RADIO-RUBRIEK. Bij de Afrikaansche vunrdansers. Bij den fotograaf. Een kikrorscheninrasie. Dit de school. De Russische markt Een herinnering aan de Zilvervloot GRABBELTON. VOOR DEN TOESTELBOUWER. Schermroosterlampen. WARE WOORDEN. WETENSWAARDIGHEDEN. fl m werd (hij weggejaagd; aan de politie werd 'belet om de vrouw naar het ziekenhuis te vervoeren. Eerst na twee dagen en twee nachten van eindelooze pijnen werd zij gered door een magistraatspersoon, die met een gewapende politiemacht verscheen en de wonder doeners en hun volgelingen het noodige gezag inboe zemde. Het was echter te laat om de vrouw aan den dood te ontrukken, die haar kort daarna opeischto. Zij, die de vrouw er toe overhaalden, zich te otte ren, en beletten dat haar hulp werd gebracht toen zij de vlammen ontvluchtte, hebben voor het Hoog gerechtshof van Patna terecht gestaan. Dit hof ver oordeelde hen tot zware straffen. HET WONDER DER VUUR-TOOVENARLI. WakLmbu's geheim. Een Engelschman die bij de Wakimbu-vuurdansers getuige is geweest van de uitvoering van een wilde Mchawi-moto of vuurtoovenarij, vertelt het volgende over zijn, daarbij opgedane, indrukken: Een reusachtige bos droog rijshout werd aangestoken en terwijl deze tot een ware hel van vuur werd, zochten de Wakimbu in een bosch in de buurt naar tooverkruiden Zij brachten handen vol groene blaren mee, die zij kauwden en waarmee zij zich, als met een soort groene zalf, insmeerden. Vervolgens sprongen zij onder ge schreeuw in de oplaaiende vlammen, die een wijde vonkenregen verspreidden, waartusschen men mensche- lijke ledematen zich, in krampachtige houdingen, zag bewegen. Uit de roodzwarte chaos van de vlammen en de rook dook van ttjd tot tijd een der dansers op, trok een gloeiende tak uit het vuur en streek deze langs zijn lichaam, beet het rood-gloeiend eind af en spuwde dit kalm weer uit; daarop verdween hij weer in de hel van vlammen. Tien minuten later was het vuur uitge danst en nu kwam het hoofdnummer van de Wakimbu. De dansers groeven een gat, zoo groot dat een man er met hoofd en schouders in kon, vulden dit met atee- nen en wierpen er dan vuur op. Vervolgens, gedurende een korte pauze, waarin de opper-toovennaar zijn Jachtmes voor en achter door zijn arm stak, zonder dat een druppel bloed te voor schijn kwam werd onder de snel verwijderde asch een hoop roodgloeiende steenen in het gat zichtbaar. Nu wierp zich de groote toovenaar op den grond, woelde met zijn hoofd in het gat, terwijl zijn kameraden aarde en asch op hem wierpen, tot zijn hoofd en schouders geheel er onder verdwenen waren. In deze houding bleef hij 27 minuten zonder te bewegen. Plotseling gingen er impulsieve sidderingen door zijn géheele lichaam, de toeschouwers sprongen op hem toe, groeven hem uit en haalden een schijnbaar dood lichaam te voorschijn. Pogingen tot opwekking van de levens geesten schenen geen gevolg te hebben, adem en pols slag hadden opgehouden. Maar eensklaps sprong de „doode" op, stiet een wild gekrijsch uit en begon met zijn vrienden onder schril gelach in een dans rond te wervelen. Een half uur later had zich de heele troep vuuraanbidders gemeta- moforseerd in vreedzame pakjesdragers van de blanken. Hoe Is dit wonder van vuur-toovenarij mogelijk ge weest? Door de kracht van de wonderdoende Dawa, zeggen zij. Maar zij willen niet zeggen uit welke plant deze bestaat. Dat is het geheim van de Wakimbu. In de poütiek heb je altijd drie standpunten: dal van de regeering, dat van de oppositie