RADIO-RUBRIEK. Op de prairiën. VOOR DEN TOESTELBOUWER. „Wist U dat?" of weL Een Radio-knatselaar op het oorlogspad! Uit de oude doos. WARE WOORDEN. WETENSWAARDIGHEDEN. 4mvt*b «WKt MB de deuren de» wmimyen een ttezen gemaakt. Maar ook voor de Ghriatanen he«xt AH Faaacbiam beieekenis. Voor astrologen Maat AH Lam op AH «tairebeeld Axiëe, de Ram of. bet Lam. In Spanje kent men bet gebruik der Paasch- •ieren niet, maar ioopen de kinderen op Paaschd&g met een lammetje aan de band. Dit wordt opge smukt met kieuuige linten en bloemen, en draagt op> bet voorbooid. een kruisje. Voorzeker ia dit een zeer duidelijk en schoon beeld van bet Paaacbieeet en -wel inzonderheid van bet Christelijk Paaacb- leest, waarop bet Lasn Goda, hetwelk door, Zijn Kruis de wereld bad verlost, na te zijn geslachtofferd om onze zonden, van dan dood ia verrezen. De bloemen kunnen bier als symbool' dienen van Christus' deugden. Paaschgieten. Een dwaze Paaschgewoonte bestaat in Polen. Daar ia de Tweede Paaschdag gewijd aan bet „Ismigus", d.w.z. bet wederkeerig begieten. Welgestelde men- gcben nemen daarvoor eau de cologne of een ander welriekend water, de anderen stellen zich tevreden met gewoon bionwater. Van den vroegen morgen is men erop uit, iemand in den slaap te verrassen en hem' onder den uitroep „Smigu*" «en glas water in het gezicht te gooien, „Smigus" hoort men roepen en wordt tegelijkertijd verrast met een fleseb eau de cologne. Den argeloozen wandelaar wordt van alle huizen een natte groet naar beneden gezonden. Op het platteland vooral ie het gebruik in eere gebleven. De jonge mannen houden bun meisjes onder de pomp tot ze kletsnat zijn HtxweEpesmafcdaart Vi Prachtpartjj toot u. (5e dient van me. Oude ionge-ruffremw; H5 bevalt me ook wel, doch Ik ben ban? dat hij me niet om me zelf lief heeft, maar alleen om m'n schoonheid. BUFFELS IN CANADA. De Indianen als buffeljagers. Het toenemen in aantal van den Amexikaanschen buffel in Canada. Ongeveer 2000 kalveren worden jaarlijks geboren. De Indianen hielden vroeger hun groote jaarlijksche buffeljacht in de zomermaanden. Daarbij werden de benoodigde hoeveelheden vleesch vergaard en ook de huid had waarde en werd tot velerlei doeleinden ge bruikt. Als mais, boonen en meloenen voor ae tweede maal in het seizoen in den grond zaten en de oogst zich gunstig aan liet zien, was de jachttijd aange broken. De voorbereidselen namen weken in beslag; het wel en wee van den Indiaan was voor het voor- Goeden dae^. agent. Hoe weet ie dat Ik agent ben, als ie blind bent. Omdat mijn hond gromde. naamste deel afhankelijk van de opbrengst van de buffeljacht en alles wat dit dier betrof, was heilig. De reis naar een geschikt terrein was soms ineor dan honderd mijlen lang en ook vrouwen en kinderen werden meegenomen. Er was een hoofdgeleider, bijgestaan door zeven an dere leiders, die den weg kozen, de gewichtige uit spraak werd voorafgegaan door meditatie en het ge bruik van hijzonder voedsel, bestaande uit gedroogd buffelvleesch en mais, vóór zonsopgang bereid. Ieder der zeven mannen droeg een buffelvel, met de ha ren naar buiten gekeerd en in een bepaalde houding gezeten, bespraken zij de jachtaangelegenheid, terwijl het heilige eten werd rondgediend in houten nap pen en zij aten van een zwart hoornen lepel. Pat na zonsondergang hieven de zeven leiders de hoofden op en gingen uiteen, terwijl het hoofd zijn moccasins ontbond, de wapens aflegde en een gebed uitsprak om moed te vragen en om een juist inzicht naar den weg, die ingeslagen moest worden om een goed jacht terrein te vinden. Dan begaf de heele stoet zich op weg, de heilige attributen voor zich uit dragend. Op een bepaald punt werd halt gehouden en werden de wachters aangesteld, die elk geluid moesten trachten te voorkomen en 20 jonge mannen werden als renners uitgezonden om te