3chagerCourant EAAD HARENKARSPEL. RAAD ZUIDSCHARWOUDE. Derde Blad. P M Zaterdag 31 December 1927 70ste Jaargang. No. 8178. Vergadering -van den Raad' op Donderdag 29 De- Jember 1927, des middags 3 uur. Afwezig zijn de heeren Dekker en Doodeman. I I Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, se cretaris de heer Jb. Daim. j Na opening volgt lezing der notulen, ze worden 'onder dankzegging aan» den. secriaris goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van Ged. Staten dat de verorde ning. bepalende dat te Waarland met ingang van 1 Januari 1928 twee vergunningen voor den ver koop van sterken drank in het klein mogen worden verleend, voor kennisgeving is aangenomen. Op 22 December is kasverificatie gehouden bij den. administrateur van het G.E.B. te Waarland. In kas was en moest zijn f 322.81. Ingekomen is een dankbetuiging voor de toege stane subsidie voor de bewaarschool. Uitslag aanbesteding. De zooeven gehouden aanbesteding voor den aanbouw van 2 lokalen aan de school te Waarland, had den volgenden uislag: K. Wester, St .Pancras. geheele werk f 15.980, schil der- en glaswerk f 750. geheele werk zonder schil der- en glaswerk f 15320; Gebr. Boekei, 't Veld, geheele werk f 16480, zon der schilder- en glaswerk f 15545; K. Pronk en B. Komen. Limmen, geheele werk f 15729, schilder- en glaswerk f 700, geheele werk, zonder schilder- en glaswerk f 15029; P. Tuin, 't Zand. geheele werk f 15600, idem zon- der schilder- en «laswerk f 14950, schilder- en glas werk f 600; W. Kemper, Warmenhuizen, geheele werk f 16480, idem zonder schilder- en glaswerk f 15680, schilder en glaswerk f 820; N.V. Technisch bouwbedrijf vjh. J. Verberne, Hoorn, geheele werk f 16605, idem zonder schilder en glaswerk f 15095; 'H. de Vries en P. Dekker, Harenkarspel, geheele werk f 15435. S. Kuitwaard, Broek op Langendijk. geheele werk f 14760, idem, zonder schilder- en glaswerk f 13960. Het geheele werk is gegund aan den heer S. Kuit- waard te IBroek op Langendijk. Om prae-advies worden in handen gesteld: a. het verzoek van de R. Kath. Ontwikkelingsclub te Waarland, om een jaarliiksche subsidie van f 40; b. eon verzoek van W. Dekker e.a. om' voor het in richten van druivenserres aan ieder der ondertee kenaars (4) een subsidie van f 50 te verleenen. Steun aan hot Demonstratiebedrijf te War mcnhnizen. Verzoek van B. en W. van Warmenhuizen- om bij te dragen in een eventueel verlies in de exploi tatierekening van een door die gemeente te stich ten demonstratiebedrijf. Doot B. en W. wordt voorgesteld tot wederop zegging 15 pet. in het verlies te garandeeren. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de gemeente Warmenhuizen in- het eventueel verlies zal bijdragen. 50 pet., de Centrale. Veilingsvereeni- ging te Warmenhuizen 10 pet. en de Provincie 25 pet., zoo-dat 15 pet. nog te dekken valt. Door den heer Dekker is gemeentelijke steun gevraagd voor het stichten van druivenkaasen te Waarland, doch B. en W. vreesden voor Waarland een dusdanige uitkomst, dat het verzoek) hun goedkeuring niet kon wegdragen. B. en W. hebben toen aan Warmenhui zen gevraagd of men de menschen uit Waarland, die individueel een druivenkas wilden inrichten, ter wille zou willen zijp. De Commissie voor het demonstratiebedrijf wil die menschen met raad en daad bijstaan, ze in de gelegenheid stellen, kennis op te doen en de bedrijfsleider zal opdracht krijgen de menschen te Waarland voor te lichten, terwtiil zu ook in de gelegenheid zullen worden gesteld, prac- tisch onderricht te