In het land van Ster en Halve Maan. Derde Blad. De Nationale Bóeren-Onderlinge. Binnenlandsch Nieuws. De inbrekersbende, die de mijnstreek onveilig maakte. Gascorruptie te Jonre. Wilde Zwijnenjacht Het mysterie van de Rotterdamse!» Waalhaven opgelost iN-BAAI, LICHTST! del) veel bek PUP, du 4 e knilseedi; «ooral eea AAI, Indien l! jjo bulue4 SchagerCourant Zaterdag 10 December 1927 70ste Jaargang. No. 8167. Algemeene vergadering der Bedrijfsvereeniging „Na tionale Boeren Onderlinge", (uitvoering land- en tuin- bouwongevallenwet 1922), op 7 December 1927, in ho tel 1'Europe te Utrecht. Voorzitter, de heer T. van Deldon, te Terwolde, (Geld.) Directeur, do heer H. Zeeman te Alkmaar. De voorzitter heet de afgevaardigden en belang stellende leden hartelijk welkom. Het doet hem genoe gen, dat nagenoeg alle afdeelingen vertegenwoordigd rijn. Waar in het afgeloopen boekjaar onze vereen, zich wederom roetig heeft ontwikkeld en de agenda geen punten aangeeft, waarover een ernstige discussie ver wacht mag worden, is het voor het bestuur des te aan genamer een zoo goed bezochte vergadering te mo gen zien. Na de vergadering voor geopend verklaard te heb ben, worden de notulen onveranderd vastgesteld. De directeur doet hierna mededeeling, dat in ver band ihet de bü de Tweede Kamer ingediende wijzi gingen der land- en tuinbouw-ongevallenwet, op 29 September J.l. in den Haag een bespreking heeft plaat9 gohad met vertegenwoordigers van alle Bedrijfsver enigingen, teneinde de regeering, aan de hand der in de praktijk opgedane ervaring, van advies te kunnen dienen. Verder doet hij mededeeling, dat de vorig jaar in uitvoering genomen ziekte-verzekering onder de leden een ruime deelname heeft ondervonden, zoodat hier mede in een behoefte is voorzien. Anders is het met de pensioen- en ouderdoms-verzekering der leden zelf. Het belang daarvan blijkt nog niet voldoende bij de leden te zijn doorgedrogen. De financiëele commissie brengt, bij monde van den beer J. A. Alderkamp te Werven, rapport uit. De heer Aiderkamp deelt hierbij mede, dat hij namens de ge- heele commissie spreekt, wanneer h'u waardeert-, de overzichtelijke administratie, zooals die op het kantoor gevoerd wordt, zoodat het ook voor den buitenstaander mogelijk is met de daarbij versterkte toelichting te beoordeelen,, dat de overgelegde verlies en winstreke ning en balans, in overeenstemming zijn met de wer kelijkheid. De financiëele commissie adviseert dan ook de rekening en balans goed te keuren en bestuur en directie te declhargeeren voor het door hen gevoerde beheer. Met dit voorstel kan de vergadering zich, na behandeling der rekening, en balans, geheel vereeni gen. Het jaarverslag, de rekening en balana bevatten on der meer de volgende gegevens: Het ledental vermeerderde, niettegenstaande ver schillende mutatiën, met 159 en steeg tot 7167, welke, ingedeeld in 32 afdeelingen, in alle provinciën geves tigd zijn. Het totaal bedrag verzekerd jaarloon steeg tot f 14.299,586,47, hierin is begrepen een bedrag van f 884.682.10 der Vrijwillige verzekering. In totaal werden 1306 gevallen aangegeven waarvan 20 werden afgewezen als zijnde geen bédrijfs-ongeval o! bedrijfs-ziekte. Hieronder waren 5 gevallen met doo- délpken afloop. Aan 6 getroffenen, welke blijvend in valide werden, werd een levenslange uitkeering toege kend. Terzake wettelijke aansprakelijkheid der leden werd in 6 gevallen schadeloosstelling verleend. De verlies- en winstrekening geeft in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van f 93.685,75. Hiervan moest door de leden worden opgebracht aan premie f 82.775.75 hetgeen voor de groep landbouw oevereenkomt met f 6 per f 1000 jaarloon. Hierbij moet worden opgemerkt dat door de leden bovendien de kosten moesten worden opgebracht, welke