Scfiayer Courant Gemeenschappelijke Vergadering Tweede Blad. Rijwielpadvereeniging te Schoorl. VAN DE RADEN DER GEMEENTEN NIEUWE NIEDORP EN WINKEL De Gascorrnptie. Zaterdag 21 Januari 1928 71ste Jaargang. No. 8190. 0nd9r flinke belangstelling vergaderde ln 't lokaal van den heer Schuijt Woensdagavond de pas opgerichte Rijwlelpadvereeniging. Deze vergadering werd geleld door den heer C. Kriller Jr.( als voorzitter van het voor- looplg comité. Deze heer deelde ln zijn openingwoord mede, hoe, door de meer dan eens uitgesproken wenschelijkheid om ln Schoorl rijwielpaden te hebben, enkele menschen de Koe bij de horens hadden gepakt, en als voorlooplg co mité, maatregelen hadden genomen, om tot oprichting van een rijwielpadvereeniging te komen. Reeds meer dan 200 leden waren toegetreden; moge dit verblijdend jljtt en moed geven., Voldaan was de voorzitter echter niet eerder, dan dat de laatste bezitters van een rijwiel als lid zich zouden opgeven. Als eerste aangelegenheid kwam aan de orde 't al of niet aansluiten bij de gemeentelijke Rijwielpadver eeniging „Noord-Kennemerland". De voorziter had tegen aansluiting bezwaar, gelijk ook de overige comitéleden, 't Bestuur van N. K. hield te weinig voeling met de leden, er gebeurde te weinig; wat le er ln het vereenigingsleven tot stand gebracht? Al leen het pad naar Bergen aan Zee, hetwelk er gekomen Is door flinke pogingen van een paar gewone leden, en niet van 't bestuur. Spreker heeft al weinig vedute in dit bestuur. Een rijwielpad Is aangelegd, en daardoor Is er tame lijk schuld gemaakt, zonder de leden hiervan te kennen. Voor deze schuld stelde het bestuur zich garant Spre ker vond beter eerst voor gelden te zorgen en dan aan te leggen, dus geen schulden te maken. Dit zal ook wel 't bezwaar van de Prov. Staten van Noordholland ge weest zijn, waardoor dit lichaam niet subsidieerde. Ook andere heeren spraken zich tegen aansluiting uit, en vonden het beter om zelf in eigen plaats de zaken al te wikkelen. De voordeelen van aansluiting bleken ook niet zoo groot te zijn. De heer Zeiler uit Bergen, welke met den heer Bogt- man als hoofdbestuurders van „N.-K." op de vergadering aanwezig was, dankte den voorzitter voor de verleende gastvrijheid en erkende, dat 't bestuur van „N.-K." niet altijd evenveel blijk van activiteit had gegeven, doch men moest bedenken, hoe dikwijls dat bestuur was te leurgesteld door de slechte medewerking van grondeige naren en gemeentebesturen. Spreker ging uitvoerig de levensloop van „N.K." na en meende dat niemand beter dan den heer Schermer, als oud-secretaris dier vereeni- ging kon weten, hoe de teleurstelling het hardwerkende bestuur ontmoedigde. Na een goed en doortastend aan pakken, kon niets worden bereikt, en kwam een tijd van beslist niets doen, totdat door de gewijzigde hou ding van de Bouwmaatschappij „Bergen Binnen" een lichtpunt werd in de duistere nacht. Toen opeens ver- andere de toestand Voor een pad naar Bergen aan Zee kwam alleen uit Bergen 8150 gulden van diverse kanten. De werkloozen, voor wie in Bergen geen object was, konden daar te werk worden gesteld, en 't pad kon ge legd worden, althans, voor een groot gedeelte was 't geld verzekerd. Nu vond ook spreker wel, dat, waar het resteerend gedeelte op schuld werd aangelegd, deze toe stand geen gezonde was, doch wat moest men! Spreker gaf het te doen als bestuur, wanneer men voor de fei ten staat en hij had dan ook geadviseerd van doorgaan, vertrouwende dat men niet in den steek zou worden ge laten. Op de hoofden van bestuurders wordt echter wel eens te spoedig een beschuldiging geuit. Nu wij echter hoorden, zegt spr., dat ook vanuit Schoorl een nieuw geluid komt, hebben we ons hierheen gehaast, aangezien de meening nimmer mag plaats hebben, dat „N.-K." plaatselijk, b.v. alleen voor Bergen zou werken. Zij be oogt een zuiver streekbelang; en niets zou haar bestuur liever zien, dan dat ook in Schoorl paden tot stand ko men. Wij juichen dit toe, zelfs al zou de jonge vereeni- ging zich niet bij „N.