Gemengd Nieuws. De werking van den Vesuvius. Het noodweer in Siiezië. Hongersnood in Galicië. Noodlottige aanvaring. Bedrog op groote schaaL De onbewaakte overwegen in België. Een slachoffer van het wedden. De overstroomingen in Japan. Weer tot de partij toegelaten. De presidentsverkiezing in de Ver. Staten. Het drama aan de Pool. Doodstraf geëischt in het Schachty-proces. Tornado boven Tennessee. RAAD VAN HELDER. Ten aantier, van bet eerste tftèeeltö van dit voorstel zegt de heer Bakker, dat waar het hier betreft het ge deelte voor het perceel van C. Rotgans de verharding teer noodig ie. De he9r Jb. Lont aegt dat bij. S. Xoorn de steenen op den kant zijn gezet, wat zeer lastig ia. De Voorzitter zegt toe, dat gekeken zal worden of het terrein er wat gelijk gemaakt kan worden. De heer Lub vraagt of de 60.000 atraatsteenen op getast zullen worden. De her.r Boaker licht loe, dat er allereerst gebruikt zullen worden voor het gedeelte van Bruul tot de pomp en de uitkomende steenen dan weer gebruikt zullen worden voor aan den kant. De heer De Vries vraagt of de stoonen op monster wor den geleverd. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Bakker vraagt of het eerste klas steenen zijn. De heer Tijsen zegt van geen eerste klas, maar ze worden ook gebruikt door Zuiderzeewerken. Het zijn ringovensteenen. De voordracht van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Regularlsatie van uitgaven op de begrooting dienst 1927. B. en W. bieden ter vaststelling aan ontwerpen: a. van een besluit tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op posten van uitgaaf der gemeente- begrooting dienst 1927; b. van een 2e suppletoir® begrooting wcar deaasbWUw. dienst. De besluiten dienen ter regeling van het evenwicht tusschen de posten, waarop de werkelijke ontvangst of uitgaaf hetzij hooger of lager is geweest dan de ramin gen. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Naar aanleiding van een opmerking in de vorige ver gadering over niet aflevering van water door het water leidingbedrijf, heeft de Voorzitter een onderzoek inge steld. Daarbij Is gebleken, dat de waterleiding tweemaal afgesloten is geweest, eenmaal voor aansluiting van een buizondeel en eenmaal 70c»r het Inhak kt-a voor aej.leg van een peroeel van de M.U.Z. De watertoren te Wie- ringerwaard is sedert 1 Mei in gebruik genomen en zooals da heeren gemerkt zullen hebben, zegt de Voor zitter, is er nu dan ook geen hinder meer van te wei nig water ontvangen. Paaltjes met ronde bordjes, waarop staat: maximum snelheid 10 K.M. Bij de rondvraag zegt de heer Jb. Lont, dat in ieder gehucht van die paaltjes staan, met ronde bordjes, waarop staat maximum snelheid 15 K.M. Spr. weet niet voor welke voertuigen dat geldt, maar vermoedt van voor auto's en motorfietsen. Maar als je zoo in de Belt staat, zie je ze wel 30, 40, ja soms wel 60 K.M. rijden Spr. weet niet of die borden dienst doen, maar vraagt of geen paal en perk gesteld kan worden aan dat woeste rijden. Het is verschrikkelijk. Op den weg is dat een ander geval, als iemand zich dood wil rij den, moet hiiji dat weton, maar in de dorpjes is het wel wat erg, vooral als de scholen uitkomen. Spr. weet niet of er nog middelen bestaan om, dat te keeren. De Voorzitter zegt, dat die middelen wel bestaan, Do heer Jb. Lont wijst er dan vorder op, dat als men 15 K.M. rijdt, men geen ongeluk zal maken, maar 15 K.M. is moeilijk te rijden. Doch 20 K.M. is gemakkelijk te rijden, en dat gaat vlug genoog, en dan behoef je geen 50 K.M. te rijden. Do Voorzitter zegt, dat met de wijziging van de rij wiel- en motorwet de maximum snelheid niet onder de 20 K.M. mag worden vastgesteld. Het toezien op do naleving