er! SchagerCourant ost, nieli, Vierde Blad. ans Rnndveefokvereeniging Wieringerwaard. winterhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid Binnenlandsch Nieuws. De Schager- en Niedorper Koggen. j Bij acte. verleden voor Notaris Van der Knaap te Zaterdag 17 December 1927 70ste Jaargang. No. 8171. De Herstemming voor het Hoogheem raadschap Noordh. Noorderkwartier. Men schrijft ons: en srw aan ar; Alk antsoog ouder, LER Ai IGESI i- ield 13. Een schitterende overwinning van do candldaten >r Algemeen© Kie9vereeniging, dit is het resultaat Ivan de herstemming voor Hoofdingeland-Plaatsver- d-nBvanger in het district Helder en voor eon Hoofdinge- vljland en een H. I.-Plaatsvervanger in het district Pur- Koerend. Het eindresultaat is nu, dat van de 12 Hoofd- I nlngel^den twee en van de H. I.-Plaatsvervangers er ^^■ook 2 voor de Algem. Kiesvereeniging zijn gekozen. Bij een percentage van 42 dor bij de stemming op haar candldaten uitgebrachte stemmen is dit, be schouwd in het licht der evenredige vertegenwoor- Jging, nog slechts een poover resultaat, doch een (resultaat, gezien uit den gezichtshoek van een tegen- itand van alle politieke partijen, van een overweldi gend succes. iNeen, leedvermaak noch wraakzucht zijn lons ten eenenmale vreemd, doch hoe beschamend te M^Uooede ihoet het hen zijn, die, uit de hoogte van hun f Cllpolitieke macht en uit de stevigheid en kracht van en zoo uitgebreid politiek compromis, waarbij het rerlangen, de zetels pondpondsgewijze te verdeelen, ie politieke geschillen overheerschte, hoe bescha- nend, zeggen we, moet de uitslag voor hon zijn, die C-. de bemoeiingen der neutralen hebben gequalificeerd f als een bij voorbaat verloren zaak, een volslagen echec. Ongetwijfeld (de landspolitiek kan er van ge- cmaarltoi^n). kan het élan, het feu sacré, waarmee verbitterde tegenstanders, eenmaal elkander hebben- do gevonden als bondgenooten tegen een gemeen scha ppelijken vijand, tot een laaiend vuur aan vlam men! Als gold 't de -dagen van Kuifper en Schaep- man. zoo trokken nu Leesberg en westerhof (hoe wel veel minder groote Goden) ten heiligen oorlog. Niet het Kruis was thans het symbool, dat de strij ders tot heiligen kamp aanvu'urde, de gemeenschap pelijke wortel des geloofs was nu de politiek, de jwna de wenschelijkheid' en noodzakelijkheid,d at ae staatkun- iiorn dt <üge partijen hier richting en leiding zouden geven. 7oud d« Het moge ons verheugen,da t, om bij het voorbeeld Niedoij van de straks genoemde Alkimaarsche kemphanen te Schagei Wijven, zoo spoedig politieke veeten worden verge- Twisl ten, doch aan den anderen kant rijst toch onwille keurig de vraag bij- ons op. of er geen verdorvenheid politieke corruptie valt te onderkennen in een zoo groot en spoedig, spontaan monsterverbond. De idéé van onoprechtheid, van zucht naar macht en eer, het opofferen daaraan van zelfs zijn heiligste be ginselen, het moet iemand, die nog eenig gevoel heeft Voor een samenleving waarin beginselvastheid, trouw en oprechtheid toch nog altijd de prioriteit genieten, tot nadenken stemmen. Vooral als dezelfde mannen, die nog kort geleden in een strijd om de macht in de vroedschap van het aloude Alkmaar elkander met verwijten, verdachtmakingen en scheldwoordon over eten, nu ter wille van de politiek elkander weer