Radioprogramma CALLANTSOOG LUIDT ZIJN NIEUWE TORENUURWERK IN. bereiking hwbêü a&atfédïvitg#», ma&f de Voorsli ter daar niets van wilde weten. Spr. heeft MJ den Inspecteur nog aangeroerd dat met het plan van den voorzitter een pracht stuk gemeenteland gemoeid was en het hem zwaar viel dat prijs te geven. De school kan zeer good op de oude plaats gebouwd worden. Het oude schoolterrein zal zeer weinig op brengen, het is een verhoorde plaats. Om woningen op te bouwen, valt erg tegen en de Inspecteur heeft nog genoemd, dat het voor opslagplaats e. d. ge bruikt zou kunnen worden, maar dat zou niet in het belang van het dorp zijn. Voor het dorp Scha- gerbrug is het beter op de oude plaats weer een school te krijgen. Ook niet ialr. De heer Hooij vindt de inleiding van deze zaak al weer niet heel mooi. We weten nu van 2 ver schillende plannen, maar noch van het eeno noch van het andere weten we de kosten. De inleiding vond spr. niet aangenaam en spr. vond het storend dat de inspecteur zoo afkeurend sprak over het plan van de wethouders. Zij zijn geen deskundigen op dat gebied. En waar de Voorzitter het niet fair van de wethouders vond, dat ze gezegd hadden dat de kos ten van hun plan zooveel minder zouden bedragen, vindt spr. het van den Voorzitter niet fair, dat deze in openbare vergadering zegt dat de heer Hoedjes bij de conferentie met den inspecteur op zoo'n vree- selijke manier fiasco had geleden. Ook de Voorzitter heeft geen 'becijfering gegeven, We weten van de beide plannen niet anders dan wat de Voorzitter en de heer Raat hebben gezegd. Wat den aan te leggen weg betreft, dat is al een cud plannetje van 1915 van den Voorzitter. De' Voorzitter: Wel neen, man. De heer Hooij: Dan het plan van B. en W. Spr. heeft zich toen ook tegen dit plan verklaard en daar bij een uitdrukking gebezigd die hem heel kwalijk werd genomen. Spr. zal dat nu niet herhalen, maar als de Voorzitter dat mocht verlangen, is hij er wel toe bereid. Nu komt dat plan weer naar voren. Met het gemeenteland is bijna de helft gemaaid, waar van de gemeente de jaarlijksche huur derft. Spr. staat vierkant tegenover den aanleg van den weg, maar daar zullen we het nu niet over hebben. Volgens den hoofdinspecteur is er geen bezwaar de school op het oude terrein te plaatsen. Als B. en W. niet met cijfers komen, dan moeten wij het plan nemen, dat ons het goedkoopste toeschijnt. Bij het plan van de wethouders hebben we niet het graven van slóoten, maken van een weg en ophoogen van terrein en spr. zal dan ook aan dat plan zijn stem geven. De heer Van der Sluija wijst er op, dat waar geen kostenberekening iB opgezet, de wethouders niet kunnen zeggen, dat hun plan goedkooper is. De heer Hooij gaat zoover te zeggen, dat de raadsleden nu naar oigen oordeel kunnen besluiten. Spr. is uitsluitend voor het plan van den Voorzitter en wel om deze 2 motieven: lo. het verwijderen van de school van een druk ken verkeersweg, die gevaar voor de schoolkinderen kan en zal opleveren. 2o. omdat liet goedkooper zal wezen. Spr. leidt dit uitsluitend hieruit af, dat bij het onteigenen van land al» basis wordt genomen de waarde van het land in de omgeving. Wanneer echter iemands erf onteigend wordt, zal de onteigening een heel ander bedrag vormen. Daar komt nog bij, dat wanneer de menschen in beroep gaan en zij toonen aan, dat de gemeente reeds land heeft, de onteigening gewei gerd zal worden. Het is dus onbegonnen werk. Door den heer Hlboij i& gewezen op graven van slooten, maar Bpr. heeft op het plan va.n den Voorzitter geen graafwerk kunnen vinden. Maar