Alieieci Nieiws- COURANT. Atmmtit- Lnitmvtlil L L1PS BRANDKASTEN Hypotheek op Landerijen a 4'|2 rente. Behoort U V00RDEELIG NIEUW LICHT OP DEN BIJBEL? NA DEN MOORD OP 0BREG0N. Roode of Gele Pool ANNA PAUL0WNA. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. G. ANNEVELDT - Dorpen - SCHAGEN. vanaf f 169.00. Uit onze Omgeving. DE KERMIS. Zaterdag 21 Juli 1928. ril SCHAKER i«i di uit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 'smorgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 71ste Jaargang No. 8290. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. ls onze aanbieding in RIJWIELEN, die worden op geruimd tegen de laagtse prijzen, om plaats te maken voor de nieuwste m er kam Doet Uw voordeel. HERODES EN NIET PILATUS VERANTWOORDE LIJK VOOR JEZUS' DOOD? Twee belangrijke documenten; over de bijbelsche geschiedenis, aldus ontleent het „Hsbl." aan het En- gelsche orgaan, de „Morning Post", zijn verschenen in 't „Bulletin" van John Rylands Library te Lon den. Het zijn vertalingen van Arabische en Syrische manuscripten, die verzameld en vertaald zijn door dr. A. Mingana, uitgegeven in de serie „Woodbrooke Studies". Het eerste behandelt Christus' Opstanding en Maria's klachten bij het kruis, het andere is een geschrift over „het martelaarschap van Pilatus". Dit laatste bevat een treffende verhaal van een vervolging van Pilatns door de Joden, na Jezus' kruisiging. Dit geschrift wordt toegeschreven aan Cyriacus, bisschop van Oxyrhynchus, maar zou inderdaad ge schreven zijn door Gamaliel. Pilatus en zijn vrouw Procula, overgelukkig met de wonderbare opstan ding, zouden een groot onthaal hebben bereid aan de armen. Procula wil het graf gaan bezoeken, maar de Joden, die dit vernemen, smeden met Barabbas een complot om 'haar gevangen te nemen en Pilatus te dooden. Gacmaliel echter ((bekend uit Handelingen t>, 34, een schriftgeleerde die de Joden waarschuwde tegen het vervolgen van de discipelen) hoorde van dit complot en waarschuwde Joseph van Arimathea, die op zijn beurt Pilatus waarschuwde. Barabbas werd volgens het verhaal toen op order van Piltaus met het hoofd naar beneden gekruisigd, waarop de Joden Herodes er toe zouden hebben ge bracht om een klacht bij keizer Tiberius in te die nen. Toen zou Pilatus bij den Keizer ontboden lijn, nadat hij ook zelf een brief aan den keizer ge schreven had waarin hij de Joden beschuldigde van de kruisiging van Jezus; deze brief zou pas een dag na Herodes' dood zijn doorgezonden en het gevolg hebben gehad, dat Tiberius de terechtstelling van eenige Joden gelastte en Pilatus voor zich riep. Maar de gezant van den keizer zou zich hebben la ten omkoopen om Pilatus aan de Joden over te le veren, die hem daarop met een doornenkroon op het hoofd aan het kruis zouden hebben geslagen: het kruis van Jezus. Toen Procula biji Pilatus' kruis stond en tot hem sprak, zouden twee kronen uit den Hemel gedaald zijn en een stém zou hebben ge zegd, dat Pilatus en Procula voor hun lijden den H,emel hadden verdiend. De kronen stegen toen weer omhoog; de verschrikte menigte zou Pilatus levend van het kruis hebben genomen en aan den afge zant van den keizer teruggegeven. Intusschen was 'a keizers eenige zoon gestorven, en Tiberius zou, getroffen door wat hij van Jezus gehoord had, het lijk naar Jezus' graf te Jeruzalem hebben gezonden, waar het tot leven was gewekt, zoodat de zoon naar Rome terug kon gaan en zijn vader van de wonde ren in Palestina vertellen. Toen zou de keizer, ver toornd op Pilatus wegens den dood van Jezus, hem te Rome hebben doen terechtstellen, door kruisiging en onthoofding. „Toen", zoo vertelt het geschrift, „namen