Schager Courant Donderdag 28 Juni 1928 7lste Jaargang, No. 8278. Tweede Blad. RAAD VAN ZIJPE. m Vergadering van don Raad op Woensdag 27 Juni, luH rrildcLiigö 2 uur. Allo loden zijn aanwezig. Voorzitter do hoor J'h. ua Moor, burgemeester, »o- irotarls do heer J. A. de Boor. Na opening volgt, vil+i,stelling der notulen van de vergadering van 15 Mei 1,1, Mtdedetllngen en Ingekomen stokken. God. Staten hebben goedgekeurd hot raadsbeeluit ot wijziging van do gemeenlebegrooting 1028, en dito tot aanvulling van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur. Het onderzoek ton aanzien van don aankoop van Btrooken grond bij de nieuw te bouwen school te Oiidosluis 1» door' God. Staten nog niet afgeloopcn. Blijkens het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 18 Juni 1.1. moest in kas zijn in was f 2655.04%. Het saldo der postrekening be droeg f 238.21, terwijl bJJ de CoÖp. Zuiveibank W Alk- naar was belegd f 41179.56. Het verslag over 1927 van de Handelswinteravond» ichool te Sehagon, zal c.ireuloeren. Van den Commissaris der Koningin in deze pro vincie i» bericht ontvangen dat aan den burgomoos- verlof ia verleend zich van 27 Juni tot 11 Juli luiton de gemeente op te houden. Ingekomen ia het verslag van de afdeeling Alk maar van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Zal circuleeren. De balans en verlies- en winstrekening van de jbouwveminiging „Zijpe" worden door den Raad goedgekeurd, lllet verlies bedroeg f 1112.32 B. en W. deeien m'ede, den uitslag van de aanbe steding van de 3-lclassige school te Oudesluis. Mej. P. A. Visser, assistente aan de O. L. school te Sint Maartensbrug, zond dankbetuiging voor de salarisverhooging. De h'eer Van der Sluijs merkt op, dat toen de raad het besluit tot salarisverhooging heeft genomen, geen datum is bepaald op welken de .verbooging zou ingaan. Spr. zou willen, dat die verhooging zou ingaan op den dag waarop het besluit is genomen. De Voorzitter dacht, dat het logisch was dat dit gebeurt. Het voorstel van B. en W. immer» was om bij de behandeling der begrooting op het verzoek terug te komen. De raad echter besloot een verhoo- ging reeds toe te kennen, en dus' is het naar spr.'s oordeel logisch dat de verhooging ingaat op den dag waarop de Raad het besluit nam. De heer Van der Sluijs zegt nog, dat die logica 'j niet in het adres aan de onderwijzeres werd genoemd, f Door het R.K. schoolbestuur te 't Zand werden gel- den' aangevraagd voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken en leermiddelen in verband met de invoering van het zevende leerjaar. B. en W .stellen voor, dit verzoek aan te houden tot de volgende veragdering. Zij hebben reeds met een vertegenwoordiger van het R.K. schoolbestuur geconfereerd en gevraagd om een opgave van kosten en het verstrekken dezer opgave is toegezegd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt door den Raad besloten. De Schoor]sche rijwielpadvereeniging vraagt sub sidie voor den aanleg van een rijwielpad, ter lengte van 7 K.M. De kosten worden geraamd op f36000. Het verzoek is op een ongezegeld stuk gesteld en daarom wordt het, overeenkomstig het voorstel van B. en W. ter zijde gelegd, zonder behandeld te wor- den. Op zijn verzoek, wordt aan K. van Loenen voor 6 maanden ontheffing verleend van zijn aanslag in de hondenbelasting. De lichtraamoppervlakte. Naar aanleiding van de door den heer Doorn ge- opperde wenschelijkheid tot wijziging van artikel ,1 45 der bouwverordening, hebben B. en W. advies ingewonnen bij de Gezondheidscommissie. Zij heb gevraagd, of de Gezondheidscommissie het kan goedvinden, dat in de verordening werd opgenomen de bepaling dat toegestaan kan worden dat voor woningen waarvan de oppervlakte van den vloer grooter is dan 18 M2., de lichtraamoppervlakte 1/8 van de vloeroppervlakte is. De Gezondheidscommissie heeft bezwaar tegen deze