-K." aansluiten. Doch uit goedbegre- pen eigenbelang raadt spreker toch aansluiting aan. Een groote vereeniging bereikt toch het meeste. Ook de heer Bogtman sprak nog enkele woorden in 't belang van aansluiting. Nadat nog op verschillende wijze hierover vai gedach ten was gewisseld, deed de heer Schermer het voorstel om momenteel nog niet aan te sluiten en dus als zelf standige vereeniging in eigen plaats aan het werk te gaan. Echter met dien verstande, dat we in vrede en vriendschap met „N.-K." de toekomst ingaan, opdat «wan neer eenmaal, van welke zijde dan ook, de wenschelijk heid van aansluiting gebiedend wordt, men dit ook vol vertrouwen kan doen. Spreker doet dit voorstel omdat hij toch altijd nog ziet, dat een streekbelang soms het verst strekkende be lang kan zijn. Dit voorstel werd aangenomen. Vastgesteld werd dat de contributie zal zijn een gul den per lid, voor meerdere uit één gezin f 0.50. Deze contributie zal in twee half-jaarlijksche termijnen worden De ontwerp-statuten van den A.N.W.B. werden als grond regels voor de nieuwe vereeniging aangenomen. Voor het eerst werden tot bestuurders gekozen de heeren C. Kriller Jz., Corn. Kager Jz., H. Groothoff, H. Selhorst en G. Duinmeijer, terwijl de voor deze vereeni ging noodige financieele afdeeling zal worden beheerd door de heeren Schermer, Kos en Jansen. Doordat het sluitingsuur er was, kon de bespreking van paden niet geheel tot haar recht komen. Op een aanwezige kaart was een pad langs den Duin voet van Noord tot Zuid geprojecteerd, en het bestuur werd opgedragen om de mogelijkheidhier van te on derzoeken, waarna deze plannen in een volgende verga dering wederom ter sprake zullen komen. ,'t Begin echter is er. Hoe het ook zal gaan in de toe komst, hetzij met of zonder aansluiting aan „N.-K.", hetr we»k de practijk zal moeten uitmaken, de wensch der gemeentenaren om een of meerdere rijwielpaden in Schoorl te krijgen, is sterk tot uiting gekomen, en deze jonge vereeniging heeft de mooie opdracht, om, zoo mogelijk, die wenschen tot vervulling te brengen. Op Donderdag 19 Januari 1928, des middags half drie, had de gemeenschappelijke vergadering plaats van de Raden der gemeenten Nieuwe Niedorp en Winkel, ten raadhuize van de gemeente Winkel. Aanwezig zijn alle leden van de beide raden, bene vens de secretarissen van de gemeenten Nieuwe Nie dorp en Winkel, terwijl de vergadering wordt ge leid door den heer J. Koster, burgemeester van Win kel. De Voorzitter heet de heeren welkom en zegt dat de reden van deze gemeenschappelijke bijeenkomst bij allen bekend is en vermeld wordt op de convocatie. In de vergaderingen van de raden der gemeenten Nieuwe Niedorp en Winkel zijn de voorstellen der gascommissie behandeld. Te Nieuwe Niedorp zijn alle voorstellen ten opzichte van de verschillende punten der »aseorruptie aangenomen, in den Raad van Winkel is er een bij-voorstel aan toegevoegd, dat .door den meerderheid van den Raad is aangeno men en dit nu is oorzaak dat er verschil bestaat hiSBchen het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp en het gemeentebestuur van Winkel. Dit gaf reden tot toepassing van artikel 32 van de beheersvoorschrif- ten der gemeenschappelijke gasfabriek, met het ge volg dat deze bijeenkomst der beide raden wordt ge houden. Spr. wijst er op dat in deze vergadering al leen behandeld wordt het punt waarover verschil be staat en spr. verzoekt bij het debat dit in 't oog te houden. Spr. meent aanneming van het voorstel-Kriek •luidende: „De Directeur zal verplicht zijn van de ontvan gen gelden, gèdurende dat die in zijn bezit zijn „geweest eene rente van 5 rente op rente te „betalen", te moeten ontraden. De motieven acht spr. voldoende bekend, want die heeft hij in de raadsvergadering van Winkel, in het rapport dat hij