SClitER ilieiitn liens- CHUHANT. Miirtiiiiit- LuttniHil Donderdag 29 DêCefhber 1927. 70ste Jaargang No. 8177. Eerste Blad. RAAD WIERINGERWAARD. Feuilleton. HET KASTEEL VAN GRANIET 18- r Springende handen «n lippen JCLOOSTERBALSEft Üom» gomt 100 gocOJ* bind vurachijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, Dondor- h cii Zuterdug. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Advor- iiiêii nog zooveel mogelijk in het oorsiuiikomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs por 3 maanden 11.05. Losse nummors 0 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 rogols <1.10, iodoro regel moor 20 cont (howijana iniiegrepon). Groote lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Dinsdagmiddag vergaderd® de Raad voltallig! on- r leiding van Burgemeester Haringbuizen, tevens cretaris. Isa opening en voorlezing notulen deelt Voor- te? mede, in verband met de notulen en de be- adhouding van den heer Koster inzake aanne- ing als Wethouder, dat door hem geraadpleegd fn de hoeren Groenemeijer, Van Asch van Wijk en 'itteveen, die allen -de benoeming wel degelijk •ttig oordeelden. De heer Koster heeft daarop «genomen. Het doet Voorzitter genoegen, dat izs oplossing is gekomen. B. en W. hebben den heer k. D. Sleutel taa- wezen als waarnemend Burgemeester. Van Ged. Staten is de begrooting 1028 goedge- eurd terug ontvangen. Van het P.E.N. is bij B. en W. bericht ingekomen, izake vervanging van de blanke draden door ge- ioleerde. Volgens dat schrijven heeft een onderzoek itgernaakt, dat blanke draden geheel aan de lachen voldoen en dat er geen reden bestaan, om ot geïsoleerde draden over te gaan. Do heer Koster merkt op, dat ze met den tegen- rocrdigen iftzel wel eens anders zouden praten. Ds heer Blaauboer vindt het ook vreemd, vooral 'aar de wet zegt, dat ieder op zijn erf geïsoleerd raad moet hebben. Van het onderwijzend personeel is een dank- etuiging ingekomen, dat. aan hen de gelegenheid is egeven, de tentoonstelling te bezoeken van hulp- lid-delen bij het Lager Onderwijs. Van den heer W. J. Los werd een dankbetuiging ntvangen voor de verhooging jaarwedde. Door Ged. Staten is goedgekeurd het Raadsbesluit aarbij het perceel achter de begraafplaats werd Euurd aan T. Braaf. in den Vleeschkeuringsdienst Barsingerhorn is angen de begrooting 1 October—31 December en van 1 Jan.1 Oct. 1928. Voorts de mededee dat op 1 Oct. de gemeenschappelijke regeling werki'ne is getreden. Ook zijn ingekomen twee proeessenrverbaal 'ens gehouden kasverificatie. No. 1: Op 28 September was het eindbedrag op e boerenleenbank f 12793.74 en op de postgiro 1803.73. No. 2: Op 24 December waren de totale ontvang- ten f 48816 97 en de uitgaven f 33577.24. •Verder bevinden zich onder de ingekomen, ftuk- ;en de volgende adressen: x. van het bestuur van den1 Bond tegen het schen- !en door vloeken van Gods Heiligen Naam. B. en W. stellen voor, dit adres voor kennisgeving an te nemen, waarmee de Raad accoord gaat. b. Een adres van do Kon. Ned. Politiehond'en- 'erscnlgiiRg, mot, verzoek deze vereeniging to steu- len mot een jaariijkscb© bijdrage van f ló.— B en W. stellen voor, afwijzend tt beschikken. Iet nut van politiehonden wordt niet ontkend, doch l®t gevraagde hedrag wordt te hoog gevonden. Dc heer Van der Kolk wil voorstellen, de f 10.