Courant Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Felle brand te Haarlem. Een bizondere vangst Twee kunstmestlossers overleden. Auto's tegen elkaar gebotst. De stank van het Noordzeekanaal. De Noorsche reis van de Koningin en de Prinses. Paardenkooper in Berlijn gearresteerd. DE BR0EKER VEILING. ALKMAAR. WINKEL. Dinsdag 3 Juli 1928. 71ste Jaargang. No. 8280. DOOR ROOKENDE KINDEREN VEROORZAAKT. Zaterdagnamiddag?, te ongeveer zea uur. brak een hevige brand uit in een complex gebouwen aan den ZJJlweg hoek Zijlvest te Haarlem, waarin gevestigd zijn de roomijs- en melkfabriek „De Sierkan", di verse winkels van deze ondernaming en enkele wo ningen. Het vuur, dat op den zolder ontstaa n bleek te zijn, breidde zleh zeer snel uit, zoodat weldra de vlammen over de geheele breedte van bet gebouw zoowel aan de voor- als achterzijde, uitsloegen. On middellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die mlet groot materieel uitrukte en met kracht het vuur aantastte. Het blusschingawerk werd echter ten zeerste bemoeilijkt doordat het brandende perceel het hoogste is in de omgeving en zoodoende niet van de omliggende daken af kon worden bespoten. Tevens stond er een hevige wind. Desniettegen staande gelukte het de brandweer na ongeveer twee uur, het vuur meester te worden. Toen bleek, dat de geheel zolder en de bovenverdiepingen van het zich over verschillende perceelen uitstrekkende gebouw, totaal waren uitgebrand. Door de geweldige water massa is een zeer belangrijke schade toegebracht aan alle benedenverdiepingen. Omtrent de oorzaak vernemen wij nog, dat deze een gevolg is van de onvoorzichtigheid van een drietal jongetjes die op den zolder speelden en daar cigaretten rookten, welke zij brandend in een pa piermand hebben geworpen. Verzekering dekt de schade. Tel. DE INKTVISCH. •Men schrijft ons uit BwiJcksluis: Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat de vis- scher S. H. alhier Zaterdag in één zijner fuiken op c'en Zuidwal een inktvisch aantrof, welke eene lengte van ongeveer 30 centimeter bezat cn bleek te behooren tot het geslacht der gewone inktvisschen (Sepia officinalis), in de plaatsen, waar deze meer voorkomt, ook wel bekend onder den naam Zeekat Deze soort behoort tot de orde der tweekieuwigen (Dibranchiaten), tot de klasse der koppootigen (Ce- phalopoden) en tot de familie der weekdieren of Mollusken. Een achttal vangarmen van gelijke lengte staan kransvormig om de zich voor aan den kop bevin dende mondopening geschaard. Ieder dezer vang armen is van twee rijen zuignappen voorzien, waar mee zij den prooi kunnen vasthouden on naar de mondholte kunnen voeren. Bovendien bezit deze eoort nog twee lange grijparmen, die meestal lan ger zijn, dan het heele overige lichaam, welke ieder aan het einde een van zuignoppen voorziene plaat dragen. Deze grijparmen bevinden zich meestal (en ook bij dit exemplaar) in de daarvoor bestemde scheeden, waarin zij door middel der spieren terug getrokken kunnen worden. Ter weerszijden van den kop vindt men de groote, goed ontwikkelde oogen. Het achterlichaam wordt geheel omsloten door een stevigen mantel, die aan de zijden van vin- vormige aanhangsels voorzien is, waarmee het dier zich zoowel achter- als vooruit kan bewegen. Deze mantel is aan de rugzijde met het lichaam vergroeid, terwijl zij aan de buikzijde slechts door enkele spieren verbonden zit. In een zich aan den rugzijde bevindende plooi wordt eene kalkachtige plaat