als Voorzitter van de Gascommissie heeft uitgebracht en in de besloten vergaderingen van de gascommissie, voldoende uitge sproken. Spr. geeft den leden thans gelegenheid het woord te voeren. Om den directeur vrij-uit te doen gaan. De heer Kriek zeet, allereerst het woord te vragen, omdat hij als voorsteller zich geroepen gevoelt zijn voorstel te verdedigen. Opdat spr. niets vergeet wat hij wil zeggen, heeft spr. zijn meening op papier ge steld. Spr. deed dan zijn voorstel op de volgende gronden: 'M.H. de V., Verg., De redenen waarom dit voorstel door mij werd ge daan, moet niet gezocht worden in het feit dat ik woveel mogelijk van deze zaak wil trekken. Uitdruk kingen gedaan, die op een dusdanige handeling wij- jen, wijs ik dan ook met beslistheid van de hand. Mijn standpunt in deze was: Wil men den directeur handhaven, best,, ook ik wil dat, al wordt er thans wol oens beweerd van niet. Maar de manier waarop uw commissie dat wilde, leek mij niet de goede ma- uier. Ik wil er aan mede helpen om den directeur te handhaven, maar dan moeten wij hem zoo vrij mogelijk weer op weg helpen. Wij moeten trachten om alles uit den weg te ruimen, wat ook maar eenige aanleiding kan geven tot praatjes. Uw commissie beeft gemaakt, dat men thans nog kan vallen over do: rente door den directeur genoten. En nu wordt aoor sommige personen wel beweord dat het lang niet vast staat of ons die f 3000 wel toekomt, en men heeft het zelfs noodig gevonden, om over deze zaak juridisch advies in te winnen, maar door de aan vaarding der voorstellen van de commissie, ligt voor mij bet feit besloten, dat het ons wel toekomt. Als uw commissie niet overtuigd is, dat het 't bedrijf toe komt, had men het nooit moeten aanvaarden. En ver der, Mijnheer de Voorzitter, wil ik er niet veel woor den meer over zeggen, overtuigd als ik ben, dat dit voorstel zal kelderen, maar dan ook aan u de schuld, 415 de directeur over deze «aak wordt aangevallen. En dit wil ik ook nog even zeggen, de directeur heeft het noodig geoordeeld om met sommigen uwer ons onderhoud, dat ik met hem had, mede te deelen. En ben ik goed ingelicht, is mijn houding hem, na het gesprokene zeer tegen gevallen. Maar ik had hem gezegd dat er harde klapnen zouden vallen, dat ik niet van plan was om 't in onderonsjes te bedisse len, maar dat ik niet het plan had om hem slacht offer te maken. Maar ik had niet kunnen denken dat er een dergelijk rapport zou verschijnen. Maar door mijn voorste] aan te nemen,, kunt u, mijneheeren, bewerkstelligen, dat ik alsnog mijn goedkeuring hecht aan het besluit om den directeur te handhaven. De heer Dekker zegt zeer kort te kunnen zijn, want wat de heer Kriek heeft gezegd, onderschrijft spr. ten volle en als spr. dus zou uitwijden, zou hij in her haling treden. En bovendien zou spr. dan iets kunnen zeggen, dat niet bepaald tot het te behandelen punt behoort. Wat spr. verder zou willen zeggen, zal hij doen, nadat dit punt is afgehandeld. Een gradueel verschil. Juridisch advies gevraagd. De heer Gaijaard zegt dat het bij hem vaststaat, dat er tusschen de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp een gradueel verschil bestaat ten opzichte van de wijze waarop de directeur moet worden ge straft. De gemeente Nieuwe Niedorp meent dat de handelingen van den gasdirecteur afkeurenswaardig zijn, maar als wij den directeur willen" handhaven, dan oordeelt Nieuwe Niedorp de straf voldoende, zoo als die door de gascommissie wordt voorgesteld. De gemeenteraad van Winkel wil voor den directeur ta melijk wat verder gaan, door rente op rente van hem te willen ontvangen. Dat alleen is het verschil tus schen Winkel en Nieuwe Niedorp. In Winkel zijp bo vendien hardere woorden gesproken, terwijl de hee ren in Nieuwe Niedorp vrijwel hebben gezwegen, om dat in het rapport van den Voorzitter der Gascom missie de afkeuring over de handelingen van den di recteur was