wij het lijk mede naar Jeruzalem. Op den dag van onze aankomst aldaar waren Procula en haar beide kin deren gestorven, en wij begroeven hen allen in een graf dicht bij dat van den Verlosser". Toen de Joden op last van Tiberius verder werden vervolgd, bleek Herodus vóór Pilatus gestorven te zijn. De keizer en zijn gemalin zouden toen overal naar Ma ria hebben laten zoeken, om haar te vereeren, maar zij was al in den Hemel opgenomen. Het geschrift, waarover later nog wel meer be richten dan de hier gegevene van de „Morning Post" zullen komen, besluit met de mededeeling, dat de Maagd later aan de apostelen verschenen is, en hun zeide, Pilatus en de zijnen in de heerlijkheid te hebben aanschouwd, terwijl het licht van het kruis van haar Zoon hen bescheen. Verder ontleent genoemd blad aan de Morningpost hog iets over de Opstanding van Christus en Maria's klacht, het tweede nieuw-gevonden apocriefe geschrift, dat DUjkbaar met het andere tot een serie „Handelingen tu?. ^us" zou behooren, en de traditie van de Ethiopische Kerk zou bevatten, die Herodus, en niet ruatus, als schuldig aan Jezus' dood beschouwt. Van lana wordt in het hier bedoelde stuk (voor zoover wij uit de berichten van de „Morning Post" kunnen sgnjpen), gezegd, dat zij alle discipelen hoofd voor noofd vroeg, haar op den weg (naar het kiuis?) te vergezellen, maar „allen waren gevlucht en hadden Jezus verlaten uit vrees voor de Joden". In dit geschrift komt een treffend verhaal voor van natus, die de doeken, waarin Jezus' lijk gewikkeld jaan ?en centurio geeft, die aan één oog tulj 1S' a^ ^it beter zal kunnen worden; de cen- raa^t zlJn gezicht met de doeken aan en zijn °og is genezen. Het geschrift besluit met een passage over het vin den van het lijk van den eenen moordenaar, die tege lijk met Jezus gekruisigd was, en wien Hij het eeu wige leven beloofd had. Het lijk zou zijn gevonden in een put in den tuin, waarin Jezus begraven lag. Pilatus liet het in de doeken van Jezus' lichaam wik kelen, en zoo naar het ledige graf van Jezus over brengen, waarna hij het graf laat sluiten en bidt De d e u r (niet de steenl) van het graf gaat dan open, en de verheerlijkte gedaante van den moordenaar treedt er uit te voorschijn, zeggende, dat hij van den Heere Jezus alle hemelsche genade ontvangen heeft voor de weinige troostende woorden, die hij eenmaal tot Jezus sprak aan het kruis. o Van de Aethiopische of Abessynische Kerk, waar naar de publicatie in de „Morning Post" verwijst, valt het volgende te vertellen: Volgens Grieksche schrijvers zou Meropios, een koopman uit Antiochië, op zijn tocht naar Indiö aan de Abessynische kust schipbreuk geleden hebben. Zijn beide zonen Aidesios en Frumentios zouden toen aan het Ascumitische hof zijn gekomen. Ascum was de hoofdstad en is nu nog de heilige stad van Abessynië. Deze dingen, moeten, als ze historisch zijn, in de vierde eeuw zijn geschied. -Het Abessynische Christen dom stond in den beginne onder Grieksch-Arameen- schen invloed. Later sloot men zich aan bij de Kop- tische Kerk. Zij aanvaardde de Koptische geloofsbe lijdenis d.w.z. de monophysitdsche belijdenis van Taco bus Baradacus. Arabische invloeden vooral sedert de invallen der Mohammedanen in Abessynië. Niet onmogelijk is het, dat we hier te doen hebben met een apocryfatie ge schrift, zooals die in Egypte, Syrië en Palestina in omloop waren. L. VAN RIJSWIJK. Rechtstreeksche fabrleksvertegenwoordiging van WELKE GEVOLGEN ZAL DEZE POLITIEKE MOORD HEBBEN? De moord een gevolg van den godsdienststrijd Mexico? Welke gevolgen de moord op Obregon, die onlangs tot president van Mexico is gekozen, zullen Jiebben, is