Abonnementsgelden» LANGENDIJK. BARSINGERHORN. Uit onze omgeving. Reclames. Zorg voor een genotvollen ouden dag! Gemengd Nieuws. Waar de ellende huist. Gevaarlijk spel met electriciteit J j De moeilijkheden in Zuid-Tirol. De uitvoering van het Vredesverdrag. Is Weenen zedelijk in yenral? Burgerlijke Stand. ia te Tceeren, maar een groote «trop toot de gas fabriek zal bet worden* De heer Slot wijst op de meerdere aanvrage voor aansluiting aan het electriech net. Wel zal schade voor de gasfabriek ontstaan, in de eerste plaats zal hot gasprijsverlaging tegenhoudon, maar do aan geslotenen aan het electrisCh net zullen straks do consequentie, dienen te aanvaarden in den vorm van wellicht hoogere belasting. De heer Van der Meijden zegt dat bijl zich reeds eerder verklaard heeft als voorstander van het elec- trisch licht. De heer" Molenaar verwacht niet, zóoals de heer De Groot, dat het een strop zal worden voor de gasfabriek en spr. concludeert dit door de onder vinding opgedaan met Harenkarspel. Ondanks do aansluiting daar. kon toch tot verlaging van den gasprijs worden overgegaan. De Voorzitter wijst op economische voordeden die er aan verbonden zullen zijn, electrische kracht stroom voor diverse bedrijven. ITet gevolg zal wel zijn. dat voorloopig do tegenwoordige gasprijs zal blijven gehandhaafd, al is het niet onmogelijk,. dat binnen; korten tijd een verlaging in uitzicht kan wo,rden gesteld. DO finantioelo toestand der gas fabriek is in. de laatste Jaren heel wat verbeterd. De raad kan algemëen meegaan met het voor stel van B. en W. Aanbouw van de dokterswoning. B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot den aanbouw van een spreek-, wachtkamer en apotheek bij de dokterswoning. Door den architect Zuurbier is een plan en begrooting opgemaakt en zal een publieke aan besteding worden gehouden. Voor de kosten zal een geldleening worden aangegaan en door den gemeente geneesheer onder nader vast te stellen voorwaarden een bijdrage voor rente jaarlijks worden betaald. B. en W. vinden het 't gemakkelijkst dat de dokter huur betaalt in verhouding met de kosten, die er aan den aanbouw zUn verbonden. Als voordeelen van het algemeei\ belang noemt Voor zitter de verbetering van de wachtkamer en verbetering van de behandelingakamer. De heer Molenaar zegt dat het aanbrengen van ver betering wel noodig is en waar de doktor zelf een ruim standpunt Inneemt, door de rente van de hoofdsom te willen vergoeden, kan de raad dat ook doen, en tot een afdoende verbetering besluiten. Spr. .gaat met het voor stel van B. en W. mee, ook ten aanzlezf van het ver langen van huur. De heer Van der Meijden wijst ook op den tegenwoor- digen toestand in de dokterswoning, en spr. gaat ac- coora met het voorstel van B. en W. De heer Slot spreekt zijn genoegen uit over de voor gelegde plannen en acht het heffen van huur een goede oplossing. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en hot Dag. Bestuur gemachtigd een geldleening aan te gaan. Hot reglement van het Burgerlijk Armbe stuur. Voorgesteld wordt art. 1 van het reglement van hot B. A. te wijzigen in dien zin, dat in plaats van „uit oen voordracht" wordt gelezen „op aanbeveling" en wordt door de meerderheid van B. en W. de volgende aanbe veling van 3 leden Ingediend, t.w.: 1, a P. de Groot, Fabrieksstraat; b, P. J. Mink; 2, a G. v. d. Wel; b, P. van der Meijden; 3, a G. J. Jonker; b, A. Biersteker; 4, a J. Kraakman; b, P. Hoogeboom; 5, a Joh. de Groot; b. J. do Nijs. Vorig maal kon de meerderheid van den raad niet met de voordracht meegaan omdat de voordracht geen katholieke moorderheid aangaf. B. en W. hebben de quaestie nog eens besproken en er bestond in het col- loge geen eenstemmigheid over do aanbeveling. De meer derheid van het college kon niet besluiten piet een an dere aanbeveling te