Bergongeluk. Dame door de tram overreden. De stier en de Duitsche herder. De steeniging van het Italiaansche gezantschapsgebouw te Berlijn. Zelfverminking? Een Poolsch dorp afgebrand. Petroleumvaten ontploft Trein tegen een muur gereden. :a> Nieuwe aardschok te Corinthe. De Zeppelin in den oorlog. Om aan een betrekking te komen. Plaatselijk Nieuws. ONZE KERMIS. kon verhinderen, "belde kinderen tn het water. Toen wil de zij de kinderen zelf na springen, doch werd hierin door toesohietende voorbijgangers verhinderd.. Het bleek, dat de vrouw gestoord was In haar denk vermogen. Haar man was den laatsten tijd herhaalde lijk zonder werk, zoodat in het gezin, dat met tal van kinderen gezegend ia, zich gebrek deed voelen. Reeds eenigen tijd geleden had de vrouw gezegd, dat er iets zou gebeuren. De kinderen werden door matrozen uit het water ge haald. Zij waren reeds bewusteloos, doch konden we der worden bijgebracht en bleken geen verder letsel te hebben ogedaan. De menigte was zoo verontwaardigd, dat zij de vrouw wilde lynchen. De politie wist haar echter te ontzet ten. De vrouw is naar de inrichting voor zenuwpatiën ten van de Charlté overgebracht. IN EEN RAVIJN VAN 800 METER DIEP GEVALLEN. IJsentis (Graubuenden). Woensdagmiddag heeft zich in het Tavatschdal een bergongeluk afgespeeld. Twee toeristen uit Dresden, broeders van 22 en 20 jaar, beklommen in het Carnera-dal een steile berghel ling. Eenige meters beneden den top viel de oudste in een ongeveer 800 meter diep ravijn en was onmiddellijk dood. De jongste moest bewusteloos naar het dal ge bracht worden. Het lijk van het slachtoffer is geborgen. EN AAN DE BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De Keizer was er aUJtd op bedacht de vorstelijke personen onder zijn vijanden te ontzien. Toen bekend werd dat de Koning van Engeland en koning Aibert der Belgen elkaar In een geheime conferentie te St, Omer zouden ontinpeten en in verband hiermee het Duitsche opperbevel een luchtaanval op die plaats had beraamd, werd dit plan ten slotte door 's Keizers toedoen gewijzigd en in piaMs ervan een aanval op Poperinghe ondernomen. bei$ ganzen Jammer". Het baasje is eensklaps mid delpunt van si!6 huichelarij, en berekening, waar door ons asanfohriijk geslacht uitmunt. Lag het aan deze nieuwe vrienden, dan zou hiji morgen nog ar mer zijn dan gisteren. Als hij' z'n vier mlllioen of laten het er slechts twee zijn nu eens besteedde om imet den man van de- Tauentzienstrasse een gezamenlijk zaakje op te zetten? 'Hij' de duiten, de ander het intellectl (Hun namen zijn in hetzelfde nummer der dagbla den genoemd-... EEN STRIJD WAARBIJ DE HERDER HET TEGEN DEN STIER MOEST AFLEGGEN. De Duitsche herdershonden - Alsatians, zooals men ze noemt raken in Engeland tegenwoordig in slech ten reuk, omdat er talrijke gevallen zijn voorgekomen, waarin zij schapen gedood en -menschen gebeten heb ben. Een boer te 'Bremley had den laatsten tijd last met een Duitschen herder, die telkens zijn koeien aan viel. Er werden verscheidene pogoingen gedaan om den hond neer te schieten, maar zonder succes. Toen bracht hij een jongen stier tusschen de koeien in de weide. Eerst liet de hond zich in geen dagen zien, maar Maandag werden de koeien weer door hem ver volgd. De stier nam het voor de koeien op en de her dershond liep met flitsende tanden in een kring om hem heen. Plotseling stormde de stier op den hond los, wierp hem op zijn horens de iucht in en ver trapte hem. Hij ging daarmee voort tot de hond dood was. NADERE BIJZONDERHEDEN. Groenhemden tegen