wel heel wat stop werk op het plan van de wethouders. Er zullen 2 slooten gedempt moeten worden, en al zou dit werk misschien in den tijd van werkloosheid kunnen gebeuren, voor werkverschaffing is het dempen van slooten niet zeer geschikt, omdat het in hoofdzaak is aanvoer van matonaal van elders. Spr. deelt niet de meening dat wij als raadsleden kunnen zeggen, daar willen we de school hebben. Spr. heeft genoeg ondervinding om bij voorbaat te weten, dat als de Inspecteur zijn goedkeuring er niet aan hecht, het in het belang der gemJeente is om een dergelijk plan niet aan te nemen. Als spr. dus te kiezen krijgt, zal hij zijn stem geven aan het plan van den Voorzitter. De héér Hoedjes zegt, dat de inspecteur heeft ge wild dat beide plannen den raad werden voorgelegd- De Voorzitter zegt, dat dit niet van den wil van den inspecteur afhangt. De heer Dignum zegt, dat het mooiste en duidelijk ste plan is dat van den Voorzitter. Het is voor het dorp een verfraaiing en biodt gelegenheid voor aan bouw. Ook het plan van de wethouders is wel goed, maar het heeft een andere geest. Spr. had wel graag de kostenborekening willen weten, maar i» er nog niet van overtuigd dat het plan van de wethouders zooveel goedkooper zou wezen. Den heer Nannis frappeert het, dat het met deze zaak weer is als met den achoolbouw te Oudesluis, onderling verschil. Spr. had gehoopt, dat B. en W. eens- homogeen waren geweest en de raadsleden dan met volle overtuiging hun stem aan één plan had den kunnen geven. Dat schijnt echter hier met te kunnen gebeuren, dat is niet plaizierig voor ons, maar nog minder voor de burgerij. Met volle over tuiging zal spr. zijn stem geven aan het plan van den Voorzitter. Door den Voorzitter is straks gespro ken over het nog-niet bouwen van een onderwij zerswoning, maar spr. zou dat liever wel doen. De heer Doorn meent, dat men wel kan raden welk plan hij de voorkeur geeft. Zoowel de Voorzit ter als de heer Raat hebben hun plannen met groo- fe welsprekendheid verdedigd, maar spr. is ook van oordeel, dat wel 99 afkeurend tegenover het plan van de wethouders staat Spr. heeft even zijn ge dachten laten gaan over de vraag of een 3-klassige dan wei een 4-kiassige school dient te worden ge bouwd, mJaar spr. oordeelt, dat als Je iets maakt, maak het dan goed. Spr. is overtuigd, dat wat de school te Oudesluis betreft, dB Raad straks alge meen van oordeel red zijn, tot een goede oplossing te zijn gekomen, al heeft hij alle respect voor 'n andere zienswijze. Laten wjji nu niet opnieuw gaan prut sen, maar laten we direct met de school een nieuw huis bouwen. Spr. zal graag zijn stem geven aan het plan van den burgemeester. De beslissing- De Voorzitter zal nu in stemming brengen uitslui tend de vraag, waar de school zal worden gebouwd. (Met 7 tegen 4 stemmen wordt besloten de school met gymnastieklokaal te doen bouwen op het ge meenteland, de heeren Jimmink, Hooij, Raat en Hoedjes verklaarden zich voor het bouwen van de school in den tuin van Jimmink. dat ksa hcufd der schooi h&a*? dé ectav woont Ook voor den verkoop van de bestaande gebouwen zal het beter wezen als. ze als een complex kunnen wor den verkocht. De Voorzitter heeft deze zaak met den inspecteur besproken en hoewel deze oordeelde buiten dezo zaak te staan, vond hij het toch wenschelijker dat het hoofd der school bij de school woonde. 