ilmittti Nitus- Mmitmii- Si Laiiloiïllii. fLOERKLEEDEN. Tutti Frutti. EG KOFFIE M. KLERCQ, Hypotheek op Landerijen a 4\ °|0 rente. JNQLEUMS, VLOERZEILEN (gratis leggen], GORDIJNEN, TAFEL- en D1VANKLEEDEN. MEUBELEN, prima stoffeerwerk. Zaterdag 9 Juni 1928. 71ste Jaargang No. 8267. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co, Schagen. Eerste Blad. Uit onze Omgeving. WIERINGEN. ZIJPE. KOEGRAS. KEG's KOFFIE in prijzen van: 75 65 60 55 50 en 45 ets. per pondspak. HOOGWOUD. SCDACE1 COIiRAST. ilt blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- ag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advor- mtiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden f 1.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. irootste keuze. Laagste prijzen. ledden-, Matrassen- en Meubelfabriek Spoorstraat 32-34, HELDER, Tel. 206 vorige week Donderdag te weinig belangstelling. Het was nu nog niet veel beter. Ongeveer 8 personen wa ren in hotel De Haan aanwezig en kon tot oprichting ook nu niet worden overgegaan. Besloten werd om het bestuur der Middenstandsvereeniging te verzoeken of zij voor die vereeniging een vergadering wilde uit schrijven en dan zoo tot het doel te komen. Een arbeider, werkzaam bij de Zuiderzeewerken aan de Haukes alhier, afkomstig uit Zuidholland, ge raakte j.1. Donderdag met beide handen tusschen een lier zoodanig bekneld, dat vier vingers van beide han den gedeeltelijk werden afgeknepen. Onder hevige pij nen is de man per auto naar het ziekenhuis te Alk maar vervoerd. De fancy fair der muziekvereeniging „Harmonie" alhier, welke a.s. Zaterdag, Zondag en Maandag zal worden gehouden in de zaal van den heer Jb. Bruul, belooft een attractie te worden. Met koortsachtigen ijver wordt gewerkt, om de vele en mooie gaven te rangschikken. Verschillende stands zijn opgetimmerd en ingericht, om het de bezoekers zoo gezellig moge lijk te maken. Rad van Avontuur, Vroolijke Keuken. Spijkertent, Touwtjetrekken, Grabbelton, ja wat niet al. De Waarzegster zal zelfs niet ontbreken. Wij wil len echter niet te veel verklappen. Wij raden allen aan, straks een kijkje te gaan nemen. De Firma MEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor la hypotheken op landerijen vanal 4% rente en op hnizen vanai 4% rente. Slnlten alle verzekeringen. Honden eiken Donderdag van 911% unr zitting ln Café „Cérès" te SCHAGEN, De Vereeniging van Huisvrouwen uit Amsterdam, )racht j.1. Donderdag een bezoek aan Wieringen en de Suiderzeewerken. Niet minder dan 220 vrouwen waren lierbij vertegenwoordigd- De reis was tot Alkmaar per spoor en verder met autobussen gemaakt i De gymnastiekvereeniging „Wieringen" hield j.1. Woensdagavond een feestavond in de zaal van den ïeer Jb. Bruul te Hippolytushoef. De voorzitter, de ïeer Lücker, heette de ongeveer 100 aanwezige leden net genoodigden hartelijk welkom. Spr. had een grooteren toeloop verwacht Hij hoopte echter dat de gezelligheid voor dezen avond er niet minder om zou worden. Ook dankte de heer Lücker namens de ver eeniging nog de muziekvereeniging „Harmonie" voor haar medewerking op j.1. Zondag verleend. Door de dames M. de Haan en Gr. Boeker en den heer Lücker werden verschillende voordrachten en liedjes ten beste gegeven. Vooral de voordracht van mej. Gr. Bosker, speciaal voor dit feest gemaakt, viel zeer in den smaak. Dit alles afgewisseld