RAAD OUDE NIEDORP. HOE VORMT DE LANDARBEIDER 21 EEN EIGEN BEDRIJF. der feitelijk nég «enigen argwaan te koesteren. De wedono kreeg wel argwaan, stuurde zijn man netjes op onderzoek uit, arresteerde Mardjo, den „zoeker", die nu zelf gevonden werd, en of) de vraag „wie zijn je kontjo's", al heel spoedig de verdere noo- dige aanwijzingen gaf. Behalve de hiervoor genoemde methode, had Mardjo ook nog een ander systeem om zich te ver rijken. Er was eén vrouw, met wie ze al eerder in connectie waren gekomen, die handelde in kains en die betrok van een handelaar in Solo. Mardjo ver kreeg op zijn verzoek van de vrouw een aantal kains, zou die verkoopen en verkocht ze zonder evenwel het geld af te dragen. De vrouw was wel eens bang dat ze haar geld niet zou krijgen en wendde zich dan tot een „doekoen", die haar weer wist mee te krijgen naar de heilige plaats, waar de kaïnverkoopster van den geest de verzekering kreeg, dat ze niet in het minst voor haar geld behoefde te vreezen. Met behulp van den geest heeft Mardjo, de zoeker, zich ook een aardige Jonge vrouw weten te verove ren. Mardjo was al getrouwd, doch had bij zijn speur tochten naar klanten eens kennis gemaakt met een aardig jong vrouwtje. Mardjo kwam met huwelijks plannen, welke nader overwogen zouden worden. Het aardig vrouwtje kreeg bezoek van den doe koen, ze ging naar de heilige plaats en kreeg daar te hooren, dat een huwelijk met Mardjo haar alle geluk zou schenken. Het huwelijk kwam tot stand 1 Tot hior het relaas van de wericzaamheden van een uitgeslapen trio, voor wie de zaak nog wel een staartje zal hebben. Reeds is gebleken van verschillende menschen, die offers hadden gebracht aan de geesten, en zoo wer den opgelicht: Abdul Rachman voor drie maal f27.92, Bok Marto en Mardjo voor een bedrag van bijna duizend gulden (daarbij inbegrepen de ver duisterde kains), Soeradin voor f20, deloerah van Pendrikan voor f 40, and«r«n voor bedragen van 1 f 100 «n f25. Mardjo is al eens eerder wegen» verduistering ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Kar- win, de geest, is jaren geleden een tijd kebon ge weest op het hoofdbureau van politie. Vergadering van den Raad op Dinsdag 17 Januari 1928, des miorgens 10 uur. Aanwezig zijn de leden: J. Bakker Jz., Th. Tromp. G. Liefhebber, D. Kriller, J. van Zoonen en J. Ligt- hart. Voorzitter: de Burgemeester. Een nieuwjaarsrede. De Voorzitter opent de vergadering en zegt ver volgen» het volgende;- In deze eerste vergadering van het jaar 1928 wil ik vóór den aanvang der werkzaamheden, welke wij in dat jaar zullen hebben te verrichten, U allen een in geestelijk en stoffelijk opzicht goed jaar toewen- sohen, waaraan ik den wensch paar, dat 1928 ook voor de gemeentenaren een gelukkig jaar moge zijn. Het afgeloopen jaar is opzichtens het bestuur der gemeente een jaar geweest, hetwelk zdch. heeft gekenmerkt door de behandeling van eenige vrij 'be langrijke onderwerpen, welke ik gaarne even in Uwe gedachten terugroep. Als gevolg van de verkiezingen onderging de sa menstelling van den Raad eene vrij groote veran dering. Drie leden, de heeren Molenaar, Van der Oord en Waihoer, keerden niet in den Raad terug. In hun plaats zetelen hier thans de heeren Bakker, Kriller en Van Zoonen. De partijverhouding onder ging eene wijziging, doordat naast de vier R.K. le den en de beide Vrijz. leden, het sociaal-democrati sche lid, de heer Van Zoonen zitting nam. Ik hoop gaarne, dat nu ook deze strooming zich ziet verte, genwoordigd, dit de samenwerking tusscben de be volkingsgroepen ten goede komen zal. In het col lege van Burgemeester en Wethouders nam de heer Liefhebber als wethouder do plaats in van den heer J. Wit, die zich om redenen van politieken aard niet meer herkiesbaar stelde. De economische toestand in de gemeente was in 1927 op velerlei gebied niet bepaald in allen deele rooskleurig. De koolbouw leverde in het seizoen 1926/27 onbe vredigende resultaten op,- als gevolg