krijgen. Zoo noodig zal de be drijfsleider naar Waarland trekken. Na die toe zegging waren B. en W. bereid den raad voor te stellen voor 15 pet. in het eventueel verlies bij te dragen. Indien voor een dergelijke cultuur animo bestaat in het westelijk deel der gemeente, zullen de menschen daar zelf wel in de gelegenheid zijn het demonstratiebedrijf te Warmenhuizen in oogen- schouw te -nemen. De heer De Vries kan zich wel met het voorstel vereenigen, maar oordeelt het minder juist, dat al leen gesproken wordt over het verleenen van hulp aan Waarland. Ook te Tuitjenhorn en. Dirkshorn kunnen dergelijke inrichtingen gesticht worden en daarom vindt spr. het beter dat in plaats van Waarland, geschreven wordt Harenkarspel. De heer Francis heeft niet veel verstand van glascultuur, maar hi.il vindt het een gevaarlijke on derneming. al® de gemeente een zekere tak van be drijf gaat steunen. Spr. acht het beter, dat een der gelijke zaak streeksgewijze wordt gesteund, b.v. Lan gendijk in wijden kring. Spr. vreest, dat het een scheeve verhouding tegenover andere takken van bedrijf in de gemeente zal geven. Spr. staat dan ook nog vreemd tegenover deze zaak en meent dat he», niet op den weg der gemeente ligt. steun te ver leenen. De heer Bakker wijst er op, dat B. enW. voorstel len tot wederopzegging in het verlies te garandee ren, zoodat. als het voor de gemeente te zwaar wordt, de garantiestelling kan worden opgezegd. Spr. vraagt hoe het mee de bezoldiging gaat als de bedrijfsleider naar Waarland gaat De voorzitter zegt in zijn antwoord aan de sprekers, dau Waarland is opgenoemd omdat dalir reeds 4 drui- vanserres zijn gebouwd. Met de commissie te Warmen huizen is niet over Tuitjehorn en Dirkshorn gesproken, ein spr. kan daarover dus geen toezegging doen. Het kan et verleenen van hulp zoo'n omvang neemt dat het ten nadeele van liet bedrijf te Warmenhuizen is en in dit geval zal de commissie wel bezwaar maken. Maar als hulpverleening wel mogelijk is twyflt spr. niet of ook een ander deel der gemeente zal worden geholpen. En als wij de hulp niet voldoende achten, wy de subsidie intrekken. Spr. wijst er den heer rrancis op, dat indien mocht blijken d!at landbouw of veeteelt gesteund- moesten worden, B. en W. niet zou- fv jromen daartoe een voorstel te doen. Het zijn thans de tuinbouwers die steun het meest noodig heb ben en daarom achten B. en W. het niet ongemotiveerd f- vooral waar de commissie de toezegging gedaan steun aan Waarland te zullen verleenen. de belooning vaa den bedrijfsleider betreft, spr. gelooft n.etJ,i,t <Ut va» irsrijpeedan aard zal wezen. taL-1 Wi. «telling tot irederoratMfB2» ltat&vmd&a rittii, als d« gemeente door het hebben van een achterdeurtje zich ging onttrekken. 8pr. informeert hoe het met de andere demonstratiebedrijven geregeld is, wordt het verlies geheel door de provincie gedragen? De voorzitter deelt mede, dat de provincie zorgt voor rente en aflossing en dat de nadoelen, die het bedrijf mocht opleveren, voor een deel door de belanghebbenden moet worden godragen. De Prov. Commissie uit de Veilingen heeft deze zaak in handen, maar het percen tage is nog niet bekend. Het is zeer zeker niet de be doeling om zich aan de eteunverleening te onttrekken. Maar het verleenen van subsidie is altijd tot wederop zegging. Bijzondere omstandighedon kunnen oorzaak zijn dat de steunverleenimg wordt ingetrokken. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoek van B. en W. van Sint Maarten om een bij drage van f 40.in de aubsidie voor een ontwikkelings cursus aan de bijzondere school te Stroet. Door B. en W. wordt voorgesteld deze bijdrage te verleenen. Sint Maarten heeft f 120 subsidie toegestaan en nu van de 18 cursisten er 6 zijn van Harenkarspel, wordt een bijdrage van f 40 gevraagd. Nu den heer Francis blijkt, dat het hier een cursus van voortgezet onderwijs betreft, kan hij met het voor stel accoord gaan. De heer de Vries zegt, zijn stem niet aan het voor stel te kunnen geven. Met 4 tegen 1 stem, die van den heer De Vries, wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Mededeeling dat de straatverlichting te Waarland met 1 Jan. a.s. in gebruik -zal worden genomen en dat de kosten van aanleg niet boven de begrooting zullen gaan, Door Ged. Staten wordt namens den Minister van B. Z. en L. gewezen op de wenschelijkheid om in de reglementen van burgerlijke en gemengde instellingen van weldadigheid voorzoover dat niet reeds geschiedde de bepaling op te nemen, dat tot uitbesteding van een arme niet wordt overgegaan, alvorens door een genees kundige schriftelijk is verklaard, dat hem na een op zettelijk daartoe ingesteld geneeskundig onderzoek van alle leden van het gezin, waaraan de uitbesteding zal worden toevertrouwd, is gebleken, dat de gezondheids toestand van geen hunner een gevaar oplevert voor hunne huisgenooten. Aangezien een dergelijke bepaling in het reglement van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente niet voorkomt, stellen B. en W. na daaromtrent met het Burgerlijk Armbestuur te hebben overlegd, voor het reglement op de wijze als boven is aangegeven, aan te vullen. Algemeen goedgevonden. Met 1 Mei a.s. eindigt de huur van de woning, In ge bruik bij A. Kant te Dirkshorn. Voorgesteld wordt de huur wederom met twee jaren op de bestaande voorwaarden te verlengen. De heer Frands vindt een huur van f 225 voor deze woning in vergelijking met die van de woningbouwver- eeniging tamelijk hoog, en zou de huur op f 200 willen bepalen. De heer De Vries herinnert er aan dat hij vorige maal deze poging gedaan heeft, f 200 is reeds een re delijke huur. De heer de Groot 'meent dat de woning niet te ver gelijken is met die van de woningbouwvereeniging. Het is een nette woning, op goeden stand en spr. acht dan ook een huur van f 225 billijk. De voorzitter zegt indertijd ook voor f 200 te zijn geweest. De huur is nu eenmaal bepaald en B. en W. hebben er nu niet over gesproken. Het voorstel van den heer Francis wordt aangenomen met 4 tegen 1 stem, die van den heer De Groot. Het perceeltje bouwterrein te Waarland, groot 9.45 Aren is uit de huur. De pogingen om dit perceeltje te verkoopen zijn niet geslaagd, waarom wordt voorgesteld het aan den vorigen huurder, D. Dekker, aldaar, we derom voor 4 jaren te verhuren voor f 16 per jaar, en in het contract de voorwaarde te bedingen, dat de huurder verplicht is tot afstand van het gehuurde na afloop van het huurjaar, waarin de gemeente het per ceel mocht verkoopen. De heer de Vries zou, al is het weinig de moeite, voorkeur geven aan openbare verhuring. De voorzitter deelt mede, dat toen geen openbare school zou worden gebouwd er geen liefhebbers voor het perceel opdaagden en Dekker de gemeente toen als het ware een dienst beweeé. Voor publieke verhuring is misschien de bepaling, dat de gemeente zich het per ceel kan toeeigenen, een bezwaar. De vorige huurprijs was f 12. Algemeen gaat de raad accoord met het voorstel van B. en W. De rondvraag levert niets op en de voorzitter dankt de leden voor de medewerking in 1927 ondervonden, waardoor we de belangen der gemeente dienen. Met den wensch, dat we elkaar in 1928 weder in gezondheid mogen terugzien, sluit spr. de vergadering. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag avond voltallig. De notulen worden goedgekeurd. Voorzitter doet met leedwezen mededeeling van het overlijden van den oud-ontvariger den heer Joh. Greidanus, dien men hier gekend 'heeft als 'n nauw gezet en plichtgetrouw ambtenaar, die lange jaren de gemeente gediend heeft B. en W. stellen voor om de weduwe 50 gulden toe slag op het pensioen te geven. Het pensioen van den heer Greidanus was 90 gulden. Zonder 'bespreking gaat de Raad hiermee accoord. Bij de laatste kasopname bij den gemeenteontvan ger waren de ontvangsten f43484.91, de uitgaven f 42525.98y2, en het kasgeld f 948.92y2. 10100.— is op de Boerenleenbank geplaatst Ingekomen stukken. Ingekomen waren een dankbetuiging van Het Witte Kruis en van het bestuur van de R.K. Leesbibliotheek voor de toegestane subsidie. Goedkeuring is ingekomen op de geldleening groot f 3000.ten behoeve van de 'gasfabriek en het besluit betreffende opcentenheffing voor personeele belasting Van den Bond van Ambtenaren in Gemeentedienst is .het verzoek ingekomen om een subsidie voor be zoek aan het congres op het gebied van gemeentefi- nantiën. B. en W. zijn overtuigd van het nut, doch stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Zeeman: Als alle raden het verzoek af wijzen, kan dan een dergelijk congres gehouden worden? Voorzitter: Vermoedelijk niet, doch met roden kan vertrouwd worden, dat de groote gemeenten hun steun niet zullen onthouden. Het voorstel hier is een gevolg van den ifnantieelen toestand der gemeente. De heer Zeeman zou een kleine bijdrage willen tóe- staan. De heer Dijkhuizen steunt dit voorstel, vooral ook omdat dan de prae-adviezen die gegeven worden, aan de gemeente zullen worden verstrekt. Het voorstel wordt met de beide wethouders en de heeren Groen en du Burck tegen verworpen. Een legaat. Blijkens testament is door wijlen mej. wed. J. Boon een bedrag van f 1000.— aan de gemeente vermaakt zonder bijzondere voorwaarden. t# iQK&JS uwemnwi SMC ertwcflwijrA voor dese gift, die f «tuigt van goeden burgersla. Ne goedkeuring door Ged. Staten cal se seker met ge noegen worden aanvaard. De heer Zeeman: Wordt het bedrag in bezittingen vastgelegd? Voorzitter: B. en W. hebben voorloopig besloten het legaat rentegovend te beleggen. Bel Burgerlijk Armbestuur. Ter tafel komen pas ontvangen bescheiden van het Burgerlijk Armbestuur. Ie. Voordracht wegens periodieke aftreding van: le. Jn. de Geus Pz.„ waarvoor de volgende aanbeve ling wordt ingediend; 1. Jb. van Twuijver, 2. P. Glas; voor de periodieke aftreding van E. Vlug: le. A. Kout, 2. D. de Geus Jbz. De aftredenden hebben zich niet opnieuw beschik baar gesteld. In een tweede schrijven wordt gewezen op de be sprekingen in verband met de subsidie aan ae „Voor zorg" en wordt met klem meegedeeld, dat de Raad er alles van kan weten. Voorzitter stelt, voor deze stukken in handen van B. en W. te stellen en wijst er op dat de stijl In het schrijven niet is, zooals men die van een openbaar lichaam kan verwachten, daarbij opmerkende, dat eventueele geschillen op andere wijze beter tot hun recht kunnen komen. De heer Groen: Dan kunnen we tenminste ons ge heugen eens opfrisschen. De gascorruptle. Ter tafel komen de notulen van de voorlaatste gas- commissievergadering en de nota van den Burge meester, beide reeds eerder gepubliceerd. De