komen ten laste der afdeelingen, wegens uitkeering en geneeskundige behandeling ge durende de eerste zes weken der arbeidsongeschiktheid, benevens de daaruit voortvloeiende administratiekos ten. Uit den aard der zaak waren deze kosten in de verschillende afdeelingen varieerend en bedragen vanaf f 2.50 tot f 8 per f 1000 jaarloon. De balans sluit met een debet en credit van f 378,279,67 waaronder een effectenbezit van f 288.100, Aan de in de rekening en balans vervatte gegevens meende de voorzitter nog het een en ander te moeten toevoegen. De reserves voor alle renten zijn volgens zeer veiligen maatstaf berekend en gebaseerd op een 4 rentevoet, terwfjl het effectenbezit, uitsluitend bestaande uit staats- en gemeenteleeningen, benevens pandbrieven van als solide bekend staande hypotheek banken, gerekend naar den koers van aankoop, gemid deld 5 rente afwerpt. Waar verder uit het jaarverslag blijkt, dat voor alle te verwachten lasten voldoende gereserveerd is en daar naast een flinke reserve is gevormd voor algemeene doeleinden, was hy van oordeel niet te veel te zeggen als hij constateerde, dat de N.B.O. zich in financiëel opzicht, krachtig heeft ontwikkeld. Deze resultaten ge ven des te meer voldoening, wanneer wij daarbij in aan merking nemen, dat de omslag 8 lager is dan vorig jaar. Op voorstel van de financiëele commissie werd de beer H. J. Wegerif te Amsterdam wederom als accoun- |tant benoemd. De heer G. van Es te Nieuwe Tonge en J. van Dujj- Inisveld te Zoetermeer, welke periodiek moesten aftre den, respectievelijk als bestuurslid en plaatsvervangend ")8tuurslid, werden als zoodanig herkozen. Tot lid der financiëele commissie werd, wegens pe- iodiek aftreden van den heer J. D. Alderkamp, welke Jniet terstond herkiesbaar was, gekozen de heer D. Treur te Hoofddorp. Als leden der geschillen-commissie werden de aftre dende heeren: Mr. A. T. Vos te Appingedam, J. F. MaBsink te Brommen en H. Eisma te Bolsward, weder ga opnieuw aangewezen. Op voorstel van het bestuur werd het laagste bedrag, "wvoor een vrijwillige verzekering kan worden af- JWoten, bepaald voor personen beneden 20 jaar op 2per werkdag en voor personen van 20 jaar en ouder op f 8.per werkdag. Verder werd op voorstel van het bestuur besloten gébruik te maken van de bevoegdheid, tot vroegere af lossing der obligatieleening over te gaan en reeds dit far vijfduizend gulden uit te loten, welk bedrag met 1 Mcj u.s. aflosbaar zal worden gestold. Na behandeling van enkele punten van hulshoudelij- *en aard ging de voorzitter tot sluiting over, do afge vaardigden en leden opwekkende ook in de toekomst mede te werken tot verderen uitbouw der N.B.O. Mélo ïatisi DE HOOFDDADER GEVAT. Ltm?.lantste weken werd de mijnstreek in Zuld- Kïüi.onveilig gemaakt door een inbreker»- bet .^vie4mtn t0® v«Wef» probeerde op •poot te komen. Het laatste bezoek gold Ter- winselen. waar w eerst inbraken bij den caféhou der Th. Toen de dieven ln de woning waren geko men, nadat se een ruit aan de achtertilde hadden uitgesneden: bewerkten ze met een pools de toonbanklade. Deze was ledig. In een kast ln do keuken vonden de dieven twee portemonnaies met 25 gulden Inhoud. Voorts werden nog ont vreemd eeltige kledingstukken, tor waarde van 150 gulden. Bij den caféhouder S. nabij, staatsmijn Wilhol- mina werden de dieven, verjaagd door den caféhou der, die wakker geworden was. De dieven hadden reeds een ruit uitgesneden. Ten slotte werd nog een bezoek gebracht, aan den winkel van de RH. Coöperatie "Ons Dagelijksch Brood". Met den valaohen sleutel werd de achter deur van den winkel geopend, nadat de dieven over een hoogen muur waren geklommen. Weinig, zaken in den winkel bleven onaangeroerd. Gestolen wer den flesschen wijn. sigaren en sigaretten, manu facturen en geld. In een