en hei Juiste standpunt (Sondagsnisse-Strix WAAROM DE KLEINE STIL ZAT. Ben balf uur lang -waren moeder en fotograaf be zig om den rusteloozen kleinen jongen van vier jaar stiil te laten zitten. Maar het lukte maar niet Ten slotte selde de fotograaf voor, dat moeder even de ka mer uit zou gaan, misschien zou de kleine „schat" dan, even stil zijn, zoodat de foto genomen kon wor den. En zoo gebeurde het werkelijk. Op den terugweg vroeg moeder: „Wel, lieve schat, wat zei die aardige (meneer wel tegen je, dat moe der's lieveling zoo mooi stil heeft gezeten?" „Hij zei, mam: Stil zitten, akelig mispunt, of ik zal je een toiap voor je kop geven, dat je geen raad woet! Nou, mam, en toen zat ik stil!" EEN HEELE TREIN ER DOOR OPGEHOUDEN. Eon oldorado-land voor ooievaars. Eenlgen tijd geleden verschenen er in de buurt van Theodosia, op do Krim, een zoo groot aantal kikvor- schen op den spoorwegdam, dat een trein van 10 wa gons er door werd opgehouden. Myriaden kikvorschen maakten over een afstand van tien K.M. den weg onveilig en het duurde meer dan een uw, voordat men Man, Ik vind het heel goed dal je in bet c de eerste viool speelt, maar denk er omhier ben je thuis, bij je vrouw 1 Wttkly TeUgraoh)J. de beesten weggejaagd of gedood had en de trein zijn weg kon vervolgen. Russische geleerden hebben zich toen met het geval bemoeid en een professor uit Moskou gaf aan een journalist de volgende meerling omtrent dit zeldzame voorval: „Een kikvorscheninvaaie van zulke afmetin gen, is voor mij een geheel nieuw verschijnsel. Deze In vasie is alleen te verklaren door het feit, dat veel kleine zeetjes en moerassen uitgedroogd zijn en hun be woners gedwongen hebben een andere wijkplaats te zoeken." Ook hield de geleerde 't voor niet onmogelijk, dat een wervelwind de dieren uit het moeras gezogen zou hebben en op het land geworpen. Daar er echter geen redenen waren om aan te nemen, dat een zoo zware orkaan zou hebben gewoed, zou men de eerste meening voor de ware aan moeten nemen. Inmiddels zou het een eldorado-streek voor ooievaars geweest zijn. HIJ LIEP ER NIET IN, MEENDE IE. Bij het toelatinigsexamen voor de 5-jarige H.B.S. werd o.a. (het volgende vraagstukje opgegeven: „Een terrein, lang 75 M. en breed 80 M., wordt 3 d.M. opgehoogd met zand. Het zand' wordt aangevoerd in karren met 1.25 kub. M. inhoud. Hoeveel 'karren zijn hiervoor noodi'g?" Een onderwijzer blijkbaar in de meening, dat thans de aansluiting best kon plaats vinden na het 5e leerjaar gaf de sommetjes, ook dit, op aan de 5e klas. Resultaat: uitstekend. Maar een van z'n leerlingen had dit vraagstukje beantwoord met een kort, duidelijk: Eénl Op den vragenden blik van den onderwijzer kwam prompt: „Als ze de kar maar telkens leeggooien!" Hij liep er niet in, meende ie. DE OUDE LEVENDIGHEID HERKREGEN. Er is een tijd geweest, dat de Russische mankt een van de weinige zaken van het Russische volksleven was, waarover in West-Europa iets algemeen bekend was. Voor de rest was Rusland: politiek en legende. Maar de markt was in talrijke romans tooneel van de handeling. De jaarmarkt van Niznij Novgorod werkte op de verbeelding der menschen en men ver- gat, dat alle groote en kleine steden van het Russi sche rijk markten kenden, waar van het uitgestrekte platteland de producten werden samengebracht. Ook in Moskou werden vele markten gehouden, zooveel, dat men het oude centrum van het Rijk wel ae drukste marktstad in Europa mocht noemen. Na de revolutie is natuurlijk