is mogelijk, maar het is moeilijk. De heer Jb. Lont vraagt of die borden dan voor rekening van de gemeente veranderd moeten worden, dat kan wel weer f300 kosten. De Voorzitter zegt, dat alleen het cijfer 15 veranderd zal moeten worden. iDe heer Lub vraagt, of het niet beter is de borden mJaar te verwijderen, als ze toch geen dienst doen. De heer Bosker oordeelt dat bet opmaken van een paar processen-verbaal wel wat zou helpen. De heer Oden zegt, dat te Koedijk een maximum snelheid van 28 K.M. is bepaald, maar daar wordt er dan ook streng op toegezien. De Voorzitter zegt, dat te Amsterdam de maximum snelheid 30 K.M. is, maar ook daar zie je soms veel harder rijden, op sommige plaatsen echter weer niet sneller dan 2 K.M. De hoer M. Kooij wijst op het ongeluk dat dezer da gen heeft plaats gehad, waar bij de school te Wes- terland een kind onder een auto geraakte. Het is een wonder dat hot kind in leven !s gebleven. Spr. zou daaroml willen dat er bij elke school aan weerskan ten een bord werd geplaatst met opschrift: school". Iedere verstandige autobestuurder zal dan toch lang zamer rijden. De hoer Bosker zegt, dat in het door den heer Kooij bedoeld geval, de auto niet hard reed en het kame- raadje van het kind nog waarschuwde niet over te loopen. De heer Jb. Lont erkent, dat alle ongelukken niet zijn te voorkomen, maar bet gaat er om paal cn perk te stellen aan dat verschrikkelijke snelle rijden: Eh als dat hier niet kan, laten we dan de palen maar aan een handelaar la oudijz^r verkootvm. De Voorzitter zogt, dat dit ongeluk niet is gebeurd door te snel rijden. Het gaat bij den heer Lont om de maximum snelheid. Een waarschuwing dat er kinderen spelen verdient wellicht aanbeveling. De heer Oden meent, dat de borden te Oosterland met het verzoek langzaam te rijden, wel verbetering hebben gebracht. De last van straatventers. Tegen orgel draaiers geen bezwaar. De heer Jb. Lont heeft vanmorgen iemand gespro ken, die klachten uitte over de overrompeling van orgeldraaiers en venters en welke individuën dikwijls zeer brutaal optreden. Er zijn er bij die je ongeveer uit je eigen huis jagen, teneinde je centen te halen. De Voorzitter erkent, dat er de laaste jaren nogal tamelijk wat draaiorgels komen, maar spr. heeft nooit geweten dat de burgerij daar bezwaar tegen had Integendeel heeft spr. den indruk gekregen dat men ze graag op Wieringen had. Maar als het gewensoht wordt is het aantal gemakkelijk te beperken. De heer Kaan denkt, dat er meer last van de ven ters wordt ondervonden. De heer J. Kooij zegt tenminste dat ook hij vanmor gen een venter bij zich heeft gehad, die brutaal op trad en eten verlangde. De heer M. Kooij zegt, dat er verschil van smaak is, hij mag die draaiorgels wel. De heer Jb. Lont: Ja, jij zit alle dagen op den bag germolen. De Voorzitter vermoedt dat door de a.s. kennis te Helder het aantal draaiorgels wat groot is. Opnieuw wordt opgemerkt, dat er te veel venters zijn. De heer Jn. Lont zegt, dat we nogal een uitgebrei de straatverlichting hebben en er nu lichtpunten zijn die te vroeg branden. Vooral voor de buitenwijken is dat niet noodig. De Voorzitter -deelt mede, dat deze zaak nog niet was geregeld, maar spr. nu een staat heeft ontvangen waarop de regeling is aangegeven. De vertegenwoor diger van het P.E.N. zal dezer dagen ook wel zoo'n staat krijgen en spr. vertrouwt dat er dan geen klach ten meer zullen zijn. De bermen In de Balt De heer Oden geeft de wenschelijkheid te kennen, de bermen in de Belt af te steken. Ze zijn te hoog, het water blijft op den weg staan. De heer Bosker zegt dat dit zal gebeuren met de riolesringswerkzaamhedtn in den Odekkenstuinweg. Dg heer rM. Kooij vraagt hoever