Schager Courant HET ZEEGRASBEDRIJF TE WIERINGEN. UIT DE PERS. Vierde Blad. Hoe Amsterdam uitgaat Binnenlandsch Nieuws. De ontwikkeling van Kennemerland. Door 'den bliksem gedood. Zaterdag 25 Augustus 1928. 71ste Jaargang. No. 8311 Het zeegras wordt geveraoht, nJ. in een zoetwatersloot geworpen, om het zont er te doen uit trekken. gedroogd, dan wordt het op hoopen gezet. Het zoo verkregen product bevat echter nog veel zout; wil men eerste kwaliteit verkrijgen, dan moet dit er uit verwijderd worden. Daarom wordt het eenige dagen in een zoetwatersloot ondergedompeld (foto 2); het zout lost hierin op. Deze bewerking heet verschen. Niet voldoende geverscht zeegras zal bij regenachtig weer altijd vochtig zijn. Wanneer het zeegras nu weer uit de sloot gehaald wordt, is de kleur bij goede bewerking don- ker-zwart Niet goed bewerkt zeegras heeft ook niet die mooie kleur. Van de kleur hangt de prijs af. Het geverschte zeegras wordt wéér uitgespreid en nu geheel gedroogd. Ten slotte wordt het in perserijen in baaltjes van 50 K.G. geperst (foto no. 3) en is dan voor den handel gereed. Dit soort gaat voornamlelijk naar Frankrijk en België. Naast dit gemaaide is er ook nog g e v i s c h t zeegras. Groote hoeveelheden geraken soms in rijpen toestand geheel los van den zeebodem en drijven rond, tot ze bij de kust aanspoelen of in groote netten opgevangen worden. De bewerking is dan anders: het gevisohte zeegras wordt uitge spreid en blijft liggen, tot de regen het zout heeft uitgespoeld. Op deze wijze krijgt men geen zwart, doch bruin zeegras, dat minder duur betaald wordt en voornamelijk zijn weg naar Engeland vindt.. HET ROOMSCH-KATHOLIEKE PROGRAM EN DE RECHTSCHE COALITIE. De (a. r.) Standaard geeft eenige opmerkingen over het R. K. program, in verband met de moge lijkheid van het herstel der Rechtsche Coalitie voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Het volgende is er aan ontleend: De eerste opmerking dan die te maken valt, be treft de tot-stand-koming. Het ontwerp draagt een zelfstandig karakter. D.w.z., het is opgesteld buiten eenig overleg met an dere partijen. Het is dus niet een stembusprogram., dat van stonde af aan er op gericht is om te die nen als basis van saamwerking. Dit blijkt op meer dan één punt. Zoo o.a. bij den aandrang om art. 177 der Indische Staatsinrich ting (het oude art. 123 R.R.) uit de wetgeving te verwijderen. Immers is het bekend, dat men van C.H. zijde de bevoegdheid der Overheid in Indië om zich, tot zekere hoogte, regelend met den zen- dingsarbeid in te laten, niet wil prijsgeven. Maar ook de aanhef der eerste paragraaf wijst in die richting. Handhaving zoo vangt deze eerste paragraaf aan „handhaving en doorvoering der Katholieke Staatkundige beginselen lin wetgeving en bestuur". Vraagt men wat die Katholieke Staat kundige beginselen inhouden, dan zal men ten ant woord ontvangen, dat dit de Staatkundige beginse len der Katholieke Staatspartij zijn en dat deze van ouds er op gericht waren de Christelijke grond slagen van ons volksleven te handhaven en zoo mogelijk te versterken. En de verwijzing, in het bijzonder, naar de noodzakelijkheid om het gezag 'boog te houden; om huwelijk en ouderlijke macht niet te verzwakken; om de openbare onzedelijk heid te bestrijden, bevestigt ongetwijfeld die opvat ting. Maar dat neemt toch niet weg, dat het R.K. ont- werp-program, juist door dit tot heden niet ge bruikelijke woordkeus, ietwat meer apart staat dan bij vorige gelegenheden wel het geval was. Door de invoering der Evenredige Vertegenwoor