*§Éger Courant E 1 WIE WIERINGEN. Raad Wieringen. IK GRATIS. HIS WILMS, Woensdag 21 Maart 1928. 71ste Jaargang. No. 8224 ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL 1928 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN MRT. :len Vergadering van den Raad op Dinsdag 20 Maart 1928, des middags 2 uur Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester, secre- taris de heer Duin. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden goedgekeurd, evenals de notulen der vorige vergade ringen, die voor de leden ter inzage hadden gelegen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn: Van de heeren R. Windsma on S. Russeiman be richt van aanneming hunner benoeming tot lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs; van den heer P. S. de Vries een dankbetuiging, ook na- mens de andere onderteokenaars van het verzoek cm doortrekking van de rioleering in De Belt, voor de genomen gunstige beslissing; van Ged. Staten bericht tot verdaging hunner beslissing op de beslui ten tot 't aangaan van de igeldleening van f 14000, tot verhooging van de rente van een tweetal leenin-1 gen en tot aankoop van grond voor de stichting van de nieuwe school te Hippolytushoef. Verder van Ged. Staten bericht van goedkeuring van do bos)uiten tot liet aanbrengen van de rectifii-j cutiü in de kadastrale leggers (perceel van J. Geer vliet te Den Oever), tot aankoop van hot woonhuis voor den Rijksveldwachter te Oosterland en tot ver- hooglng der Jaarwedden van dot wethouders; de maandstaten der zeegras-exploitatie over de maan-i den Januari en Februari, in Januari zijn verkocht1 201 pakken on in Februari 400. Verder is nog ingekomen het verslag ovbr 1927 [van de commissie van toezicht op het lager onder- Vijs. B. en NV. stellen voor, al deze stukken voor kennis geving aan te nemen. De school te Oosterland. De heer Lub wenscht nog iets te zeggen naar aan leiding van het verslag der Commissie van Toezicht op hot Lager Onderwijs. In dit verslag worden en- r- kelo verheugende leiten naar voren gebracht, o.a. dat do damesleden haar tevredenheid te kennen geven over den vooruitgang van het onderwijs in nuttige handwerken, en 2e. dat het aantal ongeoorloofde ver zuimen tot een minimum is beperkt. Dat zijn ver heugende feiten, maar in het verslag staat ook, dat in 1920 op verzoek van den Inspecteur van het Lager Onderwijs een uitvoerig verslag is uitgebracht over den toestand van de schoollokalen en het meubilair. In dien toestand is sedert 't laatst van 1927 niet de minste verbetering gekomen en spr. noemt dan, dat in dezen winter met een snerpenden oostenwind de kachels niet konden branden, waardoor onderwijzers en kinderen bibberden van de koude. Spr. zou willen dat hierin ten spoedigste verbetering werd aange bracht. Spr. wijst dan verder op den schoolbouw te Oosterland. die waarschijnlijk op de lange baan j wordt geschoven, in ieder geval wordt het raadsbesluit langzaam, schoorvoetend uitgevoerd en in de laatste vergadering van Volksonderwijs werd dan ook reeds i I- gesproken over het toepassen van represaillemaatrege- len, door dat het Kerkbestuur de lokalen, die het voor het geven van onderwijs beschikbaar heeft gesteld, zou ontnemen. Spr. hoopt dat het kerkbestuur wijzer zal wezen, maar het ia teekenend, dat dergelijke -cLrei- gementen geuit worden. De Voorzitter zal in zijn antwoord niet spreken over de school te Hippolytushoef, omdat in de vorige vergadering besloten is daar een nieuwe school te bouwen. De school te Westerland is ook verbeterd, maar de tijd is