Alltüti Billis- iimmiit- LiiMil De Huwelijksloterij Dinsdag 4 September Ï928. 71ste Jaargang No. 831$. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. Gemengd Nieuws. Een schip zonder bemanning. Jacht op stroopers. De tol aan den Oceaan. Zwaar weer in Noord-Italië. Overblijfselen van de „Latham" gevonden. Drie arbeiders onder neerstortend slijk bedolven. Een dorp uit het steenen tijdperk. Uit onze Omgeving. ANNA PAULOWNA. SCHAGËR CDU1AIT. ïpit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f1.G5. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootero letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. gehoorzaamd automatisch op draadlooze bevelen. Voor Helgoland worden dezer dagen schietoefeningen met scherp gehouden op een schip als schijf, welk schip zich zonder bemanning voortbeweegt, draadloos be- itutird vanaf een verafgelegen vaartuig. Da schijf is het sinds lang buiten dienst gestelde slag schip „Zahringen". Het schip Is geheel verbouwd zijn machine, met olie gestookt, gehoorzaamt automatisch, evenals de roerinrichting aan de draadlooze bevelen, af bonden van de „Blltz". Tueschen de beide gevechts torens is een antenne aangebracht, die do golven op vangt, door de „Blltz" afgezonden en ze doorzendt naar de machines enz. Dit aldus manouvreerend schip kan ver over de honderd bevelen uitvoeren. Die „Zëhrlngen" kan niet alleen alle gewenaohte bevelen uitvoeren, maar de onzichtbare bestuurder kan ook bewerken, dat zoek lichten, enz. ontstoken worden, dat de schijf zich hult nevels, enz. De ingenieur, die Journalisten het tot schijf ingerichte oorlogsschip heeft laten zien, legde uit, dat ook het geval voorzien was, dat het schip een vol treffer kreeg, dat bijv. de antenne werd weggeslagen. Mocht dit laatste geschieden, dan wordt deze dadelijk automatisch vervangen door een andere. Wordt ook deze vernield, dan wordt door een raketsdgnaal hiervan automatisch mededeeling gedaan aan de „Blitz". Het inwendige van de „Zahringen is zooveel mogelijk aange vuld met kurk, zoodat van zinken geen sprake kan zijn. EEN DERTIGTAL INGEREKEND. Twee politiebeambten uit Munster was het onlangs gelukt een bende stroopers, die sinds jaren een gedeelte van Ober-Schwaben tot hun jacht-terrein hadden ge kozen, op het spoor te komen. De wilddieven hebben ze ker een 800 tot 1000 reeën geschoten, terwijl zij uit tfsch vijvers met behulp van dymamlet-patronen hon derdtallen van de prachtigste visschen hebben buitge maakt Ben twintigtal politiemannen werden per vrachtauto vervoerd, waarna de klopjacht begon: niet minder dan personen vielen in handen der politie, terwijl later f 23 helers werden gearresteerd. Een groote voor raad geweren, karabijnen, handgranaten en ander jacht- gerei werd in beslag genomen. stuwde slijkmassa's plotseling in, drie arbeiders onder het slijk bedelvend. Onmiddellijk werden pogingen aangewend om de on- gelukkigen te redden. Echter de gebroeders Peter en Josef Klein uit Mittelbexbach konden slechts als lijk geborgen worden. Het derde slachtoffer werd zwaar ge wond, maar nog levend te voorschijn gebracht. WRAK VAN HET VLIEGTUIG VAN PRINSES LOEWENSTEIN-WERTHEIM AANGESPOELD Aan de kust van IJsland is het wrak van een vlieg tuig aangespoeld, dat geidentiflceerd Js als een deel van het toestel, waarmede prinses Loewenstein-Wertheim op 31 Aug 1927 getracht heeft, van Engeland naar Ame rika te vliegen. Aparte HOEDEN, w.o. echte BORSALINO, - vindt LI alleen bij ons. Exclusieve modellen. HERM. DU CROCQ, Hoogstraat 4 - Telef. 