diging is natuurlijk in den ouden toestand van zelf een ingrijpende wijziging ontstaan. Vóór 1918 placht men vóór de stembus tot overeenstemming te komen omtrent den hoofdinhoud van de stem busprograms. Verkregen de partijen, die op zulk een min of meer gemeenschappelijk program opge trokken waren, bij de stembus de meerderheid, dan wist men vooruit vrijwel wat er, na die stembus, te gebeuren stond. Dat gemeenschappelijk optrekken behoort tot het verleden. Ieder ordent zijn eigen slagorden, ieder trekt onder eigen vaandel op en wacht dan maar tot de kruitdamp opgetrokken t8, om te zien wat er gebeuren gaat. Of, om het an ders to zeggen, voorheen oefenden de kiezers een zekeren invlogd uit op de vraag of er, nó, de stem bus, met andere partijen zou worden saamgewerkt en, zoo ja, met welke. Thans spreken de kiezers daarover niet of in veel geringer mate mee. Het zijn de gekozenen der partij die straks geroepen worden op dit punt, vrijwel zelfstandig, eene beslis sing te nemen. In hoeverre die nieuwe toestand beter of slechter }8 dan de vroegere, daarover is meeningsverschil toelaatbaar, maar welke mteening men ook toege- daan is, het feit der verandering blijft. Het ligt in en aard der E. V. zelf, dat de partijen bij de stem bus m isolement, d.i. zelfstandig optreden; dat voor- igaand overleg tusschen partijen in het land al z^al Plaat9 grijpen; dat de gekozen Kamer motie straks geheel zelfstandig voor beslissingen van dezen aard komt te staan. loch behoeft die toestand er niet toe te leiden, dat kpn !,lZei^s1van elken invloed op den gang van za- en.£^ven- 2-00 beeft onze deputatenver- lfl&ft vfna en ^it wer(d gehandhaafd in WfiriHr>« A geJ^k hare wenschen omtrent saam- King met andere partijen kenbaar gemaakt. Het maaien van het zeegras. Nu het seizoen van het maaien, visschen en drogen van zeegras weer in gang ie, geven wtj eenige foto's van dit bedrijf. No. 1 laat zien, op welke wijze het zeegras gemaaid wordt. Het groeit in die deelen van de Zui derzee, die bij ebbe geheel of grootendeels droog komen te liggen. Het maaien geschiedt in den regel met een toestel, dat tamelijk grootscheeps een machine wordt genoemd en dat bestaat uit eenige zei sen, door schroeven aan elkander verbonden en met een touw aan beide uiteinden. Twee mannen trekken dit toestel heen en weer en maaien zoo het zeegras af (no. 1); achter den rechtsen ziet men een stuk van het uitgespannen net, waarin het afgemaaide zeegras, dat met den stroom meedrijft, wordt opgevangen. Het gemaaide zeegras wordt nu in een schuit naar den wal vervoerd om gelost te worden. In den regel geschiedt dit lossen nog gewoon uit de hand, maar ook gaat het tegenwoordig al meer modern, nl. machinaal, met een grijper aan een takel, door motorische kracht gedreven. Per wagen wordt het zeegras nu naar het weiland gebracht en daar in een dunne laag uitgespreid (gestrooid). Als het eenige dagen heeft gelegen, is de groene kleur veranderd in lichtbruin. Is het zeegras zoover wikkeling van de heele streek. Voor de gemeente kan het deze beteekenls hebben, dat het een onjuiste uit breiding der bebouwing zooals de lintbebouwing, die voor Castrlcum zoo typeerend is tegen houdt. Daar mee hangt samen de ontwikkeling van landbouw, tuin bouw en veeteelt. Een van de eerste vragen, die deze commissie onder de oogen zal zien, Is die aangaande uitbreiding van de glascultuur. Naast het onderzoek van het tuinders- bedrijf, zal zij nagaan hoe de veeteelt In overeenstem ming is te brengen met de elschen van den tijd. Verder is er het