komen, omdat reeds rekening wordt gehouden..met evenredige tegenwoordigheid. Do tegen woordige toestand Is onhoudbaar, en nu het een aanbe veling is, kunnen de leden hun stem uitbrengen zooals zij willen. De verzorging der armon mag niet onder den tegenwoordigen toestand lijden. De heer Molenaar vindt het een eigenaardig voorstel van B. en W., er is een mouw aangepast B. en W. wil len hun standpunt niet prijs geven en verwachten dat de raad dat ook niet wil doen. Aangenamer was het spr. geweest als rekening was gehoudon met de uitspraak van de meerderheid van den raad. Er werd niets on billijks gevraagd, het betreft een nieuwe samenstelling van het B. A., en het is niet onbillijk dat dan rekening wordt gehouden met de samenstelling van den raad. De heer Slot wijst er op, dat B. en W. een achterdeur openzetton, waardoor den kant kan worden uitgegaan, dien de meerderheid v. d. raad wenscht Het was beter ge weest dat B. en W. dan meer rekening had gehouden met den wcnsch van de meerderheid van den raad. Dat was ruiterlijk geweest. De Voorzitter zegt, dat B. cn W. het niet gemotiveerd achtten, met een voordracht te komen, zooals de meer-^ derheid wlide. Men kon zich niet vereenigen met een samenstelling 3 katholieken en 2 protestanten, maar wilde een vertegenwoordiger van Schoorldam en Krab bendam. Met dien wensch hebben B. en W. rekening ge houden en nu kunnen zij niet voldoen aan het verlan gen van de meerderheid, dat in de vorige vergadering werd te kennen gegeven. Thans is nog meer rekening gehouden met de evenredige vertegenwoordiging. De wijziging van het reglement wordt voorgesteld omdat do toestand niet kan blijven zooals hij thans is, en de loden van den ra&d nu zelf de verantwoordelijkheid maar moeten dragen. De gemeente kan niet zonder een Burgerlijk Armbestuur. Het voorstel tot wijziging van het xeglement wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer Slot De uitslag der stemming Is als volgt; P. de Groot 6, G. van der Wel 5. J. Kraakman 6, Joh. de Groot 6, J. de Nijs 4, G. J. Jonker2, en P- J. van der Meijden 1 gtem. Benoemd zijn dus de heeren P. de Groot, G. van der Wel J. Kraakman, Joh. de Groot, en J. de Nijs. De Voorzitter hoopt dat de zaken van het B. A. straks weer goed zullen loopen, en zal gaarne alle medewer- king verleënen. De rondvraag. Bij de rondvraag geeft de heer Van der Meijden in overweging de voorgenomen verbetering aan den Sluis- weg uit te stellen in vërband met de kabellegging. De heer Molenaar vestigt de aandacht op het circu- leeren van een adres aan den raad, om het voetballen op straat tegen te gaan. Spr. vragt of niet reeds een dergelijk verbod in de politieverordening voorkomt De Voorzitter zegt, dat dit niet het geval is. B. en W. zullen het adres afwachten, maar het opnemen van een dergelijke bepaling in de politieverordening lijkt spr. wel goed, opdat zoo noodig door de politie kan worden opgetreden. De heer Slot brengt in herinnering een bepaling in de-bouwvergadering dat niet mag worden gebouwd aan een weg, die niet voldoet aan de elschen. Een geval doet zich voor, waarbij met deze bopaling, denkelijk door onkunde, geen rekening ls gehouden. Spr. vraagt of de menschen v.-el voldoende op de hoogte worden gebracht van bedoelde bepaling. De Voorzitter zegt, dat er bij de afgifte van een bouw vergunning altijd op wordt gewezen, maar het is wel goed dat ook eventueele koopers van dergelijke wonin gen op de hoogte zijn van de bepaling. Hierna sluiting. Dat d» geprojecteerde weg, dwars door het Geest- ,.mer Ambacht en voorkomende op het Provinciale wegenplan, etiat in het brandpunt der algemeene Aan ouzo lazers bulten Schagen Aoen wij bet ver zoek het abonnementsgeld der Sohager Courant over het eerste kwartaal 1928. ten bedrage van 11.89 (voor courant met Zondagsblad 12.38), TÓór 15 Aprü a.s., aan ons Bureau te betalen, ói over te maken per postwissel ói over t8 laten schrijven op onze post rekening No. 23330. De laatste manier van betaling raden wij ten zeerste aan, daar dit slechts 9 cents kost; lormu- lioren zijn aan alle postkantoren h één cent verkrijgbaar. Per Postwissel daarentegen zijn do kosten f0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 10.14 verhooging. Toezending is dus voordeelig! Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bi) ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracieuse, of Kinderkleeding enz. zijn geabon neerd, kunnen eveneens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld le kwartaal 1928, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins ls het bedrag f2.33 Voor Het Nieuwe Modeblad !L25 Voor Gracieuse f 2.15 Voor Kinderkleeding f 0.95 Voor Panorama f 2.20 Voor Het Leven f2.50 DE ADMINISTRATIE. belangstelling, is begrijpelijk voor ieder, die beseft ven welk een groote beteekenis deze weg voor deze tuinbouwetreek kan zijn. De perspectieven, welke die weg opent voor het verkrijgen van bouwrijpen grond, waaraan hier groote behoefte bestaat, de grootere mogelijkheid, met kans op succes van den verbouw van nieuwere cultures, waarbij bet go- wenscht is, deze teelt wat dicht bij huis te kunnen uitoefenen; verder het vooruitzicht, dwars door hat Ambacht naar Koedijk 'en Bergen te kunnen over steken, al deze factoren werken mee, dat de Lan- gendijkers het nu eens niet oneens zijn over de vraag, of het gewenscht is, dat deze weg er komt. Een te sterke uitdrukking zou het zijn, te zeggen, dat Lan- gendijk dan uit zijn isolement zou zijn verlost, daar van geisoieerd zijn geen sprake is, doch het grootere gemak, de pas genoemde plaatsen te bereiken, zijn vleugels wijder te kunnen uitslaan, niet meer zoo nauw in eeni keurslijf te zijn gedrongen, dit alles overwegend, moet het een verademening worden genoemd, als al die belemmerende banden en knel lingen worden opgeheven. Om dit doel te bereiken, is niet alleen eensgezind heid noodig in de appreciatie van het tot stand ko men van den weg als zoodanig, doch is ook eens gezindheid en volledige overeenstemming gewenscht over de plaats, waar die weg zal komen te liggen. Men denke bij do beoordeeling dezer zaak, dat het nu niet geldt een quaestie als bij den Twuijverweg, die deeds bestond, en welks onderhoudsplichtige naast de geringe lasten, groote lusten genoot en alzoo niet alleen rechtens, maar ook moreo 1 do plicht' had voor een goeden verkeersweg te zorgen, doch dat deze weg door het Ambacht een nieuwe routo wordt en dat aan de totstandkoming iedere gemeente heeft bij te dragen naar verhouding van het belang, welke ieder daarbiji heelt, welk belang, hier onge twijfeld voor ieder als hetzelfde kan worden be paald. Dwaas zou het zijn dit op een goudschaaltje te willen afwegen en bij het constateorcn van eonig verschil ook daarnaar te willen bijdragen Het zij hier in de eerste plaats allen voor één, en één voor allen. We meenden dit met nadruk te moeten zeggen, daar we hoorden verluiden, dat er verschil van me?- ning zou bestaan over de richting, die de aan te leggen weg zou moeten volgen. Het wil ons echter toeschijnen, dat dit vraagpunt zeer gemakkelijk zal zijn op te lossen, als men eigen inzichten niet al te zeer wil laten domineeren. Of de weg nu aan het Zuideind van Noordscharwoude dan wel dicht bij het Noordeind zal uitkomen, maakt bij de 'tegen woordig gebruikte vervoermiddelen al weinig uit. Let men. dan verder op de meerdere of mindere drukte, het meerdere of mindere gebruik, dat reeds momenteel wordt gemaakt van de twee wegen, die .de voorstanders van de 2 verschillende richtingen bij 'het leggen van den weg op het oog hebben als cotn- municatieweg, waarop de nieuwe weg dient aan te sluiten, dan zal