ichager Courant WIE I Tutti Frutti. Tweede Blad. GRATIS. De Twuijverweg-quaestie in het laatste stadium. Hallo, Bandoeng! Donderdag 21 Juni 1928. 71ste Jaargang. No. 8274. ZICH MET INGANG VAN 1 JULI 1928 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT, 1 ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ- NENDE NUMMERS VAN JUNI (Ingezonden.) In het nummer van 1» Maart 188? kwam in de ieuwe Langen dijker Courant het raadsvurslag vour in de gemeente St. Pancras, waarboven stond: „De wuijverweg-quaestie in het laatste stadium'. Dit ia ua nu 15 maanden geleden en wij -/uilen het der edactie van dit blad niet kwalijk nemen, als zij zich haar meening vergiste. In deze quaestia is zoo •eomd en zoo raar omgosprongen; bij do hosprekln- en zijn zulke vreemde theorietin verkondigd, dat het m gewoon schopsol begon to duizelen, weshalve wo 1 niemand een verwijt van zouden mogen maken, s hij do plank missloeg. Niemand immers had kun- sn vermoeden, dat, om met onzen dichter Staring spreken, er na dit „laatste" nog een „laatster" sta- um zou aanbreken, omdat men moeilijk kon aan- emen, dat sommige raadsleden, waarvan men in it algemeen zegt, dat hun wogen ondoorgrondelijk in, anderhalf jaar geleden het als een belachelijk- lid zouden beschouwen, als ook maar één cent werd .jgedragen aan de verbetering of het onderhoud van den Twuijverweg, er nu vóór zouden pleiten. Do me- Bdeelingen toch, welke in de bladen verschenen ver de gehouden conferentie van de Dagelijksche esturen der 6 bekende gemeenten met den Minister m Waterstaat, bevatten hot bericht, dat de 13. en s dor betrokken Langendijker gemeenten het voor- el, 3/4 van het onderhoud voor hun rekening te emen, hij hun raden zouden verdedigen. Wlo do ebatten in do diverse gemeenteraadsvergaderingen eeft gevolgd, zou dan toch wol geneigd worden de t ltspraak, hierboven aangehaald omtrent do ondoor grondelijkheid van 's hoeren raadsleden wegen, tot e zijne te maken. De bekende vergadering in Concordia te Noord- jharwoude, eind 1026 over dit onderwerp gehouden, prak met 17 tegen 10 stemmen uit, en dit nog wel in en motie waar geen woord Fransch bij was, dat Alk maar de gemeente was, die den Twuijverweg in een joodanigen toestand had te brengen, als het tegen woordige verkeer eischt en dat het eigenlijk een vorm an philantropie zou zijn, als de Langendijker ge leenten daaraan zouden meebetalen. Wo meenen elfs te weten, dat er ondeir de voorstemmers waren, le wel wilden bijdragen aan een verbetering an den weg, doch dat aan mee-betalen voor het onderhoud geen sprake kon zijn. 1 We zijn nu anderhalf jaar verder en staan nu aan Jen vooravond van een viertal vergaderingen der jangendijker gemeenteraden, waarin 4 B. en W.'s, die r toen ieder voor zich en allen in zijn geheel vier- ant tegen waren in de kosten van onderhoud bij te I ragen, dit nu voor 3/4 deel zullen doen. Zooals de raak er du» mi towp staat, T» het too gered al» r»k«ï dat er overal meerderheid zal zijn. zoodat v/e nu Wel kunnen voetstellen, dat de Twuijverweg- quaeetie in haar laatste stadium is. Ook als ernstige menschen kunnen we ongetwijfeld eens hartelijk lachen om den ommezwaai der vroede vaderen, maar juist op grond van dienselfden ernst mogen we toch ook vragen: vanwaar dat verander de inzicht? Met geen enkel woord li er in de «^publi ceerde berichten gerept van du reden der veranderde meeningon, geen enkele aanwijzing is er to