SchagerCourant In het land van Ster en Halve Maan. ERW Tweede Blad. Te veel leerlingen per klasse. Gemengd Nieuws. Ma stei Uit Siberië gevlucht Een lichtfeest in Frankfort a. d. Main. De ontvangst in Pergamos. ier Het Pachtvraagstuk. Een vreemdsoortige aanklacht Een jonge vliegster. Sneeuw. Voor een moord in Frankrijk. Ernstig brandgevaar voor Liverpool. Schandelijke misdaad bij Mee gepleegd. Donderdag 15 December 1927. 70ste Jaargang. No. 8170. )ec. .TEN, heer EEN ADRES VAN VOLKSONDERWIJS. Volksondewijs heeft een adres gezonden aan de regeering en volksvertegenwoordiging, inzake liet aantal leerlingen per klasse bij' het 1. en het u. 1. o. waarin het hoofdbestuur opmerkt: dut het met groote bezorgdheid in steeds toenemende mate ziet de buitengewoon groots moeilijkheden van het on- deirwijis op de lagere, -zoowel bizondere als openbare polen, in verhand met het groote aantall leerlin gen per klasse en het op honderden en honderden laatsen ten plattelande groot aantal leerlingen ider 'leiding van één leerkracht; dat de doorwer king van het huidige artikel 28 van de lageronder- wijswet met het stelsel van 48 leerlingen voor het lager en 30 voor het uitgebreid, lager onderwijs per door het rijk betaalde leerkracht, sedert Juli 1924 dch het eerst voor kleine scholen, maar niet weinig ook voor grootere op onrustbarende wijze doet gevoelen in het ontstaan van voor het geven van vruchtdragend onderwijs ondeugdeflijke rplanll toestanden; dat het te voorzien is, dat met de aan staande invoering van de zevenjarige leerplicht de daardoor te wachten vermeerdering van het aantal leerlingen biji het bestaanden 48—30 stelsel in veel gevallen niet gepaard zal gaan met een vermeerde ring van het aantal werkkrachten, waardoor de bestaande moeilijkheden voor het onderwijs in ver band met de grootte der klassen nog steeds staan vermeerderd te worden; dat dit 4830 stelsel in een jff verbijsterend groot aantal scholen, ook in verhand B mü 2 wet de grootte der lokalen, leidt tot het op de zon- ^1 derlingste wijze bijeenvoegen van allerlei leerjaren en gedeelten daarvan onder de leiding van één leer kracht, voor welke laatste het lesgeven en heel ïijn arbeid noodzakelijk wordt het- vervullen van een functie, die met een ook maar ©enigszins ideële ipvatting van zijn taak weinig gemeen kan hebben en zijn beroepsliefde in bedenkelijke mate wel moet doen verminderen; dat bijl het in dezen ontbreken van oificieele gegevens en cijfers het jongste re- ceeringsverslag over den toestand van het lager on- pp denvijs is dat over 1923—1924 noch de regeering, t.u., oi noc:h de volksvertegenwoordiging onkundig, kan. gelen 50 tiJL) Pmktrmvt rzJJ* vroofe*, 4* wx Jrj niet alleen waardeloos zou zijn, maar de exploitant nog geld toe moest hebben. Dit wil dus zeggen, dat bij een belooning van den landbouwarbeid van 45 a 50 ets. per uur bij de tegenwoordige productieprijzen alle kleiboeren in Groningen, die een geheel vrij bedrijf hebben, hun in den grond gestoken vermogen kwijt zouden zijn. Dat dit bij hen met een vrij aanzienlijke hypotheekschuld reeds bij een veel geringere loonstij ging het geval zou zijn, spreekt vanzelf en wat de re geling zou brengen voor den zoo talrijken kleinen i eigengeerfden boerenstand op do zandgronden in Oos ten en Zuiden is eveneens duidelijk In 't kort gezegd, wil schr. betoogen, dat de geheele regeling zal neerkomen op onteigening zonder