352 Alkmaar. groote schade aangericht. Naar Wolff uit Rome meld£, komen uit Noord-Italië berichten over zware noodweders. Te Piacenza, Berga- mo, aan het Gardameer te Cremona en andere steden werden door den storm de daken van de huizen ge rukt en woelen fabriekssohoorsteenen en boomen om. Op verschillende plaatsen richtte hagelslag groote schade aan. Van de bij het noodweer te Monza gewonde perso nen, is er een overleden. Vijf personen verkeeren nog in levensgevaarlijken toestand. thans geen hoop meer. ongeluk bij de afdammingswerkzaam heden. Uit Saarbrücken wordt gemeld: Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad ln den nacht van Donderdag op Vrijdag te Jaegerfreude, waar een ondernemer uit Saarbrücken met afdammingswerk zaamheden aan den alibvijver van de groeve Jaeger freude bezig is. Tegen 3 uur 's nachts stortten de Inge FEUILLETON Uit het Engelsch van CHARLOTTE O'CONNOR ECCLES. HOOFDSTUK XI. MAISIE HEEFT VISITE. Mevrouw Colightly Carter was uit en Maisie zat u *e '*ezen in de salon. Haar borduurwerk was uit haar handen gevallen en zij was aan het dolen in het tooverland van de gedachte, waarin het leven edel en mooi is. Indien Maisie een meisje geweest zou zijn van de goedaardige, luidruchtige soort van haar moeder, of schoon ze trotsch was op het knap uiterlijk van haar dochter, iets onbegrijpelijks -en koels in Maisie. Hat Reisje scheen tot een andere sfeer te behooren en Mevrouw Carter voelde zich. als een kip, die een )onge_ eend had uitgebroed. Maisie was niet luid ruchtig. Ze had een lieve, zachte stem, die ze zelden verhief. Ze maakte nooit lawaai, jaagde niemand trap-öp, trap-af, noemde de mannen, die ze nauwe- t ken<*e' niet bij hunne voornamen, dorst ze niet te kussen of tegen hen te knipoogen, schreef geen heimelijke liefdes-briefjes, „liep" met niemand, of deed een van de andere dingen, die Mevrouw Carter be schouwde als „aardigheden" en „heel natuurlijk" in een reisje. En toch was het meisje open en natuurlijk en absoluut vrij van preutschheid. Zij deed juist zoo- vo natuur haar ingaf, maar haar natuur was verschillend van die van Mevrouw Carter. Zij was vifk 200 'knaP' 200 aantrekkelijk en zoo vrij van zelfbewustheid, dat haar moeder er zich over verwon- Va 1' yaar zdo'n mooi meisje zulke ideeën vandaan Konhebben. Dat ze helder van verstand was, intelli gent en dol op boeken en zich aangetrokken voelde vpa o wat litterair en artistiek was, hinderde Me- vpraW» ^arter^ewei'd'ig. Om over geliefkoosde schrij- enao- llustorische dingen met jonge mannen te dis- ussieeren, vond ze werkelijk verspillen van tijd, nu 1®Je een aardige „flirtation" kon hebben en v/j ^entjes.aan rond haar heen kon kijken met de aoeling zichzelf een eigen „home" te scheppen. Naar het Noorsch Tel. Bur. uit Tromsö meldt, heeft het vlsschersvaartuig „Brodd" bij Fugloe een vliegtuig- drijver gevonden, die naar alle waarschijnlijkheid van de „Latham" (het vliegtuig, waarmee Amundsen Nobile wilde gaan opsporen) afkomstig ls. Officieren van het hulpschip „Michael Sara" en het Fransche olieschip „ODurande", alsmede verscheidene^ fotografen verklaarden, dat de bij Fugloe gevonden drijver werkelijk tot de „Latham" behoord heeft. De drijver van de „Latham" werl herkend, doordat hij met een koperen plaat gerepareerd was tijdenB het verblijf van Amundsen te Bergen. De drijver had een blauw-grijze