vintien voor de kentering in don gedachten, tevergeefs zien we uit naar eon plausibele verklaring van de aanga- nomen houding. Bot la vooral naar dit, waar hot pu bliek nieuwsgierig naar le. Het parlementarisme staat al niet in oen bijzonder fraaien reuk en we kun nen er ons Inderdaad -heel goed indenken, dat hot pu bliek door de gestie van autoriteiten in dozo zaak geen milder oordeel over dit Instituut verkrijgt, Do rechtsgrond, waaraan hot volgons do tegonstandors van meebetalen ontbrak, was In dozo quaostlo niet te vindon en waar het gaat om oon standpunt, dat zijn handelen bopault. naar het al of niet aanwezig zijn van oon dorgolljken rechtsgrond, heuecli, daarvoor hooft men over 't algemeen nog wel respect. Nu schijnt dio rechtsovertuiging plotseling gevonden te zijn, doch hot publiek heeft ze nog niot gezien en zoekt ook nog steeds naar oon aanwijzing, die tot ver- andorde omstandigheden hebben geleid. We zijn be grijpelijker wijze zeer benieuwd naar oon verdedi ging in de verschillende gemeenteraden van de zijde der Dagelijksche Besturen, ofschoon we met den bes ten wil ter wereld ons niet kunnen indenken in een warmte, die een dergelijke verdediging met zich brengt. Zijn renegaten dan niet de vurigste aanhan- f:ors van eon vroeger bestreden, maar nu omhelsde eer? Toen we on» zetten om het bovenstaand» te schrij ven, kregen we Juist het artikeltje in de Schager Courant onder de oogen over de reglementaire vast legging der verplichte bijdrage van f 5000 door den Polder Geuatineramibftuia aan de verbetering van d« Mosaelenibrug. Er w&e door voorstander» reed* met eenigö voldoening op gewezen, dat God. Staten een stemmig van oordeel waren, dat genoemde Polder dio f5000 moet. voteeren, on tusschen de regels kan je dan zoo voelen, dat, als God. Staten het nu toch ook niet moor dan rechtvaardig on billijk vindon, dat. do voorstanders van don. dwang toch wel gelijk zouden! hebben. Wo vindon het altijd gevaarlijk een argument Voor of togen iet» te ontleenen aan een oordooi van oon colloge, duit, ja onfeilbaar moest w <- zon, doch dat ook maar uit monsclion, feilbare men schen bestaat, on dus evengoed mis kan taston. Kr komlt o.i. bij dergelijke collages bij de beoordeeling eener quaeetie om do daarover te verrichten uit spraak zoo vaak de voor hen zeer moeilijke omstan digheid, dat, bij een tegenovergestelde beslissing, do misère blijft, die adihaerent is aan wat hier om een uitspraak vraagt en dat liet verklaarbaar is, dat do beslissing valt in de richting van de opheffing van die misère, doch dat het recht, het feitolij'ke recht, gecodificeerd in wetten, die momenteel gefldemtü zijn, het loodje legt. Het gewenschte recht wordt hier dan als maatstaf van beoordeeling genomen, wat dus tot gevolg heeft, dat hijs dio zich op het gel dend recht beroept, in het ongelijk wordt gesteld. Hiet lijkt ons zoo toe, dat in de commissie, dio over dozo voordracht van Gedeputeerde Staten, bedoeld in genJoemd artikeltje in de Schager Courant, hare be schouwing hoeft gegeven, bovenstaande overwegin gen het voor en tegen hebben beïnvloed en het doet ons genoegen, dat do grooto meerderheid heeft go- oordeold, dat een reglement permanente regelingen I hoeft to maken en niet het karakter van oom gele- gonheidswet mag dragon. Hoe onaangenaam de toe stand in zake Mosselenbrug ook is, do reglementen zijn nu eenmaal niet zoo vastgesteld, dat het Geeat- rnorambacht