Alliitti Nitiws- G DURAIIIT. Mratili- luioivlilafl. Raad Hoogwoud. Rinso Woensdag 5 September 1928. 71ste Jaargang No. 8317. Uitgevers: N.Vs v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Met welk een genoegen be kijkt U het schoone bedde- goed. En toch hebt U er niet zoo veel moeite aan besteed om het te wasschen als vroe ger. Doch thans gebruikt ZEEPPOEDER lc SOORT SCHAGER Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.05. Lossè nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbcgrcpcij). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 8 September 1028. VERDUISTERING VAN EEN RIJWIEL. De niet aanwezige verdachte H. G. J. T S. moet zich verantwoorden ter zake verduistering van een rijwiel ten nadeele van den heer C. J. Noorloos te Warmen- hulzen. Bedoeld rijwiel was het eigendom van mej. T. A. Noorloos, zuster van den heer Noorloos boven genoemd. Deze zaak werd reeds voor eenlgen tijd be handeld, doch ls toen uitgesteld. Het geïncrimineerde feit ls gepleegd op 21 Nov. 1925. De timmerman Hartog uit Zijpe heeft op dien datum dit rijwiel gekocht voor f 25. Verdachte beweerde te zijn genaamd De Jong en ge- employeerd aan de Alkm&arsche rechtbank. Elsch tegen dezen recidivist 1 maand gev. Vonnis f 25 boete of 25 dagen. BESCHADIGING VAN NATUURSCHOON. De 29-jarige kantoorbediende C. J. O. uit Amsterdam heeft op 28 Mei te Bergen eenlge takjes afgesneden van een In het bosch staande bloelende lijsterbesboom. Rijksveldwachter B. Strooker heeft van dit feit proces verbaal opgemaakt. Verdachte zelde, in de meening te verkeeren, dat zijn daad niet strafbaar was. De Offi cier elscht tegen dezen verdachte, gunstig bekend staande, f 5 boete of 5 dagen. Vonnis f 2 boete of 2 dg. Verdachte gaat met dit vonnis accoord en betaalt a contant. BROEDERMISHANDELING EN NOG WAT. Den verdachte J. C. v. d. S., niet verschenen, wordt ten laste gelegd op 19 Mei te Texel zijn broeder Cornells v. d. Star en diens vriend KI. Vermeulen te hebben mlihandeld. De gebroeders v. d. Star kregen op den Poitweg te Elerland verschil over geldelijke aangelegen heden In casu fondsgeld. Daarop ging broeder Johan- nes over tot handtastelijkheden, met gebruikmaking van vuist en voet Ook zijn vriend Vermeulen kreeg daarvan zijn deel. De getuige C. v. d. Star heeft zich over het algemeen in deze kwestie .niet nobel gedragen en wordt deswege door den politierechter berispt. Gevorderd wordt f 2.50 boete of 8 dagen. Uitspraak conform. EENVOUDIGE BELEEDIGING. Mej. Maartje K., gehuwd met v. d. K. te Helder, is eveneens niet pVesent Zij heeft op 2 Juli haar plaata- genoote mej. van Drunen een zoodanig onheusch woord toegevoegd, dat nadere releveering niet gewenscht is. Tegen haar wordt deswege gevorderd f 12 boete of 12 dagen, terwijl zij wordt veroordeeld tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. MISHANDELING IN DEN NACHT. De St Pancrasser ingezetene Corn. G. heeft in den nacht van 9 op 10 Juli onder Oudorp den landarbeider J. T. Laan uit Heerhugowaard mishandeld. Laan be vond zich op de flets en was afgestapt met het doel zijn lantaarn te lnspecteeren. Hij werd toen door ver dachte en diens vriend gemolesteerd en ontving hij van Corn. G. trappen en slagen. Elsch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis f 26 boete of 25 dagen. DIERENMISHANDELING. De verdachte C. B., niet ter zitting aanwezig, een hondenrijder, heeft op 4 Juni een zijner honden op er gerlijke wijze geschopt en getrapt Dit werd opgemerkt door hoofdagent P. Zwart aldaar, die proces-verbaal opmaakte. Verdachte staat In dit opzicht zeer ongunstig bekend. Eisch f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 20 boete of 20 dagen. DIEFSTAL VAN ELECTRISCHE ENERGIE. De 27-jarige chauffeur C. J. A. H., voorheen te Ber gen, thans te Schoorl, staat terecht omdat hij op 12 Juni te Bergen, na wegens