SchagerCourant Tweede Blad. RAAD ANNA PAULOWNA. Woensdag 11 Juli 1928 71ste Jaargang. No. 8285. Vergadering van den Raad op Dinsdag 10 Juli 1928, des middags 3 uur. Voondtter de heer G. J. Lovink, burgemeester, •ecretarU de heer C Keijzer. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter zegt, dat de Raad alweer spoedig bij een la geroepen, omdat er een tweetal besluiten, die vanmiddag sullen worden genomen, uiterlijk morgen bij Ged. Staten moeten worden ingediend en een an der besluit bij de Koningin. Dat is ook de reden, w&ar- om vandaag wordt vergaderd, terwijl andera bij voor keur 's Woensdags wordt vergaderd. De notulen worden gelezen, ze worden onder dank- segging goedgekeurd. Voor de mededeelingen verwijzen we naar het num mer van gister. Wat betrelt de mededeeling over de oproeping van sollicitanten voor een opvolger van den heer C. iHartog, en dien opvolger als standplaats aan te wijzen Breezand, lichtte de Voorzitter toe, dat Breeaand zich steeds meer uitbreidt en dat er juist •en woning van de woningbouwvereeniging leeg staat. )U Murfff TDOt onden van dagen. Van het Burgerlijk Armbestuur was ingekomen het advies om over te gaan tot stichting van een Tehuis voor Ouden van Dagen. B. en W. stelden voor dit ad vies in hun handen te stellen ter nader onderzoek, ook dn verband met de plaats van stichting. B. en W. voelen wel voor stichting van een tehuis voor Ouden van Dagen, maar een ander geval is het of dat zal wezen, zooals de commissie wil, een tehuis voor 35 personen, n.1. voor 25 armlastigen en voor 10 perso nen die zich kunnen inkoopen. Wat de plaats betreft, de commissie wilde oorspronkelijk de stichting naast het perceel van den overleden heer Kaan, maar toen was dat terrein niet beschikbaar, omdat de weg naar Van Ewijcasluis er zou komen. Ze zijn evenwel nu aan het opmeten om den weg langs den Lagedijk te nemen en voor de gemeente zou dat ook wel ge- wenscht zijn. De heer Keuris begrijpt dat het advies in handen gesteld dient te worden van B. en W., maar worden de besprekingen over het rapport der commissie dan ook tot dat oogenblik uitgesteld? De Voorzitter antwoordt bevestigend, er zal dan alle gelegenheid ziin tot bespreking. B. en W. zijn voor de stichting en spr. wijst er op dat reeds lange jaren de stichting is genoemd. Veertig jaren geleden wilde de overleden heer G. Geerligs voor dat doel een boerenplaats te Breezand koopen en enkele tiental len jaren geleden heeft de heer Speets, het oudste lid van het Burgerlijk Armbestuur, de stichting bepleit. Maar voor B. en W. is het de vraag of direct op 35 personen moet worden gerekend, terwijl het aantal bedeelden thans 19 is. Spr. denkt dat B. en W. een bescheiden gebouw willen en dan zóó, dat later aan gebouwd kan worden. Wel zal dat niet goedkooper wezen, maar het is ook niet goedkoop als een deel van het gebouw 10 jaar staat zonder gebruikt te wor den. Er komt nog bij, dat van Katholieke zijde, n.1. door den heer Van den Berg, is meegedeeld, dat de katholieken er geen gébruik van zullen maken. Het aantal katholieken in onze gemeente vormt een be langrijk percentage van het inwonertal en wat wel licht nog grooter zal worden. De vraag is dus of een stichting voor 25 personen noodig zal wezen. Het G.EJ3. over 1927. Uit het verslag van het G.E.B. over 1927 blijkt o.m. dat 1006 perceelen zouden kunnen aansluiten, doch dat er 903 zijn aangesloten. De totale lengte van het laagspanningsnet is 56650 -meter. Aangesloten zijn 82 