Schager Courant De Klok in den Toren. Vierde Blad. RAAD VAN WIERINGEN. Zaterdag 30 Juni 1928. 71ste Jaargang. No. 8279 der dw«r#geltid!ng ntsr het hoofdriool-Gkftliuïrweg en verder uit t stuks fcstonstrM/tkolksn van het ge normaliseerd modeL 3. en W. kunnen tlch hiermede vereenigen en «tel len daarom voor tot uitvoering van dit werk een crediet tot bovengenoemd bedrag te verleenen. De heer Bakker vraagt of het water dan blijft «taan in de Spuitsteeg. De heer Tijsen antwoordt bevestigend en licht den toestand daar nader toe. De heer J. Kooij vraagt hoe het nu kan, dat het water niet weg kan, waarop de heer Tijeen mede deelt, dat nu het daar bebouwd wordt, er geen vol doende waterafvoer is. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Plaatsing van een nrinolr te Den Oever. B. en W. deelen mede, dat er te Den Oever be hoefte ls ontstaan aan een publieke waterplaats, daar het urinoir op het pleintje aan de Havenstraat tengevolge van het maken eener dijkcoupure aldaar moest worden verwijderd. De mbest gewenschte plaats daarvoor is, met het oog op de aldaar stationneerende autobussen, de Noorderweg en wel in verbinding en half boven een bestaande schepput van de rioleering langs dien weg nabij het schuurtje van den heer N. Metselaar. De kosten van zoodanig urinoir in eenvoudige uit voering, met palen en regelwerk van grenenhout, het schotwerk van vurenhout, voorzien van een af- voerbak van geasphalteerd ijzer met stankafslui ting volgens het te Hippolytushoef beproefd geble ken systeem, worden door den opzichter geraamd op circa f90.—. Eten door den opzichter ingediende schetsteekening wordt den Raad overgelegd B. en W. stellen voor dit ontwerp te doen uitvoe ren op de bovenaangeduide plaats en hun daartoe een crediet te verleenen tot het aangegeven bedrag. De geschrokken gemeente-opzichter. De heer Bakker en Kaan deelen mede, een. betonnen urinoir te prefereeren. De heer Tijsen deelt nu mede, dat hij straks ge- pakken en in Mei geen. Al deze "stukken worden, voor i zien heeft, dat de zaak al bijna overeind staat. Een kennisgeving aangenomen. half jaar geleden is reeds opdracht gegeven tot het Goldleening. maken van een teekening en nu staat het ding eens- Het doet B. en W. genoegen te kunnen mededeelen, klaps overeind, dat het Bestuur der Coöperatieve Boerenleenbank De Voorzitter zegt wel voor voortvarendheid te ge- heeft kunnen goedvinden, de rentevoet voor de beide voelen, maar niet op deze manier, leeningen 1925 on 1926, ingaande 1 Januari 1928, te De heer Lub vraagt of het gebouwtje dan voor re- fixeeren op 4% en, verwachtende dat daardoor kening van den opzichter wordt gezet. Vergadering van den Raad op Vrijdag 29 Juni 1928, des middags 2 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester, secre taris de heer C. F. van Duin. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden on veranderd goedgekeurd. Mededeelingen en lngokcxmjen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn de volgende stukken: Van den Commissaris der Koningin bericht, dat met ingang van 10 Juli 1928 opnieuw is benoemd tot Burgemeester dezer gemeente de heer L. C. Kolff; van Ged. Staten bericht van goedkeuring der beslui ten tot aankoop van grond naast het nieuwe school terrein te Hippolytushoef en tot het vaststellen van nieuwe regelen voor de heffing en invordering der bondenbelasting; het proces-verbaal van kasoprie- ming bij den gemeente-ontvanger, in kas moest zijn f 2127.97, hetgeen klopte; evenzoo bij den kassier der zeegras-exploitatie, waar het kassaldo bedroeg f 1979.02; de maandstaten der zeegras-exploitatie over de maanden April en Mei, in April zijn verkocht 149 De Voorzitter wendt zich nu tot den heer Kaan en zegt, dat h|J zeker nauwelijks behoeft te zeggen,hoe bui tengewoon de raad op prijs etelt, dat de heer Kaan dit •tukje grond heeft willen schenken. Reeds enkele