wanbetalang afgesneden te zijn van het elctr. net, zich door een clandestiene leiding het gebruik van deze energie heeft verzekerd voor licht en radiotoestel. De chef-monteur M. Min wordt in deze zaak gehoord als getuige. Deze heeft na de afsnijding gezien, dat er ln de woning van H. eleo- trlsch licht brandde en het radiotoestel werd gebruikt Gerequlreerd wordt f 50 boete of 50 dagen. Veroordee ling: f 25 boete of 25 dagen. MISHANDELING IN VEREENIGING. Jacob P. en Willem D., niet verschenen, belden wo nende te Egmond aan Zee, hebben op 29 Mei vereend van zin den vrachtrijder P. de Goede uit Egmond aan den Hoef mishandeld, welk feit is gepleegd in den avond van genoemden dag in de Voorstraat te Egmond aan Zee. De mishandelde gaf geenerlel aanleiding. De rijwielhandelaar J. H. Carels heeft deze mishande ling waargenomen als belangstellend toeschouwer. Elsch tegen J. P. f 30 boete of 30 dagen en tegen w- D. f 20 boete of 20 dagen. Vonnis: Jb. P. 1 maand gevangenisstraf en tegen W. D. f 20 boete of 20 dagen. MISHANDELING VAN EEN DAME. Mej. Ruurdje M., geboren B. is wegens mishandeling an haar buurvrouw, de 57-jarige mej. H. Visser voor en politierechter gerequlreerd, doch niet verschenen. Zij en me^' Vlsser geslagen en gestompt op 13 Juli J.l. is een twistzieke en nukkige bewoonster van de Achtergracht Z.Z. te Den Helder. Juffr. Visser heeft bn+ s" gedaan. Vordering van den Officier: f 15 elsch. dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig BELEEDÏGÏNG VAN EEN OUDE VROUW zich rljl?t3e M- gehuwd met J. B. te Enkhuizen, moet laar^reraniWoorden wegens beleedlglng van haar be- Qe en d00ve buurvrouw Trijntje de Haaa-Schenko, die zij zou hebben toegevoegd de biet bepaald flattee- rende qualiflcatie: „ouwe sallemander." Verdachte zegt, dat deze bun-vrouw haar en haar vader gruwelijk heeft beleedigd. Zij acht het beneden zich, deze woorden te herhalen- Voorts ontkent zij de toevoeging oiiwe sallemander te hebben gebezigd. Mej. Reuvers, een andere buurvrouw, heeft echter op eenigen afstand de beleedigingen gehoord. Verdachte blijft ontkennen. Zij overlegt voorts een verklaring van twee andere vrouwen, die beweren dat do aanklacht tegen verdachte een groote leugen is. Het stuk is evenwel niet geteekend en dus waardeloos. Eisch f 10 boete of 10 dagen. Vonnis conform. MISHANDELING VAN EEN PAARD. De 28-jarige brandstofhandelaarsknecht Pieter Corn. D. te Bergen, staat terecht ter zake van mishandeling van een paard dat voor een met brandstoffen beladen kar was gespannen. Om dit paard tot voortgaan te dwingen, zou hij het hebben bewerkt met zijn geschool den voet ,een zweep en een kolenschop. De mishandeling ls waargenomen door de getuigen mej. Jorrltsma, mej. Brouwer en mej. Meijer. Deze dames vonden de mishandeling ernstig. Verdachte erkent de mishandeling, doch noemde die noodig. Het dier wil eenvoudig niet. Mej. Jorrltsma zegt, dat de weg ln casu ls een mui len zandweg. Op grond van deze getuigenverklaring acht de Officier het ten laste gelegde bewezen en vordert hij f 85 boete of 35 dagen hechtenis. Vonnis tegen D., die als ruw van aard bekend staat, f 25 boete of 25 dagen. ALWEER EENVOUDIGE BELEEDIGING. Mej. Mietje St., hulsvrouw J. F., te Enkhulzen, ver- keert ln de onaangename positie van verdachte, om dat zij op 12 Juli haar buurvrouw Lamberta van Kol, hulsvrouw A. Schultz eenlge hoogst beleedigende insu- nlatles heeft toegedrukt. Mej. Mietje S., voornoemd ontkent de haar ten laste gelegde woorden gebezigd te hebben. Elsch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis 2 dagen gev. voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. EEN KAAKSLAG. De 19-jarige landbouwersknecht Joh. D. te Nibblx- woud staat terecht op grond van het feit dat hij op 18 Juli ter gelegenheid van de kermis den getuige A. Beemster ln het gelaat heeft geslagen. Verdachte