minder gunstig, de banken zijn vast gezet, docr veranderingen aan 't gebouw ais bijtv. de lekkage, kunnen beter in de groote vacantie worden gedaan. Wat het rooken in de school betreft, dit komt ook vaak voor in particuliere gebouwen. De heer Lub meent, dat het in scholen zooveel mo gelijk geweerd moet worden. v De Voorzitter wijst er op, dat dit euvel zich voor doet bij de eene windrichting, bij een andere wind richting weer niet, en het is bijzonder moeilijk om het te verhelpen. De heer Lub kent een geval waarin wel verbetering werd verkregen. Wat de uitbreiding van de school te Oosterland be treft, wijst de Voorzitter er op, dat B. en W. de plan- non daartoe nog geen voortgang hebben doen vinden I - ln -verband mot de aanvrage «tot stichting van oen 'K ™ri»tolijko school. Als de christelijke school wordt J^»>l68ticht, is er ruimte genoeg in de school te Ooster- 'and -on zou de aanbouw dus niet noodig zijn. Als de 10 jgmeento dus nu roeds tot aanbouw van de school te lir Josterland overging, zouden wel eens kosten besteed NV rnen worden> dio lttter niet noodig bleken to zijn. 11 Mocht do bijzondere school niet komen, dan zullen ||j o. on W. met spoed den aanbouw doen uitvoeren. De heer Kaan komt dus tot de slotsom, dat de aan bouw van de school te Oosterland wordt uitgesteld tot we weten of er een bijzondere school -komt, en dat terwijl! er aan de school to Oosterland tekort 'ulmte is. De Voorzitter wijst op de verloren gelden voor den aanbouw, indien -er een bijzondere school gesticht wordt. Do heer Lub meent, dat we dan ook wel met den EU bouw van een school van bijna 1 100.000 voor Hip polytushoef f5 a 7 jaar kunnen wachten. Do Voorzitter ontkent dit door er op te wijzen, dat J^pccteur niet langer genoegen nam met den toe- JJ&nd en toen heeft de Raad gezegd een school te wuien bouwen naar de eischen van den tijd. 'heer Oden zegt, dat de Inspecteur ook heeft ^gedrongen op bijbouwen te Oosterland. ZftlfÜ *oorzit'ter deelt mede, tot den Inspecteur de- SWüe reden te hebben genoemd als spr. nu mededeelt •sa d» Dcnpvrtvor tcrtMIHfe öe «Et bïllitkeou De heer 1. C. Lont vindt ook dat we alle twee scho ten niet noodig hebben. De heer Lub denkt dat ln den loop van de vergade ring op deze zaak teruggekomen kan worden. De heer Kaan wijst op de mogelijkheid dat als de bijzondere school te Den Oever er komt, andersden kenden hun kinderen er heen sturen, omdat de school te Oosterland te klein is. De Voorzitter zegt, dat als de christelijke school wordt gebouwd, er in de school te Oosterland niet te weinig ruimte is. De heer Lub vraagt of we werkelijk een strop zul len hebben als aanbouw van de school te Oosterland plaats vindt en de bijzondere school er komt. Het aantal ingezetenen breidt zich uit. In 1927 zijn er 83 leerlingen bijgekomen, 29 er af, dus een vermeerdering van 54. De Voorzitter wijst er op, dat de uitvoerders der Zuiderzeewerken of ongehuwden of gehuwden, die hun gezinnen niet mee nemen, te werk zullen stellen, dus geen vermeerdering van kinderen zal plaats hebben. De heer Lub zegt, dat het de vraag is, of ze dat klaar krijgen. De Voorzitter 'zou niet graag zien dat de school te Oosterland ontvolkt werd ten koste van de bijzondere school en we dan de kosten hadden gemaakt. De heer Bakker vraagt of als er aan de school te Oosterland 2 lokalen aangebouwd worden, de christe lijke school er niet onder gebracht kan worden. De Voorzitter «egt, dat de school dan twee ingangen moest hebben. De heer Tijsen zegt, dat or nog wel mededeelingen z,;n te doen, maar het