Schaper Courant F L-£ Van hier en van daar. Vierde Blad. Binnenlandsch Nieuws. koopt niet alle dagen een nieuw Costuum Laat Uw Smoking, Jacquette, Colbert of Sport-Costuum door ONS maken. Nieuwste snit. Mijnhardt's Geneesmiddelen >oorat(N ïlaen iy| 2. jj Ada Off fVmaterdi van Li 8. J an o io. a. lnter, muiden' oten; ij Zaterdag 12 Februari 1927 70ste Jaargang. No. 7998. ama in Yal. liet ons do lev p er, d haar van h nderd, eemt, handefa i haar over hoop bei vraagt lev< critiseew geeft .fde vrou i en wloi de vron uurde et! laste Als echt koê eei\ii haar n inste: ar jon) ing te hoe ji tt hij i en, m uldon- ÖRJCNSUITBRKEDINS VAN BEVERWIJK. D» Haarlemsche correspondent van het Hdbld. ec hrü ft: po groei van Beverwijk, die in de 'laatste jaren belangrijk is geweest, heeft daar de al vroeger geuite jmiar onderdrukte wensch, versterkt om de grenzen i&n de gemeente te herzien. De zuidelijke grens is niet gelukkig. Wijkeroog. een <jse] van de gemeente Velson. doopt met grillige hoe- keu in het gebied van Beverwijk;, hetgeen vaak he rwaren blijkt mee te brengen. Er zou hier met Vel- sen dat daartoe, naar men meent, wel bereid is een regeling te treffen' 'zijn, «oodat in gemeenschap pelijk overleg een betere grens dan de bestaande zou zijn tot stand te brengen. Zlij, die een vergrooting van de gemeente om ve lerlei redenen noodzakelijk achten, zien echter niet In de eerste plaats naar de zuidelijke grens. Het op dringen van de bebouwing naar het westen, waar de gemeente Wijk aan Zee en Duin 'ligt. heeft al meer malen hij het gemeentebestuur en bij de inwoners die zich voor het algemeen belang moeite geven, de vraag doen ontstaan, of een vereeniging van Wijk aan Zee en Duin met Beverwijk niet 'n oplossing zou zijn. die beide gemeenten zou ten goede komen. Het gemeentebestuur van Beverwijk voelt voor het prijs geven der zelfstandigheid zeer weinig; wat be- jrrijpelijk i». omdat de belangen der gemeente met torg worden behartigd. Aan die zijde van de grens is dan ook geen wensch en geen behoefte tot een op gaan in Beverwijk. Daar tegenover staat dat da belangen van de grootste gemeente een samengaan noodzakelijk kun nen aken. Als dan dit opgaan in het grootere ge heel voor de kleinste gemeente bovendien weinig meer verschil maakt dan het verliezen der zelfstan digheid en de steeds bij annexaties voorop gescho ven belastingverschillen zal het ten slotte weinig uitmaken of er tusschen de spoorbaan en de zee één gemeente is of dat er twee rijn. Men loopt in Beverwijk met plannen rond. om het tot een plaatselijke actie te leiden, waarvoor het ge meentebestuur echter thans nog niet gewonnen is, omdat het meent, dat het gunstige oogenblik er nog niet ia Dit is inderdaad in zoover juist, dat Gd. Sta ten zooals wij al eerder konden vermelden «een enkele grenswijziging van gemeenten in deze provincie wenschen te beoordeelen. zoolang omtrent het geval-Haarlem geen beslissing is genomen. Deze beslissing zal nu niet lang meer op zich la» ten wachten. Over enkele weken zal er dus voor de liefhebbers van annexatie in Huizen-Naarden, in de Zaanstreek, in Petten-Zljpe, Beverwijk-Wijk aan Zee en misschien nog andere hoeken van do provinaie weer gelegenheid zijn om een kans te wagon. HET DUITSCHE INVOERRECHT OP KAAS. De Nederlandsche Vereeniginig van Kaashande laren heeft in een brief aan de directie van econo mische zaken van het ministerie van buitenland- sche sakón mededeeling gedaan, van de willekeu rige uitlegging die de Duitsche douane-ambtenaren te Emmerik gaven aan het tusschen Nederland en Duitschland gesloten handelsverdrag op hetpunt van het te heffen invoerrecht van kaas. Jonge Edammer kaas die in papier verpakt is (welke ver pakking voor dergelijke kaas niét gemist kan won den om klachten