straatlantaarns, aan lichtstroom zijn geleverd 71933 kilowatt, aan krachtstroom 12785 kilowatt Het gemid deld verbruik per aansluiting was 82.8 kilowatt, vorig jaar 80. Bezwaren bestaan tegen de betaling van een klokhuur ad f 1 per maand en door B. en W. wordt dan ook overwogen om tegen den winter den huur prijs te verlagen. De kosten der adviescommissie Inzake do Bouwontwerpen. In verband met een verzoek van den heer Kuiken wordt overgelegd de nota der adviescommissie over 1927. De kosten bedroegen f 58.60, waaronder f 15 voor het lidmaatschap. Aan leges daarentegen is ontvan gen f151. (De heer Kuiken zegt, dat er toch een 4 a 500 gul den weer de gemeente uitgegaan is. Spr. wijst er ook nu weer op dat de teekeningen nog al eens wor den afgekeurd. De Voorzitter wijst er op dat de heer Kuiken hier niet zit, om boodschappen van deze of gene over te brengen. De heer Kuiken zegt, geen boodschap te hebben gekregen. Een ander heeft het spr. verteld. Ook gister is weer een aannemer naar Amsterdam geweest, dat kost geld en dat de teekeningen worden afgekeurd, komt misschien wel omdat er wat aan te verdienen is. De Voorzitter zegt, dat er aan f43 niet veel ver diend wordt en waar er zooveel voor -tredaan wordt, denkt spr. dat het de Vereeniging van Ned. Gemeen ten wel kost De heer Kuiken wijst er op dat die kosten ver meerderd moeten worden met de kosten die de tim merlieden moeten betalena Spr. begrijpt niet waarom de teekeningen zoo vaak worden afgekeurd. De Voorzitter zegt dat de teekeningen van som mige architecten en timmerlieden nooit afgekeurd terug komen. En de menschen zeggen dan ook dat ie van de Adviescommissie geleerd hebben. De heer Jonker zegt met den aannemer die gister naar Amsterdam ging, te hebben gereisd, dat was Muntjewerf en die was goed over de Adviescommis- lie tevreden. De heer Stammes merkt op, dat er ook menschen rijn, die niet eens een gedetailleerde teekenin-g in zenden, maar een kladje. De Voorzitter geeft den heer Kuiken in overwe ging, de personen die klagen, naar B. en W. te ver wijzen. De heer Kuiken zegt dien raad ook reeds te heb ben gegeven. De verzekering tegen werkeloosheid. De Voorzitter leest voor een schrijven dat B. en W. willen richten tot de arbeiders die zich nog niet verzekerd hebben tegen werkloosheid. Zij wijzen er in die circulaire op, dat aan de.verzekerde arbeiders vorig jaar bij de werkverschaffing een bevoorrechte plaats is gegeven, doordat de verzekerden 6 dagen Werkten en niet-verzekerd en 5 dagen. Hiermee werd ae waardeering uitgesproken voor het feit dat de ver zekerden zich finantieele offers willen getroosten en ernstig wordt in overweging weven zoo spoedig mo gelijk toe te treden bij de werkXoocenkaseen of Bij de Landelijke Vereeniging tot verzekering van schade voortvloeiende uit werkloosheid. Als de nog niet-ver- eekerden zich niet aansluiten, zal dat worden aange merkt als gebrek aan goeden wil en B. en W. zijn voornemens, meer dan tot nu toe, bevoorrechting van verzekerden toe te passen. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. De aanleg van een rijwielpad te SchooxL Van de Schoorlsche Rijwielpadvereeniging is inge komen een verzoek om een bijdrage in de kosten van aanleg van een rijwielpad te Schoorl. De kosten wor den geraamd op f 35000, het rijwielpad aan te leggen in 2 jaar en met de bedoeling 's winters dit werk te doen uitvoeren, waarhij dus werkluozen ook uit onze gemeente, te werk gesteld kunnen worden. B. en W. willen het schrijven voor kennisgeving aannemen. De heer Keuris meent dat in onze gemeente genoeg te doen is en we dan ook wel rijwielpaden kunnen laten aanleggen, bijv. langs de Van Ewijcksvaart. Voorloopig behoeven wij daar niet voor naar Schoorl te gaan. De heer Van der Ham beschouwt die toezegging van tewerkstellen van werkloozen als een lokaasje. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangeno men. Do heer Van der Ham merkt op dat do Voorzitter een der mededeelingen vergeet, n.1. dat van do uit breiding der R.K. school en van den aanbouw van 'n overdekte speelplaats aan de Christelijke school de af rekeningen zijn vastgesteld, respectievelijk op f22051.03 en f2191.69. De Voorzitter zegt dat de R.K school nu keurig in orde is, terwijl de kosten er van geraamd waren op f22500. De heer Kuiken vindt dat de kosten een stuk over de aanneemsom zijn, spr. meent dat die was f17500. De Voorzitter denkt dat de aanneemsom wel iets meer was, de meubelen enz. kwamen er nog bij, maar bovendien, de kosten zijn beneden de raming geble ven. Ook deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt in beroep te gaan van een besluit van Ged. Staten tot vernietiging van den aanslag, op gelegd aan P. Kramer. Op een aanvrage om vergoe ding of tegemoetkoming van F. van der Velden, inge volge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, wordt in zooverre gunstig beschikt, dat de tegemoetkoming ad 30 der kosten zal worden verleend vanaf 1 April. Adressant vroeg het vanaf 1 October. Tot leden der Commissie tot wering van schoolver zuim worden opnieuw benoemd de aftredende leden N. Raap, A. Kramer, J. A. Tromp, J. van Neerden, A. B. Zelverder, K Daalder, C. D. Rezelman, C. Kuiper en A. J. Kaan. Een geldleening. In de vorige vergadering is oesloten tot 'het aan gaan van een geldleening, groot f55500. Van verschil lende geldschieters zijn aanbiedingen ingekomen en de beBte offerte is die van de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, n.1. tegen een rente van 4% pet., met een koers van 100 waarbij als voorwaarde is gesteld dan in de eerste 5 jaren algeheele of ver sterkte aflossing zqj zijn uitgesloten. Geen provisie- kosten, alleen zegelkosten. De Raad besluit op deze aanbieding in te gaan en een besluit in dien zin wordt genomen. Op verlangen van Ged. Staten ondergaat het geno men besluit omtrent heffing van begrafenisrechten opnieuw een wijziging, een van administratieven aard. Voor een plaatsje ingevolge de bepalin gen van de Landarbeiderswet Van den heer Aris van Stipriaan is ingekomen een aanvrage om een voorschot van f 3200 tot verkrijging van een plaatsje ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet. De grond kan worden gekocht voor f 900, de kosten voor de te bouwen woning zou den bedragen f2675. Door den betrokken rijksadvi seur wordt de prijs van den grond hoog genoemd, evenals de kosten van f2675 voor een te bouwen ar beiderswoning. In overweging wordt gegeven het bouwplan zoodanig te wijzigen, dat de bouwkosten niet hooger dan f2500 worden. B. en W. onderschrijven deze opmerking; wat den grondprijs betreft, die is boog, omdat de grond in het centrum van Breezand ligt en de aanvrager dicht bij zijn werk moet blijven. De raad kan zich overigens met de aanvrage ver eenigen. De rekening over 1927. Aangulxx-en wendt de gemeenterekening, dienst 1927. Ze Siuit, wat oen gewonen dienst betreft, in ontvangst op f 160873.70^, in uitgaaf op f 152289.03, batig saldo f 8584.67%. Bij dit saldo kan evenwel