kleur, hetgeen ook met den gevondene het geval is. De bekende Pool-onderzoeker Otto Sverdrup verklaar de in een interview, na van de bovenvermelde bijzon derheden kennis te hebben genomen, dat hij dit wel als het definitieve bewijs beschouwt van den onder gang der vliegers. Hij koesterde geen hoop, dat nog een der inzittenden van het Lathamr vliegtuig in leven zou zijn. Sverdrup is van meening, dat de catastrophe heeft plaats gehad, voordat Amundsen en Gullbaud Beren-eiland bereikten. Nabij dit eiland bevinden zich vele visschersschepen en die zouden de machine waar schijnlijk wel gezien hebben of er sporen van hebben gevonden. Te Oslo hebben de bladen Zaterdag extraredities uit gegeven, die het droevige nieuws brachten, dat in het geheele land diepen rouw heeft veroorzaakt INTERESSANTE ONTDEKKING OP DE ORKNE Y -EILANDEN. Naar uit Londen gemeld wordt, is eenrtieel dorp uit het steenen tijdperk met straten en huizen bij de baai van Skalll, op het grootste van de Orkney-eilanden, aan de Noordkust van Schotland, ontdekt. Prof. Gordon While van de Eddnburgsóhe universiteit die bij het werk behulpzaam is geweest, noemt de ont dekking iets eenigs in West-Europa. Zes woningen zijn reeds blootgelegd. Zij hebben ge plaveide vloeren en vertrekken waar de Pieten in het begin van het Cristelijk tijdperk gewoond hebben en gestorven zijn. De straten zijn overwelfd met groote steenen en niet meer dan vier voet hoog. Er is een geraamte van een vrouw gevonden dat vijf voet zea duim lang is, verder kookgerei en andere primitieve gereedschappen. De spo ren van het dorp kwamen het eerst bloot tijdens een hevigen storm. Gebrek aan eetlust slechte spijsvertering. schele hoofdpija, prikkelbaarheid, ver stopping. maagpijn en hartwater. genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- pillen. het tonische laxeermiddel. Maagpillen d f 0.65 per flacon. Foster's Alom verkrijgbaar b ree zand. Zondagmiddag werden op het terrein van den heer G. Keijzer volksfeesten gehouden, die als een voortzet ting van de festiviteiten op Koninginnedag beschouwd mogen worden en de opkomst van het publiek werd door het zeer fraaie weer niet weinig begunstigd. Een nummer van het programma, dat buitengewoon veel hllarltiet verwekte was het hardrijden door da mes, met kinderwagens, maar natuurlijk zonder kind er in. Hierbij wist mej. Cor van Eeten den lsten prijs te behalen, mej. Gr. Koster verwierf den 2den en mej. A. Hoogschager den 3en prijs. Een Heeren-nummer was het vanouds vermaarde mastkllmmen, waarbij een verleidelijke ham, een dito worst en andere prijzen in den top hingen te bengelen en veroverd werden door de heeren Joh. Walraven, J. Daalder en J. Hoogmoed. Ook het tonsteken bracht vaak een groot lachsucces en de uitslag was, dat de heer J. Schipper met den len prijs ging strijken, de 2de werd verworven door den heer J. Daalder en de 3de door den heer D. Daalder. Bij het touwtrekken waren de winners de heeren J. Hoogmoed, J. Daalder, K. Nieuwland, M. Wiggera, Jao. Meilink en Jan Meilink. De uitslag v^n het fietsrijden met hlndernlesen was: le prijs Jao. Hoogmoed, 2e gr. M. Broers, 8e prijs K, Nieuwland. De feestelijkheden werden opgeluisterd met muziek van de Harmonlevereeniging „Concordla". breezand. Zaterdag 1 September was het 25 jaar geleden, dat mej. A. B. Zelvelder haar intrede deed als onderwijze res aan de openbare school te Breezand en gedurende al dien tijd is zij met $ver en