het met den wtg heen is, raken we hem dit Jaar nog kwijt? De Voorzitter zegt, dat B. en W. over de beharding ervan bezig zijn. Van allee vrat De heer Lub wijst op het aanplakbord bij de school te Westerland, dat met één bout nog bevestigd i$. De Voorzitter zegt, dat het bord niet van de ge meente is. Maar zouden we het niet verkoopen? Mis schien dat de eigenaar zich dan aanmeldt. De heer Oden, gekscherend: Maar we mogen ons niet vergrijpen aan een andersmans goed. De heer M. Kooij: Misschien is hot van een politieke partij. De heer Bakker wijst op onvoldoende waterafvoer langs den Gasthuisweg. De Voorzitter deelt mede, dat de Gasthuissloot die gedempt is nog te hoog ligt, omdat verwacht wordt dat er nog wel eenige verzakking zal volgen. De heer Bakker geeft dan in overweging een paar geultjes te steken. De heer Lub informeert hoe ver het is met den schoolbouw. De Voorzitter deelt mede, dat de teekeningen en het bestek van de school te' Hippolytushoef thans in het bezit zijn van B. en W. en nu spoedig de aanbe steding zal plaats hebben. Voor de school te Ooster land moesten er naar het oordeel van den Inspecteur wijzigingen aangebracht worden en het gewijzigde plan ia nu weer naar den Inspecteur. Voor de veranderingen van de school te Westen- land is de kostenberekening ingekomen bij B. en W., maar B. en W. hebben haar nog niet behandeld. Ben felicitatie!. De heer Kaan zegt straks met genoegen te hebben gehoord dat de Voorzitter herbenoemd is tot burge meester. Spr. wenscht den Voorzitter daar geluk mee. (Een gelukwensch waarbij wij ons gaarne aansluiten.) De Voorzitter dankt den beer Kaan voor zijn feli citatie. Hierna sluiting. VAN GEEN BUITENGEWONE BETEEKENIS. Naar het perebureau Vaz-Dias uit Napels ver neemt, heeft Professor M&lladra, de leider van het „Vesuvius"observatorium, medegedeeld dat de wer king van den vulkaan gapn buitengewone beteelce- nis heeft. TWEE MENSCHHEN DOOR HET HEMELVUUR GEDOOD. Over het noodwoer in SilozlB meldt de „Breulauer Neuoston Nachrlohten" nog, dat de zware onwedora, welke over de stad en een deel van het district Brlog trokken, aanzienlijke aohade aanrichtten. De oogatvol- den worden verwoest. Bij Brleg sloeg do bliksem ln oen groep landarbeiders. Een arbeider werd op do plaats gedood, de anderen werden togen den grond geworpon. Bij het onweder, dat zich boven Zündel (district Breslau) ontlastte, werd een 18-jarlge jongen op de irrl- gatievelden door den bliksem getroffen en gedood. Over een breedte van drie kilometer trok ook over het district Oels een zware hagelbui. Er vielen hagol- stoenen als duiveneieren. Dikke boomen knapten als lu cifershoutjes af. Op den Sohmaraer straatweg werden dertig boomen ontworteld. EPIDEMIEëN ONDER DE BEVOLKING. Naar het W.B. uit Warschau meedeelt, is in het district Mospisk in Oost-Galiciö hongersnood uitge broken. Er beginnen epidemieën onder de bevolking te heerschen. NEGEN VROUWEN EN KINDEREN GEWOND. Naar een Wolff-telegram meldt is Donderdagoch tend bij een sluis aan de Oosthaven te Berlijn een sleepboot in aanvaring gekomen met eenen plezier boot, waarmede kinderen met hun ouders en onder wijzers een tocht maakten. Het stuurrad van de sleepboot kwam op het dek van de plezierboot terecht, dat onder -den last be zweek, waardoor negen vrouwen en kinderen gewond werden. De gewonden zijn naar het ziekenhuis ?n Friedrichs- haven overgebracht MET KAARTVERKOOP OP PASSAGIERSBOOTEN. De reederij Stern te Potsdam, die passagieribooten op Spree en Havel in de vaart heeft, is door haar per soneel van den kaartverkoop en de controle duchtig benadeeld. De verkoopers van de kaarten en de con troleurs hadden daartoe een soort complot gesmeed. De controleurs