wel weten te vinden, alsof de candidaat voor het Hoogheemraadschap de heer Westerhof, nog niet Ptsrijj kort Rieden door zijn promotor in Waterschapszaken paral Wprd uitgebannen uit een college, waarin hij zijn sporen had verdiend, ja werd weggejaagd, omdat zijn politiek de stad in den afgrond zou storten. Stem men dergelijke overwegingen niet tot nadenken en zou dezelfde gedachtengang, als hierboven kort ge schetst, niet bij vele kiezers den doorslag bij het nase uitbrengen hunner stom hébben gegeven, als gevolg waarvan de Algom Klesv. Chaar groot succes heeft te boeken? De heer Jknmink in Helder bijna het dub bele aantal stemmen van dat op den heer Westerhof, soc.-dem., uitgebracht; in Purmerend de candidaten der Kiesv. honderdtallen stemmen meer dan die der verbonden politieke partijenI Neen, dien uitslag had den de Breebaartianen (de naam heeft zijn origino te danken aan de mentaliteit van het politieke compro mis, dat, een slechte zaak verdedigende de meening tot waarheid maakte: qui se fèche a tort.) zelfs niet durven verwachten. Kennende den ijver, waarmee de politieke kopstukken elkander hadden bijgestaan en verdedigd bij de stemming, hadden ze, ook al weten de Breebaartianen dat in de politiek veel mogelijk is, nu, na een spanne tijds van 4 weken, er niet op kunnen rekenen, dat de politieke partijen elkander In den steek zouden hebben gelaten. Met mathema tische zekerheid is inzake het uitbrengen van iemands stem niets te zeggen, doch met meer zekerheid is vast te stellene wie er niet ter stembus opgaan. De Uitslag van de herstemming heeft nu wel bewezen, dat die partijen, welke reeds hun buit binnen hadden gehaald, niet met dezelfde warmte in den laatsten stembusstrijd hebben gevochten; of willen we het beslissender zeggen: de niet-in-herstemming komende irtijen hebben de andere in den steek gelaten en )bben die het zaakje zelf laten opknappen: ze ble ven voor het grootste deel althans, thuis. Wezen de ■tembuscijfers van 16 November met vrij groote ze kerheid aan, dat het de R.K. zijn geweest, die de can- IM didaten der politieke partijen voor een groot deel heh- ben doen zegevieren, de waarheid zal zeer dicht be^ n naderd zijn met de stelling, dat er voor de R.K bij herstemming heusch geen aanleiding was, zich iet vuur uit de sloffen te loopen om den heer Wes- irhof uit Alkmaar, den vurigen bestrijder van het .K duo Kusters-Leesberg, gekozen te krijgen tegen- ver den heer Jimmink, den deskundige in Water schapsaangelegenheden bovendien, en die den R.K, ook krachtens zijn politieke belijdenis, nooit een strootje in den weg heeft gelegd. Maar we her halen onze vraag naar de gemoedsgesteldheid der compromitanten hoe denken zij nu recht te laten wedervaren aan hen, die zijn becritiseerd op een ^jze, onwaardig aan hen, die meenen geroepen te fcijn, de redelijkheid in de politiek te bevorderen en op te eischen de eer, de partij te vertegenwoordigen, die, boven elk ander, wederkeerig, qua haar begin selen en grondslag, als voorbeeld dient gesteld. De uitslag van de stemming en herstemming in Hollands Noorderkwartier heeft bewezen, dat het politieke com promis zijn invloed en macht heeft, overschat, en dat het, bij een vrij grooten afkeer, die velen van de- te genwoordig gevolgde politiek hebben, goed zal doen rekening