Congres van den Kon. Nederlandschen Middenstandsbond. Hypotheek op Landerijen a 4Vlo rente. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. Zijn er te veel winkels? Afschaffing personeele belasting. Opening Landbouwtentoonstelling, Harddraverij - Vuurwerk - Etalagewedstrijden. Plaatselijk Nieuws. FIJNPROEVERS ROODE POOL 60 CENT GELE POOL 00 CENT Zaterdag 8 September 1928. SC9AGER 71ste Jaargang No. 8329. COURANT. ie rij Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.05. Losse nummers 0 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. DE LAATSTE DAG TE ALKMAAR. lej 61 en: au rij st g bi rn to ge Donderdag is het de laatste dag geweest van het congres, dat de Koninklijke Nederlandsche Midden standsbond dit jaar te Alkmaar gehouden heeft. Het ontwerp-wet op de winkelsluiting. Waar het wetsontwerp op de verplichte winkelslui ting zeer actueel is, was te voorzien, dat dit op het congres uitvoerige besprekingen zou uitlokken. Over het""algemeen zijn er vele bezwaren geuit tegen het ontwerp, vooral tegen 't verbod van verkoop op Zon dag. Vooral de Rotterdamsche afgevaardigde wenschte zich met alle kracht te verzetten tegen het ontwerp van wet, "dat dermate onvoldoende is, -dat het niet verbeterd kan worden. Spr. hekelde de neiging, die in ons land bestaat, om alles en nog wat aan straf rechtelijke bepalingen te willen onderwerpen, alles gaat verboden worden en wij worden steeds meer po- litie-staat. Spr. betoogde, dat dit in het nadeel van ons land is en hij haalde uitlatingen, in verschillen de dagbladen gedaan, aan om zijn woorden te onder strepen. Verschil tusschen steden en platteland. Door den Haagschen. vertegenwoordiger werd er op gewezen, dat de toestanden op het platteland anders zijn dan in d'e steden en een regeling dus onmogelijk kan gelden voor het geheele land. Het is nu een maal een feit, dat de groote steden en het platteland ten aanzien van de verplichte winkelsluiting, niet over één kam zijn te scheren. Wanneer er toch een wettelijke voorziening moet komen, dan leek het dezen spreker beter, dat de zaak gemeentelijk geregeld wordt. Een voorname groep be langstellenden heeft z.i. nog niet meegesproken, n.1. de consumenten, speciaal de vrouwelijke. Ook spr. zag het ontwerp en het advies met zeer gemengde gevoelens aan. Vooral de economisch zwakkeren zuilen z.i. de dupe worden. De middenstand tegen de Zondagssluiting] Onder langdurig en aanhoudend applaus verklaar de daarna het congres zich met bijna algemeene stemmen tegen de Zondagsluiting. Alleen Dordrecht, dat tyee stemmen uitbracht, was er voor. De 8-uursluiting aangenomen. In stemming werd gebracht het voorstel van het bestuur voor 8-uur sluiting. Het werd aangenomen met 91 stemmen voor, 24 tegen en 8 blanco. Tabaksartikel est. Het bondsbestuur stelde vervolgens voor, om, in afwijking van het wetsontwerp, de Tweede Kamer te adviseeren toe te staan, dat tabaksartikelen in café's en restaurants na den sluitingstijd van 8 uur nog mo gen worden verkocht. Na >eenige discussie werd dit voorstel aangenomen met 67 tegen 41 stemmen en 7 blanco. Venten op Zondag. Een voorstel van de Algem. Winkeliersvereniging te Amsterdam omtrent het venten op Zondag, werd aangenomen met 39 stemmen voor, 36 tegen en vier blanco. Dit voorstel behoorende bij art. 8—2 luidt: Door het bondsbestuur wordt voorgesteld om het ven- ton op Zondag niet alleen voor geringe eetwaren, maar ook voor geringe drinkwaren toe te staan. Slechts indien besloten wordt de Zondagssluiting voor winkels uit de wet te lichten, kan de A.W.V. zich vereenigen met Zondagsvergunning aan venters. Blijft de Zondagssluiting voor winkels in de wet op genomen, dan gelde dit voorschrift in vollen omvang ook voor de venters. Het advies aangenomen. Het geheele advies werd daarna met uitzonde ring van het nog te bespreken art. 3-la door de vergadering aangenomen. Neen, volgens prof. Eigeman. Aan de hand van een elftal stellingen hield prof. Eigeman een inleiding over het vraagstuk: «Zijn er te veel winkels?" Prof. Eigeman lichtte de stellingen nader toe en zeide onder andere, dat de taak van den middenstand zwaar is, vooral doordat de concurrentie zoo zwaar is. Daarom is theoretische ontwikkeling evenzeer noo- tjig als een practische, want daarin zit de kracht van aen vrijen middenstand. Gewaakt moet worden tegen ongezonde concurrentie, al moet men zeker vrijheid an systeem in den handel toelaten. Voor den georga- niseerden middenstand is in deze een taak weggelegd. Econ. beteekenis van den winkelier. lifti^V-8^8 'economi8che beteekenis van den winke- Zll trachten voortdurend hun ondernemingen uit te breiden. Een van de middelen daartoe is de 'be zuiniging op de productiekosten. Deze bezuiniging alsmede het doelmatig inrichten van hun bedrijf doen zij uit eigenbelang, maar het kan ook een voordeel voor de maatschappij beteekenen. Spr. treedt dan in een uitvoerige beschouwing over het verschil tusschen individueele en maatschappe lijke productiekosten. Wat is overigens het belang van bezuiniging? Dit treedt aan het licht wanneer door uitbreiding van het aantal winkels en meer doelmatige concurrentie on der de winkeliers de prijzen der goederen beginnen te dalen, zooals bij allerlei zaken in den loop der tijden gebeurd is. Dan komen die goederen ook on der de betalingsvermogenis van de minder gegoeden. Dan heeft het eigenbelang der ondernemers ten slotte bewerkt, dat de maatschappelijke goederen minder ongelijk verdeeld zijn. Hieruit blijkt dus wel dege lijk, dat de middenstand een belangrijke maatschap- lijke functie heeft te vervullen. Tegen deze stelling hebben zich principieel het eerst de socialisten en communsiten verzet. Het werk van den ondernemer zou dan de gemeen schap verrichten, die dan echter voor een bijna niet te vervullen taak komt te staan, o.a. omdat de schom melingen in den omvang der behoefte niet kunnen worden overzien. De belangrijke hier geschetste maatschappelijke taak der winkeliers kan alleen worden verricht door goed onderlegde flinke ondernemers. Grootere the oretische en practische ontwikkeling is dus zeer ge- wenscht. Geheven van winkels, hotels en koffiehuizen. De heer J. Groot, accountant te Amsterdam, bepleit te de afschaffing van personeele belasting, geheven van winkels, hotels en koffiehuizen. De heer Groot vangt aan met te zeggen, dat men om de billijkheid van een bepaalde belasting te kun nen beoordeelen, moet vast stellen welke plaats zij in ons belastingstelsel inneemt. Een van de belangrijkste grondslagen nu daarvan is het beginsel: belasting naar draagkracht. De behoef- De Firma MEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen vanaf 4% rente en op huizen vanaf 4% rente. Sluiten alle verzekeringen. Houden eiken Donderdag van 9IIV2 uur zitting in Cafó „Cérès" te SCHAGEN. huizen en hotels, maar bovendien de belasting van winkels, zij het dan niet voor het volle bedrag, doch voor 1/3 gehandhaafd. Het argument, dat ten aanzien van koffiehuizen en hotels werd aangevoerd, wordt dan ook voor de recht vaardiging der heffing van winkels niet vernomen. En nu is het hoogst merkwaardig om te zien, welke argumentatie hier dan. wel den doorslag heeft gege ven. Wanneer wij in dit verband opslaan de hande lingen van de Tweede Kamer, waarin de heffing van personeele belasting 0n winkels werd vastgesteld, dan komt wel duidelijk aan het licht, hoezeer deze hef fing strijdig is met het stelsel der personeele belas ting in haar geheel. Men erkende, dat de belasting van winkels niet in het stelsel paste, maar nam die inconsequentie op den koo^ toe, „omdat de winkels thans een groot bedrag aan nersoneele belasting opbrengen" en „omdat de pa tentbelasting is vervallen". Ten aanzien van de winkels kunnen wij derhalve zonder oneer*.concludeeren, dat de heffing van per soneele belasting in strijd is met het beginsel der wet, dat zij den winkeliers een extra-last oplegt, die niet te verdedigen is. Ten aanzien van de hotels en 'koffiehuizen dient nog