AIillMl NitllS- Mnrttitit- LuilniUil KEGTHEE Hypotheek op Landerijen a 4% °|0 rente. Zaterdag 23 Juni 1928. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Schrijfmachines De bloedige gebeurtenissen in het Servische Parlement 2AAN DAM SCHAGIH 71sitc Jaargang No. 8SÏ3. COURANT. jpit blad verschijnt viermaal per weck: Dinsdag, Woensdag, Donder* ajag en Zoterdag. Dij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advcr* S tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maandon f 1.05. Losse nummers 0 ceut. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 20 cont (bewijsno. inbegrepen). Grootero letters wordon naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. aangeboden, door tyiruiling tegen nieuwe Under- woods, eenige in goeden staat zijnde SCHRIJFMA CHINES met Garantie. Mignon f35.-—; Speciaal Mignon f 45.Remington No. 10 f75.Oliver f75.Royal No. 10 f115. Underwood No. 5 f125.Oliver, lange wagen f90. Demonstraties overal, zonder eenige verplichting, machines op proef. VAN PUTTEN OORTMEIJER, ALKMAAR, Payglop 18*. TeL 658. jj Agenten der UNDERWOOD Schrijfmachine. ZOOGENAAMDE GELIJKMAKING VAN CONCURRENTIE-VOORW AARDEN. de avonduren wat te kunnen verdienen, de vruchten van hun arbeid niet mogen misgunnen. Het ontwerp is op eene bekrompen gedachte ge bouwd. Dit spreekt ook wel hieruit, dat, zoodra er dagen in het zich komen, waarop de avondverkoop ook voor de grootere zaken voondeelig kan iztin, alle mooie theorieën overboord worden gezet en de avondverkoop wordt toegestaan, 's Zaterdags krij gen .de winkels 2 uur respijt; loopt het tegen Si Ni colaas, tegen Kerstmis enz., kortom, zijn er dagen, waarop de winkel miet winkelbedienden zijn kans ook wel wil wagen, dan gaat het .volksbesef" aan kant en wordt het aan de .betrokken kringen" zeiven in handen gelaten, om' al dan niet vroeg te sluiten. Voor den verkoop op Zondag, die het ontwerp ook - met enkele uitzonderingen wenscht te verbie den, geldt mutatis mutandis hetzelfde. Hier is voor dwang van overheidswege zelfs geen drogreden te vinden. In vele steden ligt Zondagssluiting in het plaatselijk gebruik. Welk belang dwingt ertoe, de enkelen, die 's Zondags hun winkel willen openhou den, tot sluiting te -dwingen. Is het zoo, iets ver schrikkelijks, dat een sigarenwinkelier bv. zich ook 's Zondags ter beschikking houdt van het publiek? En waarom mag er in de dorpen, waar dit zoo de gewoonte is, op 's Zondags in de winkels (tenzij1 dan de snoep- en fruitwinkeltjes) niets meer worden verdiend? Ook ten aanzien van den Zondag wordt ineens alle theorie grauw, als sommige Roomsohe heiligenda gen op Zondag vallen. Dan mag er in alle bloemen winkels verkocht worden, alsof het Nieuwjaar of Kerstmis is. De Firma MEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen vanaf'iVa rente en op hutzen vanaf 4% rente. Sluiten alle verzekeringen. Houden eiken Donderdag van 9—11% uur zitting ln Café „Cérès" te SCHAGEN. Het ontwerp op bekrompen gedachten gebouwd. II Dezer dagen publiceerden wij een uittreksel van het wetsontwerp, ingediend bij de Tweede Kamer, be treffende de 8-uur winkelsluiting. Dit wetsontwerp is reeds sedert lang in voorbereiding, maar al dien tijd, dat het voorontwerp om advies werd rondgezonden, is er niet veel verandering in aangebracht, en is het Q beginsel, waarop het ontwerp rust, dezelfde gebleven en volgens de N.R.Ct. verkeerd. Het ontwerp gaat uit van de gedachte, schrijft dit blad, dat de wet in het winkelbedrijf gelijkheid van J concurrentie-voorwaard en moet in het leven roepen, t doch dit is eene dwaze gedachte. Het is niet de taak n, van den wetgever, in de concurrentie-omstandighe- den van den winkelstand zooveel -mogelijk eenvor- N migheid aan te brengen. Dat is maar gelukkig ook, want wilde de wetgever dien weg op, dan zou hij spoedig bemerken, zich in een doolhof te hebben begeven. Feitelijk doet het ontwerp dan ook niet anders, e dan hetgeen men onder sociale wetgeving verstaat op zijn kon keeren. Het ontwerp neemt de grootere bedriiven, die met winkelbedienden werken, in be- leschërming tegen de kleine winkeliertjes, dje zelf in den winkel