neergelegd. Door aanneming van het rapport meenden wij voldoende onze meening er over uit te spreken en spr. wijst er op dat daardoor is besloten de instructie te wijzigen zoodanig, dat derge lijke handelingen niet meer gepleegd kunnen worden. Met de aanneming van dat voorstel was dus de uit spraak, dat we overtuigd waren dat de directeur ver keerd had gehandeld. Dit was mijn meening en ik geloof die van de geheele gascommissie. Spreker weet ook niet, of wat door den heer Kriek naar voren wordt gebracht, wel mogelijk is. De heer Kriek sprak straks over het inwinnen van rechtskun dig advies en spr. zegt dat hij de persoo-n is die dat heeft gedaan. Spr. heeft voor zichzelf gemeend, goed te hebben gehandeld en oordeelde dat de directeur niet zwaarder getroffen behoefde te worden als do gascommissie voorstelde. Indien men dan later de pu blieke meening hoort, men leest de verschillende ver slagen der vergaderingen, men vergelijkt het hoor en wederhoor, dan vraagt men zich af of men goed ge daan heeft aan het besluit zijn sanctie te verleenen, ja, dan neen. Spr. heeft zich daarom gewend tot zijn partijgenoot, den heer Mr. Mendels, Prinsengracht, Amsterdam, ten einde zijn licht op te steken. En sprekers raads man oordeelde dan dat het geld van Wilson als re tourcommissie kon worden aangerekend, maar dat het geld van Franken uit Duitschland er ganschelijk buiten viel en er dus geen aanspraak op dat geld kan worden gemaakt. Spr. heeft zijn raadsman ook me- dedeeling gedaan van de kwestie die Winkel heeft opgeworpen en geoordeeld werd dat een platteland- sche gemeente niet verder behoefde te gaan dan de justitie tot op dit oogenhlik Is gegaan. Ik herhaal, zegt spr., dat niet goed gepraat wordt de daad van den gas directeur, we keuren die allon af, alleen is het do vraag, of hij zwaarder gestraft moet worden of niet. Nsar spr.'s oordeel is dit een gradueel verschil en spr. kan niet meegaan met het voorstel-Kriek. Hoe de gascommissie was geschrokken en de overtuiging heelt dat de directeur allee heeft verteld. De heer Pluister wil als lid der gascommissie zijn stem motiveeren, Spr. deelt mede, dat toen de zaak ter sprake kwam, de leden der gascommissie wer kelijk zeer zijn geschrokken, het viel ons niet mee van den directeur. En toen de directeur mededeelde 'n bedrag van f 3000 terug te willen doen vloeien in de kas van het 'bedrijf, toen woog het 'bedrag niet 't zwaarst Nadat meerdere bijeenkomsten waren ge houden, hadden we de overtuiging gekregen, dat de directeur ons alles had verteld wat er te vertellen was. Ook de quaestie over de rente heeft de gas commissie besproken, maar zij heeft begrepen, daur geen recht op te hebben. Zijn instructie voorzag er niet in. Spr. vertelt dat in Arnhem, de ontvangen retourcommissie teruggeëischt was van de familie van den inmidels overleden directeur, maar men net toen niet in de kas van het be drijf heeft gestart, maar in de kas van het Armbe stuur. Spr. wijst er op, dat de gascommissie het te betalen bedrag nooit op f3000 heeft gesteld, maar de i directeur gevoelde zich moreel verplicht dat bedrag I te moeten storten en dat is iets wat ieder voor zich moet uitmaken. Spr. zegt dat aanstonds vrijwel met algemeene stemmen het vertrouwen in den di recteur zal worden uitgesproken en waar dan deze vertelde dat het ontvangen bedrag op f 3000 be paald dient te worden, moeten we dat accepteeren. Mocht de directeur meenen dat het zijn moreele plicht is ook de rente terug te storten, dan moet hij dat doen, maar als eisch kunnen we het nooit stellen, daarvoor had men geen rechtskundig ad i vies in te winnen. De heer Visser onderschrijft de woorden van den heer Pluister. De directeur heeft gezegd, ik geef een bedrag van f 3000, dat acht ik voldoende in verband met wat ik genoten heb. Het was alleen aan ons om dat te accepteeren, ja dan neen, en dat is geaccep teerd. De heer Dekker wijst er op, dat de