zwarthemden? Donderdagavond wilde een 57-jarige dame te Den Haag bij het Stadhouderaplein de rails van lijn 11 over steken, juist op het moment, dat een wagen van die lijn uit de richting Scheveningen kwam. Zij liep zoo dicht voor den wagen over, dat zij viel en met haar lin kerbeen onder den wagen kwam, waardoor haar voet word afgereden. De dame is door den Geneeskundigen Dienst naar het Roode Kruls-ziekenhuis gebracht, waar zij kort na aankomst ls overleden. BESCHULDIGD ZICH MOEDWILLIG DOOR DEN TREIN EEN BEEN TE HEBBEN LATEN AFRIJDEN. 22 BOERDERIJEN IN ASCH GELEGD. Woensdag is het dorpje Bielny bij Grodno volkomen uitgebrand. In het geheel werden 22 boerderijen in de asch gelegd, zonder dat iets van den inboedel gered kon worden. Oorzaak van den brand is vermoedelijk brand stichting. In de vlammen zijn twee kinderen om het le ven gekomen. Daar de brandweer van Grodno een tra- joct van 23 K.M. moest afleggen arriveerde zij eerst ter plaatse, toen alles was verbrand. EEN ZEER GEVAARLIJKE BRAND. Wolff seint uit Berlijn: In den nacht van Woensdag op Donderdag tusschen 10 en 11 uur zijn op tot nu toe onverklaarbare wijze in een gebouw aan de Moeckernstrasse, waarin 6000 liter petroleum zijn opgeslagen, verscheidene petro leumvaten ontploft. Alle vensters van het gebouw werden vernield, zoodat de vlammen de vensters uitsloegen en in de voorraden eener filmcopieerinrichting op de vierde verdieping en de dak.bint.en tijkelijk voedsel vonden. •Met behul.p van een achuimbluschapparaat kon de zeer gevaarlijke brand gebluscht worden. VERSCHEIDENE GEWONDEN. Doch vrijgesproken. In het stadje Olpe in Sauerland is het proces begon nen tegen den leerbewerker Kuhr, die beschuldigd wordt zich met opzet door den trein een been te heb ben laten afrijden, teneinde gelegenheid te krijgen zich tamelijk groote bedragen te laten uitbetalen door twee verzekeringsmaatschappijen, waarmede hij betrekke lijk kort voor het ongeval polissen had afgesloten. O.p een stok steunend, kwam Kuhr de gerechtzaal binnen. Bij het begin van het proces verzocht de verdediger twee kloostergeestelijken te laten hooren, bij wie Kuhr na het ongeval en ook later gebiecht had. De verdediger wenschte, dat de geestelijken ontheven zou den worden van hun verplichting tot zwijgen over hetgeen zij in den biecht vernamen, opdat zij zouden kunnen verklaren, dat Kuhr, die een zeer vroom ka tholiek is, ook in den biecht steeds verzekerd heeft het slachtoffer van een ongeluk te zijn geweest. De ambtenaar van het O. M. verklaarde echter da delijk, dat oen katholiek priester zich in géén geval kan laten ontslaan van de verplichting inzake het biechtgeheim, en zeker niet door den biechteling zelf: hij mag zelfs niet meedeelen of iemand bij hem ge biecht heeft. In den loop van het verhoor stelde Kuhr zich op het standpunt, eenerzijds natuurlijk, dat hem inden daad een ongeluk was overkomen, anderzijds, dat hij op voortdurend aandringen van agenten van de bei de verzekeringsmaatschappijen tot het afsluiten van een polis was overgegaan, waarbij hij echter aan den agent van de tweede maatschappij had gezegd reeds verzekerd te zijn, zoodat die eerste verzekering ongedaan moest worden gemaakt, waarvoor die agent beloofde te zullen zorgen, hetgeen intusschen ni-et ge schied was. Waarop de president vaststelde, dat Kuhr deze toe lichting van het geval thans voor het eerst gaf. Ook wees hij Kuhr op het z.i. eigenaardige feit, dat deze, als arbeider met vaste woonplaats, een verkeers- verzekering had gesloten. I Beklaagde's bescheid daarop was, in de