Provinciale Commissie uit de Veilingen. Binnenlandsch Nieuws. rafl onprmtafd aradedeeltnjjem deed, heb Ik he* ge zegd: als sr iets niet in d«n haak is, zeg hst dan. Je kunt dan op mijn clementie rekenen. Er was ech ter niets. Ik begrijp nu niet dat hij geen aanklacht tegen den beschuldiger heeft ingediend en het ver wonderd me, dat hij een raadsman ln den arm ge nomen heeft, waartoe als regel iemand die vrij uit gaat, niet overgaat. Voor het ontvangen van meerdere mededeelingen gaat de raad hierna een ruim uur in comité. Na heropening stelt de voorzitter voor, dat de gel den van di© 5 pet. in de gemeentekas moeten worden teruggestort en de hoegrootheid van het bedrag te laten vaststellen door den accountant der lichtbe- drijven en een verder onderzoek aan Ged. Staten te verzoeker. Van een onderzoek door de commissie is niets te verwachten en van mij ia geen 2e nota te verwachten. De heer Dijkhuizen wil het onderzoek aan de com missie van beheer opdragen, wat z.i. de eenig juiste weg is. Voorzitter zegt, dat de Raad in deze absolute zelf standigheid heeft. De commissie is geen zelfstandig lichaam. Alle bescheiden worden aan de goedkeu ring der raden onderworpen. De heer Dijkhuizen: De commissie benoemt en ontslaat den directeur. Ai zou de raad uitmaken dat de directeur niet goed gehandeld heeft, kan toch geen besluit tot schorsen of iets dergelijks genomen wor den. Voorzitter: Daarin verdiep ik me niet. Ik wil al leen vastgesteld zien, wat de gemeente toekomt. De raad kan het aan de commissie, doch ook aan an deren opdragen. Ik kan me er tevens mee vereeni- {;en, als tegelijk herziening van de gemëeHiehappe- ijke regeling ter hand genomen wordt. De heer Dijkhuizen heeft de overtuiging dat hij niets uit de kas der lichtbedrijven gehad heeft, zoo- dat van terugstorten geen sprake kan zijn. Ook staat niet vast dat het bedrijf benadeeld is. Het is niet zeker dat de 5 pet ten nadeel© van het bedrijf ge komen ia. Voorzitter: De directeur zegt zelf, dat de aanne mers met de bepaling rekening moeeten houden. De heer Kramer brengt het juiste verloop der b© sprekingen ln de gascommiasie naar voren. Door het bestuur werd meegedeeld, dat reeds in den loop van den vroegen zomer de zaak zeer serieus onderzocht is, waarbij niets verkeerds bleek te bestaan. Daarna is nogmaals een zeer serieus onderzoek ingesteld De commissie heeft geen andere indruk gehad, dan dat zeef serieus onderzocht is. Ook is niet gezegd, dat het onderzoek door den directeur zelf is inge steld. Dit werd ons pas bekend na het vaststellen dor notulen. Voor mij stond vast dat het onderzoek puiten den directenr om geschied was. Daarom is het voor mij thans een andere kwestie geworden. De nota brengt bovendien een 2e zaak naar voren, ik ga met uw nota accoord, waar gezegd wordt dat slechts- een zeer klein gedeelte tot de uitbreidingen gerekend kan worden. De gascommissie was echter niet met de feiten op de hoogte. Elk vroeg het zijn buurman af, toen die 5 pet. genoemd werd. •Spreker is er zeker van dat nu de zaak in de gas- commiissie wel ter sprake zal komen, nu zooveel nieuwe feiten genoemd zijn, die de commissie niet bekend waren. Het is gewenscht dat de zaak opnieuw bij de commissie aanhangig gemaakt wordt en als geen onderzoek plaats heeft naar den zin van den raad, dan door den raad een ander onderzoek wordt ingesteld. Als de gascommissie het niet doet, dan is or grond voor een onderzoek op andore wijze. Het beleid van den directeur is steeds verdedigd, omdat