door een dansje, maakte het tot een gezelligen avond, zoodat allen te midder nacht welvoldaan naar huis toe keerden. Donderdag zou nogmaals geprobeerd worden een begrafenis vereeniging op te richten. Voor dit doel was 1 STROOHOED, Van de dooden niets dan goeds... Er is bij z'n leven heel wat kwaad van hem ge sproken. Werkelijk bijzonder leelijke woorden zijn er gezegd door duizenden en nog eens dui zenden jonge, middelbare, gemiddelde, be- en onbemiddelde oude heeren, dien eersten dag, wanneer men met de volle hand, gleufzoekend midden in een onaftastbare, harde stroovlakte terecht kwam. En dan die wantoestanden, die op en om het moede hoofd kwamen te heer- schen na een malsche regenbui! lEdoch, al dit leed is geleden en alsof het de hertog van Wellington ware, heeft onlangs de Times een hoofdartikel gewijd aan den bemin den afgestorvene: den strooien hood. En nie mand zal ontkennen, dat hij het niet waard was. Hij, die in de stad de zwaluw van het plat teland verving, waarvan men zegt dat één al leen geen zomer maakt, waarbij ieder redelijk inensch mag distilleeren, dat velen het geza menlijk wèl doen. Inderdaad vroeger maakten de stroohoeden den zomer in de stad. Er is geen sprake van, al dus de Times, dat het eerste verschijnen van den stroohoed iets was van een protest tegen het algemeene winterhoofddeksel, door de con ventie voorgeschreven en evenmin kan men het evenement verklaren uit een drang naar groo- ter gemak met het oog op de warmte. Het was de openlijke erkenning van den mensch, dat de lente in het land was en dat het passend was om het uiterlijk kenteeken daarvan aan zijn persoon te dragen. En dan vergeet men nog de onmisbaarheid van den stroohoed om er zijn innigste sympa thieën aan te manifesteeren. Wij meenen de voorkeur voor de roeivereeniging van wie men hoopt dat ze ter Varsity het hoofdnummer zal winnen. Waar kan men nu schooner uitings vorm voor deze vurige verlangens vinden, dan in de kleurschakeering van het lint dat de strooien schijf, die het hoofd bedekt, omsluit Alleen om die reden al is hot te betreuren, dat de stroohoed zoo langzamerhand in het mu seum van antike kleederdracMen dreigt terecht te komen. Maar bovendien was het ding zoo licht als stroo, al willen nu laffe tegenstanders van den stroohoed den gewonden leeuw trap pen door te verklaren, dat het goede ding hun hoofdpijn bezorgde en een leelijke golf in het haar. Ten slotte was de overledene goedkoop. Toch aldus wederom de Times zullen het deze redenen niet zijn, die den goeden ou den maletot eens weer in eere zullen herstellen. T ZAJNtDL De brugwachter <A. v. d, Berg wordt Ingang 1 Aug. overgeplaatst naar Purmerend. STOLPEN. B© Bataafsche Import Mijl. te Dén Haag la voor namens een benzine-installatie met een onder- grondseh reservoir en bovengrondsche atftap-inridb- eing aan te brengen nabij1 bet perceel van den beer D. Bakker aan den Rijksweg te StoTpervlottorug. ST. MIAAIRTENBVLOTBIRUa Naar ons werd medegedeeld is de beer J. Dekker brugwachter alhier, al® zoodanig benoemd! te Stolpe. ST. MlAAHTENSVLOTHRDGw IVbor rekening van den heer Ai. Braflc zal in den Ruigenweg alhier een burgerwoonhuis worden ge bouwd, Men deelde ons mede, dat het werk.Is om gedragen aan den heer P. G. Veuger, alhier. ST. MAARTENSBRUG. In een gehouden vergadering van; eenige com missieleden en belangstellenden