bepaling en oordeelt een dergelijke lichtraam- oppervlakte onvoldoende en oordeelt dat uit archi tectonisch oogpunt de tegenwoordige bepaling geen oezwaar oplevert. Door dit advies kunnen B. en W. geen aanleiding 1 vinden met een voorstel tot wijziging van bedoeld artikel te komen, De heer Doorn zegt dat het inzicht ten deze ver- 1 schilt, maar er dan wel niets aan te doen zal we zen. Vaststelling pensioensgrondslagen. Door den raad wordt vastgesteld per 1 Juli de pen sioensgrondslag voor de vroedvrouw op f 1000 en voor den directeur der begraafplaats per 1 Januari 1923 op f262.50, per 1 Januari 1928 op f200. De raad gaat accoord met een administratieve wij ziging van de gemeentebegrooting, dienst 1927. Waar moet de nieuwe schooi te Schaper- brug worden gebouwd? Aan de orde komen vervolgens de voorstellen in- ■jzake het bepalen van de plaats voor het bouwen van een schoolgebouw met lichamelijke oefening te Scha-1 legerbrug. De Voorzitter zegt dat deze zaak lang op zich heeft laten wachten en dat nu getracht zal worden einde lijk een besluit te nemen. Onafscheidelijk van dezen weg is het leggen van een nieuwen toegangsweg en het uitbreidingsplan, Spr. had zich voorgesteld en verwacht dat voor deze zaak één plan 'aan den raad zou worden voorgelegd, maar dat is niet zoo, er zijn 2 plannen. In de vergadering van 13 Maart 1.1. heeft spr. den heeren een plan voorgelegd voor schoolbouw en uitbreidingsplan en dat plan werd nogal zeer gunstig door den raad ontvangen. Spr. had daarom eerst nogal hoop dat het plan verwezenlijkt zou wor den, maar kwam al spoedig tot de ontdekking dat de beide wethouders andere plannen hadden. Hoewel 'zij eerst sympathiek tegenover spr.'s plan stonden, jbleo.lt later dat zij zich niet met hot plan konden vor- oenigen, al wist spr. dan oo'lt eorst niet welk plan de wethouders hadden. De zaak is toen blijven han gen, totdat de Inspecteur op 13 of 14 Mei in een schrijven er op aan drong dat onverwijld de zaak moest worden aangepakt en dreigde met ontrui ming van de bestaande school. Toen hebben de wet houders hun plan aan spr. meegedeeld en hebben zij htt do9T den arch!t*ct Dtkker ta X«tkvnlag Zaten 'brengen. Spr. had gedacht dat «Is de heeren wet houders een plan wilden indienen, het minstens even goed *ou sljn als dat van spr. Dat mag men toch ver wachten. Maar spr. meent gerust te mogen «eggen, dat dit niet het geval is. De beide plannen waren zoo verschillend, dat het onmogelijk was tot over eenstemming te komen en er dus Is een plan van do meerderheid van hot collage en oen plan van de min derheid vun hot college. Het oordeel ven Inspecteur van het Lager Onderwijn. Toen i» besloten, aldus vervolgt de Voorzitter zijn medmltiellngen, om da belde plannen aan het oordeel van den Inspecteur te onderworpen, teneinde lijd uit to winnen. Want wanneer dé raad oon botsllüwlng nam, dlo toch niet 'het gunstig advies van 'en Inspecteur verwerft, zal het weer tijd vorderen. Verleden week hoeft do conferentie met den In specteur plaats gehad, Het rttuRaat was dat do In specteur zich in goen enkel opzicht kon vereonlgen met hot plan van do hoorei Wethouders en hij hoeft spr. du vrijheid gogovon don raad mede to doelen, dat. hol. z.1. was een allerongelukkigst nlan, zoo'n treurig I plan, dat hij niet kort begrijpen dut do wethouders den moed hadden er men voor den dag to komen. Plan Burgemeester, Dvor dsa inspscttur w?rd nof opgemerkt, dut wan neer het plan van de wethouders w -rj voorgelegd aan 100 deskundigen op M hooibouwgebied, zeker 99*4 -het zou afkeuren. Ook ls gevraagd aan den gsmcuntesooretarls wat die van de plannen dacht. 