— DOOR ETHEL M. DELL Bewerfrt door Jhr. R. H. G. NAHUYS. TWEEDE DEEL. Merston begaf zich weer in de brandende zon naar buiten ten einde zyn gastheer te begroeten, terwijl Sylvir. zich tot de magere, zure vrouw aan haar zijde wenddo. „Wilt u misschien niet even binnen gaan om uw noed af te zetten en u te wasschen Het is snikheet, wet waar? Zullen wij naar binnen gaan en ons wat op- L«*Dpen?" Zij óprak met die aanminnige vriendelijkheid van r die door weinigen kon weerstaan worden. De trek- van mevrouw Merston werden onwillekeurig een ffeinig zachter. Zij stond op. Doch zij kon zich niet Weerhouden, intusschen nog even een pijl af te schie- r geloof, dat indien een Engelschman in Zuid- Airika moet leven, hij eigenlijk een boerenvrouw be hoorde te nemen." „Zoo? Zoudt u dan willen dat uw man een boeren vrouw gehuwd had?" vroeg Sylvia, Mevrouw Merston lachte bitter. „U leeft klaarbly- kebjk nog in bet paradijs der dwazen. Houd het zoo lang mogelijk vol! Het zal niet lang meer duren. De öiannen hier hebben andere dingen om aan te denken." „Dat is te hopen," zeide Sylvia met nadruk. „En de vrouwen ook, zou ik zeggen. Dc stel my voor dat hier tijd is tot flirten." Lpderom lachte mevrouw Merston bitter, terwijl zij vn« naar binnen volgde. „Er is - bitter weinig tijd *at ook, mevrouw Hanger. Het is zwoegen van den ttorgen tot den avond." ""'dat heb ik niet gevonden," zeide Sylvia, &U had haar gast naar de logeerkamer gebracht, die ■U isedert haar komst betrokken had. Het was niet ,ea haal vertrek meer als het aanvankelijk ge- eest was. Al haar persoonlijke bezittingen hadden *reen plaats gevonden, en de strenge mannelijke in- «hting was geheel verdwenen. .Jj dat hier niet bijzonder opgeruimd ral rijn,' «we rij. (lik doe dat gewoonlijk wat later. Ik heb niet dat het Kaffeoaoisjo fel» alU» schoon houdt" wel toe te staan. Het nut van politiehonden is ter dege groot en als zoo'n veroeniging geholpen1 kan worden, moeten we dit doen. Voorzitter zegt. dat B. en W. het inderdaad een nuttige instelling achten, doch de gemeente krijgt in den loop van het jaar zooveel verzoeken om bij dragen, daar we niet steeds aan kunnen voldoen. De heer Speet» ziet ook het nut wel in, doch meent, dat het Rijk onoet steunen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, met 5—2 stem men aangenomen. De heeren Van der Kolk en Goos- sens stemmen tegen. c. 'Een adres van de af deeling Wierlngerwaard van den Ned. Bond van arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf van den volgenden in houd: Met het oog op het a.s. winterseizoen, wat voor de losse arbeiders gewoonlijk nog al eenige werk loosheid meebrengt, verzoeken wij U het volgende ernstig in overweging te willen nemen: a. om in de allereerste plaats de georganiseerde arbeiders te werk te stellen, wanneer ze als werk loos staan ingeschreven; b. een toeslag te willen verleenen uit de gemeente kas op de werkloozenuitkeering van 50 cent per dag aan de georganiseerde»; c. een steunregeling te willen treffen voor even tueel uitgetrokkenen, dus voor diegenen, welke hun zes weken hebben uitgetrokken van de werkloozen- kas. Nia breedvoerige discussie wordt met 5—2.stem men besloten wat (betreft sub a afwijzend te be schikken. B. en W. stellen evenwel voor. om tegemoet te komen aan het verzoek om wel de gehuwde Reorga niseerden en de ongehuwde kostwinners in de eer ste plaats te werk te stellen. Dit voorstel wordt met algemeens stemmen aan genomen. iWat betreft aub b van het adres, «tellen B. en W. voor, afwijzend te beschikken, waarop een zeer uit gebreide discussie volgt. Het is vooral de heer Gdosene. die dezen toeslag zeer gewenncht acht en toont dit met verschillende voorbeelden aan. n.L