beweringen op losse praatjes steunden. Ik heb nog die overtuiging, doch in het belang van den directeur is het gewenscht een grondig onderzoek in te stel len. Nu na de nota zie ik in dat het onderzoek niet geweest is zooals het behoort Ik wil nu een nieuw onderzoek voor richtige af wikkeling der zaak en ga accoord met de voorstel len in die richting gedaan. Met openbaarheid der vergaderingen kan ik me niet vereenigen, omda,t de commissie voorbereidend werk doet en het niet ge wenscht is dat de raadsleden op niet officieele wijzo het eerst op de hoogte zijn gebracht. In het algemeen kan ik de inhoud der nota zeer goed onderschrijven en nu t groote gerustheid wil ik deze belangen aan de gascommissie toevertrouwen. Voorzitter zngt, geen nieuwe feiten genoemd te hebben, doch feiten, die bij allen bekend waren met dit verschil, dat slechts één dit niet als juist erkend heeft. Reeds weken terug waren ze door de krant bekend gemaakt, mededeelingen die door den direc- k ur als juist erkend zijn. De heer Kramer: Officieel is het noch in de gas- rommisie, noch in de raden besproken. De mededeo- ling had ik niet eens gelezen, waarom ik dan ook perplex stond, toen het ter sprake kwam. De direc teur dient de belangen van den aanbesteder te be hartigen en het wil er bij mij niet in, dat een der gelijke vergoeding hem toekomt. Als de kosten hoo- ger zouden zijn dan die 5 pet., zou hij dat meerdere evenmin voor zijn rekoning nemen. Daarom is dan ook uwe opvatting zeer juist. Voorzitter: De directeur had ook 10 pet. kunnen zetten. De heer Kramer: Het was mij niet bekend en de commissie heeft nooit geen inzage der bestekken gehad, of er goedkeuring aan gegeven, mogelijk wel door het bestuur. Voorzitter: Het blijkt dan ook wel dat de bepa ling door den directeur zelve geschapen is. Het technisch gedeolte wordt altijd aan den directeur overgelaten en bevat als regel alleen technische aan wijzingen. Ook ik heb nimmer een bestek onder oogen gehad. De heer Bekker is er niet voor dat het onderzoek aan de gascommissie opgedragen wordt. We weten dan zeker, dat er niets van komt. Ik ben, aldus spre ker, bang d«t er toch een groote meerderheid tegen blijft. De heer Kroon kan niet denken dat de leden dat zouden durven doen. De heer Zeeman ziet er eyenmin heil in na al het geen gepasseerd is. Ze hadden, aldus spr., moeten too- nen, dat ze anders wilden, pok met den brief van Paarlberg en Bakker. De commissie heeft voldoende getoond, dat ze die weg niet op wil. De heeren Dijkhuizen en Du Burck stellen voor, aan de gascommissie een volledig onderzoek voor te stellen en de heer Zeeman stelt voor, een onderzoek door een commissie uit de raden met medewerking van Ged. Staten. De heer Bekker zegt gerust uit te kunnen spre ken dat het vertrouwen in de gascommissie niet groot is. Ten slotte wordt een brug gelegd tusschen beide voorstellen en wordt met algemeene stemmen be sloten, om de zaak in handen te stellen van de gas commissie met verzoek om een uitgebreid onder zoek naar de corruptie en hetgeen in de nota ver meld is en zoo de raad zich daarna niet met het onderzoek vereenigen kan, zich dan te wenden tot Ged. Staten. Rondvraag. De heer Zeeman bespreekt de wenschelijkheid dat zoo spoedig mogelijk-wordt overgegaan tot den aan leg van een ondergrondsch net, daar thans wel ge bleken is, wat schade door een bovengrondsch net kan worden aangericht. Vei^er wensoht bij een an dere bestrooiing van zand op de bruggen, zoodat men met een slede zonder