rechtens heeft te betalen en als Pro- j vinciale Staten met Gedeputeerden in meerderheid óón lijn in deze zaak zouden trekken, zou het rechts gevoel ten zeerste zijn geschokt. En in nog ergere mato lijkt ons dit het geval, nu de Langendijker gemeentebesturen in de qu^estie van den Twuijver weg straks voor een feit zullen worden gesteld, waar geen ontkomen meer aan is. Gewenscht recht zal dan in de plaats treden van geldend recht en met ver bazing zullen zij, die in dit recht hun leidraad van handelen! zien, zich afvragen, waarheen men in Ne derland gaat, als vertegenwoordigende lichamen, die een voorbeeld moesten geven in het hoog houden der wet, dien weg van het hellende vlak, opgaan. Toe te geven aan den wensch, om ook maar één stap dtsn ttant u!t t« gaan, HJ*t on» !r«t meest be langrijk® en afkeurenswaardige in deze heele affaire. On het oofwnblik leeft zoo dt gedacht» bU het pu bliek, dat deze betreurenswaardige richting wordt ingeslagen, omdat zich een autoriteit met de zaak heeft gemoeid, die er een eind aan wilde maken, om zoodoende uit de moeilijkheden te geraken, die er in werkelijkheid waren. Doch wij zijn en blijven van oordeel, dat deze moeilijkheden waren op te lossen naar een anderen! kant, naar een zijde, die bevredi ging zou schenken aan du voorstanders van een be- slifwnng op nu si» van het geiden-da recht en dio niet eon douceurtje zou schonken aan diegenen, dio in botoren dooa zijn dan do schenker» zelf, Al» hier do ijzeren wil had voorgezeten!, oen ooilege to dwingen t.i» doen datgene, waartoe het rechten» verplicht was, en dat goonszlnê bovon zijn krachten ging, dan war» geen precedent geschapen, dat in eersten aanlog al» hot bezwaar gold, voor mannen, die nu zoo strak» geroepen zijn, dit to verdedigen. Volgende weck 9 de letter met her haling dervoor- afgaande 8 lettere. KONZEEPPABRIETOEDUIF yh-CHR-PLEINE5*DEN DOLDER EEN1 WONDER GEBEUREN. Onlang» hebben wit roods kunnen lozen, hoe wij hier in Holland draadlooze verbinding hadden met Indlö, een kruiagosprek tusschen Dón Haag on Bandoeng. Eon opgetogen relaas over dozo wondere gebeurtenis van oen paar gelukkige ouder», die wel willend in de gelegenheid waren gesteld om een ge- •sprek te voeren imet hun kinderen in Batavia. Maar nul hadden we zelve het voorrecht persoon lijk bij een Indisch- HoUan&sch kruisgeaprek1 tegen woordig te mogen zijn, schrijift de ..Mab." Hallo Bandoen»! Hallo Bandoen». Bandoen», hier ia !>en Haag! De ambtenaar was aldoor maar aan 't peuren, maai- kreeg no» niet beet. En wiji met het kopapparaat om ons hoofd hoor den als in een schelp een roezig geluid' als het ruischen van de zee. HalloiBandoeng.l en eindelijk kwart over vier daar hoorden wij door den chaos van ruischende en snerpende geluiden een verre stem komen, die riep: „Hallo den Haagl" „Ja, hier den Haagl" I MEN ZIJN VROUW VERKOOPEN? Een Bulgaarsche boer. Dobri 'Windroff1 uit het dorpje Goren Tschiflik, had een buitenge woon schoone, jonge vrouw, voor wier lieftal ligheid een rijke boer uit hetzelfde dorp, Geor- gi Mirtschoff, zich sterk begon te interessee ren. Behalve de liefde voor de. vrouw van zijn buurman, bezat Georgi ook een wissel op de zen, groot 4000 Lewa.Toen de laatste verviel had Dobri zelfs geen halve cent in zijn zak. Georgi nu verklaarde zich bereid hem 6000 Le wa te betalen en den wissel te vernietigen, wanneer deze hem zijn vrouw voor 10000 Le wa wilde afstaan, en bovendien