staan. Het voornemen van de regeering is, a, krachtens de Arbeidswet 1919 een maximum-arbeids tijd voor winkelbedienden te gaan voorschrijven. Dus [Jmoet er nu ook, redeneert de memorie van toelich ting 'tot het ontwerp, eene wettelijke regeling van de winkelsluiting komen, anders zou er in de ge- rj meenten, waar geen sluitingsuur is voorgeschreven, ^ongelijkheid in concurrentievoorwaarden ontstaan tusschen winkeliers, die niet en andere die wel zon der hulp van winkelpersoneel hun bedrijf uitoefenen. De redeneering is er volstrekt naast. Indien een 5, werktijdenbesluit den patroon verbiedt, zijn winkel- bediende meer dan zeg acht uur 's daags in zijn win kel te doen zijn, dan kan hij, als de acht uren van den ©enen bediende om zijn, een anderen helper te Dl werk stellen. Dat zal voor den patroon wel wat duur wordeii zult gij zeggen. Wij spreken het niet tegen. 3i Of de ondernemer met twee ploegen zal werken, hoe x hij de opkomst van zijn personeel zal regelen, hoe de 11 uren van vertrek, is heelemaal eene kwestie van za kenbeleid. en bereekening. Meent de patroon, -dat het onder de werking van een werktijdenbesluit voor hem voordeeli-ger zal zal zijn, vroeg te sluiten, niets weer houdt hem daarvan. Er werd in de oorsnronkelijke memorie van toelichting op gewezen merkwaardi- jigerwiis zijn de woorden in de thans overgelegde toe- iJlichting geschrapt! dat groote magazijnen, ook zon der dwang, reeds plachten, vroegtijdig te sluiten. Dat kwam hun oeconomischer uit. Maar de omstandig heid, dat de een het voordeelig acht, vroeg te slui ten, is toch geen reden, een ander, die het voor zijn .zaak van belang acht, 'savonds open te blijven, nu !l|ook tot sluiten te dwingen. Dit ia niet anders, dan onrecht. Onder de winkels zijn er, voor welke de ochtenduren de beste verkoop tijden zijn; andere moeten het vooral van do mid daguren hebben, wanneer do dames uit winkelen r( „shoppen" moeten we in dit verband misschien zeggen gaan;, voor eene derde groep zijn nu een- maal de avonduren het best. Voor "een sigarenwin kelier in de city, te midden van beurs en kantoren zijn bedrijf uitoefenend, is de avondverkoop mis- ii schien onbete ekenend; een sigarenlhandeilaajr, wiens ii winkel aan de theater- en bioscoop- en caféboule- b vard is gelegen, zal wellicht de avonduren tot ide oi beste voor zijn bedrijf rekenen. Die zoogenaamde gelijkmaking van concurrentie- voorwaarden komt op niets anders neer, dan op ont neming van verdiensten aan de groep, die het van den avond moet hebben. De memorie van toelichting kan gemakkelijk decreteeren, dat de bezwaren tegen deze overheidsinmenging „gedeeltelijk overdreven, gedeeltelijk onjuist" zijn, daarmee is de principieele bedenking tegen deze kortwie#ing van de vrijheid van hardwerkende kleine nijveren, om hun arbeids kracht aan hun gezin ten goede te doen komen, niet i goedgepraat. Onrecht wordt geen recht, omdat het de kleintjes m'aar zijn, die er door worden getroffen. Het is dan ook! beslist niet waar,© dat, gelijk de me- morie van toelichting wil doen gelooven, „het besef van de wenschelijkheid en noodzakelijkheid eener regeling dezer materie van overheidswege thans bij ons volk en ook bij de betrokken kringen allengs vrij algemeen is geworden." „Ons volk" vindt de vroege winkelsluiting, waar die bij gemeentelijke verordening, tot stand is gebracht, wij1 algemeen een hinderlijken, last, en „de betrokken kringen" kunnen, zoo zij inderdaad van de wenschelijkheid van een vroeg sluitingsuur overtuigd zijn, op eigen initiatief naartoe overgaan. Het eenige wat daartoe noodig isè besef, dat zij aan degenen, die meenen ook in Wenscht Ge een KATWIJ- KER? Dan koopt Ge toch zeker een KATWIJK ORIGINEEL DIENSTRI J WIEL! I Verzekert U bij aanschaffing van het nevensstaand wettig gedeponeerd merk. Alleen varkoop voor SCHAGEN: ANNEVELDT, Dorpen, Schagen. ONTZAGLIJKE OPWINDING TE AGRAM. Da voorgeschiedenis. De bloedige gebeurtenissen in het Servische Parle ment is het gevolg van een bittere veete tusschen de radicale regeeringspartij en de oppositie onder aan voering van den Kroatischen boerenleider Steven Raditsj, welke in alle