van verschil lende oorzaken, o.m. de minder goede weersgesteld heid en de afzetmoeilijkheden. Gelukkig was het einde van 1927 het begin van eene opleving en wor den onze verwachtingen niet beschaamd, dan zal ook voor den koolbouw in het nieuwe seizoen een tijd van hoogconjunctuur aanbreken. Van harte hoop ik, dat dit zoo zal mogen zijn. Toch zou het mij leed doen, indien dit zou medebrengen een verminderde belangstelling voor nieuwe perspectieven opzichtens den tuinbouw, waarbij ik denk aan de z.g. glascul tuur. Het komt mij voor, dat de toestand zeer juist is geteekend in de memorie van antwoord betref fende de Provinciale begrooting van 1927, waarin we lezen, dat, wil men voorkomen, dat de Noord- hollandsche tuinbouw blijft verkeeren in een toe stand van noodlijdendheid, het naar de meening van deskundigen noodzakelijk zijn zal, dat de tuin ders zich meer en meer op de teelt onder glas gaan toeleggen. Een goede stap in de gewenschte richting is m.i. de door de Provinciale Staten in 1927 genomen be sluiten inzake de oprichting van demonstratiebe- drijven voo ''ascultuur. Dit neemt niet weg, dat voor alles noouig is. dat de tuinders zelf do hand aan den ploeg slaan. Het melkveehoudersbedrijf was zooals in de Ntieuwjaarsrede van den Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar werd opge merkt, in het eerste halfjaar van 1927 minder gun stig; het tweede halfjaar maakte weer veel goed, zoodat de uitkomst over het geheele jaar genomen, nog tamelijk bevredigend kan heeten. Veel valt er ten opzichte van dit bedrijf voor 1928 nog niet te zeggen. Ik wil U gaarne verzekeren, dat mijn wensch ook uitgaat naar een gunstig jaar opzich tens het melkveehoudersbedrijf. De betere toestand in het vetweiderebedrijf moge bestendigd blijven. Ik stel er prijs op, aangaande den bevolkingstoestand dezer gemeente, het volgen de onder Uwe aandacht te brengen. Het aantal inwoners, dat op 1 Januari 1926 be droeg 1273, steeg gedurende bet jaar 1927 tot 1290. In aanmerking nemende het geboortecijfer en an dere op de bevolkingstoename van invloed zijnde factoren, is de bevolkingsvermeerdering in 1927 ge ring ie achten. Het vertrekcijfer blijft nog altijd hoog, een gevolg van de omstandigheid, dat jongge huwden zich elders moeten vestigen om in het tuin- dersbedrijf een bestaan te vinden. Intusschen is er eenige hoop op eene verandering ten goede, door dat in 1927 door de betrokken polders een stap is gedaan naar een betere vervoersmogelijkheid der tuinbouwproducten. Aangaande de volksgezondheid kan verklaard worden, dat deze geen reden tot ongerustheid geeft, al is de wensch niet overbodig, dat de volkshygiëne worde bevorderd. Besmettelijke ziekten kwamen, zoo goed als niet voor; slecht» één geval van roodvonk werd waarge nomen. Het onderwijs aan de gemeenteschool staat op een zoodanig peil, dat een woord vaa lof toekomt aaa hei onderwijzend, personeel Vereehillende het terrein der prakt!eche ge meentepolitiek liggende aangelegenheden erlang den eene behandeling, doch nog geen afhandeling. Ik noem: het vraagstuk der financieel© verhouding tusschen Rijk en gemeenten, waaromtrent in 1927 een rapport der staatscommissie verscheen, hetwelk een punt van ernstige bespreking hij de gemeente besturen uitmaakte. Voorts kwam nog niet in een stadium van afdoening, de aangewende en herhaal de pogingen tot oprichting van een vleeschverwer- kingsrinrichting en centrale noodslachtplaats binnen den kring Barsingerhorn van den Keuringsdienst voor Vee en Vleesch, waaronder ook deze gemeente ressorteert. Ik wil gaarne hopen, dat beide, om spoedige oplossing vragende aangelegenheden, op bevredigende w^ze worden afgohandeld. Buiten beslissing van den Raad bleven nog de be kende voorstellen der commissie-Van Aalst terzake de kanalisatie van West-Friesland, waarvoor ook van deze gemeente eene financieele bijdrage wordt gevraagd. Hoe men ook over deze plannen moge denken, het moet worden erkend, dat