iljuiii Kiuis- gratis verkrijgbaar Hypotheek op Landerijen a 4'|, 0|0 rente. HET NIEUWE KEG's PLAATJES-ALBUM Deze reclame is dus één maand verlengd EEN VERSCHRIKKELIJKE OOGST VAN HET BOLSCHEWISME IN RUSLAND. Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. De Communistische leden in de Fransche Kamer. „EEN REIS NAAR INDIË Keg's Koffiezakken vóór 29 Februari 1928 Binnenlandse!! Nieuws. B. en W. van Hoogwoud en het Het peil van de gemeenteraad!- Zaterdag 14 Januari 1928. SCHAGER 71ste Jaargang No. 8186. COURANT. pit blad versehijnt viennaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder «n Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiëri nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. PIJ NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. ARRESTATIE VAN CAGHJN EN VAELANTV COUTURIER NA DE ZITTING. In de Fransohe Kamer is de vraag besproken ge worden, of de veroordeelde -communistische Kamer leden vrij in bet Palaia Bourbon het Kamer gebouw zullen kunnen terugkeeren onder dek king der parlementaire onschendbaarheid, of dat zij de Santé-gevangenis in moeten. Door de socialistische fraètie was een motie in gediend om de communistische afgevaardigden in vrijheid te laten. Deze motie werd echter met 310 tegen 227 stemmen verworpen. Een- tweede motie waatfbij gevraagd werd dat de communistische Kamerleden niet tijdens'de zitting zouden worden gearresteerd, werd eveneens ver- jworpen. .1 Cachln en Valllant-Contnrler gearres teerd. In overeenstemming met dit votum der Kamér zijn CachixL' en Vaillantr—Couturier toen tzlji het Ka mergebouw verlieten door een groot aantal agenten, die -hen opwachtten, gearresteerd. Zij stapten ge dwee in de groote auto van de prefectuur terwijl eenige partijgenooten „Leve Cacihin, leve het com munisme 1" riepen en fotografen met magnesium- ontploffingen het tooneel opnamen. Waar het om gaat. Aan de zaak van de vijf veroordeelde camunisti- loho Kamerleden is een Juridlschen en 'n pio-litteken lint, schrijft ide Parijsohe corr. van de N.R.Ct. T)e socialist TTthry ging van do eerste, Cachin van fte laatste opvatting uit. Het debat heeft don ver vachten loop genomen, nadat de voorzitter het plan lor regeering h-ad meegedeeld om de betrokkenen te laten arrestoeren en hij daartegenover de prero) «tiieven van de volksvertegenwoordiging verdedigd had. Men weet, dat de discussie draait onu het feit, dat Poincaré aangaande de machtiging, daartoe, de kwestie van vertrouwen stolde; daarmee oefent Mf tiaar veler meening een ongeoortoofden druk uit uit op het besluit, dat men in volle vrijheid zou- moeten nemern ife radicalen en repu- blikeinsche socialisten zljtn daarmee voor een hache lijke keu® gesteld: eeenrzijds zijn zo verplicht de rechten der democratie te verdedigen, anderzijds willen ze evenmin den inidruk maken de commu nisten in het gevlij te komen, in de derde plaats deinizen -ze terug voor de verantwoordelijkheid, op een zoo ondergeschikt punt, dat niets met het alge- meeene heleid te maken heeft, het zittende kabinet om te gooien. De naderende algemeens verkiezingen verscherp ten de posities, die de partijen -op dit punt tegen over elkaar aannemen. De regeering had al lang haar lot aan de bestrijding van bet communisme verpand. Minister Sarraut had het een kwaad bij uitstek genoemd; bij d-e vorige gelegenheden had het kabinet de Kamer vrij'e hand gelaten- inzake de vrijlating der helanghebbenden gedurende den par lementairen zittijd, in de tegenwoordige omstan digheden besloot de regeering. in te grijpen. Verschillende overwegingen leidden haar daartoe, in de eerste plaats staat ze op het standpunt, dat de communisten1 zich zelf buiten de wet hwebben ge stelid; dit werd vandaag door Cachin bevestigd, die zei, dat izii aan de wet maling hebben en slechts hun partij1 gehoorzamen; dit beteekent dat uit Mos kou het wachtwoord gekomen is, zich niet meerit de Santo-gevangenis aan te melden; in de tweede plaats