kartonnen doos werden de gestolen goederen, in hot gehucht Bautsch grootendeels teruggevonden. De dieven bleven on bekend, tot in den nacht van IWIoensdag op Donder dag het de marechaussee en de gemeente-politie van Heerlen gelukte, don hoofddader op den Sittar- derweg te arresteeren en naar de marechaussee kazerne over te brengen. Nader wordt nogi vernomen, dat toen een kost ganger van den heer Knoben, zekere v. d. Heyden, gisternacht 1 uur van zijn werk thuis kwam, hij' tot zijn niet geringe verbazing een inbreker in de gang vond, die. zich ontdekt ziende, het op een loopen zette door de achter 'het huis gelegen wei landen. De kostganger wekte eenige kameraden en met hum drieën gingen zij den vluchteling, achterna, dien zij spoedig op de hielen zaten. Deze trok, toen hij zich bedreigd zag, een revolver en loste op kor ten afstand twee schoten, welke beide doel troffen. L. B. kreeg een schot in het rechterdijbeen, terwijl F. IWL door een kogel in den linkervoet getroffen werd De achtervolging werd toen gestaakt en v. d. Heyden en de twee gewonden begaven aloh naar de op eenigen afstand gelegen marochaueece-kozer- ne, waar tij .den wachtmeester Moeren met bot ge beurde in kennis «telden. F. W. en L. B. werden, na verbonden te zijn, naar het hospitaal! overge bracht. Wachtmeester Moeren ging onmiddellijk op weg met eenige manschappen, terwijl even later de hoofdinspecteur van politie, de heer v. d. Dalder en do inspecteur van recherche, de heer Van Oerie, ook ter plaatse waren. Zonder aanvankelijk een spoor van den vluchteling te kunnen vinden moes ten zij echter weder naar de kazerne terugkeeren, doch op den Sittarderweg komende, ontmoetten zij een verdacht uitziend .persoon, dien ziji eenige vra gen stelden. Daar zij den man niet vertrouwden, gingen zij tot fouilleering over. Zij vonden inbre- kerswerktulgen alsmede een dolkmes en een met zes scherpe patronen geladen browning-revolver in zijm zakken. Het bleek toen spoedig, dat zij den dader gearresteerd, hadden. Op de marechaussee kazerne werd hem een streng, verboor afgenomen, waarna hijl een bekentenis aflegde. De man is ge naamd C. B. S. en afkomstig uit Keulen; hij ia 38 jaar oud. Het onderzoek wordt nog voortgezet. ONDANKS DE BEKENTENIS VAN DEN DIREC TEUR NIET GENOEG BEWIJSMATERIAAL. In de gisteren gehouden raadsvergadering te Joure deed de Raadscommissie verslag van haar onderzoek inzake oorruptie aan de gasfabriek al daar. Het bleek, dat de directeur voknjomdig erkend had nu en dan van leveranciers zoogenaamde steek- gelden te hebben ontvangen. Het was echter dte commissie niet mogelijk ge weest om genoeg bewijsmateriaal te verkrijgen om n. (Van onzen Reiscorrespomdent.) Het duurde geruimen tijd vóór iedereen op de verzamelplaats wa9 aangekomen. Het bleek, dat er maar één varken geschoten was en dat de beide jagermeesters er elk een gemist badden. Ik voelde mij- toen niet meer zoo'n erge stommeling, want beiden zijn ervaren wilde zwijnenjagers. Het vele schieten werd ook opgehelderd, dat wa ren de drijvers geweest, die in boschjes schieten met los kruit, ten einde de varkens, indien zo soms een tukje mochten doon, op te schrikken. We braken weer op, om de tweede en laatste drift af te zetten. De jagermeester vroeg mijl met hem mee te gaan en bij hem te blijven. Terwijl we liepen zag men overal uitwerpselen van varkens. Het was mijl te voren bijl de eerste drift ook aJl opgevallen, dat de dieren zeker soms do smalle bergpaden volgen, want overal uitwerpselen en voetafdrukken. Toch schijnen zij zulk een pad nooit geheel te volgen, maar te prefereeren door de struiken te dringen. Wijl bezetten tezamen op een na den laatstcn post waarvandaan we een .prachtig uitzicht hadden. We stonden op een bergkam, links beneden lagi de vlakte met het