ongetwijfeld de meest halsstarrige zijn sympathieën meer zien uitgaan naar een noor delijke ligging. Dit nog gevoegd bij de mogelijkheid, de Diepsmeer dan uit zijn isolement te verlossen, moeten deze overwegingen tot gevolg hebben, dat, bij goeden wille en hei vooropstellen van'de noodzake lijkheid hier eenstemmig in zijn optreden te zijn, bij de eindbeslissing over dit ondergeschikte punt, de belangen van .heel Langendijk zullen'domineeren boven particuliere verlangens van de een of andere gemeente. LANGENDIJK. We vernemen, dat de bloembollen, die dit jaar door meerdere tuinbouwers worden geteeld, nog al te lijden hebben gehad van de laatste vorst. Vooral die, welke wat vroeg tot ontwikkeling waren geko men, hebben daarvan den meesten last gehad. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat, aangezien heeren Kerkvoogden en notabelen niet hebben voldaan aan den eisch van den Raad van Beroep in zake de predikantstrac- tementen, er naar alle waarschijnlijkheid geen-nieu we predikant zal worden beroepen. De financiën laten althans niet toe, eerst het achterstallige in het uitbetaalde salaris, te voldoen. Bovendien is het kerkelijk leven hier verre van opgewekt, zoodat een beroep op'de opofferingsgezindheid der gemeentele den ongetwijfeld geen weerklank zou vinden. De heer Groen eveld, kommies alhier, wordt met 1 Mei overgeplaatst naar Rotterdam. Voor enkele weken) terug hoorden wijl: „de slagerij van D. Spaans zal geheel vernieuwd worden" en toen wij daarna, zoo nu en dan eens om een hoekje gluurden, kregen1 wij' al heel spoedig het idéé, dat er groote plannen bestonden. Timmerman, metselaar, loodgieter, granietwerker, schilder, dag aan dag kon men ze met volle gang aan het werk zien en wat deze heeren. ten slotte achter beschilderd glas, en dus aan het oog van de omstanders onttrokken, in betrekkelijk korten tijd gemaakt hebben, konden wij Woensdagavond aan schouwen en overtrof verre onze verwachtingen. Het was ruim 7 uur, dat onze Burgemeester, mede al9 voorzitter van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch in den kring Barsingerhorn, met een toe passelijk' woord de slagerij1 van den heer Spaans officieel opende. Niettegensfenadc hot regenachtige weer, geschiedde dit onder groote belangstelling^ In den winkel, vóór den winkel, naast den winkel, overal «tonden dame* en heeren, eosmige met de parapluis gewapend, die met bewondering de geheel gerestaureerde «aak hekeken» Behalve Burgemees ter, waren ook de heeren De Boer, Verschuur en Keetman, de eerste als Veearts-keurmeesteT, de heide anderen als hulpkeurmeeaters van den Vlceschkeuringsdienst aanwezig, Zooftls wijt zooeven reeds opmerkten, onze ver wachtingen waren verre overtroffen. Barsingerhorn kan trots zijn op deze keurig ingerichte zaak. Hoe wel moeilijk te beschrijven, willen wij toch trachten u omtrent het interieur eenig denkbeeld te geven. 'Allo vier muren zijn geheel met witte tegels bezet, de toonbank eveneens, met daarop oen mooi marme ren blad. De etalage is ook van marmer, terwijl hot garnituur, dat zoowel bij de toonbank als hij de otalage behoort, wit geëmailleerd is en verder uit nikkelwerk, spiegelglas en majolica bestaat. Dan bevinden zich in één der wanden' twee sierlijke eiken houten deuren, die dienen tot afsluiting van een gehool naar de oischen des tilds ingerichte koelcel, voldoende groot genoeg om daarin één koe en twee varkëns te hangen. Een electrisch gedreven gehakt molen en een snijmachino, beide met marmeren bla den omlijst, staan dan ook nog in de mooie ruime slage^iji en vullen met allq andere in een winkel als doize thuisbehoorende gereedschappen, die er ook tip-top uitzien, het geheel volmaakt aan. Als u dan bedenkt, dat in deze mooie zaak een hoevoolheid eerste klas rund-, varkens- en kalfs- vleesch ia opgehangen, zooals