scheurden de kaarten, die passagiers hun na de reis overhandigden, niet door, gelijk voor geschreven was, doch gaven ze aan de verkoopers te rug, die ze dan weer verkochten, zoodat één kaart herhaaldelijk dienst doed, De opbrengst van het be drag werd onder de ledon van het complot, waarvan nu 26 zijn gearresteerd, verdeeld. Een paar maanden geleden was er een nieuwe di recteur benoemd, die al gauw argwaan kreeg, omdat de ontvangsten, in weerwil van het drukke vervoer, zoo laag waren. Daar velen van het personeel hem nog niet -kenden, kon hij ongemerkt oen oog in 't zeil houden en ontdekte weldra waar de schoen wrong. Het bedrag, waardoor de maatschappij is benadeeld, is zelfs bij benadering niet te schatten, want het be drog moet al jaren hebben geduurd. De ramingen loo pen tusschen de 50.000 en 300.000 mark. BESLIST NIET SNELLER DAN MET 10 K-M. OVER DEN OVERWEG. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt dat in verband met het groote aantal doorlelijke on gevallen welke vooral in den jongsten tijd bij onbe waakte overwegen werden geconstateerd, een konink lijk besluit is uitgevaardigd waarbij het den autobe stuurders verboden wordt, bij het naderen en over schrijden van overwegen, met een grootere snelheid dan 10 K.M. per uur te rijden. Verder wordt de mogelijkheid overwogen verschei dene overwegen, waar het spoorwegverkeer vrij groot is, weer te doen bewaken en het aantal overwegen, daar waar zulks mogelijk is zonder al te groot nadeel voor het verkeer, te beperken. EEN ADVOCAAT TOT TUCHTHUISSTRAF VEROORDEELD. De Old Balley heeft gisteren een 53-Jarig advokaet uit Athby de la Zouch, ln Lelceeterehlre, tot drie jaar tuchthulsatra! veroordeeld, wegens verduistering van 76SS die iiij uit twee boedels beheerde. Deze som vertegenwoordigde .chter slechts een gedeelte van een verduisterd totaal van ruim 80.700. Bij de behandeling Van de zaak bleek dat de man sedert 1925 een manie voor het wedden op renpuap- den had en some op één dag 1000 daaraan verdeed. HONDERD SLACHTOFFERS GEëlSCHT. Reuter seint uit Osaka: Honderd personen werden het slachtoffer van de zware overstroomingen, die in het Westen van Japan plaats hadden. 'De aangerichte schade wordt op twaalf millioen gulden geraamd. TERUGKEER VAN DE VERLOREN ZOONS. Krachtens een besluit van het presidium van de centraio controlecommissie van de communistische partij zijn Zinovieff, Kamenef, Jefdokinof, Latjevitsj en 34 andere vooraanstaande leden der Trotski-op- positie weer tot de partij toegelaten. Verklaard wordt, dat deze menschen hun dwaling erkend hebben en beloofden, dat zij hun connecties met de oppositie verbreken en zich aan de beslissing 'van de communistische partij en de communistische internationale zouden onderwerpen. SMITH CANDIDAAT DER DEMOCRATEN. De Democratische Conventie. Reuter seint uit Houston. De Nationale Demo cratische Conventie heeft gouverneur Smith tot can- didaat voor het presidentschap der republiek aan gewezen. Van het totale aantal van 1065 stemmen uit 55 sta ten, werden er bij de eerste stemming 849 op Smith uitgebracht, dus meer dan twee derde van het totaal. 'Bij de tweede stemming werd Smith met algemeen© stemmen gekozen. DE GROEP VAN VIGLIERI 13 MIJLEN AFGEDREVEN. Niet langer per schip te bereiken. Geen nieuws van Amundsen of Marlano. Donderdagavond o<mi elf uur seinde do Citta di Mi- lano nu.n Rome, dat het org slecht weor wan, met oen hevige wind, die vun do bergen neerstreek on ©on mistbank in NooroostoliJUfl richting. Woensdag on Donderdag had men gomt draadlooze gom oen- schep gehad met de groep Viglleri (ox-groep Nobilo) naar men vermoedde ten gevolge van de luchtge steldheid, Lo.tor in den nacht seinde do Citta di Milano, dat de draadlooze gemeenschap met de groep Viglleri hersteld was. Gisteravond was de plaatsbepaling van do groep 80° 20' N.B. 28° 21' O.L., d.w.z. onge veer 18 K.M. benoorden kaap Leigh Smith on 23 K.M. (13 mijl) van do vorige positie. Dn ijsschots met het kamp is dus in Z.