De indeeling van het Zuiderzeegebied. "Ipe RAAD N00RDSCHARW0UDE. De gascorruptie. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De Culemborgsche moordzaak. Bunsingjacht ia Friesland. Een geraffineerde fietsendief op beeterdaad betrapt. i ida Zandverschuiving in Zuid-Limburg. voering daarvan, en dat het tijdstip voor hst ln wer king treden zoodanig worde bepaald dat tijdig de goedkeuring op de nieuw vastgestelde regeling en op het besluit tot intrekking der nu nog geldende rege ling door Gedeputeerde Staten kan zijn verleend. Om deze redenen stellen wij U voor: le. de beslissing aan te houden; 2e. de opmerkingen ter kennis van de Commissie van Uitvoering te brengen en deze onder machtiging tot 'het raadplegen van een deskundige nadere voor stellen en gegevens te verzoeken. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. Een voorstel van B. en W., tot bet vragen van ontheffing van de verplichting tot het géven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de openbare lagere school, voorloopig voor den tijd van 2 jaar. wordt mét algemeens steammen aange nomen. Volgt op de agenda: Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting, wat in comité wordt behandeld. De heer A. Keesman wordt met 61 «tem her benoemd als Armvoogd, Met hem stond de heer H. Kok als no. 2 op de aanbeveling. Met een gelijk aantal stemmen wordt de heer Van Ham herbenoemd als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Mej. Schild, no. 2 der voordracht, verkreeg 1 stem. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, worden de heeren A. K. Kaan, N. Kopipes, C. Haringhuizen en S. Sieswerda herkozen, terwijl de heer C. Bakker Gz. wordt gekozen in de plaats van den heer P. Peper. Dan wordt door B. en W. voorgesteld om over te gaan tot uitbreiding der straatverlichting aan den Molenweg en de Molens, door het plaatsen van vier lantaarns. De bedoeling is dan om een lantaarn te plaatsen aan den overkant van den Noorddijk, ten dienste van coupure en tramalte. Er is overleg gepleegd met den Burgemeester van Anna Paulow- na en het is te verwachten, dat de helft der ja&r- lijk9che kosten, b.v. f 10, door Anna Paulowna zal worden gedragen. De kosten van aanleg zullen on geveer 80 90 gulden per lantaarn zijn, dus iets boven de 'begrooting (320 guldien). Met 6 stemmen voor en 1 stem (van den heer BI aanboor) tegen, wordt dit voorstel aangenomen. De heer Blaauboer is van oordeel, dat er nog meer plaatsen in de gemeente zijin, waar straat verlichting minstens even noodig is. Verder wordt eenJ kleine wijziging gebracht ln het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Dit zal ter goedkeuring aan Ged. Staten worden gezonden. Ten slotte wordt een suppl. begrooting vastgesteld en enkele af- en overschrijvingen dienst 1927 goed gekeurd. Na de rondvraag, die niets oplevert, sluit voor zitter met den wensch, dat de leden met hunne ge zinnen een genoegelijken Oudejaarsavond zullen heb ben en dat het hen in 1928 in alle opzichten goed moge gaan. Verder dat 1928 zich zal kenmerken als voordeelig voor Landbouw en Zuivelbereiding. Dit is dan zeer zeker ook een algemeen belang. Woensdagavond vergaderde de Raad dezer ge meente voltallig. De notulen worden goedgekeurd. Hulde aan de brandweer. De voorzitter herinnert aan den l&atsten brand bij Hesselmans en brengt hulde aan de brandweer, die zich onder zeer ongunstige omstandigheden uitste kend van haar taak gekweten heeft. Spr. is erkente lijk en dankbaar voor de betoonde activiteit Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopname op 8 Dee., waarbij bleek een ontvangst van f 104016.11^, een uitgaaf van f 99862.03)4 aïzoo een kasgeld van f4154.08. Onder do uitgaven zijn begrepen een bedrag van f24000 op de Boerenleenbank