schade vergoeding, waarvan niet slechts groote grondbezit ters, maar ook tal van kleine, vooral de eigengeërfde boeren, de dupe zullen worden en wel in sterkere mate, I waar zij op slecihteren grond hun bedrijf uitoefenen en I minder kapitaalkrachtig zijn. Door zich blind te staren op het pachtvraagstuk I heeft men aan 58 van den Ned. boerenstand blijk baar niet gedacht. Daling der grondprijzen is immers van ouds steeds het groote gevaar geweest voor ge^ erfden met hypotheekschuld. Is zulk een daling een ge volg van den natuurlijken loop der dingen, clan kan men er in zekeren zin in berusten, anders staat het. indien zij zou voortvloeien uit een ingrijpen der re- geering. Schr. besluit eindelijk met den eigengeërfden boe- ren de wenschelij'kheid in overweging te geven, van het voeren eener actie, om te bewerken, dat het vraagstuk meer in verband met hun belangen worde beschouwd en daarmede geen oogenblik langer te wachten, nu het pachtvraagstuk in de sfeer der practische politiek is gekomen. kost arde vro te Leve bij den erbuurt —60 jaai DE TOESTANDEN ZUN NOG HETZELFDE. Een Russische socialist, die na een jarenlange ge vangenschap uit Siberië is ontvlucht, heeft aan de „Vorwërts" een en ander medegedeeld omtrent zijn wederwaardigheden. Hij. vertelt: Al'le politieke gevangenen komen eerst in de z.g. binn-engovangenis dor Gpoe te Moskou, een voor malig hotel, dat biji voorkeur aan de buitenlandsche «i«dozentu# vwdt fcurt «r nog *1* itwtM u;tzl«t *n dus ««n gunstig*n indruk maakt. Maar van het eigenlijke regime, een streng isolement ®oo- ala zelfs het tsarisme niet 'kende, bespeurt de bui tenwereld niets. De gevangenen krijgen Reen bezoek, zij mogen niet op de binnenplaats wandelen. 'De opzichters zijn gewoonlijk1 Letten, die geen woord spreken en als automaten hun werk doen. ■Gedurende het transport naar Siberië moeten de gevangenen languit in de wagons liggen, zitten of opstaan mogen zij: niet. Deze maatregel heeft ton doel vluchtpogingen te verhinderen, welke nu en dan zijin voorgekomen. iD'e ballingen in Siberië bestaan udt de volgende categorieën: la. leden van socialistische groepen, I die ook in de ballingschap georganiseerd zijn; 2o. opruiers tot staking: 3o. studenten, die voor zelf-1 bestuur hunner academie zijn opgekomen; 4o. gees telijken (vooral in den tijd der confiscatie van ker- kolijke goederen); 5o. witte-gardisten; 60. Nepman- nen. speculanten, prostituées enz. In de behandeling der gevangenen in Siberië is de laatste jaren, in vergelijking met den tsarentijd, volstrekt geen verbetering gekomen. Integendeel, de toestanden zijn ernstiger. Wanneer blijkt, dat de ban nolingen op een plaats beginnen te wennen, worden i zij. vaak opnieuw naar- nog afgelegener plaatsen go- dep-orteerd. Na afloop van den straftijd duurt het soms nog eenige maanden voor do gevangenen wor- j den vrijgelaten. Voor hun levensonderhoud ontvan- gen zij' zóó weinig, dat zij' ternauwernood hot aller noodzakelijkste kunnen aanschaffen. Na. zijn terug- keer in zijn woonplaats staat de ontslagen politieke gevangene nog onder een zoo scherp politietoezicht, dat zijn „vrijheid," meer op een voortzetting van den straftijd gelijkt. STEDELIJK SCHOON EN RECLAME. Men schrijft uit Frankfort a. d. M. aan de N.R'.Ct.: De burgemeester van Frankfort, dr. Landmann, heeft in de weinige jaren, die hij nu aan het hoofd der gemeente staat, een kring van betrekkelijk jon