over het scheuren en verdrogen der kaas zooveel mogelijk te voorkomen), werden door de bedoelde ambtenaren omdat zij alleen in pa- pier verpakt waren, dus niet in cartons of kisten, beschouwd als te vallen onder Kdse mit Einzelpack- kungen von 2Vt kg. Rohgewicht oder darunter en daarom belast met 30 mark per 100 Kg. Alleen door weigering van de zending door den geadresseerde,, terugzending daarvan over de grens en hernieuw- den invoer na verwijdering, der papierverpakkiag is het den geadresseerde gelukt aan de extraheffing van 10 mark per 100 kg. te ontkomen. Daar een dergelijke opvatting in strijd moet zijn met de bedoeling van het verdrag, verzoekt de Ne- derl. Vereeniging van Kaashandelaren in haar brief, dat stappen gedaan zullen worden om herha ling van een dergelijke willekeurige handelwijze te voorkomen. BB ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De „N. Arnh. Crt." publiceert de volgendie gege vens, haar verstrekt door de Nederlandsche spoor wegen, inzake de opheffing van de bewaking der overwegen op de spoorwegen in ons land. Met de verandering van bewaakte tot onbewaak te overwegen, uit een oogpunt van bezuiniging, *erd aangevangen in begin 1923. Thans is vrijwel <ie opheffing van de bewaking van overwegen, die daarvoor volgens het oordeel der Nederlandsche Spoorwegen in aanmerking komen, voltrokken. Het aantal overwegen waarvan de bewaking dit jaar n°g opgeheven zal worden, is betrekkelijk klein. Voor de hoofdspoorwegen bedraagt het totaal aan tal openbare overwegen: dubbel spoor 1'594, enkel' spoor 853. Het aantal opgeheven overwegen resp. goedgekeurd voor opheffing van de bewaking .be draagt: dubbel spoor 883, enkel spoor 497. Voor de locaalspoorwegen bedraagt het totaal aantal openbare overwegen: dubbel spoor 87, enkel, spoor 1190. Het aantal steeds onafgesloten geweest, zijnde overwegen is: dubbel spoor 5, enkel spoor *>5. Het aantal opgeheven overwegen, resp. goedge keurd voor opheffing van de bewaking; dubbel Bpoor 60, enkel spoor 53. Het totaal aantal onafgesloten overwegen op Lo- eaalspoorwegen zal dus bedragen: dubbel spoor 65, enkel spoor 1008. 1 Naar het blad voorts van officieels zijde vernam,1 bedroeg de door opheffing van de bewaking van overwogen verkregen jaarlijksche bezuiniging voor ItórT? 6T?000 a&n het elndö bet afgeloopen Dit bedrag zal nog eenfgszlns hooger worden wan neer dit jaar de plannen tot opheffing van de be-| voerd Van overwegen volledi0 Bullen zijn uitge- 000PS6EZ. KERKBESTUUR. "ot 114 van het Doopsgezind Kerkbestuur te B&r- «iogerhorn e.e. Is gekonm de heer 3. Walboer Ha, te Wienngerwaard. - breezand. De heer E. Muntjewerf, timmerman te Breeaand, sai aldaar voor rekening van den heer M. Mulder een winkelhuis bouwen. een zilveren jtjbiletjmt Woensdag heeft ds. J. D. van Calcar. predikant gemeente te Beverwijk, Zijn ZÜ- 2«?%£?vsjubilétixa gevierd. Réeds 's morgens kwa- en -xrïï? belnd' verre de gelukwenschen binnen bL/ISS-bloemstukken aan do pastorie bmiw Weld de Jubilaris iu bet kerkge- u bezochte receptie, waar o.a. versche- van Beverwijk, vele predikanten tin»*ÜHSn 8®meenten, het bestuur van de stieh- uag Zandbergen en tal van particulieren. 'sAveods word de. ven Calcar door rijn naren gehuldigd. Het kerkgebouw was stampvol. Namens de kinderen van de Zondagsschool wera een schemerlamp aangeboden; de kerkeraad en de leden der gemeente boden een salonameublement aan, be nevens een gouden horloge. DE HIKZIEKTE. Te Breda doen zich gevallen van hikziekte voor meldt de „Msb." Het verschijnsel, meer lastig dan gevaarlijk, is een gevolg van de griep, zeggen de dokters. STEIGER INGESTORT. Bij den bouw van de nieuwe r.