met dezen uitslag te houden, indien het zich nog eens geroepen zou achten richting en stuur te geven aan een beweging, die zich voltrekt buiten haar werkingssfeer beweegt Algemeene vergadering op Donderdagmiddag, 15 December 1927. De voorzitter, de heer P. D. Schenk, zegt op aan- I drang van enkele al ©enigen tijd aanwezigen, de ver gadering te openen, wetende dat nog eenige leden fleze vergadering zullen bezoeken en vraagt den ..uris de notulen der vorige bijeenkomst te wil- lezen, welke onveranderd worden vastgesteld. De hepr D. Kaan vraagt iaar aanleiding van de actuien, waar de door de vereniging behaalde gcld- prtjma va» a« Xo> Wotober t* toonstelllng rijn en zegt dat de prtfa van zichzelf ln zijn bezit is. Secretaris antwoordt, dat deze geldprijzen in ont vangst genomen zijn door den heer N. Kaan Dz. Was ingekomen een vraagprogramma voor dé grooto tentoonstelling, welke door do Stamboeken op het gebied van do paarden, rundvee, varkens, scha pen en geitonfokkerij in Nederland zal worden ge houden in de laatste week van Juli 1928 te den Haag. Zooale men weet, zegt voorzitter, zal deze tentoon stelling tijdens de Olympischo Spelen te Amsterdam plaats hebben en wil dit punt uitstellen tot -punt 4 van den beschrijvingsbrief. Meerdere ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Van den beer A. Dz. Sleutel, welke thans lid niet- veehoudar is, was de modedeeling ingekomen, dat bij niet meer in aanmerking wonscht te komen als lid van het bestuur. De heeren C. Strijker on D. Kaan Kz. worden met algemeene stemmon herkozen, terwijl de heer J. J. Sleutel in de plaats van dions vader wordt gekozen. üp de vraag van voorzitter of allen aannemen wordt met genoegen geantwoord. Als afgevaardigde wordt de heer C. R. Blaauboer gekozen. Hierna brengt secretaris verslag uit van melkjaar 1926, waarvan we de volgende aanteekeningen ge maakt hebben. De gemiddelde opbrengst over alle dieren was 4397 K.G. melk. 147 K.G. vet. 3.36% vet in 303 m.dg. Van de jaren 1922-'23 en 1924 treffen we een vergelijking aan over de in die jaren gepubli ceerde cijfers van alle dieren dér fokvereeni'gingen in Noordholland en Wieringerwaard. In 1922 had de Bond gem 4387—3,33 deze fok- ver. 45493,35 1923 alle fokvereenigingen gemid deld 451.4 3.37 Wieringerwaard 4538—3.42 pet. In 1924 hadden de vaarzen, twenters, derdekalfkoeien en oudere koeien van ons geproduceerd 4442 Kg. melk met 3.42 't Gemm. van alle dieren der Bonds leden was 4519—3,36 De vereenlging staat over die 3 jaren 47 K.G. m. en 0.04 boven 't gem. der Bonds- cijfers. De plaats gehad hebbende wisselwerking met Bar- singerhom. zij1 Maxlmiliaan 16 voor Exterieur ver betering en wij Constantljn-19 voor gehalte stabili teit., Is jammerlijk niet dat geworden, wat volgens theorie meer dan mogelijk was. Zes vaarsdochters van laatstgenoemden stier veel melk maar beneden 't gem.-vetgehalte. De cijfers zijn 4169 3.26 ln 320 m.dg. 12 Maximiliaan 16 dochters van denzelfden leeftijd 3597 K.G. m., 119 K.G. v., 3,31 ln 301 melkwagen. 3 vaarsdochters van Jonge Robert 5 van C. Strij ker, mooie cijfers 3607—-3,59 in 303 dagen. 3 vaarsdochters van Frans Adolf 19 van F. A. F. Groneman met hoog gehalte. 