'Hij erkende echter dat, in Alkmaar bijna geen enkele onderwijzer bij een' school woonde. Spr. geeft toe dat de toestand in de stad wel anders is dan op het platteland, maar te Burgerbrug is ook geen toezicht op het school plein en klachten heeft spr. niet gehoord- De heer Dignum wijst er op, dat de school al ach teraf komt te staan en als er dan nog geen toezicht is ook. Spr. dacht eigenlijk dat het hier een tege moetkoming voor den onderwijzer zelf was; spr. zal zijn hart maar rechtuit spreken. De Voorzitter: Nou, het is misschien ook niet zoo pleizierig daar te wonen. En de bezwaren zijn wel licht niet zoo groot om hem tegemoet te komen. De heer Nannis denkt, dat als alles tegelijk wordt gebouwd, dus ook de onderwijzerswoning, dat goed kooper zal wezen. De heer Raat is het hier niet mee eens, want als de weg er is, zullen de kosten van aanvoer materiaal goedkooper wezen dan wanneer er nog een slappe grond is. Met 7 tegen 4 9temmen wordt besloten voorloo- p i g nog geen nieuwe onderwijzerswoning te doen bouwen; voor directen bouw stemden de heeren Dig num, Nannis, De Boér en Doorn- Eet wordt een 4-klassige school. De Voorzitter zegt, dat bij B. en W. nu de vraag rijst of de nieuwe school zal zijn een 4-klassige of een S-klassige. De heer Raat is voor een 3-klassige school, maar aan de hand van de mededeeling van den inspecteur, dat het bijna zeker zou zijn dat we in de naaste toekomst een 4-klassige school noodig zouden 2ijn, vindt spr. het wenschelijk een 4-klasaige school te bouwen. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat we een 3-klassige achool laten bouwen, waar zoo noodig een 4e lokaal aangebouwd kan worden. Of dat bijbouwen goedkooper ia weet spr. niet. De Raad zou in beginsel een uitspraak kunnen doen en B. en W. nadér het idee van den inspecteur kunnen hooren. De heer Raat wijst op het 7e leerjaar en de gevol gen van aanneming voorstel-Zijlstra. Te Schagerbrug is het aantal leerlingen 110 en voor een 4-klassige school is de grens tegenwoordig 142. Bij spr. zit voor om de grenskinderen naar de school te St Maartens brug te sturen, opdat we daar een 3-klaasige school krijgen. De inspecteur heeft spr.'s idee bestreden, maar zou voorloopig met een S-klassige school accoora gaan, wanneer er dan maar ruimte bleef voor den aanbouw van een 4e lokaal. Do Voorzitter herinnert er aan dat de inspecteur had gezegd dat we voor St Maartensbrug geen vrees behoefden te hebben, dat zou wel recht op een derde onderwijskracht krijgen. De heer Van der Sluija wil, dat de Raad zich' thans definitief uitspreekt en waar we krijgen het 7o leerjaar en in 1030 zoor zeker eon andere schaal, is het beter direct eon 4-klftsalgo school te doen bouwen. De 'heer Hooij wijst er op dat do school to Schngor- brug altijd een 4-klasaige is geweest en die ook in de toekomst wel reden van bestaan zal hebben. En om uit het geknoei van de scholen vandaan te komen, zou spr. ook een 4-kla3sige school willen doon bou wen. Dok de heer Jimmink kan zich bij dat idee neer leggen. De heer Raat wijst er op dat hij ten opzichte van de school te St. Maartensbrug op het wetsvoorstel- Zijlstra heeft gewezen. De heer Van der Sluijs zegt, dat het voorstel-Zijl stra aan St. Maartensbrug ten goede komt. Met 9 tegen 2 stemmen, besluit de Raad tot den bouw van een 4-klassige school, voor een 3-klaasige school stemden de beide wethouders. Voorloopig nog geen nieuwe school- woning. Thans komt de vraag aan de orde of bij de nieuw te bouwen school een nieuwe onderwijzerswoning zal worden gebouwd of dat voorloopig de oude woning in gebruik zal blijven. De heer Dignum vraagt, welke motieven de secre taris voor zijn idéé om den bouw van een nieuwe woning tijdelijk uit te stellen, had. De Voorzitter zegt, dat wanneer de bouw wordt