ge. vooruitstrevende, kunstzinnige menschon om zich heen verzameld. Frankfort, door zijn ligging daartoe trouwens ook bestemd, is daardoor in de laatste jaren, moer nog dan vroeger, het middel punt geworden van een zeer groot en belangrijk deel van Duitschland. De muziektentoonst©Uing al hier. die in den zomer van dit jaar een zoo groot DING en noch mag zijn van den werkelijken toestand; dat toch door het verzamelen van gegevens op dit ge bied van de zijde van onderwijisvereenigingen het laatste nog door de statistiek-commissie van de zijn de van den Roomsch-katholieken Onderwijzersbond ten duidelijkste met cijffers is aangetoond, hoe ontstellend de toestand in dezen is; dat de Lager- ondenvijswet 1920 in de toepassing van haar begin sel van financieele gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs het ontstaan van een buitenge woon groot aantal kleine schooltjes in de hand heeft eewerkt en dit nog steeds doet, in verband waar mee regeering en volksvertegenwoordiging' de voor waarden hebben te scheppen, waardoor de moeilijk heden bij, het onderwijs, niet het minst juist In kleine scholen, zooveel mogelijk kunnen worden ondervan- Ken; dat in de overgangsbepalingen van de Wet van 30 Juni 1924 is neergelegd, dat op 1 Januari 1930 het 48—30 stelsel zal worden vervangen door de cijfers van die van de technische herziening van 16 Februari 1923; dat in verband met bovenstaande beschouwingen een terugkeer tot betere verhoudin gen op dit terrein niet tot dien datum mag worden uitgesteld en het leerlingen-aantal per leerkracht noodzakelijk moet worden teruggebracht tot die van de bepalingen van de oorspronkelijke lager onder wijswet 1920. Daarom dringt het in het belang van de volksont wikkeling in haar geheelen omvang, waarvan goed lager onderwijs toch de basis heeft te wezen, èn in dat van ,6011 noodzakelijke beroepsliefde van de on derwijzers en onderwijzeressen het hoofdbestuur van Volksonderwijs de vereeniging van thans ruiim 41.000 leden, waarvan meer dan 39.500 ouders van op de lagere school gaande kinderen er bij regeering en volksvertegenwoordiging ten ernstigste oo aan. art. 28 van de Langerond erwijawet 1920 zoo te wijzigen, dat voldaan worde aan wet en redelijke verhouding tusschen het aantal leerlingen en dat der door het rijk te betalen leerkrachten, heeft te vragen, in den zin der daarin voorkomende oorspron kelijke cijfers. OP EEN DWAALSPOOR. De landbouwpolitiek op een dwaalspoor. Dat Ia de titel van een artikel in het Alg. Ned. Landbouwblad van den heer J. Smit (den oud referendaris van Land bouw te Voorburg) en waarin hij er op wijst, hoe er sedert tientallen van jaren geen jaar voorbij is gegaan, zonder dat bij de behandeling der begrooting het pacht vraagstuk ter sprake werd gebracht en dat de minis ters zich er behendig aan wisten te onttrekken, hun handen in dat wespennest te steken. Thans echter schijnt dit anders te zullen worden en het pachtvraagstuk komt naar de heer Van der [Sluis in de Kamer opmerkte in de sfeer der prac tische politiek. In tegenstelling met den heer v. d. S. acht de heer Smit het nog niet zoo zeker, dat dit ge lukkig is. Naar zijn meening zal een poging tot oplos sing van het pachtvraagstuk of op niets of op ontred dering uitloopen der agrarische verhoudingen. Hij heeft baarbij bepaaldelijk op het oog het meer en meer op üea voorgrond tredende streven, om door middel van «en herziening