aandacht te worden geschonken aan het argu ment van afwenteling op de bezoekers. Twee voorwaarden moeten zijn vervuld om de hef fing van personeele belasting van hotels een koffiehui zen te rechtvaardigen: lo. het bezoek van hotels en koffiehuizen moet een teeken van luxe zijn.; 2o. de mogeliikheid moet 'bestaan om de belasting, die wordt geheven van den exploitant, of te wen telen op de bezoekera Spr. eindigdie met het stellen van' de volgende con clusies: lo. Invoering van de bedrijfsbelasting heeft het ka rakter der personeele belasting sterk gewijzigd en haar gemaakt tot een zuivere verteringsbelasting. 2o. 'Productieve uitgaven als de uitgaven, gedaan voor de installatie van winkels, hotels en koffiehui zen, mogen- door een verteringsbelasting niet wor den verhoogd. 3o. Wil men, wat hotels en koffiehuizen betreft, de bezoekers van' die inrichtingen treffen, dan leidt een heffing van personeele belasting in haar tegenwoordi- gen vorm in het algemeen niet tot het gewenschte resultaat. a.s. naar ten van den staat moeten worden gedragen door de gemeenschap, omdat het hare behoeften zijn. Dat bij het zoeken van een maatstaf voor de verdeeling van de daardoor op de gemeenschap drukkende lasten het draagkrachtbeginsel werd aangegrepen, is niet te verwonderen; het bevredigt ons rechtsgevoel volko men. Moeilijk is echter de vraag hoe dit beginsel moet worden toegepast. 'Hoe moet de draagkracht worden gemeten en welke zaken en omstandigheden mogen geacht worden kenmerken te zijn van grootere of kleinere draagkracht? Na een inleiding over belastingen in het algemeen, ging de heer Groot aantoonen, welke de plaats is, die de tegenwoordige personeele belasting inneemt in het belastingstelsel in zijn geheel. Het is komen vast te staan, dat, in tegenstelling met de vóór 1896 bestaan de personeele belasting, de huidige regeling is, of al thans bedoelt te zijn, een zuivere verteringsbelasting. En wanneer dit eenmaal is vastgesteld, dan is het ook niet moeilijk om een oordeel uit te spreken over de personeele belasting, die wordt geheven van win kels, koffiehuizen en hotels. Die heffing is te eenen male onlogisch en volkomen in strijd met haar karak ter van zuivere verteringsbelasting, omdat zij treft uitgaven, die worden gedaan met het doel om geld te verdienen. Ten aanzien van de winkels was de minister, die •het wetsontwerp 1896 indiende (in welk wetsontwerp de personeele belasting voor de winkels was afge schaft), het hiermee eens. Hoogst merkwaardig is het intusschen, dat dezelfde minister de belasting van koffiehuizen en hotels verdedigde met het motief1 te treffen diegenen, die in hotels en koffiehuizen ver blijf houden en daardoor blijk geven van het doen van verteringen. In dezen zin is de "ersoneele belasting een indirecte belasting, doordat zij bestemd is te wor den afgewenteld, in -dit geval op den bezoeker van hotel of koffiehuis. De Kamer is met den minister niet meegegaan en zoo bleef in de wet alleen de belasting van koffie- 4o. De afschaffing van de hier besproken personee le belastingen, diene -langs den weg van het parle mentair initiatief zoo spoedig mogelijk te worden be vorderd. Sluiting van het Congres. Na-dat nog andere afgevaardigden het woord had den gevoerd, en zich allen sterk voor afschaffing van de personeele belasting hadden uitgesproken, werd goedgevonden, dat bovengenoemde conclusies ter be spreking aan de organisaties werden opgezonden, waarna het congres werd gesloten. IGESZ-BIOSCOOP. Deze week een der beste Paramountfilms: „De Smar ten van Satan" geheeten. Deze film is getrokken uit het wereldberoemde boek van Marie Corelli, door duizenden gelezen en verslonden. Voor de lezers en lezeressen die het boelende werk niet hebhon gelezen, volgt hier de korte inhoud: Ons vf naai begint in een sombere wij van 'n groote oude stad. We zien Geoffrey Tempest, een schrijver met machtige ideeën, maar met bitter weinig succes, op zijn zolderkamertje zitten, bezig zijn laatste werk te