geeft dit toe, doch beweert vooraf door Beemster ln zijn iug te zijn gestompt, omdat hij niet gauw genoeg voor diens flets op zij ging. Getuige Beemster beweert daarentegen dat verdachte hinderlijk was en hij hem absoluut niet in zijn rug heeft gestompt, maar hem zelfs niet heeft aangeraakt om hem te beduiden, dat hij moest uitwijken. De tweede getuige bevestigt een en ander. Hij staat geheel bulten de kwestie. Eisch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis f 25 boete of 25 dagen. Hierna sluiting der zitting. Vergadering van den Raad op Dinsdag 4 September 1928. des morgens 10 uur, Afwezig, met kennisgeving van verhindering, de heer Glas. Voorzitter, de heer J. Breebaart Dz., burgemeester, tevens secretaris. Na opening volgt lezing der notulen; ze .worden on veranderd vastgesteld. Het bestellen der telegrammen. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. een conferentie hebben gehad met den telegrambesteller. Deze wees er op dat voor het bezorgen der telegrammen één van het gezin steeds moet thuisblijven, en dat ook voor dat thuisblijven een schadeloosstelling dient te worden gegeven. Wel werd door hem gevoeld, dat er vermindering van de vergoe ding diende te volgen. Een bedrag is ter conferentie niet genoemd en B. en W. dachten nu aan een verla ging van f 100, zoodat de vergoeding dan f 200 blijft. De heer Bossen meent, dat in elk hulsgezin ieanand moet thuisblijven; in den mobilisatietijd is het bedrag verhoogd, toen kreeg iedereen telegrammen, maar zij die de meeste telegrammen krijgen, en die aan de Lan- gerels, Weere en Aartswoud woonden, zijn nu zelf tele fonisch aangesloten. Trouwens dat blijkt wel nu er ln de afgeloopen maand 10 werden besteld. De heer Schilder en Vijn wijzen nog eens op het feit, dat er steeds iemand van het gezin Luiken thuis moet blijven. De Voorzitter wijst er op, dat wanneer de bezorging vanaf hot postkantoor plc.ts vindt, en er geen post beambte aanwezig ls, het telegram blijft liggen. Maar indien Luiken met een telegram onder weg ls en er komt nog een telegram, de dochter dan bezorgt Dat ls ook wat waard. Met algemeene stemmen wordt besloten voor 1929 de vergoeding op f 200 te bepalen. Ingekomen stokken. Ged. Staten hebben goedgekeurd de besluiten van den raad op 3 Augustus 1.1. tot wijziging van de begrooting, en tot het doen van af- en overschrijvingen. Het verslag van de Vereenlglng tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland, met de rekening en verantwoording liggen voor de raadsleden ter inzage. Uit een brief van het Prov. Bestuur blijkt dat aan den burgemeester verlof is verleend om zich vanaf 6 Septem ber a.s. voor 10 dageh buiten de gemeente op te houden. De heer Bossen vraagt of de waarnemende burge meester ermee bekend is waar de burgemeester zich op houdt De Voorzitter zegt, dat daarvan kennis 1a gegeven, dat is voor elkaar. Niet al te scheutig. In bespreking komt de verkoop van de voormalige school en schoolwoning ln de Weere. Vijf Inschrijvingen waren ingekomen, n.1. van Joh. P. de Koning, Medem- blik f 215; Joh. de Boer, Hoogwoud, f 255; W. Schutte, Weere f 581; G. Kuiper., Weere f 740; S. Klstemaker, Sijbekarspel f 750. B. en W. óordeelen het aangeboden bedrag van dien aard, dat ze voorstellen de gebouwen niet te gunnen, maar ze in het laatst van October publiek ten verkoop aan te bieden, door Notaris De Boer, en bij den kaste lein in de Weere. Zonder eenlge bespreking wordt hiertoe besloten, Voor het vervoer van schoolkinderen, In de vorige vergadering ls afwijzend beschikt öp het verzoek van W. Kooijman, stoomwalsmachinist, gesta tioneerd te Aartswoud, om vergoeding ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920. Door den Raad werd geoordeeld dat de verzoeker met zijn woonwagen maar dichterbij moest komen, zoodat hij binnen den kring van 4 K.M. kwam te wonen. Door