toewijding, ondanks vaak overbevolkte klassen, aan diezelfde school werkzaam geweest, waarom sommigen meenden, hoewel zeer na drukkelijk ln strijd met de bedoeling van mejuffrouw Zelvelder zelf, dat dit feit en deze dag niet onopge merkt mochten voorbijgaan. En zoo werd de jubileerende onderwijzeres dan morgens om 10 uur door een paar van de oudste meis jes van huis afgehaald, waarna haar door de school kinderen, die op het schoolplein stonden opgesteld, een toepasselijk lied werd toegezongen. Ook Burgemeester en Wethouder» waren hier tegen woordig en nadat het lied geëindigd was. trad de Bur gemeester naar voren, dia mejuffrouw Zelvelder hulde bracht voor haar arbeid gedurende een kwarteeuw tot heil voor de Jeugd, waarna spr, haar, namens het Ge meentebestuur, een mand met prachtige theerozen overhandigde. Door de schoolkinderen werd aan hun Juffrouw insgelijks een mand met rozen aangeboden, henevens eenige andere bloemstukken en een toiletdooa, terwijl wij nog als een aardige bijzonderheid vermelden, dat een kleine muzikale leerling van nauwelijks een jaar of zes een paar nummertjes op zijn harmonica ten beste gaf. Tenslotte werd de schooljeugd door de Juffrouwgetracteerd, terwijl vele ouderen mee naar binnen gingen, om de jubilaresse te felloiteeren. 's Avonds, op de receptie ln een der sohoollokalen, werd deze bij haar Intrede verwelkomd met muziek van de Harmonie, waarna Mevr. Van der Goes het woord tot haar richtte namens de ouders der kinde ren en haar vervolgens, uit naam der Breezander Bur gerij, een dames-schrijfbureau benevens een étagère aan bood. Uit naam van het personeel en haar beide voor malige collega's aan de school stelde de heer B. de Vries haar de bekende Merljntje-cyolua van A. M. de Jong ter hand, terwijl de heer Van der Linden, ln op dracht van een oud-leerling die niet aanwezig Icon zijn* haar een bloemstuk overreikte. Nadat het woord nog was gevoerd door het Raads lid Kuiken en diens zoon, dankte mejuffrouw Zelvelder voor de vele bewijzen van waardeering, dien zij dezen dag had mogen ontvangen en met muziek van de Har monlevereeniging, werd de avond besloten. anna paulowna. Zaterdagavond hield de vereeniglng „Sportlust" een algemeene vergadering ln de zaal van den heer O. Slik ker. De voorzitter, de heer D. Koorn, heette de aan wezigen welkom, waarna de secretaris, de heer C. Slik ker, de notulen las, welke onveranderd werden goedge keurd. Daarop deed de penningmeester, de'heer P. van Eeten, rekening en verantwoording. Het bleek, dat er nog een saldo was, groot f 78.85. Met inbegrip van dit bedrag beliepen de ontvangsten van harddraverij, hard- draverijlijsten, motorwedstrijden en stands op de ten toonstelling tezamen f 2385.50. De totale uitgaven be droegen f 1838.93. Er is dus een batig saldo van f 548.67* De bescheiden werden nagezien door de heeren Van der Goes en Benema, die verklaarden, alles voortreffe lijk in orde te hebben bevonden, waarop voorzitter deze heeren dankte voor hun moeite en den penningmeee- Voor deze meer gewenschte manier om haar tijd te gebrui'ken scheen het meisje echter volkomen onver schillig. Zij drong zich in geen enkel opzicht op aan de mannen, die zij ontmoette en .daar die mannen gewoon waren om te gaan met meisjes, die dat wél deden, vonden zij; haar koud. Mevr. Carter ergerde i zich, maar meneer Carter moedigde deze vreemde be-1 grippen in zijn dochter aan. Al had Maisie weinig aanleg en neiging tot flir