heer Kramer voelt behoefte als lid van de gas commissie mee te deelen, dat een kleine aanvulling of» toelichting wel noodig is, doch hoewel de notulen in de laatste vergadering met algemeene stemmen wer den goedgekeurd, hem geen gelegenheid gegeven werd om een noodige aanvulling der notulen ter sprake te brengen. Hij acht het noodig dit te zeggen, omdat de straks te houden besprekingen wel eenigs- ziens van het meegedeelde in de notulen zullen af wijken. Wethouder Kroon sluit zich volkomen bij het door den heer Kramer gesprokene aan en zegt, zelf voor gesteld te hebben de zaak in bespreking te brengen, doch daarvoor geen gelegenheid gegeven werd. De heer Groen: Het is een lijvig stuk, waar veel over is te zeggen. In het algemeen wil ik opmerken, dat het me buitengewoon verbaasd heeft, dat de gascommissie een dergelijke houding hoeft aangeno men, waar toch een beschuldiging geuit is en men zich heeft neergelegd bij een onderzoek door den di recteur zelve ingesteld. Met de nota; aldus spreker, ga ik mee in zooverre, dat het onderzoek niet door den directeur, doch door de gascommissie of door een andere commissie behoort te geschieden. Het groote punt voor mij is, dat der 5 van alle uit breidingen. Zeker is, dat als die bepaling bestaat, daarvan in de raden nooit blijk gegeven is. Zeker zou er hier wel het een en ander over gezegd zijn, als het bekend geweest was, vooral toen de groote uit breiding ter sprake kwam. Door die 5 zou de direc teur van die uitbreiding f 10.000 genoten hebben. Als we enkele verslagen lezen voor zoover er tenminste over gesproken mocht worden, bleek de gascommissie er wel mee bekend te zijn. Een vraag: Is u er van overtuigd dat die 5% wel genoten is? Zoo ja, dan is dait ten onrechte gebeurd en zou de gascommissie voor dien misstand aanspra kelijk gesteld kunnen worden. Voorzitter: Het. is voor mij buitengewoon lastig uit te maken in hoeverre ik in het openbaar kan ant woorden. In het rapport staat in grove trekken het een en ander vermeld, doch niet alles, omdat daar door het nader in te stellen onderzoek ongunstig be ïnvloed zou worden. Toch moet ik ook weer oppas sen niet den indruk te vestigen voorbarig met mijn nota te zijn geweest, welke al eenigszins gemaakt schijnt te zijn. Ik denk er niet over den indruk te wekken dat ik voorbarig ben geweest en herhaal dat do 5 pet. ten onrechte genoten is. Er is gezegd dat het in de bestekken staat. Voor zekerheid heb ik de eer ste jaren uitgeschakeld, doch er staat alleen dat voor toezicht, administratie enz., 5 pet. van de aanneemsom e-estort moet worden in de handen van den directeur. De directeur beroept zich op dat artikel, dat. hij er recht op zou hebben, doch het beteekent absoluut niet dat de directeur die 5 pet. ten eigen bate mocht aan wenden. Het ent. beteekent natuurlijk het drukken van bestekken en dergelijke uitgaven. Het is zelfs ten zeerste aan twijfel onderhevig, dat het hem de eerste jaren zou toekomen. Dergelijke bepalingen ko men nagenoeg in alle bestekken voor, b.v. ook in het bestek van scholenbouw te Noordscharwoude. 