3114395 in 289 dg. Als vaars hadden beste opbrengsten Morie 6 van N. Kaan met 5199 K.G., 3,35 in 321 dagen, van R. D„ Kaan: Cbristina 3, 4099—3.,42 in 318 dagen: van C. Strijker: Dora 13, 3889—3.60 in 270 dagen en Matje 9 van F. A. F. Groneman, 3673—3,92 in 317 dagen. Goede twenters waren van N. D. Kaan: Nellij 13, 5629—3,30 in 348 dagen; Rika 6 van K. Schenk, 51703,52 in 322 dagen; Greta 39 van Gebr. Sleutel 5000—3,66 in 349 dagen. Clara 2 van F. A. F. Gro neman. 44613.63 in 292 dagen: Tessolaar 22 van D. Kaan Kz., 5230—3,27 ln 309 dagen. In de groep oudere koeien waren de beste molk- geefsters: Kroontje 10 van F. A. F. Groneman, 5745— 3 55 ln 295 dagen; Charlote 3 van Jb. Kaan SP., 6155—3,43 in 304 dagen; Maartje 31, van N. Kaan Kz., 6737—3,41 in 305 dagen. Een extra vermelding verdienen 2 dieren van Jn. Schenk Kz., genaamd Maartje 3 en Trijntje 10, bei den geboren in 1915. Trijntje 10 had totaal .52992 K.G. ra., 1801 K.G. vet met 3,40 geproduceerd of over elf lactatieperioden gem. opgebracht 4818 3,40 in 298 dagen. Zij was een dochter van Alb. Frans 2, wiens moeder in nor malen tijd op 13-Jarigen leeftijd nog produceerde 6323 K.G. kl met 3,66 Haar tijdgenoote Maartje 3 bracht het tot de enor me hoeveelheid van 62458 kilogram, 2045 K.G. vet in 't zelfde aantal dagen 3276, als Trijntje 10. zoodat Maartjo 3 gemiddeld elk jaar in 298 dagon 5678 K.G. m., 186 met 3,28 vet produceerde. Beide dieren brachten 10 kalven. Een dochter van Maartje 3 is in 't keurstamboek opgenomen en een zoon, genaamd Nicolaaa 4 is naar Indiö verkocht. Volgt punt 4, vaststelling entreeegeld en salarissen. De salarissen ondergaan geen verandering, Wordt besloten het entreegeld weer op f 10 vast te stellen, tevens dit punt voor de volgende vergadering op do agenda te plaatsen, Onbillijk vinden de aanwezigen dat bij overgang van bedrijf, zooals dit jaar plaats gehad heeft van vader op zoons in de fam. Sleutel: opnieuw entréegeld moet betaald worden. Waar dit vroeger betaald geworden is door de heeren H. Kos ter en D. Kaan Kz., -meende de vergadering dat het, al wordt bedoelde regeling in e.k. vergadering ge troffen, niet van terugwerkende kracht toegepast kan worden op Gebr. Sleutel. Volgt behandeling beschrijvingsbrief. Voor punt 3, benoemingen, krijgt afgevaardigde opdracht te stemmen zooaU de aanbevelingen van het bestuur van den Bond zijn. In de voorjaarsvergadering van den Bond, welke in de 2e helft van Mei zal worden gehouden, de tijd dat de Bond 25 jaar bestaat, zal Prof. Bakker een lezing houden, toegelicht met lichtbeelden over den ont wikkelingsgang in de rundveefokkerlji van de laatste 50 jaren. De heer Jb. Kaan zegt, dat dit een zeer interes sante lezing is en beveelt ieder aan heen te gaan. Punt c, om jaarlijks een bedrag van 10 ct. per vol ledige melklijst te heffen ten behoeve van kosten voor de administratie, wordt goedgevonden. Punt B van de Bondsvoorstellen: regeling betref fende Groote Nationale Veetentoonstelling in Juli 1928, te den Haag. Voorziter vraagt, of 't een onderlinge strijd zal worden of een demonstratie van iedere provincie af zonderlijk. De heer Jb. Kaan zegt, dat de keuring individueel is verdeeld in klasse zware en lichte grond. Onge- veel 300 dieren zullen hiervoor over 't gebied van *t NJR-S. uitgezocht worden. De heer R. Kaaji wenscht voor Noord-Holland speciale kleeding, halsters enz. aan te schaffen, zou het op prijs