bijgeteld worden een bedrag van f 4081.76, omdat bouw van een arrestantenlokaal, aflossing restant geldleening aankoop terrein Wed. Waibeer, kosten speelplaats enz. uit de gewone middelen zijn be taald. Tot leden der commissie belast met het nazien van de rekening worden aangewezen de heeren Jonker, Raven en Komen. Vastgesteld wordt een tweetal suppletoir© begroo- tingen. Tot het boawen van een ambtswoning voor den bargemeester wordt besloten. Thans is aan de orde het voorstel van een vijftal raadsleden om over te gaan tot den bouw van een ambtswoning voor tien burgemeester, waarvan de kosten naar raming van den architect Dekker zul len bedragen inclusief centrale verwarming f 19425 en zonder deze f17425. De ambtswoning te doen bouwen op gemeente grond naast de villa „Bouwlust"; Ged. Staten te ver zoeken te willen bepalen dat de jaarwedde van den burgemeester wordt verminderd met 15 dier wedde voor het genot van een ambtswoning, plus f 100 voor het genot der eventueel aan te leggen centrale verwarming. Het lijkt den Voorzitter wenschelijk toe, de leiding der vergadering thans over te geven aan den loco- burgemeester. Wel betreft liet hier een ambtswoning voor den burgemeester, maar burgemeester Lovink is toch ook bij deze zaak betrokken. De heer Lubbert vindt dit niet noodig, terwijl de heer Keuris ook meent, dat de raad de persoon wel van de zaak gescheiden zal weten te houden. De Voorzitter zegt, dat als dat kan geschieden, bij het wel goed vindt te blijven. De beer Keuris zegt, dat in de toelichting op het voorstel van de 5 raadsleden verwezen wordt naar de motieven in comitévergadering naar voren ge bracht. Op het oogenblik echter is bet een openba re vergadering, en spr. zou het goed vinden als die motieven thans in openbare vergadering werden genoemd, zoo goed als ook de eventueel© tegen standers hun motieven naar voren kunnen brengen. De Voorzitter geeft aan een der onderteekenaars van het voorstel de gelegenheid daartoe. De heer Komen wil liever eerst in comité een kleine bespreking en spr. vindt het wenschelijk dat nog eens wordt gelezen het prae-advies van B. en W. in de vergadering van 18 Januari uitgebracht. Door den Voorzitter wordt dit prae-advies gele zen, en daarin wordt er op gewezen, dat „Bouw lust" niet afdoende te herstellen is en daarom wordt voorgesteld „Bouwlust" te sloopen. Spr. voegt hier ei*& toe, dat later de re*d beeloten boaft „Bouwhert" te rerkoopen en spr. feliciteert de gemeente met dat beelult, de schadepost eou toch zijn gekomen en nu ie het oorsaak geweest dat we een mooi gebouw in de gemeente hebben mogen behouden. Nadat het prae-advies van B. en W. van de ver gadering van 18 Januari 1.1. vereer is voorgelezen, viaagt de heer Keuris of comitévergadering nu wel noodig is. ljq heer Koorn verklaart zich ook tegen comité- vergadering, i.e motieven voor het'bi uwen van een ambtswoning voor den burgemeester kunnen toen wel het daglicht verdragen, meent spr. en het voor stel staat op ('e agenda. De ueer Rezeman zegt, dat h t geen gewoonte is dat wanneer een voorste, eenmaal floot den raad is verworpen, uu voorsten.uiers ïaier weer met hel voorstel komen. tspx. heeft echter het voorstel mede I om erteekend omdat m stemming min of meer on- zuiver wus, loot dat H. en NV hun v orstel introk ken. Üat ia voor spi. hei hoofdmotief gew. est, waar om hij liet voorstel heeft onderteekend. De Voorzitter wijst er op, dat B. en \V. geen voor stel hebben teruggenomen. B. en NV. zijn met beide