nog 3000 Mark. Na eenig overweer praten werd de koop ge sloten. Een koopcontract werd opgemaakt, waarmee Georgi zijn „waar" opeischte. Slechts korten tijd heeft Georgi van zijn „koopje" kunnen genieten. De politie kreeg namelijk de reuk van het zaakje en nu duur de het niet lang, of de beide contractanten za ten in de gevangenis, waar ze rustig over de vraag konden nadenken of het wel geoorloofd is, dat men zijn vrouw verkoopt. Maar Dobri Winaroff zal misschien zeggen: „Eens gege ven blijft gegeven. En hem zal er waarschijn lijk minder aan gelegen zijn van de last der schulden ontslagen te worden, dan de andere, om zoo te zeggen, van zijn zoeten last. UERIKAo EEN ELDORADO VOOR DE BEDE- RS. Mern heeft den New Yorker vaak als hardvochtig beschouwd, omdat hij geheel in zijn zaken: opgaat, en hierin geen consideratie gebruikt. Men doet evenwel verkeerd, aan te nemen, dat deze karaktereigenschappen ook domjineeren in het particuliere leven. Hier is de man van New York weekhartig, goed ge- loovig en vrijgevig, als nauwelijks een ander. Bewijs: nergens bloeit het vak van bedelaar zoo weelderig dan hier, zelfs niet in Madrid of Napels. Ondanks ontelbare weldadigheids-inrichtin gen, doet de politie niets om het bedelen te voorkomen, daar het tegengaan van de bede larij wordt beschouwd als het inbreuk maken op do persoonlijke vrijheid van denl Ameri kaan. Zoo breidt ziclx het gilde der bedelaars hoe langer hoe mieer uit en menigeen, die door den nood gedwongen, ging bedelen, zoekt geen ander werk, omdat het baantje van bedelaar meer opbrengt dan een ander. Underwood, de leider van het Leger des Heils, heeft daar aardige dingen van verteld. Hij zelf heeft eens een uur gebedeld. Hij ging, op een namiddag, op den hoek van een druk bezochte straat staan en) hield een vieze muts in de hand, terwijl hij, onafgebroken, mom pelde: „Geef mij1 iets voor een kop kot'ife". Na een uur had hiji reeds m(eer dan drie en een halve dollar (ongeveer 9 gulden) ontvangen, een bedrag, waarmede men ook in New York goed kan rondkomen. Intusschen verzekerde de heer Underwood, dat hij zeker geen al te goede plaats had gehad en dat hij', „technisch" blijkbaar nog niet de kunst heeft verstaan, medelijden op te wekken, want een goed bede laar brengt het per dag toch tot minstens 30 dollars. Het bedelen, dat het meeste opbrengt, ge schiedt niet op de straat, maar in de onder grondspoorwagens. Wanneer deze wagens niet al te vol zijn dus in de vroege namiddaguren - verschijnen echte en onechte kreupelen in de wagons en beginnen hun oogst binnen te haleii Als bijzonder vrijgevig worden hier de jonge verliefde paartjes beschouwd. De jonge man wil voor zijn vriendin toonen, hoe edelmoedig hij is en geeft gewoonlijk meer dan hij eigen lijk kan missen. Underwood had gelegenheid in zulk een ondergrondschen spoorwagen een aardig karakteristieke scène bij te wonen. Een gebrekkige oude man met het „verplichte" grijze haar kwami in den. wagen! en wankelde bedelend door den doorgang. Daar sprong een flinke jonge man van de bank en wierp een halve dollar in de pet van den bedelaar en riep: „Hlier oude man, zorg maar, dat je een goedbn dag maakt." Daar niets aanstekelijker werkt dan weldoen, had de grijsaard een goe den oogst minstens 10 dollars verdiende hij op den) korten afstand. Zulke trucs zijn er bij duizenden. Kunstlede maten, die op gezonde ledematen worden ge snoerd, beschilderde