afgescheiden, die aan den rug meerdere ste vigheid verleent. Deze kalkplaten vindt men wel langs de kusten aangespoeld en staan bij de kust bewoners over het algemeen als „zeeschuim" be kend. Men bezigt dit „zeeschuim" meermalen als poetsmiddel voor zilver en andere metalen, terwijl het ook wel als kalkvoedsel voor kleinere vogels wordt gebruikt. De kleur van het gevangen exemplaar was op den rug roodachtig bruin, met lichtere dwarse stre pen, die op den buikzijde blauwachtig wit. De kleur der rugzijde kan door het dier echter willekeurig worden gewijzigd, al naar de omgeving, waarin het zich bevindt. Onder aan de borst bevindt zich een naar voren gericht trechtervormig orgaan, waar door het zich tusschen den miantel bevindende wa ter door samentrekking der mantelspieren met groote kracht naar buiten kan worden geperst, wel ke beweging tot gevolg heeft, dat het lichaam een stoot in achterwaartsche richting verkrijgt, waar bij het pijlsnel door het water schiet. De naam inktvisch dankt het dier aan het vermo gen om, wanneer het zich in gevaar bevindt, uit een blaas aan de buikzijde tegen de mantelholte gelegen, door een lange buis, die in den reeds genoemden trechter uitmondt, een donkerbruin vocht naar bui ten te stuwen, waardoor het in een zwarte wolk wordt gehuld. Deze kleurstof is de bij de schilders welbekende sepia. De verbreiding dezer inktvisschen is voorname lijk gelegen in de Middellandache en Adriatiiche Zee, doch ook in den Atlantischen Oceaan worden zij meermalen aangetroffen. Tot dusver werden zij hier nooit gezien. Vooral in de Italiaansche zeeplaatsen vormen deze dieren, die eetbaar zijn, een geliefd handels artikel ■Mal* oetmail. *tiïtv*I*ndeehe KstsdelsStaaH ma filiaal beiit, en verkreeg een bevel tot arrestatie. De heer Paardenkooper kon eerst Maandag verhoord worden, daar eerst dan de documenten uit Duasel- dorp aangekomen zullen zijn. De gearresteerde ont kent, met den meesten nadruk het hem ten laste gelegde. De heer Paardenkooper la dezelfde, wiens naam herhaaldelijk in het ,*,Veendammer"-strafproces werd genoemd. Op 21 September 1027 kocht hij de aan- deelen van de „Veendammeri'-hypotheekbank voor f 5.000.000. 18 *T WERKEN IN DE KUNSTMEST LEVENSGEVAARLIJK? Een treffend, doch ongelukkig geval heeft zich in „De Meent" bi) Veenendaal, gem. Rhenen, voorge daan. Aldaair waren twee arbeiders 'bezig geweest men het door auto"'s aangevoerd slakkenmeel te los sen en op te stapelen in een loods. De een was 53 de andere 62 jaar oud. Deze twee mannen gevoelden zich onmiddellijk na verrichting van dien arbeid reeds onwel, na eenige dagen kregen zij longontste king, waaraan zij binnen een week gestorven zijn. Dit voorval heeft, zooals vanzelf spreekt, ter plaatse ontroering en angst veroorzaakt. Algemeen is men van meening, dat de mannen door inademing van meststof, vergiftigd zijn. Afgezien nu van deze commentaren blijft de vraag: is het veelvuldig inademen der kunstmest stof, in dezen het slakkenmeel, gevaarlijk, hetzij door het zich daarin bevindende phosphorzuur, dan wel door het stof, afkomstig van de keiharde ver malen slakken uit de ijzersmelterijen. Eén deskudig-Bcheikundig onderzoek, mei als ge volg daarvan aanwijzing van de noodige voorzorgs maatregelen, is wellicht wenachelljk ter geruststel ling aan hen die veelvuldig met deze stof moeten omgaan. Prikkelbaarheid komt veek'voort tut slechte spijsvertering, Alle spljsverterlngs- stoornlssen moeten spoedig