dat de uitkeering bil werk loosheid uit de kas 1 1.40 per dag bedraagt en dat men gedurende den tljld dat gewerkt wordt, 85 cent per weok contributie moet betalen voor Bond*- kas en verzekering. De heer Blaauboer vindt da verzekering neer hoog. de menschen krijgen maan weinig meer dan men betaald heeft. Voorzitter zegt, dat met het Polderbestuur over eengekomen is, zooveel mogelijk werk te verschaf fen eni hebben alle hoop in verband met wegverbete- rlng, de menschen aan het werk te kunnen houden. De heer Goosena markt op, dat men niat altijd kan werken. De heer Visser is eofc' van oordeel, dat een uit keering van f 8.40 per week voor ©en huisgezin met kinderen niet to veel is, vooral als dat eens een week ol zes moet duren. Ruwt Handen Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Doos 30-60 ct.Tube 80ct. Mevrouw Merston keek om zich heen. „En waar slaapt uw man?" vroeg zij. Aan den anderen kant van de gang. Zyn kamer ia ongeveer even groot als deze. Zij zijn niet zoo groot, vindt u wel?" „U is zeer gelukkig zulk een huis te hebben," zeide mevrouw Merston. „Het onze is niet anders dan een loods van gegolfd plaatijzer, die in twee deelen ver deeld is." ,."?raar^^'". Sylvia opende haar oogen wijd. „Dat klinkt zeker niet heel prettig. Heeft u zelfs geen ver anda o, neem mij niet kwalijk geen stoep?" „Wij hebben niets wat ons gemak bezorgt," verklaar de mevrouw Merston, met bitteren nadruk. „Wij leven als varkens in een hokl" „Lieve hemel!" zeide Sylvia. „Dat zou mij niets aan staan." „Juist, dat zou het ook niet. Men moet er aan ge wend zijn. Doch u zult ook wel door den tredmolen; gaan. Dat doen wij farmersvrouwen allen. U en Burke zullen niet lang in den hof van Eden blijven wandelen". Sylvia lachte met een greintje ongeloovigheid. „Ik geloof, dat het verkeerd is, te veel van het leven te verwachten, waar men ook is," hernam zij. „Doch het is moeilijk, zich ontevreden te gevoelen wanneer men druk bezig is, niet waar? In ieder geval, zich vervelen kan men dan niet." „Zijt gij hier werkelijk gelukkig?" vroeg mevrouw Merston op den man af, op een toon als bracht zij een uitdaging over. Sylvia zweeg een oogenblik, één slechts, en antwoord de toen: „Ja." „En hoe lang is u reeds getrouwd? Zes weken?" „Ongeveer," zeide Sylvia. Mevrouw Merston zag haar aan, en een bijna wreede blik verscheen in haar fletse oogen. „Ha! Wacht maar even!" riep zy uit. „Nu is u nog jong. Alle levenslust stroomt u nog door de aderen. Wacht tot dit meedoo- genlooze land u in zijn klauwen gekregen heeft. Wacht tot ge uw kinderen hoort schreeuwen, en tot alle krach ten uit uw lichaam geperst zijn, en u zich toch maar steeds meet blijven afsloven tot ge er bjj neervalt, en uw man binnenkomt en u uitlacht en beveelt op te staan, wanneer er geen zier wilskracht in iemand is overgebleven! Kijk dan eens hoeveel ge van uw gevan genis houdt! Al uw jeugdige frischheid verdwenen, en niets overgebleven niets overgebleven!" Zij sprak met zulk een klem, dat Sylvia zich diep getroffen voelde. En toch, met de haar aangeboren tact, trachtte zij de opgezweepte wateren tot kalmte te bren gen. „O; heeft u kinderen?" vroeg zij. „HoeveelVer tel mij eens wat van hen." „Ik heb er zes gehad," zeide mevrouw Merston. som ber. „Zij zijn allen dood." Zij vouwde kaar handen samen bij het vernemen Do hoer Sleutel wil de 50 cent niet geven en meent, dat er in den soaner wel iets kan worden overgespaard. De heer Goosens zou den beer Sleutel wel eens willen vragen, hoe of een