meer, recht voor ons lagen de ber gen. waar onze vrienden waren opgesteld en daar achter die. waar wij, de eerste drift gehad hadden. Wij hadden nog een poos den tijd, want de drijvers waren nog niet begonnen. Mlarica hield, on® gezel schap. Het was inmiddels half twaalf en geweldig warm geworden, zoodat we blij waren wat schaduw te vinden onder een steeneik. De jagermeester leg de mij uit. dat de dieren uit de vlakte en langs de helling opgedreven, bijna zeker langs ons zouden komen en wiji beiden een kans zouden krijgen. Het vorige jaar, vertelde bij, waren er hier drie stuks geschoten Het was werkelijk een ideaal plek boven op een bergkam. Een geheel open terrein rechts. ,dat zwak helde, dus men kon de dieren zoowel 'als zijl langs kwamen als wanneer zij' langs waren, nog onder schot 'nemen. Hij .had mij patronen met rook-zwak kruit gege ven en er werd afgesproken, dat ik eerst zou schie ten. Wij hoorden in de verte geweervuur, de drift was begonnen. Zeer in spanning keek ik naar het struikgewas in het dal en langs de hollingen, niets bewoog zich'. De drijvers werden zichtbaar, ik vond dat er slecht gedreven werd, veel te veel een troep je mannen bijeen inplaats van goed verspreid. Aan den overkant van ons zat de tweede jager- meester. Ik nam zijn positie goed op, opdat ik niet in zijne richting zou vuren. Ik moest onwillekeurig denken aan hetgeen eens in Indië op oen wilde zwijnenjacht gebeurde. Eén der Jagers vond, dat er bedenkelijk in zijn richting geschoten werd en riep: „Zeg, let eens wat op. ik ben geen varken" waarop het lakonieke antwoord volgde: „dat weet ik nog zoo net niet". We wachtten geduldig, zagen de drijvers steeds meer naderen, maar geen wild zwijn verschoon. De drif liep af zonder dat iemand een kans kreeg. Michel was woedend, 's Morgens had men hem gezegd naar beneden te gaan. terwijl hij boven had willen blijven staan, op de plek waar juist later de varkens vooibijl gingen den berg af. Nu had hij in de vlakte willen 'gaan afzetten om een soort sluitpost te maken, maar neen, hijl moest op den berg. Door onoordeelkundig drijven waren de var kens achteruit gegaan en langs den plek, die Mi chel had willen bezetten. Arme Michel I Hij zag er zoo leuk' uit, precies een rooverhoofdman uit een operette, met zijh leuke bruine gezicht, opgedraaide snorren, gezellig, iets slordige, maar feitelijk onberispelijke en hem goed staande kleeren, feitelijk niets anders dan broek en hemd. Met zijn gordel met patronen, revolver en hartsvanger. Iedereen, die aan onze plek kwam, hetzij jager of drijver, ging liggen, de honden van de drijvers schoven dicht naar hun baas toe, het werd een schilderachtig troepje. Weer dacht ik' aan een komltadji. Ik zou niets verbaasd zijn geweest, wanneer er plotseling een govecht onstaan zou wezen of indien we plotseling door ooldaton omringd ge worden en govangen wonomen zoudon zijn. Het was de zuivorsto romantlekl Wo wandelden allemaal bergaf naar het café in het dorp. MHJn vriend on ik blevon daar echter niet lang. Wij hadden te veel honger om met een kopje Turksche koffie tevreden te zljtn en wandeldon spoedig verder naar het station. Onze wagon, was Juist open gemaakt en wo konden dus nietig voor ons eton on drinkon gaan zorgen, Daar het inmid dels bijna twee uur was gowordon. smaakte het bost. Opoons werd ons door eon Turk, die Achter ons zat te maaltijden, wat gehakt aangeboden. Ik boot er ln on groo-te hdlp. knoflook, ik ronde naar buiten en spoog het uit. Brrrr! Gelukkig had onze Turkscho Jachtgenoot het niet bemerkt of hield hij zich uit beleefdheid zoo. Een flinke elok whisky bracht mij, woer ln Ihet ovenwloht. Dit lijkt eon paradox, want meestal raken do menschen door whisky uit hun ovenwicht. Ik kan echter veraoke- ron, dat het bij mij in orde waa. De