zwichten voor Postcr's Maagplllen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Poster'» MaaBpfll*n Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. RIJSTEBREIBERG. Zaterdagmorgen botsten te Zeist bij een wegkrui- sing een auto van den melkhandelaar Van Eek en een vrachtauto van de firma Vonk, beladen met zakken cement, zóó hevig tegen elkaar, dat de ce- mentauto over den kop sloeg. Een 17-jarig knechtje kwam er onder. Hij werd met éen zwaar gekneusd been naar het ziekenhuis overgebracht. De chauf feurs kwamen met den schrik vrij. De melkauto werd ook zwaar beschadigd. De melkhandelaar had niet gestopt om de van rechts komende auto te la ten passeeren. Op de plek des onhells vermengde zich de melk en de cement tot een pap-zaakjel groot, f3.50—<f 5.20 voor drielingen. Dat was dus op 27 Juni. Verleden jaar waren de prijzen op dezen datum: f 13.40—f 16.20 voor groote en f0.20—f 13 voor drielingen. Men verwondere zich dus niet, als de tuinbouwers weer klagen. Vrijdag was de hoogste prijs voor de groote zelfs maar f 0.70! Zaterdag was het ook zeer slecht: groote f4.80 tot f7.10, drielin gen f 2.20f 4.Als daar de arbeidsloonen en kunst mest eens van betaald zijn, zal er niet veel meer overschieten. In totaal werden 2G77000 K.G. aange voerd. Met de wortelen ging het in den aanvang nog naar wensch: f0.60f 11.60 per 100 bos. Gestadig aan zakten de prijzen echter in, zoodat Vrijdag (Zater dags worden .geen wortelen aangevoerd) niet meer dan 5.10—-^ 6A0 werd betaald. Wel was het geoor loofd 80 stuks per 100 bos te leveren, doch1 die moest dan nog een bepaald gewicht hebben. De prijs was van dien aard, dat de opbrengst niet loonend was. Tomaten werden weer in flinke hoeveelheid aan gevoerd, nl. in totaal 11200 Kg, De prijzen waren weer best: van f61.50 tot f62.50 voor Asoort, f53.80 tot f 54.80 voor B, f 44.10 tot f 53.90 voor C en f 18 tot f24.10 voor CC. De slaboonen, welke in kleine hoeveelheid werden aangevoerd, brachten 55 cent per Kg. op, de snijr boonen f 70.20. Zaterdag werd de eerste bloemkool ter veiling gebracht: ze kon slechts don prijs van ruim 10 cent per stuk opbrengen. Uit een en ander zal het duidelijk geworden zijn, dat de afgeloopen week verre van gunstig is te noe men. Nog maar altijd blijft de uitspraak waar, dat de financieele gang van het tuinbouwbedrijf in zig- zagsgewijze richting gaat. Vooral aan Langendijk blijkt die waarheid op verrassende wijze. P LAAT UW HAM GERUIT ROOKEM K. x -.Ar MAAR GEEF HEM TABLETTEN EEN MASSA-PROTEST DER VELSENAARS IN AANTOCHT. Gedurende de laatste zomers worden de inwoners van Velsen althans het grootste deel daarvan be zocht door een plaag die elk jaar grootere afmetin gen aanneemt nl. door den stank van het Noord- zeekanaal veroorzaakt door het afvalwater der Pa pierfabriek Van Gelder Zonen, Pogingen, in het werk gesteld om hieraan een einde te maken, leden schipbreuk, naar mén zegt doordat de Rijkswater- staat niet wil meewerken. I Naar het H. D. verneemt hebben eenige inwoners van IJimuiden-Oost toet voornemen, om handteeke- I ningen te verzamelen voor een adres aan de regee- I ring, in welk adres met klem zal worden aangedron gen om aan de verontreiniging een einde te maken. Zooals men weet, is eenige jaren geleden door 1 de Velsensche Gezondheidscommissie een afdoend middel ter verbetering van het kwaad aangewezen, nl het afvoeren van het verontreinigde water door een huisleiding naar een der buitenhavens. I Het schijnt