de tijd ook het vraagstuk van het verkeer te water heeft opge worpen, een vraagstuk, dat evenzeer om oplossing vraagt, zij het ook dat de oplossing geschiedt op andere wijze, dan is voorgesteld als het wegen- vraagstuk. Het jaar 1927 bracht het wegenplan van het Rijk en het Provinciaal wegenplan, op welke laatste is geprojecteerd de weg Alkmaar-Schagen., waarbij ook onze gemeente is betrokken. Deze wegenplan nen beloven verbetering te brengen in een niet meer in het kader van den tijd passenden wegentoe. stand. De uitvoering van bet plan der provincie t.a.z. van den weg Alkmaar-Schagen, welke, naar ik zeer hoop, spoedig kan geschieden, zal ook voor deze gemeente een aanzienlijke verbetering betee- kenen. Als nen uitnemende daad van bestuur, als een blijk ook van goede opvatting van de bestuurstaak, be-- schouw ik de door Uwe Vergadering genomen be sluiten inzake do verhreeding en verbetering van eenige wegen. Die verbeteringen eischen weliswaar financieel© offers, waarvoor echter elke zich aan de «ijclaomatandighedén aanpassende organisatie komt te staan, maar het beteekent, naar het mij voorkomt eene zoodanige verbetering, dat zulks een financieel offer volkomen wettigt. Ik houd mij er ten volle ran overtuigd, dat de Raad hiermede in de toekomst niet het odium op zich zal Iaden, zich in financieel opzicht te buiten te hebben gegaan. In tegendeel, ik zou zeggen, zooals zoo dikwijls, zal ook te dezen op zichte de waardeering met de jaren stijgen. Wat voorts de handelingen van den Raad betreft, ik stel er prijs op enkele te noemen roep ik iu Uwe herinnering terug het besluit nopens de vestiging van een publiek telefoonstation te Zijde wind en het besluit tot uitbreiding der straatver lichting. Ik memoreer deze, omdat de uitvoering dier besluiten ging langs lijnen van bovenmatige geleidelijkheid. Eerstgenoemd raadsbesluit zal in 1928 hopelijk worden uitgevoerd; de uitvoering van laatstgenoemd besluit is opgeschort tot Juni of Juli 1928. Ten slotte noem ik het besluit tot bestemming van der gemeente toebehoorend weiland tot cultuur grond, waardoor is voldaan aan den wensch van vele tuinbouwers, terwijl ik voorts niet onvermeld wil laten het besluit tot bouw eener betonnen brug in den Oude Niedorperweg, waardoor de scheiding tussclien Nieuwe en Oude Niedorp voor een reeks van jaren op deugdelijker wijze wordt overbrugd. Ik hen aan het einde mijner beschouwingen geko men, doch wil niet nalaten, allen die in 1927 als ambtenaar of anderszins de belangen der gemeente hebben behartigd, daarvoor namens het gemeente bestuur dank te brengen. Ik houd mij er van over tuigd Uw dank te vertolken, indien ik ook bij dezen de Pers mijn erkentelijkheid betuig voor de goede weergave van het in 1927 in den Raad verhandelde. Met den wensch, dat het U allen gegeven zij. de belangen der gemeente te bevorderen, open ik deze eerste vergadering in 1928. (Applaus.) De heer Bakker zegt, overtuigd te zijn, namens den geheelen Raad te spreken, als hij den Voorzitter wederkecrig een gelukzalig nieuwjaar toewenscht. Spr. hoopt dat er ook in 1928 een vreedzame samen werking zal bestaan, zooals spr. gedurende eon 4- jarig tijdvak hier eerder heeft meegemaakt. Wel zal er eens verschil van meening bestaan, waarbij men zijn gedachte wel eens een beetje te kras te berde zal brengen, maar de slotsom is toch, dat we tevre den samenwerken, en we elkaar als vrije mannen weer ontmoeten, die n'iet piekerden of aan een strui- kelblokje zullen blijven hangen. Het heeft spr. getroffen, dat de Voorzitter een lans breekt voor de welvaart van land- en tuinbouw en het blijkt dat onze land- en tuinbouw den Voorzitter zeer ter harte gaat. Het heeft spr. ook getroffen dat de Voorzitter streeft naar nieuwere ideeën, als glas- cultuur. Onze plaats heeft behoefte aan vooruitgang, welke vooruitgang tot nu toe op zich heeft laten wachten en het verheugt ons dat we in U den man hebben gevonden die wil trachten in dat