is beter dat de zaak in comité wordt besproken. •De heer Oden meent dat het een openbare zaak is. De heer Lub oordeelt ook dat de motieven nogal zwaar moeten wegen om deze zaak in comité te be spreken. De heer Tijsen zegt dat dit ook het geval is. De Voorzitter zegt dat allereerst het volgende punt in behandeling' zal worden genomen. De gelden voor de bijzondere school te Den Oever geweigerd. Naar aanleiding van het besluit van 11 Februari j.1., waarbij' om prae-advies in handent van B. en W. werd gesteld eene aanvrage van het Hoofdbe stuur van de Vereerriging voor Christelijk Volks onderwijs, gevestigd te Rotterdam, om beschikbaar- stelling van gelden uit de gemeentekas voor de stichting van eene bijzondere lagere school te Den Oever, deelen zij het volgende mede. De aanvrage heeft .betrekking op eene school voor gewoon lager onderwijs, bestaande uit 2 leslokalen met een gymnastieklokaal, bestemd voor ten hoog ste 80 leerlingen. Volgens de bepalingen- der Lager-onderwijswet 1920 moet de aanvrage worden ingewilligd, indien aan de vereischten dier wet is voldaan en met name de overgelegde stukken voldoen aan hetgeen daar omtrent in art. 73 der wet is voorgeschreven. Naai- de meening van B. en W. is dit hier niet het geval. De redenen van de ongenoegzaamheid der stukken zijn vermeld dn het o-vergelogd ontwerp besluit, waarnaar wordt verwezen. li. en W. stellen daarom voor medewerking tot do gevraagde beschikbaarstelling van golden te wei geren en daartoe een besluit te nemen, ala in het bijgevoegde ontwerp is vervat. „De Voorzitter leest het ontwerp-besluit voor, dat als volgt luidt: De Raad der gemeente Wieringen; Üp de voordracht, enz. Beschikkende op het verzoek enz. Overwegende, dat bij het verzoek zijn overgelegd de in art. 73 der Lager Onderwijswet 1920 genoem de stukken; x Overwegende, dat bij deze stukken zijn aangetrof fen verklaringen van onderscheidene personen, waar uit zou kunnen blijken, dat 40 leerlingen de -bedoel de school zullen bezoeken; Overwegende, dat bij een ingesteld onderzoek is gebleken: dat de onderteekening der verklarinig van B. Jasper, van wicn 3 kinderen de school zouden be- zoekon, niet eigenhandig is geschied, doch volgens hare erkentenis door zijne echtgenoote, zoodat deze verklaring niet als rechtsgeldig is aan te merken; Dat ten aanzien van de toekomstige leerlinge der school Jacoba Gerda Willcmina Schut eene verkla ring is onderteekend door de moeder, weshalve ook deze niet als rechtsgeldig kan worden beschouwd, aangezien de onderteekening van den vader, als uit- oefonendo de ouderlijke macht, optbreekt; Overwegende, dat na de indiening van het ver zoek, de volgende personen aan het Gemeentebe stuur hebben kennis gegeven hunne onderteekening der verklaring in te trekken, te weten: R. Br^s, J. Duitscher, J. Klok, en Hummel, van wie respectievelijk één, drie, één en twee kinderen de schood zouden bezoeken; Overwegende, dat mitsdien op grond van het vo- ïenstaande de overgelegde verklaring der ouders niet voldoet aan het vereischte der wet en de stuk ken dus ongenoegzaam, moeten worden geacht; Gezien de Lager-onderwijswet 1920; Besluit: medewerking tot de gevraagde verstrekking van gelden voor het aangegeven doel te weigeren. (Gedaan te Wieringen. ena. De Voorzitter zegt, dat hierbij dus tevens behan deld is het adres van de Vereeniging voor Volk»- derwijs om de gevraagde medewerking en gelden voor de bijzondere school te Den Oever te weigeren. Zonder bespreking en zonder hoofdelijke stem ming gaat de raad accoord met het voorstel van B. en W. en wordt dus dienovereenkomstig besloten. De heer Lub vraagt, nu dit voorstel is aangeno men, of nu spoed betracht zal worden met de schoolplannen te Oosterland. Ter bespreking hiervan gaat de raad in comité. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat be sloten is, dat de plannen tot uitbreiding van de school te Oosterland voortgang zullen hebben. Vastgesteld wordt de le suppletoirs begrooting, dienst 1927, waarvan de Voorzitter één post opnoemt on wel de afkoopsom van het Prov. Waterleiding bedrijf voor het onderhoud der straten en wel tot een bedrag van 12132.80. Op do vraag van den heer Kaan, of nu ook met het P.E.N. nog een dergelijke overeenkomst zal worden getroffen, antwoordt de Voorzitter bevestigend. De heor Lub vindt, dat de gemeente zoo'n beetje voor do ovornamo van dat onderhoud krijgt, maar de Voorzitter deelt mede, dat het is berekend, zoo als in andere gemeenten heeft plaats gevonden. D« aanschaffing van brandwe'ermateriaaL Overeenkomstig het verlangen van den raad heb ben B. en W. een onderzoek ingesteld naar do hoe danigheid van de oude slangen te Den Oevor en Westerland, maar de slangen bleken in een toestand te zijn, dat hot jammer zou wezen, er een'ige kosten aan tebosteden. B. en W. stellen dan ook voor, even als in de vorige raadsvergadering om tot aankoop van 200 meter slangen, koppelingen, straal- en standpijpen over te gaan tot een bedrag van f750. De heer Tijsen wijst er op, dot dus in het geheel voor Westerland en Den Oever, 200 meter slangen zullen worden aangekocht. Wel gaan er enkele stemmen op, dat 100 meter slangen zoo weinig is, en alle perceelen niet bereikt zullen kunnen worden, maar tenslotte vindt de Raad het tooh algemeen goed, 'het met de door B. en W. roargwtaflde rmst farscogdwewmwa te probeeren. Tegemoetkoming reiskoeten aan on- en minvermogende leerlingen. B. en W. -deelen den Raad mede, dat, in verband met een bij hen ingekomen verzoek om vergoeding van reiskosten voor een leerling, die de ambachts school te Helder zou wenschen te bezoeken, door ben is overwogen, of een algemeen© regeling hier omtrent aanbeveling verdient. Tegenover dit denkbeeld staan B. en W. sympa thiek. Het aanmoedigen van schoolbezoek te Hel der, alwaar in ruime mate gelegenheid bestaat tot het ontvangen van onderwijs op allerlei gebied, is een zaak van algemeen belang en verdient als zoo danig steun. Het ligt echter voor de hand, dat ze kere beperking geboden is. Volgens B. en W. kun nen voor het ontvangen van zoodanige tegemoetko ming alleen in aanmerking komen zij, wier gelde lijke omstandigheden van dien aard zijn, dat het hun bezwaarlijk valt, de reiskosten zelf te betalen en die om deze reden van het zenden hunner kin deren naar Hielder zouden moeten afzien. B. en W. stellen daarom voor, hen te machtigen aan on- en minvermogende ingezetenen, die hunne kinderen de lessen aan een school voor voortgezet- of vakonderwijs te Helder willen doen volgen, eene tegemoetkoming in de reiskosten te verleenen in de gevallen en tot de bedragen, telkens door run College te bepalen. Hieruit volgt, dat zoodanige te gemoetkoming niet kan worden uitgekeerd voor het bezoeken van scholen voor gewoon lager onder wijs aldaar, aangezien daartoe naar de meening van B. en W. geen aanleiding bestaat. De heer Kaan heeft wel gelezen dat bijv. in den omtrek van Alkmaar ook restitutie voor leergelden wordt gegeven, is dat ook hier zoo? De Voorzitter bevestigt dit. De heer Jb. Lont vraagt tot welken norm het on- en minvermogend gaat. De Voorzitter