heer Gaijaard spreekt over het zwaarder belasten van den direc teur, maar als wij de rente verlangen, belasten we Jen directeur niet zwaarder. We vragen hem dan alleen wat het kapitaal heeft voortgebracht, niet meer en niet minder. Thans een voorstander van openbaarheid. I De heer Borst zegt, het niet een» te zijn met zijn partijgenoot den heer Gaijaard en dat is ook niet altijd noodig. Spr. heeft sedert de raadsvergade ring te Nieuwe Niedorp veel over de zaak nage dacht en heeft, wat hij thans te zeggen heeft, op schrift gesteld. Het luidt als volgt: M. de V., Sedert deze kwestie door ons in den raad te Nieuwe Niedorp is behandeld, ben ik van inzicht veranderd. Stond het tot voor korten tijd 'bij mij nog niet onomstootelijk vast, of wij het geld dat voor den ketel was ontvangen als een zuiver cor- ruptieve handeling mochten beschouwen, dit doet het nu wel. Omdat ik dit nu als zuiver corruptie be schouw, Zal ik stemmen voor het voorstel tot ver haal van de rente. Wij zijn, naar mijhe meening, hiertoe gedwongen, omdat de directeur zelf heeft er kend dat het geld hem niet toekwam. De rente van dat geld kwam hem dus evenmin toe. Verwerpen wij het voorstel om de rente terug te eischen, dan hebben wij daarmee toegegeven, dat wij1 geen recht hebben op de 3000 gulden. M. d. V. Ik neem deze gelegenheid tevens te baat om de verklaring af te leggen, dat het èn in het be lang van het algemeen èn in het belang van den directeur, buitengewoon betreurenswaardig is dat wij deze zaak zoolang hebben geheim gehouden. Ik heb hier zelf aan meegewerkt, maar aarzel niet te verklaren dat in den vervolge door mij steeds open baarheid zal worden geëischt,. De heer Meurs zegt, dat door hem het voorstel- Kriek is gesteund en dat hij het in het belang van de raden en tegenover de gemeenteleden acht als het wordt aangenomen. Want als het voorstel-Kriek wordt aangenomen, zal men nooit achter den rug van den directeur kunnen zeggen, dat hij de rente die gekweekt was, toch heeft behouden. Om dat te voorkomen, wil spr. het voorstel-Kriek aanvaarden. Weer een ander inzicht. De heer Kamp kan het idee-Kriek niet steunen. Als spr. de zaak zelfs goed bekijkt, had de direc teur de f3000 niet behoeven te geven. Naar spr.'s meening had de directeur naar Mabeg, Wilson en Gautz moeten gaan,, om het geld terug te geven, dan zou hij! vrij- tegenover ieder hebben gestaan. Geen vol vertrouwen. Da ernst der zaak. De heer Brugman wijst er op, dat we hier bij el kaar zijin om een uiterst ernstige zaak te bespreken, het gaat over geldzaken en spr. wil wel zeggen, dat het hem tegenstaat Spr. herhaalt dat de zaak zeer ernstig is en dat het de eerste keer is dat de beide raden gemeenschappelijk vergaderen. Spr. wijst er op dat de heer Pluister straks heeft gezegd, dat de directeur van ons allen het volle vertrouwen had, maar spr. herinnert er aan, dat het voorstel om den •directeur te handhaven door den Raad van Winkel werd aangenomen met 3 stommen voor en 2 tegen. Veel hooiden, veel zinnen. De heer Honingb zegt, dat ook nu weer blijkt, veel hoofden, veel zinnen. De raad kent spr.'s oordeel, spr. tilde aan dat geld van den ketel niet zoo zwaar en volgens den heer Gaijaard hehben we er zelfs geen recht op. Om den directeur zelf echter tege moet te komen en ook de gemeenschap, zou spr. de rente erbij willen doen. De heer Wit kan niet meegaan met het voorstel- Kriek, omdat voor spr. niet zeker is dat de direc teur daartoe wettelijk verplicht is en ook omdat spr. niet de overtuiging heeft dat hier sprake is van zuivere corruptie. Van corruptie kan worden gespro ken, indien tot den directeur was gezegd': „je krijgt zooveel als je zorgt dat wij moeten leveren." De meening van den heer Kamp, dat de directeur het geld aan de leveranciers had moeten teruggeven, onderschrijft spr. in geen geval en spr. wijst er op, dat de ketel onder garantie is geplaatst. Als er iets aan