last de bruggen kan p&s- seeren. Voorzitter wijst op de hooge kosten van het eerste en acht het tweede wel uitvoerbaar. De heer Kroon zou gaarne, vooral in de winter maanden op den dag willen vergaderen, daar hier meestal de aardigheid bestaat, dat het 12 of 1 uur wordt. Voorzitter hoopt er rekening mee t» kunnen hou- <len* doch kan geen belaft* doen. Sluiting. Jaarvergadering van de Prov. Commissie uit de Veilingen, op Donderdag 29 December, des namid dags half twee in het landbouwhuis te Alkmaar. De Voorzitter, de heer Slot, spreekt zijn genoegen uit over de goede opkomst, waardoor.de onderlinge band meer en meer versterkt wordt. Het stevigt oude vriendschap, verhoogt wederkeerige belang stelling in elkanders bedrijf, verhoogt het bewust zijn van eendrachtig streven naar het welvaartsdoel Gewezen wordt verder op de buitenlandsche mededeelingen, waar men meer en meer zich klaar maakt om het buiten ons en ons product te stellen. Een ander onderwerp, dat aller belangstelling heeft, is de reclame, waarvan4 het belang meer en meer wordt ingezien. We kunnen daardoor niet al leen uitkomen op de Frankforter Messe met een demonstratie der producten, waarover maar één roep was, doch we kunnen met ruime hand reclame platen verspreiden in binnen- en buitenland, met daarbij onze receptenboekjes. Proefnemingen met verzendingsmateriaal, con trole op behandeling, verscheping en aankomst tot zelfs in Amerika, dat kan alles thans ruimschoots gedaan worden. Veel .minder opgewekt is do stemming tan ap arte".. !o van het onderwijs, waarmee we hier ten achter zijn. Jarenlang meende de tuinder, dat de pr&etijlc de beste leermeester wat, waarin veel waars zit. maar waardoor toch het onderwij» veel te veel verwaarloosd is. De Rijkstuinbouwschool te Alkmaar moest wegens gebrek aan belangstelling verdwijnen en op sommige plaatsen heeft men de tuinbouw cursussen moeten laten verloopen. Goed en degelijk onderwijs is in dit vak even noodig als in ander© vakken. Ken lagere tuinbouwschool moe ten- we minsten» in elk tuinbouwcentra hebben. Dat alj.n scholen, waar. de jongen» het le jaar dat ze van school komen, 40 weken lang 2 dagen, het tweede jaar 40 weken lang 1 dag en het derde Jaar 30 weken 1 dag moeten bezoeken. Nadat nog gewezen is op de Staatscommissie, waarin van de 17 man die tot taak hebben de prac- tische zaken te bekijken, slechts 3 leden zitting zullen nemen, die practisch land- of tuinbouwer zijn en de provincie Noordholland geheel buiten de deur der Commissie is gebleven, en gewezen is op de ongunstige resultaten in het bedrijf in het af- geloopen jaar, op het opgewekte leven in de orga nisaties eniz.. verklaart de voorzitter de vergadering voor geopend. Tte notulen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. j In het verslag worden in den volgenden staat de omzetten der diverse veilingen vermeld.: Aalsmeer „Centrale Veiling" f 1406553; Idem „Bloemenlust" f 17516.12; Alkmaar f262366.49; Anna Paulowna f 298 f£; Avenhorn f 400200; Beverwijk „Kennemerland" f 864423.30; Idem „Vrije Veiling" f 424213.34; Idem „De Eendracht" f 471118.61; Idem „Tuindensbelang" f 239010.47; Bobeldijk „De Wester kogge" f 54824.44; Broek op Langendijk „L.G C." f 3090832.44; Bu-ssum „Nieuw Leven" f 133857.62; Castricuro „Exportveiling" f 3720065; Edam en Om streken f 16361.96; Enkhuizen f 83943 94; Groote broek „De Tuinbouw." 