voorsteilen plan A en pl^n B gekomen, maar de burgemeester vond pian B te klein. De raad gaat nu in comité. Na heropening zegt de heer Jonker, dat hij voor- I stander van den bonuw van eene ambtswoning is j en van oordeel is, dat als de gemeente uen ambts-1 woning laat bouwen, het dan goed moot gebeuren. Spr. zit nog niet zoo goed ln de gemeentefinantiën maar wijst op het oordeel over den finantieelen toestand der gemeente van menschen die het wel weten. Spr. herinnert er aan hoe er geschreven is over het bouwen van de doodgraverswoning en als je nu tot het binnenste van die menschen kan kijken, zou je wellicht merken, dat ze nu erkennèn, dat bet goed geweest ia. Spr. weet wel dat deze bouw zal kosten, maar spr. zou van den secretaris wel eens willen weten wat de overige ambtswoningen aan onderhoud kosten en wat ze aan huur opbren gen. Dan zal ook wel blijken dat ze de gemeente meer kosten. Waarom zal de gemeente zich dan voor den burgemeester geen ko9ten getroosten? De Voorzitter zegt, dat er maar 2 ambtswonin-1 gen zijn, die van den secretaire en die van den j dokter. De heer Jonker 'heeft bier ook het oog op de on derwijzerswoningen. Spr. maakt geen bezwaar tegen die meerkosten aan onderhoud, maar wil er alleen op wijzen, dat het dan ook niet zoo erg is als de gemeente wat bij ligt voor de burgemeesterswoning. Spr. zou een overzicht van de onderhoudskosten willen over 4 4 5 jaar en wijst er tenslotte op, dat straks de tegenstemmers nist zijn tegen het bou wen van een ambtswoning voor den burgemeester maar omdat zij een goedkooper plan wenschen. De heer Kuiken zegt juist altijd bezwaar te hebben gemaakt tegen het feit, dat de onderhoudskosten van de woningen der ambtenaren zooveel hooger zijn dan de huuropbrengst. Dat zal wel meer dan de helft schelen en dat is niet erg pleizierig, omdat over het algemeen de ambtenaren een flink salaris heb ben. De Voorzitter denkt, dat de beer Kuiken nu wel door een zwarten bril kijkt- De heer Jonker zegt, dat hij het ook noodzakelijk en noodig vindt dat de gemeente hier voor de amb tenaren zorgt. De heer Kuiken zegt, dut ook in het onderhavige geval 15 van het salaris, dat ia pLm, f600 heel mooi lijkt, maar later zal wél blijken, dat het on derhoud meer kost. De heer Lubbert oordeelt, dat we hier wel over het goedkoope wonen door ambtenaren kunnen zwijgen. Voor spr. geldt hier de vraag, kan de gemeente zich het oouwen van een ambtswoning veroorloven, ja of neen, en dan kan spr. niet anders zeggen dan ja. Ook dat de ambtswoning voldoet aan te stellen eischen en daarom vindt spr., dat we noodig heb ben in onze gemeente een woning als van plan A. Zet iets in je gemeente wat mooi is. Het behoeft geen luxe te wezen, maar goed en daarom lacht spr. plan A, (het plan van de Adviescommissie) toe. Spr. wijst op den zeer gunstigen toestand der gemeente, de bloembollencultuur breidt zich steeds meer uit en in dat opzicht is er geen bezwaar om tot het bon- wen van de ambtswoning over te gaan. De heer Koorn zegt, een tegenstander van het voorstel te wezen en wijst er nadrukkelijk op, dat het hier niet gaat tegen burgemeester Lovink, in geen geval. Toen de gemeente de eigendommen van Wed. Waiboer kocht, was het standpunt, dat werd ingenomen, dat het gebouw aan groote reparaties onderhevig was, terwijl later totaal niets goed was. Spr. meent, dat het hier wel wat hoog opgekaveld werd1 ,toen voorgesteld werd het voor afbraak te verkoopen. Het heeft spr. erg gespeten, dat „Bouw- lust" niet