werdi besloten voor de kinderen een schoolfeest te organiseeren. Eien lijst voor dit doel, waarop, naar wijl hopen, flink zal worden geteekend, zal weldra bijl de ingezetenen dr- culeeren. ZIJPEL Uitslag van de op Dbmderdag 7 Juni 1908 door B. en W. dezer gemeente gehouden aanbesteding van het bouwen van een 3-klasisige school met lokaal voor lichamelijke oefening en onderwijzerswoning te Oudesluis. Ingeschreven is als volgt: J. Kes te IJmuiden f 39435; R. Pronk te Dimmen f -41400; Gebr. Boekei te 't Veld f 41750; K. Kreijger te Oudesluis f 40150: Fiirna Kuin en Stam te Oip- meer f 42300; A. Elrikls en Zoon te Burgerbrug f 40999; J. Keesman te Schagen f 43589; H. Hooger- vorst te Alkmaar f 43800; Doedens en Schilder te 't Zand f 44244; P. TUin te 't Zand; f 44400; H. Jon ker te Oudesluis f 44750; P. Êot te Heerhugowaard f 44844; IJ. Kroonenburg te Alkmaar f 44875; J. Wit tebrood te Beemster f 45275; A. Buur te Alkmaar f 45300; C. de Leeuw t© "t Zand f 45570; G. Hoorns- man te Julianadorp f 47775; Gebr. Ram te Helder f 47980; Firma K. Weistra te Warmenhuizen f 48450; C. Dekker en M. Schipper, Sehageibrugi f 48560. Gunning aangehouden. ZIJPEL Naar aanleiding van de onlangs gehouden aan besteding van het onderhouden der gemeente- rigendommen, hebben B. en W. het werk gegund aan P. Tuin (timmer- en metselwerk), P. J. RenooiJI (schilderwerk Raadhuis en Toren te Schagerbrug) en J. Renooil1 (het overige schilderwerk). ZIJPEL Sinds de laatste opgave zijn in deze gemeente weer 9 nieuwe gvallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Het totaal aantal in deze gemeente geconstateerde gevallen bedraagt reedis meer dan 60. ZIJPE. Uk en herijk zal ln de Zijpe gehouden worden te Schagerbrug, en wel op 20 Juni voor 't Zand en Keins- merbrug, 21 Juni voor Burgerbrug en St, Maartens brug, op 22 Juni voor Schagerbrug, Petten en Callants- oog, GEMEENTE ZIJPEL Ingeschreven van 6 tot en met 8 'Juni 1908. Geboren: Jan. zoon van Hermanus Burggraaf en van Aaltle Groenendijk, Miaria, dochter van Teunis van der Baan en van Geertruida Maria Nieuwen- huizem. Ondertrouwd', Getrouwd en Overleden: Geenc. Maar geen van zijn plaatsvervangers geeft den feestelijken aanblik van zonne-verheerlijking. Het zal het verlangen naar zonnedienst zijn, die eens opnieuw haar uiting zal vinden in hoe den. Dan zal het melkwitte stroo weer glanzen als een aureool om tallooze hoofden. MODERNE EGYPTISCHE DOODENVEREERING. In „the Sphere" schildert een Engelsch wereld reiziger, hoe de Egyptenaren van tegenwoordig nog dezelfde vereering van de dooden hebben als in de oudheid. Zeer zeker, ze bouwen geen pyramiden meer, maar doodensteden, zooals men hun kerkhoven terecht kan noemen. Men wandelt daar over goed onderhouden straten en over pleinen, die door palmen beschaduwd wor den. De grafgedenkteekenen bestaan uit geheele huizen, die van ontvangstzalen zijn voorzien. Op bepaalde tijden in het jaar vereenigen zich de overlevenden in de ontvangstzalen van hun gestorven familieleden. Verschillende families hebben de doodenhuizen van eeni^e kamers voorzien, die alle zeer kostbaar zijn gemeubi leerd en waar de eereplaatsen, door de eigenlijke graven zijn ingenomen, met de duurste stoffen zijn bekleed. En die doodensteden worden zeer veel beter bewaakt en onderhouden dan vele vervallen stadsdeelen, waarin slechts levende menschen