vraagstuk van den afzet, waarmee samen hangt de plaats van de veilingen. Het is bijzonder gelukkig, dat dit initiatief waar aan de burgemeester krachtlgen steun heeft gegeven in zoo wijden kring sympathie heeft gevonden. Men begrijpt er blijkbaar de beteekenls van een gemeen- schappelijken arbeid op het terrein, dat de commissie is aangewezen, en voorkomt, door deze ruime samen werking de beperking van dit omvangrijk onderzoek tot een ambtelijke enquête. Het is te wenschen, dat de commissie tot goede re sultaten komt, en dat het Castrlcumsche initiatief na volging moge vinden. De geheele streek zal er niet an ders dan profijt van kunnen trekken. Minder naar de bioscoop. De verpakking van het Zoowel bij de besprekingen over de Kabinetsforma tie van 1922, als bij die van 1925, is met deze wen schen der Deputatenvergadering rekening gehou den. De A. R. kiezers hebben zich vooraf uitgespro ken over een saamgaan der rechtsche partijen en de Kamerfractie heeft in den geest van die uit spraak gehandeld. Of wij thans hetzelfde kunnen doen als in 1922 en 1925j is nog een open vraag. De toestand is voor ons wei ietwat gewijzigd. Wij hebben alles gedaan om die saamlwerking te behouden. Dat zij verbroken werd, is niet onze schuld. Wij zijn te allen tijde ba- reid eene hernieuwing ervan trnstig onder net oog te zien, doch de eerste stap kan bezwaarlijk door ons gedaan worden; we kunnen ons moeilijk opdrin gen aan hen, die van de verbreking der s^amwer- king de oorzaak waren. Maar juist daarom is ons óor wèl gspitst op wat anderen zeggen, en daarom ook hebben we het R.K. program eens bekeken met het oog op het herstul dier saamwerking. Het program zelf zegt er niets van. Vaardige exegeten hebben het er niettemin uit afgeleid. Immers wil bet program vasthouden aan het parlementair-constitutioneele stelsel. Dat sluit óók in het hebben van parlementaire Kabinetten, die hier te lande alleen te vormen zijn op den grond slag van saam/Werking van partijen. Daarnaast wil het handhaving en doorvoering van de Christelijke beginselen in de Staatkunde. En als men die twoo nu saamneemt, dan komt men, zoo is de redenee- rinig, uit bij een saamgaan van de drie rechtsche partijen. Het is mogelijk, dat deze exegeten het bij het rech te eind hebben. Maar wij zijn van meening, dat over zulke gewichtige aangelegenheden, indien men al thans ook de kiezers gelegenheid wil schenken hunne inzichten kenbaar te maken, duidelijker taai behoort te worden gesproken, dan waarmee sommige uitleggers van den tekst van het R.K. stembuspro- graml zich hebben tevreden gesteld. We bedoelen daaimee niet te zeggen, dat het pro gram zelf de meest geschikte plaats is om zulke mededeelingen of beschouwingen onder de aan dacht der kiezers te brengen. Dat deden wij' zelf ook niet. Wij gaven in 1922 onze meening in eene zeegras ter aflevering. resolutie van de Deputatenvergadering, nadat het stembusprogram zelf was vastgsteld. Men kan dat zóó doen en men kan het doen op ve lerlei andere wijze. Maar meer duidelijkheid op dit punt móet geen overtollige weelde geacht worlen. STEDEBOUW EN LAND- EN TUINBOUW. Donderdag is op het raadhuis te Castrlcum een com missie geïnstalleerd, die een zoo belangwekkende oi>- dracht heeft, dat zij ver buiten het plaatselijke belang uitgaat, aldus schrijft de Haarl. Corr. van het Hsbl. En omdat ze uit de samenwerking van het gemeentebe stuur en particulieren is ontstaan, kan een vruchtbare arbeid ten bate van de geheele streek worden verwacht. Het is de bedoeling, dat deze commlssel waartoe