zegt, dat het gewenscht zou zijn, dit aan B. en W. over te laten. De heer Kaan meent, dat B. en W. te raden kun nen gaan met de inkomstenbelasting. Do heer Oden wijst er op, dat het eene geval niet gelijk is aan het andere, het .is een groot verschil of bijl het zelfde inkomen, men heeft 5 of 2 kinderen. Het is daarom beter dat het Dag. Bestuur de aan vrage beoordeelt. Spr. vraagt echter of de tegemoet koming ok voor andere takken van onderwijs wordt gegeven, -dan voor vakonderwijs. De Voorzitter zegt, dat blijkens het voorstel, het zal betreffen voortgezet- of vakonderwijs. De Zuiderzeesteunwet en de regeering in de kaart spelen. De heer Lub zegt, zeer sympathiek tegenover dit voorstel te staan, maar spr. heeft toch één bezwaar, n 1. of we er de regeering niet mee in de kaart zullen spelen en wel ten aanzien van de Zuiderzeosteun- wet. Zal de voorgestelde regeling niet tot gevolg hobben, dat de regeering de Zuiderzeesteunwet nog oen beetje beroerder zal toepassen? De Voorzitter zegt, dat er veel gevallen denkbaar zullen zijn die, spr. zou bijna zeggen niet in de ge lukkige positie vorkeeren niet onder do Zuiderzeo- stounwetregollng te vallen. Er zijn verscheidene menschen, geen visschers, die voor do door 13. en W. bedoelde tegemoetkoming in aanmerking zouden ko men on voor die menschen is dan ook hot voorstel bedoeld. De hoer Lub wijst er op, dat B. en W. voor het moeilijke geval kunnen komen te staan, dat do te gemoetkoming wordt gevraagd voor een kind van een vissc-her. Moeten B. en W. dun zeggen, dat zoo iemand bij do regeering moet wezen? De Voorzitter «egt, dat in 'de eerste plaats zoo iemand naar de generale commissie wordt venve zen. Het geval kan zich voordoen, dat vandaar geen steun wordt verkregen en dan kunnen B. en W. dat geval bij den Raad ter sprake brengen. De heer Tijsen merkt nog op, dat als het voorstel afstuit op de visschers, de aanvrager er door gedu peerd wordt. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. Aanwijzing plaats van het nieuwe schoolgebouw te Hippolytushoef. i B. en W. deelen den Raad mede. dat, hoewel daaromtrent feitelijki reeds eene beslissing ie geno men, het gewenscht is, de aanwijzing der plaats voor het nieuw te stichten schoolgebouw te Hippo lytushoef cfa te nemen in de daarvoor bestemde verordening, welke aanwijzing aan de goedkeuring van Ged. Staten moet worden onderworpen. Ziji stellen daarom voor de in ontwerp overgelegde verordening, bepalende 'het getal der openbare la gere scholen, de plaats van vestiging dier scholen en de vakken van onderwijs, welke op die scholen worden onderwegen, vast te stellen. De heer Lub meent dat in de vorige vergadering nog sprake waia van 4 scholen, njl. ook, een. achool voor uitgebreid lager onderwijs. Miödegedeeld wordt, dat dit intuaachen reeds was vervallen want dat Ged. Staten den wen9ch betref een U.LO.-school slechts voor een jaar hebben ge handhaafd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Hefifng en invordering hondenbelasting. Tegen de ter goedkeuring ingezonden verordenin gen op de heffing en invordering van belasting oip de honden hebben Ged. Staten bezwaar gemaak. B. en W. stellen daarom voor de noodige wijzi gingen aan te brengen en de beide verordeningen opnieuw in hun geheel vast te stellen overeenkom- «tig de bijgevoegde ontwerpen. AMuis wordt besloten. Voorschriften voor bioscoopvergunningen. .B. en W. deelen den Raad mede, dat op 1 Maart j.1. in werking is getreden de Bioscoopwet. Inge volge art 1 dier wet is het verboden in 'het open baar het ge-ven