RADIO-RUBRIEK. Een unicum in de plantenwereld. VOOR DEN TOESTELBOÜWER. Hoe maak ik mijn toestel selectiever? Hoe in de verschillende landen Nieuwjaarsdag gevierd wordt WETENSWAARDIGHEDEN. Eventjes pret „Spelden-geld" I De man met het wonderlijke geheugen. is het den eersten nacht koud, dan tullen wt een kouden Januari hebben, is het den zevenden nacht voortdurend regenachtig, dan zal de zevend maand van het jaar, Juli, geheel verregend zijn, enz. In Duitschland schenkt men ook aan het weer van die twaalf dagen na Kerstmis z'n bijzondere aandacht; niet alleen de nachten, maar ook de tv/aalf dagen zouden het weer gedurende twaalf maanden beheer- schen. In de achterlijke deelen van Duitschland laat de boer gedurende die „Zwölften" allen arbeid rusten. Te werken in dezen tijd zou zondig zijn. De boerin is in die dagen uiterst voorzichtig en blijft al door in huis, anders zou de kans groot zijn in het nieuwe jaar te sterven. De oude Germanen meenden, dat de goden van het nieuwe jaar in die twaalf dagen hun intocht de den, vandaar dat het in dien tijd erg kon spoken. Menige herder zal nog heden ten dage niet gaarne gedurende de „Zwölften" de woorden muis, vuur en wolf uitspreken. Immers, hij zou in aanraking kun nen komen met den dood of den duivel, en allerlei misère zou daar het gevolg van zijn. In Engeland is men in den tijd tusschen Kerst mis en Driekoningen dikwijls ernstiger dan in andere tijden, omdat de voorvaderen dit noodig vonden. Uw dochtertje lijkt me er* verlegen. Ze kijkt altijd naar deo grond. Dat komt, omdat ze e>eat 'n kwartje gevonden heeft. I EEN „HOESTENDE" PLANT. „Iedereen heeft gelezen van vleeschetende planten, van lachende planten en van planten die we enen, maar wie heeft er gehoord van een plant die hoest?, vraagt de IIford en District Estate Press. Op gezag van een Fransch batanicus wordt nu echter medegedeeld, dat een plant die in verschillen de tropische gewesten voorkomt, het vermogen be zit om op zeer karakteristieke wijze te hoesten. De vrucht van deze plant gelijkt op die van de gewone tuinboon. De hoestende plant schijnt eenigszins een maniak te zijn, die zich gemakkelijk tot een aanval van woede laat prikkelen en een merkwaardige af keer van stof heeft Zoodra er een paar korreltjes stof op haar bladeren zijn gekomen, vullen zich de lucht kamers die de voorzijde ervan bedekken met gas- zwellen op en drijven ten slotte dit gas uit met een lichte ontploffing en een geluid dat zoozeer gelijkt op het geluid dat een hoestend kind maakt, dat ie mand die er getuige van is, een griezelige gewaar wording krijgt" Selectiviteit, meer selectiviteit, dat is de eisch van den dag. Hebt U wel eens op „de korte golf' afge stemd? Het aantal zendstations dat soms tegelijk van hun aanwezigheid blijk geeft, is dan niet te tel len. Het eene station is dan wel iets harder dan het andere, maar het is toch ontzettend moeilijk om er één zoo hard te krijgen, en ongestoord, dat men van goede luidsprekersontvangst kan spreken. Meestal zijn er zoo een viertal door elkaar. Alle korte-golver» zijn stuk voor stuk te ontvangen; eenvoudig is het wel nooit, maar de groote moeilijk heid is gelegen in het feit, dat de meeste van de „ouderwetsche" toestellen een veel te geringe selec tiviteit hebben. De nieuwere toestellen voldoen dan ook aan hoo- gere eischen, de diverse „dyne"s hebben daardoor al populariteit gekregen; helaas zijn ze duur in aan schaffing. Bovendien als men eenmaal een toestel heeft, neemt men niet licht een nieuw erbij, en daar om willen wij dit keer eens spreken over een wei nig Kostbare methode tot het verkrijgen van een be langrijke verhooging van selectiviteit. Voor diegenen, die een oud toestel bezitten, Is n.1. de selectiviteit door toepassing van de neutrodons (variabele condensators voor een kleine capaciteit) en van de afgeschermde en afgetakte 9poelen aan merkelijk te verbeteren. Het vereischt alleen een wei nig handigheid en brengt verder betrekkelijk weinig onkosten mede. In ieder geval is het zeker vele ma len goedkooper dan de aanschaffing van een nieuw toestel. Wees maar niet bang-. Dat schuttinkje zal ons wel tegen houden en dan is het mee uit met die gevaarlijke erliipa-Hi. In de Vereenigde Staten ziet men op Nieuw jaarsdag geen dames op straat. In Frankrijk ver genoegen de dame® zich met tallooze kaartjes rond te zenden en ótrennes te geven en te krijgen; in