dat ook de Directie der Papierfabriek niet ongeneigd is om haar medewerking te verleo- nen tot het verbeteren van den toestand, i Het lijdt geen twijfel of duizenden ingezetenen zullen hun handteekening voor dit doel verleenen. E|n daar een middel aanwezig is om het kwaad uit den weg te ruimen is het te hoopen, dat de regee ring'aangespoord door het protest eindelijk ingrijpt. IS HIJ EEN OPLICHTER? Ook betrokken ln het schandaal der Veen dammer Hypotheekbank. Berlijn, 30 Juni. Gisteren is op grond van een bevel tot inhechtenisneming van den officier van justitie te Dusseldcwp, in een Berlijnsch hotel gear resteerd de heer L. W. S. Paardenkooper., president commissaris van de Buitenlandsctoe Handelsbank te Amsterdam), welke firma te Berlijn, Hamburg en Dusseldorp wordt verdacht van bedrog ten nadeele van den Mitteldeutschen Gewerbe und Kreditver- ern. De heer Paardenkooper, die consul van Costar Rica is, wordt door den Mitteldeutschen Gewerbe und Kreditverein er van beschuldigd, 60.000 Mark die hem voor de oprichting van een onderneming in Amerika, waren ter toand gesteld, voor een ander doel aangewend te hebben. De Mitteldeutsche Ge werbe und Kreditverein stelde zich in verbinding met den officier van Justitie te Dusseldorp, waar, Het Noorsch tel. bureau meldde uit Oslo: Koningin Wiühelmina zal Zondagochtend met het stoomschip Dronning Maud te Drontheim aankomen. De Koningin zal per trein in 'n speciaal rijtuig, met een slaapwagen, die haar door de Noorsche spoor wegen ter beschikking zijn gesteld, naar Fefor in het Gudbrandsdal reizen, waar de Koningin in het zelf de gebouw zal wonen als het vorige jaar. Te Fefor zal de Koningin eenige weken blijven, daarna is nog niets definitief vastgesteld. Prins Hendrik zal Zondagavond te Oslo aanko men en den volgenden ochtend naar Fefor verder gaan.. Vroege aardappelen alweer lager ln prijs; ook de wortelen goedkooper. Tomaten prijzen hielden standl deza vrachten das daar. Eerste aanvoer van bloemkool; prijzen laag. Harden arbeid1 en slechte verdiensten, dit is de tegenstelling, welke de Langendijker bouwers de afgeloopen week aan den lijve en in de portemonnaie hebben gevoeld Werd bij velen de hoop levendig, dat de buitenlandsche aardappels weldra van de markten verdwenen zouden zijn, en dus de vraag naar de Langendijker pataten, zooals de Belgen zeg gen, levendiger worden, de werkelijkheid heeft het anders beschikt. Mochten een of twee landen hun import staken, andere kwamen er voor in de plaats, zoodat de vraag te gering was in vergelijking met het aanbod, zoodat de prijzen bedenkelijk naar bene den liepen. Kolossaal was dan ook de toevoer deze week. De meesten durfden niet langer te wachten met rooden, uit vrees, dat nog lagere prijzen zouden worden gemaakt. Bovendien werd het tijd, dat het land bloot kwam, wilde er nog een tweede teelt van gehaald worden. De bouwers hopen maar, dat deze veel zal goed maken, wat de aardappelteelt heeft i bedorven. I Besteede men den laatsten dag der vorige 'week nog f 7.90—f 9.10 ('t was toen dus al aan den zeer lan gen kant), Maandag kon men niet meer dan f7—-I f8.80 bedingen voor de groote; de drielingen brach ten toen f 5.10f 6.70 op en kleine van f 1.30f 1.70. Den volgenden dag golden nog ongeveer dezelfde prijzen, maar Woensdag ging deze met nog een flinken sprong naar beneden: f 5.8G—f 7.40 voor Door den bouwkundige, den heer C. P. Poel, al hier, werd j.1. Vrijdagavond aanbesteed het bouwen van een burgerwoonhuis met schuur aan de Hof straat te Den Oever, voor rekening van den heer J. Dekker, Ingeschreven werd door: N. J. Poel voor f 3130.W. Hermans f 3200.D. Bakker f 3400.