'n Na der onderzoek zal uitwijzen, hoeverre hier rechten waren, doch vast staat, dat in ieder geval toch de gemaakte kosten er van betaald moeten zijn. Ik ont ken zelfs, dat de directeur een Vfc pet. mocht genieten. Een ander artikel zegt, dat onder directie verstaan wordt de directeur der gasfabriek, doch dat sluit even min in, dat de 5 pet. ten bate van den directeur komt. In elk geval is het een zaak die nader onder zocht dient te worden. Elk woord, elk feit is door mij overwogen, voor het neergeschreven is. In het belang van de zaak lijkt het me beter de eerste jaren geheel uit te schakelen, doch een feit is dat na 1915 nimmer besloten is dat de directeur 5 pet.van de uitbreidin gen genieten zou. Steeds en bij elke salarisverhooging is bij de diverse emolumenten stil gestaan. Meermalen is door mij een vraag in die richting gedaan, doch steeds is een beslist ontkennend antwoord gegeven. Het ligt er beslist ontzettend dik op, dat bij elke uit breiding het salaris verhoogd is. Als die 5 pet bekend was, waarom het dan nooit meegedeeld? In de in structie staat, dat de directeur onder geen enkele voorwaarde iets aanvaarden mag en hij verplicht is toezicht uit te oefenen. Bij het bouwen van de ka merovens stelde ik nog voor, in verband met het toe zicht geen verlof te geven, doch het is toen wel ge geven, omdat de directeur geen enkel toezicht had. Daarvoor was dus de 5 pet. allerminst noodig. Een bestek van de kamerovens was niet aanwezig, om dat de bouw aan de firma K'lönne was opgedragen. Of daarin een zoodanige clausule voorkwam, kon dus niet worden nagegaan. De bestekken zijn zoek, doch daarin kan een bepaling als zoodanig niet gestaan hebben, omdat het niet besloten is. Een en ander kan dienen als bewijs dat wat in de nota omschreven is, waar is en de gemeente daar door is benadeeld In den loop der jaren kwam ik een nota tegen, waaruit bleek, dat aan den directeur de eerste grondslag van de personeele belasting vergoed was. Daarvoor is nooit een besluit in de gascommis sie 'genomen, waarom ik er tegen was het verder te verleenen. Anderen dachten er echter anders over. Ik ontken absoluut dat noch door de commissie, noch door de raden ooit een toezegging is gedaan, dat de directeur recht op die 5 pet. zou hebben. Toen zijn salaris laag was, was dat ook met den baas en de anderen het geval. Daarom werd bij de uitbreiding naar St. Pancras een bedrag aan allen uitgekeerd. Als bewijs dat door den directeur geen toezicht ge oefend werd, kan dienen, dat op 1 Februari 1916, op voorstel van den directeur en de commissie, aan de raden is voorgesteld iemand te benoemen voor het opzicht voor uitbreidingen, op een salaris van f 600. Benoemd werd toen de heer Tarner. De heer du Burck kon ook raet de wijze van on derzoek niet accoord gaan, maar het zegde hem iets dat alle commissieleden overtuigd waren, dat de di recteur vrij uitgaat. Daarom deed hem het nader on derzoek vreemd aan. Wat gezegd werd, was zoo per tinent, 'zoo stellig, dat bij hem geen enkele gedachte overbleef. Hij memoreert enkele gedeelten uit de notulen, o.a. wat over die f3000 gezegd is en wat door de heeren mv rvsva Wmep ingewijden zoo gesproken hebben, deed het hem vreemd aan, dat ze nu niet direct naar voren kwa men. Hij vraagt meer openbaarheid der g&scomtnissi*» vergaderingen en verder waarom ook de heer Bókker aanwezig was. Over de nota geeft hij den Voorzitter een pluimpje voor de wijze van toelichting, maar hij had het gc- wenscht gevonden, dat dit in de gascommissie ter t.a> fel was gebracht. Het wordt thans voor den direc teur al beroerder, vooral ook waar raadsleden in Oud- karspel go-en gelegenheid kregen iets naar voren te brengen. Dat wekt bij de ingezetenen oneerdere twij-, fel od. De conclusies hadden echter gegeven moeten worden op de plaats waar de directeur zich direct kan verdedigen. Dit acht ik de groote fout van deze nota. Ter wille van een 'gezonde rechtspraak is het noodig, dat niet alleen da