uit gesteld, er eerst een toegangsweg kan worden ge maakt. Wordt er gebouwd voor er een toegangsweg is, dan is het niet prettig voor het hoofd der school er te moeten wonen. Is daarentegen den toegangsweg er en blijkt het gewenscht dat het hoofd der school bij ds school woont, dan kan de woning nog altijd worden gebouwd. De heer Nannis vindt het voor toezicht gewenscht De rondvraag De heer Hoogland vraagt of een grondig onderzoek is ingesteld naar de capaciteiten en de finantieele draagkracht van den aannemer van den sohoolbouw te Oudesluis. De Voorzitter zegt dat goede inlichtingen zijn ver kregen. Een deskundige voor den motor van dn Ma gtrusbrandspuit Den heer Van der Sluijs is ter oore gekomen, dat voor de proefnemingen van de brandspuit een des kundige aan de brandweer is toegevoegd, teneinde den motor te onderzoeken. Spr. wijst er op dat overeen gekomen is is dat ieder malheur onverwijld aan de firma Geesink zou worden medegedeeld en deze dan krachtens de garantie de zaak in orde zou brengen. Er is echter bij gezegd, dat als er een derde bij den motor kwam, dit aanleiding zou geven de garantie voor vervallen te verklaren. Door den Voorzitter wordt uitvoerig medegedeeld hoe wel eens kleine haperingen ontstaan en in over leg mot don opperbadmeester is besloten voor der gelijke gevallen periodiek den motor door n deskun dige te doen nazien. iHet gaat niet aan voor moge lijke kleine haperingen de firma Geesink te waar schuwen. Deze kwestie wordt door de.verschillende raadsle den zoo belangrijk, geoordeeld, dat we een vrij uitvoerig debat krijgen te hooren en waarbij de heer Raat er op wijst, dat B. en W. de verantwoordelijk heid dragen dat de brandbluschmiddelen in orde zijn. Er wordt vooral op gewezen, dat het in overleg met den opperbrandmeester is geschied en de heer Raat wijst er met nadruk op, dat het college van B. en W. eenparig böBloot het toezicht aan een deskundige op te dragen. De heer Dignum wijst nog op kapotte slangen bij den laatsten brand te 't Zand. De Voorzitter zegt dat hierin wordt voorzien, Eet poUtletoezickt en het vervoer van tan anond- en klauwzeer lijdend vee. De heer Jimmink vraagt of het ernst is met het po litietoezicht op het aan mond- en klauwzeer lijdend vee, n.1. dat vee waarvoor nog geen genezingverklar ring werd afgegeven, niet vervoerd wordt langs den openbaren weg. Door den Voorzitter wordt er op gewezen, dat hot hier betreft een rijkszaak. Door den rijksveldwachter is aan spr. al eens gevraagd of hij proces-verbaal zou opmaken, maar spr. heeft gezegd, daar voorzichtig mee te wezen, want het zal moeilijk vallen te bewij zen of vee nog besmettelijk is of niet Het is een kwestie die den rijksveearts aangaat Als iemand aan spr. vraagt of hij zijn vee mag verweiden, ver wijst spr. hem eerst naar den rijksveearts. De heer Jimmink deelt mede, hoe een lid van de fok- en stierenvereeniging, waar spr. bestuurslid van is, vee, dat aan mond- en klauwzeer had geleden, langs den openbaren weg had vervoerd, zonder dat de betrokken veearts een genezingverklaring had af gegeven. En al gaf de veearts een dergelijke ver klaring, dan zou deze toch nog aanraden de beesten de eerste 14 dagen niet bij een stier toe te laten. De Voorzitter zegt nooit vergunning te geven, voor hij zich in verbinding met den rijks veearts heeft ge steld. De heer Jimmink kan het niet goedkeuren zooals door den veearts is gehandeld. De heer Doorn zegt niets met deze zaak noodig te hebben maar de discussie is niet in het voordeel van het lid der vereniging van den heer Jimmink. Hierna