het karakter van de markten in Moskou wel veranderd de roem van NiznijJNovgorod heeft een zwaren slag gekregen maar aan den markthandel zelve is nimmer een ein de gekomen. En op het oogenhlik heeft een markt in Moskou allengs weer de oude levendigheid, die overal en altijd den straat- en pleinihandel kenmerkt, herkre gen. De oud-Katholieke kerk te Gulemborg bezit onder verschillende voorwerpen van waarde als een gebeeld houwde communiebank en preekstoel, monstrans, ci borie, miskelken, Godslamp, alle uit de 17e eeuw en een kostbaar fluweelen antipendum (1500), een ivo ren kruisbeeld met ivoren corpus, behalve de armen uit één stuk vervaardigd!, dat blijkens een daarbij ge voegd vers afkomstig is van do Zilvervloot (veroverd 10 September 1628): Dit Christusbeeld den Spanjaard door Piet Hein ontnomen, Toen hunne rijke vloot was in zijn macht genomen, Is met de vont vereert, die dees vereering deed Is Jacob, die <de Waal met gijnen toenaam heet Wat een succesl Geloof jij, dat adverteeren resultaten oplevert? Dat zou ik denken I Verleden week adverteerden wij nog voor een nachtwaker. En den volgenden dag was de brandkast leeg gehaald! Dat kon uitkomen. Rechter: Je zegt, dat deze man' je beroofd heeft. Kun je iets van je eigendommen hieruit herkennen? Getuige: Jawel, die zakdoek daar. Ja, maar dat is geen bewijs. Ik heb er precies zoo een! Jawel, Edelachtbare, dat kan uitkomen! Ik mis er ook twee! Hoe mea in één pennestreek iemand ieekent (Lustige Kölner ZeitungKöln). In een vorig artikel gaven wij reeds het schema- teeken van een Radio-lamp met afgeschermd rooster, daarbij vermeldend, dat deze lampen nog niet, of pas zeer kort, in den handel waren. Thans blijkt, datdit juist was. In Holland zijn ze ongeveer een maand ge leden in den handel gebracht Het rooster van deze lampen het woord zegt het reeds is omgeven door een tweede rooster, het schérm- rooster. Hierdoor neemt de anode-rooster-oapaoltelt van de Radio-lamp beduidend af, met als gevolg, dat de versterkingsfactor in stede van 8-voudig, 10O- tot 125- voudig wordt Dat wil dus zeggen, dat deze ééne lamp minstens evenveel doet als twee h. f. lampen in een neutrodyne-ontvanger. Maar het grootste voordeel is wel, dat de bouw van het toestel hierdoor belangrijk eenvoudiger wordt Toch is het niet mogelijk, deze lampen zonder meer in een reeds bestaand schema toe te passen. Hiervoor is een speciaal schakelschema noodig, dat wij hier onder voor de R.E.S. 044 (een Telefunken-lamp met afgeschermd rooster) laten volgen. Het h. f. deel van het toestel wordt van de rest van het toestel afge schermd door middel van een aluminium-plaat, waar door rooster- en plaatkring onderling afgeschermd zijn. Ook de koppeling tuaschen de verschillende batterijen verelscht bij toepassing van deze lamp bijzondere zorg. De gestippelde lijn in het schema, tuaschen h. f. lamp en detectorlamp in, stelt het scherm voor. Opmerkelijk is verder, dat ook het schermrooster „anodespanning" krijgt De „plaat"-spanning voor de R.E.S. 044 is maximum 200 Volt de „sohermrooster"- spanning maximum 100 Volt Hierdoor moet er een vjjfde contact aan de lamp zijn, waartoe men deze lamp uitgerust heeft met 4 pennen en een aanalultsnoer op den kop van de lamp. Aan de pea. waaraan normaal plMtapMoto# ww4t eugadot», wordt fc?) dm* lamp de „schermrooster-spannlng" aangelegd, terwijl met de aansluitklem op den kop van de lamp de plus-pool van de plaatspanning verbonden wordt De in de figuur aangegeven