directeur, doch ook de leden van de gascommissie gehoord worden. Dat zou de zaak meer ten goede zijn gekomen. Wij beschul digen hier den directeur. Voorzitter schudt ontkennend. De heer du Burck: De nota bewijst dat. Hij vraagt verder waarom de voorzitter namens de commissie-vergadering aanwezig was cn stelt voor mede namens den heer Dijkhuizen, om een nota bij de gascommissie in te dienen, omdat de beschuldigde dan gelegenheid heeft naar voren te komen. Hij meent dat de Raad hiermee 'n goeden dienst verricht. Voorzitter zegt, dat hier niet de beschuldiger zit Als ik me, aldus voorzitter, bij het rapport had aan gesloten, zou er misschien niet over gesproken zijn. Een stem: Zeer juist! Voorzitter gaat voort: De feiten die ik gonoemd heb, waren ook aan bestuur en commissie bekend en de directeur heeft ze zelve aan de pers meegedeeld. Het beteekent niet een beschuldiging, doch een recht zetting van de verkeerde uiteenzetting van den di recteur. Dit houdt ook geen beschuldiging in ten op zichte van de 5 pet. Toen -de directeur me verschil lende mededeelingen deed, heb ik gevraagd die me- dedeelingen schriftelijk te bevestigen. De directeur zegde dat toe, doch heeft die toezegging ingetrokken, omdat hem verboden werd mij mededeelingen te doen. Toch luidt zijn instructie zoo, dat hij verplicht is alle gewenschte inlichtingen te geven. Ik heb den directeur in de gelegenheid gesteld hem niet in moei lijkheden te brengen door te zeggen, dat hij mij do inlichtingen kon verstrekken als hulpofficier van justitie. Daarop heb ik hem 'gezegd, dat het me speet voor hem, omdat zijn houding hem tot verdachte stempelt. In de nota heb ik alleen recht gezet de feiten die door den directeur zelf naar voren zijn gebracht. Wat die 25 pet. betreft, heeft hij voor 3 weken terug zelf in hot bestuur verklaard, dat dit geen korting was. Het bedrijf ontvangt ook geen enkele korting. Mijn houding zou mogelijk af t° keuren zijn geweest, als ik de directeur gepasseerd was. iHet is me zeer onaangenaam, dat ik de eeni'ge moet zijn, die een en ander naar voren brengt,' doch ik meende mijn mond niet te mogen houden. Bekker was mede aanwezig, omdat ik en den heer Zeeman verhinderd waren. De heer Zeeman zegt in de vergadering van 6 Sep tember de gaslucht reeds naar voren te hebben ge bracht. De commissie heeft toen met den directeur gesproken, die heeft gezegd, dat zijn register blanco was. Toen is tamelijk duidelijk door den directeur ge sproken en het deed ons genoegen dat hij zoo flink van zich af sprak. Het waren toen slechts vragen. Ik heb toen gezegd, dat het een witte raaf is, die tegen over de 4 meergenoemde firma's vrij kan blijven. Toen heeft de directeur tevens gezegd, dat hij de 5 pet. niet meer genoot. Dat deze bepaling bestaan had, was ons geen van allen bekend. Het noemen van die 3000 gul den heb ik destijds als een mop beschouwd, doch nu is me pas 'gebleken, dat het helaas ernstig is opgevat. En nu wat de 5 pet. betreft. Er is iets gebeurd. Het geldt hier de geheele zaak; voor den directeur is het een marteling. De gascommissie heeft een groote ver antwoordelijke taak op zich genomen en ook door den directeur is een groot verzuim gepleegd De di recteur zou een aanklager onverbiddelijk laten vervol gen, zoodra deze fabriek genoemd werd. Toen de be schuldiging kwam, heeft hij dat niet gedaan. Het schrijven van twee raadsleden uit Oudkarspel, die verzochten de zaak eens te bekijken, werd voor kennisgeving aangenomen. Na 'do beschuldiging door Van der Stel kwam de