-k. kerk op den Molenberg te Heerlen is men thans zoover gekomen, dat de dakspanten worden opgezet Hiervoor had men gisteren een hulpsteiger gebouwd, die ten deele rust te op den steiger, welke tegen den muur was aange bracht. Ongeveer negen uur was men bezig mot het opzetten van een der spanten en liet men de hulpbalken even rusten op de hulpstelling. In het dakspant schijnt beweging te zijn gekomen, tonge- volge waarvan ook de stelling in beweging raakte, Hierdoor vielen de draagbalken om, ze miste verde ren steun en braken. De 7 timmerlieden, die boven werkzaam waren, vielen 13 Meter naar beneden. Het zijn H. Vesters uit Hoénsbroek, G. Bolk uit Chreve- mont, L. Hermans uit Valkenburg, M. Middelveld uit Hoensbroek, K. Hagendoorn uit Schaesberg, H. v. Ogtrop uit Hulsberg en G. Kollefje uit Houtem. Zij 'allen werden min of meer ernstig gewond opgeno men. Voor twee van hen vreest men het ergste.Alle gewonden zijn naar het St, Josefhospitaal te Heerlen vervoerd. Het werk wordt uitgevoerd door den aannemer Turlingen uit Echt Nader meldt men dat tegen 12 uur Hermans uit Valkenburg in het ziekenhuis is overleden. Voor het leven van een anderen arbeider wordt gevreesd. H. was gehuwd. De substituut-officier Va* Justitie Uit Maastricht mr. J. C. Kodritsch, en een deskundige waren om 1 uur op het terrein van bet ongeluk. AUTO-ONGEVAL. Woensdagavond liet ir. Groeneveld, van het Phi lips laboratorium, zich per taxi van Eindhoven naar zijn woning te Aalst brengen. Op de grens Eindho ven—Aalst reed de auto in volle vaart tegen een telefoondraad. De chauffeur werd uit wagen gewor pen, doch kwam er zonder ongelukken af. De in zittende ingenieur werd door de ruiten tegen een paal geslingerd. Vrij ernstig door glasscherven aan hoofd en knie verwond, moest hij per auto naar dr. Sala worden vervoerd, die hem in het Ziekenhuis ver bond. Daarna werd hij naar de woning van den heer Swierstra in de Nic. Beetsstraat overgebracht Zijn toestand is vrij ernstig, hoewel niet levensge vaarlijk. OUDE NIEBOHP. Vei^adea-ingi van heb onJÖettufiauMuïgsfotnöto b9 1 Néïï. £a de oonsiflboiiefcajrMaE dar Kerk alhier. Wegens Blekte vajs dea voorzitter werd de varga» dering door den heer A. va» Zoomen geopend, waaJG na lezing ea goedkeuring der notulen volgde. De esoreatris bracht z&n jaarverslag uit, wt bleek, dat het fkxods aan lid! was aohteruit gegaami era thans telde 31 Jndea. Aan! 4 peasotniaa werden voor 100 Biekbedagen' f 100 nitgauaard. Besmette lijke Blekten kwamspaf friet voorn. Ontvangen was f 20532: uitgegeven f 149.90, hoo dat heb een voordealiH saldo croloverdo van f 53.72. Het beafit was o© lJajuiari 1927 f 104B.42P/3. Dia secretaris ontving- een woancl van dank vooo ^Eïïeiippf werd de rekening Ba craderaoeW goedge keurd op de Booevten genoemde cijfers. Tot bestuurslid wend herkozen die heer Tb. Bood. Na rondvraag, (die niets opleverde, werd da ver gadering) rnieb waaiden; van daca dÊh1 vooce aitter gesloten. Prima Coupeurs. Alle stoffen aaa 't stuk. SPAANDER 4 Co., IANGESTRAAT, ALKMAAR. Elk garantie voor öns. DIRXSHORN. Donderdag werd het gerestaureerde kerkgebouw alhier in een avondbijeenkomst weder ingewijd. Mede door de heldere verlichting maakte het inte rieur een zeer goeden indruk op de vrij talrijk op gekomen bezoekers. De predikant ds. de Leeuw betuigde zijn ingeno menheid met de afdoende herstelling en de nieuwe verlichting en drukte den wensch uit dat voortaan weder velen het schoone gebouw geregeld zouden blijven bezoeken. Aon bet slot der rede werd door de dames Dam en Blaauboer „Het onze Vader" van Pomper, voor orgel en viool, ten beste gegeven, een zeer schoon klinkend en uitnemend uitgevoerd nummer. De predikant maakte zich tot tolk der toehoorders, toen hij de dames hartelijk dankte voor de aange name verrassing. ANNA PAULOWNA. Politie. Verloren een bruin lederen handtasch met inhoud. Gevonden: een j,Ford" schroef sleutel. Inlichtingen worden hieromtrent ter secretarie ver strekt. OUDE NIEDORP. Donderdagavond werd in het lokaal van den heer Balk de derde en laatste Nutsavond gehouden van „Nut en Genoegen" alhier. De voorzitter, do heer Schroevers, opende met een hartelijk welkom de bijeenkomst. Het deed spr. genoegen, dat de zaal zoo goed gevuld was, en hoop te dat de belangstelling voor het tooneel ook zoo goed was. Daarna werd door denzelfde de lezing gehouden. Deze was getiteld „Nellis" door mej. G. de Wit en vervolgens een stukje van Heijermans „Een Bur gerlijke Zegening". Beide nummers werden met aandacht gêvolgfl en oogstten een dankbaar applaus. Nu was het gelegenheid voor verschillende bij dragen. En dat beteekende iets. Er werden een twin tigtal nummers gegeven en wat het mooiste was, we kregen zooveel nieuwe krachten op het tooneel te zien. Om alles op te noemen zou te veel zijn. We kunnen niet anders melden dan dat 't een aange name en gezellige avond was, afgewisseld door ernst en luim. Het was al ruim half twaalf toen voorzitter tot sluiting over ging. Voorzitter deelde nog mee, dat voor het volgende seizoen eerst nog eene algemeene vergadering zal worden gehouden, teneinde te be-! spreken om een nieuwe liederenbundel te vormen.' Allen gingen hoogst voldaan huiswaarts. (Niet van onzen gewonen correspondent.) DE PANNE NINDUSTREB. Uit Maas en Waal worden momenteel veel pannen naar Engeland uitgevoerd. Deze week ih een bezen ding van 100.060 stuks naar Engeland verzonden. zijn £0€d en billijk. Alle bereid In eigen fabriek onder toezicht van een apotheker DE HERZIENING VAN HET HANDELSVERDRAG MET SPANJE. De Bond van Kaasproducenten te Gouda heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en land bouw geschreven, dat hij, gezien de bezwarende om standigheden waaronder de producten van den Hol- landschen landbouw als kaas en vee in Spanje kun nen worden ingevoerd, waarbij naast zeer hooge in voertarieven, waardoor de afzet dezer producten sterk wordt belemmerd, nog komt de bezwarende concurrentie, doordat uit andere landen, met name uit Zwitserland, tegen lager invoerrecht mag worden ingevoerd; hoopt, dat het mogelijk zal zijn bij de herziening van het handelsverdrag met deze groote Nederlandsche belangen rekening te houden en in dien het al niet mogelijk is, gunstiger voorwaarden dan andere landen te bedingen, in deze toch de meest begunstigingsclausule in hot verdrag worde opgeno men. STATENVERKIEZINGEN. Na gehouden referendum is de volgorde voor de candidatenlijst voor de Vrijzinnig-Democraten van de gecombineerde Statenkringen Hoorn en Zaan dam: J. D. Kooiman (aftr.), Purmerend: 2. Mevr, A. Aukes—Timmer (aftr.), Bakkum; 3. K. Cz. de Boer, Assendelft; 4. J. Nz. Bast (aftr.), Berkbout; 6. Jac. Met, Alkmaar: 6. A. Sietsma te Alkmaar: 7. F. But- ter te Hoorn; 8. J. E. v. Niftrik t9 Eaam; 9. Chr. Roo sendaal te Enkhuizen; 10. Jb. Cloeck te Alkmaar; 11. Ph. v. Zuiden te Hoorn; 12. J. Schipper te Purme rend; 13. S. Brugman te Heerhugowaard; 14. Mej. N, Carels te Alkmaar; 15. W. Molenaar te Beemster; 10. Mej. T. de Kadt te Enkhuizen; 17. P. Plas Jbz. te Edam. KOLHORN. Het huis alhier, bekend onder den naam „Oude Smederij", van den heer A. Jonk alhier, werd onder hands verkocht aan den heer P. Liefhebber alhier. OUDESLUIS. Naar wij vernemen is het door twee gezinnen be woonde huis, staande onder den dijk alhier, oii be- hoorende aan den heer G. Bakker te Zijdewind, uit de band verkocht aan mej. de wed. P» Aorsen alhier. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zullen de bekende en beminde Gramophoonzangers, Duo Hofmann, van Amsterdam, op 20 Februari a.s. een vroolijken avond geven in eafó „De Olifant" te Oudkarspel. Wie voor een avond zijn dageUijkeche zorgen wil vergeten, gaat 20 Februari naar „De Olifant". Voor verdere bijzonderheden verwezen wjj naar de annonce voorkomende in dit blad. De opstand ln Portugal bedwon gen. Lissabon zwaar geteisterd. Talrijke dooden en gewonden en veel gebouwen. Volgens de laatste officieel© mededeeling van den' Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken via de Portugeesche legatie te Parijs zou de opstand' thans zoo goed als bedwongen zijn. Een dag van te voren wisten de regeering en de opstandelingen nog te vertellen, dat ze beide succes hadden.' Bij de eer ste schijnt dus hiervoor eenigen grond te hebben bestaan. z Uit de berichten, die thans uit Lissabon te Londen ontvangen worden, blijkt wel, dat er nimmer in een van de vorige Portugeesche revoluties zoo hevig is gevochten, dan in deze laatste. Vooral om het bezit van de hoofdstad Lissabon is een ware strijd ge voerd. Het bombardement, uit de lucht en met zwaar scheepsgeschut, van het door de opstandelingen ver overd marine-arsenaal heeft volle 44 uur geduurd, vóórdat de opstandelingen de witte vlag heechen. Geen mensch heeft zich al dien tijd op straat ver toond, behalve enkele politieagenten en doktoren die ernstig zieke patiënten niet in den steek wilden laten. Meer dan veertig van de schoonste gebouwen 'van Lissabon zijn in puin geschoten en gisteren nacht om één uur, toen de witte vlag geheschen iwerd, brandde het in de stad op meer dan 20 plaat sen tegelijk. De geheele nacht en een goed deel van den ochtend ls door de brandweer, politie en solda den besteed voor het blusschen der branden en het bevrijden van dooden en gewonden uit de puinhoo-, !pen. Er is nog niet bij benadering op te geven hoe-! veel slachtoffers het bombardement gekost heeft, maar 200 dooden is een gematigde schatting. De meeste dooden en gewonden zijn gevallen bij het instorten van hunne door brand vernielde wonin gen. De kapitein van den Engelsehen kruiser, die op de reede lag, is aan land gegaan en heeft draadloos naar Londen geseid, dat de stad gisterenochtend een troosteloozen aanblik opleverde en geen mensch nog blijkbaar vertrouwde, aat de verschrikking een einde had genomen. Tegen 2 uur s namiddags verschenen echter weer dó eerste trams, een paar winkels openden hun deuren en de eerste wandelaars waagden zich weer op straat. Later werd ook op de beurs en in het handelskwartier weer eenig vertier waargenomen. Aan de Vossische Zeitung werd uit Lissabon ge seind, dat de gevechten der regeeringstroepen met de revolutionnairen in dé hoofdstad 3 dagen hebben geduurd, eer de" opstandelingen zich overgaven. Er zijn talrijke dooden en gewonden. Vele gebouwen o.a. hotel Bristol, het hoofdkwartier van de revolu tionnairen, alsook Tunidade, zijn vernield. De bevol king, die zich in de woningen schuil hield en hon ger leed, herademt. Het Prado do Brasil en het Car- noes-plein gelijken op slachtvelden. In Oporto waar de opstand is aangevangen, was alles vrij rustig. De Britsche torpedoboot jager „Windsor" heeft gisteren uit Oporto gemeld, dat sedert den ochtend van Donderdag aldaar alles rus tig is. Britsche schepen hebben geen schade gele den en de reeds geladen schepen verlaten Oporto ten spoedigste. De Nederlandsche en Engelsche schepen, die met reizigers en post, op weg zijn naar Lissabon, bebben van hun reederijen bevel gekregen, deze haven niet binnen te loopen. Wat de revolutie aan mensehen- levens eischte. Volgens de laatste ontvangen berichten wordt te1 Oporto het aantal dooden op 76, dat der gekwetsten op 350 geschat. Er zijn 57 officieren gevangen geno men. Te Lissabon zijn 198 menschen omgekomen. Dé; bevolking is om zes uur in de stad teruggekeerd. In alle huizen worden huiszoekingen gedaan. Lissa bon maakt e enonge'woon