RADIO-RUBRIEK. Siberië, het beloofde land. Een oud onderpand. GRABBELTON. VOOR DEN TOESTELBOUWER. Over nog eenige schema-teekens en nog iets. WETENSWAARDIGHEDEN. uur lang. Dan slenterde Jlmmle wat heen en weer door het hooge, verwaarloosde gras en onkruid. En de sheriff, die hem voortdurend in het oog hield, met de hand op sijn revolvertaich, sag natuurlijk niet, dat er uit de broekspijpen van fijn gevangene een heel dun straaltje zand en stof liep, dat afkomstig was uit een heel klein gaatje uit de broek^kken van Jim. Zoo bracht hij eiken dag vele handenvol grond uit de cel naar buiten. En de bewaker merkte niets. o Weken gingen voorbij. Met het taaie geduld van den man, die alles waagt, om zijn vrijheid, misschien wel zijn leven te redden, wroette Jimmie Bellow voort. 'Hij had geen flauw idee meer van den tijd. Hij wist, dat hij al weken hier zat en dat dus elk oogen- blik de mannetjes uit het Oosten konden komen, om hem te halen. Vóór dien datum moest hij dus klaar zijn. Hij begreep ook, dat het in December moest zijn. Maar welken dag of datum, daarvan had hij geen begrip meer. 's Morgens als de sheriff de cel opende, om inspectie te houden, stond hij stram in de hou ding naast zijn krib. Geen spier van zijn gelaat ver trok. Maar inwendig sidderde hij. Want in den hoek daar, onder zijn opgerolde dekens, was het gat van zijn tunnel.... o Eiken nacht, omstreeks twaalf uur, als alles in het dorp stil was en de bewaker voor het laatst door het ruitje van zijn celdeur had gegluurd, kroop Jim Bellow in het zoo moeizaam uitgegraven tunnelgat Zoo kwam de nacht, dat hij voor het laatst in het gat zou kruipen. Hij wist, dat nog slechts eenige voe ten grond hem van de vrijheid scheidden. Brandend van ongeduld wachtte hij het middernachtelijk uur af. Dan kroop hij voor het laatst in het aarde-don- kere gat, om met wild gravende vingers de laatste aarde weg te werken. Kijk, daar kwamen een paar groote stukken aarde omlaag gerold; daar, daar..., stak hij zijn hand boven den grond uit.... in de vrij heid.... door het gat zag hij, hoog boven zich, een ster fonkelen Nog een paar grepen... en dan heesch Jimmie Bellow zich omhoog uit zijn tunnel, de vrij heid tegemoet.. Halverwege bleef hij een oogenblik op zijn handen rusten. Het was een maanlooze nacht Maar op het erf klonk geruchtEen deur werd geopend, stemmen weerklonken... Even later een vuurstraal-, een schot, nog één en nog één- Snel bukte Jimmie Bellow zich. Met den dood in het hart liet hij zich omlaag zakken. Ontdekt- hij was dus toch ontdekt.... die verwenschte sheriff, met zijn onschuldige gezicht, had hem blijkbaar al dien tijd in het oog gehad... Nu was alles vergeefs. Hij was betrapt. En er zat niets anders meer op, dan af te wachten, tot de mannetjes uit het Oosten hem zou den komen halen. Als een blok liet hij zich op zijn krib vallen. En griende van spijt- o Den volgenden morgen kwam de sheriff, met twee detectives uit de stad, in zijn cel. Ze waren geko men, om hem te halen. De sheriff was blij, van het verantwoordelijke baantje verlost te zijn en was nog al spraakzaam. „Heb je gehoord?", vroeg hij aan zijn gevangene, „Hoe ze gisteravond geschoten hebben? Ja, de kinde ren wilden met alle geweld tot twaalf uur opblijven, om het Oudejaar weg te schieten. Nou, ik heb ze het pretje maar gegund. Met een paar losse patro nen natuurlijk... maarre— wat is er, wat mankeert je, kerel, je wordt opeens zoo wit als een doek? Wordt Je niet goed?" „O, niks, het is niks", zei Jimmie Bellow, zich her stellend. Maar hij moest er toch even bij gaan fitten, terwijl de boeien hem werden aangedaan. De ontroe ring was felfs voor hem, den door de wol geverfden bandiet, te veel. ACCOORD MEVROUW, (Ufo New-Yorig "7 Het is een echt schilderachtige staLJohit, s de