Ö. richting afgedroven. De nieuwe positie van do schipbreukelingen is van dion aard, dat een bereiken van hen mot oon schip, zij het ook oon IJsbreker, vrijwel uitgesloten moot worden geacht Nu zij echter zoo dicht de kust van Nooroostland naderen, wordt de mogelijkheid hen met slede-expedities te bereiken, grootor. Het is nu te hopen, dat het, weer spoedig do vliegers in staat zal stellen op to stijgen en nieuwe instructies te bren gen aan kapitein Sora, dio mot do honden men nors op weg is naar Foyn. Nu de groep Viglierl zoo ver is afgedreven zoir de kans groot zijn, dat de Sora c.s. verdwaald geraakten en zich nan noodelooze gevaren bloot stelden. De gevaren, voor deze expe ditie zijn, nu het ijs zoo sterk in beweging is, toch al groot genoeg. Van de groep Mariano is er nog steeds geen levensteeken. Hulp van Duitsche rijde. Vliegtuig aan de Zweedsche regeering geschonken. Op initiatief van den Zweedschen vertegenwoordi ger der KiemmuDaliriler vüegtuigenfabriek heeft deze Duitsche fabriek een Klemm-Daimler sport- vliegtuig type L 26 en met oen 50 P.K, luchtgekoelde Salmson-motor en een volledige uitrusting met ski's en ponton® ter beschikking gesteld van de Zweed- scho regeering voor de redding van den Zweedschen vlieger Lundborg en de leden van de Nobile-oxpe- dttte. De actieradius van het vliegtuig is 1000 K.M. de nuttige last 350 K.G. Het vliegtuig kan op een terrein tér grootte van 50 M. landen, zoodat het voor dit doel bijzonder geschikt is. Ingenieur Liiaser zal het vliegtuig naar Stockholm, brénron, waar het Zaterdag verwacht wordt. Üui Afcbtlo Ineursa aen da opsporing? Volgens een Italiaansch blad zoo wordt uit Rome aan V. D. bericht zal Nobile, ondanks zijn kwetsuren, zoodra het weer het toelaat, met majoor Maddalena of majoor Penzo opstijgen, om te trach ten de zes man te vinden, die met het omhulsel van de „Italia" zijn meegedreven. Volgens de laatste berichten uit Kingsbay wordt het 'weer beter en men hoopt heden de reddingspo- ginzen te kunnen voortzetten, Meri stelt hier groot vertrouwen in de Fmsche vliegers Lehrt en Sarko, die proefvluchten hebben gemaakt mot hun ski's uitgeruste vliegtuigen, waarmede zij landden en op stijgen van het ijs en niet meer dan honderd meter baan noodig haddon. Hoewel reeds gedurende tien dagen geen nlouws is ontvangen van het Franscho vliegtuig „Latham" mot Amundsen aan boord, zullen de pogingen dit vliegtuig te vinden met kracht worden voortgezet. Ontstemming in Noorwagen tegen Nobile. In Noorwegen maakt, men zich ernstig ongerust, over hot lut van Amundsen en met het uitblijven van berichten omtrent hot. vliegtuig „Latham" :-:oemt de verbittering tegen Nobile toe. De bladen wijzen er op, dat de poolvlucht van Nobile reeds vele slachtoffors gemaakt heeft en waarschijnlijk nog meer menschen- ievens zal kosten. Het lot van Amundsen. Het Noorsch Telegraafbureau .bevestigt het bericht dat visschers het vliegtuig van Amundsen en Guil- baud op Maandag 18 Juni (den dag van het vertrek uit Tromsö) gezien hebben. Een visscher, die van het Bereneiland to Harstad is aangekomen, vertelt, dat hij met andere visschers het vliegtuig op dien dag gezien heeft, ongeveer 24 mijlen ten Noorwesten van het Bereneiland. De „La tham" vloog zeer laag. Het was mistig en stormach tig weer. TEGEN ZEVEN DER VERDACHTEN. Doch alleen voor do Russen. Reuter seint uit, Moskou: Het openhaar ministerie