zien of er kudden in aantocht waren. Was dit het geval, dan werden de heilige attri buten tot de grens van het kamp gedragen, in de richting van de kudde en hielden de jagers onder veel geschreeuw een drijfjacht De tong van den buf fel moest er eerst uitgesneden worden, alvorens men tot het dooden en slachten overging. Hadden de ja gers 20 tongen hijeen, dan gingen zij naar het kamp terug, het vleesch werd door de vrouwen geprepareerd en daarna op de paarden geladen en de jacht werd voortgezet op een andere kudde of de terugtocht naar de woonplaats werd aanvaard. Nadat de blanken in Amerika kwamen, werden de buffels in een zeer snel tempo afgemaakt en nu zijn er alleen nog maar aan wezig in enkele reservaties. Volgens een bericht dn Christian Science Monitor, is de Amerikaansche buffel in Canada echter niet alleen van zijn voort/bestaan verzekerd, maar vormt het dier thans zelfs een probleem, dat de Canadeesche regeering onder de oogen heeft te zien. In het kort wordt de geschiedenis van den Amerikaanschen buf fel vermeld: Alvarcz Nunez Cabeza, een Spaansche ontdekkingsreiziger, was de eerste blanke, die de buffels in groote massa's aanschouwde en sinds dien was er niemand, die zich naar het Verre Westen begaf,, die niet op een groote kudde dieren stuitte. Een van de grootste kudden, ooit waargenomen en vermoedelijk bestaande uit ongeveer 4 millioen stuks, wordt beschreven door Colonel Dodge, die in 1871 reisde van het oude fort Zara naar Fort Larned in Arkansas. Deze kudde was 25 mijl breed en 50 mijl lang en haast geen stukje grond op deze opper- Voor den knutselenden radio-amateur is het vol gende onhetwijfeld van belang, al is dan ook de tijd, dat alles zooveel mogelijk zelf vervaardigd werd, reeds sedert land „verleden tijd". In het radio-toestel moet veel en deugdelijk ge ïsoleerd worden. Hiervoor kan het „waterglas" on schatbare diensten bewijzen. Waterglas is niet alleen een uiterst nuttig plakmiddel, maar het isoleerend vermogen ervan is, vooral in de „radio" handig uit te buiten. Wilde u zelf een blokoondensator maken? Leg dan tusschen de strookjes zilverpapier of de dunne strook jes blik, strookjes van in waterglas gedompeld dim vloeipapier. Dit geeft een doelmatige en tevens tegen verwarming bestand zijnde isolatie. Voor het maken van blokjes, staafjes, enz., van isolatie-materiaal, kan men ook gebruik maken van waterglas. Dan echter als bindmiddel voor cement In fijn zand wordt daartoe een gietvorm gemaakt en wel door een gietmodel, te vervaardigen van hout, in een bak gevuld met dit zand, te drukken, totdat de bovenkant van het gietmodel gelijk met den bo venkant van het zand komt Het zand rondom het model moet vooral goed aangedrukt worden. Van zelfsprekend moet het model een düsdanigen vorm hebben, dat het, zonder den in het zand gemaakten vorm te beschadigen, weer uitgenomen kan worden. Is dit,, door den vorm van het model, onmogelijk, dan moet in twee (of meer) gedeelten gegoten worden. D« stukken rün daarna weer met behulp van wa- WagiM aan elkaa r ta kitten. Man moet er een denken, ae wanden van den gietvorm met een dun laagje vet te bestrijken, opdat geen zand aan het gegoten stuk kan blijven kleven. Een mengsel van houtwol of zaagsel, met water glas aangemengd, en in vormen gegoten, geeft even eens heel geschikt isolatie-materiaal. Wil men bij voorbeeld een ontvangtoestel goed geisoleerd opstel len, dan 'kan men onder de hoeken van het toestel blokjes van dit isolatiemateriaal leggen, en, misschien ten overvloede, de geheele onderkant van hert toestel eenige malen met waterglas bestrijken. Wij spraken reeds van het waterglas als plakmiddel. Van deze eigenschap kunnen wij schitterend gebruik maken voor het aan elkaar kitten van gebroken isolatoren e.d. Bijna alle materiaal is met waterglas te kitten. Bovenstaande