opzicht ons op een hooger peil te brengen, zooals blijkt uit uw velerlei bemoeiingen. Spr. hoopt dat door de stuwkracht en leiding van den Voorzitter het moge gelukken af te sturen op dien vooruitgang en dat van onze plaats gemaakt zal worden wat er van te maken is. De Voorzitter dankt den Raad, wiens woordvoer der de heer Bakker blijkbaar is, voor deze vriende lijke wenschen en hoopt dat wat de samenwerking betreft, zij ook voor 1928 bestendigd mag blijven. De notulen der vorige vergadering worden onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten d.d. 4 Januari j.1., no. 107, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit d.d. 17 December j.1., tot wijziging en aanvulling der begrooting dienst 1927. b. Afschrift van het proces-verbaal van opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, d.d. 29 December 1927. c. Berichten van aanneming der benoeming als lid der commissie tot wering van schoolverzuim van: C. de Boer te t Veld; P. Agenant te Oude Niedorp; Th. Tromp te Zijdewind; G. Liefhebber te Oude Nie dorp en I. J. Schoevers te Oude Niedorp. d. Uittreksel uit het register van besluiten van Gedeputeerde Staten, d.d. 28 December 1927, waar uit blijkt, dat de beslissing ten aanzien van de be- grooting 1928 is verdaagd en mitsdien machtiging wordt verleend overeenkomstig art. 211 der Ge meentewet. e. Bericht van aanneming der benoeming als lid der commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs, van C. Ursem te Oude Niedorp. f. Schrijven van Gedeputeerde Staten, d.d. 21 De cember j.ly no. 81, houdende mededeeling, dat inge volge £rt. 121 der Gemeentewet, door dat 'College machtiging is verleend tot gemeenschappelijke rege ling van den keuringsdienst van vee en vleesch en van de exploitatie van een verwerkingsinrichting en een centrale noodslachtplaats. g. Schrijven van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, d.d. 9 Januari j.1., 2e afd., no. 352.1K, ten geleide van de door den Raad dier gemeente vastgestelde becrooting voor 1928 van den Waren- keuringsdienst, vergezeld van de bijbehoorende me morie van toelichting. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Het democratisch gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp en zijn comité-vergade ringen. Door den Voorzitter wordt het volfende medege deeld: Neer eenleiding van het verhandelde ter vorige vergadering omtrent de te bouwen betonnen brug bij Terdiek, deel ik den Raad mede, dat van het ge meentebestuur van Nieuwe Niedorp een schrijven is ingekomen, waarin wordt bericht, dat die gemeente 1/6 der bouwkosten zal voldoen in den vorm van jaarl. aflossing en rente van dat deel der bouw- j kosten. Ik moge in dit verband even herinneren aan een aan den mond van den heer Van Zoonen in de vorige vergadering ontvallen uitdrukking, waardoor naar me ter oore kwam, het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp zich gekwetst voelde. Toen de heer Van Zoonen sprak van een betreurenswaardige hou- ding door Nieuwe Niedorp aangenomen, heb ik zelf deze peccadille door spreker niet al te zeer aangere kend, veronderstellende, dat hij niet de bedoeling had onze buurvrouwe te grieven of te beleedigen. Waar ik hoor, dat de uitdrukking het gemeentebestuur onaangenaam aandeed, vernam ik toch gaarne van den heer Van Zoonen de bevestiging van mijn ver onderstelling. De heer Van Zoonen vindt het bijzonder vreemd, dat het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp of een zijner leden zich niet tot spr. persoonlijk richt, doch tot Voorzitter en dan nog niet schriftelijk. Spr. heeft bovendien wel leden van het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp gesproken en tot spr. is niets ge zegd. Wel wil spr. verklaren, dat het niet zijn bedoe ling is geweest te beleedigen, en als er door spr. een beleedigende uitdrukking is gebezigd, is dat gebeurd buiten weten van spr. Spr. geeft toe dat hij gezegd heeft dat hij de uitspraak van het