stellen, dat niet alleen daardoor de NxL- Hollandsche inzending in 't oog valt, maar dat daar ook aanwezig zijm grafische voorstellingen van pro ductiecijfers, enz. De heer Groneman vraagt of dieren met huidr schimmel niet toegelaten worden. Die heer Jb. Kaan zal hier de aandacht op! ves tigen. Voorzitter vraagt, als de Commissie komt, of do leden dan bereid zijn tot medewerking. De heer Jb. Kaan veronderstelt, dat men niet weigeren zal, om een dier beschikbaar te stellen. De beer K. D. Kaan vraagt toelichting omtrent punt 12 van de begrooting. Volgens de rekening 1926 is er een uitgaaf voor najaarsveecnarktkeuring van f 683.97. Bijl de begrooting voor 1927 vastge steld op f 300 en geraamd voor 1928 op f 70. De heer Jb. Kaan zegt dat in 1926 de opzet nogal groot geweest is en het nut niet evenredig aan de uitgaven. Zal in 't vervolg meer op morktgelegem- heid aangehouden worden dan op keuring, dien tengevolge den begrootingspost van f 70. Van punt 6, het doorregistreoren va.n N.Rf3.-vol- hloeden, zegt laatste spreker, dat dit een kwestie is van voorbereiding. De heer K. Schenk vraagt wat bedoeld wordt. De secretaris zegt te veronderstellen dat. waar eea 41 «f aast i%*k ia 1 ÏCV blijft, dus niet opgenomen kan worden in 't Stam boek; werpt zoo'n dier een kalf, dat door ziekte- ometandigbeden op 3-jarigen leeftijd niet aan ex terieur eisch 75 punten kan voldoen, de door dit laatste dier geworpen kalf. van registratie uitge- sloton wordt. Do heer R. D. Kaan zegt. dat men door zulke ge vallen met doorregistreeren en aanteekeningen hiervan, de waarde en waarheid van het Stamboek vergroot on men men aan do fokkers tegemoetkomt^ BIJ de rondvraag zegt de heer Groneman. dat Dtr. 't Hoen lezingen houdt, niet alleen over horzel- bestrljding, maar ook over Indlë, wat zeer interes sant Is. Spreker heeft er met den voorzitter van de afd. der H. M. van (Landbouw, don heor K. ZUp, over gesproken, die dacht dat dit 't beste gebeuron kon voor of na eon fabrieksuitbetaling. De heer R. D. Kaan acht het 't best dat do afd. der H. M. v. L. dan in overleg met do fabriek han delt. Do hoer Jb. Kaan doet nog mededeellng. dat 10 Jan. de hoer Lindeman, voorzitter van de horzel- bestrljding, in Wieringerwaard komt Niets meer to behandelen zijnde, gluit voorzitter onder dank voor de opkomst en prettge aamen- working de vergadering. EENS EIGENAARDIGE TOESTAND. Onder de punten van bespreking op de vergade ring van de Schager en Niedorper Koggen, vor mende vier groote waterschappen van Westfrlealand, kwam voor: De verkiezing van een dijkgraaf. De te genwoordige dijkgraaf had al voor een Jaar moeten aftreden en wegens de leeftijdsgrens en wegens het verliezen van de bevoegdheden, verlies van landbe zit, Het bestuur stelde voor, een drietal te vormen, opdat de koningin daaruit een keuze kon doen, doch geen der aanwezigen was genegen op dit drietal te staan. Men meende algemeen, dat de koggen, we-, gens hare opname in het Hoogheemraadschap, feite lijk niet rneer bestonden. Als er al een dijkgraaf zou moeten zijn, dan zou dit ook voor den Langereisdijk moeten zijn, daar deze zijne zelfstandigheid nog be zit. 1) De betrokken provinciale autoriteiten hadden reeds voor een jaar verklaard, dat het Ambacht der Scha ger en Niedorper Koggen niet meer bestond. En tooh had het bestuur daarvan nog geen officieel© kennis geving ontvangen. Dit maakte den toestand van bet Bestuur onhoudbaar. Het hoopte, dat daaraan een» een einde zal komen, on het niet langer bij zeggen zal blijven. 