Amerika daarentegen, evenals hier te lande, blij*- ven de dames thuis om bezoeken te ontvangen en wel van acht uren 's morgens tot des middemachts. De 'Hollandache dames daar beperken die tijd ruimte en ontvangen van twee tot vijf uur, of van een tot vier uur, al naarmate de lokale gewoonten. In Amerika zit de vrouw des buiizes in 't pronk vertrek, het salon, in een zeer fraai toilet; de jon gere dames dragen een bal-toilet. Een welvoorzien buffet, waar men naar verkiezing gevogelte, ham, pasteitjes, taartjes en allerlei wijnen en likeuren kan krijgen, is ter beschikking der bezoekers. Het is een gewoonte, de uitnoodiging van de vrouw'des huizes om wat te gebruiken, al is 't ook slechts een glas madera en een beschuitje, niet af te slaan. Maar die enkele glaasjes madera, die men den ganschen Nieuwjaarsdag door, blijft drinken, maken allengs een aanmerkelijke hoeveelheid uit, en naar menig sterk gekleurd gelaat kan men met aantal gebrachte bezoeken afleiden. Maar, zegt een schrij ver, die in de beste kringen der Nieuwe Wereld ver keerd heeft, die dames zijn zoo betooverend lief, dat het onmogelijk is haar iets te weigeren. Het Nieuwjaar is een van dé voornaamste Isra- o'litiscihe feesten; doch het zou geen gemakkelijke taak zijln daarvan een helder denkbeeld te geven, Wat? Zijn er green steenko len meer? Neen, mevrouw. Waarom heb je me dat gis teren niet srezegfd? Toen waren er nog: een beetje, mevrouw. Is selectiviteit de eerste vereischte voor de goede en doeltreffende ontvangst van de diverse korte-golf- zenders, als straks in Nederland „Huizen" ook zijn stem in den aether laat weerklinken, wordt het voor de Nederiandsche amateurs ook noodzakelijk voor de lange golf. Wij hebben gemeend, in verband met de belangrijkheid van het onderwerp, wat uitvoeri ger dan gewoonlijk de ombouw van een „Koomans- schema" in een selectief schema aan te moeten ge ven. Daartoe zijn de twee schema's onder elkaar ge- teekend, vóór en na de „verbouwing". U kunt dus de schema's vast bestudeeren. Vol gende keer zullen wij dan de handleiding geven, zoo uitvoerig als doenlijk is, opdat ieder, die van knut selen houdt, en die de selectiviteit van zijn toestel wil verbeteren, aan den slag zal gaan om de werke lijk voortreffelijke verbeteringen aan te brengen. Het is n.1. op zich zelf vrij eenvoudig en ieder, die slechts eenig begrip heeft van de constructie van zijn ontvanger, kan met eenige handigheid de aangegeven verbeteringen aanbrengen en zal zijn moeite ruim schoots bsloond zien. zoo ingewikkeld zijh de plechtigheden. Terecht heeft dan ook een der .rabbijnen gezegd: Al was het geheele uitspansel een perkament, de zee inkt, de boomen pennen, zou ik niet al de gewoonten en gebruiken der Joden kunnen beschrij ven. In China wordt het nieuwejaar met groote feeste lijkheden gevierd. De eerste maami, heet Yat-Youit. Bij 't naderen daarvan laten rijk en arm alle bezig heden rusten en bréngen zij den dag door met tem pels en schouwburgen te bezoeken en feest te vieren. Op den vooravond van 't nieuwe jaar moeten alle hangende geschillen ten genoege van de betrokken partijen geschikt worden. De autoriteit der Manda rijnen wordt alsdan geschorst. Ook de Perzen vieren onder den naam Nourouz 't nieuwe jaav. Dit feest door Djemschild, die het zonenjaar in Perzië geregeld heeft, in 't leven geroepen wordt gevierd wanneer de zon zich in bet teeken van den Ram bevindt, derhalve in de maand Maart. Het feest wordt met groote plechtig heid gevierd. Het wederkeerig aanbieden van ge schenken strekt zich in Perzië tot alle standen uit. In ons landje is dat helaas! niet het geval en menig huisvader betaalt zijn „fatsoen" op Nieuw jaarsdag zoo bitter duur, dat hij* het in het hartje van den zomer nog merkt en zich soms opofferin gen getroost voor het uitdeelen van fooien. Zakkenroller: Zelfs de j?e- vangenis hier doet mijn vertrou wen in de menschheid niet schok ken. Er zullen altijd noj? wel een paar bezoekers komen, die hun portefeuille bij zich dragen! telefoon verborgen en de draden liepen door draden van de monocle naar 's mans kleedin daarin verborgen naar zijn schoenzolen, waar in een metalen plaatje uitmondde. Op het too waren op een drietal plaatsen telken® twee kn aangebracht, die door draden in verbinding den met een microfoon onder het tooneel. De crofoon werd bediend door de vrouw van het w dermenseh die de passages in de