1 3558660.13; Haarlem f 236651.57; Hem „De Zuiderkogge" f 446530.10; Hil versum en Omstreken f 327401.75; Hoogkarspel „De Eendracht" f 15984847; Medemblik „De Eendracht f 242290 01; Medemblik „5t. Jozef" f 582512.93; Noord- scharwoude „Noorder Marktbond" f 2930970.38; Ob dam „D'e Tuinbouw" f 344702.49; Opperdoes „Ons Belang" f 185950.35; Purmerend en Olmstreken f 801644 57; Warmenhuizen „Centrale" f 885492.65; Wester-Blokker ..Op Hoop van Zegen" f 190317.97; Winkel „Fruitveiling" f 44015 70; Wognum „De Vol harding" f 138081.36; Wijldenes „Tuindersbelang" f 55618.82; Zaandam en Omstreken1 f 106632 35; Zwaag „Bangert. 'en Omstreken" f 624004.90. (Hoe wel de veilingen te Heiloo en „Ons Belang" te CaS- tricum nog niet hebben kunnen besluiten als lid onzer Organisatie weder toe te treden, i® het, ter vergelijking met den totaal-omzet van het vorige dienstjaar, volledigheidshalve goed ook hare om zetten hierbij nog te vermeldenHeiloo „Willebror- dus" f 157900 34; Castricum „Ons Belang" f 145594.50, totaal f 1833514626. i Tn het algemeen wordt de toekomst met zorg tegemoet gezien en vraagt men zich wel eens af: „Loonen wij met onize steeds verhoogde productie ni.et vast; is het geen zaak uit te zien naar andere teelten, althan® meerdere verscheidenheid van pro ducten in elk bedrijf te telen om zoodoende (het ge vaar van eenzijdigheid te ontgaan?" OndeT alle omstandigheden zal door meerdere verscheidenheid minder risico voorkomen en waar de doorsnede-tuinbouwer in het algemeen te wei nig kapitaalkrachtig is en de steeds terugkeerende tegenslag in speciaal teelten jammer genoeg niet kan dragen, is het misschien gewenscht voor velen hierin verandering te brengen. Het valt niet te ontkennen, dat de moeilijkheden, vooral veroorzaakt door de invoerrechten, die verschillende onzer buitenlandsche afnemers tref fen, maatregelen, welke in sommige perioden voor enkele producten zoo drukkend kunnen zijn, dat ze het meer of mindere welslagen van een bepaalde teelt zeer sterk of liever geheel beinvloeden be staan en het hoofd moeten worden geboden. Verschillende afnemers eaan in den laatsten tijd eischen stellen aan de in 'te voeren producten, waar aan schijnbaar niet is te voldoen. Wij. zeggen schijn baar. omdat wij met alle ons ten dienste staande middelen moeten- trachten aan die eischen wél te kunnen voldoen. Dit is ten 'deele mogelijk, door onze producten onder controle te stellen, of te leve ren in de meest nabijkomende volmaaktheid, door zorg te dragen voor goede sorteering. deugdelijke en uniforme verpakking, voor goede kwaliteit en de meest mogelijke zuiverheid. Dat de reclame een der middelen is tot verbete ring van den afzet, wordt niet alleen door ons ge voeld. Ook het Provinciaal Bestuur van Noordhol land, gedragen door de overtuiging, dat het bevor deren van de tuinbouwbelangen tot zijn taak be hoort, heeft, met algeheele instemming van de Sta ten onzer Provincie, voor de reclame van speciaal Noordhollandsche producten, jaarlijks f 10.000 voor dit doel beschikbaar gesteld, of beter gezegd even veel aLs de belanghebbenden bijdragen tot een maximum van f 10.000. Gezien de belangrijkheid van dit feit, mogen wij in de eerste plaats, waar het geldt het bevorderen van onze belangen, niet achter blijven en is het niet alleen onze plicht .maar ook ons eigenbelang hier voor ruimschoots te offeren, opdat detze extra-recla me kan worden uitgevoerd en zoo wij hopen met succes. Verder wordt gewezen op het nut van glascultuur, onderzoek naar soort-echte zaaizaden, betere aard bei-soorten. Het onderzoek naar betere late-bloemkoolzaden is thans zoover