overtuiging te hebben geleefd, dat het eon ongevallenverzekering in het algemeen betrof; eerst later had hij gemerkt, I dat het slechts een verkeersverzekering gold. Evenals in eerste instantie heeft do officier van justitie ook ditmaal vrijspraak gevraagd. Omtrent den aanslag op het Italiaansche gezantschaps gebouw te Berlijn valt naar de „Lokal-Anzeiger" mede deelt, nog het volgende te melden: i Tegen half 10 kwam een particuliere auto, waarin zich zes of zeven jongemannen van een Zuidelijk type bevonden, uit de richting der Tlergarten en hield voor Ihet gebouw der ambassade stil. Op hetzelfde oogenblik sprongen de inzittenden uit den auto en wierpen meegebrachte steenen door de vensters van het gebouw. Waarop men snel weer in stapte en de auto wegreed. Volgens de mededeeling van een voorbijganger zou ook een groep voetgangers (buitenlanders) die allen groene hemden droegen, aan het steenengooien hebben deelgenomen. Ook die voetgangers verwijderden zich snel in de richting van de Kemperplaz, zoodat de in tusschen gewaarschuwde politie niets definitiefs te we ten kon komen. In totaal warden vijf ruiten vernield. Nog niets bekend omtrent namen en ber doelingen der daders. Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Crt.: Woensdagavond tusschen kwart na 9 en half tien hebben zich in alle stilte twintig personen voor de Italiaansche ambassade in de Viktorlastrasse aldaar op gesteld en als op commando groote steenen door de ruiten van het gebouw geslingerd. Het voorval werd al leen gezien door oen heer en een dame, die in een par terrewoning aan den overkant van d© ambassade wo nen. De aanranders zijn met groote snelheid naar de Margarethastrasse verdwenen, waar zij vermoedelijk in auto's vorder zijn gereden. De gezant bevond zich tijdens den aanslag in zijn partlci^ere woning op de derde ver dieping en werd niet getroffen. Behalve aan de ruiten ls ook geen materieels schade aangericht. Men tast vol komen in het duister omtrent de namen en de bedoe ling van de daders. Het werk van communisten. Naar hot zich thans laat aanzien «ohijnt de overval op de Italiaansche ambassade door communisten te zijn gepleegd. Do „Rote Fahne", het orgaan der communistische partij, doelt n.1. zelf mede, dat het hier groepen com munisten betrof, die onder het roepen van de woorden: „Weg met Mussolini", steenen door de vensters van de ambassade geworpen hebben. De onderzoekingen der politieke politie duren nog voort en hetgeen zij ontdekt heeft bevestigt, dat het hier om een oommunistlschen overval gaat. speelt dit schitterende drama zich af in de misda Een Wolff-telegram uit Rome meldt: Op den ondergrondachen spoorweg van Pozzuoli bij Napels reed Donderdagmorgen een trein tengevolge van een verkeerden wisselstand tegen een muur. Verscheidene passagiers werden «waar, eenige lich ter gewond. PANIEK ONDER DE BEVOLKING. Reuter seint uit Athene: Donderdagmiddag is te Corinthe een hevige aard schok waargenomen. Eenige huizen, die door de aard bevingen van April reeds beschadigd waren, zijn in gestort. De bewoners werden door een paniek bevan gen. MIJNHARDT'S Staal-Tableiten Maag-Tabletten. .79 Zenuw-Tabletten ,75<* Laxeer-Tabletten .eo- Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten EEN PLAN OM LONDEN IN BRAND TE STEKEN ONTHULD. DIE ONTWIKKELDE ARME EN DE ONGELETTERDE MILUONNAm. In een to Londen versohenen boek. getiteld „The Zeppelins" en geschreven door kapitein Lehmann, den leider van de Duitsche luchtaanvallen in den t oriog. en Howard Mingos, vertelt de eerste dat er aan Duitschen kant