sluiting. Kijk naar den toren. Kijk naar de plaat, Zie toch, hoe fijn dat wijzertje gaat. Boven in dat hokkie Zit het nieuwe klokkie, Iedereen roept nu verblijd, Wij hebben den tij<L Gisteravond heeft Callantsoog zijn nieuwe toren uurwerk .ingeluid". Toen wij er tegen achten aan kwamen, hadden zich reeds groepjes menschen op 't plein voor de kerk verzameld, onder het nieuwe uur werk, welks gouden wijzerplaat nog schitterde in de I laatste stralen van de ondergaandezon hadden j we bijna gezegd. Helaas was dit niet het geval. In- plaats van een heerlijken zomeravond joegen don kere regenwolken langs het zwerk en maakte de plaats, waar de plechtigheid zou plaats hebben niet bepaald tot een van de aangenaamste. Doch toen de bewoners regelmatig bleven toeloopen, zoodat het plein zich allengs met menschen vulde, en het Cal- lantsooger fanfarecorps, alsmede de dameszangver- eeniging zich hadden opgesteld, kwam er eenige stemming en maakte ons het wachten minder on- aangenaam. Lang zou dit trouwens niet meer duren. 1 Eensklaps zette de muziek het „Wilhelmus" in. wat het teeken bleek te zijn van de konïs tvan het hoofd der gemeente, burgemeester Breebaart, al de raads leden, behalve wethouder Kruisveld en het raadslid Mooij, voorafgegaan door den heer Smit, den voor zitter der commissie ter verkrijging van een nieuw uurwerk in den toren. Toen deze "heeren tusachen da wachiendan een plaatsje hadden gevonden, trad de heer Smit naar voren en sprak de volgende woorden: Edelachtbare Heeren, Buremeeater en leden van den Raad der genleente Callantsoog, dames en heo- i ren, ik heet U allen hartelijk welkom op deze plaats. In 't bijzonder wil ik hier welkom heeten, de le den van ons Eere-Comitó met hunne dames. Graag had ik hier ook gezien onzen oud-Burgemeester Kos ter, Eere-Voorzitter van ons Comité, doch andere zaken verhinderden hem hier aanwezig te zijn. Be richt van verhindering zonden eveneens do leden van het Eere-Comité, de heeren H'ouwink, burgemees ter van Den Helder, en H. E«riks, burgemeester van Petten. Reeds eenige maanden geleden is door het Comité tot bijeenbrengen van geldon voor een uurwerk in den gemeentotoron, een uurwerk aan de gemeente Cftllantsoog aangeboden en thans is do dag aangobro- ken, dat het uurwerk m don toren is geplaatst on aan het gemeentebestuur kan worden ovorgedragen. Vele zijn do werkzaamheden geweest door do com- missio verricht, vele opofferingen, heblwin allen zich getroost, maar ook prettig was 't to ondervinden, dat uo inwoners van Callantsoog daarbij, leder naar zijn krachten, hebben willen medewerken tot hot berei ken van ons dool. Hot lijkt mij hier da plaats on ook hot oogenblik om even de geschiedenis van onzo werkzaamheden na te gaan. Ruim 2 jaar terug werden in overleg met Burgemeester Koster en don heer P. Vos door mij eenige personen aangezocht om zitting te nemen in een commissie, om gelden bijeen to brengen voor een torenuurwerk. Dezo commissie kwam! tot stand, doch door verschillende omstandigheden hoeft die commis- 1 aie aanvankelijk niets gedaan. In den zomer van 1926 werd de eerste stoot iD de goede richting gegeven. Door de dames Regensburg, pensloengaston, werd voor dit doel eon lijst aangeboden, waarop pl.m. f 100 werd geteekend. 