ten, toch was er in haar hart een groot verlangen naar genegenheid. Hoe zij zich tot nu toe onbesmet had bewogen te midden van al die om praatjes ver legen menschen, was een raadsel voor Jack Darracot. Door zooveel over „Liefde" te hooren en deze liefde bij haar kennissen gepaard te zien met vulgaire stoeierijen, ruw spel en laaghartige intrigues, had ze zoo iets als een schooljongensachtige verachting ge kregen voor sentimenteel gedoe. De „liefde", zooals zij die zag, hield ze voor iets, dat heel verschillend was van de groote, onbekende mogelijkheden van ka meraadschap en elkaar begrijpen en de zachte, tee- deze omgang met elkaar, waarvan zij droomde. Ddt was heilig! Onder haar moeders oogen las zij menig boek, dat nooit zijn' weg zou gevonden hebben naar de bibli otheek van een school of naar die van een huis, waar men op, de lectuur der kinderen controle hield. Daar door was ze er zich van 'bewust geworden, dat er in het leven uitgestrekte en tragische mogelijkheden waren, die haar verontrustten. Zij had zich tot Jack Darracot aangetrokken ge voeld, omdat zij in hem den man zag, die haar moei lijkheden begreep. Zij begreep eigenlijk haar eigen gevoelens niet. Ze mocht Jack, omdat hij anders was als de andere mannen, die zij ontmoette, meer „pit" in zich had, meer diepte van gevoel, meer lust en geschiktheid voor hard werk, meer macht der ge dachte. Hij kon haar verklaren, wat in haar eigen geest nog zonder voran ronddoolde. Hij bracht een adem van frisschen lucht in de oververhitte zedelijke atmosfeer van haar tehuis. Jack kon „dingen doen" Zelf paardrijdster, apprecieerde ze in Jack zijn ken nis van paarden, zijn zitten in het zadel. Hij was een goed schutter, jager en zwemmer. Hij hield, evenals z", meer van de frissche lucht en van de 'bergen dan van de stad. Meer dan eens was zijn leven, in on beschaafde landen, in gevaar geweest; hij had zich zelf steeds door zijn vindingrijkheid en handigheid weten te redden. Zij wist, dat hij nu hard werkte om fortuin te maken; zij voelde, dat hij dit deed niet alleen voor zichzelf, maar omdat hij familie had, die op hem aangewezen waren; onder meer een moeder, voor wie hij te Londen gebleven was, toen hem in den vreemde een carriere was aangeboden. Hij gaf haar den indruk van geestelijke en lichamelijke kracht. Terwijl zij dien namiddag bij het vuur zat te droomen, werd zij opgeschrikt doordat de dienst bode „Mr. Scarlette" aandiende. Ze was er heelemaal niet op gesteld mijnheer Scar lette te ontmoeten. Van al de kennissen van haar moeder was hij degeen, dien zij het minste mocht. Met dat eigenaardige zesde zintuig van een rein hart voelde zij, dat 'hij een slecht man was. Ze reikte hem alleen haar vingertoppen, die hij tot hare verontwaar diging lang en innig drukte. Het spijt mij, dat mijn moeder iiet thuis is, zeide zij. En ik. Miss Carter, ben er blij om, antwoordde bij. U is zulk een uitnemende plaatsvervangster, dat ik haar afwezigheid niet kan betreuren. Mag ik van uw gastvrijheid gebruik maken, om U om een kop thee te mogen vragen? O, zeker, zei 'Maisie, terwijl zij helde. Ze had nog een flauwe hoop gehad, dat, als hij zou hooren, dat haar modder niet thuis was, hij weg zou gaan. Hoe kon Parkins zoo dom geweest zijn, hem boven te laten voor een onderhoud niet mij?, dacht ze. „Dollv Scarlette", zooals zijn vrienden hem noem den, was groot en knap, hoewel hij bleek was en aan leg 'had om dik te worden. Hij scheen