werd be&temdl voor ambtswoning voor den burgemeester. De raad meende dat het huis er geschikt voor was en ook de burgemeester had het huis gezien en we waren van mtening dat het ten ambtswoning kon wezen. Later zijn plannen naar voren gekomen, kostende f 19500, f 17000 en 13 4 f 14000. Uit zeer be trouwbaren bron heeft spr. vernomen, dat in Aals meer, ook een welvarende gemeente, (bloemen en glascultuur), met een ambtswoning van f13000 vol staan werd. Waarom dan wij niet? Daar hebben ze reeds jaren genoten van de bloemencultuur, wij hebben er volgens ons belastingbiljet nog weinig van gemerkt. Het gros hier is nog in het begin en is er nog weinig te halen van de bollenkweekers, wat in de vorige vergadering wel bleek, toen 80 c&n de vervoerkosten voor kinderen moest worden verleend. Spr. tilt dus niet zoo zwaar aan de door den heer Lubbert genoemde voordeelen van de bloembollencultuur en zal absoluut tegen het voor stel der 5 raadsleden stemmen. De Voorzitter wil even weerleggen een opmerking die door den heer Koorn wordt gemaakt en waar- uit men zou afleiden en terecht, dat spr. eerst ..Bouwlust" wel geschikt achtte voor ambtswoning voor den burgemeester. Spr. moet daartegen protes- teeren, want het is juist spr. geweest die het huis voor dat doel niet heeft goedgevonden. Voor den aankoop door de gemeente was spr. in de gelegen heid om het te huren of te koopen. Als het huis evenwel goed was veranderd, zou spr. er toch in gegaan zijn. maar de architecten hebben gezegd, dat het niet veranderd kan worden- De heer Koorn: We hebben toch de gedachte ge- had dat het mogelijk was. De Voorzitter herhaalt, dat hij dat uitdrukkelijk 1 heeft ontkend en de heer Stammes herinnert er aan, dat de Voorzitter toen heeft gezegd: „anders had Ik er al in gezeten." De Voorzitter wijst er nog op, dat bij verschillen- de menschen het idee wordt gevestigd, als zou deze aankoop van den raad een blunder zijn geweest, maa-r dat is onjuist. Tot den aankoop is overgegaan met het oog op het land dat erbij het huis behoorde. Voor de rest zal spr. zich buiten de discussies hou den. De heer Keuris zegt straks naar de motieven van den bouw van de ambtswoning te hebben gevraagd. De heer Lubbert heeft er één genoemd, maar spr. meent, dat er meerdere motieven waren en dat het goed is die in openbare vergadering te noemen. De heer Lubbert zegt, dat hij het ook noodig achtte dat in de ambtswoning kwam een kamer waarin de burgemeester zijn ambt kon uitoefenen. De kamer hier ter secretarie is daarvoor niet geschikt en in plan A nu kwam de burgemeesterskamer voor, in plan B niet. Het raadslid dat zijn draal nam en waar door het voorstel werd aangenomen. De heer Van der Ham zegt, dat de raad in de ge heime vergadering op 18 Januari te kiezen had tus- schen 2 plannen. Plan A met de spreeekamer voor den burgemeester en waarbij ome fractie op het standpunt stond dat deze kamer niet zoo noodig wae en volstaan kon worden met plan B. Het ver schil van bouwkosten van beide plannen was ruim f2600. Wij staan op het standpunt dat een ambts woning voor den burgemeester noodig, wenschelijk cn mogeli.'k is. Over het verschil van bouwkosten zouden wij hunnen heenstappen. Als plan A werd aangenomen, zou dat wat meer aan rente en af lossing kosten, maar over dat finantieele bezwaar zouden wij heensinppen. Wij hebben gestemd voor pan B, omdat plan A voor een eventueelen opvol ger misschien te groot zou wezen en dit sollicitatie zou kunnen tegenhouden. Maar