ivan bioscoopvoorstellingen te on dernemen, tenzij Burgemeester en Wethouders eene daartoe strekkende schriftelijke vergunning -hebben verleend. Intusschen kan volgens art. 4 der Wet do Ge meenteraad onder Koninklijke goedkeuring bepalen, -dat vergunningen, als bedoeld in art. 1, slechts zul len worden verleend met Inachtneming van de bij de verordening gestelde voorschriften. iDoo-r B. en W. zljlri dergelijke voorschriften ont worpen, welke den Raad worden overgelegd. ZIJ -sluiten geheel aan 'bij do tot nu toe gevolgde prak tijk. B. en W. stellen daarom voor, tot vaststelling van het ontwerp over te gaan. Wordt goedgevonden. Vermonigvuldigingscijfer voor heffing plaatselijke inkomstenbelasting, dienst 19281929. iB. cm W. deelen den Raad mede. dat de opbrengst der plaatselijke inkomstenbelasting op de begrooting voor het jaar 1028 is geraamd op f 37000.—, Daarvan wordt krachtens het vastgesteld kohier over de eer ste vier maanden reeds ontvangen rond f 14000.—, zoodat over de laatste acht maanden nog moet worden gevonden de rest of f 23000.Het kohier over het tijdvak 1 Mei 1928 tot 1 Mei 1929 zal dus in totaal moeten bedragen f 34500. Werd van het kohier 1927—1928 bijl een vermenig- WIJ maken nogmaals bekend, dat voor het opgeven van abonnementen en advertenties voor de Sohager Courant het eenigst adres Is de heer Hippolytushoef. SUF" Door anderen eventueel op te geven abonnementen zullen op on zen vertegenwoordiger HIS WILMS overgeschreven worden. vuldigingscijfer van 0.65 in totaal aan opbrengst ontvangen ongeveer 1 30.000.dan zal voor het ko hier 1928—1029 met een geraamde opbrengst van f 34500.— de mu-ltiplicator op een hooger cijfer moe ten worden gesteld, al kan geredelijk worden aan genomen, dat het totaal aan belastbare inkomens een stijgende lijn izal vertoonen. Daar staat echter tegenover, dat de geldelijke verplichtingen der ge meente eveneens toenemen. B. en W. stellen daarom voor het vermenigrmldir gingscijfer voor den dienst 1928—11029 te bepalen on 0 8. Het voortstel geeft geen aanleiding tot bespreking en wordt me-t algemeene stemmen goedgekeurd. Benoeming van 2 leden van het Colle ge van Armvoogden. De Kterkeraden van de Ned. Herw, Gemeente te Hippolytushoef en Oosterland hebben de volgende voordracht ingezonden: Vacature-S. Bakker Cz.: 1. S Bakker C.z.. 2. Jb. Dekker, 3. Mt. de Jong. Vaca ture-S. Koorn Jnz.: 1. S Koorn Jnz., 2. C. Sprenkeling, 3. S. Snooit Wz. Voor de vacature-Bakker Cz worden 10 stemmen uitgebracht, de heer M. Bakker onthield zich van stemmen, waarvan 7 stemmen werden uitgebracht op den heer S, 'Bakker Cz. en 3 op den heer Mt. de .Toni? De heer S. Koorn Jzn. verkreeg 9 stemmen, terwijil 2 stemmen werden uitgebracht op den heer C. Sprenkeling. Beide aftredenden- werden «dus herbenoemd. Niet 14, maar 10 Jaar er over doen. Door don Voorzitter wordt medegedeeld, dat Ged. Staten bezwaar maakten, dat de geldleening van f 14000 voor aflossing Coöperatieve Centrale in 14 ianr werd afgelost. Ged. Staten tooh wilden de af lossing in 10 jaar doen geschieden. B. en W. heb ben hierover met Ged. Staten gecorrespondeerd, -maai' hot Prov. Bestuur handhaaft zijn bezwaar. De heer M Kooij: Zeker izonder opgaaf yan rede non, dut is gemakkelijk. Do Voorzitter zegt, dat het in 'het -belang van de Centrale la. de zaak' niet langer op te houden en B en W. stellen daarom- voor, aan het verlangen •\un Ged. Staten te voldoen. Ook de raad blijkt het met deze zienswijze eens te zijn. De zomertijd en de schooltijd. Bij- do rondvraag informeert de heer