heftigheid uitbarstte toen de regeenng haar voornemen bekend -maakte om de Italiaansch—Servische overeenkomsten van Nettuno ter ratificati in te dienen. Dit geschil heeft Woensdag in het Parlement een climax bereikt, die volgens Westeuropeesche begrippen aan het ongelooflijke grenst. Welke politieke gevolgen de wandaad van Woens dag zal hebben, kan men nu nog niet beoordeelen maar in een bericht uit Boekarest wordt reeds reke ning gehouden met de mogelijkheid dat de conferen tie van de Kleine Entente daar erdoor afgebroken zal worden, omdat Marinkowitsj, de Servische minister van buitenlandsche zaken, misschien plotseling naar Belgrado terug, zal moeten keeren. De dood van Paul Raditsj is verder een groot verlies, omdat hij juist een matigend element in het 'Servische parlement was, die zijn oom Steven meer dan eens bewogen had zich in te toornen. Hij zal vooral ge-mist worden bij de groote botsing die in de Skoepsjitina (Parlement) te verwachten is. wanneer de rageerinig haar ratifi catie-ontwerp betreffende de overeenkomsten van Nettuno. aan de orde wil "stollen, en dan zal ook blij ken, hoeveel kwaad bloed het afschuwelijke inci dent tusschen de regeeringspartij en de oppositie ge zet heeft. Dit is geen gunstig vooruitzicht voor de politieke rust op den Balkan, waarvoor de bekrachti ging van de overeenkomsten van Nettuno op het oogenblik van overwegend belang is. Nadere bijzonderheden over het bloedige incident Blijkens nadere berichten uit Belgrado is ook de leider der boerenpartij, Stefan Raditsj bij de schiet partij in het Joegoslavisch parlement gewond. Uit A-gram zijn per vliegtuig twee professoren te Belgrado aangekomen, om Raditsj te verzorgen. Of schoon de verwonding niet levensgevaarlijk is, be staat er toch gevaar, wijl Raditsj aan suikerziekte lijdende is. De ministerraad is onmiddellijk na de gebeurtenis sen in de Skoeptsjina 'bijeengekomen en heeft order gegeven, dat het gerechtelijk onderzoek onverwijld begonnen zou worden. Besloten werd verder, dat de slachtoffers van de schietpartij op staatskosten zullen worden ter aarde besteld, en dat de staat de kosten zal dragen voor de behandeling en genezing van de gewonde afgevaar digden. De ministerraad heeft aan het bestuur van de Kro atische boerenpartij en aan de betrekkingen van de dooden en gewonden zijn leedwezen betuigd over het voorgevallene. In den ministerraad werd bovendien in een officieel bericht uiting gegeven aan de deelneming van de re geering met de familiebetrekkingen der slachtoffers van den aanslag. De regeering heeft bok besloten, de nagelaten be trekkingen van den vermoorden afgevaardigde op staatskosten levenslang te onderhouden. De regeering heeft het verzoek gericht aan de pers de waanzinnige daad van een enkeling niet in politiek opzicht uit te buiten. Tegen den avond werd het teelefoonverkeer met grado weer hervat. Weliswaar heerschte toen te Belgrado weer rust; in politieke kringen evenwel is de opwinding over deze ontzettende moordpartij, KEG's THEE verkrijgbaar In prijzen van 48 42 - 39 37 - 32 en 30 ets. per ons.. welke 5 offers heeft geëischt, nl. 2 dooden en 3 ge wonden, nog buitengewoon groot. De laatste woorden van Paul Raditsj waren: „Redt mij terwille van mijn arme kinderen en mijn arme vrouw."" Paul Raditsj laat acht kinderen na. Terwijl de chirurgen bezig waren met den gewon den Stefan Raditsj, verscheen koning Alexander in de operatiekamer. De koning wilde, dat alle andere aanwezigen zich zouden verwijderen; toen aan dezen wensch gevolg was gegeven, boog de koning zich over den gewonde heen en informeerde naar zijn toestand. De koning sprak woorden van bemoediging en raadde hem aan, moed te houden, want alles zou wel weer goed komen. Na het bezoek bij Stefan Raditsj, ging de koning naar het lijk van Paul Raditsj, waar hij de weduwe trof, welke hij woorden van troost toesprak. De ko ning brak hierbij in tranen uit. Het stoffelijk overschot van Paul Raditsj zal ver moedelijk naar zijn geboorteplaats worden overge bracht om daar ter aarde te wQrden besteld. De Kroatische partij heeft het Aanbod der regeering, om de begrafenis op staatskosten