der pachtwetgeving de belooning van «en landbouwarbeid te doen stijgen ten koste der grond prijzen. Er bestaan bij de voorstanders eener diep-ingrijpen de pachtregeling volgens hem verschillende dwalin gen. Een ervan bestaat daérin, dat men uitgaat van een toestand, welke al zéér met de werkelijkheid in rV- v' n-1, als zou de Ned" cultuurgrond hoofdzake lijk in het bezit zijn van groote grondeigenaren en wor- «en geëxploiteerd door pachters. Hij beciifert dan, dat 58 van den grond geëxploi teerd wordt door eigengeërfden, zoodat wel degelijk onderzocht moet worden welke voor deze groote groep de gevolgen zullen zijn van maatregelen, die ten doel nebben loonen te doen stijgen ten koste der landerij- pryzen. Na dan te hebben betoogd, dat om dat doel te be reiken, eerst een groot complex van maatregelen noo dig zal zijn, betoogt schr. dat zoo het dalen der land- Pryzen niet vanzelve geschiedt als gevolg van het da len der pachten, dan zullen ook déarvoor weer spe ciale maatregelen noodig moeten zijn. En om iets van beteekenis voor de loonen te bereiken, zal de daling biet gering moeten zijn! Hf heeft aan de hand van cij fers 'van het Gron. landbouwboekhoudbureau over de drie jaren berekend, dat bij een arbeidsloon van 45 a 50 ets (dat is pl.m. 75 méér dan thans be- taató w°rdt, en een cndersemingsloon van f 50 per «-A, (dd, dus f 2600 voor een flinke kleiboerderij van (Van onzen Reiscorrespondent.) Waar was de Vali? We zijn, omdat we geen Turksch verstaan, er nooit achter gekomen, waar de Vali eigenlijk was, toen we aankwamen, maar we bemerkten al spoedig, dat hij orders gegeven had, om goed voor ons te zorgen Reeds dadelijk, werden we door autoriteiten opgevangen, n.1. door don Kalmakan (hoofd van hei district), den burge meester en andere civiele en militaire autort.eit.cn. Nadat we voorgesteld waren, wandelden we gezamen lijk verder. Het wa9 druk in Pergamos. dat toch reeds een garnizoensplaats zijnde, nu tengevolge der .plaats hebbende manoeuvres, heel wat militai ren herbergde, die de straten vulden. We kwamen langs een groot gebouw, dat wij voor een kazerne, met beneden een cantine, aanzagen en aan den overkant was een ander hel verlicht ge bouw, dat op een officiers-casino geleek en waar blijkbaar een groot diner was. Wij vermoedden, dat hier onze Vali Pacha weil aan zou zitten. Niet veel verder kwamen wij; voor een mooi huis met een groote, ruime ingang. De burgemeester verzocht ons binnen te treden, dit was zijn woning. Wij kwamen eerst in een overdekte binnenplaats, die verderop in een open hof uitliep. Men verzocht ons rechts de trap op te gaan en wees ons een keurig gemeubelde groote kamer, gezellig gemaakt door vazen met bloemen aan. Wij1' traden binnen. Wat nu? zei Pichogiru! Do Vali zou voor onze slaapgelegenheid zorgen, was dit nu ons slaapvertrek? Onmogelijk, er was j maar één betrekelijk smal bed en ik maakte dade- i lijk de opmerking, dat het van mijn kant unfair zou wezen van de partij te zijn, daar mi»n corspu- j lentie geen plaats voor anderen zóu overlaten. I Wij wisten niet beter te doen dan uit die kamer te gaan en tegen Azis Bey te zeggen, dat eerst onze dame en daarna wijl graag, even de handen wilden wassefhen en dat we zeker later wel zouden hooren, waar onze slaapkamers waren. We gingen weer I naar beneden, er werden stoelen gebracht en zoo j zaten we al heel gauw in een met tegels geplaveide kille vestibule