heeft voor zeven der ver dachten in het Scharhty-prooes de doodstraf geëischt Voor twintig andere verdachten eischte het gevan genisstraffen van verschillenden duur, terwijl he' requisitoir tegen de overige aangeklaagden nog moei plaatB vinden. De zeven verdachten, tegen wie de doodstraf is ge eischt, zijn allen Russen. Ten opzichte van eenigt andere verdachten la het nog niet tot een eisch geko men. VERSCHEIDENE WONINGEN VERNIELD. Naar Reuter uit 'Nasliville (Tennessee) meldt, wer den een' twintig woonhuizen en vele boerderijen ver nield door een tornado, dio huishield in het gebied van Aloxandiu. Tot nog toe wordt geen melding ge maakt van dooden. Vergadering van 29 Juni 1928. Afwezig de heeren Grunwold (met kennisgeving), va-n der Vaart en Boogaard. Do Voorzitter deelde allereerst mede, dat van Ged. Staten bericht was ingekomen, dat het door den heer N. van Engel aangeteekend beroep tegen diens ontslag alh hoofd van school no. 6 door dezen is in getrokken, hetgeen voor kennisgeving werd aange nomen. Hierna werden de debatten geopend over het prin cipe van de reserveering uK de bedrijven, welke de batten werden geopend door den heer De Zwart, die in een zeer uitgebreid en gedocumenteerd betoog bet standpunt van de Commissie v. d. Financiën uit eenzette en op reserveering aandrong. Spr. toonde aan hoe B. en W. in hun prae-advies de begrippen „beschikbare middelen" en „reservefonds" verwar den, en ging met veel cijfers de geschiedenis van het gasbedrijf na, waarbij spr. o.m. opmerkte, dat men een bedrijf uitmergelt, als de 'geheel© overwinst in de gemeentekas gaat, zooals dit steeds het geval ia geweest in de laat3te jaren, en zooals het Col lege dit ook thans wenachte, al was het clan slechts voor dit jaar. Reserveering van 20 uit do over winst der bedrijven achtte Bpr. alleszins toelaat baar, waarin liet lid der Commissie, de hoer Bierste ker, hem bijviel, die nog opmerkte, dat men in 1927 op do bedrijven exorbitant, hooge winsten heeft go- maakt. Ook de beide andore loden der Commissie, do heeren Van Dam on De Boer onderschreven hot betoog van don s. d. fractieleider. De hoer Schoeffelenberger verklaarde zich princi pieel vóór reserveering, maar vond het beter do pro ducten goedkooper t.e maken. Wethouder Bok zeide, dat het College niet, bereid was to rosorvoeron uit de niirfdoion van 1927, daar men deze noodig had om deze wijzlgingsbegrooting no. IV sluitend te maken. Spr. kon niet op <le cijfers van dón heer De Zwart, ingaan, daar hom de stuk- kon daartoe ontbraken. Spr. deelde nog nioo, dat hot Gollogo principieel niet togo'n roserveoring wus, doch dat er dit jaar niets van kon komen. Do wethouder van do bedrijven, de heer Verste gen, 'toonde zich verbaasd, (lat, raadsleden, die vrooi ger nooit iets voor reeervoorlng voelden, zich thans ontpoppen als kampioen, en vond hot een bootjo verdacht, dat daarop thans zoo gehamerd word, waar hot thans alleen ging om het vaststel Ion der goiucen- terokening. Volgens spr. kunnen dit jaar do winsten uit do bedrijven zonder gevaar go»tórt, worden in de gemeentekas, vooral niet, hot oog op verschillende omstandigheden dor financiën. De toestand dor gas- fabriek verbetert eik Jaar on alle bedrijven staan volkomen veilig. Niemand heeft kunnen voorzien, cla.t, de winsten in 1927 zoo hoog zouden zijn; als de heer v. Dam dit voorzien had. had hij het in de com missie moeten zoggen. De Voorzitter verklaarde, dat hij principieel ls tegen elke reserveorlng uit. overheidsbedrijven. Btj do roplioUeri handhaafde de heer Do Zwart hot standpunt van do Commissie volkomen en vónd het ontoelaatbaar, dat men de jaren 1921/1923 ver geleek met den tegonwoordigen toestand, hetgeen