1) Zoo zou men de herinnering aan de Schager en Niedorper Koggen kunnen behouden. En die herinne ring mag wei blijven bestsan. Do Schager en Nie dorper Koggen worden reeds genoemd in het begin van de 15e eeuw. Wij lezen in „Het Dijks- en Mo lenbestuur in Hollands Noorderkwartier" dat Willem W'outers in 1412 en Aernt Hodenpeil in 1418 aange steld wed tot dijkgraaf va nhet Baljuwschap van Kennemerland en Friesland, dat gevormd werd door Geestmerombacht en de Schager en Niedorper Kog gen. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, zal voor rekening van de Coop. Zuivelfabriek do Eensgezindheid, een kaas pakhuis en een pekellokaal worden gebouwd. ST. MAARTENSBRUG. MeJ. P. A. Visser, onderwijzeres te Anna Pau- lowna, dio als assistente in do O, L. school alhier is toegelaten, zal 1 Januari a.s. haar functie aanvaar den. ANNA PAULOWNA Donderdag 15 December vergaderde „Sportlust", in het lokaal van den heor C. Slikker. Ondanks den gladden weg was de opkomst bevre digend. De voorzitter, de heer D. Doorn, heette de aanwe zigen welkom, uitte zijn voldoening, dat verscheidene paardenliefhebbers aanwezig waren en zette vervol gens do plannen van het bestuur uiteen, die we reeds in een vorig nummer vermeld hebben. Nadat nog eenige vragen werden beantwoord, wep den de bestuursplannen goedgekeurd. Het lidmaatschap der nieuwe Sportvereeniging werd bepaald op fl.50, waarvoor een lid met dame toegang zal hebben tot alle festiviteiten. Daarna werd het huishoudelijk reglement behandeld en goed gekeurd. De entree voor groote Internationale hard draverijen wordt bepaald op f0.50 en fl.—kinde ren heneden 12 jaar hebben, mits onder geleide, vrijen toegang. Het benoemen van een starter en een handicapper zal tot de voorjaarsvergadering worden aangehou den. Dan zullen ook besproken worden het concours- hippique en de te houden tentoonstelling. Wat de te houden verloting betreft, zullen loten worden aan gevraagd a f0.50. Daarna heeft 'bestuursverkiezing plaats. Gekozen worden do heeren: D. Koorn, D. Stammes, J. Leijen, V. Kaan, C. Kaan, P. v. Eeten, C Slikker, H. Stel lingwerf! en E. van der Horst. Hierna rondvraag en sluiting. ANNA PAULOWNA Vrijdagmorgen is op het R.K. kerkhof alhier ge rechtelijk het lijk opgegraven van wijlen den voor een zestal weken te Breezand overleden H. Vestering, wijl het vermoeden bestaat, dat deze geen natuurlij ken dood gestorven zou zijn. WEERINGEN. Woensdagavond werd door den heer Dr. Gram berg, voorheeen directeur van hot Zendingszieken- huis te Kelek. een lezing gehouden in de Doopsge zinde kerk te Hippolytushoef over de Doopsgezinde Medische Zending op Java. Voor ongeveer 50 be langstellenden zette spreker zijn lezing, hoofdzake lijk zendingswerk, verduidelijkt met lichtbeelden, uiteen en aandachtig werd deze door de aanwezigen gevolgd. WIERINGEN. Naar wij vernemen, heeft de heer J. Russelman zijn aan den Poelweg staande woning met erf en tuin verkocht aan den heer J- van Hemert. directeur van de Mij. tot Aann. van Zuiderzeewerken (MAZ.) te Sliedrecht. WIERINGEN. Dé Woensdag in hotel de Haan gehouden