gevorderd, dat wijl aan een groot aantal tuinbouwers, zij 't ook een geringe hoeveel heid zaad hebben kunnen verstrekken, zaad. afkom stig van bloemkoolplanten, onder zeer deskundige leiding geteeld door Prof. Briganti op diens proef veld te Baddipoglie in Italië en door onze Com- missje in Januari 1027 ter plaatse zeer nauwkeurig geselecteerd. Jammer, dat dit getaalde zaad niet vroegtijdig rijp wa», waardoor het ia 1Ö8T niet me«r kon worden uitgezaaid. Van onzen inllchtigendienet, ter voorkoming tan wanbetaling aan de aangesloten vellingen, wordt af en toe gebruik gemaakt en het kan worden gezegd, veelal met gunstig resultaat. Ook ln die go- vallen, waarin bet niet volledig afrekenen het ge volg was van gerezen geschillen, gaf onze tuaechen- komst veelal een bevredigende oplossing. Verder werd onze tusschenkomst nu en dan inge roepen- voor het oplossen van aDdere geschillen als ook voor het reorganiseeren van een veranderd sys teem van veilen, of voor het regelen van den ver koop van een geheel nieuw product os. van de tomaat. Het toenemend gebruik van het U.C.B.-merk maakte het ook noodig, dat Uw secretaris bij de controle behulpzaam moest tzijn, bij welke gelegen heden deze bezoeken dienstbaar werden gemaaid, voor het verstrekken van de noodige inlichtingen en het geven van wenken. Deze bezoeken, ook met andere bedoelingen, worden over het algemeen zeer op prijs gesteld. In het Bestuur kwam geen verandering: de af tredende leden P. Slot A.Pz., onze Voorzitter en Jn. Ootjers werden herkozen. De Veiling te Hoofddorp heeft opgehouden te bestaan, terwijl die te Heiloo en „Ons Belang" te Castricum nog niet hebben kunnen- besluiten in ons verband weder terug te keeren. wat, zoo wij; hopen, weldra toch weer zal geschieden. Wat het veilen van goedgekeurde poters betreft, is dit jaar een regeling getroffen, die.hoewol zij voor •ommigen nog bezwaarlijk schijnt te zijn. toch wel dra ook als heel gewoon zal zijn te beschouwen. Wij hopen van harte, dat deze aangelegenheid het volgende dienstjaar alle reden tot tevredenheid zal geven. Ten aanzien van de Provinciale tuinders voorschotten kan worden vermeld, dat de aflossin gen, hoewel niet vlot, toch betrekkelijk regelmatig geschieden. Tot heden zijn in totaal afgelost 234 voorschotten tot een bedrag van f 110030.en ls daardoor het totaal afgaloet» bedrag geotegan tot 1 179115. Het financieel verslag gaf een balanscijfer van f 47.661.26%, met een kassaldo van f 2926,66. Het res tant der vorderingen van de N.-H. bank is f 6789,78, terwijl het uitgekeerde percentage 65 is. De winst- en verliesrekening geeft aan een eindcij fer van f 4797.57, met een verliespost, groot f 1012.93% voor cultuurbelangen is f 2582,31 gereserveerd en voor algemeene kosten f 2643.50%. Alle verslagen worden goedgekeurd. De commissie besprak de wenschelijkheid om in ver band met het steeds toenemende werk, het salaris van den secr.-pennigm. te verhoogen. Voorzitter dankt de commissie en deelt mee, dat door het vele werk der demonstratiebedrijven, de zaak van den secr-penningm. al eens besproken is, en zeker dit jaar onder oogen zal worden gezien. Vaststelling der contributie 19271928. Het bestuur stelt voor, de contributie voor het dienst jaar 1927—1928 te verhoogen van 1/70 tot 1/50 van den omzet, met een minimum van f 10. Na toelichting door den voorzitter wordt het voor stel voor dit jaar aangenomen en de begrooting in ver band hiermede vastgesteld op een eindcijfer van 5000 guldén, waarbij 4000 gulden