—; P. Doves f 3300.—; J. C. de Vries f 3250.—; Gebr. Hermans f 3260—; P Bakker f 3690.Th. H. Boersen f 3350.allen te. Wieringen. Het .schilder werk was hier niet bijl inbegrepen, zoo oo-k niet de levering van steen en pannen. Deze worden door den besteder bijgeleverd. Het werk is opgedragen aan den heer Ni. J. Poel, zijnde de laagste inschrij- 'ver. Dbor het uitglijden van een ladder kwam de heer v, D. alhier, die daar boven op stond, zoodanig te vallen, dat hiji 'zich onder dokters behandeling moest 'stellen. Deze constateerde inwendige kneuzing, zoo dat «enigen tijd rust noodzakelijk werd! geacht. J.1. Zaterdagavond werd te Hippolytushoef een tentje opgesteld van het reizend' drankweermuse- uin te Amsterdam. Van te voren was deze komst per strooibiljet bekend gemaakt, en velen hebben de kleine witte tent bezocht. Velerlei was daar te zien op het gebied van alcohol en zlj'n gébruik. Voorgesteld werd bijv., hoeveel het percentage alco hol is ln verschillende dranken, hoe de werking ls op het gestel, enz. Elke 87 seconden hoorden wij een bal rinkelen, welke aankondigde, dat dan in Nederland voor niet minder dan f 1000 aan alcohol was uitgegeven, dit gerekend dag en nacht door, dan kan men zich eens indenken, hoe een gewel dig groot bedrag dit jaarlijks wordt. _D:en leider van deze zending hoorden wijl zeggen: wij zijn gaar ne bereid tot praten en dat kan er toe leiden, dat men het met ons eens wordt omtrent hetgeen wij' wenschen, n.1.: De alcohol1 imoet al® genotmiddel de wereld uit. JJ. Vrijdag maakten de oudste kinderen der school te Westerland een uitstapje naar Amsterdam met bun geleiders en enkele ouders. Per autobus begon 's morgens vroeg de reis naar Schagen qjx vandaar •per trein naar de hoofdstad. iNla eerst bijl aankomst de kinderen onhaald te hebben, werd naar Artis gewandeld. Na deze bezocht te hebben, werd een boottocht gemaakt door de stad en over het IJ. D'e kinderen en ook de ouders hebben een zeer genot vollen dag gehad. liet 2de elftal van „Succes" speelde Zondag een vriendschappelijken voetbalwedstrijd tegen MJLZ, van de Haukes. S. wist inet 3i0 te winnen. Burgemeester en Wethouders hebben bouwver gunning verleend aan P. Mulder Pz., voor een woon huis te Oosterklief; aan C. Hoogvorst voor een woonhuis aan de Klieftstraat; aan Jac. de Zwart voor een woonhuis te Zandburen; aan M. H©8ö_ man Az. voor een woonhuis aan den Molgerdijk; aan K. Breebaart Jz. voor een graanschuur aan den Polderweg; aan J. Dekker Sz. voor een woonhuis aan de Hofstraat; aan de M.U.Z. voor drie dubbele personeelswoningen te Oosterland. Door den heer S. Wagemaker te Gest is aangifte gedaan, dat het mond- en klauwzeer onder zijn vee is geweken. De Rijksveldwachter G. Visser van Petten ls al hier gedetacheerd met als standplaats Westerland, zulke ln verband met de Zuiderzeewerken. GEMEENTE WIERINGEN. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1928. Oohiorpn Jnn, zoon van .T. Koorn en A. de Beurs; Geert Wilhelm, zoon van F. Hartmian en H. Knau- ber; Anna Maartje, dochter van P. Veerdig en A. Foei; nteobttk, dochter van H. Bras en A. Schoorl; Pieter Bvtri. toon van J. Rotgans en T. Kostsr; Jo- hanna, dochter van J. Bosman en G. Smits; jüicu», zoon van P. Laros en Hl. Meijer. Ondertrouwd: Th. Sweep en A. van Kalsbeek; P. Jongkind «n J. Steenbergen; T. Ippel en T. Timmer man; J. P. de Beurs en J. C. Harder; A. Kos en C. Poel. Getrouwd: C. Bakker en M. TakeB; S. Wagema ker en E. de Wit; Th. Sweep en A. van Kalsbeek; P. Jongkind en J. Steenbergen; T. Ippel en T. Tim merman, Overleden: M. Boersen, oud 70 Jaren, echtgen. van J. Poppen; C. Lont, oud 69 jaren, echtgen. van T. Verfaille. Ingeschreven personen over de maand Juni 1928. J'oh. v. Hom van Kerkrade; J. Taai van Wilder- vank; P. Kieft van Z. en N. Schermer; G. Minhoits van Groningen; J. Schandelaar, geb, Bakker van Wildervank; J Brandsma van Idaarderadeel; L. Poortman en gezin van Harlingen; P. B. Davidse van 's Gravenhage; A. HuJJgen en gezin, van Res teren; A. Oosting van Emlmen; Tr. Oosting, geb. Hooiveld van Anna Paulowna; J. Bals en gezin van Hélder; J. C. van Staalon, geb. Brouwer van Hel der; J. M. v. d. Berge on gezin van 's Gravenhage; J. A. Hageman van Voorburg; A. Walters en gezin van Wedde; B. Stubbe en gezin van Wedde; Dj. v. d. Meulen van Lemsterland; Joh. Meijer en echtgen. van Emmen; G. W. J. Hofs en gezin van Amster dam; M. van Hoe8el en gezin van Driel; L J. Pee- ters van Medemblik; S. Herder van Emmen; F. P. Kluraper van Helder; A. Zoethout van Bussum; P. Rotgans' en echtgen. van Anna Paulowna; A. Da vidse, geb. Storm van Zierikzee; J. J. v. d. Velde van Breskens; R. Geel, geb. Keesman van Schagen; G. L. van Prooijen en gezin van Dordrecht; C. Hoog vorst en gezin van 'Schoorl; J. Staal van Gasselte; Joh. Timmermans en echtgen. van Ferwerderadeel; P. J. Steinmetz van s Gravenhage; D. in den Ber ken van Avereest; H'. A. Perotti en gezin van Am sterdam; J. G, Kelch en gezin van Amsterdam; J. Ufkes van Midwolda; E. Snoijiink, geb. Leijendek- kers, van Haarlem; C. Zuiderduin, wed. F. van Rooijien van Velson. Afgeschreven personen: C. A. F. Mulder en gozin naar Hindeloopen; E. Burkunk, wed. R. F. Glad pootjes, naar Helder; C. van Rijn en gezin, W. H. P. M. van Stuijvenberg en gezin, F. Ansems en echtgen. J. Schipper en echtgen., A. F. de Crom en gezin, al len uaar Wonseradeel; F. Brakenhoff en gezin naar Heiloo; A. Hoving naar Canada; C. Hoogmoed naar Zaandam; A. Sweep, geb. van Kalsbeek, naar Enk huizen; L. van Loon naar Ernïélo; T. Molenaar naar Anna Paulowna; H. G. Arndtz naar Bunde; Jac. van Keulen naar Harlingen; C Kater naar Helder; W. Pathuis naar Emmen; M. Gebert, wed. Sloterwijk en gezin naar Emmen. WEEKBERICHT VAN DE N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING VAN 25 TOT 30 JUNI 1928. In tegenstelling met de vorige week, heeft er deze week een inzinking der prijzen plaats gehad voor bijna alle artikelen. Het is dan ook bijna ieder jaar het zelfde verschijnsel, dat bij de groote aanvoeren van bloemkool, alle andere artikelen aan groote prijsdaling onderhevig zijn. Dit nu is deze week wel zoo erg geweest, dat verscheidene producten, zooals sla, postelein, wortelen enz. de prijzen niet kunnen opbrengen waarvoor do producent zijn artikelen kan afleveren, en dit zijn daardoor als regel groote verliezen voor de tuinders. Het is begrijpelijk dat er enkele tuinders zijn die bij klachten over slechte prijzen prosteeren, en liever hun prducten niet te koop aanbieden dan deze voor prijzen weg te rui men waarvoor ze zelf niet kunnen telen. Aardbeien.welke verleden week duur waren, heb ben deze week ook een gevoeligen klap in prijs mee gemaakt en de (handel die deze gelegenheid te baat neemt omi het veilingbestuur