openbare verpachting vanwege de Registratie en Domeinen te Helder, van het grasgewas, zeegrasvisscherij, enz. enz., der Noorderdijken. Afsluitdijk enz. heeft in to taal opgebracht i 396350, tegen f 3590 is 1926. Terwtfi er door «tuig» wrtndow ceelen werden verpacht, was de opbrengst nog ruim f 400 hooger. WIERINGEN. Donderdagavond gaf onze gymnastiekvereniging onder leiding van haren directeur, den heer H. Pen- nekamp Jr. van Anna Paulowna, in do concertzaal van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef een uit voering met haar kinderklasje, welke van de zijde van het publiek zeer veel belangstelling had. Uitgevoerd werden verschillende vrije oefeningen, brugoefeningen. etokoefeningen. paardoefeningon. ringen, enz. enz. Gezegd kan worden, dat al deze oefeningen allerkeurigst werden uitgevoerd en be langstellend werden gevolgd. De heer Pennekamp, bijgestaan door zijn zuster Jannle, hadden dan ook alle oer van hun werk en vele complimentjes in ont vangst te nemen, want deze eerste uitvoering kan schitterend geslaagd genoemd worden. Ook kwam bU de verschillende oefeningen, de door den heer Bruul geheel nieuw aangelegde electrische kleuren- verlichtlng prachtig uit en leverde doze oen fan tastisch schouwspel op, hetwelk het geheel nog bo ter deed uitkomen en élagen, het was dan ook voor allen eon prachtavond. Na afloop bracht de voor zitter. de heer Lucker, dan ook hartelijk dank aan den leider en leidere», voor de groote opofferingen, die zij zich voor de vereenlging getroosten en aan alle aanwezigen voor do betoonde belangstelling. ST. PAN CRAS. Aldaar is overleden de heer D. Kloosterboer, die tal van jaren lid van den raad was. Hij behoorde tot de zoogenaamde wilde party, die in deze ge meente steeds een groeten aanhang bleek te bezit ten. Vooral onder de kleine luijden was de heer Kloosterboer een geziene persoonlijkheid. JULIANADORP. Naar we vernemen, zal in de zaal van den heer Beuneman, de nieuwe eigenaar van het café „Prins Hendrik" op Zondag 25 'December p.a. (Éérsten Kerst dag) sen liefdadigheidauitvoering worden gegeven, waarin opgevoerd zal worden: „De gevolgen van een leugen" blijspel in vier bedrijven, terwijl ook de Harmonievareeniglng ..Kunstzin" haar medewerking zal verleenen. Het batig saldo dezer uitvoering is bestemd voor een der leden der voetbalvereniging J.V.C., die met het voetballen zijn been gebroken heeft. Kaarten a 50 cont voor deze uitvoering zul len door eenige dames worden aangeboden aar. de hulzen, waarbij wij deze dames veel succes toewen- schen. Nadere bekendmaking zal per advertentie gebeuren. —BREEZAND. Wieringerwaard, la alhier opgericht „De Coöperatieve Bloembollenveilingvereenlging „Breezand" te Anna Paulowna. Als bestuursieden zullen fungeeran de heeren D. Lubbert, voorzitter, C. P. Kuijs, P. Rozenbroek, Joh. van den Berg Gz., B. Molenaar. BURGERBRUG. Met ingang van 1 Januari 1928 wordt wegwerker P. Wit te Burgcrbrug verplaatst naar Hoorn. In diens plaats is benoemd J. van IJzerdoorn, die hier voor van Zaandam naar Burgerbrug wordt ver plaatst. BARSINGEHMORN. De banne Barsingerhorn herkoo» tot Hoofdinge land de heer Sj. Koopman». BROEK OP LANGENDIJK. In de Chr. Geref. Kerk werd tot ouderling herko zen de heer D. Ven on tot diaken de heer Joh. v. d. Molen. ZUIDSCHARWOUDEw