geplaatst. Goedkeuring van de Kroon op het besluit tot ver- hooging van opcenten der personeel© belasting. Verslag van de Volksuniversiteit te Alkmaar, over het jaar 1920—1927. Dankbetuiging van Het Witte Kruis voor de subsi die ten behoeve van den ontsmettingsdienst Dankbetuiging van het bestuur der Huisvlijtten- toonstelling voor de ontvangen subsidie. Dankbetuiging van het bestuur der R.K. Leesbibli otheek voor de ontvangen subsidie. Alle stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Het verzoek inzake vlóekverbod wordt op voorstel van B. en W. vooi; kennisgeving aangenomen. Wethouder Barten, die aanvankelijk in de minder heid was, deelt mee, dat hij het eens nader wilde on derzoeken, doch thans met het voorstel meegaat, voe lende de bezwaren van handhaving. Van mej. BruinBakker is een verzoek ingeko men om uitstel van betaling der hondenbelasting, we gens ziekte. Waar de heer Bruin inmiddels overleden is, wordt op voorstel van B. en W. besloten geheel ont heffing te verleenen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het re glement van het Burgerlijk Annbestuur aan te vullen met een bepaling betreffende huisverpleging van armlastigen. Van het R.K. Kerkbestuur is een verzoek ingeko men een som gelds beschikbaar te stellen voor het maken van een schoeiing, beharding van de speel plaats met tegels en de muren van tegels te voorzien. Het verzoek wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Op het verzoek van de R.K militaire vereeniging te Amersfoort, om f 15.subsidie, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, omdat hier in de eerste plaats het Rijk een taak heeft en de ouders een aan vullende taak hebben. Ben nwarte lijst Op voorstel van B. en W. wordt besloten om ter be teugeling van de openbare dronkenschap, een veror dening te maken, waardoor het aanloggen van ©en zwarte lijst mogelijk ia. Ter tafel komen hierna: le. het uittreksel uit de notulen van de gascom- missie. 2e. de nota van den Burgemeester, beide reeds in ons blad vermeld. 3e. een schrijven van de Ned. Fed. Bond van per soneel in overheidsdienst, om een commissie te be noemen, waarin ook één of meer leden van hen plaats nemen en de subsidie voor de vereeniging van gaa fabri kanten in te trekken. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, terwijl tevens wordt meegedeeld, dat subsidie hier niet verleend wordt De heer Kooij heeft met verwondering het rapport van den voorzitter gelezen, omdat hij meent dat de gascommissie voor onderzoek het juiste adres was. De 5 komt in alle bestekken openlijk voor, zoodat spreker zich niet kan voorstellen dat de commissie daarvan niets weet Gebleken is ook trouwens, dat de heeren Kroonenburg, Van Kampen es Duif tr vèl mee op de hoogte waren. Voorzitter ve.-wljst naar de nota en zegt, dat der gelijke bepalingen toch door de raden moeeten lijn vastgosteld. De heer Kooij: Daarvan kan toch den directeur geen verwijt gemaakt worden. Voorzitter zegt, dat de bepaling hem niet geheel onbekend was en hoopt niet dat de heer Kooij deze onverkwikkelijke aangelegenheid zoo beschouwt, dat hier zit de beschuldiger van den directeur. Ik heb alleen de feiten overgelegd, zooals ze me bekend zijn en hoop, dat wat ik genoemd heb, weerlegd kan worden. De bewuste bepaling komt inderdaad in eenige bestekken voor, tusschen 1909 en 1912. Die de nota goed gelezen heeft, zal bemerkt hebben, dat na elke- uitbreiding het salaris verhoogd is. Telkens is men bij het punt emolumenten stil blijven staan, zon der dat ooit die bewuste 5 genoemd is. De laatste verhooging werd slechts door 3 raden goedgekeurd. Zou dat ook gebeurd zijn als men had kunnen den ken dat de directeur het recht had 5 te declaree- ren. Wel komt een dergelijk© bepaling in het alge meen