Turk bood ons heel vriendelijk nog vruchten aan, maar daar het granaatappels waren, bedank ten wij. Het is werkelijk' typisch, met welk eigen aardig eten zelf® de deftigste en rijkste Turken tevreden zijn. Een granaatappel is naar mijne mee- ning niets anders dan de gedegenereerde achterneef van een sinaasappel met overdaad van vellen on pitten. Turken zijn er dol op, vliegen en wespen ookl Ziehier de uitzondering op het gezegde: het zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen. Inmiddels was het wilde zwijn aangesleept en toen even Later de gelukkige schutter arriveerde, woerd het feest. Een jongmensch, antwoordende op den naam Chariie, had eon banjo en ging op de treden van ons rijtuig zitten. Even later klonk een soort dansmuziek en daar begon de gelukkige schut ter een prachtige krijgsdans rondom het wild uit te voeren. Het was kostelijk:. Steeds doller werd de muziek, steeds doller de dans, een der andere la gers kreeg eeen bevlieging om mee te doen, even later volgde een ander diens voorbeeld en werd het. een allerkoddigste vertooning. O'p het perron stonden de deelhebsters en deel hebbers aan de jacht, eenigen der hoofddrijvers moe digden hun kameraad Charlie aan en klapten in de handen. Midden op het perron lag het ongelukkige varken, de kop met de stevige slagtanden lag als het ware nog grimmig toe te kijken en daaromheen sprongen drie lenige Levantijnen als Indianen rond. Het was praohtigt De trein was nog niet op komst, men had' dorst gekregen en ging wat gebruiken voor een soort sta- t ionskof f tehuis. Hier werden ook allerlei foto's ge nomen. Daar werd de trein gesignaleerd en was al spoedig het heele gezelschap in het spoorrijtuig. We werden aangehaakt en een kwartier later spoorden we naar Sinyrna. Inmiddels was het varken in 5 stukken gehakt en kreeg elke dame haar deel. Het regende raad gevingen hoe het beest moest toebereid worden. Iemand beweerde, dat men het vleesch eerst fn melk moest leggen, een ander zei. neen. azijn; een derde opperde roode wijn. maar toen meende ik toch te moeten opmerken, dat ik beter vond den rooden wijn bijl het verorberen van het vleesch in een glas te schenken en aldus te genieten. Voor we wegreden, keken wij allen nog eens naar de bergen waar wij gejaagd hadden- Prachtig mooi lagen de bergen in allerlei kleuren in hot zonlicht te baden, terwijl de heete Lucht boven het dal vroolijk! tintelde. Het werd eerst een vrooÜJke terugrei®, ChArlie speelde den banjo deze en gene zong een lied. langzamerhand echter verflauwde de atemming, de dag was te warm en daardoor te vermoeiend geweest. Vooral bijl do dames was het merkbaar. Eere aan onze landgenoot©, die nooit te paard ge zeten, maar alles geloopen had en nu nog flink, frisch en vroolijk was. Ik was onwillekeurig bij den jagermeester te land gekomen, die mijl allerlei ervaringen uit zijn rijke varkensjachHeven vertelde. Eén paar keer waren er wel eens ongelukkon voorgekomen, doordat eon aangeschoten varkon den echutter atta- keerde en deze zich niet behoorlijk kon verweeron. Vandaar dat de meeste Jagers dah ook? een harts vanger en sommigen zelfs een revolver droegen. Vooral wanneer het echtpaar eamen met hun kroost aan den wandel is. is het gevaarlijk. Dan ziin er allerlei kansen. Primo men schiet vader dood en wordt door moeder geattakeerd, eecundo men schiet moeder dood en wordt door vader geatta keerd, of tertio men verwondt vader en die atta- keert. Die kansen, zei mijn verteller, had ik nu allemaal geloopen. want mijn buurman, een erva ren Jager, had het troepje, waarop ik geschoten had wel niet gezien, maar duidélijk gehoord en ge constateerd. dat er twee volwassen en een stuk of drie jongen geweest waren. Het komt er dus eigenlijk op neer, dat nu ik mis geschoten heb. het maar goed