beoogt de uitroeping van het communisme tot voornaamsten vijand, aan het centrum en de rechterzijde een onderpand te geven; in de derde plaats kan geen enkele regeering met zich laten sollen; zij, is belast met de zorg voor de uitvoering van de wet. Dank zij een door de communisten uit gevonden middel kunnen veroordeelde Kamerleden zich voor onbepaalden- tijd aan hun ®traf onttrek ken. Daar Dau-d-et zich eveneens onvindbaar wist te maken, was de regeêringi verplicht tegen de com munisten maatregelen te nemen voor het geval Daudet weer in haar handen komt. Dit alles he'let niet, dat het optreden van het mi nisterie onhandig waa, in izoo ver de communisten daardoor bij de aanstaande verkiezingen vele. stem men- moeten winnen en het ministerie zelf dienaan gaande blijkbaar verdeeld waS; radicalen en repu- blikeinsche socialisten moeten het hen In-pep^Pén, dat ziji he% gedwongen hebben op dit punt kleur te bekennen. Het is duidelijk, dat het politieke ge zichtspunt het in dezen- verre van het juridische wint. In hoeverre de jurisprudentie voor of teger: de positie van Poincaré pleit, is zonder beteekenls; in elk geval heeft hij een nieuwe scheiding tusscihen radicalen en socialisten bereikt De aankondiging van het resultaat der stemming over de motie-Uhry werd zwijgend ontvangen, na de sluiting der zitting bleven de aanwezige com munisten m hun bank. De Katmerboden slopen om bon heen als katten om de heete brei. Een heele groep aolidariseert zich met de vervolgden; ver moedelijk staan nog pijnlijke verrassingen te Wach ten: de andere Kamerleden nemen een aiwachten- de houding aan. (TER WAARDE VAN 75 CENTS) bl] inlevering van 10 ledige onversohllllg welke kwallielt Keg's Koffie In prijzen van 75 -65 60 - 55 - 50 en 45 ot. p. pondspak ZEVEN MILLIOEN VERWAARLOOSDE KINDEREN ZWERVEN „OP STRAAT ROND. Ouderliefde, moraal en plioht zijn ballast voor de opvoeders, Ruim 10 jaar heeft thans het Bólgohewlsme izijm Bcepter over het groote Russische rijk gezwaaid, alom predikend bescherming van het proletariaat, dat zich aoor het vroegere tsaristische regiem zoo zeer in de verdrukking zag voortleven en het oogenblik nu ge komen achtte, dat het uit zijn lijden verlost zou worden. En heeft de huidige Sovjet-regeering aan de verwachtingen voldaan? Dé berichten uit Rusland zijn vele en verschillend. Mag men echter de bekende journalist Henry de Kora-b gelooven, dan moet de oogst van deze 10 jaren verschrikkelijk zijn. In de lïïwaaraan de Msb. dit ontleent, geeft hij de oigende'beschrijving van de zeven millioen verwaar- i eren> die in de straten der -groóte Russi- scne steden rondzwerven. 'en het vallen van den morgen ontdekken de eer i0 J00,rbl^angers in -de wijk van het Groote Theater Moskou een groep slapende arme kleinen rondom nog halfwamen stookpot, waarop den vorigen 1% asfalt is gestookt. röe Moscovitische voorbijganger, schoon -zelf in de mjsêre zittend, schoon zelf bevangen door de vrees, pen m de oogen der onzichtbare tschekisten te com- proimtteeren, ontdekt nog een glimpje van medelijden 2yn eigen hart. 'Hij wekt één der kleinen, schudt efiii anderen bij den schouder en zegt: heet j f"S' *S koud'"' Waar kom je vandaan? Hoe Negen van de tien keer geeft het aangesproken iw eerst zwlJ£zaam vijandig -gestemd, tenslotte aoor een vaag gebaar te kennen, dat hij komt „van SS weet n*et meer- Hij is zijn familie naam vergeten. „En jo vader, }e moeder, waar zijn die?" blijft de meaeliidende voorbijganger verder vragen. l T-l negen van de tien keer vraagt het kleine, stin- nnï* ih ,ooze en uitgehongerde schooiertje met oprechte verbazing: jer;" Moeder?... Maar je weet toch wel, kame ra, dat zooiets op 't oogenblik niet meer bestaat?" Ziedaar, aldus de schrijver, de verklaring van alles, e uttl&gging voor „onze meest bloedende heÏÏüdrukkensov^e^t^^obe Wadsn» -en sprekers u?0 0l^rzaken van het kwaad besprekend, reet Hejry de Korab: Juis* een 'klein dossier onder de oogen