plannen gemiaakt waren om Londen door 20 Zeppelins met brandbommen te la ten bestoken. Zij zouden tegelijkertijd 6000 van die hommen op de stad werpen. Als men aannam dat slechts een vijfde van deze projectielen uitwerking had zou 'Londen door meer dan 1000 branden tegelijk geteisterd worden, waartegen geen brandweer ter wereld opgewassen kon zijn. Men hield er rekening rrJede, dat een derde van de Zeppelins neergescho ten zou worden, maar pas nadat zij' de bomimen op de City geworpen hadden. Iïet pian ontstond in het begin van 1915, toen er uit het Duitsche publiek een sterke aandrang kwam <">m Londen en andere Engelsche steden te vrewoesten Volgens Lehmann, wilde echter geen van de gezag hebbende mannen van de luchtmacht hiertoe mee werken, omdat men begreep dat ten minste een mil- iioen vrouwen en kinderen slachtoffers van zulk een aanval zouden worden en omdat Londen met zijn nobele gebouwen en kunstschatten als een kostbaar bezit van de beschaaf de mjenschheid beschouwd werd. liet plan kon ook niet uitgevoerd worden zonder vergunning van den Keizer. Van de eerste dagen van den oorlog af was Wilhelm II sterk gekant ge weest tegen luchtaanvallen op Engeland. Toen zijn adm|iraals en generaals maar bleven aandringen, gaf hij ten slotte zijn toestemming tot de eerste spora dische aanvallen, onder uitdrukkelijk beding ech ter dat men enkel doeleinden van werkelijk militair belang zou bombardeeren. Hij bepaalde dat gebou wen als het Buckinghamz-paleis, de Westminstersche Abbijkerk en de St. Paul en de woonwijken niet be stookt mochten worden, ook niet bij abuis. Van het grpote meedoogenlooze plan kon zoodoende niet» komen. In „Van Overal1" in het IHsbl. lezen we het volgende: Berlijn, Juni. De zaak zit zoo: Sedert eenigen tijd staat op de Tauentzienstrasse, oen van de drukste winkelstraten van Berlijn, een nog jonge man, behoorlijk gekleed,.intelligent uiter lijk. Hij heeft een lange lat in de hand, waaraan een bord bevestigd is. En op dat bord staat te lezen: I „Opgepast! Eigen huipil i „Ik izoek een betrekking als leider van een filiaal, reizige:, boekhouder of soortgelijke aanstelling in het buitenland. „Ik heb aan te bieden: behoorlijke algemeen© ontwikkeling (gymnasium), talent voor organisa tie, goed spreker; spreek en schrijf Spaansch; be hoorlijk op de hoogte van de Fransche taal. Ben sinds Paschen uit Argentinië terug, waar ik vier jaren gewerkt heb. Rijd motorfiets en kan auto be sturen. Ik heb origineel© invallen (bewijs het bij deze!) „Verzoek betrekking op proef. „Wie heeft belangstelling? Ik heb uitstekende* getuigschriften." Ik herinner me, dat zooiets hier al eens eerder gebeurd is. Maar toch zelden. Wie er den moed toe j heeft, slaagt ook wel. Want hij toont van aanpakken te weten. Onze ontwikkelde arme zal dezer dagen zijtn betrekking hebben. Maar hoeveel tienduizen- den lotgenooten van hem lijden dagelijks bittere ar- moede, zijn te bedeesd om dat in het openbaar toe te geven en werken voor weinige tientallen marken per week, voor nog minder, of leven van armen>- ondersteuningl Dan is daar de tegenstelling! In het „Eden-Hotel" overdag, in de „Casanovo- Bar" 's avonds, werkt een piccolo van 16 jaar, Ger- hard Fecher. Dat baantje neemt hij al twee jaar waar. En hij wordt er niet rijk biji. Zware dienst, en 's avonds een zolderkamertje om uit te rusten. Wei nig schoolkennis, weinig, toekomst. Misschien later een baantje als kellner Deze kleine Gerhard krijgt een paar dagen geleden bericht, dat de beroemde „oom uit Amerika" hem meer dan vier millioen Mark heeft