in de meeste bestekken voor, doch dan is het voor kosten van toezicht, bestekken, enz. Voor een bijzonder geval is eenmaal een toelage bepaald. Ik heb me verplicht geacht den raad in deze in te lich ten. Als ik het naliet, zou ik mijn plicht verzaken. Men mag zich er niet over verwonderen dat ik od een ander standpunt sta dan de andere commissieleden en ik hoop, dat de feiten door een wonder omver geblazen worden. Ik hoop niet dat u in de zaak een persoon of een beschuldiging ziet. Het gaat alleen om de zaak tot klaarheid te brengen. De heer Kooij heeft vandaag de heer Kramer ge sproken, die gezegd heeft, dat de officier van justitie de zaak niet verder zal behandelen en deze niet-ont- vankelijk verklaard heeft. Hij heeft zich toen direct gewend tot Mr. Leesberg, die zegt, dat de zaak de volgende week in behandeling komt In een brief aan den directeur heeft hij meegedeeld, dat de verschillen de rapporten in dit arrondissement gearriveerd zijn en de directeur spoedig een oproep om gehoord te worden, kan verwachten. Nu de zaak zoo spoedig in behandeling komt, meent spreker dat het met noodig is er verder over te praten. De voorzitter zegt, dat hier het justitieel onderzoek en het administratief onderzoek met elkaar verward wordt en vraagt aan den heer Kooij of die dan de be paling van die 5 goedkeurt. De heer Kooij: Dat is voor mijn tijd gebeurd. Als het toegezegd is, is er niets aan te doen. De heer De Geus: Toen Noordscharwoude genoemd was, hoopte ik, dat de directeur het initiatief zou ne men, dat zaakje op te knappen. Toen mij cüt bleek, was ik tevreden. Anders had de commissie het moe- t endoen. Daarom was ik voor 'n tegemoetkoming m de kosten. Dat sluit ook in, dat de directeur het on derzoek goed verricht. Als hij zuiver staat, twijfel ik er niet aan of uit erkentelijkheid voor de houding van de commissie zal hij niet nalaten de zaak haar fijn uit te pluizen. Als het onderzoek niet m het rechte spoor komt, ben ik de eerste voor een verder onderzoek. Het ligt m.i. nu op den weg dit onderzoek af te wachten. Ik kan heel moeilijk gelooven dat de directeur het zoo laat loopen. Hij heeft gefoudeerd of niet. In het laatste geval hoeft men zijn eer en goe den naam te grabbel gegooid en dan kan hij van der Stel niet passeeren. De kortingen op nieuwbouw lijken me een op zichzelf staand punt toe. Dat kan niet onder gascorruptie gerangschikt worden. Voorzitter: Ik heb me voorloopig alleen bezig ge houden met hetgeen door den directeur is meegedeeld. Als de raad aan de 5 pet zijn sanctie verleent is voor Noordscharwoude de zaak afgeloopen. Ik neo me voorloopig alleen met die 5 pet. bezig gehouden. HJet staat bij mij vast, dat de directeur geen reent heeft op die 5 pet. van de uitbreidingen. De heer De Geus: Ik stel het op prijs dat U den raad er attent op maakt als U denkt dat er iets niet in den haak is. Als uw opinie juist is, is het ech ter een adm.-fout, die de directeur met zwaar aan gerekend kan worden. De zaak is zoo maar met 1, l 3 Voorzitter-1* Het is niet onmogelijk dat indertijd een dergelijke bepaling gemaakt is. De laatste jaren is het echter nimmer bepaald, daar anders de gas commissie haar bevoegdheid te buiten zou zijn ge gaan. Er is nooit een bepaling geweest. Het zou ook te absurd zijn, waar steeds bij elke uitbreiding het salaris door de raden verhoogd, is. De heer De Geus: Die 5 pet. geeft toch stof tot den- ^Voorzitter: Daarom heb ik de eerste jaren uitge schakeld. Eenmaal slechts is besloten een gratifica tie aan den directeur en het personeel toe te staan. Spr. wijst er verder op, dat de bestekken technisch niet voor den raad. of de commissie zijn. en dat tot boden alle straffen nog bepaald zijn na een adm. onderzoek. Een zoodanig onderzoek moet niet