van spif Rse holschewistische bladen, van uittrek- cIp /J* officieele rapporten. Men zoekt daarin naar der* 0in van de ramP> waardoor 7-millioen kin- en op de straten en op de wegen geworpen zijn. als h1" »Troud" is het de hongersnood van 1921, die Km °or$,aak moet worden aangemerkt; voor de >£^asnaia_ Gazeta" is het een gevolg van den oorlog; .Jzvestia" is het de interventie van Denikine De Firma MEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor la hypotheken op landerijen vanaf iVi rente en op hukten vanaf 1% rente. Honden eiken Donderdag van 11% uur zitting in Café „Cérèa" te SCHAGEN. en voor de „Prawda" is het het buitenlandsch ka pitalisme. Alle verzuimen zijl de ware, de diepere, de wezen lijke oorzaak aan te geven, die eenvoudig is: het bolschewismel De verwaarioozing der jeugd in Rusland is een on vermijdelijke consequentie van de „theorie", zooals men daarginder zegt, die een primitief volk beroofd heeft van zijn -godsdienst, die den familiegeest en de meest elementaire noties van moraal en plichtsbe trachting heeft vernietigd. In -de beschaafde landen voert men, wanneer men •echtscheiding „aangaat", over het algemeen een ge rechtelijken strijd om de zorg over de Otinderen te verkrijgen. In het communistisch land, waar men tienmalen vaker ida-n overal elders van echtgenoot of echtge- noote verandert, gaat het erom, wie niet den last van een hinderlijk kroost op zich zal nemen. En leert men van den anderen kant niet aan de kinderen op school wanneer er bij uitzondering één bestaat op het dorp of op de publieke straat, dat de ouders slechts degenen zijn, die je te eten geven, slechts tusschenper-sonen, zonder reëele rech ten op hun nakomelingschap? Op 14-jarigen leeftijd is een kind gerechtigd zich naar een daartoe aangewezen bureau te begeven, en te verklaren: „Mijn ouders hatigen me de.keel uit; ik moet niks meer van hen hebben!" Wanneer het kind geen 14 jaar oud is, wordt het, na de eèrsite reprimande, een „verwaarloosde". Het heeft z'n eigen leventje. Een rechtvaardige terugslag is het, dat de commis sarissen en chefs zelf de wreede gevolgen ondervin den van hun ontbindende „theorie". Men heeft -mij verscheidene gevallen aangehaald van „rijke jon getjes", van kinderen van bekende communisten, van „dames-kameraden" met zij-den kousen, die op een goeden morgen het luxueus appartement van de Sadowaia verlaten hebben om zich te voegen hij de haveloozen -van de straat. Men vindt ze overal, gehuld in een zak, of een oude militaire jas, nadat ze hun kleine elegante En- gelsche overjas, hun gouden horloge en bun Ame- rikaansche schoenen ten bate van hun „communi teit" verkocht hebben. Over het algemeen is het dan reeds te laat, om nog iets te doen, want het kind is niet alleen bedekt met ongedierte, maar het heeft ook vreeselijke ziekten opgeloopen en ook de gewoonte van het drinken van alcohol geleerd, welk vocht het uit de winkelkasten gestolen heeft. Nu het zoo ver gekomen is, is de sovjetregeering opgeschrikt. Haai» eerste maatregelen waren louter schijnmaatregelen; ze waren oppervlakkig, maatre gelen la Potiomkine, die daarin bestonden-, dat men de kinderen uit het centrum der steden verjoeg en ze op verderen afstand hield. Dit heeft echter niets ge geven. „Men ia herhaaldelijk overgegaan tot de zuivering der straten van Moskou" heeft mevrouw Kalitine, de vrouw van den- president der republikeinsche sovjet-unie, met bitterheid geconstateerd, „maar de kleine vagebonden zijn altijd daar, als een ware nachtmerrie, bijna op eiken straathoek. En nieuwe benden blijven toestroomen". (Prawda 20 Mei 1927.) Vóór de feesten van het 10-jarig bestaan -der sovjets, in -November van het afgeloopen jaar, hebben de autoriteiten een nieuwe -zuiverings-poging gedaan, teneinde geen slechten indruk te geven aan de tal rijke vreemde gedelegeerden. Speciale afdeelingen van „zuiveraars" zijn gevormd, afzettingen zijn toegepast op de stations en op de we gen. Zoodra