wonen. WAAR DE IJDELHEID DEN MENSCH TOE DRIJFT. - Te Parijs schijnt het thans voor te komen, dat vrouwen hun kleine teenen laten afzetten, om een kleineren voet te krijgen. Onder de modieuse vrouwen te Londen is ernstig overwogen, of men daar deze dwaasheid zou navolgen, maar men schijnt haar er alge meen te veroordeelen. Een pedicure uit Sloanestreet heeft aan een man van de Evening Standard verklaard dat het nergens toe diende om zulk een amputatie te< laten verrichten. Het verscM in maat van een schoen is immers hoofdzakelijk van de groote teen afhankelijk. Een chirurg uit Harleystreet wond zich op over deze nieuwe malligheid van vrouwen. Als men een teen verliest, zeide hij, beteekent dit dat men iets van de mooie veerkracht van den voet verlost. Helt is bijlna even erg1 als een verminking van de wreef door het wegnemen van een ^gewrichtsband of pees. Ik kan mij niets krankzinniger voorstellen en als een van mijn patiënten mijl vroeg om haa rkeine toep af te zetten, alleen om er keuriger uit te zien in de ontvangkamer of salon, zou ik dit wei geren. Het geheele samenstel van den mensche- lijken voet kan verwoest worden door zulk een moedwillige verstoring van waar de natuur ons mee uitgerust heeft JULtANADORP- Aan mej. A. Speur AJd. word door do fabrikanten van de Eldelweisis-zeepproducten, voor hare inzen ding bonnen, een Naaimachine toegekend, welke in de etalage van den winkelier P. Constant i® geëta leerd, als zijinde de verkooiper van die artikelen. JTJLTANAiBORP, Het bouwen van een nieuwe graanschuur op de plaats van de firma Guldemond aan deni Rijksweg, is opgedragen aan den -laagsten inschrijver, den heer G. Hoorns-man. timmerman, alhier. JUIAANADORPw Tot controleur van de RlundveofokvereenJglnsr „Koegras" is na gedane oproeping benoemd de heer J. Moeijea te Benmingbroeki. VOOR OF TEGEN— NAT OF DROOG. Nu de Amerikaansche verkiezingen voor de deur staan en de leuzen „voor en tegen" het drank verbod zullen worden aangeheven, is niet van belang ontbloot eens den stand van het pro hibitie vraagstuk in de V. S. na te gaan en wel aan de hand van een werk over Amerika, dat door Andró Siegfrled is geschreven. We lezen in dit werk o.rn: „Het is moeilijk, bijzonder wegens het pole misch karakter van alles, wat met het drank verbod samenhangt, zich ten slotte een juist beeld te vormen van de sociale gevolgen van de prohibitie. Intusschen zijn wel verschillende feiten, vast te stellen. Het is voor alles zeer dui delijk, dat een gowoldig groot aantal lieden, „bedwelmde dranken" gebruikon. Men zou zich do vraag kunnen stellen, of niet meer perso nen dan vroeger alcohol gebruiken. In de clubs, de- „country clubs", waar de vrauwen bijzonder talrijk zijn, in de universiteiten en zelfs in de gymnasia, is het drinken niet alleen tot een gewoonte geworden, mloar tot een idéé fixe. Bij hoeveel bals, uitstapjes, bridgepartijen, wordt degene, die niet zijn flesch alcohol bij zich. heeft, voor een „droogpruimer" gehouden, die de kans loopt door vrouwen cn meisjes te worden uitgelachen. Daar de alcohol buitenge woon duur is geworden in zijn prijs is ook begrepen de winst der smokkelaars, de steek penningen der politie en de schadeloosstelling voor alle andere niet erg zuiver op de graat zijnde tussohenhandelaars storten de minder goed gesitueerden zich op vervalschte, bijna al tijd de gezondheid