Donderdagavond hield de afd. Zuidscharwoude-Broek. op Langendijik van den Bond' voor Staat,spepsion- neering haar jaarlijksche propagandabijeenkomst li het lokaal van den heer Kramer. Ongeveer 150 per sonen woonden die vergadering by. De voorzitter der afdeeling hield een propagan distische rede, welke met. groote aandacht, werd ge volgd. D e tooneelclub voerde een blijs pol op, geti teld: .Door moeder geholpen" en dat de aanwezigen in een opgewekte stemming brachi. gevolg van het vlotte en natuurlijke spel en de. den lachlust op wekkende, situaties, die herhaaldelijk, vooral in het tweede bodrijif voorkomen. Verder verleenden mej. T. Mulder en de heeren Schene en Koeman hun zeer gewaardeerde medewerking door zang en voor dracht. De rentetrekkers waren weer op deze bijeen komst als gaston gonoodigd en werden onthaald op gebak en chocolade. Een vrouw van 85 jaar. Mevr. de wed. Bouwens, geb. Otto, dankte het Bestuur voor hot onthaal. Zij deed dit ln een door haar zelf ver vaardigd gedicht, dat zij voor de vuist in de bijeen komst voordroeg, en dat getuigde van ren religieus gestemde ziel, die het op den weg van het Christen dom meende te liggen, dat 't. Oud-enarin do wereld uit raakt. Dat deze uiting door een *oo bejaarde vrouw, blijk gevende van een zoo Jongen geest, een algemeene bewondering wekte en tevens een harte lijk en daverend applaus, is begrijpelijk. Miede deelde in dio bewondering de heer P. de Geus D'z.. een 70-jarige. die voor elke uitvoering van de afd. van den B. v. S. een «"©dicht vervaar digt. dat gemeenschap el Ijk werd gezongen en ook nu weer getuigenis aflei van don nog frisschen geest van dezen sympathieken ouden heor. A Tlm- proviste wist hij! zelfs nog een toepasselijk gedicht voor te dregen. Onder een dergeiytk verloop der pro- paganda-vorgadering wekt het geen vewondering, dat de voorzitter met tevredenheid van een welga- slaagden avond kon spreken en allen hartelijk dankte. WARMENHUIZEN. (Per telefoon.") Inventarisatie van de voorradige groenten in het ressort der Centrale Veilingsvereeniging Warmenhui- zen en Omstreken. In wagons van 10.000 Kilo. Roode Gele Deensche Uien Peen kool kool witte Warmenhuizen 213 57 154 8 4% Harenkarspel 149 29 180 9 10 Stroet 45 28 94 S y2 Eenigenburg 54 4 52 4 5% Krabbendam 18 8 19 Schoorldam 25 7 22 y2 Totaal 504 133 521 24 21 Ter vergelijking geven wy hieronder de cijfers over 1926: Warmenhuizen 45-1 78 168 25 7 Harenkarspel 222 48 178 20 10 Stroet 93 34 100 9 2 Eenigenburg 87 14 63 7 9 Krabbendam 45 15 22 3 Schoorldam 52 9 27 1 Totaal 953 198 553 65 34 BREEZAND. A.s. Maandagavond wordt te Breezand (zie adv.) eene lezing gehouden over „Nut pluimveeteelt". Voor velen zal het goed zyn deze lezing eens bij te wonen, want er worden nog maar al to veel kippen gehou den, die geen winst, maar verlies opleveren. Als we weten dat iedere kip minstens f 5 po rjaar aan voe der verorbert, terwijl het gemiddelde aantal eieren over geheel Nederland per kip en per jaar ongeveer 100 bedraagt, dan is het te begrijpen,,, waar de ge middelde ei er prijs voor veel pluimveehouders niet boven de f5.50 per 100 komt, dat door die menscben verlies op de kippen wordt geleden. Velen meenen, dat «e ver hoven de 100 eieren por kip uitkomen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 13