geweest is. dat ik absoluut misgeschoten heb. want volgens mijn ver teller zou' het zwijn op mij gezeten hebben, voor dat ik. die niet aan zwart krult gewend ben. aan don rookwolk gewend ware geweest. Zoodat de Generaal uit de Hoagscho Post. die tij dig duizelig werd. misschien, nog zoo dom niet heeft o-odaan. Toch was ik gaarne weer op de zwljnon- larJht gegaan. luist hot feit. dat, men met dit wild nersoonlijk ook gevaar loopt, geeft er zoo voel aan trekkelijks aan. Ik had al gezorgd voor een ander geweer on voor patronen met, rookzwak krult, maar er zal niets van komen, daar ik op rei» ga nnnr Angora en elders on er. als ik tomben, een tijdlang niet meer gejaagd wordt. Vooral Miohnl betreurt het zeer. Ik niet minder. Toch betwijfel ik of Ik weer ooit zulk non» kans zoiukrijgen. Het wa» een prachtkans. Had Ik meer ervaring gehad, dan had ik het dier even vorder laten doortrokken tot aan de kleine open plek. Tk was nu te bang do kans te verspelen en schoot zoodra ik iets van het dier rag, on toen er nog te veel hout tusschon waa. 'Zoo verspeelde ik den kans van mijn leven en poedelde meesterlijk een groot wild zwijn. Ik voel mij al» de Gen praal in de Haagsche Post nu ik «chrljf en eindig du» maar: ik ben erg dui zelig! te doen blijken dat de gemeente door de handeTTn- Sn van den gssdlreoteur schade sou hebben gele- n. waardoor slj dut voor het voorttellen van eenige strafoplegging aan den directeur niet de noodige motieven had. De gemeenteraad vereenigde zich met algemeene stemmen met de conclusie van de commissie. Hier mee is deze kwestie van de baan. DE INDENTITEIT VAN HET VBOUWENLIJK IN DE RONDDRIJVENDE KIST VASTGESTELD. Het. raadselachtige mysterie van het vrouwenlijk in een ronddrijvende kist in de Rotterda/msche Waal haven, is reeds op-gelost. Uit het politieonderzoek is het volgende gebleken: Dezer dagen is bij de Haagsche politie een anonie me brief ingekomen, waarin werd meegedeeld, dat op een hofje aldaar abortus gepleegd was en dat het slachtoffer zou zijn vervoerd in een duiventil. Toen nu uit de dagbladen bleek, dat te Rotterdam het lijk van een vrouw in een duiventil gevonden was, heeft de Haagsche politie zich onmiddellijk met de Rotter- damsche in verbinding gesteld. Gisteravond is de Haagsche politie per auto naar hier gekomen in ge zelschap van twee zusters van de overleden vrouw, die het lijk in bet ziekenhuis als dat van haar 20-ja rige zuster hebben herkend. Het slachtoffer Is eeni gen tijd dienstbode geweest in Den Haag, maar voor korten tijd is zij uit dien dienst verdwenen. Geble ken is, dat het meisje een baby verwachtte. Zij had geen ouders meer en is toen in Den Haag bij een aborteur gaan wonen, die haar naar alle waarschijn lijkheid Zondagavond in behandeling heeft genomen. Tijdens deze behandeling is de vrouw gestorven en de aborteur heeft toen haar lijk in het bewuste dui venhok gepakt, gewikkeld' in twee dekens. Het dui venhok is toen opeen handwagon geladen en daar mee is men naar Rotterdam gereden, waar het Maan dagavond laat in de Waalhaven is geworpen. Dien avond hebben oen schippor en zijn vrouw ter hoogte van de plaats, waar later het lijk gevonden werd, eenige menschen waargenomen, die iets dn het water gooiden. Omdat het echtpaar in do veron derstelling verkeerde, dat een matras of iets derge lijks werd weggeworpen, is er geen verdere aandacht aan besteed. Een vrouw, die bij deze zaak betrokken is, is door de Haagsche politie gearresteerd. De man is nog voortvluchtig. De courantenberichten leidden tot een spooa I Uit eon onderhoud, dat de N.R.Crt. met den com missaris van politie gehad heeft, vertelde de 'laatste Zoodra Dinsdagmorgen ln de Maden de (berich ten verschenen over het te Rotterdam gevonden lijk, heeft de Haagsche politie verband gezocht tus- schen dit feit on een geval, dat haar, door middel van eon anoniemen brief ter oore was gekomen, ln welken brief sprake was van een overleden vrouw en van een duivenhok. Het onderzoek in deze laat ste zaak, welke op dat oogenblik nog vrij duister was, werd voortgezet. In de woning op het hofje werd de 21-jarige bewoonster aangetroffen. 