wijl het hier op ons dorp niet eerder zagen de heer Spaans had voor deze gelegenheid op de pas gehouden Schager Paaschtentoonstelling de koe aangekocht, waarmede de 3e prijs voor kwaliteit was behaald, en dat tusschen' al dat vleesch een collectie bloemstukken stonden, de een nog mooier dan de ander wij1 telden 18 stuks dan kunt u nagaan, dat het geen bijzonderheid was, dat een ieder den heer Spaans en diens echtgenoote van harte feliciteerde met hun nieuws en gelijk de Burgemeester bij de opening ook reeds had gezegd daarbij den wol geureenden wensch uitte, dat het hun in hun nieuwe zaak in alle opzichten goed mocht gaan. E'n wijl willen dezen wensch hier gaarne herhalen: Ook wiji hopen, dat het den heer Spaans, die niet alleen op on9 dorp, maar misschien wel in onze gemeente, zeker de (mooiste zaak (heeft laten ma ken, naar wensch gaat. Goed voorbeeld doet goed volgen, wie weet welke mooie winkels wij hier nu nog krijgen. Het is hier ten slotte zeker op zijn plaats mede te deelen, dat dit welgeslaagde plan is ontworpen en uitgevoerd door onzen timmerman, deni heer Joh'. Schenk. De heer Grootes van Haringhuizen schil derde het interieur, en de koelcel werd geleverd door de Engelsche firma the Kodova, waarvoor ver tegenwoordiger is de heer Ant. Lucassen te Den Haag. Ouderdom is niet enkel een kwestie van Jaren. Velen voelen zich jonger op 70-jarigen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegen zeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van da gen met een Jong gemoed behoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oud© spreekwijze zegt: „Als gij uw nieren gezond houdt houden deze u gezond." En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urinestoonrnissen, ischi as, spit, rheumatische pijnen en graveel, worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren, ontbreekt het vaak aan hulp. Zijl behoeven do bijzondere ver sterkende hulp van Foster'a Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit niermiddelr wordt; de werkzaamheid, der nieren hersteld; het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filteornn, terwijl de afmattende ziekteverschijnselen der nieraandowinc? verdwijnen. Waarom zouden' ouden van dagen nog langer lijden, als eij de be- noodigde hulp onder hun bereik hebbenT Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bli apotheken en drogisten k 11.75 por flacon. AFSCHUWELIJKE TOESTANDEN IN DE FABRIEKSWONINGEN DER RUSSI SCHE TEXTIELINDUSTRIE. De Prawda brengt een beschrijving v,an de vree- selijke toestanden der fabriekswoningen in Iwano- Wosnessensk, een centrum der textielindustrie. De woningen, of „kazernes", zooafe ze in het Russisch heeten, dateerbn nog van voor de revolutie, maar zijn thans veel meer overbevolkt, nu op de meeste fabrieken ra twee en op sommige in drie ploegen gewerkt wordt. De stank bij het binnenkomen werkt op de reuk, aldus de schrijver, als het gillen van een locomotief vlakbij op het gehoor. Maar aan locomotiefgefluit komt een eind, niet aan dien vreeselijken stank van rottende kool en vuil wateremmers. Het vuile water wordt door den beheerder der huizen opgespaard en eenmaal per maand verkocht als veevoeder. De zalen voor ongehuwden zijn thans zoo met bed den bezaaid, (houten kribben), dat het onmogelijk1 is izelfs een houten kruikje te plaatsen. Als de arbei ders hun „woning" opzoeken moeten ze met opge trokken knieën op hun bed zitten of gaan liggen. Uitkleeden is een onmogelijkheid, beddegoed be staat niet. De stank der menschen wordt nog ver meerderd door de viltschoenen, die bij de kachel te drogen worden gezet. Door het werken in dag- en nachtploegen moeten de menschen dadelijk gaan slapen na thuiskomst van hun werk, omdat na eenige uren een nieuwe ploeg weggaat en thuis komt, zoodat men dan door het leven wordt wak ker