hij mot velo cijfers aantoonde. Zoor uitvoerig ging spr. vervolgens ln op het verschil in standpunt tus schen het College en hom betreffondo deleeningskos- ten en het disagio, welke voor spr. improductieve uitgaven en slechts paradepaardjes op de balans waren. liet was niet noodig deze wijzlgingsbegroo ting sluitend te maken met do bedragen, dio voor rosorvooring bestemd moeten worden. Mon heeft, ze maar even gepakt, omdat het zoo makkelijk was, maar men vergeet, dftt er een f 55.000.meevallers is op de begrooting, nl, de mindere uitgaven dan de raming was, hetgeen het College zelf toegaf in de bijlage. - Het voorstel van de Commissie om 20 uit do overwinsten te reserveeren werd vervolgen» aange nomen met. 15—4 stemmen; tegen stemden de 3 wethouders en de heer Schoeffelonberger. Rij de behandeling der eigenlijke wjjziglngsbegroo- ting verdedigde do heer Biersteker hot standpunt dor Commissie, die oon bedrag van f4232.-— van den Kapitaaldienst. wenschte afgevoerd to zien, daar deze onder „Onderhoud van gebouwen" vilden. Uitvoerig ging öpr. daarna it; op post 823, nl. dit verbouwing van het, oude weeshuis tut Raadhui®, waar der.o wij- zUingsbogrootiug thans inhoudt oen bedrag van f 34596.zijnde ongeveer f25.(XX>.—meer dan do Raad indertijd daarvoor had gevoteerd. Do Raad had dit vooraf moeten goedkeuren. Strikt genomen had men met hot werk niet mogen voortgaan, toen bleek, dat het zooveel duurder zou worden en spr. achtte dit geen aanbeveling voor een serieus beleid van den betrokken wethouder. Een overschrijding kan plaats hebben, doch 25 op zoo'n bedrag vond spr. wel wat al te vrijpostig. Spr. merkte op, dat het de vraag zal zijn geweest of de Raad het voorstel had aangenomen, indien m<on geweten haxl, dat die verbouw f135,000.zou- kosten. De heer Eijlders uitte zijn ontevredenheid over do meordero kosten van de verbouwing der perceolon Prins Hendriklaan 7 en 8. Aanvankelijk zou hot f1450.— kosten; de Commissie vond dat wat voel en ging de zaak eens bekijken' en kwam tot. de con clusie, dat hot wei wat minder kon, on nu komt mon plotseling tot do wetenschap, dat hot nog belangrijk moor dan f1450.— gelcoet heeft. Evenals de neer Biersteker verzocht deze spr. dat dergelijke dingen in do toekomst niet moer zouden gebeuren, on dat men eerst do goedkeuring van don Raad vroeg. Wethouder van Breda verdedigde zich door te zeg gen, dat men zulke overschrijdingen dikwijl» niet kan voorzien, on deelde mee, dat de vermeerdering der kosten van het nieuwe Raadhuis ln hoofdzaak zijn te wijten aan andere meubelen, dan de oor spronkelijke, en dat de eigenlijke bouw niet zoo veel moer gekost had. Overigens zegde de wethou der toe, dat men in de toekomst hiermee voorzich tiger zou zijn en in elk geval er den Raad in kennen, hetgeen ook de Voorzitter toegaf. Wethouder Verstegen buitte dit geval wat uit, en vond, dat de Raad dan maar moest besluiten, dat voor elke uitgaaf, hoe gering ook, de goedkeu ring noodig zou zijn, hetgeen z.i. ondoenlijk was voor een normale werkwijze, daar men op elke wij zlgingsbegrooting voor overschrijdingen kwam te staan. De wethouler ging daarna uitvoerig in op het rapport van de Financieel© Commissie, en zeide, dat men nu had een com'missie tot „bijstand", dio toonde geen commissie tot bijstand to zijn, daar het rapport niets anders inhield dan critiok. Het nut van de Commissie was spr. niet duidelijk, waarop de heer Biersteker zeer juist interrumpeerde: Schaf haar dan af. De leden der Commissie voor Publieke Werken, de heeren Eijlers en van Os verklaarden, dat de ver hooging voor den bouw van het nieuwe Raadhuis nooit in die Commissie is behandeld. Wij hoorden

Schager Courant | 1928 | | pagina 12