'Zijl is aangehouden en voorloop!# opgesloten. Haar man en een kostganger waren afwezig en zijn sedert dien niet teruggekeerd. De echtgenoot staat als souteneur bekend. Intusschon was het ook gelukt de zusters van de vermiste vtouiw op te sporen en gisteravond Iaat is de Haagsche politie met beide vrouwen per auto naar Rotterdam gekomen. Deze zusters wisten toen wel dat de vrouw verdwenen was, maar waren er nog niet mee in kennis gesteld, dat men ver moedde. dat het in de Waalhaven alhier gevonden lijk, het hare was. Op het bureau aan de Nassau- kade hebben zij1 de kileeTen met groote stelligheid herkend. Daarna is den beide vrouwen medege deeld. dat haar zuster om het leven was gekomen. Nog denzelfden nacht is haar daarna het lijk ge toond en dit hebben zijl herkend. Een raadgeving van een onbekende door de telefoon. De'chef van de Haagsche 'zedenpolitie, heeft nog oen belangrijke aanwijzing gekregen. Een man. die onbekend wilde blijven, heeft hem telefonisch den raad gegeven om maar eens in de Limburg Stirum- straat te gaan kijken. Hieraan werd nog de mede deeling toegevoegd, dat twee mannen op ©en hand kar een duivenhok hadden vervoerd. Het noemen van de van Limburg Stirumctraat was voor de politie aanleiding om in een woning van een der hofjes van die straat een onderzoek in te stellen. De bewoners Weken niet thui® te zijn Hierin vond de politie aanleiding om direct aan alle politiesecties opdracht te geven tot aanhouding en voorgeleiding van die bewoners over te gaan. Na deze sterke aanwijzingen te hebben gekregen heeft de politie zich begeven naar de Hekkenlaan, waar de moeder van vrouw van KL woont. Hier werd de vrouw met haar twee kinderen aangetrof fen en werd tot aanhouding van de vrouw overge gaan. In de hofjeswoning was bovendien nog een prentbriefkaart, gevonden, waarop een adree aan de Am ster damsche Veerkade stond vermeld. Bij onderzoek aan dit adres bleek, dlat daar een Dultsch dienstmeisje genaamd Liesje T. 20 jaar oud, had gediend, maar dat deze sedert 30 November jl. was vertrokken. Dezelfde initialen kwamen voor op het ondergoed van het te Rotterdam gevon den lijk. De aangehouden vrouw erkende dat sedert Woensdag van de vorige week een Duitech meisje bij haar thuis is geweest. Zij beweerde echter, dat meisje niet te kennen. Wel eon zuster van het meisje. Zondag zou haar man, nadat zij evon uit was geweest haar hebben medegedeeld, dat het meisje was vertrokken, Do vrouw zou haar daarna niet moer hebben gezien. De politie hooft vervolgen» met behulp van don vreemdelingendienst tw/oo zusters van. het meisje lnton opsporen, die er van op de hoogte waren, waar hun zustor zich bevond. Vrijdag hadden zij baar nog opgezocht on haar aangetroffen op den divan. Do behandeling zou toon nog niot zijn ge«chied. Zondag 1® een van do zustor» er nog gewoest, maar toon vond zij de deur gesloten. Waar hot. meisje door toodoon van de zus ter» in do van Limburg Rilorumatraat is terecht gekomen, achtte de politie tormon aanwezig belden ook voorlooptg aan te houden om een onderzoak naar ovontueele medeplichtigheid in te stollen. Het bleek evenwel, dat zij waarschijnlijk niet op de hoogte waren, dat haar zuster overleden wa». Naar do belde bij de politie bekende mannen, wordt nu nog gezocht ZIJ heeft alle hoop, dat de mannen, die waer- »ehljnlljk geen of weinig middelen van bestaan hebben, spoedig hier of daar sullen worden aan gehouden.

Schager Courant | 1927 | | pagina 9