12a ook de secretaris mag in dezen wel een woordje meospreken, hij stelt veel belang in deze zaak en is bovendien voorzitter van de plaatselijke schoolcommissie Gok J«|e govoeldo absoluut niets voor het plan van da wethouders. Ook de architect Dekker en die bekijkt hot dan uit een bouwkundig oogpunt., kon zich niet met hot plan van de wethouders vereenigen. Door don inspecteur 1« nog gezegd, dat hij zich niet kon indenken dat voor hot. plan van cio wethOUdor» een meerderheid zou zijn to vinden, maar mocht do meerderheid van don raad dat plan toch goedkeuren, dan zou do inspecteur God. Slaton advisooren hun goedkeuring or aan te ont houden en modedoolon dat er oen veel heter plan was dat de vollo instemming van don inspecteur hooft. Na do conferentie met don inspecteur is or een ver gadering van B. on W. gehouden, Spr. had gedacht, en do secretaris hooft or nog op aangedrongen, dat dn wethouders hun voorstel zouden Introkken, maar zij blevon hun standpunt handhaven. Spr. zal dan nu do bolde plannen bespreken on mot elkaar vorgolijkon. (Zie do tookenlngon.) Tramstation PERRON SCHAGERWEG Plan Wethouders, Tramstation PERRON 1 -j-| SPORTTERREIN 11 JÜ 1 •8 8 'Hui.'"! z SCHAGERWEG Op spr.'s plan komt op het gemeenteland de school, gymnastieklokaal en woning van het hoofd der school. Op deze woning komt spr. straks terug. Door den tuin van Jimmink een toegangsweg. Op deze wijze zal de school niet meer staan aan een zeer drukken verkeersweg, wat ten goede komt aan de vei ligheid voor de kinderen en aan de rust voor het on derwijs. De wethouders denken er precies anders over, die willen de schooi aan den weg bouwen, op don tuin waar spr. den toegangsweg wilde. De school blijft dan aan den allerdrukstcn weg in de Zijpe, waai langs het verkeer in do naaste toekomst nog veel grooter zal worden. Het gevaar voor de schoolkin deren blijft, evenals 't groote rumoer, dat zeer hin derlijk is voor het onderwijs. Uit bouwkundig oogpunt is spr. het volkomen eens met onzen architect. Bij spr.'s voorstel krijgen we een complex gebouwen in één vorm opgetrokken. De wethouders willen de nieuwe school in den tuin van Jimmink, het gymnastieklokaal, op den hoek perceel Hulst en het oude woonhuis handhaven. Dat zal dus niet passen bij de nieuwe gebouwen cn de nieuwe gebouwen worden hier en daar neergezet. Van regelmatig bouwen is daar dus geen sprake. Bij spr.'s plan zal een stukje land van de familie Hulst, spr. wil maar niet praten over koopen, wor den onteigend. Wanneer die onteigening tot stand komt, is niet m)et zekerheid te zeggen, daar kan wel een jaar over verloopen Maar in dien tussohentijd kan het bouwen op het gemeenteland voortgang vinden, want er is evengoed een toegangsweg (steeg aan de Groote Sloot). Bij het plan van de wethouders moet ook een stukje land van de familie Hulst onteigend worden, maar bovendien worden onteigend het erf van de fa milie Ligthert (tusschen perceel bewoond door Ab- benes en het huis van het hoofd der school). En er zullen veel bezwaren zijin om dat erf in handen to krijgen, want spr. weet dat de familie Ligthert dat erf niet wil verkoopen. Als geprobeerd wordt het erf te onteigenen, zal rle familie zich daar ten sterk ste tegen verzetten on de hulp van autoriteiten in roepen door er op 'te wijzen dat de gemeente het niet no:dig heeft en de particulieren het niet kunnen missen. Spr. heeft gehoord, dat door de wethouders wordt aangevoerd, dat zijn plan veel meer zal kosten. Spr. wil er de heeren aan herinneren, dat hij steeds wacht op een goede verklaring van de heeren, op de bewijzen, dat .zijn plan duurder zal zijn. Die bewij zen heeft spr. nooit gezien. Spr. heeft gehoord dat de heer Hoedjes heeft gezegd dat spr.'s plan eonige dui zenden, misschien f 10.000 moer zou kosten. Op de conferentie met den Inspecteur heeft de heer Hoed jes, nog een poging gewaagd dit uiteen te zetten, miaar de heer Hoedjes zal moeten toegeven, dat deze poging vreeselijk schipbreuk leed. Spr. wijst er op dat hij nooit gezegd heeft, dut het plan van de wethouder» duurder zou wezen en hij vindt het niet fair, dat