vooralsnog niet te zeggen, doch dat hij aan de binnenlandsche onlusten/ en godsdiensttwisten, die Mexico de jaren door en nog steeds teisteren, geen goed zal doen, staa/t zoo vast als een paal boven wa ter. Even zeker is, dat het nieuws, 't welk omtrent de gebeurtenissen in Mexico tot het buitenland door dringt, onvolledig en daardoor gekleurd en met vol strekt betrouwbaar zal zijn. De Mexicaansche vegae- ring oefent toezicht uit op wat er door middel van de telegraaf aan berichten uitgaat, en de tegenpartij van de regeering krijgt haar berichten paa later door. En zoover is men op het oogenblik nog niet. Voor zoover voor .het oogenblik valt te beoordoelen, is de moord op Obregon gepleegd door een rooinsch- katholiek, die verbitterd was over de wijze waarop in het conflict tusschen kerk en staat in Mexico de regeering tegen de kerk en do leiders en aanhang der r.-k. kerk is opgetreden* Do identiteit van den moordenaar vast gesteld. Blijkens een Reutertelegram uit Mexico (stad) is thans de identiteit van den moordenaar van Obregon vastgesteld. Het is zekere Jose de Leon Toral, die zich bekwaamde tot kunstenaar. Men vond op zijn persoon een rozenkrans en een foto van den priester, die was terecht gesteld na den vorigen moordaan slag op Obregon. De dader heeft niet willen toegeven, dat hij mede plichtigen zou hebben gehad. Het heet dat de echt- genoote en de moeder van den1 dader eveneens zijn in hechtenis gesteld. President Calles verklaart, dat „clerlcale actie" rechtstreeks bij den moord betrok ken is. President Calles heeft heden een verklaring afge legd, volgens welke de moordenaar van Obregon be kend heeft, dat hij door godsdienstig fanatisme tot zijn daad gedreven is. Calles verklaarde voorts, dat het zich in handen' der regeering bevindende mate riaal er op wijst, dat „clericale actie" rechtstreeks bij den moord betrokken is. Mexico's evolutie, zoo zeide hij, zou echter blijven voortschrijden, ondanks de verborgen aanvallen, die op haar worden gericht. Hij voegde hieraan toe, dat de regeering de con stitutioneels paden zal blijven bewandelen, hetgeen men aldus zou kunnen interpreteeren, dat Calles niet voornemens is, opnieuw als president te blijven fungeeren. Gemeld wordt dan ook, dat het congres een voorloopigeni president zal kiezen, die in De cember in de plaats van Calles aan het bewind zal: komen. Men spreekt van de benoeming van den gouverneur van den staat Nuevo Leon, Aron Laenz. -Daarna zou weer een verkiezing voor het president schap worden uitgeschreven. De Firma MEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen vanaf i1/.a rente en op huizen vanal irente. Sluiten alle verzekeringen. Honden eiken Donderdag van 0IIV2 nur zitting in Café „Cérès" te SCHAGEN. Nog meer arrestaties verricht Er gaat een gerucht dat de politie vijf mannen heeft gearresteerd, die onder verdenking staan bij de samenzwering betrokken te zijn geweest, en dat ver der de dader thans zou hebben beweerd „Jose de Leon" te heeten, De politie heeft echter geweigerd dit bericht hetzij te bevestigen, hetzij tegén te spre ken. Men weet dat de moord gepleegd werd in een res taurant in een plaatsje bezuiden Mexico ((stad), waar Obregon mee aanzat aan een: feestmaal. Op slechts enkele voeten afstand was de moordenaar zijn slachtoffer genaderd, zoodat hij onmogelijk mis kon schieten en alle kogels troffen generaal Obre gon dan ook in de borst. Hij viel in doodsstrijd voor over. Kolonel Topete wierp zich op den moordoüaar Een oogenblik scheen het, dat hij de eenige was, die besefte wat er gebeurd was. Toen hield de muziek ineens op. Er klonken kreten van woede en ontzet ting en