het initiatief is uitgegaan van den gemeentearchitect, den heer De Casseres de ontwikkelingsmogelijkhe den van land- en tuinbouw zal onder de oogen zien. Op het uitgebreide terrein, dat dus voor haar open ligt, zal zij vinden: systematische ontwikkeling van de glascul tuur, verschaffing van steun aan mindervermogenden, rationaliseering van de koude-grondproductie, verwar ming en besproeiing, economische vraagstukken sa menhangende met de waarde der gronden, vastlegging van de bestemming der gronden in het uitbreidings plan. De voorzitter der commissie, de heer De Casseres, heeft in zijn Installatie-rede, de groote beteekenls van den arbeid, die haar wacht, doen uitkomen. De vaat- stelling van een modern uitbreidingsplan is Inderdaad niet alleen het werk van den stedebouwkundigen in genieur; voorlichting op velerlei gebied is noodzake lijk. In een zich ontwikkelende plattelands-gemeente treedt die noodzakelijkheid bijzonder naar den voor grond. De bestemming van de gronden is voor de ver dere ontwikkeling van groote beteekenls; en dus zal een goed bestemmingsplan van invloed zijn op de ont- In het tweede kwartaal 1928 zijn de Amsterdammers meer uitgegaan dan het tweede kwartaal 1627, aldus blijkt uit den kwartaalstaat van het Bureau van Sta tistiek. Ziehier een paar cijfers: (die van het vorig Jaar staan tusschen haakjes): schouwburg 298.044 (270.308), bioscoop 1.617.049 (1.746.510), variété, sport enz. 795.410 (613.692), tentoonstellingen 79248 (5L521), totaal 2.789.751 (2.691.031). Veel belasting. Steeg dus het totale aantal bezoekers, de bioscopen trokken nochtans minder belangstelling, de sport echter veel meer het Olympisch voetbaltournooi! Daar de entree-prijzen voor de wedstrijden hoog waren steeg de opbrengst der belasting op de openbare vermake lijkheden sterk en wel met totaal 24.4 pet, voor de sport en variété met 108.3 pet, f 180.625 (v. J. 86.724) alles tweede kwartaal. Voor de schouwburgen steeg de belasting van f 73.899 tot f 84.605, voor de bioscopen daalde zij van f 192.695 tot f 182.612. Het totaal-cijfer was f 504.191 (v. j. f 405.043). Dus een ton meer. Of de Olympische Spelen ook voordeelig zijn geweest ook voor de gemeentekas van Amsterdam. Wij meldden reeds in een vorig no. dat op Texel tij dens een hevig onweder een landbouwer onder het werken was gedood. Het droevige feit heeft zich eenlgs- zins anders toegedragen, hetgeen we ontleenea aan het NJH.D. Woensdagmorgen woedde boven onze gemeente een langdurig onweder, op verschillende plaatsen heeft de bliksem schade aangericht O.a. geraakte op de hofstede „Madura" een groote klamp stroo in brand. Toevallig was de motorspuit van den Burg daar aanwezig, die ter plaatse was, omdat op deze hofstede ernstige hooi- broei was ontstaan. In Spang vernielde het onweder enkele hekken en sloeg op verschillende plaatsen in den grond. Omstreeks half zes bevond zich een melkauto van den heer S. Dijt in 't land, in deze auto waren twee personen ge zeten, de eigenaar met een knecht Op een moment, dat de knecht de auto wilde verlaten en naar een der deurtjes greep, sloeg de bliksem in 't voertuig. Toen de knecht weer bijkwam, kon hij slechts met de groot ste moeite zijn beenen, die zeer stijf over elkander wa ren geschoven, los krijgen. Hij kwam langzamerhand eenigszins tot bezinning en nu bleek, dat hij en de heer Dijt uit de auto waren geslingerd. De knecht lag bij 't achterwiel en de baas bij 't voorwiel; uit laatstge noemde waren de levensgeesten geweken, 't Lichaam

Schager Courant | 1928 | | pagina 11