te wachten op de dingen die komen zouden. Intusschen ging de kolonel aan een fontein in die zelfde vestibule of voorhal gezicht en handen wasschen. We kregen het vrijl koud en zelfs een kopje koffie kon ons niet meer in halma brengen. Na geruimen tijd werdon we weer verzocht naar hoven te gaan. Daar was in het portaal een tafel voor zeven personen gedekt. Wijl drieën, Azis Bey, de kolonel, diens reisgenoot en de burgemeester zaten aan. Wie was die reisgenoot.? We hadden den Vali wel hooren vertellen., dat er ook iemand naar Per gamos ging om filmopnamen te doen, maar hadden geen flauw idéé wie dat was. Welnu, de reisgenoot van den kolonel was de filmman. Hij sprak geen enkel woord eener vreemde taal, dus droeg niet tot de conversatie bij. Het maal. dat uitstekend toe bereid was. werd rustig verorberd. We dronken donziko (raki) en isoms dronken we elkaar toe. Het maal was afgel-oopen. we bleven onder het genot van een kopje Turksche koffie nog wat zitten en gaven toen den wensch te kennen naar bed te gaan. Waar dat bed zou' zijn en hoe dat bed zou zijn, was nog steeds een groot dat wij' met ons drieën niet vermochten op te lossen. Toen we 'beneden kwamen was daar een gewel dige gewapende macht tegenwoordig, n.1. een zestal gendarmen onder commando van een sergeant en nog wat stedelijke politiedienaren. Die waren klaar blijkelijk gerequireerd om onze bagage, die aan vankelijk hier afgeladen was, te dragen. Mijn oude Burbery trenchcoat had de eer door een stedelijk dienaar van den heiligen Hermandad te worden ge dragen. De stoet zette zich in beweging, het ging in de richting van het gebouw, dat. wijl voor oen ka zerne hielden. Men ging een ruime poort met mili taire bewaking door en 200 naar een groot plein, sloeg links af een trap op, die uitkwam midden op een gang. Daar stonden een paar soldaten op wacht. De cortége sloeg links om. ging een paar treden op, liep den gang ten einde tot aan de laatste deur rechts, die open gemaakt werd. Een ruime kamer met twee bedden, verder niets. Slaapkamer voor meneer en mevrouw. Ik nam af scheid' en de cortège ging rechtsomkeert. Naast mij liepen Azis Bey, de burgemeester, en de kolonel van de gendarmerie, voor en achter mij liepen een tien tal gendarmen en politieagenten. Toen ik de enkele treden weer af ging, zag ik in het verdere gedeelte van den gang wel een dozijn schildwachten. Ik dacht, wat zullen mijine vrienden, die mij aldus zien verdwijnen, denken? Dat ik met groot, eerbe toon naar mijn kamer of onder heel sterk poli tic- en militair cel ei de naar den prison gebracht wordt? Al sooedig werd een deur open gedaan en zag ik een heel eenvoudige kamer, waarin een bed. Er werd afscheid genomen en ik was alleen. Even later lag ik te bed en sliep, luisterende naar het eentonig, geluid van het heen en weer loopen der schildwach ten, 9poedig in. Plotseling werd ik wakker. De wacht werd afge: lost. Gelukkig had ik nog slaap genoeg en lag niét lang wakker. Toen ik den volgenden morgen in mijin pyama en kimono op den gang kwam, werd ik door de schildwachten gesalueerd, alsof ik in het tenu van veldmaarschalk gekleed was. Inmiddels bemerkte ik, dat de Vali al present was en hoorde hem eerst op straat afscheid nemen van den Oostenrijksdhen igezant en diens vrouw en toen tegen mijn vriend roepen, dat hij boven kwam. Ik ging mij intusschen. zooals ik altijd, indien ik geen bad kan krijgen, doe, lekker