toeristen bederven het stadsbeeld* DE GEWELDIGE RIJKDOM AAN NATUURSCHATTEN. Hat rijkste artsgehied van Rusland. Toen na den val van het Russische keizerrijk en na het einde van den burgeroorlog de nieuwe macht hebbers in het onbetwiste bezit van het Russische rijk kwamen, stonden zij voor de geweldige taak, de verschillende, voor ontelbare, deels half geciviliseerde volksstammen, bewoonde deelen der Sovjet-Unie in politiek opzicht tot een geheel te maken en door het benutten van hun rijke natuurschatten, economisch vooruit te brengen, waardoor het bestaan der Sovjets kon worden bewerkstelligd. Voor alles vormde en vormt Siberië een der gewichtigste politlek-economl- eche problemen der Sovjetregeering. Talrijk» weten' schappelijke commissie» werden gevormd om de «ui- BUK M PE TOCKOMW. WofkMp) Mevrouw: Ik ga naar de stad vanmiddagIr er iets mee te brengen? Nieuwe dienstbode: Jawel, mevrouw, het thee- tervies zal hoogstens tot overmorgen duren. tureele ontwikkeling van het Aziatisch Rusland te bevorderen. Dat dit reusachtige land nog zoo goed als niet is onderzocht, kan het beste blijken uit het feit, dat eenige maanden geleden, de bekende Rus sische aardrijkskundige Prof. Obrutschoff een geberg te heeft kunnen ontdekken, dat uitgestrekter is dan de Kaukasus. Een der kostbaarste provincies van Si berië, waarvoor de Sovjetregeering zeer groote belang stelling had, is het gebied van Altaï, dat zich over bijna 500.000 vierkant» K.M. uitstrekt, maar niet meer dan 700.000 inwoners telt. Het overwegende deel der bevolking bestaat uit boeren, afstammelingen van de kozakken, die in de 16e eeuw Siberië hebben ver overd, en uit half wilde nomadische volksstammen. Het oosten van het Altalgebied is bergachtig en met bosschen bedekt. Dit gebied is wellicht het rijkste erts- gebied van Rusland. Er zijn meer dan duizenden ertslagen. Ze bevatten zilver, koper, goud, lood en ijzer. Reeds Peter de Groote zond expeditie# naar Altaï om goud te winnen. De geologische commissie tot onderzoek der Siberische natuurschatten stelt aan het einde van haar rapport vast, dat de door haar verrichte onderzoekingen hebben bewezen, dat het land nog geweldige rijkdommen verbergt, welke op exploitatie wachten. Het Westelijk gedeelte van het Altaïgebergte wordt gevormd door een vlakte door vele hoogten onderbroken en waarin zich kleine ri vieren en meeren1 bevinden. Dit gebied bestaat uit rijke, vruchtbare aarde. Het is om zijn zacht klimaat zeer geschikt voor de veeteelt. De plantengroei is in het Westelijk gedeelte zeer verscheiden. Siberisch woud wisselt af met Alpenflora. In de wouden van Altaï vindt men het sabeldier, hermelijn en andere pelsdieren, vossen, beren, wolven enz. De naar de Si berische steppen gerichte vlakte is met hoog gras begroeid. De schoone, in .bonte kleuren stralende wei den worden door de bevolking van Altaï „Gods Tuin" genoemd. In verband met het zachte klimaat en de gezonde lucht der Altaïsche bergen wordt de landstreek vaak bezocht door de bewoners van Si berië, die daar in zelfgetimmerde hutten hun ver lof doorbrengen. De Sovjetregeering houdt zich bezig met 't denk beeld in Altaï sanatoria voor rust- en herstelbehoe- vende arbeiders en beambten in te richten. Met de ontwikkeling van het verkeer kan Altaï, naar de ver zekering der verkeerscomraissie voor Siberië, „het be loofde" land voor toeristen van alle landen worden. 