contributie. Medddieelingon lover de distributicjbeldrij- ven. De voorzitter deelt mee, dat voor de drie bedrijven een leening is gesloten bij den pensioenraad tegen 4.64 rente. Te Heemskerk is een terrein gekocht van het R.K. kerkbestuur; te Br ek is een terrein gekocht, in den polder Heerhugowaard en in de Streek is een terrein gekocht van K. Buisman, op de grens van Bovonkars- spelGrootebroek. Betrekkelijk is men met den aankoop gelukkig geweest waar de terreinen bijzonder gunstig gelegen zijn. De eerste in gegund aan de firma de Lange te Muiden, de 2de aan den heer van Gelder te Broek en de derde aan den haar Veerman te Westwoud. Voor elk bedrijf is een plaatselijke commissie benoemd van 7 leden, waarvan 5 door de prov. comm. en 2 door den L.T.B. ziin benoemd. Voor twee bedrijven is ^reeds een bedrijfsleider ba- noemd. In Broek is het aangekochte terrein H.A., in ïïeems kerk H.A. en in de Streek 46 aren. Bloemkool zaad.. Van het reuzenbloemkoolzaad uit Italië was 107 pond te verkoopen en voor het volgende jaar is 800 pond besteld. De vrees dat door de kou in Italië de bloemkool weg zou zijn is ongegrond gebleken. Volgens een brief van Prof. Briganti hebben ze niet geleden. We hopen dat de pogingen een goed soort zaad in onze omgeving zullen brengen. Beverwijk zegt dat daar geen reuzen verbouwd wor den, hij zou daarom ook voor lecerf-bloemkool maat regelen zien genomen. Voorzitter zegt dat dit tot heden niet gedaan is om dat men in deze streek de lecerf niet op kracht kan krijgen. Wanneer er echter belang in gezien wordt, zal ook Lecerf bloemkoolzaad naar Italië gezonden worden. Bestuursverkiezing, wegens periodiek aftreden van: de heeren J. P. Nijssen te Santpoort en Jb. van Baar- sen te Beemster. Op de aanbeveling (voorgeschreven bij art. 8 van het reglement, is het bestuur verplicht eene aanbeveling te doen, hetgeen ook door de leden kan geschieden) plaatst het bestuur de beide aftredende heeren. Uitgebracht zijn 49 stemmen, welke alle op de af tredenden zijn uitgebracht, zoodat beide zijn herkozen. Voor het nazien van de volgende rekening worden de veilingen te Medemblik, Obdam, Westerblokker, aan gewezen. Mededeelingen worden daarna gedaan omtrent de benoemde commissies voor de demonstratiebedrijven en de verschillende toegezegde bedragen voor de reclame. De economische beteekenis van den tuin bouw. Voordracht van Mr. Niemüller, secretaris van het centraal bureau, over: „De economische beteekenis van den tuinbouw voor ons land". Mr. Niemüller begint met op te merken, dat met recht ons land de moestuin van Europa genoemd wordt. We voorzien niet alleen in de behoefte van onae eigen 7 millioen inwoners, doch ook is het afgeloopen jaar 700 millioen K.G. uitgevoerd, dus 70.000 wagons voor meer dan 140 millioen gulden. Sommigen spreken er schande van dat zooveel werdt uitgevoerd en zelfs het Handelsblad doet daaraan mee, hoewel een meerderen of minderen export nooit van invloed kan zijn op de prijzen in het binnenland. Der gelijke uitingen kunnen als een teeken van kort zichtigheid beschouwd worden. De prijzen van den tuin bouw worden te veel *oor de wereldmarkt beheerscht, om invloed op de binnenlandsche prijzen uit, te oefenen. Gesteld dat het wel waar was, dan nog zou het niet in het algemen belang zijn, omdat ons land niet in staat is alle behoeften zelve voort te brengen. Door de in- en uitvoer blijft de nederl. betaalbalans in evenwicht. Spr. wijst er op, dat verschillende landen al het mo gelijke doen om den