waarden voor de anode spanning zijn maximum; voor iedere lamp kunnen de meest effectieve spanningen proefondervindelijk bepaald worden. N.B. Volgende keer een zeer nuttig en leerzaam artikel: KUNT GIJ UW ANTENNE AARDEN???!!! Hitt „Toen ik den portier twee kwartjes fooi wilde, ven, reide de man dat dit een beleediging was", „En wat 'heb jij toen gedaan?" „Wel, ik heb de beleediging in m'a zak gesto^r De rtdf' „Ja, dominéé, ik koon altijd naar de kerk, als preekt". „Dat is heel mooi", zei de dominéé gevleid, waaro-m ga je niet iederen Zondag?" „Maar als u preekt, dominéé, antwoordde de dan weet ik altijd zeker, dat ik 'n goeie plaats heb", VisscherslaÜJn in het kwadra Een visscher beschreef aan een vriend, wat voor zalm hij gevangen 'had. Hoe groot was ie? De grootste zalm, die je ooit van je leven a Dat zegt niet veel. Ik heb nooit anders zalm zien, dan in een blikje. Kun je niet wijzen, hoe giq hij was? De visscher keek het vertrek eens rond. „Goed", zei hij, „Maar dan moeten we naar ten gaan!" Niets geen bij: Onder 't spel op het voetbalveld een oploop. „Is er wat gebeurd? Iemand soms gekwetst?" een verslaggever aan. den links-buiten. „Niemand", zei deze, 't is de schei maar". Je kunt ook te veel Zeer dikke vrouw, die inet een dik pak, in bi papier, uit de zaak van een pedicure naar bi ■komt, tot wachtende vriendin: Dat noemt zich een pedicure en 'kan niét eens een hond opzei Z'n eenigst vertrouwend Een veroordeelde, recidivist, moest bij zijn komst in de gevangenis, direct naar de ziekt overgebracht worden. „Zoo, oude, ben jij er ook weer", begroette hem gevangenisdokter. ba: c „Ja, weet u, dokter, u is de eenige arts, waar inetjf vertrouwen in heb". kinc si,' In oi Wat, gaat U Uw zaak verkoopen, en met i Word kale commensaal van U trouwen? Maar me ga mensch, waar motte jelui van leven? - O, dat is in orde! Die arme snuiter is me veel schuldig, dat we daarvan makkelyk een pa - jaar kunnen leven! B iS 1 lilt: Breek met de sleur, maar blijf getrouw aan uw ginsel. Van groot belang is het, dat de ouders zoowel i eigen geestelijke natuur als die van het kind 1 nen; want alleen uit die kennis vloeien de w lij'ke sympathie en eenheid tusschen ouders en voort, of met andere woorden, die kennis is de spr bron der ware tucht. *0 j. Sfcbo; ^iger 1 ïare ten. m brug Lai De wetenschap is zoo arm aan liefde, daarom wc;r Zelfbeheersching is een kracht, Die verandert vrees in macht. ons zeker het geloof gegeven. Wilskracht is een scherpe bijl. Bewaar een ideeënboek in uw bureau. Schrijf daa in ideeën op, zoodra ze u te binnen schieten. Lees boek dikwijls door. Het zal u voordeel bezorgen. Tijd voor iets nemen is ruimte geven aan werk. Is het U bekend: be: te s en t E ▼TC Bin, BT J eet Z: Q, dat, hoewel de wapenstilstand op 11 November gesloten werd, het officleele einde van den oorlq toestand pas kwam op 31 Aug. 1921, toen alle oi teekenlngen van het vredesverdrag door de ven lende parlementen eerst geratificeerd waren? dat voor een karpet, dat in den tijd van Sjah mash (1524—'78) gemaakt werd en onlangs verW werd, 250.000 gulden werd betaald? dat het karpet een geschenk was van Peter Groote aan Leopold I van Oostenrijk, omstreeks 1' en in het bezit van de Habsburgsche familie bleef de revolutie van 1921? dat het kleed bekend stond als: het Kei Izerskled praat En hoe noemen we een man, die altijd maf Onderwijzer, meneer (ile Moasflqae, Charleroi). Tl bi tót •et, it 100 hl Je

Schager Courant | 1928 | | pagina 18