't I3ogin was er alzoo en de reeds vroeger gevormde commissie, aangevuld met onzen J burgemeester, Mr. D. Breebaart, besloot nu de zaak mot kracht san te pakken. Ze meende haar doel 't be3t te kunnen bereiken door 't organiseoren van j een fancy-fair en 't houden van een verloting. Daar de zomer hiervoor de beste tijd scheen, werd besloten deze plannen in dien tijd uit te voeren. De in Juli gehouden fancy-fair slaagde boven ver wachting. De steun bij ons streven van alle zijden ondervonden, maakte 't werker» voor deze zaak tot een genoeger, en mede dank zij 't moooie weer kon- I den wij in Augustus 1927 zeggen: het geld is er, de klok komt er. Wel hadden we voorloopig nog een afwachtende houding a&n te nemen, in verband met een proces verbaal ons aangedaan., daar wij bij onze verloting den menschen een te groote waarde aan prijzen voor hun geld wilden geven, doch toen ook deze zaak, op voor on» buitengewoon bevredigende wijze, was afgewikkeld, kon tot aankoop van een uurwerk worden overgegaan. Onze commissie hoopt, dat haar keuze een goede geweest mag zijn en dat onze klok lange jaren den juisten tijd mag aanwij zen. (Doch niet alleen als tijdaanwijzer zal zij daar in den toren staan: zij zal ook zijn u bewijs, dat docr eendrachtig streven veel te bereiken is. deze schenking ie ©en uiting van waren burgerzin). Bur gers van Caïlantsoog en gij allen, die op do een of andere wijze onzo commissie in haar streven hebt geholpen, en bijgestaan, ik zeg U hiervoor hartelijk dank. Ook een woord van dank aan de Pers, die ons steeds op de meest welwillende wijze heeft gesteund, Dank ook aan den leverancier van ons uurwerk, den heer Sardemann uit Amfeterdam, voor de keurige i uitvoering en aflevering van het door ons bestelde. Burgemeester Breebaart. Het zij mij thans ver gund het torenuurwerk namens onze commissie aan U, als hoofd der gemeente Callantsoog, over te dra gen. Uw aanwezigheid en do aanwezigheid van de leden van den Raad stemt tot dankbaarheid, omdat wij daaruit mogen besluiten, dat ons streven ook doof U wordt beschouwd als to zijn een gemeentebe lang. Moge het U gegeven zijn de medewerking der bur gerij steeds zoo te mogen ondervinden als onzo com missie die ondervonden heeft. Burgemeester, ik verzoek U, zoo aanstonds het uur werk in beweging te stellen en hierdoor tot een feit te maken: De klok in den toren van Callantsoog wijst weer den tijd!! (Applaus en fanfares). De burgemeester antwoordde hierop als volgt: (Mijnheer de Voorzitter, heeren commissieleden, da mes en heeren: (Het is mij een aangename plicht bij dezq gelegenheid een enkel woord te mogen spre ken. Met te meer genoegen doe ik dat, omdat het nu het oogenblik is dat de kroon gezet wordt op het werk van de commissie, die zich tot taak gesteld had de restauratie van kerk en toren en het verkrijgen van een nieuw torenuurwerk. Mijn gedachten gaan hier bij terug naar mijn voorganger, burgemeester Koster, die den eersten stoot tot deze beweging heeft gege ven en daarom spijt het mij dubbel, dat hij heden avond niet aanwezig kon zijn, om deze hulde persoon lijk in ontvangst te nemen, en getuige heeft kunnen zijn, dat zijn streven succes gehad heeft. En een uur werk moest er komen, want een toren zonder uur werk is gelijk een mensch zonder hart. Ik zal niet teruggaan en de geschiedenis ophalen van de laatste twee jaren, niet memoreeren de lange nachten in do Groote Keeten en de niet minder lange dagen en nachten in de fancy-fair, en het tellen van de duizen den centen in het ver-namiddernachtelijk uur. Critiek is ook in deze niet uitgebleven, doch als met alles, maar hier in 't bijzonder, staan ook hier de beste stuurlui aan wal en kan de commissie het ook ge rust langs zich heen laten glijden. Immers zij heeft slecht# t# wijzen op het uurwerk daar hoven in den toren, dat is het resultaat van haar harde werkei Het klokje van gehoorzaamheid, dat