door de belanghebbenden plaats hebben. Dat is al te gek. Men is geen onderzoeker in eigen zaak. De heer De Geus: Hij is toch de#gedupeerde per- voorzitter: Dan nog behoort het onderzoek te ge schieden door hen die boven hem staan, Voor het doen van nadere miededeelingen gaat de raad hierna ongeveer 20 minuten in comité. Na heropening herhaalt de voorzitter, dat nooit een onderzoek door den belanghebbende dient te geschieden en als een onderzoek wordt ingesteld het geen bewijs van wantrouwen behoeft te zijn. De heer De Geus zegt, dat de ingekomen brieven voor hem geen waaide hebben en ook dat punt van Nieuwer-Amstel niet. Het gaat hier over N. A. Voorzitter is het daarmee niet eens, daar het hier, den persoon van onzen directeur raakt. De heer Dé Geus had gehoopt, en verwacht dat de heer Van der Stel meer naar voren was gekomen. Voorzitter: U keert het om. Als men beschuldigd wordt dient men een aanklacht in. Wethouder Ootjers: Als straks blijkt dat door den directeur niets gedaan is, zijn we zoo ver dat een aanklacht tegen Van der Stel dient te worden in gediend. De heer De Geus: Ik leg me niet neer bij geen of een half onderzoek, doch verlang een grondig onder zoek. We kunnen van den directeur niets zeggen, maar toch zijn we voor het bedrijf en voor allen ver plicht de zaak grondig te onderzoeken. Voorzitter: Dat moet de directe.ur toejuichen en vooral dat het niet ingesteld wordt door hem zelf. Spr. acht het op den weg van den Raad liggen te onderzoeken of de administratie in orde is. De heer De Geus: Als men mij bij mijn kladden neemt, spring ik er op als een bok op de haverkist. De heer Kooij-: De Commissie zal toch verder gaan als haar het onderzoek niet ver genoeg gegaan is. Voorzitter: Omdat ik meende dat het onderzoek niet ver genoeg ging, lag ik een nota over. De raad is zelfstandig en kan beslissen. De heer Ootjers zou het er mee eens zijn els de aaacomiriissie geheel plaatselijk was. Hij vraagt of de voorzitter het punt nooit ln het bestuur hoeft ter sprake gebracht. Voorzitter: U weet dat ik na de vergadering van aen keuringsdienst op de 5 pot gewezen en daar mijn meening heb meegedeeld. De heer Ootjers: Ik had gehoopt dat U dat eerder gedaan had. Voorzitter: Dat is mosterd na den maaltijèd Het gaat hier om de nuchtere zaak of de 5 pet ten rechte of ten onrechte genoten is en over het onvol ledig onderzoek. Wethouder Barten meent dat de directeur zich zelf moet rehabilliteeren. De 5 pet kan nader on derzocht worden. Voorzitter: In de meeste plaatsen geschiedt het onderzoek door B. en W. of andere personen. De heer Ootjers had liever deze zaak bij de com missie gezien en had liever gezien dat het in het bestuur ter sprake gebracht was, Voorzitter; Ik heb hen de gelegenheid gegeven, «preek daarover yerder liever niet doch het belang van de geheele gemeente le er bij betrokken. De heor Ootjers wil dat punt van die 5 pot. bij de commissie brengen voor nader-onderzoek, Voorzitter acht daarvoor geen termen aanwezig. Wethouder Per slot moet een onderzoek plaats hebben, doch allereerst door de gascommissie, daarna zoo noodig door de raden, desnoods door den raad van Noordscharwoude. De heer De Geus: Br is toch ook niets tegen een commissie uit de raden, b.v. 9 personen. Voorzitter: Waar we het rapport hebben ligt het op den weg van deze gemeente om voor onze ge meente de gelden teruggestort te krijgen. U kunt B. en W. machtigen zich met een accountant in ver binding te stellen, of Ged. Staten te verzoeken een adm. onderzoek in te stellen. De heer Ootjers wil hetzelfde laten doen door de gascommissie. Voorzitter: Die heeft zich er reeds mee bezig ge houden en haar bevindingen in een rapport vastge legd. Die vindt de 5 pet. goed en laat een onderzoek door den directeur