bij navier inzien denkt spr., toch niet dat die ééne kamer meer voor een einstigen sollicitant bezwaar zou opleveren en op het oogenblik verklaart spr. dan ook voor plan A zijn stem te zullen uitbrengen. De heer Komen sluit zich aan bij het betoog van den Lubbert Spr. herinnert wat den finantieelen en econo- mischen toestand der gemeente betreft aan het feit dat er veel meer geld ls ontvangen aan belasting dan door B. en W. was geraamd, in 1928 zelfs een bedrag van f 16.000 meer. Door welke gunstige omstandigheden dat werd bereikt kan achterwege blijven, maar dat vooral dat jaar de bloembollencultuur er aan meege werkt beeft, gelooft spr. wel. Aanleg van electriciteit, en waterleiding ln ambtswoningen en meerdere uitga ven werden uit de gewone middelen betaald. De toestand der gemeente ls dan ook beel soliede. De motleven in comitévergadering genoemd, wil spr. niet bespreken, hij meent vrijelijk met dit voorstel te kunnen en mogen komen. Wat in de toekomst zal gebeuren, kan natuurlijk niemand voorzien. De Voorzitter beaamt dat de finantieele toestand der gemeente goed is, vorig jaar werd f 12000 gereserveerd en dit jaar weer f 4000 uit de gewone mlddeelen betaald, terwijl doodgraverswoning en uitbreiding electriciteits- bedrijf werden betaald. Bovendien werd de belasting nog op de helft teruggebracht De beer Komen wijst er nog op, dat de opcenten op de vermogensbelasting f 1000 of f 1200 meer opbrachten dan was geraamd, een gevolg vah de belangrijke waar devermeerdering van den grond door de bloembollen cultuur. De Voorzitter wijst nog op een staatje, dat kortge leden in.de Schager Courant verscheen en waaruit bleek, dat onze gemeente, wat de lage belasting betreft aan de spits stond. De heer Koorn meent dat de hoogere belasting in an dere gemeenten haar oorzaak heeft, sproeiwagens, onder houd straten, trottoirs, terwijl men hier tot de enkels ln de bagger loopt Die genotmiddelen zijn ook wat waard. De Voorzitter daarentegen wijst op den uitstekenden toestand waarin de scholen zich bevinden en op den brandspuit Maar als de heer Koorn meent dat hier een sproeiwagen enz. moet wezen, laat hij dan met voorstellen komen. Behalve een ambtswoning kan er nog wel een sproeiwagen ook pij. De heer Koorn zegt er alleen op te hebben willen wijzen, wat oorzaak kan zijn van hoogere belasting. De heer Raven zegt dat hij evenals vorig maal tegen plan A zal stemmen. Het zwaartepunt ligt nog altijd hierin, dat voor den opvolger van den tegenwoordlgen burgemeester de woning te groot ls opgezet. Plan B ging onze fractie ver genoeg en waar nu het voorstel, dat nu aanbangig ls, een hooger bedrag kost, zal spr. steeds tegenstemmen. Dat de gemeente er finantieel zoo goed voorstaat, juichta pr. toe, maar spr. kan niet bekijken of dat zoo zal blijven en dat kan de heer Lubbert ook niet De toestand kan wel heel gauw ven- anderen. Spr. meent, dat met het voorgestelde plan te ver wordt gegaan. De heer Van der Ham zegt datd oor zijn fractie toch ook ls besproken, dat de meerdere kosten geen bezwaar zouden zijn. Er bleef alleen over het bezwaar, dat plan A voor den opvolger te zwaar zou zijn en het een goede kracht zou kunnen afschrikken. Maar spr. meent dat om die eene kamer het solllclteeren niet zal worden nagelaten. De Voorzitter verwondert zich zeer over een motief door den heer Raven genoemd, n.1. dat men niet weet of de toestand nog gunstig zal blijven. Een dergelijke opmerking had spr. van dien kant niet verwacht, want als de