den ketel had gemankeerd, zou de directeur zwak hebben gestaan. Wat is de oorzaak van de zwaai? De heer Kooij onderschrijft het gesprokene door den heer Pluister. Spr. is verwonderd over de rede van den heer Borst, die in de vergadering van Nieu we Niedorp het aannemen van f 3000 het minst erg vond en sprak over een fooitje. Nu is de heer Borst omgezwaaid. Dat komt spr. eigenaardig voor en spr. zou de motieven willen hooren waarom de heer Borst zijn zwaai neemt. De heer Kamp zegt, dat naar zijn idee de directeur vrijuit zou zijn gegaan als hij het geld aan de leve ranciers had terugbetaald. Dan zou de directeur hehben kunnen zeggen, jullie kunnen leveren en dan had hij, zijn mond weer kunnen opendoen.. De directeur heeft nu f3000 aan de gemeenten gegeven, maar wij; allen zijn niet overtuigd dat het precies f3000 was, ook het publiek is daarvan niet over tuigd en als nu het geld aan de leveranciers was terugbetaald, was het afgeloopen geweest. De heer Wit: Had hij het geld dan terstond mos- ten terugbetalen ot verleden jaar? De Voorzitter hamert en verzoekt den ledtn hst woord aan spr. te vragen. De heer Borst zegt lang en breed over de zaak te hebben nagedacht en eerlijk tot de conclusie te zijn gekomen, dat hier zuiver van corruptie sprake is. En als nu de directeur de rente betaalt, zal hij vrij tegenover de gemeenschap staan. Wat ovar 't hoofd wordt gezienu Dë Voorzitter zegt, dat reegelmatig over 't hoofd wordt gezien, dat den directeur nooit is gevraagd, dat bedrag te storten. Noch bij den raad van Nieuwe Niedorp, noch bijl den raad van Winkel, noch bij, een lid der gascommissie is de vraag gesteld; hebben jullie recht op het bedrag. Alleen de-directeur heeft gezegd: ik voel de ver keerde handeling, het spijt mij ontzettend en als ik u geef f 3000, dan is daarmee alle schade, die er voor de gemeente zou kunnen ontstaan, opgeheven. Sper. wil heel ernstig laten hooren, dat het ia de vaste overtuiging zijnerzijds, dat de straf, die den directeur wordt toegekend, wel van dien aard is, dat ze voor een mensch zwaar genoeg is. Enkele stemmen: Juist. De Voorzitter acht de zaak thans voldoende be sproken en wil tot stemming overgaan. ïs ar niet meer gebeurd? De heer Brugman evenwel vraagt het woord naar aanleiding van het gesprokene door den Voorzitter en_ spr. wijst dan op de twijfelachtige betrouwbaar heid. Het staat niet onomstootelijk vast, dat er niet meer gebeurd ia en dat wil spr. den heeren goed onder de oogen brengen. De gegevena zijn zoo twij felachtig. D!e heer H'oningh wijst erop, dat de som van f 3000 zoo dubieus is, er wordt ook gesproken over f 2000 en in dat geval zou de rente er wel biji zijn. De Voorzitter: Diat is juist wat ik zeg. Beter gebekt De heer Kriek zegt, dat de Voorzitter hem straks een beetje te rap af was. Spr. heeft gewacht tot alle heeren zouden hebben gesproken, maar nu er een paar leden zijn, die meenen 't hunne niet over de zaak te behoeven te zeggen, dankt spr. voor de ge legenheid, die hem wordt geboden, nogmaals het woord te voeren, AJs men van verschillende kanten wordt aangevallen en door personen, die, hoewel niet parlementair uitgedrukt, beter gebekt zijn dan spr., dan' is het moeilijk, de zaak in breeder kleuren te 'belichten. Spr. wijst erop, dat er gespro ken wordt over het twijfelachtige of hèt geld de gemeenten toekomt Maar spr. begrijpt dan de gas commissie niet, spr. begrijlpt de raad van Nieuwe Niedorp; en een deel van den raad van Winkel niet. Dan bad men het bedrag niet moeten accepteeren. Nu dat wel is gebeurd, heeft spr. daar de conclusie uit getrokken, dat het bedrag de gemeenschappe lijke gasfabriek toekomt. Spr. wil vasthouden aan de f 3000, alhoewel de directeur dat later een klein beetje heeft verdoezeld. De directeur zegt zelf* met dat bedrag bezwaard geweest te zijn, maar dan zal hij: tzich zeker ook bezwaard gevoelen met de rente van 'het bedrag. Door