vreeselijk uitziende won den, ontzettend steunen, dat als het laatste ge luid van een van honger-stervende klinkt. Al deze trucs worden door de New Yorker bede laars aangewend. De Amerikaan heeft geen tijd te onderzoeken of dé ellenide van den be delaar werkelijk echt is. Hij geeft en weet te gelijk, dat het beter is, vijf maal te veel dan één maal 'te weinig te geven. ENTREE-PRIJS NAAR GEWICHT EN OUDER- DOM. Het studentencorps van de hoogeschool te Los Angeles besloot een academisch feest te geven, doch men was het er nog niet goed over eens, hoe hoog het entróe voor dames zou worden gesteld. Tenslotte kwamten ze op een hoogst interessant idee. In de dagbladen werd bekend gemaakt, dat elke dame, die tot het bal wenschte toegelaten te worden, zooveel centen moest betalen als haar lichaamsge wicht ponden vertegenwoordigde. Verschil lende weegtoestellen werden naast de cassa opgesteld, om van elke dame, die aan bet feest wilde deelnemen, het gewicht te bepa len. Tegelijk werd dan gezegd, hoeveel de „ge- „ff*, hier Bandoen»!" Toen hadden de stemmen over land e» «ee, en over werelddeelen ver. elkaar gevonden. „Hallo Bandoen»!" vroeg den Kaa», kunt u ant woorden?" En dan antwoordt een rustige etem uit het verre Indië, er. wil hooren haar hier duidelijk en klaar in den Haag: ..Ja. willen wil even de Hiaten vergelijken.; iSn dan worden ovor en weer. dat 1» in Indië en in dan Htia». de ramen voorgelezen va» hen. die straks in ïndlë en don Haag voor do microfoon Willen komen. Wij hooren on» goed bekende Indische namen al» vnn Tr. fiulvnuit&or «ft Monud de Froidevillo. il)o namen worden flfonunvmord naar volgorde, dat zij voor do microfoon nul Ion worden «aroom»!. Drie porsonon uit Bandoen» zuilen «preken, do andere «wmllgdsn ttijn uit Weltovrodon. „Bandoong". wordt bit on» in do studio no» ervort opgemerkt, „u iw nog hooi zwak. kom oen» wat dichter bij do microfoon.... ja, nu is 't vool boter." Onderwijl1 zitten hoven In de wachtkamer do ge lukkigen, dio zijn uitverkoren oon gesprek to voe ren met verwanten in Indlö, geagiteerd allemaal om het wondere gebeuren, dat straks zal plaat» hebben), het naar zich toehalen van oen liove beken-de stom uit hot vorro Inaulindo, Nu zal 't eon» geen dood» brief zijn van reed» eon maand geleden, in welk tljdbedrljf alweer zoo veel kon gebeurd zijn, maar de eigen levende stom zullen zij 'hooren, niet gramoühonisch eenzijdig, maar stem tegen «tem zullen zij' tegen elkaar kun nen uitwisselen En dan zitten daar niet bewogen rood gekleurde gezichten oen vader en moeder, wier eonige zoon naar Indlö is getrokken, oen oude hoogbejaarde da me met dochter» dio oen zoon on broeder al jaren in de tropen hebben, eon jonge vrouw, dio hoopt dadelijk! du stem te hooren van een geliefde zuster in Indi# werkzaam, een paar Jonge Indonesisch» studenten, dio strak» hun ouder* «uilen treffen eusn d» imkrofoon En «e noemen elkaar d® nummer» van de volg orde, waarin zij straks «uilen worden voorgeroepen. Al» 't nu maar duidelijk la, en er niet te veel storing le. En zij, dit het langst moeten wachten, trooMen zich. dut 't op 't laatst vaak het beate verstaanbaar is, want 'hoe later op den dag hoe ongestoorder de Bfeer. In de studio is onderwijl hot contact nu zoo, dat er begonnen kan worden. De eerst, geroepene komt binnen, een dame dio spreken zal met haar broer in Bandoeng. Stralend van vreugde, lachend om dn verrassing igaat zit voor do