'Eens zal de tijd aanbreken, dat de „globetrotter" in plaats naar Zwitserland of Tyrol te gaan, een vlieg machine zal nemen om het heerlijke Altaï met sijn wonderschoons natuur op te xoeken. EEN EILANDENGROEP ALS ONDERPAND VOOR DE BETALING VAN EEN KONINKLIJKEN BRUIDSCHAT. Het is de vraag, of de Orkney- en Shetlandeilanden waaraan prins George van Engeland dezer dagen een bezoek brengt, wettig tot het Britsche Rijk behooren. Oorspronkelijk waren ze niet Schotsch, maar Zweedsch, doch Schotland nam ze in 1468 als onder pand voor de betaling door den koning van Denemar ken van den bruidschat zijner dochter Margaretha aan Jacobus III. Het geld werd nooit betaald, zoodat Schotland de eilanden behield. Doch in 1668 werd vastgesteld, dat het recht van loskooping niet was vervallen niet alleen, doch dat het ook niet kon wor den afgenomen. Hoofdsom plus interest over een tijd van vier en een halve eeuw zouden echter wel eens meer kunnen bedragen, dan eenig land voor de eilan den zou willen betalen, doch enkele jaren geleden uitte een bekend Engelsch rechtsgeleerde toch nog de meening, dat de eilanden nog altijd een niet-afge- lost pand vormden. Waarom drang jij kousebanden om je brode? Omdat Ik van morgen m'n boordeknoopje heb ■ten glippen. (Sondagsnisu-Strix, Stockholm). Iemand, die de klok heelt hooien lulden. ...„Ja, ja, ik ken mijn paperassen en mijn Eigen heimers wel." 1-1 Jagerslatijn. De ontdekkingsreiziger vertelde aan het aandach tig luisterende gezelschap één van zijn spannende avonturen. „Ik greep den leeuw bij zijn keel, schudde hem door elkaar, rolde met hem over den grond en „...en viel uit bed!", zei een stem uit den hoek. [-1 Darwiniama. Een professor, die de ontwikkelingstheorie aan het verdedigen was, besloot zijn uiteenzetting met de woorden: Ik beu een mensch, maar wat zou 't mij fei telijk kunnen schelen, dat mijn grootvader een aap was". ,,'t Zal u wel niet kunnen schelen, maar ik zou uw grootmoeder wel eens over de zaak gehoord willen hebben", antwoordde een luisteraar. r -1 Dat hinderde allemaal niets, maar.... Het was druk op het water, want er werd een prachtig vuurwerk afgestoken en de roeibootjes lagen dicht op elkaar. Na eenigen tijd. zei de man uit het eene roeibootje, tot den eigenaar van het bootje, dat vlak naast het zijne lag: Neemt U mij niet kwalijk, meneer, maar mag ik U er even op attent maken, dat U bij vergissing van mijn taartjes en koekjes heeft zitten eten? Maar dat hindert niets, hoor! U heeft mijn hond met Uw biscuitjes gevoerd, in plaats van uw eigen hond. Dat hindert ook niets. U heeft daar straks de cigarette van mijn dochter aangestoken, in plaats van die van Hebben de onderdeelen hunne schematische tee- kens, hetzelfde geldt natuurlijk voor de Radio-lam pen. Het is een opvallend verschijnsel dat In den laat- sten tijd verschillende nieuwe modellen Radio-lam pen in den handel gebracht rijn. Vooral de Ameri- kaansche en Engelsche lampenfabrikanten zijn hier aan schuldig. Daardoor werd het noodzakelijk voor deze verschillende nieuwe modellen eveneens nieuwe, practische bruikbare schema-teekens te ontwerpen, ten einde in de schematische aanduiding eenheid te verkrijgen. Hiermede heeft ex in Radio-kringen ge zaghebbende Amerikaan zich onlangs bezig gehou den. Het resultaat kan men o.a. uit onderstaande teo- kenlngen zien: Zelf ls genoemde Amerikaan van meening, dat hij hierin uitstekend geslaagd mag heeten: de schema's zijn namelijk eenvoudig te teekenen en voor Inge wijden duidelijk, zonder dat hierbij een andere ver klaring gegeven behoeft te worden. Ondanks deze laatste verzekering van zijn kant, lijkt het ons toch verstandiger, er nog het een en ander bij te vertel len: Fig. 1 de normale triode Radio-lamp. Dit kan een gelijkstroom-, zoowel als een wisselstroomlamp zijn. In het laatste geval wordt de kathode recht- streaka verhit (gloeldraad kathode). Fig. 2 de wisselstroomlamp met een Indirect ver- hitte kathode. Fig. 3 als fig. 2. Hierbij ls de Se aansluitklem vermeden, doordat aan één der gloeidr&adklemmen eveneens de kathode is aangesloten. Fig. 4 als fig. 3. Een volgens den fabrikant van dit type lamp verbeterd model. Ds