er op te wijzen, dat de verkoop per slof veel te riskant is, blijft aandringen om de aardbeien per gewicht te veilen (tot heden worden de aardbeien per slof geveild). Het Bestuur tracht dan ook in overleg met de aanvoerders, den handel tegemoet te komen en de volgende week den verkoop van aardbeien bij gewicht te doen plaats hebben. Peulen en doperwten, welke Woensdag al bijzonder laag in prijs waren, konden zich Vrijdag weer her stellen. Gingen er Vrijdag bij het begin nog enkele partijtjes weg voor 16 cent per pond, spoedig was dit al boven de 20 en op het emde der veiling werd er vlot 25 tot 26 cent per pond betaald. Gele kom kommers wisten zich met «en kleine prijsdaling nog vrij goed te handhaven, terwijl van groene kom kommers nu langzamerhand meer aanvoer komt, zoodat de. tuinders nu al naar de export van dit artikel gaan verlangen. Het is trouwens opmerke lijk, dat dit artikel voor deze streek niet zoo gewild is. Algemeen staat het toch vast, dat groene kom kommers zachter en malscher van vleesch zijn dan de gele, maar hier is ook het spreekwoord van toe passing: onbekend maakt onbemind. Zondag jl. herdacht de heer D. Otsen den dag waarop hij' voor 40 jaar werd benoemd tot molenaar in dienst van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp. Lang- is de jubilaris niet in deze functie werkzaam geweest, want reeds vijf jaren la ter werd een stoomgemaal gesticht op de plaats waar de molen bad gestaan. Mede behulpzaam bij den bouw, leerde hij de samenstelling der machine rieën en kon bij de voltooiing, de bediening aan zijn zorg worden toevertrouwd. Door de practijk ge vormd, is hij een der oudste machinisten in verren omtrek. Aan belangstelling heeft bet hem niet ont broken. Namens het polderbestuur werd hem een couvert met inhoud aangeboden. De tentoonstelling van bet teekenwerk der leer lingen van de teekenschool der af deeling Winkel' van de vereeniging tot verbetering van het vakon derwijs in Westfriesland, was Zaterdag en Zondag geopend. Van deze gelegenheid gebruik makende hebben we een blik geworpen op hetgeen de leer lingen ln vijf jaren tijd weten klaar te krijgen. De een is het beter gelukt dan den ander, maar het ge heel geeft blijk van goede verzorging en een stre ven naar steeds beter. De inkomst plaatst de bezoe kers voor het werk der le klas, en zoo regelmatig voortgaande, eindigt de rongang met de 5de klas, het werk van die leerlingen, die de school hebben verlaten en hun werkl moge zijn een getuigschrift voor de practijk. We zien werkstukken betrekking hebbende op de verschillende vakken, omdat leerlingen van alle vakken de school bezoeken, 't Is een heel werk ge weest om op Zaterdag al die honderden teekeningen te rangschikken en een plaats te geven en als be looning daarvoor moge gelden het bezoek, waarover men tevreden was. Onder de bezoekers behoorde het gemeentebestuur van Winkel en voorts den Direc teur der vereeniging tot bevordering van het vak onderwijs in Westfriesland. En toch al is men over het bezoek tevreden, men miste vele der leerlingen, en juist bij hen had de belangstelling niet mogen ontbreken. Wat wordt er niet gedaan op elk gebied om bruik bare krachten aan te kweeken en op te voeden, en hen toegerust mét kennis het leven te doen ingaan. Geld is geen vraag meer om dit te bereiken. Gewoon lijk is het cursusgeld gering, of het onderwijs kos teloos, maar als dan verschillende krachten zich

Schager Courant | 1928 | | pagina 5