gemaakt. Het hoogste blijk van cultureel leven waren spuwbakjes in de zaal voor de jongeren, ten einde de vervuiling van den vloer door het onop houdelijk spuwen tegen te gaan. Erger nog is het, zoo mogelijk, in de afdeeling voor gehuwden, waar ieder gezin een klem hokje heeft van eenige vierkante meters dat beslapen door vier, vijf of meer personen» Keukens op elke verdieping voor gemeenschappelijk gebruik van tientallen gezinnen^ terwijl daarin nog stumpers wo nen dn één geval een vrouw mot twee kinderen, die door haar mem was weggejaagd, omdat hij zich een andere had genomen. Iedere vloek van den man, aldus de schrijver, en elke gil van de vrouw als antwoord daarop is hoorbaar door het heele huls, want de dunne muur tjes houden geen geluid tegen. De rechtelijke amb tenaren beweren, dat het ranselen van de vrouwen in die menschenpakhuizen thans tot een epidemie geworden is. Maar niet alleen dat. Het aantal moor den cn zelfmoorden ten gevolge van zulke woning toestanden neemt toe, en eveneens de huiselijke dra ma's, die niet naar buiten bekend worden. Dat is de keerzijde van de opgevoerde productie tot dekking van het gebruik zonder dat men de noodige maatregelen kon treffen om in de behoefte aan woningruimte te voorzien. Hot is ook te begrij pen, dat met arbeiders, die in dergelijke verhoudin gen moeten leven, van een goed product geen spra ke kan «Ua. DOODELUK ONGEVAL» te Toen de metselaar Dornbach te Friesland (Mecklen- burg) uit een kamer bouwgereedschappen wilde ha len, zakte hij plotseling bij het beetpakken van den 81 deurknop dood in elkaar. ir Twee andere arbeiders, die hem te hulp wilden ijlen, werden hij het aanraken van den deurknop door een n electrischen schok getroffen en liepen brandwonden aan de handen op. De politie steldo vast, dat door eenige knapen van n 10—14 jaar de lichtleiding met den deurknop was verbonden om den'metselaar te laten schrikken. De verongelukte laat een vrouw en 3 kinderen na. STORMACHTIGE TOONEELEN IN EEN SCHOOL KLASSE. Naar de „Lokal Anzeigor" meldt, is het In het Ti- roolsche stadje Luttach tot stormachtige tooneelen r gekomen in een schoolklasse, waar de kinderen ver- klaarden niet Italiaansch te willen leeren, doch hun moedertaal. Het kwam zoover, dat de desbetreffende 2 leerares de vlucht moest nemen. i In den nacht van dienzelfden dag werden op beide n kazernes van het stadje Tiroolsche vlaggen geheschen. r Een wilde achtervolging der vermoedelijke daders i was het resultaat; 30 personen werden gearresteerd. e MG DÜITSCHE ARBEIDERS NAAR ZUID FRANKRIJK. In hst Jaar 1926 zijn tussehen Dultschland on Frank- L rijk onderhandelingen gevoerd over het z.g. Verdon- s bouwplan, hetwelk ten doel had door het bouwen van een stuwdam nabij het plaatsje Verdon (In de buurt van Nlce) een kleinen bergstroom te reguleeren ter opwekking van electrischen stroom. De onderhandelin gen liepen echter op niets uit, daar in de eerste plaats een te werkstelling van Duitsche arbeiders in Frankrijk en de regeling van het in franken uit te betalen loon op bezwaren stieten. Onlangs echter ls door de Fransche Kamer een wet aangenomen over de benutting van herstelleveringen In natura voor de tenuitvoerlegging van openbare wer ken, en deze regeling schijnt thans, zoo licht de „Frankf. Z." toe, het geheele stelsel dier leveringen te zullen wij- 1 zigen. De Franscho wet bepaalt, dat de in het algemeen tot exploitatie van de economische toerusting van Frank rijk, zijn koloniën en protectoraten na vervulling van de voorgeschreven formaliteiten bij decreet kunnen wor den geregeld, waarna de uit Dultschland op het hor- stclconto ingevoerde waren geheel of gedeeltelijk tol vrij over de grenzen kunnen worden gebracht. In verband met deze veranderingen van het stelsel der herstelleveringen komen de quacsties van aanleg van havens, spoorwegen, electrificatle van het land weer op den voorgrond. Een eerste uitvloeisel is dan het nieuwe vordrag in zake het Verdon-plan. Voor de tenuitvoerlegging zullen ongeveer vijfhonderd Duitsche arbeiders naar Frank rijk gaan. Aan Duitsche zijde zijn een roeka firma's hij het project geïnteresseerd. 