nagelaten, hem en zijn ouders. Men loopt z'n deur plat, zendt hem duizenden bedelbrieven, wil met hem trouwen, hem interviewen. Photografeeren, bloemen; schenken Hij weet zich nauwelijks te bergen voor „der Mensch digerswereld en het is vol van pakkende momen. ten en schokkende episodes, die de kijkers soms de» adem benemen. Lon Chaney, Renée Adoree en Owen Moo'e spelen hierin op meesterlijke wijie de hoofd» rollen. RAAD VAN SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Donderdag 14 Juni 1928, des namiddags te kwart vooï zeven uur. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken: Verslag Landbouwhuishoudonderwijs. Verslag Gezondheidscommissie. Verslag Rijkslandbouwwlnterschool. Verslag Handelswinteravondschool. Ged. Staten, goedkeuring 5e suppletoire begrooting 1927. Ged. Staten, verdaging beslissing geldleening. Ged. Staten, goedkeuring toegrooting 1928. Ged. Staten, vaststelling rekening 1926. J. Bakker Kz., mededeeling inzake de Landarbeiders- wet. Minister van Financiën, beschikking Landarbeiders- wet Rapporten controle eierveiling. Rapport controle LIchtbedrijven. Verslag met balaas, verlies- en winstrekening Lichb- bedrijven. Mevr. Hasselodu Crocq, verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres. Ged. Staten, betreffende onderwijs ln lichamelijke oefening. 3. Voorstel tot wijziging van den pensioengrondslag van den gem. geneesheer. 4. Voorstel vaststelling vermenigvuldigingsfactor G.I.B. 1928/'29. 5. Vaststelling suppletoire begrooting 1928. 6. Reclame's tegen aanslag in het vergunningsrecht Schagen, 7 Mei 1928. De Burgemeester, J. Cornelissan. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koelen was een Donderdag j.1. vlug. Voor de beste koelen werd 57% ets. betaald. Eon 'van de slagers vertelde: hier was de handel veel beter dan te Purmerend; het scheelde wel 2 tientjes per stuk. In gelde en kalfkoelen was niet veel gang. Pinken wei nig aangevoerd; geen handel. Da handel in stieren was zeer stug; prijzen tot 40 cents per pond. Van de nuchtre kalveren, wat de prijzen betroffen, wae een paar gulden af; iets stiller handel. Paarden weinig aanvoer en geen handel. De handel ln oude slachtschapen was stug; prijzen van 34—42 gld„ dat zijn wij de laatsto weken anders gewoon. Overhoudors oen zeer matige handel, prijshou dend. Lammeren voor den dood golden van 18—23 gld, voor de welde van 1418 gld. Do handül voor den dood was goed, maar voor de welde stug. Enkele geschoren schapen waren aangevoerd; de zoogenaamde vette han del zoor matig. I In bokken en geiten weinig handel. De handel in biggen en schrammen was lang niet wild; minder In prijzen bij de vorige week. Dat heeft wel zijn, oorzaak dat de vette varkens ook minder prijzend zijn. Zouters gingen flink duur van de hand, ze golden 33 ets. Op de kippenmarkt was weer meer handol bij vorigei weken; de handel was heel goed. De handel in beste boter was vlug; direct verkocht; de aanvoer wordt boter met hooge prijzen. THEATER ROYAU „De Merel", een berucht iLondenach misdadigorA- type, de schrik zoowel van politie al» soortgenoo- ten, wordt gehaat en zelfs veracht door alle bewoner» van de sombere, beruchte misdadigerawijk Lime- house. Zijn broer, die verlamd ia en zich op 'krukken moet voortbewegen, staat aan het hoofd van een gebouwtje voor de Inwendig© Zending en is d.e toe vlucht en vertrouwde, van allen, in xvien nog iets menschelijik» leeft; algemeen geacht on bemind, kennoni de paria's der maatschappij hom niet an ders dan onder den naam van „de Dominee". Niemand weet echter dat „de