den heer Pluister is straks ge sproken over de moraliteit, maar spr. twijifelt er dan bijna niet aan, of de heer Meijler zal, indien bil de verslagen dezer vergadering zal lezen, uit eigen be weging hier komen en zich gedrongen achten de rente te betalen. Spir. stelt er prijs op, nogmaals te verklaren, dat het spr. niet om het bedrag gaat, maar om den heer Meijler. iSpr. meent, dat vastge houden moet worden aan kapitaal en rente, opda® men dat later den heer Meijer niet op zijn nek kan schuiven. Als spr. voor den directeur niet prettig is geweest, dan is dat met de bedoeling, den heer Meijer vrij'-uit te doen gaan. Als spr.'s voorstel mocht worden aangenomen, en spr. hoopt nog steeds, evenals de visschers, dan moeten we voor ons uit zien. Voor ons ligt de weg, dien de heer Meijer moet gaan. om den groei en bloei onzer gas fabriek te bevorderen. De heer Wit onderschrijft wat de Voorzitter heeft geizegd, dat de directeur voldoende is gestraft, maar hij onderschrijft niet de meening van den Voorzitter, als zou de gasfabriek voldoende gedekt zijn. Het tegendeel kan spr. ook niet aantoonen. maar spr. wijlst op het verlies van prestatie ten aanzien van den ketel als er iets aan mankeerde. Die Voorzitter hooipt thans de meening van de hee ren voldoende te vertolken, als hij de zaak als vol doende besproken beschouw-L Tot stemming zal worden overgegaan. Blanco stemmen niet gepermitteerd. Handhaving van de voorschriften. i Op de vraag van den Voorzitter of de heer Brug man voor of tegen het voorstel-Kriek is, antwoordt de heer Brugman, zich van stemmen te onthouden. Die Voorzitter zegt, dat de heer Brugman dit ook vorig maal reeds wilde doen en spr. hem toen gezegd heeft, dan het lokaal te verlaten. Ook nu dient de heer Brugman dat te doen. De heer Brugman wil de vergadering toelichten, waarom hiji blanco wil stemmen, waarop een der leden in overweging geeft dit dan bij; de rondvraag te doen. De Voorzitter wijst er op, dat er geen rondvraag wordt gehouden. In deze vergadering wordt alleen behandeld het punt waarover verschil bestaat tus schen beide raden. Wel kan .na afloop der openbare vergadering wat nagepraat worden. Spr. wijst op de voorschriften van de gemeenschappelijke regeling. De beide gemeenten brengen een evengroot aantal stemmen uit. Indien de heer Brugman dus piet aan de stemming deelneemt, neemt spr. in eerste in stantie zijn plaats in, is nog een raadslid van Win kel afwezig, dan wordt diens plaats in tweede in stantie door den secretaris ingenomen. Mocht er dan nog een derde raadslid afwezig zijn, dan wordt het stemmen-aafttal van Nieuwe Niedofp gedeeld door dat van Winkel en dan ontstaat de meer waarde van een stem van Winkel. De heer Brugman, die zich nogal opwindt, vraagt of de Voorzitter hem dus niet gelegenheid geeft de reden waarom hij blanco wil stemmen, toe te lichten. D'e Voorzitter zegt, dat dit hem niet interesseert. Die heer Brugman wil boos de vergadering verla ten, maar de Voorzitter zegt, dat hij; wel wil han delen alsof de heer Brugman niet aanwezig is, spr. zal dan een stern voor -den heer Brugman uitbren gen. De heer Brugman erkende nog, dat hij straks heeft verzuimd' mede te deelen, waarom hijl blanco zou stemmen. De Voorzitter zegt, dat hiji zich aan de voorschrif ten houdt. De heer Brugman: En ik wil een vruchtbare be spreking. De stemming. De stemming over het voorstel-Kriek heeft ver volgens tot uitslag, dat het wordt verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Voor het verhaal van de rente stemden de heeren Kriek, Honingh, Borst, Dekker en Meurs. De heer Brugman stemde dus niet mee, maar in 'zijn plaats stemde de Voorzitter tegen het voorstel- Kriek. De Voorziter zegt, dat hiermede dus de zaak is afgeloopen en de openbare bijeenkomst te sluiten., doch de leden in de gelegenheid te stellen, in comi té verschillende zaken te bespreken.

Schager Courant | 1928 | | pagina 7