men snelde naar het hoofd van de tafel Ko lonel Topete trok den jongen man overeind en met Senor Saenz en enkele anderen behoedde hij hem er voor, dat hij doodgeslagen werd door de woedende menigte. Welnu, de eigenaar en de twaalf bedienden van dat restaurant zijn thans ook allen door de politie opgepakt. Wat zullen de gevolgen zijn? Een moord, gepleegd op een staatshoofd of op een a.s. staatshoofd pleegt in zijn gevolgen niet te zijn afgeloopen, zoodra het slachtoffer ontzield op den grond ligt: de daad wordt weer het begin van eon eindelooze keten gebeurtenissen. De dolkstoot of de kogel van den politieken of confessioneelen moorde naar vernietigen geen krachten, doch ontketenen die. En zoo laait en loert er in Mexico thans een storm die vermoedelijk aan velen smart, ongeluk en mis schien den dood zal brengen. Mexico (stad) was Donderdag aan de hevigste op winding ten prooi, en er was groot en oprecht ver driet. De gevolgen van den moord op Obregon zul len naar Reuter meldt ontzaglijk zijn. Donder dag werd het lijk van den verslagene uit de hoofd stad overgebracht naar den Staat Sonora, vanwaar Obregon afkomstig was. De overbrenging naar het station geschiedde met volle honneurs. President Calles en alle hooggeplaatste regeeringspersonen be vonden zich in den stoet. Zeker honderdvijftigduizend lieden stonden langs den weg geschaard. Op het mo ment dat de trein zou vertrekken hieven duizenden aanhangers van Obregon de rechterhand op en' zwoe ren plechtiglijk, Ohregon's beginselen te zullen steu nen en er voor te zullen zorgen, dat degenen, die verantwoordelijk waren voor den moord, zouden worden gestraft. De hoofdcommissaris van politie heeft meegedeeld „dat de moordenaar al begint te praten". Hij hoofdcommissaris denkt npg eenige arrestaties te zullen kunnen doen en er a hter te zullen kuinnen komen, wie de werkelijke aanstichters tot den moord zijn. De censuur wordt nog gehandhaafd; politie en troepen patrouilleeren1 in de hoofdstad en in de om streken. De moord en de godsdienststrijd. Volgens een telegram uit Washington aan de „Chi- cago Tribune" vreest men te Washington in goed ingelichte kringen, dat de godsdienststrijd in Mexi co tengevolge van den moord op generaal Obregon scherpere vormen zal aannemen. In deze meening wordt oog gedeeld door den bis schop van Tabasco, den secretaris van het Mexicaan sche Katholieke Episcopaat, dio op het oogenblik te Brooklyn vertoeft. De bisschop betwist, dat de gods- doensttsrijd een rol gespeeld heeft bij den moord op generaal Obregon. Hij gelooft, dat de moord om politieke redenen is gepleegd en verklaart, dat een dergelijke daad den toestand slechts verergeren kan. In Amerikaansche regeeringskringen wordt ver klaard, dat Amerika alles in het werk zal stellen om een verandering in het regiem in Mexico als ge volg van den moord op Obregon te voorkomen. Ook bedachtheid te Rome. Te Rome wordt de moord op Obregon als een ern stig gevaar beschouwd voor de bemoeiingen om den godsdienstvrede in Mexico te herstellen. Een rouw van negen dagen gelast De permanente commissie van het congres heeft besloten tegen 30 Juli een buitengewone bijeenkomst der commissie te beleggen, waar naar verwacht wordt over de quaestie van den opvolger van den president zal worden gesproken. De commissie heeft een rouw van negen dagen voor Obregon gelast Geruchten over opstanden. Volgens te New York uit Laredo in Texas ontvangen berichten, zijn drie regimenten in den staat Oaxaca tegen de /Mexicaansche regeering in opstand geko men. In Mexicaansche regeeringskringen bestaat 'ernsti ge ongerustheid over de houding van generaal Esco- bar, die geweigerd