Merel" en „de Do minee" één zijm. Schitterend worden deze, toch zoo tegenstrijdige karakters, door Lon Chaney uitge heeld. De ruwe, onmenachelijke misdaad verper soonlijkt in de figuur van Dan. de Merel en de on eindige zachtheid van gemoed, die aantrekt en ont roert, verpersoonlijkt in „de Dominee". In een nachtcafé Biet de Merel een Fransch actri- cét'je optreden, Fifi, waarop hij verliefd wordt. Te gelijkertijd wordt het café bezocht door een gezel schap uit de groote wereld, dat nieuwsgierig is, hoe het er in een dergelijke omgeving uitziet, onder leiding van Bertram P. Glayde, een geacht en ge zien lid van de Londensche uitgaande wereld. Slechts enkele menschen weten dat achter de .persoon van Bertram P. Glayde, een bekend gentl oman-inbreker Waaiend-Bert'verborgen is. Ook Bertie raakt on der de bekoring van de lieftallige Fifi en ziende dat zij veel van juweelen houdt, biedt hij haar een .paarlen colllier, zooals een der dames van het ge zelschap die draagt, te bezorgen. De Merel, woest dat een ander het waagt attentie te bewijzen aan een vrouw, die hiji liefheeft, besluit Bertie zooveel mogelijk dwars te izitten. vooral ook omdat de ver denking van de berooving. van het rijke gezelschap, die Bertie op touw heeft gezet, op hem en zijn mannen zal vallen, nu zijl in Limehouse gepleegd wordt, 's Nachts dringt hij' Bertie's kamer binnen en dwingt hem, de helft van de buit, alsmede het oaarien collier aan hem af te staan. Fifi heeft er reeds in toegestemd Bhrtie's vrouw te worden, en zij gaan naar „den Dominé", die echter bezwaar tegen hun huwelijk1 maakt (.zooals wel te begrijpen is). Hij verlangt van Bertie, dat hij eerst Fifi bekent omtrent zijn inbfekersloopbaan. Verde* moet hiji de gestolen goederen teruggeven, alvorens „de Dominé" toestemming geeft voor het huwelijk. Nacenoog terzelfdertijd. doorzoeken de detectives van Scotland Yard, gewaarschuwd door den Merel, de appartementen van Bertie. Deize slaagt er in door het raam te ontvluchten, echter een der detec tives word.t door een revolverschot gedood. De ver denking van dezen moord valt natuurlijk op Ber tie. De Dominee biedt Beriie zoolang een schuil plaats, in zijp huis aan, hetgeen dankbaar aanvaard wordt.'Van dece omstandigheid maakt de Merel ge- b-uik, om Bertie en Fifi van elkaar te vervreem den. hetgeen hem in den beginne werkelijk gelukt. Door verraad komt de politie er achter, dat de Merel het noodlottige schot heeft gelost en zij! d" inert, de woning van den Dominee binnen, waar zij denken den Merel te vinden. Juist bijtijd,9 wordt de Morel echter gewaarschuwd en hiji tracht krank zinnig van angst, vliegensvlug zijn vermomming van Dominee weer aan te doen. Hij; -valt echter en de toeschietende menigte ziet den Dominee in vreese- lijte lijdennu werkelijk verlamd.. De dood' ver richt eindelijk zijn, verlossendeni arbeid. Een goede daad heeft tem slotte het levenseinde van dezem mensch bekroond, want een betere Ber tie dan voorheen en een gelukkige Fifi, gaan een zonnige toekomst tegemoet, met in hun hart de diepste gevoelen® van dankbaarheid voor den Do minee.... Ziehier de inhoud van het filmdrama, dat deze werit in het Theater Royal loopt. Zooala men riet, GESLAAGD VOOR BOEKHOUD-DIPLOMA. De heer C. Wester Jr. alhier, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het praktijk-diploma van deor Vereeniging van Leeraren in het boekhouden. |cl le Dit jaar wijst alles er op, dat onze kermis druk bezocht zal worden door allerlei inrichtingen van vermaak. De marktmeester, de heer Keesman druk te dat spottend