jaren geleden ls getracht bedoelde grond aan te koopen, en het Is dus bekend hoeveel opoffering de heer Kaan zich heeft moeten getroosten om tot dit aanbod te ko men. Daarom hebben we zeer veel waardeering voor 't aanbod. Teekenen van Instemming. Voorziening In de behoefte aam kasgeld. B. en W. schrijven: Aangezien nog dekking moet worden gevonden voor enkele kapitaalsuitgaven voor reeds voltooide openbare werken, die tijdelijk uit den gewonen dienst zijn gefl- nancieerd, zooals voor grondaankoop, aanleg van rio leringswerken enz., is het dringend noodlg de gemeen tekas tijdelijk te versterken tot het gaande houden van den dienst. Bovendien ls rekening te houden met nog komende uitgaven van buitengewonen aard. Het crediet in rekening-courant van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten is daarvoor ontoereikend. Wij stellen U daarom voor ons te machtigen ten be hoeve van den dienst 1928, naar gelang van behoefte, kasgeld op te nemen boven het reeds verleende crediet ln rekening-courant bij de Bank vun Nederlandsche Ge meenten tot een maximum van f 10.000, tegen een rente van ten hoogste 5 pet. en geheel af te lossen vóór of $p 31 December 1928. Aldus wordt besloten. niet tot vervroegde aflossing zal worden overgegaan, heeft bepaald, dat het over 1927 meer aan rente be taalde boven 5 aan de gemeente zal worden geres titueerd. Het Bestuur der Bank verdient volgens B. en W. De heer 'M. Kooij vindt dat de Raad toch eerst meet beslissen voor en aleer tot bouwen wordt overgegaan. De heer Oden zegt dat er nu tenminste stemmen opgaan om een 'betonnen urinoir te plaatsen en ook spr. is daar sterk voor. Het wordt nu weggegooid voor deze beslissing, welke aan de zaak een bevre- geld. digende oplossing geeft, een woord van dank. De heer Tijsen zegt, dat die bij de coupure jaren Onder deze omstandigheden zal het dus niet noodig gestaan heeft zijn de beide leeningen geheel af te lossen uit een De heer Oden: Maar neem me niet kwalijk, het was nieuwe conversieleening, zooals in de voordracht van er ook wat moois, evenals bij de school te Hippoly tushoef. ■De heer Bosker zegt, dat ook een betonnen urinoir op tijd schoongemaakt moet worden, De heer M. Kooij zegt zoo vrij te zijn voor te stellen een betonnen urinoir te doen maken. De Voorzitter zegt dat hij van zijn wethouder 12 April j.1. werd voorgesteld. Deze voordracht wordt daarom ingetrokken. Tegemoetkoming reiskosten aan on- en minvermogende leerlingen. B. en W. deelen mede, dat bij de rondvraag in de «y laatste zitting door het lid, den heer Oden, ter sprake hoort, dat het gebouwtje reeds rustig is neergezet en werd gebracht, de afwijzing door hun College van als het af is, zou dan een betonnen gebouwd kunnen een verzoek om tegemoetkoming in de reiskosten i worden. naar Helder van een leerling, die aldaar les in boek- De heer M. Kooij meent, dat zoo iemand, spr. be houden wenschte te nomen. De Voorzitter wees erdoelt den opzichter, behoefte heeft aan een opvoed- toen op, dat die 'beslissing in overeenstemming was kundige les. Als zoo geregeld doorgegaan mag wor- met het Raadsbesluit van 20 Maart 1928, omdat dit j den, is de Raad niet meer noodig. Raadsbesluit alleen tegemoetkoming kent voor het De Voorzitter zegt, dat de opzichter blijkbaar zoo bezoeken van scholen. geschrokken is van hetgeen in de vorige vergadering B. en W. hebben de zaak naar aanleiding van dit is gezegd, geval nog eens nader onder de oogen gezien en zijnDe heer M. Kooij: Dan zal hij aan de aspirine moe tot de conclusie gekomen, dat het' niet wenschelijk isten. daaraan uitbreiding te geven door ook voor het vol-1 De heer Tijsen zegt, dat de opzichter wel achter de gen van cursussen en lessen van welken aard ook, het broek is gezeten, er is hem opdracht gegeven een ontvangen van tegemoetkoming in de reiskosten in j kostenberekening te maken en nu is