levendigen indruk; de aanblik van de door de revolutionnaire bezette wijk is indrukwekkend; de schade lijkt groot. Majoor Amerigo Olavo, de vroegere minister van oorlog, is door de revolutionnairen vermoord. De militaire: gouverneur van Lissabon heeft bijzondere veilig heidsmaatregelen genomen, 's Nachts is het verkeer verboden. Gewapende patrouilles doen de ronde en houden de wijken, die het tooneel van den opstand waren, bezet. Openbare en particuliere instellingen zijn gesloten. Sedert 7 dezer zijn er brieven noch; telegrammen bezorgd. De Portugeesche hoofdstad ziet er na de onder- drukiilg van den opstand, welke een zes-en-vijftig- urige beschieting van de stad noodzakelijk maakte, als een veroverde stad uit. Uit Oporto zijn 60 gevangen genomen officieren en 80 sergeants op oorlogsschepen onderweg. Zij zul len te Lissabon door het standgerecht worden ge vonnist. De leiders van don opstand, generaal Sou- sa Diaz en kolonel Fefeyra bevinden zich- nog als gevangenen te Oporto. Het grootste deel der overi ge revolutionnaire officieren ontkwam, ten deel# in burger. Velen hunner hebben inmiddels reeds de Spaansche grens overschreden. Zij verklaarden, dat het tengevolge van het heftige bombardement der stad onmogelijk was, langer weerstand te blijven bieden. Hei Chlna-vraagstak in hei En gelsche Lagerhuis. De Volken bond er in beirokken. Reeds bij de heropening van het Engelsche Parle ment Jl. Dinsdag is de netelige kwestie ten aanzien /an China aangeroerd. Het bleef echter bij een korte uiteenzetting van den eersten minister, Baldwin, en een scherpe critiek van de zijd® der Arbeiders partij,'die zich beslist verzette tegen de uitzending van Engelsche troepen naar China en tegen het denkbeeld, dat in sommige Engelsche kringen was opgekomen, om de betrekkingen tusschen Enge land en Rusland' te verbreken, omdat de Sowjot-re- geering van laatstgenoemd land de Chineezen tegen Engeland opstookte. Door Sir Austen Chamberlain, den minister van buitenlandsche zaken, is echter thans in het Lager huis een volledige mededeeling gedaan over den toe stand in China. Na een korte uiteenzetting van de gebeurtenis sen, die tijdens den China-opstand hebben plaats gehad, wees deze er op dat cle besprekingen tus schen O'Molley, den Fjngelsche zaakgelastigde in China en Sjen, den Chineeschen minister van bui tenlandsche zaken, op het oogenblik zoover gevor derd zijn, dat ten opzichte van de Engelsche conces sie in China overeenstemming was verkregen. De voornaamste bepaling van deze overeenkomst was, dat de concessie zou worden teruggegeven aan een Britschen gemeenteraad, die zou worden gekozen door belastingbetalers, dus geschoeid op denzelf den voet als de Duitsche concessie in China. In dat gebied krijgen de Chineesche burgers dus dan de zelfde rechten als de Britsche onderdanen. Wat be treft de uitzending der Engelsche troepen naar Chi na, behoudt de regeering zich het recht voor, met het nemen van die maatregelen, welke'zij acht in het belang van Britsche onderdanen in den vreem de te zijn. Dit was dan ook alleen het doel der troe- fpen: de bescherming der onderdanen in China. In geen geval zouden de troepen buiten de concessie komen teneinde zich in het conflict tusschen de Chineezen onderling te mengen. Wanneer deze overeenkomst wordt geteekend, zel fde Chamberlain en deze verzekeringen worden aan- /aard, dan zullen de uit Indië komende troepen, die reeds op weg zijn naar Sjanghai, aldaar aan land gaan. Dit wordt als onmiddellijk noodzakelijk beschouwd ter bescherming der Britsche levens, maar de verdere troepen komende van de Middel- Tandsche Zee en uit het moederland, zullen te Hoa- kong worden verzameld en niet naar Sjanghai gaan vóór hun aanwezigheid aldaar door het ontstaan van nieuw