tegenpartij zich ten aanzien van salarlsverhoo- ging altijd op een mogelijke wijziging van den gunstigen toestand beriep, ging men daar altijd tegen In- De heer Raven zegt, dat nu Juist van den anderen kant zoo op den schitterenden toestand wordt gewezen. De heer Keuris meent, dat er wel eenig verschil tus- schen bestaat Hier betreft het geen salarisregeling, maar een verhooging van het peil van een ambtswoning, die mogelijk een opvolger zal afschrikken. Ook bij spi geldt het zelfde bezwaar en wel zeer ernstig. Ook spr. meent dat met plan B kan worden volstaan- De heer Stammes zegt dat zijn oordeel voldoende aan den burgemeester en den heer Lubbert bekend ls. Spr. heeft gewild, dat de raad zich uitsprak over 2 plan nen, zonder dat een der plannen door een meerderheid of minderheid van het college van B. en W. werd ver dedigd. Spr. heeft altijd gezegd, dat plan B voldoende was voor een burgemeester, den heer Lovink heeft spr, er altijd buiten gehouden. Binnen 10 Jaren zullen we krijgen het verbouwen van het gemeentehuls. Laat men dan bouwen een burgemeesterskamer en commissieka mer, richt dat gebouw goed in. Als we een ambtswo ning voor den burgemeester bouwen, staan we wat plattelandsgemeenten betreft, vooraan. In Anna Pau- lowna kan een goede burgemeesterswoning worden ge bouwd en we willen ons daarvoor offers getroosten. Het zal wel ongeveer f 1000 kosten, maar er moet een grens zijn en als we een behoorlijke woning, volgens plan B bouwen, gelooft spr. niet dat er een platte landsgemeente is, waar de burgemeester beter woont Spr. wijst er nog op, dat na de vergadering, waarin de plannen zijn besproken, niets is veranderd. Spr. zou voor plan hebben gestemd en zijn meening ls niet ge wijzigd. De heer Rezelman meent, dat een kamer waar de burgemeester de menschen kan ontvangen, noodig is en spr. kan de vrees van den heer Keuris, dat dit een opvolger zou afschrikken, niet begrijpen. Spr. zou aan raden over de bezwaren heen te stappen, Als men toch bouwt laat men dan een kamer meer nemen, waarin de burgemeester ontvangt De heer Van der Berg sluit zich aan bij hetgeen door den heer Komen is gezegd. Het voorstel van de 5 raadsleden, bouw van een ambtswoning met centrale verwarming, wordt daarna aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Raven, Keuris, Kuiken, Stammes en Koorn. De Voorzitter hoopt dat tenslotte zal blijken, dat het een gelukkig besluit voor de gemeente is geweest De heer Jonker vraagt of het de bedoeling ls vlug met den bouw te beginnen, voor den winter. De heer Stammes zegt dat over het bouwen in den winter verschillend wordt geoordeeld. De heer Jonker zegt dat over 't algemeen bouwen in den zomer gewenscht wordt geacht De Rondvraag. De heer Raven vraagt of B. en W. met den admini strateur van het G.E.B. eens willen bespreken het ram melen der meters van de nieuwe uitbreiding in den Oostpolder. Dat ls soms heel erg. De Voorzitter belooft een spoedig onderzoek. De heer Keuris dankt raadsleden, secretaris, burge meester en diens echtgenoote voor de belangstelling, die hij bij zijn 25-jarige echtvereniging mocht onder vinden. Dat was spr. zeer aangenaam, want het heeft de overtuiging bevestigd, dat al is er wel eens verschil van meening, de waardeering blijft. Spr. vindt dat juist zoo mooi, in verschillende gemeenten mist men wel die waardeering. De Voorzitter feliciteert den heer Keuris nogmaals en hoopt dat de moeilijke tijd die is doorgemaakt, go-

Schager Courant | 1928 | | pagina 5