met koud water 1 afpoedclen. waa net klaar met afdrogen, toen aan de deur geklopt werd en ik de stem van mijn vriend hoorde, die riep doe even open. Ik deed open. Hoor eens hier, zei 'hij. ik heb den Vali bij' mij, die wil je opzoeken. Het volgende oogenblik had ik mïjtn vriend buiten de deur en de grendel er voor. Ik hoorde mijn vriend den Vali vertellen, dat ik ongekleed was. waarop die in lachen uitbarstte en riep. toch moet hij open doen. ik wil hem goeden morgen wenschen. Meteen begon hi.i' de deur te bombardeeren. Ik schoot als een haas mijn kimono aan. en deed open. De Vali, mijn vriend en eenige autoriteiten kwamen binnen, om miji hartelijk goe den morgen te wenschen en te vragen, hoe de tocht van den vorigen dag mijl bekomen was. Aldus ont ving ik, slechts gekleed in een kimono, om ongeveer acht vuur 's morgens, de Vali van het Viillayet Simyr- na. Kiazim. Pacha. en zijin staf. Ik liet de heeren uit, de schildwachten brachten de honneurs, en zoo wel de anderen als ik daverden van den lach. Ik kleedde miji zoo spoedig mogelijk aan en ver nam, dat de Vali tevoren reeds bloemen aan me vrouw gebracht had. IWij werden' nu, met klein gevolg, naar het huis van den burgemeester geëscorteerd. Het bleek, dat de Vali daar in de mooie kamer, welke wij gezien hadden, gelogeerd had en ons nu in de hal voor het ontbijt wachtte. 'Enkele officieren en Azi® Bey waren eveenens genoodigd en spoedig deden we ons te goed. In vorige artikelen heb ik verteld over onze vergeefsche pogingen om hard gekookte eieren voor het ontbijt te krijgen. Welnu, dit was den Vali ter oore gekomen en deze vertelde nu. dat hij. order gegeven had, om ons extra hard gekookte eieren op t.o dienen. De eieren kwamen, maar.waren niet hard. Zelfs de macht van een Vali Pacha bleek niet 'groot genoeg om ons harde eieren aan het ont bijt te bezorgen. We deden natuurlijk alsof we ze steenhard vonden, maar toen we later onder ons waren, zei ik: wellicht kan de Gazi (president der re publiek) het tot hard' gekookt6 eieren brengen, maar ik begin zelfs daaraan te twijfelen, We bleven wat napraten, want de Vali wilde mijn oordeel over sommige zaken weten. Daarna werd afgesproken, dat wij de ruines van Pergamos zouden gaan bezichtigen, terwijl de Vali en Azis Bey hun zaken afdeden. D'aarna zouden we precies om twaalf uur gezamenlijk eten, opéjat wij' uiterlijk om half twee zouden kunnen vertrekken, om in elk geval voor donker bet slechte gedeelte van den weg. achter den rug te hebben, We wandelden nu de straat op. aangegaapt door een nieuwsgierige menigte, die klaarblijkelijk veel belang stelde in de ongeloovige vrienden van hun Vali Pacha. Even later na/men wij afscheid. Dé Vali. vergezeld door Azis Bey en enkele officieren, werd hier en daar door heel eenvoudige lieden, die hem iets te vragen hadden, opgewacht en het pleit toch zeker èn voor het nieuwe regiem èn voor dezen autoriteit, dat hij zonder omslag of drukte, ieder een te woord stond. Het was ons in Smyma ook reeds opgevallen, hoe gemakkelijk toegankelijk alle autoriteiten waren en hoe de Vali daarin het voorbeeld gaf. Iki heb den Vali zijn kamer in de Konak te Shiyma zien ver laten. opgewacht door wel dertig personen, waar mede hij dan de trappen afdaalde, hen een voor een aanhoorende en beantwoordende. Wat zal ik nog dikwijls lachen om het geval, dat ik een der hoog ste Turksche autoriteiten in mijn kimono ontvan