het December was, zijn de kinderen in massa's teruggekeerd De sovjet-pers, zich het gevaar bewust, voert thans een levendige campagne om de noodzakelijke gelden bijeen te brengen voor de oprichting van nieuwe toe vluchtshuizen, daar die, welke bestaan, absoluut on voldoende zijn. Maar is dit een oplossing? De directeuren der te huizen erkennen zelf, dat het hun bijna onmogelijk is, de arme kleine ronddwalende beestmenschjes, die men hun zendt, onder hun hoede te houden. Overal elders is „een wit bedje" de droom van een verlaten dreumes, evenals van den filantroop, die hem wil helpen. In communistisch Rusland is de on gelukkige vagebond vergeten, wat een bed is. Een bad schijnt hem een plagerij toe en hij protesteert heftig, in naam van zijn rechten als jonge proletariër, tegen elke poging om hem te laten werken. En weldra vlucht hij na weinige dagen, zoodra hij een open deur of een open venster ziet, weg, omdat men weigert hem alcohol te geven, waaraan hij ver slaafd is geraakt. De bolschewiki hebben dezè jeugd voor goed ver giftigd. Zij hebben van deze 7 millioen kinderen on- geneeslijken gemaakt, bedorven van lichaam en be dorven van geest. De Chineezen, die op het einde der vorige eeuw, hun pasgeboren kinderen door de varkens lieten op eten, waren misschien minder onmenschelijk, be sluit de journalist. De Oudercommissia vaa Aartswoud, getoeenta Hoogwoud, had al een» gevraagd om de aanstelling van een assistente aan de school aldaar, miaar daarop was afwijzend beschikt. Thans had de Ouder commissie te Aartswoud zich tot B. en W. van Hoogwoud gewend nogmaals met het verzoek om een assistente aan te stellen, onder de mededeeling dat het geheele bedrag der kosten door die Com missie zou worden gedragen: B. en Wi. van Hoogwoud' antwoordden heel fleg matiek op dit tweede verzoek, dat zij bezwaren hadden en dus het verzoek voor kennisgeving had den aangenomen. Waarom? Zelfs deze burgerlijke beleefdheid heeft het gemeentebestuur niet in acht genomen om de reden aan te geven. Zelf voor goede onder wijskrachten zorgen doet het ook niet, Wie weet er nu nog een manier om- dit in eigen verheven zelf ingenomenheid vastgeroest college tot andere ge dachten te brengen en daarmee het onderwijs en -dus het kind te dienen? Wie het weet, miag het graag zeggen! Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren zonder dat Uw 'huid stu-kgaat of naschrijnt, ook al is Uw haard nog zoo zwaar en hard, indien U slechts vóór het inzeepen de baard oppervlakte inwrijft- met een weinig Doos 30,60. Tuba 80 ct. PUROL KOMISCH. MAAR TREURIG TEGELIJK. Dat het peil van de besprekingen in de tegenwoordi ge gemeenteraadsvergaderingen niet altijd even hoog staat, dat la ons thans vrijwel algemeen bekend, en of schoon er soms wel eens een komische kant aanzit, valt., het niet te ontkennen, dat, afgescheiden van het feltr dat dergelijke besprekingen niets geen zin hebben, het toch eigenlijk is te betreuren dat zloh zulke toestanden voordoen. Nu weer eens in Haarlem. In de gemeenteraadsver gadering verwekte daar Donderdag namelijk hjj de be handeling der begrooting, het optreden van het lid der anti-stemdwangpartij, de heer Oversteegen, groote hi lariteit. Deze hield ongeveer het volgende betoog: En ik zeg dat er genoeg bezuinigd kan worden, want ik zie kans, op de politie zóó f 10.000 of f 20.000 te bezui nigen. De politie is gewoon een onding! (Gelach.) Alle halfjes en centen die te veel worden uitgegeven, komen uit de lichamen der arbeiders. (Vroolijkheid.) Na uitvoerig betoogd te hebben dat de wethouders te veel verdienen, vervolgde hij: „En nu, mijnheer de voorzitter, nu kom ik bij Ik vind het niet noodig dat de burgemeester .opslag" krijgt omdat de gemente een beetje grooter geworden is. Als het nu iemand was die het noodig had, nou ja, dan zou 'k royaal wezen. Maar hij laat een huis zetten van f 480p0; dus Is er over! (Interrupties en gelach.)

Schager Courant | 1928 | | pagina 1