hij zoo kwiek Wsgens hst toenemende drukke verkeer aohten B. en W. het weneohelljk, dat een gedeelte van den Zuidelijken berm van de Hofstraat te Den Oever en wel vanaf de bestrate Inrit bij het perceel van den heer M. Tijsen Mz. tot de Oostzijde van het perceel van den heer A. M. Hegeman, van eene kllnkerbestrating wordt voor* zien. De gemeente-opzichter raamt de kosten daarvan op ongeveer f 100, vermeerderd met de uitgaven voor aan koop van 12.000 straatklinkers, die met Inbegrip van los- en rijloon op f 31 per 1000 stuks, totaal op f 872 komen te staan. In hst geheel zal dit werk dus f 472 vorderen. Nu ook de bestrating In de Havenstraat te Den Oever ln. samenwerking met den dienst der Zuiderzeewerken ls vernieuwd, verdient het aanbeveling de kelen -ln den berm van die straat te verwljdoren en te vervangen door klinkers. Deze uitgaaf wordt geraamd op f 105, vermeerderd mot den aankoop van 13.000 klinkers t 29.50 per 1000 stuks (los- en rijloon inbegrepen), derhalve f 383.50, ln totaal f 488.50. B. en W. geven ln overweging, ter uitvoering dezer werken credleten tot bovengenoemde bedragen te ver leenen. Voorts stellen zij voor machtiging te verleenen tot het aankoopen van een partij straatklinkers voor ver betering en vernieuwing van straatgedeelten, die daar aan dringend behoefte hebben en wel van 50.000 stuks tegen f 28 per 1000 stuks. uitzicht te stellen. Dit heeft van het begin af niet in de bedoeling gelegen en zal consequenties medebren gen, die niet te overzien zijn. B. en W. wijzen hier bij inzonderheid op privaatlessen, waarvan de ver scheidenheid zeer groot is en die onmogelijk alle voor subsidieering in aanmerking kunnen komen. Voor zoover zij zien, zal het daarom gewenscht zijn de' toepassing van voormeld Raadsbesluit te beperken tot leerlingen, die een school bezoeken. De heer Lub meent, dat de algemeene strekking der verordening is om een tegemoetkoming te geven aan ouders van schoolgaande kinderen, die het fi- nantieel niet kunnen bekostigen. Waneer de veror dening niet wordt gewijzigd, zullen zij die voor hun werkkring een cursus volgen, ten achter gesteld worden bij die leerlingen, die een vakschool bezoe ken en dat is niet billijk. De Voorzitter zegt, dat de privaatlessen van aller lei aard kunnen zijn en in de vergadering van B. en W. is bijv. genoemd pianolessen. Om daarvoor nu te gemoetkoming te geven, gaat te ver De heer Lub zegt, dat als nu in Den Helder een vakschool voor muziek was, de tegemoetkoming toch ook zou worden gegeven. De Voorzitter heeft nooit gehoord van een vak school voor muziek, maar geeft dat voor beter. Het voorstel-Lub om de verordening te wijzigen, opdat ook aan leerlingen die een cursus volgen een tegemoetkomling worde gegeven, wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen, voor wijziging der verorde ning stemden de heeren Oden, Lub en De Vries. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgen de verslagen: Verslag werkzaamheden zeegrasexploi tatie, verslag Commissie van Toezicht op de Ar beidsbemiddeling en van de werkzaamheden van het correspondentschap; verslag van de Vereeniging van Zuiderzeegemeenten, idem Vereeniging van Neder landsche gemeenten, idem Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te s Gravenhage. Van den polder Waard Nieuwland is bericht inge komen dat de pachtprijs voor de loskade ten behoe ve van de zeegrasexploitatie is verminderd tot f50. en van het Heemraadschap, dat de pachtprijs voor de loskade heeft verminderd tot f 150. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De rente van het kapitaal der zeegras exploitatie. In de vorige vergadering is behandeld een verzoek der vereeniging „het Visschersfonds" om uitkeering der rente, gekweekt van het kapitaal der zeegrasex ploitatie, B. en W. adviseerden toen niet op dat ver zoek in te gaan en over dat voorstel staakten de stemmen. Zonder bespreking wordt nu opnieuw het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en het wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, tegen stemden de heeren M. Kooij, Oden, Lub, Tijsen en De Vries. Er is dus afwijzend op het verzoek van „het Vis schersfonds" beschikt. dat het urinoir bijna staat. De heer J. Kooij hoort dat het een is voor één per soon, misschien kan er een betonnen bij. De Voorzitter: Een rij zeker; als de noodzakelijk heid blijkt, zullen B. en W. met een voorstel komen. Spr. vraagt of de heer M. Kooij zijn voorstel hand haaft. Alleen het bezigen van het woord aspirine heeft echter blijkbaar reeds een heilzame uitwerking ge had, want de heer Kooij verklaart reeds een beetje gekalmeerd te zijn. De voordracht van B. en W. wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Nog een urinoir-praatje. De heer Oden vraagt, waar we nu toch over een urinoir praten, of de bewoners van Haukes geen adres hebben ingezonden, waarin ze de plaatsing van een urinoir verzoeken. De Voorzitter zegt, dat de opzichter een onderzoek naar de kosten instelt. De heer Oden zegt, dat als het dan maar niet gaat als voor den Oever het geval was. De heer Kaan stelt voor aan B. en W. machtiging te geven tot het doen plaatsen van een urinoir. Nadat de heer Oden nog nader uiteengezet heeft hoe noodzakelijk het plaatsen van een urinoir aan de Hauke9 is, opdat men niet om den hoek gaat staan, wordt de machtiging aan B. en W. verleend. Aanleg gedeelte rioleering In de Nleuwstraat Ingevolge een verzoek van een 11-tal bewoners van de Nleuwstraat en Zandburen om verbetering van de af watering van den weg aldaar, hebben B. en W. het ad vies Ingewonnen van den gemeente-opzichter. Na opneming ter plaatse ls aan dezen gebleken, dat ln de afwatering van het Oostelijk einde der Nleuw straat noodzakelijk moet worden voorzien. Deze voor ziening zou moeten bestaan in den aanleg van een ge deelte rioleering, bestaande uit circa 50 meter betonri- oolbuizen van 20 c.M. diameter en 3 stuks straatkolken van het genormaliseerd model, afwaterend ln Zuidwes telijke richting naar een bestaande put b|j het perceel van den heer A. Doves, waarvan de kosten worden ge raamd op ongeveer f 230. Hoewel de opzichter het ln het belang der bewoners tevens aanbevelenswaardig achtte het aansluitend ge deelte van Zandburen aan weerszijden van den weg van rioleering te voorzien, meenen B. en W. dat daartoe voor alsnog niet moet worden overgegaan, eenerzljds met het oog op de kosten (f 1280, voor een dubbele riool lengte van 160 meter), anderzijds omdat eene verbete ring ook kan worden verkregen door hét uitdiepen der weggreppels en het nazien der damriolen. B. en W. stellen dus voor tot aanleg van het gedeelte rioleering alleen in de Nleuwstraat een crediet tot bo vengenoemd bedrag te verleenen. Aldus wordt besloten. Aankoop grond tot straatverbreedlng. B. en W. deelen den Raad mede, dat ls Ingekomen een schrijven van den heer P. Kaan, houdende aanble- Aanleg gedeelte rioleering ln de Spuit- ding van een stukje grond tot overdracht aan de ge- steeg. meente ten behoeve eener verruiming en afgrondlng In verband met een mondeling verzoek van enkele van den hoek Nieuwstraat-Kerkplein te Hippolytushoef, belanghebbende bewoners heeft do gomeente-opzich- waarvan door hen met waardeering ls kennis genomen, ter bij B. en W. ingediend eene begrooting van kosten Het aanbod heeft betrekking op een gedeelte, groot on- voor het voorzien van de Spuitsteeg te Den Oever geveer 4.5 M2. van het kadastrale perceel sectie C., No. van eene rioleering, welke begrooting in totaal f 190 2943, welk perceel in zijn geheel groot ls 0.01.35 H.A. beloopt. Daar deze verruiming het verkeer zeer ten goede zal In zijn rapport wijst de opzichter er op, dat aan komen, stellen B. en W. voor genoemd perceelsgedeelte deze rioleering