vaak wil voq komen dat wij het niet hooren slaan, en het is goe dat het slaat, want het herinnert ons aan onze plicl ten en a&n ons dagweerk, Ik zou hier van toepassin willen brengen de Latijnsche spreuk „Carpe Dien geniet den dag, pluk het leven. Du tijd schrlji voort, geniet van hot leven, zoolang gij kunt, doe kiest daarbij een middenweg, dan is het goed. Vei der zou ik er op willen wijzen, dat het uurwerk b halve als mechanisme, dat de tijd aanwijst, voor on hot symbool is van datgene, wat door eendracht! samenwerken tot stand gekomen is. En thans zal i mij naar den toren begeven, om het uurwerk in wei king te stellen. (Applaus en fanfares.) Een oogenblik later weerklinken negen helder slagen en wanneer de laatste klanken zijn weggi dreven, de bruisende golven aan het vlakke Noordzee strand tegemoet, breek een daverend hoera los. Vervolgens worden door het damoszangkoor „Zarij lust" eenige muzieknummers ten gehoore gegever liedjes, waarin de klok wordt bezongen, en die onde leiding van Mevr. Breebaart heel goed worden uitge voerd. Zij oogstten na elk nummer dan ook een har telijk applaus. j Even te voren was door den heer Smit bekend ge I maakt, dat allen, die nog iets op hun hart hadden j dit thans kónden uitspreken. Van deze gelegenheid maakt het eenige aanwezigi eere-commissielid, de heer dr. Oterdoom, dankbaa gebruik, waarbij hij het volgende zegt: Mijnheer de Voorzitter, leden van de commissie me hun dames, heeren 'Burgemeester en leden van derfT.20 Raad en verder allen, die hebben meegewerkt ei blijken van belangstelling hebben gegeven bij de ver krijging van een nieuw uurwerk in den gemeente toren, namens het eere-comité, waarvan ik helaas d eenige aanwezige ben, zeg ik U recht hartelijk danlij7.48 mede namens mijn vrouw, voor de vriendelijke uil noodiging om hier aanwezig te zijn. Verder acht i) de weersgesteldheid van dien aard en als medicu kan ik dat beter weten dan menig ander dat eeflB-lfi j langer oponthoud hier niet bevorderlijk voor de ge zondheid is en daarom zal ik kort zijn. Ik wil bij deai 'gelegenheid slechts herinneren aan dat schitterendi gedicht van den Duitscnen dichter Schiller: „Das Lioi von der Glocke". Welnu: Heute ist die Glocke ge worden! prijkt de klok op den toren die, zooals reed terecht docr den burgemeester is opgemerkt, het syrn j bool is van eenheid, van wat door eendrachtig sa i menwerken valt te bereiken. Dat dit altijd zoo mog blijven om de gemeente Callantsoog tot voordeel t strekken. Gedachtig aan hetgeen ik reeds in het bs i gin gezegd heb, meen ik thans te moeten eindigen jwat ik niet zal dpen, alvorens nogmaals mijn hart» lijken dank aan allen te brengen, die van hun voort durende belangstelling blijk hebben gegeven om dl I voor Callantsoog zoo schoone resultaat te boroikon. (Wederom weerklonk oen'hartelijk applaus over ho 0°( plein, daarbij krachtig ondersteund door d« muziek 21 I die vervolgens nog oohige nummer# zou govon. Dt L°-2' I stemming kwam er nu recht in on oen vroolljk ternpi j was weldra aanleiding dat volo boenen zich niet lan d.8' ger stil konden houden én luntig üonlgo danspassen werdep uitgevoerd. Natuurlijk „Charlostonnen". Ja zelfs een drietal oudo dame#, aan onzen ovorkanj j konden niet langer weerstand bieden aan de lokken l1* de tonen van het Callantsooger fanfarecorps on i20' heupwiegden zachtjes moo op ifo maat van de muziol*2-3 CarpedJiem, geniet het loven! 