gen heb. Later in Smyrna hebben de Vali en ik er geduchte pret gehad en riep hij uit. terwijl hij miji on de schouders klopte: mon cher ami, k la guerre comirne k la guerre. Natuurlijk, er waren immers ma noeuvros! Tk weet inmiddels nog niet, waar de Vali ons onderdak gebracht iheeft. Wij vermoeden in de kazerne. Niet waar: k la guerre. comme a la gu erre! Maar hartelijk was de ontvangst der Turksche autoriteiten in Pergamos, Daar gaat niets vanaf- vu?cos* getmKwti fe. dl* dwesp Jun»** jtowd* orgfe- nlsatie cok verdiende, was alleen mogelijk doordat een kring van monschen, zooals hierboven reeds aangeduid, aanwezig was. Uit deze sfeer is onlangs weer een nieuw plan ontstaan, dat op den eerston December-Zondag ten uitvoer is gebracht, n.1. de schoonheid van de stad Frankfort te domonstreeren door hot boJichten van de vele prachtige gebouwen, waarop de stad met recht zoo trotsch is. Op dien Zondagnamiddag om 5 uur werd een groot aantal zoeklichten ingeschakeld, waardoor aan de oevers van den Main eenige oude kerken en paleizen uit de Middeleeuwen uit het donker als lichtende herinneringen udt vroegere til den oprezon. In de stad zelf had men eveneens oude kerken, het opera-gebouw, den dierentuin en mooie oude huizen uitgekozen en belicht. Tevens was met de winkeliers overeengekomen, dat deze hun win kel nog op buitengewone wijze zouden verlichten, en zóó ontstond het 'lichtfeest, dat, met de noodige re clame aangekondigd, een zeer groot publiek ook uit de omgeving heeft aangetrokken. Vele extra- treinen waren noodig om allo belangstellenden naar Frankfort te brengen. Deputaties van verscheidene P'iiit.sche steden en ook van buitenlandsche stedon' waren aanwezig onx dit nieuwtje dat zonder twijfel een groot succes voor Frankfort is geworden, te be- stndeeren Do kosten zijn, daar de gemeente zelf over betrekkelijk goedkoone electrische kracht be schikt. niet groot, terwijl het groote publiek niet alleen de ischoonheid, van de stad weer eens dui delijk voor oogen hëeft gehad, maar ook voor da stad een zeer goedkoopo en goede reclame werd ge maakt. Mon verwacht in Duitschland. dat het voor beeld van Franfort ook andere steden- tot navolging zal prikkelen. TEGEN HAAR VERLOOFDE. Een secretaresse te Liverpool heeft een actie tot schadevergoeding ingesteld tegen haar verloofde. Hjj had haar met zijn auto naar huis gebracht, waarbij ze een ongeluk hadden gekregen. Het meisje was door de voorruit geslingerd en op de grond geworpen. Ze had daarbjj schrammen op haar gezicht gekregen, die mis schien blijvend zouden zijn. De rechter veroordeelde den verloofde om zjjn toe komstige vrouw 100 pond schadevergoeding te beta len. Dit was n.1. het merkwaardige van het geval, dat het tweetal nog steeds verloofd was. Het meisje ver klaarde de zaak als volgt: „ik heb hem aangeklaagd, omdat ik hem wilde dwingen om de kosten te beta len, die het genezen van mijn gezicht zal meebrengen. PAS 18 JAAR. De aero-club te Bristol telt onder zijn leden een meis je van 13 a 14 jaar. Zij is nog (zeer tot haar veront waardiging) op school en dus kan ze alleen maar vlie gen in de vacantie en op vrije middagen, die zij dan ook geheel op het vliegveld doorbrengt. Hoewel ze of ficieel nog geen permissie kan krijgen om te vlie gen, heeft ze toch al een groot aantal vluchten en landingen achter den rug. Er gaat wel steeds iemand mee de lucht in, maar het toestel is dubbel bestuur