of grooter gevaar zou worden vereischt. De woorden, die ik heb gebruikt zeide Chamberlain zijn reeds naar O'Malley geseind om aan Sjan te worden meegedeeld Zij zijn een poging van dé Brit sche regeering om Sjen te voldoen en misverstand uit den weg te ruimen, terwijl zij de oogen geopend houdt voor de waarschuwing, die zij heeft ontvan gen ten opzichte van het^te Sjanghai dreigende ge vaar en voor haar eersten plicht, die door iedereen in deze vergadering wordt erkend: de bescherming der Britsche levens. Wat er in de toekomst nog gebeuren zal, vervolg de Chamberlain, niet te kunnen voorspellen, maar hij hoopte, dat er in hete Chineesche volk een nieuw en beter begrip zou moge ontstaan van de Engel sche bedoelingen ten opzichte van China; dat dat niet waren vijandelijke bedoelingen* maar zulke, die er veel eerder op gericht waren, het Chineesche volk tot grooter bloei en een hoogere trap van ont wikkeling te brengen. De volkenbond, die wel gevoeld heeft, dat er iets in de lucht zat en dat hij spoedig in de Chineeschè zaken betrokken zou worden, heeft zich daarom de laatste dagen te Genève veel met de kwestie van China bezig gehouden. En de Bond heeft goed ge-' voeld. In een begeleidend schrijven bij het memorandum dat Sir Austen Chamerlain aan den Volkenbond heeft gezonden en dat zegt, dat het de wensch van de Britsche regeering is, de leden van den Volken bond volledig in te lichten over de politiek, die zij in China voert en die naar haar beteekenis in vol komen overeenstemming is met den geest van het Volkenbondsstatuut betuigt de regeering haar leed wezen, dat zij niet kan inzien, dat de Volkenbond op eenigerlei wijze kan helpen tot oplossing van de moeilijkheden, die Groot-Britannië in China onder vindt, doch dat zij, zoodra het moment daartoe ge komen zal zijn, van de tusschenkomst van den Vol kenhond gaarne gebruik zal maken. Spanning in de Dnitsch-Poolsche betrekkingen. De uitzetting van vier Duitsche ambtenaren door den woiwode (gouverneur) van Poolsch Opper-Sile- zië, heeft de DDuitsch-Poolsche betrekkingen, wel ke zich toch al nooit door bijzondere warmte ge kenmerkt hebben, er niet beter op doen worden. En dat op een oogenblik, dat er tusschen de beide lan den onderhandelingen worden gevoerd over het slui ten van een handelstractaat, hetwelk het belang van beide landen niet weinig tegemoet zou komen. De helft van den invoer in Polen bestaat namelijk nor maal uit Duitsche goederen, de helft van den uit voer uit Polen gaat naar Duitschland. Verder is Polen, welks bevolking voor Gó pet. op het land woont, en dat een vruchtharen bodem heeft, de na tuurlijke leverancier van landbouwvoortbrengseleft en vee voor de Duitsche industrieele markten, die binnen een gemakkelijk bereik liggen. Waar hier uit blijkt, dat de beide landen elkaar in oeconomiseh ■■•pzicht zoo noodig hebben, is het werkelijk diep te betreuren, dat een onbelangrijk incident, als de uit zetting van vier DDuitschers, die door de Poolschö overheid in Opper-Silezië als „hinderlijke vreemde- 'ingen" worden 'beschouwd, aanleiding kan zijn voor zoo'n groote verwijdering tusschen de beide naaste buren. Eigenlijk behoeft het geen bevreem ding te wekken, want in Berlijn wil men zich nu eenmaal niets van Polen laten welgevallen. En dan de voortdurende .wrijving, waaraan de betrekkin gen tuschen Polen en Duitschland bloot staan, ten gevolge van de kwesties van Dantzig, de Poolschê corridor en Opper-Silezië. Het standpunt van beide landen in deze kwesties is door de courantenberich ten overbekend. Geen van beiden wil een duim breed wijken pf hun rechten op de haven van Dant- zig op eenigerlei wijze minder streng doen gelden., Een gevolg daarvan is een hardnekkige tarief-oor-

Schager Courant | 1927 | | pagina 37