1 iHet einde van het offlcieele gedeelte nadert than en de heer Smit treedt nu nogmaals naar voren ofli dank te brengen aan den burgemeester en den dokte voor den pluim die zii op den hoed van do commissi» leden hebben gestoken, aan „Zanglust" en Fanfare corps voor de verleende medewerking en verder aatf uilen, dlo tot het welslagen van dezen avond hebbel 2,( bijgedragen. i Een hartelijk applaus en een „Laat do klok ir»*** luiden, laat do klok maar slaan", was hot antwoo: op doze woorden van dank. .25 8.08 7.68 8.2C 8.88 8.6C 8.5C e.oc .01 12.3 12.5 12, 1.5 1.5 Het on-officioele, hot lolligo gedeelte, zooals de hoof JJ Smit het noemde, word vorder afgewerkt in hotel Duinzicht". Eon groote attractie, die ons. naar hef 7,ü' heette, nog wachtte, heeft ons er toe verleid nog oei - uurtje to blijven. Welnu, wo hebben er geen spijt vatj gehad. Toen den aanwezigen thee en bonbons waren geserveerd, ging het scherm van hot tooneel op enj kregen we een groote wijzerplaat te zien, die de gan scho ruimte vulde. Dat dit niet overbodig was, bleel een oogenblik later. De wijzers, die op twaalf uui stonden, draaiden rond en toen een uur in een nimum van tijd was verstreken de tijd gaat sne f ging een luikje, dat het cijfer l vormde, open ct stak oen damo haar bevallig kopje naar buiten ei zong het eerste vroolijke liedje, gewijd aan de nieuwi klok cn dat herhaalde zich twaalf maal Voor elli cijfer eon andore zangster, die gezamenlijk steeds ha refrein zongen. Een alleraardigst idóe en een leul gezicht, wanneer die twaalf damoskoples glunderend door de luikjes de zaal inkoken. Hot uitbundil anplaus, dat gedurende en na deze parodie op het nieuwe torenuurwerk, door do zaal weerklonk, was het beste bewijs, hoe opgetogen het publiek over dit idéc was, i'oen men zich hierna aan de edele kunst van Terpsichoro overgaf, v/as het voor ons tijd orn op te stappen, er niet aan twijfelende, dat er nog tot laat in den nacht feest gevierd is, doch dat is voor Cal lantsoog nu geen bezwaar meer, want niet waar, van verslapen kan hier niet langer sprake zijn. El staat nu immers weer een nieuwe klok in den toren, die elke langslaper onherroepelijk aan het uur van opstaan herinnerthet klokje van gehoorzaam' heidl 12.00 12.80 12.60 12.60 12.60 1.20 1.25 2.25 8.20 4.00 4.05 4.35 4.50 4.50 5.00 5.30 6.20 6.20 6.50 7.00 7.05 7.15 7.36 9,2 8.6 9.6 10.0 10.3 10.3 10.4 10.5 10.5 11.C c Voor VrVd&g 29 Juni, HILVERSUM (1060 M.) Polltleb»rloht«n. HUIZEN (481 M.) Lunchmuziek door hot trio van Restaurant Winkel». HILVERSUM (1060 M.) Lunchmuxlek door ho trio Vorhoy. DAVENTRY (1600 M.) Orgelrecttal. PARIJS (R. 1750 M.) Concert door hot orko» Gaylna. HAMBURG (395 M.) Concert uit Hannover. DAVENTRY (1600 M.) Lunchconcert uit het Mo tropole Hotel. LANGENBERG (469 M.) Middagconcert HAMBURG (395 M.) Concert uit Bremen. KALUNDBORG (1153 M.) Namiddagconcert HUIZEN (431 M.) Gramafoonmuziek. PARIJS (R. 1750 M.) Concert door het orkest van AJbert Locatelll. HAMBURG (395 M.) Vocaal concert DAVENTRY (1000 M.) Balladen-concert. LANGENBERG (469 M.) Vesperconcert HUIZEN (431 M.) Vooravondconcert HILVERSUM (1060 M.) Vooravondconcert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Modcwerklnf van Sieteke es Bolten. DAVENTRY (1600 M.) Frank Westfleld'a orkost HAMBURG (395 M.) Concert door het omroep orkest BRUSSEL (509 M.) Namiddagconcert HUIZEN (1870 M.) Cursus Gregorlaansch. DAVENTRY (1600 M.) Voortzetting van Franl Westfleld's orkest. HILVERSUM (1060 M.) Wekeiykeche boekb» ■preking door Dr. H. Ritterover. Fluisteringen 7 4 avondwinden door Noto fioeroto. Op zui: Itelc gro me ren kre var We me vis wa eer I on1 du» lan to me lat' Tc aar in hij hai v«i

Schager Courant | 1928 | | pagina 6