werkman moet overhou den. De heer Sleutel dacht dat da loonen 1b dan lo mer heel goed waren. in Mn nacht beter met den ene) verzachtenden AKKER', bijt niet! Ten «lotte wordt op aub b van het adres met 4* stemmen afwijzend beschikt. De hoeren Van der Kolk, Goosena en Speets stemden voor; de heeren Koster, Visser Blaauboer, en Sleutel tegen. Ten opziche van sub o was het advies van B. en W.: ooo noodig later een steunregeling te treffen, doch na het gesprokene over deze zaak, gaan ook de beide wethouders ander» om en wordt hierop gunstig beschikt. Voorzitter zegt. dat er dus nu een steunregeling gemaakt moet worden. De heer Blaauboer wil hiertoe machtiging ver- leenen aan B. en W., doch Voorzitter «telt er prije op, dat ook de Raad zich hierover aal uitspreken. Centrale Nood slacht plaat? kingsin richting. en Vexwer- Dan wordt het bekende adres van de» VTeeseh keuringsdienst, kring Barsingerhorn, ter tafel ge bracht. Alle leden hebben een afschrift -van het ont vangen. B. en W. komen thans met het volgende advies: De Commissie «belt voor de regeling op X Januari 1928 to laten ingaan en zij vraagt van de gemeente besturen een beslissing vóór 25 December 1927, ten einde blijkens de notulen harer laatst gehouden ver gadering gevolg te kunnen geven aan haar voorne men om voor 28 December daaraan volgende aan een buitenlandsche firma de levering van de instal latie voor de verwerkingsinrichting op te dragen. Zij wenscht -dit laatste, omJdat na dien datum de prijzen van de materialen waarschijnlijk zullen stijgen. Naar het ons voorkomt heeft de commissie door de vrees voor stijging der koeten zich tot te groote haast laten verleiden. Ten aanzien van de regeling en ook van de be grooting rijzen verschillende vragen en zijn er op merkingen te maken. Wij willen slechts op een paar punten wijzen. Wat betreft de regeling: le. De finantieele verhouding tusschen Barsinger horn en de andef-e gemeenten is niet voldoende ge regeld van Sylvia's uitroep van medelijden, doch een ander teeken van aandoening gaf zij niet. „Zij stierven allen in hun kindsheid," liet zij volgen. „Het kwam deels door het klimaat, deels omdat ik overwerkt ben versleten. Hij—" met niet te beschrij ven bitterheid, „ziet dat niet in. Mannen doen dat niet, of willen niet. Dat zult u ook ondervinden. Dat alles is ook voor u weggelegd. Ik benijd u volstrekt niet, mevrouw Ranger. Ik wed, dat u denkt, dat geen man ter wereld uw echtgenoot kan evenaren. Dat is met jonge bruiden altijd het geval. Doch u zult het mettertijd ge waar worden. Mannen zijn altijd zelfzuchtig waar het hun eigen vermaken geldt. En Burke Ranger maakt geen uitzondering op den regel. Bovendien heeft hij een hoogst kwaadaardig humeur. Dat weet iedereen." „O, zeg dat niet!" zeide Sylvia lieftallig. „Hij en ik zijn deelgenoten, moet u weten. Laat mij wat eau de cologne in dat water doen. Dat is zoo verfrisschend." Mevrouw Merston merkte den kleinen dienst dien haar bewezen werd, nauwelijks op. Zij was te veel ver vuld van haar werk tot afbreken. „Je kent hem nog niet," ging zij voort. „Doch iedereen dien u spreekt, zal u hetzelfde vertellen. Wel, hij had een jongen neef hier zulk een aardigen jongen en door zijn on- heusche bejegening heeft hij hem op den verkeerden weg geholpen hem gesjambokt en hem voor een klein vergrijp weggejaagd. Ja, geen wonder, dat u ver schrikt kijkt, doch ik verzeker u dat het waar is. Guy Ranger stond toch al niet heel vast op zijn beenen, dat weet ik. Doch dat gaf hem den genadeslag. Hij