te doen plaats heb ben,, van de hand gewezen en besloten de begrafenis op kosten van de partij te doen plaats hebben. De kamerfractie der Kroatische boerenpartij heeft ook de aanneming van den brief van deelneming der regeeringspartij, en zelfs van den minister-president, afgewezen. In de kringen der boerenpartij wordt beweerd, dat men bewijzen heeft, dat de moord voorbereid en ge organiseerd was. Te Agram ontstond op het bekend worden van den aanslag een ontzaglijke opwinding. Ten teeken van rouw werd alle verkeer stopgezet en werden alle win kels gesloten. De afgevaardigde Prodawetsj hield, staande onder een Kroatische vlag, een toespraak tot de menigte over de bloedige gebeurtenissen te Bel grado. Na afloop van den Ministerraad verklaarde een lid der regeering, dat deze er niet aan denkt, af te tre den, daar zij voor den moord niet verantwoordelijk is. Intussohen beschouwt mèn de positie van de re geering toch als geschokt. De dader, Ra3itsj, behoort tot de radicale partij en is een 44-jarige Montenegrijn. Den laatsten tijd had hij reeds meermalen de aandacht getrokken door zijn heftig optreden tegen de oppositie. De revolver, waarmee hij de daad heeft gepleegd, droeg hij sedert 1913 steeds als een talisman bij zich, omdat deze revolver hem eens in een gevecht met de Turken het leven heeft gered. De nationale vergadering te Belgrado is voor onbe- paalden tijd verdaagd. Het verhoor van den moordenaar. De moordenaar van de Kroatische afgvaardigcLen. de thans in arrest gestelde Funioa Rasitsj, heeft aan den rechter van instructie verklaard, dat hij na het plegen van zijn daad niet uit de skoeptsjina is vertrokken om te vluchten, doch slechts om eenige particuliere zaken te regelen. Hij wilde zich niet aan de straf onttrekken. Met betrekking tot de motieven tot zijn daad, verklaarde hit, dat bijl het niet langer kon aan zien, dat alles, wat Servisch is, met vuil geworpen werd. Hij heeft zijn bezinning rverloren en het bloed waa hem naar het hoofd gestegen. Nadat hij1 eenige brieven, geschreven had, heeft Rasitsj zich bij de autoriteiten aangemeld HIJ is thans bereid zich. zelfs zonder vorm van proces» te laten doodschieten. De Indruk te Rome* De bladen te Rome bevatten uitvoerige berichten omtrent d,e schietpartij', welke te Belgrado heeft plaats gehad. In politieke kringen ziet men ln deze betreurens waardige incidenten een bewijs voor het gevaar, dat een onrustig Zuid-Slavië voor den vrede op den Balkan beteekent en niet in de laatste plaats wordt deze onrust toegeschreven aan Fransch© agitatie. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat het inci dent heeft plaats gehad op den dag van do ope ning der Kleine Entente. Het overbrengen van de lijken van Raditsj en Bassaritsjok. Ongeveer 20.000 personen hebben de aankomst bijge woond van het stoffelijk overschot van Paul Raditsj en Bassaritsjek, hetwelk naar den zetel van den Boe renbond is gebracht. Er deden zich geen incidenten voor. De onlusten to Agram. Vijf dooden, vele gewonden. De betoogingen te Agram duren voort. Paar de po litie order had gekregen in geen geval geweld te ge bruiken, zagen verscheidene elementen er zwakheid in en losten revolverschoten pp de politie, zoodat deze geweld moest gebruiken om de orde te herstellen. Ten einde nieuwe wanordelijkheden te vermijden, verordende de politie dat alle huizen om negen uur gesloten moeten zijn. Samenscholingen op straat zijn verboden. Meer dan honderd personen zijn te Agram in ver band -met de ernstige onlusten gedurende den afge- loopen nacht in hechtenis genomen, meerendeels studenten en arbeiders, die op verscheidene punten der stad formeele barricades hadden opgeworpen en van daar uit met allerlei projectielen de aanvallen der politie afweerden. Heden aftreden der regeering? Volgens berichten uit Belgrado, wordt het aftreden der regeering heden verwacht. Zeer waarschijnlijk zal iemand, die buiten de po litiek staat, wellicht uit militaire kringen, met de vorming van een concentratiekabinet worden be last. - Het nieuwe kabinet zou reeds Zondag worden be- eedigd.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1