk in. Te Palo« stortte eveneens twee passarloodsen in, terwijl de aanlegsteiger gedeeltelijk werd weggeslagen. Te Biromaroe werd een passarioods verwoest en het landschapskantoor zeer .beschadigd. Een vloedgolf ia de Palöebaai richtte een verwoesting aan onder inlancf- sahe huizen. Veertien personen werden gedood en vijf tig gewond. De schade wordt geraamd op f 50.000. De Gouverneur-Generaal betuigde zijn, deelneming. Den assistent-resident te Dongala is gemachtigd hulp bral te verleenen waarbij hij gebruik kan maken van het An geld in de landschapskassen aanwezig. GROOTE SCHADE ANGEBRACHT. Uit San Bernadino, (Californië). Het district Santo Anna in Californië wordt door hevige boschbranden bedreigd, die door den krachtigen w'ind voortdurend ct-R worden aangewakkerd. Tot.dusver zijn over een front SJJ van 5 KM. reeds 5000 acres waardevol timmerhout vernield. Ook nabij Los Angel es hebben in de Funa en er Tujunga-canyons boschbranden 7000 acres verwoest ten Minstens één vijfde deel der huizen is afgebrand. De schade wordt op twee onillioen dollar geschat. Vijf tienhonderd man hebben gedurende dertig uur tegen de vlammen gestreden. De steden Burbank en Glem dale waren ernstig bedreigd. Intusschen is men ifl den afgeloopen nacht het vuur echter meester gewon den. ren op ant. let g ïerde vern ir op tf 1 SNELTREIN LYON—GRENOBLE ONTSPOORD. Gisterochtend is de sneltrein LvonGrenoble, naar, Belga uit eerstgenoemde stad meldt, ontspoord. ";ier rijtuigen en een bagagewagen werden omver gewor pen en drie menschen gekwetst Het verkeer op (ie lijn is gestremd. Het ongeluk heeft plaats gehad tusschen de statioaJ Fallavier en Verpilière, op een plek, waar de spoor11 lijn langs een afgrond van veertien meter gaat. De drie rijtuigen zijn in het ravijn terecht gekomen. Va» de drie gekwetste-menschen moet er één ernstig zijn verwond. ZEVEN DOODEN, 37 GEWONDEN. Naar via Berlijn uit Moskou aan de Tel. gemfid wordt, is bij het station Dnjeprofsk op de spoorlij11 naar Jekaterinoslaw een treim ontspoord, waarbij *e' ven personen werden gedood, achtien zwaar en a®" gentien licht werden gewond. Kort daarop werden elf spoorweg-emplové's gearresteerd, daar uit het on derzoek is gebleken, dat het ongeluk veroorzaakt is door een verkeerde instructie van den stationschei en onvoldoende technische kennis der betrokkenen. Uit Straatsburg. Hier zijn twee personen, Bau- mann en Kohier, aangehouden, beschuldigd van spionnage. Blijkens het „Journal" waren de aangehouden^ de vertrouwensmannen van baron Zorn von Bulachj Door hun aanhouding kon volgens het „Journal (naar een B.A.A.-telegram meldt) definitief worden vastgesteld, dat Berlijn via Freiburg i/'Br, alle kos ten betaalt van de autonomistische campagne m den Elzas. Er worden nieuwe aanhoudingen en onthullin gen verwacht Vier personen, die dezer dagen werden aangehouden op het oogenblik dat zij de brug bij Kehl wilden ove gaan (op de Fransoh-Duitsche grens dus) hebben kond en zijn gevangen gezet Kr is e«n be^olsohrift tot aanhouding uitgevaar- Jus nfove Bproki VII Saint een 1 kieren WA Basra daan tde een Puf ïin Imc W. 1 inder eheid. i de De lostka: ®ari i IE U Del tn aa ►erk i lode k «looi Onm tesfa' aan. aterin 'aarle i lïma «zen .Toer «ach Nad Wtel<

Schager Courant | 1927 | | pagina 2