heeft te antwoorden op een tele gram van het ministerie van orlog en tegen de aan wijzingen van den minister van oorlog in zijn troe pen verplaatst. Generaal Escobar was vroeger bevel hebber der regeeringstroepen in Chihuahua en leider van het leger, dat den opstand van generaal Gomez onderdrukte. Het verluidt, dat ook onder de bevolking van den staat Hidalgo een opstand is uitgebroken. Zij zou ge richt zijn tegen den minister van arbeid Morones, den leider der Mexicaansche arbeidersbeweging, die Obregon vijandig gezind was. Verder zouden in Queretaro en Hidalgo de Indi anen, die over den moord van Obregon zeer verbit terd zijn, de arbeiderswijken van verscheidene dor pen hebben aangevallen en een aantal arbeiderslel- ders hebben gedood. Officieele bevestiging van deze berichten is evenwel nog niet ontvangen. Het zenden van groote troepencontigenten uit Mexico City met onbekende bestemming, wijst er evenwel op, dat er reden is de juistheid van deze be richten aan te nemen. al tot de menschen, die regelmatig gebruiken Ook U bevalt het zeker. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is aan de firma De Vries vergunning verleend uitsluitend ten behoeve van het verrichten van werkzaamheden aan den damwand te Van Ewijcksluis, van 18 tot en met 31 Juli 1928, gedurende maximaal 11 uur per dag of nacht en 55 uur per week. ANNA PAULOWNA. Bij de wet van 24 Mei 1928, Stbld. 185, is opnieuw een gedeelte van het droog te leggen Zuiderzeege bied gemeentelijk ingedeeld. Ook deze indeeling draagt een voorloopig karakter. Als gevolg daarvan is de gemeente Anna Paulowna twee buurgemeenten rijker geworden, n.L Barsinger- horn en Medemblik. Aan Barsingerhorn en Winkel zijn strooken van 300 Meter breedte toegevoegd, ge meten uit en evenwijdig loopende met de kruin van den bestaanden zeedijk. Bij Medemblik is het overigo gedeelte van de droqg te leggen Wieringermeer inge deeld, voor zoover dit bij deze en de vroegere indee ling van 1920 (Anna Paulowna eveneens een strook van 300 Meter breedte en Wieringen het overige) niet aan andere gemeenten is toegevoegd. Nu de kermis nadert, willen wtj onze lezers even Inlichten, wat er alzoo te zien en te hooren zal zijn. Voetbalwedstrijden. 1 Om te beginnen hebben Zondag op 't sportterrein twee voetbalwedstrijden plaats. Eerstens om half 2 een wed strijd tusschen Helder-veteranen en Excelsior L Daarna om 8 uur een groote propagandawedstrijd tusschen Helder I en West-Fris la I van Enkhulzen. Voor dezen wedstrijd stelde de firma Hazekamp van Schiedam een prachtige groote beker beschikbaar, de heer C. A. Beudeker van Alkmaar een fraaie plaquet. Waar belde elftallen volledig uitkomen, belooft het een zeer spannende match te worden. Het elftal van Helder ls: Wit janmaat Sporken. Grosveld. Tiessen. Dijkshoorn. Bak. Rijkers. Fleuren. De Boer. Bakker. Van West-Frisla: Van der ZeL Oerlemans. De Kroon. Goos. Kofman. Krul. T. Peereboom. Romkema. EL Peereboom. Dos. Horsman. Springconcours. Dinsdag heeft op f sportterrein een groot spring concours plaats, verder een hordenren van 1500 M. met hindernissen en een nummer carousselrijden met 20 ruiters, te geven door de ruitersportvereeniging te Zijpe. Voorts staat er de bekende danssalon van Benema, terwijl in de zaal van Slikker op Dinsdag en Donder dag cabaret plaats heeft Zondags treedt het duo Speel man op, de baritonzanger, de heer Goorts en den besten harmonicaspeler van Amsterdam, den heer Overwey; Dinsdag weer een ander cabaret, met den heer H. Slik ker van Warmenhuizen en den heer Zwanenburg van Velseroord, zoodat ook hier weer velen van kunnen ge-

Schager Courant | 1928 | | pagina 1