uit door te zeggen: „wij raken vol", Da's leuk, want, een kermis die de bezoekers niets biedt, is bij voorbaat reeds een dooie kermis". Wij hebben al reeds meegedeeld dat wij ten op zichte van toonecl het neusje van don zalm krijgen, Het Vercenigde Tooneel van Verkade en Verbeek, komt dit jaar met drie heel mooie stukken. Den eer-1 sten avond ,Het Chineesche Landhuis", een spel in drie bedrijven van Marion Osmond en James Corbet Wij laten hier enkele beoordeelingen over dit stuk volgen: De Telegraaf: Een stuk waarin het blanke en het gele ras tot botsing komen, waarin moraal, recht vaardigheidsgevoel en leefwijze van den ChinooR staan tegenover die van den Europeaan. De vrouw van den Chinees Yuan Sing is namelijk een blanke, en in dit huwelijk blijft de groote afstand tusschen beide rassen: het l» de Engelsche niet mogelijk zich naar haar man te schikken, of eenigerlei geluk te vinden in deze verbintenis. Een verhouding met een langenoot, pas in de tro pen aangekomen, is harerzijds dus zeer verklaar baar, terwijl het aan den anderen kant begrijpelijk is dat ook Yan Sing zijn trouw verzaakt en troost zoekt biji de zuster van zijn vrouw: iemand van wie hij meent dat ze hem in alle opzichten verstaat. Het drama komt. Yuan Sing ontdekt de ontrouw van zijn vrouw, en zet haar zooals hij 't noemt terzijde. De jonge vreemdeling sterft door bloed vergiftiging: het blijkt het werk van den Chinees, En deze laatste mieent nu vrij te zijn om de zuster van zijn vrouw ten huwelijk te vragen. Hier stuit hij af: zij, die in hem nooit anders zag dan een ver* trouwden en wijzen vriend, wil van zijn liefde uiter- aard niets weten en heeft, na alle wraakmiddelen en kwellingen, een afschuw van hem. Haar steun vindt zij bij een Engelschman den broer van den vermoorde en tusschen dezen en Yuan Sing speelt zich de laatste scène af. Het gaat om haar: beiden hebben haar lief. Voor een der twee is plaats op deze wereld. En 't lot beslist: de Chinees sterft. Men gaf in den Stadsschouwburg van al deze angsten en verschrikkingen een opvoering, die in do alleri eerste plaat» me-k waardig wend door een creatW vnn vnn Dn'sum als Yunn Sing: een sterke en fnst cineerende figuur, vol vreemde driften, vol heftig«|üfo, beheersching en vol passio. Naast hem gaf Eerens, als re broer, in de eindelijkei groote scène een sterk tegenspel, en was Laseur in 't begin een vlotte amant. Algemeen Handelsblad: Er werd ademloos geluis terd en in groote spanning volgde het publiek het spel. Van Dalsum, heeft voortreffelijk werk geleverd en vond in Nel Stants en bij Eerens zeer goed tegen spel. Ook Minny ten Hove als de rampzalige vrouw; Frits van Dijk en Dom. de Gruyter hadden voortref felijke typen gemaakt van de Chineesche bedienden., die zij waren en Nell Knoop was niet minder goed als de Maleische vrouweliike bediende van mrs. Sing. )e rel Vrt D. tge Nieuwe Rotterd Courant: In dit sneeistuk vindt Albert van Dalsum in den rijken Chinees een rol, waarvan veel is te maken, en hij aueelt hem oolc geraffineerd hier en daar. Een prachtig momejit vanstemmingmakerij, zoo men wil. van het on middellijk beheerscbeni van een sfeer, was iziin op komst tegen het eind van het eerste bedrijf een raadselachtige persoonlijkheid, onvermurwbaar en onaantastbaar in een even dissoneerend correct- Euroneesch costunm. en met een even mechanisch en onnatuurlijk bliivend accent, een aangpleeHe taal zorgvuldig «prekend. En zoo was ook het slot uiterst boeiend, het beangstigend zwijgend ineen* echrompelen ittiris.

Schager Courant | 1928 | | pagina 10