invoer zooveel mogelijk te beper ken, er tevens op wijzende, dat de invoer uit ons land in Duitschland slechts een klein deel is van den invoer van dezelfde producten uit andere landen. Van de 63 millioen K.G. uien, welke in D. worden ingevoerd komt slechts 12 millioen K.G. uit ons land. Voor tomaten zijn deze cijfers 5'4 en 12; voor bloemkool 81 en 34, en voor appelen 181 en 12. Hetzelfde beeld geven de Engelsche marktan. Er blijkt wel uit dat men daar niet tot eiken prijs onza producten noodig heeft. Spr. wijst er verder op, met welke venüilg» midde len Amerika ém Invoer onzer producten tegenhoudt, waardoor veel van het terrein dat door da «ovoardt campagne gewonnen is, dreigt verloren te gaan. De zuiverheid speelt daarbij een zeer groote rol. Ge- lukkig zijn er andere teekenen, waar te nemen, welke I vooral gekomen zijn, toen Frankrijk van lich af be- gon te slaan. Voor de regeering is hier een taak weggelegd, om een einde te maken aan de vrijheid voor leder om naar I Amerika toe te zenden wat hem goeddunkt. De organisaties dienen daartoe mede te werken. Het voorbeeld van Amerika is gelukkig niet nage- I volgd, hoewel ook in Engeland en Duitschland reeds I stemmen zijn opgegaan. De Scandinavische landen e.a. I heffen zeer hooge invoerrechten, zoodat de export B wel met vele moeilijkheden heeft tc kampen. Noodzakelijk is het, dat onze regeering in deze meer I bevoegdheid krijgt, dat in het algemeen meer gebruik I gemaakt wordt van de lessen der wetenschap en deie B wederzijds meer contact zoeken. De teelt om een volmaakt gezond gewas te krijgen B moet boven op de agenda staan. Spr. raadt aan de tuinbouwscholen te bezoeken, daar de gevaren steeds grooter worden. Het streven tot op- I richting van lagere tuinbouwscholen is ten zeerste toe I te juichen, ook van middelbare. Meer aandacht te wijden aan de proeftuinen is even- 1 eens ten zeerste gewenscht. Sorteering en verpakking I moeten worden opgevoerd. Een uniforme sorteering in I te richten naar de eischen van de wereldmarkt is nood- j I zakelijk. Er wordt veel te veel verzet gepleegd tegen! I nieuwe maatregelen. Uw taak is het te zorgen dat de actie niet verslapt. De economische toestand hangt voor 1 een groot doel van u af. Hiermede beëindigt spreker zijn voordracht. Applaus. Ij Voorzitter dankt voor het gloedvol betoog, waarna en- 1 kelt vragen worden gestela en beantwoord. De zegel wei. Mr. Niemüller doet verder eenige mededeelingen in verband met de zegelwet, waaruit blijkt, dat ledenre- gisters zegelplichtig zijn zoodanig dat een zegel van eon gulden op een zelfden dag geheel met handtcekt- ningen mag worden volgemaakt en verder voor eiken datum dat een of meer leden ingeschreven worden een zegelrecht van 50 ets. verschuldigd ia. Van den minister is hierop nog geen bevestiging in gekomen, doch door den ontvanger is meegedeeld dat deze regeling zoo in orde is. Aanvankelijk moest voor elk lid 50 ets. betaald worden. Dit betreft veiling-, tu'n- bouw- en inko opvereen i gin gengeen coöperatieve ver- I eenigingen, daar deze wij van zegel zijn. Vervolgens doet spreker nog eenige mededeelingen betreffende de tantième-belasting. Na woorden van dank aan afgevaardigden, genoodig- den en pers, sluit voorzitter de vergadering. De Aller Beste Wollen Oarens Verkoopen Wij. JAAP SNOR, Zuidstraat 15, Helder. HOOGWOUD, Uit goeden bron vernemen wij dat de autobusdienst Hoorn—AlkmaarAartswoud van Edel en Modder, te gen 1 Jan. ,a.s. is overgenomen door Pijper en Keet man. BllEEZAND. Het hulppost- en telegraafkantoor alhier zal met in gang van 1 Januari 1928, zoowel voor den post als voor den telegraafdienst opengesteld zijn van. 8.30 11; 14—16; 17.30—19. ST. MAARTENSBRUG. Tn de laatst gehouden vergadering werd door No tabelen der Ned. Herv. Gem. te Zijpe herbenoemd tot Kerkvoogd de heer K. Schubt. Tot Notabelen werden herkozen de heeren I-I. Ilezelman cn Jn. Rampen en gekozen de heer W. Eriks. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, zal vanwege de nf doeling van -Hot. Witte Kruis in hot begin Van Januari in de zaal van den hoor Kossen de vertooning pl-mts hebben van de tste Nederlan-dsche Tuberculosefilrn: „Achter de wolken schijnt de zon". Ieder die mee wil helpen de tuberculose te bestrijden, raden wij aan de vertooning van deze zeer leerzame en nuttige film te gaan zien. LANGENDLJK. Verschillende beurtschippers uit Langendijk zijn met hun vaartuig ingevroren op weg tusschen Alk maar en Broek. LANGENDIJK. Er wordt over geklaagd, dat er, nu per scheeps- gele'genheid weinig stapel groenten worden verzonden, er reeds tekort spoorwagens waren om alles per spoor te kunnen vervoeren. Het is te wenschen dat in dezen toestand, in 't belang der tuinbouwers, poo- dig verbetering komt. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de lheer E. Vlug, lid van het Burgerlijk Armbestuur, als gevolg van het bokende conflict met hei gemeentebestuur, thans zijn ontslag heeft ingediehd. Ook de heer J. de Geus, die periodiek móet aftreden, is niet -meer voor een herbenoeming voorgedragen, omdat hij zich niet meer herkiesbaar wenschte te stellen om dezelfde reden, ST. MAARTENSBRUG. Tot tijdelijk hoofd der school alhier is gekozen de heer Bruin te Aartswoud. De heer B. zou met 1 Jan. a.s. wachtgelder geworden zijn. HE ERHU GO WAARD. Aan den Holleweg alhier ontstond Donderdag morgen brand bij den landbouwer R. Pronk. Hoe wel het g8zin intijds in veiligheid kon worden ge bracht, is er van den inboedel maar weinig gered kunnen worden, terwijl mede een hoeveelheid kool. welke niet was verzekerd, mede verloren ging. De brand is vermoedelijk ontstaan in of bij den schoor steen. Huis en verderen inboedel waren behoorlijk verzekerd. BURGERBRUG. In café Langedijk had Donderdag 29 December ten overstaan van Notaris Hilbrand van Obdam, de eind toewijzing plaats van de boerenplaats „Burger hout" aan de Groote Sloot alhier, bestaande uit boerenwoning met schuur, ierkelder, boomgaard, erf en weiland, ter gezamenlijke grootte van 19 82.50 HA. De boerenhoeve behoorde aan mej. wed. M. Zut en werd voor f 55996.98 gekocht door de I Roomsch Katholieke vereeniging „Noord-Ziipe". Op denzelfden dag en in hetzelfde lokaal bracht Notaris P. J. C. v. Toomcnburgh te Alkmaar, voor de nalatenschap van de Wed. C. Biersteker, jn v$i- ling, 2 woningen onder ééi^ dak. staande aan het Vinkepad. gToot 82 c.A Hier werd kooper de heer P. de Leeuw voor f 2045. VERLAAT OUDE NIEDORP. ■Gistermorgen vToeg werd door een zoon van i Baars toen detze over Verlaat reed, brand omre- merkt in een pakhuis van den LT.B. aldaar. Door, genoemden B. en het personeel van den L.TR., die direct gewekt werden, gelukte hot met emmer# water de brand te blusschen. Zeer zeker is de bramfi ontstaan door zelfontbranding van eon hoevealhe'f onoeblusohte kalle, waarbij! door de sneeuw te vocht was celcomen. Een gedeelte van het nakhult en eenig *eree>dseh»p «n goederen gingen verloren- Assurantie dekt de »ehade.

Schager Courant | 1927 | | pagina 12