zaak opnieuw aan de orde en toen liet men den directeur zelf een onderzoek instellen. Is dat nu een wijze van doen? Ik ga vol mondig met uw nota mee. Voor mij staat de 5 pet. niet op zichzelf. Lees de zaak in Schagen maar eens, waaruit blijkt, dat na 1917 door firma's giften tot 10 pet. zijn gegeven. Als de gascommissie zich neerlegt bij het gedane onderzoek, is het niet de juiste weg. In vele plaat sen is een grondig onderzoek ingesteld. Er is alom zeer veel gebeurd. Waar zooveel voorbeelden zijn, vra gen we ons af, in welke wereld leven we. kan dit nu een ernstig onderzoek genoemd worden. De nota kan verhelderend werken voor den directeur zelf, doch met dit onderzoek kan niemand vrede hebben. Vele gevallen komen voor de justitie niet in aanmerking, terwijl er toch veel gebeurd is. Wat is er tegen een onderzoek. Uw nota heeft me verwonderd, omdat er verhoudingen bestaan die het onderzoek bemoeilijkt moeten hebben. De zaak is voor mij hoofdzaak, doch niet 'hoe u tegenover de commis sie staat. Zooals de zaak nu is ingepikt, het schrij ven van raadsleden voor kennisgeving aangenomen en ook nu nog geen onderzoek, is voor den directeur zenuwmartelend. - Alles wat een direct onderzoek kan bevorderen, moet gebeuren. Dien weg heeft de gascommissie biet bewandeld. Dat is mijn grief. De directeur moet aan een kruisverhoor met Van der Stel onderwor pen worden, om vast te kunnen leggen, wat gebeurd of niet gebeurd is. Alles is niet te bewijzen, omdat zekere bescheiden niet te vinden zijn. Dat gebeurt meer. Buitenlandsche finma's zijn niet te contro leeren. Een andere wijze van onderzoek moet plaats* hebben en na dat onderzoek 'kunnen de raden uit spraak doen, hoe te handelen. Ik ben niet voor de doodstraf en wil geen beulswerk verrichten, doch wensch een zuiver onderzoek, een ander onderzoek, dan door den heer Du Burck gewenscht wordt. Van der Stel tegenover de gascommissie of een com missie uit de raden samengesteld. Van der Stel is voor mijl niet de persoon, doch de aanklager en 1 gebleken is, dat zijn gegevens helaas in een massa gevallen maar al te waar bleken te zijn. Het be droevendste is, dat men aan zijn beschuldigingen waarde moet hechten. De directeur heeft nu echter alle gelegenheid de beschuldigingen te weerleggen. Voorzitter zegt dat het initiatief tot het instellen van een onderzoek aan den raad behoort. De gas commissie kan geen verwijt gemaakt worden, doch in alle genoemde plaatsen heeft de raad het initia tief tot het instellen van een onderzoek genomen. Wat het schrijven van de twee raadsleden betreft, als de raadsleden mpenen iets naar voren te moeten brengen, dienen ze dat in de eerste plaats in. den raad van hun gemeente te doen. De gascommissie doet niet anders dan voorbereidend werk. net als B. en W. Daarom hebben ook de bestuursleden een stem. Ik hoop en wensch, dait het lichtbedrijf vrij uit gaat, hoewel het een eigenaardige gedachie geeft, dat de directeur zelf een onderzoek wil instellen en de commissie zich daarbij neerlegt. Dat belangheb benden bij een onderzoek aanwezig zijn, is in het 'algemeen zeer ongewenscht Schagen. bewijst dubbel dat men met conclusies zeer voorzichtig moet zijn. Helaas is door de mededeelingen van Van der Stel een toestand in de liohtbedrijvcn aan het licht ge komen, die zoo ontstellend is, dat het beroering door het geheel land gewekt heeft. Schuldig of niet echuldig, doch er dient een onpartijdig onderzoek door de raden te worden ingesteld. Toen de directeur

Schager Courant | 1927 | | pagina 11