schadelijke, vaak doodelij- ke producten, en de arme zegt met bitterheid, dat geld in staat is, dengene, die wil bedriegen, alles mogelijk te maken. Het schouwspel van een zoo schaamteloos ontduiken van de wet in de atmosfeer van het gemeenste spel der intri ges, kan slechts een bron va ja demoralisatie zijin. Men komlt zoo ver, dat men zich niet meer verwondert over de ernstigste moreele gevol gen, welke door de statistieken worden geopen baard. Ulit de speciale enquête, die in bet jaar 1925 door de „Federal Council" der Fe-deration of churohes of Christ" ingesteld, blijkt, dat de jonge lieden meer -drinken dan vroeger en dat de achting voor de wet, in het algemeen is ver minderd. Uit een door de „World Leagues against alcoholisme" uitgegeven statistiek, blijkt, dat de arrestaties wegens dronkenschap die voor Chicago zijn inderdaad schrikwekkend. De voering van de phohibitie, zoo concludeert de schrijver, schijnt met een hoogopgaande golf van immoraliteit te zijn saamlgevallen". ZAANDAM Wegens vertrek van den heer Joh. Appel naar Win kel, ia aan hem eervol ontslag verleend als brandmees ter te Aarts woud, ingaande 1 Mei jdi EN WAT HIERNA. Na de rage van schoenen van slangevel en hagedissehuid, komen nu te Lon den ook vrouwoschoentjes van „visschenhuld" in trek. Zij worden gemaakt van de huiden van dolfijnen, en van walrussen, en zeeluipaar den, die geen visschen zijn. Een schoenfabrikant verklaart, dat hij een „meermin"-schoentje in den handel zal bren gen dat furore zal maken. De „meermin" ia een lange visch van ongeveer 2 M. met een heel fijne, licht iriseerende huid. MET HET TAFELZILVER OP DEN LOOP. Do Sultan van Marokko ia dezer dagen hot slachtoffer geworden van oen zonderlinge erva ring. Toen men aan zijn hof voorbereidingen trof voor een feestmaal in het paleis, kwam men tot de ontdekking, dat het tafelzilver ver dienen was. Bij een onderzoek, dat werd ingesteld werd! een gedeelte van het kostbare servies terug gevonden in het huis van een van des Sultans vroegere booge ambtenaren. Er waren geschen ken bij, die LodewJJk XIV aan Moylej Iamael -had gezonden, gouden presenteerbladen, kost bare steonon, Arabische juweel3n en schitte rende tapijton, sommige geschonken door Na/- ipoleon aan vroegere Sultans. De zoon van den oud-ambtenaar, die bij het onderzoek tegenwoordig was, protesteerde on zeide, dat zijn vader en Sultan Mouly Youssef tezamen den Koran hadden bestudeerd en boe zemvrienden waren. De verdachte zelf was verdwenen, maar werd gevonden in een sanatorium] te Rabat Hij be weerde, dat de artikelen, waarvan men zegt dat ze zijn gestolen, hem door den vorigen Sultan zijn cadeau gedaan. De verdachte zelf was verdwenen, mhar werd gevonden in een sanatorium te Rabat Hij be weerde, dat de artikelen, waarvan men zegt dat ze zijn gestolen, hem door den vorigen Sul tan zijn cadeau gedaan. Men denkt hem te verbannen en waneer bij niet van plan is te gaan wonen op de hem aan gewezen plaats, dan zal men hem wegens dief stal voor den rechter brengen. o ARME X. Y, De beroemde tooneelspeler Lemaitró was -oens op het kerkhof Père Lachaise te Pa rijs, waar hij op den grafsteen van een ex- collego las: „Hier rust X. IJ., een, groot kunstenaar, een edel mensch." Arme X. IJ.", zol Lem&itre, „dat bij' met twee vreemde mlenschen in één gral moet lig- genl"

Schager Courant | 1928 | | pagina 1