den Voorzitter wordt nu medegedeeld, dat Kooij man met deze beslissing van den raad niet erg content was en het op een vergissing moest berusten. Immers, doordat de wals steeds onder stoom blijft, xnoet hij steeds in de buurt van de stoomwals blijven, En, zegt de Voorzitter, als hij dus met de wals steeds dichterbij ons dorp moest komen, zou dat voor de wegen geen pretje wezen. Uit de mededeelingen van Kooijman bleek dat de vervoerkosten voor 2 kinderen f 1.50 per week be droegen, en ongeveer 3 maanden zal Kooijman daar ver toeven. B. en W. dachten nu dat als de raad de helft van deze vervoerkosten vergoedt, het de gemeente f 10 zal kosten, en dat mag de raad liever doen dan dat het straatje kapot wordt gereden. Als de gemeenteraad geen vergoeding geeft, profiteert de raad van de verplichting dat Kooijman bij de stoomwals moet blijven. Wat het geven van vergoeding betreft., B. en W. wijzen er op, dat de raad zich reeds op dat pad heeft begeven. De heer Vijn meent, dat de gemeente aan het Hoog heemraadschap kan vragen om het bedrag terug te krijgen. De Voorzitter zegt, dat dit gevraagd kan worden, maar dat het succes zal hebben, daar moet de raad maar niet op rekenen. De heer Schilder heeft den verzoeker bij zich gehad, hij maakt een gunstigen Indruk, heeft 7 kinderen en kan deze vervoerkosten niet betalen. De heer Bossen meent dat Kooijman betrekkelijk een inwoner is van Wervershoof, die toevallig hier binnen is komen vallen. De Voorzitter zegt, dat hij hier ls Ingeschreven. Straks gaat hij hier vandaan, naar Petten, en als daar ook in dien geest wordt geredeneerd, zou onze gemeente moe ten betalen. De heer Groen zegt, dat Kooijman een week of elf in Wervershoof is geweest. De heer Vijn oordeelt dat als de man niet rond kan komen, het Hoogheemraadschap hem beter moest be talen. De Voorzitter wijst er op, dat ze met hun tienen bij de stoomwals zijn. De heer Bossen vindt, dat waar het hier tijdelijke leerlingen betreft, ze wel naar de school te Aartswoud kunnen worden gezonden. De heer Schilder gevoelt er wel voor om de totale ver voerkosten, dus f 1.50 per week, te betalen, doch dit voorstw wordt niet ondersteund. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Bossen wordt besloten voor de helft in de vervoerkosten bij te dragen De begrooting voor de Langereizer school wordt vast gesteld tot het bedrag van f 6331, het tekort bedraagt f 960, of voor Iedere gemeente f 4.80 per kind. De rondvraag. De heer Bossen dringt, nu de raad van Nieuwe Nle- dorp in gunstigen zin een beslissing heeft genomen, wat de aansluiting van de Lange reis aan de waterleiding betreft, op spoedige aansluiting aan., opdat de men- schen voor staltijd van water worden voorzien., Spr. zou willen dat bij het P. W. B. op spoed werd aangedrongen. De Voorzitter vindt het beter dat de commissie, be staande uit de heeren Groen, De Wit en Gaijaard, zich wendde tot de gemeentebesturen van Oude Niedorp en Winkel, opdat ook daar een beslissing wordt genomen. Wel is in Winkel ln dien geest besloten, maar de be slissing van deze beide gemeenten dient te worden afge wacht Voorts ligt het meer op den weg van Nieuwe Niedorp om op spoed aan te dringen, want de leiding komt in die gemeente te liggen. De heeren De Wit en Groen verklaren zich bereid om zich tot de gemeentebesturen van Oude Niedorp en Win kel te wenden. De heer Bossen vraagt hoever de schoolbouw aan de Kerkelaan is gevorderd. De Voorzitter zegt: evenver, dus dat Is niet ver. De plannen zijn in handen van den bouw- en woningop zichter. De Inspecteur van het L. O. is veel uit, maar de examens zijn aanstonds achter den rug. Het zal dus met de verbouwing wel voorjaar worden. De heer Bossen wijst er op, dat deze zaak al 2 jaar hangt. De heer Schilder vindt het voorjaar een geschikte tijd. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1