gemeentebestuur niet democratisch vónd en daar blijft spr. bij. Spr. heeft niet gemerkt, dat de betrekkelijke kwestie in den Raad van Nieuwe Niedorp besproken is en spr. acht dat toch niet meer dan billijk. De motieven van Nieuwe Niedorp zijn nu moeilijk na te gaan. Spr. kan dus die uitdrukking "niet intrekken. De Voorzitter wijst er op, dat hij heeft medege deeld» dat hem ter oore was gekomen dat het ge meentebestuur van Nieuwe Niedorp zich gekwet9t gevoelde. Of de zaak behandeld is in den Raad van Nieuwe Niedorp, is ook spr. niet bekend, maar spr. veronderstelt dat dit punt, dat toch van groot belang is, dan wel besproken zal zijn in comitèvergadering en niet alleen door B. en W. behandeld is. Spr. neemt er overigens acte van, dat de heer Van Zoo nen niets beleedigends heeft bedoeld, wat spr. ook niet verondersteld had. Het doet hem genoegen thans de bevestiging ervan van den heer Van Zoo nen te hooren. Een nienw reglement van orde. 2. Voordracht van B. en W. tot vaststelling van een nieuw reglement van orde voor den gemeente- I De Voorzitter geeft gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. De heer Bakker hoopt, dat de bepalingen, in dit nieuwe reglement vastgelegd, niet al te streng zul len worden toegepast. We zijn eenvoudige menschen van het platteland, die wel eens tegen een artikel zondigen. Men moet er voor gemaakt en geknipt we zen om altijd juist in de orde to blijven, al is het dan niet onze -gewoonte om buiten de orde te gaan. Spreker hoopt van den Voorzitter een beetje soepele toepassing, opdat we onze voeten niet al te spoedig tegen een steen stooten. De Voorzitter zegt, dat de heer Bakker zich niet ongerust behoeft te maken, maar een toezegging dat het reglement soepel zal worden toegepast, kan spr. niet doen, omdat dit in strijd zou zijn met artikel 4 van het reglement. I Bij de artikelsgewijze behandeling van de voor dracht vindt de heer Van Zoonen het te draconisch dat de leden over één onderwerp niet meer dan twee maal het woord mogen voeren. Spr. wijst er op, dat door de 'bespreking éen nieuw gezichtspunt aan de orde kan komen en het dan gewenscht kan zijn, dat een persoon meer dan 4weemaal het woord voert. De Voorzitter wijst er op, dat de Raad in zulke gevallen te beslissen hooft of dien spreker opnieuw het woord wordt verleend. Alleen als zoo'n per soon de gang van orde belemmert, is hot gewenscht dat een bopaling als deze kan worden toegepast. Do derde alinea van artikel 20 geeft aan, dat een amendement op eon voorstel de steun van een der andere leden behoeft, wil het een onderwerp van beraadslaging kunnen uitmaken. De heer Van Zoo nen kan zich niet met deze beperking vereenigen cn wijst er op, dat het amendement van zeer groot be- lang kan zijn. De Voorzitter is van oordeel, dat het amendement I in dat geval wel door één der leden zal worden ge- I steun d. i Met alleen de heer Van Zoonen tegen wordt deze alinea goedgekeurd. De Voorzitter brengt de artikelsgewijze behan deling de geheele verordening in stemming. De heer Van Zoonen zegt bedenking te hebben te gen enkele punten, maar er zijn zeer veel punten in de voordracht, waarmee spr. zich kan vereenigen en spr. is niet van plan het kind met het waschwater over boord to gooien. Met algemeene stemmen wordt de voordracht aan genomen. 3. Voorstellen nopens verbouw van de Openbare Lagere school te Oude Niedorp. De Voorzitter zegt, dat het aanvankelijk in de be doeling van B. en W. lag om met een afgerond voorstel te komen, omtrent den verbouw van de O. L. S. te Oude Niedorp. Er is echter een bespreking geweest, waaraan ook hebben deelgenomen perso nen buiten B. en W. om. Naar oanleidiing daarvan stellen B. en W. voor dit punt in comitèvergadering van den Raad te bespreken, opdat B. en W. kunnen vernemen in welken geest de raad de verbouwing wenscht. Overeenkomstig dit: voorstel wordt besloten. '4. Voorstel inzake de aanvrage van C. Blank te Oude Niedorp om een voorschot ad f3600.