1; EEN SCHERP BETOOG VAN KARDINAAL PIFFL, In den Volksbond van de Oostonrijksche katholie ken heeft kardinaal Piffl een alarmeerend1 betoog! gehouden over do toestanden op zedelijk gebied te Weenen. Hij. achtte het zedelijk verval in dezen tijdi vreeselijker nog dan de economische nood. In do plaats van gelouterd en verbeterd door de gewel dige bezoeking van den wereldoorlog tot een zede lijke wedergeboorte te komen, is het volk, aldus de kardinaal, door een zuiver genotsleven bovangen. Sinds tien jaren wordt het zieke Oostenrijksch be- dokterd en nog altijd is het niet genezen. Is dan de veronderstelling niet gerechtvaardigd, dat de diagnose onjuist ia en dat ook aard en wijze van behandeling van den zieke te wenschen laten? De kardinaal was van oordeel, dat do Oostenrijksch e quaestie niet alleen economisch en financieel moet worden bekeken, maar ook als een zedelijk probleem. De „N. Fr. Prease" geeft grif toe, dat naast een politieke, een financieels en economische crisis ook een crisis der (moraal in Oostenrijk en vooral in Weenen valt te bespeuren. Het valt niet te betwij felen, constateert het blad, dat de gestand van bit teren nood, waarin wij ons bevinden, niet dion Spartaanschen geest heeft gewekt als bijv. de cata strofe van Pinisen in den Napoloontischen tijd. Ook is hot een- feit, dat zoowel op politiek als op zaken- gebied enz. eenvoorbeeldeloos tekort aan recht- schapenheid, beginselvastheid en verantwoordelijk heidsgevoel te ontdekken valt. Laster en beschim ping zijn bovendien aan de orde van den dag. Maar de vraag is. zoo vervolgt dan de „N. Fr. Presse", of de kerk en de godsdienst nog de macht hebben de immoraliteit in te perken. En is de aanbidding van de zinlijkheid niet een internationaal verschijnsel? Na erop gewezen te hebben hoezeer in zeker op zicht een den vreemdeling aantrekkend weeldelevcn voor Weenen van vitaal belang is even nood zakelijk als de gondels van Venetiël legt het blad den nadruk erop, dat niet vergeten moet worf den hoe het huidige Oostenrijk de machtige zede lijke drijfveer van de vaderlandsliefde ontbreekt in den strijd tegen het economische ongeluk. Niettemin ziet het blad echter symptomen van genezing. Maar niet in de ascese kan de redding liggen, wel in zelfzucht van den arbeidenden mensch, die zich door de ellende tracht heen te slaan. „Wij gelopven niet in den ondergang van een stad met zulke merk waardige talenten geeft ons werk en wij zullen het klaarspelen!" GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 1 tot en met 31 Maart 1928. Geboren: Maria, dochter van Hermanus Niele en van Agnes Martina Jol. Maria, dochter van Jacolb Hoogland en van Johanna Sneek. Overleden: Geene. Ondertrouwd:" Pieter SI ijk steeg, oud 59 jaren met Elisabeth Vel, oud 56 jaren. Johannes Beemster- boer, oud 23 jaren, te Spanbroek met Maria Agathft Niele; oud 24 jaren te Hoogwoud. Getrouwd: Pieter Slijksteeg, oud 59 jaren, te Hoogwoud, met Elisabeth Vel, oud 56 jaren, te Mid- woud. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maand; Maart 1928. Geboren: Marijtje KUazine, dochter van G. J. Jon ker en J. D. van Dijk. Louisa Anna Maria, dochter van C. Mink en G. J. Khiper. Catharina, dochter vsfl N. Dekker en G. M. HJoutenbos. Anna Cornelia, doch* ter van Joh. Groot en A. M. van Li erop. 4 Ondertrouwd: J. J. A. Leijsen;, oud 23 jaren en M. C. de Leeuw, oud 21 jaren, beiden alhier. S. Jonken oud 24 jaren, te Egmandbinnon en KL Vlam, 21 j* ren, alhier.

Schager Courant | 1928 | | pagina 10