aldaar behoefte bestaat, in het bij- aan te koopen voor de totale som van f 1, vermeer- zonder ten dienste der bebouwde perceelen tusschen derd met de kosten van overdracht, onder voorwaarde, de Spuitsteeg en den Beursdljk. dat het hek achterwaarts wordt geplaatst en zoo noo- De beoogde voorziening zou moeten bestaan uit dlg vernieuwd en de aanwezige boomen worden ge- 52 Meter betonrioolbuizen langs de Westzijde van roold voor rekening der gemeente. De aldus beschik- de Spuitsteeg, vanaf het perceel van den heer J. bare grond ls dan te bestemmen tot openbare straat Boersen tot de bestaande straatkolk op het einde Algemeen goedgevonden. Woensdagavond werd ter gelegenheid van het in werking stellen van het nieuwe torenuurwerk te Cal- lantsoog na afloop van de plechtige overdracht aan de gemeente, ln hotel Duinzicht onderstaand „speeluur- werk" zouden we het willen noemen, als een buitenge woon aardige attractie gegeven. Elk heel uur ln dit geval 12 uren ln een kwartier verscheen er een da meskopje door het luikje, waarop het cijfer stond en „speelde" de klok. Voor 3 jaar terug, toen werd hier De toren gerestaureerd En elk heeft ondervonden Wat er heeft gemankeerd. Geen uurwerk was aanwezig, Maar ieder pakte aan, En nu kan men gelukkig Ons klokje hooren slaan. Refrein: Kijk naar den toren, kijk naar de plaat, Zie toch hoe fijn dat wijzertje gaat Boven in dat hokkie Zit ons nieuwe klokkie. Iedereen zingt nu verblijd: We hebben den tijd! IL 'Een tiental brave burgers Verklaarden zich bereid, Bij Van Scheijen in de Keeten Verpraatten zij hun tijd. Èn na dat zware werken (Biljarten zij vol vuur, Met keuen en met ballen Tot 's nachts soans één, twee uur. m. (Pas toen er ook wat dames Zich voegden bij die tien, Toen kon men al heel spoedig De resultaten zien. Met fancy fair, verloting, Geloofde ieder vast, Kwamen de klokkecenten Bij Brouwer in de kast IV. De loods in onze duinen Werd keurig ingericht, Van 's morgens vroeg tot 's avonds, Deed ieder daar z'n plicht Toen stroomden de geschenken Van alle kanten aan, En weldra kon het feest nu Met gang beginnen gaan. 'Een schat van lieve dames Stond in de zaal gereed; Met lachende gezichtjes En keurigjes gekleed. Als die daar met hun allen Niet steeds hadden gestaan, Dan zou daar in den toren 't Klokje thans niet slaan. VI. De zaal was in de puntjes, iNu stroomde het publiek, 't Was er dol-gezellig Met fijne dansmuziek. Geld stroomde aan alle kanten En 's avonds zei 't Bestuur: Nog 3 van zulke dagen, Dan zingen we secuur. VIL 't Vroolijk rad dat bleek daar Een goed beklante zaak, Maar 'twas toch ook geen wonder, Want Veul die schreeuwde raak En Honschooten niet minder. Je moest ze daar zien staan, De taart zat aan hun kleeren, Hun stem was naar de maan. vul De dansvloer gaf flink centen, 't Buffet werd druk bezocht En ook de fijne wafels, Die werden grif verkocht. De schenkster, Mevrouw Breebaart, Had het recht naar haar zin, Want telkens klonk het: „Zussit, Tap jij mij nog eens inl IX. De fancy fair was reuzig, 't Bedrag was lang niet mis; Toen kwam nog de verloting, Wat Vos z'n werk steeds is. Nu hadden ze de centen, De klok kon dus gekocht; Toen hebben ze ten slotte Een beste uitgezocht. Drie heeren der Commissie Bezochten Amsterdam, Ze moesten er voor zorgen Dat er een goeie kwam. Ze bleven daar twee dagen En liepen alles af; Zoo'n klok te gaan bekijken, Dat is toch heusch een straf. XL De dag was aangebroken Dat 't werk was afgedaan, Nu kon 't niet lang meer duren Dan zou je 'em hooren slaan. De menschen kwamen kijken, 'tHeele dorp liep uit, Daar ging de wijzer draaien, En ieder die riep luid: XIL De klok is in den toren, U ziet hieruit gewis, Dat door eendrachtig streven Veel te bereiken is. Wees één in al U streven, Tot heil van Gallantsoog En loopt het soms eens tegen, Kijk dan maar naar omhoog.

Schager Courant | 1928 | | pagina 11