gebruiksmogelijkheden van het wa terglas als plak- en bindmiddel zijn nog met een wil lekeurig aantal uit te breiden. In geen énkele radio amateurswerkplaats mag dit dan ook ontbreken. Zoo is het ook met paraffineeren. Het imag bekend verondersteld worden, dat de honingraatspoel, en ook wel andere spoelen, in paraffine gedompeld wordt om de isolatie tusschen de windingen onder ling beter te maken. Maar tevens is paraffine uiter mate geschikt om er dun zijde- of vloeipapier in te drenken. Men lost daartoe de paraffine op in benzine, benzol of andere vluchtige vloeistof en legt dan ge durende eenige uren in deze oplossing het te behan delen papier te drogen gehangen orü, na goed inge droogd te zijn, op dezelfde manier nog een keer be handeld te worden. ij de fabricage van transformatoren, emoorepoe len, e.d. is het op deze wijze isoleerend gemaakte pa pier van groot nut Volgende week een hoogst belangwekkend artikel: E*n wikkel machine (met teekaning). ▼Takte wae onbedekt Hoe groot ook hun aantal ge weest moge zijn, de slachtingen terwille van de hui den, die drie tot vier dollars opbrachten, verminder den het aantal snel. In 1875 waren «ij nog talrijk. In 1880 sterk verminderd en in 1885 vrijwel uitgeroeid. Vóór dien tijd echter hadden enkele personen maat regelen getroffen om den' buffel voor volkomen uit roeiing te 'behoeden. In ongeveer 1873 werden enkele buffelkalveren ge vangen en verkocht aan particulieren, die ze weer ten geschenke aanboden aan de Canadeesche regee ring. Zij borg ze op in het Nationale Park te Banff. Ben andere groep ontstond uit vijf kalveren, die ge vangen werden door den „wandelenden Coyoto", een Pond d'Oredlle Indiaan, die ze aan zijn stam ten ge schenke aanbood. Deze dieren werden geborgen in de terreinen van de 'St. Ignatius Missie, totdat zij zich hadden vermeerderd tot dertien stuks, waarop zij verkocht werden o.a. aan Pablo, die zijn kudde liet weiden in Flathead Reservatie. Toen deze reserve werd opgeheven, verkocht hij de dieren voot 250 p|. stuk aan het Canadeesche gouvernement- Per extra trein werden ongeveer 800 buffels 52 uur lang ver voerd naar Wainwright, Alberta. Sindsdien heeft de kudde zich vermeerderd tot 8000 exemplaren en een even groot aantal is gedood of vervoerd naar Wood Buffalo Reserve. Het probleem 4s nu hoe het jaar lijks toenemende surplus kwijt te raken en men denkt een oplossing gevonden te hebben, indien het waar blijkt te zijn, dat de buffel kan gedijen in een groot haast onbevolkt gebied ten' Noorden van de Centrale Provincies. N. R. Ct. Hoe komt het toch dat alle meisies xoo vriendelijk voor ie zijn? Wel, Ik sprenkel benzine op miin handschoenen. Ze denkea dan, dat ik een auto heb. DE INFLUENZA OMSTREEKS 1800. Influensa, la Grype, de Gryp, Russische Koorts zijn de verschillende Naamen, welke in verscheiden Taaien, aan de Epidemie of loopend® ziekte wordt gegeven, welks terecht onder de klasse der Cathar- rhale of Zinkings-Koortsen is gerangschikt en ge- duurende het laatste gedeelte van het afgeloopen jaar 1800, ja nu nog in den aanvang van de Negen tiende Eeuw, verscheidene Gewesten van Europa en inzonderheid ook onze Nederlandsche Provin- tiën heeft doorloopen, en de meeste Menscben zoo jong als van middelbaars j^aren en oude Lieden, op min of meer hevige wijze heeft aangegreepen, en in het ziekbed de gesmakt. Zij heeft zich te Koningsbergen in ongewoone vreemde gedaantens vertoond, en is ook onder zoo danige ongewoone vreemde gedaanten», de thans heersohende Epidemie te voorschijn gekoomen. Du heer Metzger betuigd dat hem verscheide gevallen van Catarrhaale Rhumatijke Hoest en pijn in de Gelederen zijn bekend geworden, waarin de Borst minder leed dan de Geledingen. Niet zeldzaam zet zich de Ziekte in de gestalte van een zeere Keel (Angina), verzelt van pijn in den Hals, tot de. an