instellen. Den heer Barten is die geschiedenis van die 5 pet. nog niet helder en wil dat nader onderzocht zien. Voorzitter: Ik heb de gascommissie voor een slecht figuur willen redden, doch héb er geen gelegenheid voor gekregen. De heer Kooij vindt het gevaarlijk hier gelden te rug te eischen. Als dr commissie ongelijk kreeg zou den de leden deze terug moeten storten. Die 5 pet. heeft wel terdege de aandacht getrokken. Voorzitter: Als men meent, dat eigen gemeente benadeeld is, treedt men zelfstandig op. De beer Barten: Als N. S. benadeeld is, zijn de andere gemeenten dat ook. De heer Kwadijk: Komt dit rapport ook in de gas commissie? De heer Barten: Dat wordt natuurlijk wel be sproken. Voorzitter wil het voorstel Ootjers-Barten, om de gascommissie te verzoeken een volledig onderzoek in te stellen, in 3temming brengen. De heer Kwadijk: Is dat alleen over de 5 pet., of ook over de corruptie? De heer Ootjers verwacht, dat de directeur don Van der Stel wel zal vervolgen. De -heer Kwadijk: Dat had hij allang moeten doen Voorzitten Daarmee is de raad niet klaar. Al gaat 3 directeur voor de Justitie vrij uit, is de raad nog verplicht een onderzoek naar de geheele administra tie te laten instellen. De heer Barten: Dan blijkt toch wel, dat het on derzoek van thans half is. Als ik aangeklaagd werd, zou ik het zoo niet laten loopen. Van der Stel heeft echter reeds tegenover verschillende directeuren het bewijs geleverd, waar de Justitie tot heden niet in geslaagd is. Voorzitter wijst er nog op, dat B. en W. ook aan sprakelijk zijn, terwijl het met de gascommissie kan plaats hebben, dat een wethouder mede aansprake lijk is, terwijl alles buiten hem om gebeurt. B. en W. zijn hier de treffende personen, niet de leden van de gascommissie. De heer de Geus: Als de raad besluit tot een vol ledig onderzoek is het toch goed. Voorzitter: De commissie meent toch, dat het on derzoek nu reeds goed is. Ten slotte wordt het voorstel-OotJers-Barten met algemeene stemmen aangenomen, zoodat aan de gascommissie een volledig onderzoek govraagd zal worden. Bij de rondvraag krijgt de heer Kooij de mededee- ling, dat het plantsoen de volgende vergadering ter tafel zal komen. De heer Kwadijk acht het rondstrooien te onvol ledig, doch de Voorzitter wijst op de hooge kosten, als -het vollediger moet gebeuren. Daarna sluit de voorzitter met de beste wensehen voor 1928 de vergadering. SCHAGEN, 29 Dec. 2 Stuks paarden f 150—200,, 3 geldekoeien (mag.) f 140240, 54 idem (vette) f <300:450, 4 kalfkoeien 260325, 16 nuchtere kalveren f 10—28. 38 schapen, vette f2836.50, 81 overhouders f20 28, 2 varkens, mag. fl2tl6, 62 ïdem, vette, p. Kg. f 0.600.63, 43 biggen f 6—12, 7 konijnen f 0.50—1, 46 kippen fl—&2S, haantjes f 050—150, 64 Kg. boter f2.1O-2.30. EIERVEILING, SCHAGEN, 29 Dec. Aangevoerd waren 61 partijen, 9554 «tuks kip- eieren, 1 partijs 22 tuks eendeieren. De prijs liep van f 9 tot 1050. bruine eieren van f 9.90—1050, jonge kipeieren van f 8—8.50. De veiling duurt voort AMSTERDAM, 28 Dec. Op de hdden gehouden veemarkt Waren aanvoer 'en prijzen: 210 vette kalveren le kW. f 1.041.16, 2e kW. f 0.901.02, 3e kw. f 0.760.88 per Kg. levend gewicht, 33 nuchtere kalveren f 10—18, 656 vaikena. Hol!., Overz. en Geld. le kW. vlee3chvarkens 7475 cent per Kg. slachtgeWicht, Holl. 2e kW. 7374 cent per Kg., vette varkens 7273 cent per Kg. NOORDSQHARWOHDE, 28 Dec. Uien f 10.1010.40, drielingen f 9.50, roode kool f 10.1013.40, doorschot f 9.9012.70, gele kool f 750 9, doorschot f 6.508.10, Deensche witte kool f 4 f 4.40, doorschot f 3.60—4.10 per 100 Kg. Totaal aanvoer 3200 Kg. uien, 59200 Kg. roodë kool, 20400 Kg. gele kool, 11200 Kg. Deensdie witte kooL WARMENHUIZEN, 28 Dec. Roode kool le soort f10.9014.70, 2e «oorfc f 11 14.10, uitschot f 35.90., gele kool le soort f 7.70 f 8, 2e soort f 5.40, uitschot f 2.50-4.30, Witte kool le soort f 4.505.10, uitschot f 2.60—8.20, uien f 10.40 10.80, per 100 Kg. Totaal aanvoer 67700 Kg. roode kool, 4900 Kg> gele kdol, 19000 Kg. witte kool, 2800 Kg. uien. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Deo. Roode kool le soort f 8.70—14.10, 2e soort f 7.10 f 12.30, gele kool le soort f 6.308.90, Witte kool (Deensche) f 4.60—5.40, uien 10.3010.70, drielingen f 9.20 per 100 Kg. Totaal aanVoer: 85000 Kg. roode kool, 35000 Kg. gele kooi, 35000 Kg. witte kool, 8000 Kg. uien. ALKMAAR, 28 Dec. Witlof I f 24—34, H 8—22, roode kool 10—14.90, file kool f 3.507.80, uien 3.80—13.10, spruiten f 9— 34 per 100 Kg., boerenkool 7.901150 per 100 stuks. HOORN, 28 Dec. Aangevoerd 88 varkens, vetste 0.60—0.64, Zouters 0.52—0.55. Handel vlug. DE VERDACHTEN IN VRT.mF.rT1 GESTELD. Naar aanleiding van een verroek van den procu reur-generaal mr. Cnopius, heeft het Arnhemsche ge rechtshof gisteren in raadkamer besloten tot de in vrijheidstelling van de beide verdachten ia de Cu- lemborgsche moordzaak Vroege ea Swerie. Swerf» heeft het 'Hule van Bewaring verlaten, de t, dru Vroege, die uit anderen hoofde drie jaar gevangen en he etraf moet ondergaan, bloei natuurlijk gedetineerd ovei.t EEN GOED DAGGELD. In Friesland wordt tegenwoordig, met honden ve jacht gemaakt op bunsings; de sneeuw helpt vaak schuilhoeken van deze kippedieven vinden. Ook wq den ze op boerenerven in vallen gevangen. Lukt de jacht wat, dan geeft ze een goed daggei want de velletjes zijn tegenwoordig zéér duur. V bunsings is de prijs 8 a 12 gld. per stuk, voor een 1 zenvel is de prijs fl, voor een kattenhuidje betal men graag fl.50 a f2. Dat er tegenwoordig nog al eens een poesje vq dwijnt op geheimzinnige manier, is te begrijpen. DE WIERINGERMEEH VOOR HET GROOTST^ GEDEELTE BIJ MEDEMBLIK. VERDER EEN STROOK BIJ BARSINGERHORN E hal WINKEL. De ministers van Binnenlandsche Zaken en Landboir en van Waterstaat hebben bij de Tweede Kamer ingi diend een ontwerp van wet tot gemeentelijke iridee ling van Zuiderzeegebied. In de toelichting wordt e op gewezen, dat bij de wet van 30 Juli 1926 onda meer het gedeelte van de Zuidenzee, waarbinnen de afsluitdijken tusschen de gemeente Wieringen en d Noord-Hollandsdhe en Friesche kust liggen of zulle: voorc komen te liggen, gemeentelijk is ingedeeld, in afwach ting van nadere gemeentelijke inkleeling, welke het ge volg za'1 moeten zijn van de afsluiting en droogroakinj eer van deelen Van die zee. z ba- Bij de behandeling van het ontwerp dezer wet ii Ben de Tweede Kamer heeft minister Kan toegezegd, da zoo spoedig mogelijk zou worden voorbereid een ver dere gemeentelijke indeeling van Zuiderzeegebied, waar door ook de uitvoering der -werken tot indijking en 1 droogmaking van de Wieringermeer zou plaats hebbel binnen ingedeeld gebied. r Tot deze verdere indeeling strekt het thans in ge diende ontwerp van wet. Voorgesteld Wordt, overeenkomstig het advies den Difecteur-Generaal der Zuiderzeewerken, het go deelte van de Zuiderzee, waarbinnen de bedoelde wei i) ken zullen worden uitgevoerd, toe te voegen aan d gemeente Medemblifc, voor zoover dit gedeelte niet reeds bij de bovenvermelde wet bij de gemeenten Wie ringen en Anna Paulowna is ingedeeld. Hierbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat he aanbeveling verdient, eenvoudigheidshalve en ter vei 1 mijding Van moeilijkheden het geheele gebied bij v gemeente te voegen, waarvoor de gemeente Medembli het eerst in aanmerking komt; van daar uit is bedoeli 'ge; gebied gemakkelijk per vaartuig te bereiken. eci Een uitzondering "wordt slechts gemaakt voor ee E strook van 300 meter langs de buitenzijde der .bestaal