Jn. Lont of het niet mogelijk is. dat bij de invoering van den zomertijd het a&nvangsuiur voor de school van 9 uu op half 10 wordt gesteld. Spr. wijist op de -bozwo- ren dat de kinderen zoo vroeg moeten opstaan, bijlv. de kinderen uit Polder Waard Nieuiwland, die een uur moeten loopien. Voorzitter i® bang, dat het op verzet zal stuiten maar spr. kan niet zoo direct de voor- en nadeelen ervan opnoemen. De heer Odon zou één nadeel vinden, dat de kinderen dan 's middags een half uu-r later thuis komen en de ouders dan met het eten moeten wachten. De heer Jn. Lont meent, dat dit bezwaar is te ondervangen door de school evengoed '<s middags om 12 uur te do-en uitgaan, maar dan de middag- school een half uur langer te doen houden. De Voorzitter verwacht dat dan do lesrooster niet zol overeenstemmen. Spr. zal eens bij de onderw ijs- autoriteiten inforaieeron en als die «een bezwaren hebben, zullen B. en W. met een voorstel komen. Het onderhoud van den Gemeentefonds- weg. De heer Jb, Lont vraagt hoever B. en W. zijn ge vorderd met de pogingen om den Gemeentelands- •weg bijl de Piovincle of bijl Zuiderzeewerken onder gebracht te krijgen. Op het oogenblik rijden, fiet sen en wandellen we weer prachtig, maar ala we weer den tijd krijgen, izooala we dien dezen winter h-ebben gehad, ivieest spr.. dat we hetzelfde euvel zullen krijgen. Er moet steeds nieuw bazalt op den weg, want telkens zijin er gaten in den weg, en die kosten moeten uit de gemeentekas worden betaald. Tenslotte zou het zoo worden, dat er in de gemeen tekas een «root gat was en we die met klinker» zouden moeten stoppen. De Voorzitter deelt -mede, over dit onderwerp een onderhoud met den Mini-ster van Waterstaat te hebben gehad en gevtaagd te hebben of de weg door het rijk. kan worden overgenomen. De Minis ter stond -er niet direct afwijzend tegenover en veel zou afhangen van den vorm waarin een request zou worden ingediend. Spr. heeft ook nog met den re ferendaris ges-proken, die de zaken der Zuiderzee werken behandelt, en ook deze stond er niet af- kee-rig tegenover. Of de weg dan zal worden over genomen of dat de gemeente een bedrag uit het rijkswegenfonds zou krijgen, moeten we afwachten. De heer Jb. Lont wijst er nog op. dat de Voor zitter heeft gezegd, dat de weg; op het provinciaal wegenplan i9 geplaatst. Maar het begin is er nui wel, doch wanneer zal Wieringen aan de beurt zijn? En intusschen is de uitgaaf, f 4060 grooter geweest dan het voorafgaande jaar. De Voorzitter zegt, da-t dit allemaal1 onder de aan dacht van den Minister is gebracht. Do heer Lub had gedoert, dat er nog een punt op de agenda zou staan en wel naar aanleiding ;van het. adres van de Vissoheravereeniiging, omtrent de rente van het kapitaal1 der Zeegrasexploitatie. De Voorzitter zegt, dat het voorloopig onderzoek nog niet ia afgel'oopen en B. en W. du® nog geen prae-advies' kunnen uitbrengen. Waar nog geen electrisch licht li. IDe heer Oden wijst op het feit, dat de bewoners ivan de Normen nog verstoken zijn van olectmch- licht en dat terwijl te Noo-rdburen voor 6 gezinnen eon heel' palermet is en zelfs 1 perceel in het Oosten is aangesloten. De Voorzitter wijst er op, dat -de gemeente in -dit o^zidht niet zooveel heeft te zeggen. Spr. weet niet of de uitbreiding rendabel zal wezen. A'an bet oorspronkelijk plan zijn nog 15 uitbreidingen gege- vom De beer Jb, Lont zegt. dat de bewoner® onder den. ouden difk van Polder Waard Nieuwl'and ook Aansluiting aan het electrisch net verlangen.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5