dere toevallen. Nooit heeft noodlottiger diensten aan deetze Epide mische ziekte in dit tegenwoordigen tijdvak bewee- zen dan de verkeerde Geneeswijze die door sommi gen daar tegens is te werk gesteld; en welke scheen voort tespruiten uit de tekenen die eenen beslagen Tong en gebrek aan Eetlust van een vervuilde Maag scheenen aan te kondigen, waar door, inzon derheid op het platte Land, door onkundige Dorp- Chirurgijns, en niet minder gevaarlijke Kwakzal vers, die pesten van de samenleeving, die in geen Gemeen eb est dienden te worden geduld, Purgatien en Braakmiddelen aan de arme Lijders wierden voorgeschreeven, die hun wel schielijk ten grave xukten. Vreepelük. een muis in de soep Dat kojnt van de slordigheid van de meid. Maar wat geeft het ook. U is toch geen vegetariër? - De volgende week vier ik mijn gouden bruiloft. Te gouden bruiloft?!? Ta, dan trouw ik met de dochter van een million&ir. Doorgaans kondigde zich de Influensa of Grijp, dagen vooraf aan door een zwaare Verkoudheid, verzelt van logheid door de Leden, eene rillende Huivering en aanhoudende Hoest; zoo dra men dee- zc tekenen gewaar wordt, moet men naar bed gaan, zich wel toedekken, en aanhoudend Vlier Bloemen als Thee getrokken, drinken, tot dat 'er eene zagte uitwaasseming volge, die ten teken verstrekt, dat de Ziekte op zijn hoogst is geweest, en zich tot de beterschap schikt; zoo lange die heilzame Uitwaas seming duurt, moet men, vooral het bed houden. Niet zeldzaam gevoelt de Lijder in bet hevigste van deeze Ziekte, zwaare amert in den Rug «of Lendenen, benevena sen ondraaglijke Hoofdpijn; tot leemglng van deze laatste ie er niets beter dan een witte doek met Wijnazijn bevogtigd, maatig stijf om het Hoofd te binden en tweemaal driemaal daags de Voeten in warm Water te baden, hetwelk meesttijds van een goede uitwerking is. (Chome, 1801) Grootheden van den dag gaan met de zon onder. o Men prente zich goed in, dat het koesteren van slechte of ongezonde gedachten evenveel kwaad kan veroorzaken, als het verrichten van slechte of onge zonde daden. o De monumenten maken deel uit van het leven der volken: het is hun geschiedenis in hoofdletters. o In het ongeluk kruipt menigeen, die in het geluk op stelten liep, naar het kruis. De nijd voorziet menigmaal eens anders geluk. o In de wereld komt men beter vooruit wanneer men feiten verbergt, dan wanneer men deugden toont. o Wij stellen het geestelijk ideaal voorop, zij het dan ook onder de erkenning, dat het stoffelijk niet zel den bevorderlijk zal kunnen zijn aan de toepassing van dit idealisme. Uw eieren afin erg klein. U moet ze niet zoo vlug uit het nest halen 1 Is het U bekend: dat er in Madrid een familie van honderdjarig® is; een moeder van 127 jaar, met 5 zoons van 111, lOA 108, 106 en een Benjaminnetje van 105 jaar? dat alle zes nog heel kras zijn en, naar verluidt, nog> werken? dat men te Venetië proeven neemt met een mo tor, die een vliegmachine een theoretische snelheid van 1000 KM. per uur moet kunnen geven en.- in de praktijk een snelheid van 750 K.M. per uur? dat dn het midden der vorige eeuw in ons land de opbrengst per 'hoofd der bevolking aan directe be lastingen ongeveer 6 gulden per jaar was, welk be drag vrij regelmatig groeide, tot het in 1920 het top punt van f 66.53 bereikte? d a t de Londenaars echte vischeters zijn. Per jaaf I eet imen alleen in Londen viermaal zooveel visch ak j in geheel Frankrijk; dat onze spoorwegen jaarlijks ongeveer 800.000 ton kolen gebruiken? dat in Nieuw-Zeeland een boom een echte woud reus is, met een middellijn van 7 M. en een omtrek van 22 M. De eerste tak is op een hoogte van 25 M- Men schat dat de boom meer dan 2000 jaar oud is? dat het oudste der Londensche dagbladen is d® „Morning Post", dat den 2den November 1778 het eerst uitkwam?

Schager Courant | 1928 | | pagina 22