de zeedijken van Nieuwesluis tot Anrtswoud. Dei strook ware in te deelen onderscheidenlijk bij Bars in gei horn en Winkel, voor zover gelegen langs de kust vi beide gemeenten. De gemeentebesturen van Medemblik, Barsingerhor en Winkel hebben medegedeeld, geen bezwaar te heb ben tegen dit plan van voorloopige indeeli-ng, waarmed niet wordt vooruitgeloopen op de definitieve indeelin van de afgeloopen en drooggelegde Zuiderzee. OVER HET GEHEELE LAND WERKZAAM" GEWEEST. A. Rus Del •arlag xÉeven Dank zij het doortastende optreden van de Goudscb recherche is het gelukt, een geraffineerden fietsdief heeterdaad te betrappen. Toen op verschillende plaatsen te Gouda kort na el kaar drie fietsen werden gestolen, bleek uit het onmid aelljjk ingestelde onderzoek, dat aan de goederenlood! j, der spoorwegen twee fietsen ter verzending naar Rot terdam waren aangeboden. Onmiddellijk werd de Rot terdamsche politie van het gebeurde in kennis gesteli en haar verzocht, aan de rijwielbewaarplaats aldaa te posten. Een persoon, wiens signalement overeenkwaï met het uit Gouda opgegevene, kwam de fietsen ii Zan ontvangst nemen. Hij werd gearresteerd. Daar bleelij dat inmiddels ook was aangekomen de derde te Gou<' gestolen fiets, echter uit Bodegraven, waarheen dief op deze gestolen fiets was gereden. De verdachte werd naar Gouda overgebracht. Hij kende, niet alleen dezen diefstal te hebben gepleeL doch zich ook in verschillende gemeenten des land naar schatting 18 fietsen onrechtmatig te hebben to» geeigend. Hij had deze fietsen op dezelfde wijze pa spoor verzonden, naar Rotterdam, Amsterdam, Haarlen en Den' Haag, waarheen hij zelf ook reisde. Hij nar de fietsen rustig in ontvangst en verkocht ze vervol gens. De verdachte is de 22-jarige bakker G., wonen<* te Dei! (Gelderland). EEN KOLENTREIN ONDER HET ZAND BEDOLVEN. ec 5 v feerhi Wager oi 0nh Serdag ia der Onc reken i jbz., Waarschijnlijk ten 'gevolge van de aanwezigheli van een laag drijfzand is gistermorgen half acht on geveer 5000 M3. grond, deel uitmakende van de hout opslagplaats van de mijn Julia te Eygelshoven, in bJ weging geraakt. Het zand was daar gestort door d vroegere bruinkool-ontginning Herman, en de vei hooping loopt ongeveer parallel met de Anselderbed Op het oogenblik dat de zandverschuiving begon,1 vond zich op de verhooging een kolentrein, best: de uit een locomotief en zes wagons. Deze trein s' te mee naar beneden en werd ten deele onder de z massa bedolven. Het personeel van den tr^in to er zonder verwondingen af. De zandmassa heeft de Anselderbeek geheel gev en het water is ongeveer 1.50 meter gestegen. Het bedrijf der mijn Julia ondervindt geen stag tie door het gebeurde, daar de verschuiving op geveer 300 meter afstand van de schachten der w plaats had. Het verzakte gedeelte is ongeveer 50 J ter lang en 25 meter breed. De rails, die over de 1 zakte plaats liepen, hangen in de lucht. Het zal oB veer een maand duren, voordat de opruimingswtf zaamheden geheel zijn verricht Het terrein zal zijn ouden toestand worden teruggebracht Omtrent het gebeurde wordt nog het volgende Destijds is uit de bruinkoolgroeve „Herman" t gedolven, welk zand ten slotte een berg vormde bij de mijn „Julia", daar waar zich de houtoj* plaats bevindt en later een emplacement werd bouwd. Nu is vermoedelijk door het schuiven onder liggend drijfzand de zandberg overeen bij van circa vijftig meter in de richting van de Ani beek geschoven. De zandmassa is gedeeltelijk in de beek terecj;f komen en heeft deze als ware afgedamd. Het baande zich daarop een onder bed en steeg IJ twee meter, waardoor een oogenblik overstrocfj voor het dorp Eygelshoven dreigde. Het mswïï van den trein *it diep in het zand bedolven- y Cai

Schager Courant | 1927 | | pagina 2