microfoon zitten, hot luisterapiparaat om haar hoofd. Ja, dat 1» do «torn van haar lieven broer dio tot haar spreekt, zijn vrouw en de kinderen zijn bil hom. en begroetten tante om de beurt. Er Is golo-ch on vrooHJkheid om het nieuwe, hot. verrassende, praten huiselijk, praten met je menschen in Indlö, die io in geen jaren meer gehoord en gezien hebt. „Is Dolly er niet?" informeert t&nte. „Neen," klinkt 't haar tegen, die ligt al in bed." „Tn bed, ia zo dan ziek?" „Welnoen", antwoordt, ünèn uit Indlö, imaar 't 1» 'hier al 'huif twaalf". „Hoe laat is 't nu UT' „Half vi.tr, zegt tanto. „Liovo humol dan moet je nog oten". En allen aan weerszijden van zeeën er» landen la chen om bot grappige geval. Soms klinkt hot geluid weer zeer zwak, de dame kan niet goed verstaan, maar do ambtenaar, dio meeluistert, komjt haar to hulp. „Kan Bandoeng soms wat sterker doorgeven? vraagt hij aan Indië, en dan wordt de stem aan de overzijde opeens weer duidelijker. De dame vertelt, dat Jammer genoeg haar man er niet bij tegenwoordig kan zijn, omdat hij in 't buiten land vertoeft, maar hier ls nog een go^de bekende van jedul; en een bekend staatsman, die nu de studio be treedt, groet lachend zijn beste Indische vrienden door de microfoon. Hij is pas van een Indische rel» terug, en opgetogen haait hij zijn herinneringen op aan het schoone, dat hfj in Indië heeft gezien. Dan komt do volgende aan de microfoon, de jonge vrouw, die een zuster ln Indië heeft, 't Wordt een opge wekte conversatie. „Hoe heerlijk, zeg, dat ik je hoor, je bent heelemaal niet veranderd, althans je stem niet. En je komt zoo goed door. wogene" had te betaïon. Het ging schitterend, niemiand werd „te licht bevonden". En niet alleen! daar, over hot algemeen sloeg -het idéé goed, in. De studenten in Washington wilden hun collega's in Los Angeles echter nog over treffen. Daar werd namelijk besloten, toen een feest ter herdenking van den oprichtingsdatum der liooge school werd gegeven, om elke dame te verplichten, aan de cassa haar geboortebe wijs te toonen. Zooveel lente's als zij telde zoo veel maal 2 cent werd de toegangsprijs. Het ■schijnt, dat bijna alle vrouwelijke studenten op het bal vertegenwoordigd waren. Zooiets laat zich natuurlijk gemakkelijk uitvoeren, wanneer het meisjes-studenten betreft, waar van het meerendeel nog geen twintig lente's over hun hoofd hebben zien gaan, maar hoe zal dat wezen bii andere feestelijkheden, waar do bezoeksters de drie kruisjes en zelfs nog meer achter den rug hebben? Dan zou het toch wel een3 een bijzonder slechte cassette kunnen! geven! RENDIEREN. De heer Morand, burgemeester van het Fransche dorp Megève en Savoye, heeft het vorige iaar vier prachtige rendieren geschonken aan zijn gemeente. Maar, toen deze dieren een tijdje in gevan genschap hadden doorgebracht, vertelt de Fi garo, kwam men tot de ontdekking, dat zij, op gesloten, hun hoeven niet voldoende konden gebruiken! en daardoor op abnormale wijze gingen loopen. Een van de mammiferen, die het blijkbaar niet noodig vond, af te wachten, welke oplos sing zijn bewakers voor zijn probleem zouden vinden, ging er op eigen houtje vandoor en zocht zijn voedsel in de bosschen in de buurt van Mégève. Men zag hem een poosje later in blakenden welstand terug; naar het scheen, had hij inderdaad in het naburige bosch zich tegoed gedaan aan het witte mos, dat er in overvloed te vinden! is. Men heeft toen niet lang (meer geaarzeld. Ook de andere rendieren werden in vrijheid gesteld en zwerven riu door de bosschen van Savoye, alsof het zoo hoort. Alleen heeft men ze een bel om den nek ge bonden om te voorkomen, dat een van de vele jagers, die zich in dit gebergte vermaken, zich zou te buiten gaan aan een jacht op groot wild cn aldus den omtrek van het badplaatsje Mógève zou berooven van zijn nieuwe attrac tie. VLIEGEN ZONDER VLEUGELS. Het is een nieuwe vinding van een Franschman, een vliegtuig, zwaarder dan do lucht, zonder vleu gels enzonder schroef, niets dan een sigaar- vormig schuitje met twee trommels ter zijde, Het hoeft iets van een ouderwetscho rader boot op wielen en de twee trommels bevatten turbines. Een heel lichte motor drijft de tur bines aan, die dó gyroptère, zoo heet het toe stel, lucht helpen fciezenL Het gevaar voor ver ongelukken is gering, want als de motor stopt en het toestel valt, blijft het bestuurbaar door de lucht, die dan door de turbines zuigt, Proe ven met een klein modelletje hebben ge toond, dat het beginsel in ieder geval op klei ne schaal toepasselijk is. Wie weet, hoe spoe dig wij de gyroptère naar Parijs zullen „ne men"? WANDELSCHUWEN. In Nederland werd wandelschuwheid in het verleden (en het go- beurt wellicht nog heden) ten zeerste bevor derd door de fiets. Een boodschap op een paar honderd meter van de woning werd uitge voerd met behulp van den vluggen' tweewie- Ier. De automobiel heeft zich nu zijn aandeel opgeëischt. in het werk dat der menschheid het gebruik der beenen moet benemen. In Londen, aldus schrijft de correspondent van het „H. D.", ziét men. er deze mooie avonden treffende bewijzen van. Niet alleen is wan delen er zoo goed als geheel door auto-en ver vangen. anaar de menschen komen zelfs niet uit hun wagens om zich wat te vertreden. Men kan het zien op al die plaatsen in en rond Londen, waar men gewoon is den1 wagen aan den kant van den weg te zetten. Een aantrek kelijke avondparade is de Spaniard's Lane in •het noorden van de stad die midden) over de hoogste gedeelten van de Heide van Hamp- stead loopt. Vroeger stonden er eenige auto's aan den kant, maar de passagiers waren op het wandelpad gegaan om zich te mengen in de gezellige drukte van de andere wande laars daar. Nu staan er veel meer auto's langs den weg. Maar ze zijn volledig bezet. Wie deze moderne gewoonte van den automo bilist niet kent zou denken dat het doel van het stopzetten, van den auto ia de inzittenden gelegenheid te geven wat rond te wandelen op het schoone plekje waar zij per auto zijn aan gekomen. Maar dit blijkt niet zoo te zijn. Waar men ook gaat, in Hyde Park bij de Serpentine, in Richmond Park, en zelfs langs de ware landwegen, nergens schijnen de menschen hun wagens te verlatenL Terwijl de wagen stil staat, een half uur, een uur, blijven de pas sagiers rustig binnen, lezend een krant of aanschouwend de voorbijgangers. Zelfs wan neer zij zijn gekomen om te picniccen doen zij dit vaak liever in den stoffigen wagen dan op het frissche gras. Het verrassendste voor beeld van deze moderne neiging ontdekt mei» aan den zeekant, waar do menschen in hun auto's hot water zoo dicht mogelijk naderen. De kinderen zetten zich dan aan de gebruike lijke strandtaak, het bouwen van zandforten. En de ouders blijven in hun wagens lezen of slapen totdat het tijd is naar huis terug te keeren.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5