de wethouder» dit teggen, als ze dat niet met flinke argumenten kunnen sta ven. Dat is gemakkelijk te zeggen., maar als men het niet bewijst is dat een ieeken dat men zwak staat. Spr. zal zoo vrij zijn het in twijfel te trekken, want hij heeft voor zijn plan alleen noodig het stukje ter rein van de familie Hulst, de wethouders bovendien het dure stuk erf van Ligthert. De wethouders be houden weliswaar het oude schoolhui», bij hot aan vaarden van spr.'e plan kan het oudo terrein ver kocht worden. Dat weegt best tegen elkaar op. Spr, heeft do overtuiging gekregen, flat do wet houders de ernst van.deze zaak niet hebben gezien, maar dat zij persé een plan tegenover dat ven dun burgemeester hebben willen stellen, Dut heeft spr. Beer onaangenaam getroffen. Bij deze uiteenzetting «egt Voorzitter, zou ik het kunnen laten, ware het niet dat de secretaris, die ovorlgons met hot plan sympathiseert een wij ziging van mijn plan aan de hand had gedaan. Do secretaris zou de bouw van do onderwijzers woning voorloopig van het plan willen afvoeren. Hij meent dat eerst, do school on hot gymnastieklokaal zou kun nen worden gebouwd. Is do nieuwe toegangsweg or, en blijkt bet boter dat de onderwijzerswoning hij de nieuwe school komt, dan kan dat altijd nog gebeu ren. Zoolang de toegangsweg er niet ls, zou dan do tegenwoordige) onderwijzers woning gehandhaafd blijven. Als do Raad voor dit idéé iets gevoelt, wil spr. met genoegen daarmee meegaan en het schoolhuis van het plan, tenminste voorioopig, afvoeren. Maar spr. geeft den leden in ernstige overweging hun stem niet te geven aan het- plan van de wethou ders. Als de raad het plan van det wethouders mocht aannemen, zal het gevolg zijn, dat het weer meer tijd zal kosten, of het gevaar dat de inspecteur niet langer wil wachten en do gemioento voor onaange name dingen komt te staan, die de gemeente veel geld zullen kosten. Het staat bij spr. vast dat het plan van de wethouders niet door Ged. Staten zal worden goedgekeurd on de gemeente gevaar loopt dat de inspecteur zal ingrijpen. Do verdediging door de wethouders. De heer Raat begint met te ontkennen, dat do wethoudors deze zaak niet met ernst hebben be zien en dat hun plan alleen bedoelt oen tegenwer king van hot plan van don Voorzitter, is volstrekt niet. hot geval. Bij do wethouders zit wel degelijk de ernst voor Schagerbrug te helpen aan een goede school. I -Spr, wijst er dan op, dat voor 'n nieuwe school te Schagerbrug in overleg met don heer Dekker, 'h tee- I kening was gemaakt en men eenparig van oordeel was dat de school op de goede plaats zou komen, i gedeeltelijk in den tuin van Jimmink en hot gym- j nastieklokaal voor een gedeelte op het terrein 'van do oude school on gedeeltelijk op hot terrein er ach» ter. Dat idéé is door de wethouders niet losgelaten. Door den hoofdinspecteur was de plaats goedge keurd, maar in de vergadering van 13 Ma art werd mededeeling gedaan, dat Ged. Staten de beslissing inzake de aanwijzing van de plaats voor de stichting eener O. L. school to Schagerbrug hadden verdaagd. En dan werd verder op 13 Maart medegedeeld, dat was ingekomen: Schrijven van den Voorzitter van Gedeputeerde Staten .van Noordholland, d.d. 3 Maart 1928, houden de mededeeling dat de Hoofdinspecteur van het La ger Onderwijs in de 4e Hoofdinspectie tegen de aan wijzing van het in de vorige raadsvergadering aan gewezen terrein te Schagerbrug voor de stichting van een schoolgebouw geen bezwaar heeft, doch van gevoelen ls, dat er een te geringe oppervlakte voor speelterrein overblijft. Z.i. behoort bij de nieuwe school een ruime speelplaats te zijn en met, daaraan grenzend speeltexrein voor het vak lichamelijke oefe ning. In dit verband merkt de Hoofdinspecteur in zijn rapport het volgende op: „Onmiddellijk achter de school ligt een stuk weiland, kadastraal bekend on der no. 734, groot 126.70 Are. Dit zou een prachtige terrein zijn voor speelplaatsuitbreiding en open luchtspel. Dit perceel is echter geen gemeente- eigendom. Achter perceel 734 liggen evenwel twee stukken weiland, die wel gemeente-eigendom zijn, genum merd 1909 en 1429, groot respectievelijk 94.70 en 65.16 Are. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de ge meente eene ruiling zou kunnen bewerken tusschen perceel 734 en de perceelen '1909 en 1429. Dit zou in mijn oog de beste oplossing zijn. De hoofdinspecteur zegt dus duidelijk, dat de plaats wel goed is, aldus vervolgt de heer Raat. We zijn bij den inspecteur -geweest en hebben de zaak van alle kanten bekeken. De inspecteur zegt dat de school beter op het gemeenteland staat, maar met alle respect voor den inspecteur, het is niet de inspecteur, maar de gemeenteraad die zal hebben te bepalen waar de school dient te worden gebouwd, het zijn de raadsleden die de verantwoordelijkheid op zich ne men. Wat het gevaar voor de schoolkinderen betreft,vspr. meent, dat dit ook bij het plan der wethouders is gecoupeerd, want de ingang van de school komt aan I denzelfden kant als bij het plan van den voorzitter. In beide gevallen echter moeten de kinderen over de groote brug langs den drukken verkeersweg. En de voorzitter wil opofferen het gemeenteland, dat we jaarlijks gebruiken voor tentoonstelling, terwijl de wethouders slechts een strookje willen onteigenen. Ook voor een gedeelte van den weg zal bij het plan van den voorzitter onteigend moeten worden. De voorzitter geeft wel over onteigening zoo breed op, maar dat bezwaar geldt voor beide gevallen. Met alle respect voor den inspecteur deelt spr. verder mede, dat deze heeft gezegd, dat de tegenwoordige school- woning een schuur is. Het is echter een publiek ge heim, dat de heer Jaring, 'hot hoofd der school, heeft gezegd: „Laat mij asjeblieft in mijn tegenwoordige woning, in plaats van achter in het land". Spr. noemt de onderwijzerswoning een goed gerestaureerd huis. Wiens schuld is het dat van het plan der wethouders geen becijferingen kunnen worden overgelegd? Do wethouders hebben gezegd tot den voorzitter: laten wij een becijfering opzetten, maar de voorzitter heeft dat altijd geweigerd. iMaar ieder die een beetje kan rekenen, zal voelen dat liet plan van de wethouders geringer zal kosten. Het bouwen van de school geeft op beide plaatsen geen verschil, want op beide plaat sen moet geheid worden. (Maar de voorzitter wil een 4-klassige school, spr. een 3-klassige school. De inspecteur heeft erkend dat bij. de tegenwoor dige regeling geen 4 klassige school noodig is, maar dan zou er toch ruimjte moeten wezen voor even- tueelen aanbouw van een vierde lokaal. Bij het plan der wethouders blijft de tegenwoordige speelplaats intact, direct bouwen wordt niet, belemmerd. Wel is school en gymnastieklokaal niet aan één gebouwd, doch ongeveer 40 mieter van elkaar verwijderd, maar maar daar is iets voor te zeggen, als het gymna.- stioklokaal dienstbaar wordt gemaakt voor plaatse lijke vereenigingen en van den openbaren weg af Is te bereiken. Dat de-Voorzitter iets persoonlijks ach ter het plan van de wethouders zoekt, schuift spr. ver van zich af. H'et is heter dat de raad kiest en daarna tracht de goedkeuring van Ged. Staten te krijgen. Do Voorzitter zegt ,dat in hoofdzaak Ged. .Staten zullen bobben te beslissen, waar de school zal wor den gebouwd. Dat spr, niet oyor een. 3-klassige of 4-klft.ssigo school 'hooft gesproken, is op vor/.ook van den heer Raat zelf gebeurd, want die heeft zelf ge vraagd, clat to laten rusten. En de heer Raait w?»t heel goed dat de Inspecteur met cijfers heeft aange toond, dat we vrij' zeker een 4-klassige school noo dig zouden hebben. De heer Hoedjes zegt ook, dat de „wethouders In de laatste vergadering van B. en W. op een kosten-

Schager Courant | 1928 | | pagina 5