is nooit weer dezelfde geworden." Zij hield op. Sylvia wes zeer bleek, doch haar oogen stonden vastberaden, onmiskenbaar vastberaden. „Vertel mij als 't u blieft niets meer!" verzocht zij. „Wat Burke ook deed hij deed het wegens goede redenen. Dat weet ik. Ik ken hem. En ik wil geen onvriendelijke gevoelens jegens hem gaan koesteren." „U wilt dus liever blind blijven?" vroeg mevrouw Merston met haar bitter lachje. „Ja ja!" antwoordde Sylvia. „Dan bouwt gij uw huis op een zandbodem," zeide mevrouw Merston en met een ruk van haar schouders wendde zij zich af. „En diep zal uw val daarvan zijn." HOOFDSTUK Hl. DE KOOP. De bezoekers vertrokken niet, dan nadat de zon in het westen diep ondergegaan was. Voor Sylvia was het een onverklaarbaar vermoeiende dag geweest, en zoo dra zij vertrokken waren, loosde zij geheel onbewust, een diepen zucht van verlichting. „Ga mee wat rijden," stelde Burke voor. Zij schudde het heofd. „Neen, dank je. Ik ga vat 2e. Het finantieel beheer en ook de bevoegdheid! der commissie dient nadere omschrijving. 3e. Bepalingen ontbreken omtrent het beslissings recht der aangesloten gemeenten over stichting, uit breidingen en het beschikken over kapitaal. Met betrekking op de begrooting achten wij eem annuiteitsleening niet aan te bevelen. Het eonvsrtes- ren bij voorkomende lage rentekoers i« bij ajmuitslt uitgesloten, terwijl de aflossingen gedurende de eer ste jaren veel te langzaam gaan. Na 10 jaren zal pl.ra. f 9600 en na 20 jaar slecht» f 25000 van de f Ö2000 zijn afgelost. Niet onmogelijk is, dat in den loop der jaren een geheel andere methode van verwerking de voorkeur zal verdienen en in geval b.v. na 20 jaren een geheele ombouw van de inrichting wenschelijk zal zijn, dan zou de nieuwe inrichting nog met f 66000 schuld, van de oude belast blijven. Voorts komen ons de afschrijvingen niet juist voor en bestaat er t twijfel omtrent de juistheid van andere ramingen. Ook met de annuiteitsleeningen voor de woningen kunnen wij niet instemmen. Vooral als de regeling werd aangegaan voor den tijd van 10 jaren zouden annuiteitsleeningen met een duur van 40 4 50 jaren bezwaren kunnen opleveren Naar onze meening moet een en ander nader wor den bedien. Trouwens een zoo belangrijke zaak als de oprichting van een centrale noodslachtplaats met verwerkingsinrichting voor afgekeurd vee en vleesch verdient ernstige overweging en het zal gewenscht zijn dat de commissie zoodanige inlichtingen ver schaft en plannen voorlegt, dat de gemeentebestu ren de draagwijdte der te nemien besluiten kunnen overzien vóór zij een gemeenschappelijke regeling aangaan. In de op 14 Mei Jl., door de Commissie met de ge meentebesturen te Barsingerhorn gehouden vergade ring is er op gewezen, dat een kleine distructor niet rendabel kan zijn, o.a. omdat niet altijd de oven ge heel gevuld zal kunnen worden. Zooals bekend maakt de N.V. Therm. Fabrieken de fabrieken zoo groot mogelijk om groote hoeveel heden te gelijk te kunnen verwerken, Deze N.V. wil het afgekeurd vee en vleesch op hare kosten van boerderij en noodslachtplaats afhalen, en betaalt, in dien een dier niet ls gevild, van de huid aan den veehouder uit, terwijl de gemeente zal ontvangen een bij contract vastgesteld percentage van de op brengst. In dit geval wordt geen risico gestaan. De verwerking door dez eN.V. geschiedt geregeld onder Rijkstoezicht, terwijl zekerheid bestaat, dat de vernietiging van een aan miltvuur gestorven dier, overeenkomstig de wettelijke voorschriften zal kun nen gebeuren. Van belang oordeelen wtj, dat de commissie alsnog toelicht, waarom de voorkeur moet worden gegeven aan een kleine verwerkingsinrichting te stichten en te explolteeren door de gemeenten zelf. Tevens achten wij vóór het nemen van een defini tieve beslissing en vóór het geven van opdracht tot eenige levering noodig: le. dat een deskundige plannes en begrootingen wwdt onderzocht, dat een dienovereen- komstig te stichten fabriek de goedkeuring van de autoriteiten zal wegdragen. 