kathode sn de gloeldraad zijn voor ongeveer de belft gemeenacbap- pelijk, waardoor het gebrom minder zou zijn. Fig. 5 een radiolamp met afgeschermd rooster. Een eenvoudig schermpje omgeeft hierbij alleen het rooster. Het scherm is door een stlppellün aan geduid. Fig. 6 als fig. 5. Hierbij Is echter zoowel plaat als rooster afgeschermd. Deze lamptypen zijn natuurlijk te combineeren. Als voorbeeld ls in fig. 7 een wlsselstroomlsmp met in direct verhitte kathode geteekend, waarvan boven dien rooster en plaat zijn afgeschermd. Ten slotte merken wij hierbij op, dat de meeste van deze lamptypen in Holland weinig gangbaar zijn. Voor de lezing van Amerikaansche schema's ls het bestudeeren van deze schema-teekens zonder twijfel van veel nut En bovendien, wat niet is, kan komen. In ieder geval doet de enthousiaste radio-amateur er weer wat wijsheid uit op. o N.B. Volgende week een hoogst belangwekkend ar tlkel over: AFSCHERMEN! II Uw eigen dochter. Dat kan me ook al weinig sel len. Maar, mekeer, ik moot U er toch opmer op maken, dat U niet zoo onachtzaam moest om mijn vrouw over haar wang ts aaien en te n gen: Wat sie je er toeh weer lief uit, Martel [-] Wat dacht la De weg was erg glad en het had geregend. Zoo beurde het, dat de automobilist slipte en een mi aanreed, die over den grond tuimelde. Hij stoptsj ging naar dtn man toe, dl» gelukkig niet ernstig havend was, doch zich met sen woedend gezicht te betasten en ts wrijven. „Hier", sel de auto-man, „hier heb Je een rijkai der. Geef me Je adres, dan zal ik Js nog wat gel sturen". De aangereden man keek verontwaardigd op zei: Meneer, denkt U soms dat U mij op termij: taling kunt overrijden! [-] Standvastig van karakter. „Wat! E9 Jaar? Reed# jaren geeft u altijd denzei! J den leeftijd op". „Ja, ik hoor nu eenmaal niet tot die lieden, die vai daag dit en morgen dat zeggen.1 [-1 Toen werd 'ie pas kwaad j „Ja, kijkt U eens hier, Edelachtbare!", begon de be klaagde in de zaak, „Mijn vrouw en ik kregen eet paar woorden over het kostgeld. Zij noemde me ee: luie slampamper en sloeg me met een zinkon en mer op mijn hoofd. Toen sloeg Ik haar tegen dei vloer, en toen stond zij weer op en geeft me een klaj met een strijkijzer, en toen viel ik en toen gaf ze mi I een trap op mijn neus". j Zoo, hm, en toen? vroeg de rechter. y Nou, toen wier ik kwaad en toen begonnen w te vechten! Dan kon hij beter met hem meeoaafl Een lid van de jachtpartij was wat afgedwaald va de anderen en kwam in het bosch een verpleegde va een krankzinnigengesticht tegen, die mocht wand len. Goede morgen, zei de verpleegde. Mooi weer vai daag om te Jagenl Heel mooi, zei de jager en hield zijn paard wat iff' Wat is dat paard van U wel waard? Duizend gulden W En de paarden van de anderen! Samen wel vierduizend guldenl jt Zoo, en waar jagen Jelui op! n; Op de vos. En wat ls de vos waard! Een gulden of drie. ju. Dus wil U daarmee zeggen, dat Jelui 6000 gul den uitzet om drie gulden ts vangen! ,j Ja, nou wat zou dat! r Wel, nou dan kun je beter met mij mee naa*< huls gaan!, zei de verpleegde en wees naar het gr°| sticht! Is het U bekend: dat de kippen ln Engeland en Wales ln 101 2.160.000.000 eieren legden! P» dat de Romeinsche handwerkslieden 2000 Jaar gko, leden al de kunst verstonden, om twee stukken Ijzt i door middel van koper aan elkaar te soldeeren! dat onlangs nog looden pijpen gevonden werden t in uitstekenden staat, die 1800 Jaar geleden voor Romeinsche waterleiding gebruikt werden! „t, dat asbest het senige mineraal is, dat tot brandbaar goed voor kleedlngitukken geweven worden! dat veranderingen van temperatuur asbest doen uitzetten of krimpen! Moeder, veder vroeg of de twee oude nil paarden nog niet weg warenwaar banna ze 1 wou ze graag er zien I

Schager Courant | 1928 | | pagina 18