kranten opsl en ze hem voorlas, die de volgorde van de kaar jpteekende enz. Alles heel eenvoudig. Dat de r op meer dan één plaats op het tooneel cont knoppen liet aanbrengen diende alleen om niet dwongen te zijn telkens op dezelfde plaats te g staan, wat bij de toehoorders allicht achterdo gewekt zou hebben. Tansen schrijft een gehar- nasten brief. Hij wil de waar heid weten omtrent onze posit:e en verzoekt inzage van onze boeken. Wat zullen we doen? Hem op de hoogte stellen, of hem de boeken ter inzage leggen? Is het U bekend: ,5 Hé, piloot, stop even. Óijn hoed waait wegl Het was bijna Kerstva-cantie en meester op school vertelde den kinderen hoe sommige dingen W warmte uitzetten en biji koude krimpen. Na een poosje zei hij): En Petronella Puk, kun jiji me nu eens ie# noemen, dat bij. warmte grooter maar bij kou kl* van omvan wordt? Petronella Puk antwoordde na eenig nadenkt Ja, meester! Vacantie! Vacantie?, zei meester verbaasd. Maar W"0» hoe kom je daarbijl? h Wel, meester, zei Petronella toen, het is t°r heel eenvoudig; onze vaci.ntie in den zomer is u gezet tot 4 weken, maar de Kenstv&cantie ia W* dagen gekrompen. U vindt mijn schilderij mooi? U staat al een heele poos te kij ken. U staat ook al ecu heele poos op mijn ski I EEN ZEER WELKOM NIEUWJAARSCADEAU IN VROEGER DAGEN. Menige getrouwde dame, die zonder haar „spelden geld" niet zoo keurig gekleed zou zijn, en anders geen raad zou weten met al die kleine doch dikwerf kost bare beuzelarijen, zoodanig in 't huishoudboekje op te schrijven, dat het constitutioneel hoofd er zich niet aan ergeren kan menige dame herinnert zich mis schien niet meer, dat dit woord „spelden-geld" reeds van de vijftiende eeuw dagteekent Voor de dames der vijftiende eeuw waren spelden een zeer welkom geschenk, dat haar als nieuwjaars- cadeau werd aangeboden, daar er destijds nog alleen houten pennen waren om de japonnen mee vast te hechten. Doch somtijds namen de dames ook geld in plaats van spelden aan en hiervan is het woord spel den-geld afkomstig, een jaarlijksche som, die vele echtgenooten gewoon zijn hun vrouwen voor bijzon dere uitgaven toe te staan. EEN EENVOUDIGE, DOCH GERAFFINEERDE TRUC. De man met het fotografisch geheugen vormde eenige jaren geleden een geliefd variéténummer. Hij noemde eenige couranten, die hij geleaen had, en liet dan de toehoordera een bepaalde 'kolom op een bepaalde bladzijde en daaruit een bepaalde alinea aangeven en 2ei dan op, wat daar stond. Ook liet hij een paar heeren op het *tooneel komen, gaf ze ieder 16 speelkaarten, liet ze schudden en vervol gens in volgorde opnoemen, waarop hij uit zijn hoofd de juiste volgorde herhaalde. Hetzelfde met 24 klokken, die alle een verschillende tijd aanwezen. Het was geweldig, of liever, het zou geweldig ge- Weest zijn, als er nist een eenvoudige truc achter had gezeten. De man trad op als Indiër geschminkt en droeg een tulband over de ooren. Ook droeg hij een monocle, die hij1 echter dadelijk na izijn opkomst uit het oog Het vallen. In dien tulband' was een dat het Britsche Vereenigd Koninkrijk een op pervlakte heeft van 13.653.761 vierkante mijl? dat volgens de geleerden 40 milliocn atomen in één centimeter gaan? (Wij moeten tot onze schande bekennen, dat wij ze niet nageteld hebben!) dat in het sap van ongeveer 200 boomen en planten suiker voorkomt? dat de grootste, bekende, diepte van de zee is 32.088 voet (ruim 10.000 meter) en gevonden wordt op 40 mijlen ten Noorden van één der Philippijnen? dat een der vroegste (nog populaire) novel len, Don Quichotte, tevens een der langste is? dat de inhoud geschat wordt op 461.000 woorden? dat Jupiter de grootste planeet is, en een mid dellijn heeft van 86.500 mijl? dat Mercurius de kleinste is en slechts een mid dellijn heeft van 3.030 mijl? d a t de adelaar tot op een hoogte van 2000 meter vliegen kan? dat Camille Flammarion, de bekende sterren kundige, die in 1925 overleed, een boek bezat, ge bonden in menschenleder? dat hij dat in 1882 kreeg, ala laatste wensch van een onbekende gebleven dame uit de hoogste krin gen, die op haar sterfbed haar dokter de belofte deed afleggen, dat hij na haar dood een stuk huid van haar schouders zou snijden, om er een van de hoeken van Flamimarion in te doen inbinden? dat deze vrouw Flammarion vijf Jaren had lief gehad, zonder dat rij hem ooit gezien had noch gesproken?

Schager Courant | 1927 | | pagina 22