2e. dat het terrein voor vestiging aan te koopen, zal worden aangegeven. 3e. dat zekerheid zal bestaan hoeveel gemeenten van de centrale noodslachtplaats gebruik zullen maken. 4e. dat eerst in beginsel volkomen overeenstem ming zal zijn verkregen tusschen de gemeenten over de aan te gane regeling en over de wijze van uit- „dan ga ik op de stoep een p0p roo- rusten." ,3est," zei ken." Hü had het grootste gedeelte van den namiddag met ov®r 2J3n lafd gereden, en het verbaasde haar niet, dat ook hy recht meende te hebben op een rusti- gen avond. Doch zonderling genoeg, lokte z«n besluit °ea 3u"£en wraseh bij haar uit, alleen te gaan rijden. Een drukkende behoefte aan eenzaamheid was over haar gekomen. Zij verlengde zoo spoedig mogelijk een rich- eelve te rijn overgelaten. tZij begaf zich evenwel naar haar kamer, en ging daar een oogenblik liggen om de rust te nemen, waaraan zij zulk een behoefte gevoelde; doch toen zij de stem vernam van den Hollandschen meesterknecht, Hans Schalen, die op de veranda aan het spreken was, stond zy met een gevoel van dankbaarheid op, en verliet stil de bungalow. Het was heet om te wandelen, doch zy was verblyd buitenshuis te zijn. Zij wist dat het zeer goed mogelijk was dat Burke haar zag gaan, doch zij meende dat hij voorloopig te veel door zijn zaken in beslag zou worden genomen, om haar spoedig te vol gen. Het was ook mogelijk, dat hy niet wenschte zulks te doen, doch het kwam haar voor. dat dit niet waar schijnlijk was. Hy zocht haar in net algemeen op in zyn vrijen tijd. Bijna werktuigelijk richtte zij haar schreden naar het kopje, dat zy zoo dikwijls gewenscht had te beklim men. Het rees steil uit het „veldt" omhoog als een eenzame toren in de wildernis. Eigenaardig gevormde rotsen staken onverwachts uit de ruwe kanten vooruit, en een paar dorenstruiken groeiden hier als geheimzin nige schildwachten op de oneffen helling. Sylvia had een gevoel alsof zy haar met onvriendelijke blikken ga desloegen, toen zy naderde. Hoewel zij aan alle zijden door eenzaamheid omringd was, voelde zy zich niet werkelijk alleen. Zy had eenigen tyd noodig om het te bereiken, want de bodem was ruw en zandig onder haar voeten, en het lag verder weg dan het scheen. Naarmate zij na derbij kwam, bemerkte zy dat het beklimmen van den afgeronden top geen gemakkelijke taak zou zijn, doch dit feit sloeg haar niet uit het veld. Juist in dat oogen blik had zij behoefte aan ferme inspanning. De schaduwen werden langer, en de volle gloed van de zon bescheen haar niet meer. Zy begon dapper te klimmen. Weldra ondervond zü evenwel, dat zy een moeilijker taak had ondernomen dan zij vermoed had. De weg was steil, en hier en daar schenen rotsblokken iederen verderen voortgang te verijdelen. Zy vermin derde daarom haar snelheid, en klom meer schuin om hoog, zoodat zij weldra in de zon liep en in het gezicht van de kleine hut bovea de steenachtige droge bedding, dis Guy zoo lang bewoond had. "Wordt Tsrvolfd,

Schager Courant | 1927 | | pagina 1