baar en dan kan dus niemand meer controleeren, wie er stuurt. Een beeld van de toekomst? Wanneer school meisjes op hun vrije Zaterdagmiddag niet meer naar het tennisveld, dodh naar het vliegveld gaan? TE BRUSSEL EN OMSTREKEN. De correspondent der N.R.Ct. te Brussel meldt: Te Brussel en omstreken heeft het Dinsdagavond fel gesneeuwd; ook in andere deelen van België en vooral in het hooge Veen en de Ardennen is veel sneeuw ge vallen; in het heele land was het Dinsdag bijtend koud. DE GEBRUIKELIJKE VRIJSPRAAK. Een Parijsche naaister had dezen zomer haar man, een chauffeur, met een revolverschot, gedood. Na het drama had zij erkend, verkeerd te hebben -gehandeld en haar daad diep te betreuren, welke daad zij de zer dagen voor de Parijsche jury herhaalde. Nog geen jaar getrouwd, had het echtpaar uit elkaar moeten gaan om een eind te xnaken aan de clagelij'ksche scènes. Op uitnoodiging der vrouw zelf was de chauffeur in de echtelijke woning -gekomen om zijn spullen weg te halen. Er ontstond opnieuw twist en de vrouw had toen met den revolver van haar man, welk wapen zij gehouden had, dezen doodgeschoten op het oogenblik dat hij met zijn valies in de hand zou heengaan. Na een roerend pleidooi van haar advocaat (zoo melden de Fransche bladen) heeft de jury haar vrij gesproken. 8000 TON PETROLEUM OP HET WATER UITGESTORT. f Liverpool is blootgesteld aan ernstig gevaar voor brand, doordat een tankschip schipbreuk heeft ge leden 00 een -bank in de Mersey tengevolge waar van 8000 ton petroleum op het water zijn uitge stort. De petroleum drijft naar de stad toe. De politie is gemobiliseerd om aan de oevers v.an de rivier er voor te waken, dat niemand bran dende voorwerpen in het water zal gooien. De Liverpoolsohe politie heeft het rooken in de buurt v-an de rivier, die met de olie uit het ge broken tankschip Seminole bedekt is, verboden en er mogen ook geen stoomwerktuigen op de veer ponten gebruikt worden, wegens het gevaar hetwelk vonken uit de schoorsteenen zou-den opleveren. De brandweer heeft duizenden meters slang uitgelegd op kaden en bij- landingssteigers. Men gelooft, dat het gevaar spoedig voorbij, zal zijn. De laatste berichten melden, dat de olie die er op het water voor de stad drijft, nog geen brand heeft veroorzaakt. Het troepen-schip California is (bij1 wijze van voor zorg verhaald, om de -landing van de passagiers en de 1200 soldaten uit Bombay gemakkelijker te maken. E-r worden pogingen gedaan om een ge deelte van de petroleum, waarmee het gehavende tankschip Semimole geladen is. uit het schip te krijgen. I EEN OUDE DIENSTBODE MET BIJLSLAGEN OMGEBRACHT. Te Cimiez biji Nice is een schandelijke misdaad gepleegd. Een oude dame van zeventig jaar woonde daar met een- oude dienstbode op een afgelegen villa, die door een groot park is omgeven. Maan dagochtend in de vroegte dron-g er een man haar kamer binnen, die. onder bedreiging mot een pistool en een bijl om geld vroeg. Hij bracht de oude vrouw eenige slagen- toe oim haar tot spoed aan te zetten en zeide haar. dat zij anders het lot zou deelen van de dienstbode, die -hij reeds gedood had. Maar er was bijna geen géld in huis. slechts driehonderd en vijf tig franken, die de moordenaar meenam. Na zr'n vertrek vond de oude vrouw haar trouw8 msid, die reedis zestien jaar bij haar had gediend, door bijlslagen afgemaakt, in het vocr-portaal liggen,

Schager Courant | 1927 | | pagina 5