— voor de stichting van een plaatsje ingevolge de landarbei- derswet. In de vergadering van B. en W. heeft de heer Blank verklaard, dat zijn hoofdberoep was spoor wegarbeider en hij in zijn vrijen tijd het landbouw- beroep uitoefende. De aanvrage voldoet dus niet aan artikel 2 der Landarbeiderswet en B. en W. stellen dan ook voor afwijzend op de aanvrage te be schikken. Overeenkomstig dit advies wordt besloten, i 5. Benoeming van vier hooistekers voor 1928. B. en W. bevelen aa.n: P. Agenant en C. Groen, beiden te Oude Niedorp en D. de Groot en P. Wijn- ker te Zijdewind. Met .algemeene stemmen worden de heeren P. Aeonsnt, C. Groen, D. de Groot en P. Wijnker, be noemd. 6. Vaststelling eener verordening regelende den werkkring (ier raadscommissie voor de schouw van gemeentel andon. Nadat de concept-verordening door den Voorzitter is voorgelezen, wordt zij onveranderd vastgesteld. Voor wegverbreeding. I 7. Voorstel van B. en W. tot aankoop van eenige strookjes grond ten behoeve van de verbreeding van wegen. I Door den Voorzitter wordt toegelicht, dat het hier betreft de verbreeding van den Oude Niedorperweg, waar men thans bezig is en wol de volgende percee- I len: van C. Over Kz. 7 perceelen, respectievelijk groot 121, 157.5, 157.5, 6, 13, 88 en 77 M2., van Wed. Bos 116 M2., van A. Wonder Pz. 70 M2., van Pluister 108 M2., van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Ge meente 25.5 M2. en van het Armbestuur der R.K. Parochie Sint Martinu» te 't Veld, 28 M2., alles to gen 50 cent per Mï. I De heer Vw Zoonen heeft de uitpaliag feilen tuseohen Oude Niedorp en Verlaat. De Voorzitter merkt op, dat het thans alle^i treft de veibreeding, waarmee men thans betU en waartoe indertijd door den Raad is besloten. De voordracht van B. en W. wordt met i] meone stemmen aangenomen. Da noodslaehtl|| 8. Voorstel terzake te verrichten noodali tingen. Na het overlijden van den noodslachter Ka hebben B. en W. een bespreking gehouden met noodslachter Van Zoonen van Nieuwe Niedorp dezen bereid gevonden de noodslachtingen 't Veld en Zijdewind te doen, in afwachting van totstandkoming van de centrale noodslachtplaab Schagen. De heer Ligthart vraagt waar dan de noodslai plaats komt. De Voorzitter deelt mede, dat nu reeds heel noodslachtangen te Nieuwe Niedorp werden i richt en ze nu allen naar Nieuwe Niedorp tul moeten. De heer Kriller vraagt, hoe het gaat met de m slachtingen te Oude Niedorp. De Voorzitter zegt, dat ook deze al vrijwel Van Zoonen gingen. Het voorstel van B. en W. wordt goedgevoede 9. Rondvraag. De heer Van Zoonen heeft uit de toespraak, de Voorzitter bij den aanvang der vergadering hj begrepen, dat de uitbreiding der electrlsche sti veruichting pas in Juni a.8. tot stand zou kon j Moet de gemeente dan ook over de maanden Juli, Augustus en September betalen? De Voorzitter deelt mede, dat vanaf de plaali der lantaarns de gemeente rente en aflossing, den vorm van 9 verschuldigd is. Doordat dë wikkeling van deze zaak zoolang duurde hebbei en W. het P.E.N. geschreven, dat ze nu liever u dat de lantaarn» in Juni-Juli werden aangebri want andera had de gemeente over het geheel» moeten betalen. Als de lantaarns niet branden, men er behalve de 9 geen meeidere kosten j de gemeente. De heer BaJtker vertigt de aandacht van B, ep op een straatlantaarn bij spr.'s perceel, die niet i dig is en op een hinderlijken kuil in den Redd weg. i De Voorzitter zegt een onderzoek toe en zoo gelijk zal de hindernis worden weggeruimd. De heer Tromp deelt mede, dat reeds öpdrach gegeven den kuil op te halen. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting vergadering. ALLEEN VOOR ENERGIEKE WERKERS. D© laatste jaren is zoowel 'bij ons als in het 'buil land het landarbeidersvraagstuk, dw.z. hoe In land een krachtige, aan den bodem gehechte en biele landarbeidersbevolking ware to verkrlj herhaaldelijk ter sprake gekomen uit hoofde het groot algemeen belang, dat daarbij is betrok) Het kon ook voor onze Regeering niet onverst lig zijn, hoe de toestand is van een zóó bntede der bevolgin, die een zóó belangrijken invloed b op de voortbrenging van den nationalen bodem, daarenboven hangt het bestaan van een kracht! landbouwersstand ten nauwste samen met de wazigheid van eene welvarende landa-rbeiderrjiJi king. Zoo is het belang van deze ook dot van boerenstand en van den geheelen landbouw. Dat de toestand der landarbeiders bij ons vee! wenschen overlaat, blijkt wel uit het rapport Staatscommissie van den landbouw, wier enqi zich heeft uitgestrekt over omstreeks 400.000 1» arbeiders. Aan den arbeid van deze Staatscommissie da haar ontstaan de Landarbeiders wet van 20 1918. Deze wet beoogt het verkrijgen door landar ders van land met woning in eigendom of van land-in pacht. Het is te betreuren, dat er den laatsten tijd weinig aandacht aan deze belangrijke wet geschonken. I De uitvoering laat veel te wenschen over, waar de schuld niet uitsluitend ligt bij de overheid', 1 ook lij. de landarbeiders zelf. 1 De moeilijkheden, die de- uitvoering der wet lemmeren, zijn meestal van financieelen aard. I kunnen echter overwonnen worden. Dat bewijst het feit, dat in verschillende gemeenten, zooali Heiloo b.v., *de in aanmerking komende landai ders aan een „plaatsje" of aari „los land'" wol geholpen. Waarom zou aldaar hulp wol mogi zijn, en niet in naburige gemeenten vain onge gelijke grootte en samenstelling? In vele gemeei treft men plaatsjes" aan, die volgens de bepaliil der wet in eigendom kunnen worden verkre doch de noodige medewerking, ter bereiking het doel, dat de wet beoogt, ontbreekt veelal. In eerste plaats behooren de gemeentebesturen en rechtspersoonlijkheid hebbende vereenigingen stichtingen, ingesteld tot het verkrijgen van om rend goed voor landarbeiders, die medewerk! nt 'veerleenen. Doch het initiatief kan ook uitgaac de arbeiders zelf. Het doel van den wetgever is, arbeider in de gelegenheid te stellen zich op bili wijze een vast gebrudkrecht van den grond te schaffen of, ten aanzien van de talrijke arbeid die alleen een huis hebben, de gelegenheid xe ven om land op gunstige voorwaarden te pact i Daardoor krijgen zij de kans hunne economii positie te verbeteren. Wordt de arbeider kapil krachtiger, dan wordt hem de gelegenheid gebo door uitbreiding van zijn bedrijf, vérder te ko en zich geleidelijk op te werken. Hij zal zijn ar in loondienst zien afnemen en allengs zal hij n arbeidskracht aan eigen bedrijf kunnen bestedel Uit een en ander blijkt dus wel, dat alleen e gieke werkers profijt van de wet kunnen hebbel Het voordeel voor de arbeiders is, dat zij land goedkoop kunnen krijgen; de pachtprijs nimmer meer dan f 50.bedragen. Bovendien het voordeel, dat de arbeiders geen gevaar loo j den akker, dien ze eenmaal met veel zorg go« 1 orde hebben gebracht, een volgend jaar weer moeten missen. J I Onder landarbeiders worden verstaan zij, die landarbeid in loondienst ook taakwerk hoofdberoep maken. Landarbeid is alle werk land-, tuin-, hoschbouw en veenderij. Zoons kleine boeren vallen er alleen onder, als ze i landarbeid in loondienst hun hoofdberoep ms) Er zijp van regeeringswege reeds stemmen ol gaan, in een wetsherziening ook anderen op te men. 1 Wij hebben reeds gezegd, dat het initiatief ook de arbeiders zelf kan uitgaan. Als de overheid zit. ligt het op den weg van den landarbeider zijn belangen voor te staan. Iedere landarbeid die aan de eischen voldoet, kan immers, indien een plaatsje kan aanwijzen, dat hijf in eira] begeert, om het door hom benoodigde bedrag te krijgen* een schriftelijke aanvraag tot het best' van de vereeniging of de stichting, of, waar i ontbreken, tot burgemeester en wethouders ricll Wenscht hlji los land in pacht te verkrijgen, dan hij eveneens een scbrifelijke aanvraag doen. I Hot verkrijgen van «en plaatsje in eigendom. I land met de woning zoodanig vereenlgd. dat dJ

Schager Courant | 1928 | | pagina 6