slap en niet in goede conditie, docht Maisie. Zij haatte zijn glimlach en zijn manier om naar haar te kijken. Hij was onberispelijk gekleed en er ging een flauwe, zachte p- rum van hem uit, de laatste „modegeur". Hij doet me denken aan een groote, zachte, witte pad, zeide zij bij zichzelf en huiverde. Het is een zoo groot genoegen voor me hier eens aan te loopen, om in de schemering wat te bab belen, ging hij voort. Tegenover vrouwen had hij in zijn manieren altijd iets liefkozends. Sedert de partij, die Mevrouw Carter gegeven had, was hij al drie maal komen aanloopen, maar Maisie had hem ver meden. Hij was juist d'ien middag gekomen, omdat hij (haar moeder met Mevrouw de Prazza gezien had en vermoed had, dat Maisie alleen thuis zou zijn, maar dit vertelde hij natuurlijk niet. Hij was gedu rende twee- seizoenen het dode-amusement voor de dames geweest. Zijn knap gezicht, zijn welluidende stem -en poëtische gaven, dien men overigens over dreven had voorgesteld, dat alles te zamen 'werd ver ondersteld voor de dames onweerstaanbaar te we zen. Zijne sociale tegenspoeden ten spijt vond hij, dat de omgang met de Carters eigenlijk beneden zijn stand was. Dat een onbenullig meisje, hoe mooi zij dan ook was, anders dan gevleid kon zijn, als hij notitie van haar nam, was nooit in hem opgekomen. Maisie dacht hij, zou er zich waarschijnlijk bij 'haar vrien dinnen op beroemen, als hij werk van haar maakte. En ze was werkelijk allerliefst; wat een teintl En wat 'n aristocratische trekken! Maar in wat voor vul gaire omgeving leefde zijZe zou zeker een man als hem graag als haar aanbidder begroeten. De thee werd binnengebracht. Maisie deed wat on handig, want ze was niet gewoon menschen te ont vangen zonder haar moeder. Toen zij „Dolly" zijn kopje aangaf, legde hij het zoo aan, dat hij haar vin gers raakte en hield die gedurende een oogenblik zóó, dat zij ze niet vrij kon krijgen. Maisie trok haar hand zoo vlug terug, dat zij haast de tlhee omgooide en werd vuurrood van verlegenheid. Ik vraag u excuus, zeide 'hij kalm, alsof hij haar bij toeval had geraakt. Maar zij wist dat het geen toeval was en wenschte van ganscher harte dat er iemand zou komen. Ontvangt U dikwijls Uwe vrienden, zoo „en ttête-a tête", in den namfiddag?, vroeg hij. Neen, zeide Maisie kortweg. Nooitl Het was dan ook absoluut een vergissing van Parkins om U naar boven te laten gaan, terwijl mijn moeder niet thuis is. Ik vraag het, omdat, indien U dit wèl zoudt doen, ik dikwijls van dit voorrecht gebruik zou ma ken. Er zijn zooveel dingen, waar ik gaarne met U over praten wilde. Maar ik doe het nooit, hield Maisie vol. Indien U het nooit doet, zooveel te beter, ging hij voort met zijn minzame onbeschaamdheid; want ik zal trachten U te overtuigen, met mij een uitzon dering te maken en dan zullen er geen menschen bin nenkomen, die ons lastig zullen vallen. Ik geloof niet, dat mijn moeder het goed zou vinden, zei het meisje, dat zich erg in verlegenheid voelde gebracht, ontwijkend. O, zij zou het niet erg vinden, zei Dolly beslist. Van wat ik gezien heb, geloof ik, dat U strenger zoudt zijn dan Uwe moeder, miss Carter. Is U erg stireng? Terwijl hij sprak, schoof hij zijn stoel dichterbij. Niet tegen menschen, die ik goed ken, ant woordde Maisie, haar stoel terugschuivend. Maar als U Uwe vrienden op een armslengte van U afhoudt, zult U ze nooit goed leeren kennen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1