tikken... Kijkende over zijn schouders, bemerken wij Lucifer, den machtigsten aller aartsengelen, die tegen God wss opgestaan en tot straf uit de Hemelsche Gewesten was verbannen. Een stem had hem gezegd, dat hij één uur aan de poorten van het Paradijs mocht doorbrengen voor elke ziel4 die hem weerstond... ...Geoffrey maakt zijn werk af en gaat dan naar be neden, waar Mavis Clare woont, een meisje dat zich ook op de litteraire kunst had toegelegd, doch net zoo wei nig succes had als Geoffrey zelf. In een armoedig res- laurant drinken ze beiden op het eventueele succes van Geoffrey's laatste novelle en in stilte wordt het huwe lijk, dat ze daarna zullen sluiten, besproken. Den volgenden dag zegt de uitgever Geoffrey, dat hij zijn werk niet wil aannemen, daar het publiek geen interesse voor zijn buitengewoon werk heeft. rooken Roode of gele Pool, omdat ze met ons zeggen „ER IS NIET BETER" per half £*1 U TU€.t tfe£e>u.f" Ontmoedigd verlaat Geoffrey het kantoor en ontmoet Prins Lucio Rimanez, een geheimzinnig edelman. Doza noodlgt hem uit mee te gaan naar een eerste klas ho tel en zegt hem dat hij zeer belangrijk nieuws voor hom heeft. Eenlgszlns bedwelmd door de wijn wordt Geoffrey ge troffen door de schoone verschijning van Prinses Olga, een uitgeweken Russische prinses, die met haar vader het hotel binnenkomt. Rimanze deelt Geoffrey mede, dat hij erfgenaam la geworden van een ontzaglijk fortuin, dat een oom, die hij zelf niet kende, achtergelaten heeft. Tevens maakt de prins Geoffrey er op attent, dat Olga's vader op zoek is naar een rijken echtgenoot voor zijn dochter en Geoffrey Is verbijsterd door zooveel geluk dat hem nu als het ware In den schoot geworpen wordt. De dui vel is bezig zijn ziel ln beslag te nemen. Geoffrey wil zich echter niet geheel van Mavia ver vreemden en de prins brengt hem er toe haar een briefje te schrijven, waarin hij vermeldt, dat door on voorziene omstandigheden voorloopig aan hun plannen geen uitvoering gegeven kan worden. Amiel, Rimanz* secretaris bezorgt het briefje. Mavis, die den geheelen nacht op de terugkomst van Geoffrey heeft gewacht, kan het schrijven niet geloo* ven zij is overtuigd van zijn liefde... Nu breekt voor Geoffrey een tijd aan van weelde en luxe. Prins Lucio doet hem alle sensatie, die het bezit van veel geld mogelijk maakt, ondergaan. Geoffrey's moeite om Prinses Olga te krijgen, wordt met succes bekroond. Het huwelijk wordt weldra in ue grootste pracht voltrokken. De huwelijksreis is een heerlijk avontuur, maar als die voorbij Is, verwonderen Geoffrey en zijn vrouw zich, waarom zij eigenlijk ge trouwd zijn. Spoedig bemerkt Geoffrey dan ook dat Olga niets om hem geeft en het huwelijk wordt voor hem een ware bezoeking. Op zekeren dag, terwijl hij met eenige ander rijke vrienden zit te dineeren, ziet hij Mavis, bedroefd, zieke lijk en nauwelijks in staat om te loopen. Hij wil naar haar toe, haar in zijn armen nemen, doch dan zegt Prins Lucio tegen hem dat, indien hij dit doet, hij hem zijn geheele vermogen zal afnemen. En nu beseft Geoffrey pas dat hij geheel in de macht is van den ge- heimzinnigen prins, die behept schijnt te zijn met een vreemde, duivelsche macht, nu beseft hij pas dat Lucio geen vriend van hem is, maar Satan, de vijand der men- schen. Hij besluit zijn wil te trotseeren, gaat dan ook naar Mavis toe en wordt arm. Hij is echter in het be zit van zijn geliefde... Nu zien wij een verandering. We zien weer het kleine zolderkamertje, waar Geoffrey over zijn schrijfmachir.e gebogen zit. Qnderwijl is het morgen geworden... We zien Mavis binnenkomen, die bij Geoffrey gaat zitten en deze vertelt haar wat er zich dien nacht in zijn brein heeft afgespeeld PAARDENMARKT. Zooals elk jaar, zal ook nu op den eersten Maan dag in October, dus 1 October, in onze gemeente een. paardenmarkt worden gehouden. Daaraan wordt door de Vereeniging tot bevordering van de October* paardenmarkt, wederom een paardenkeuring met prijzen verbonden. (Zie de adv.). WINKELWEEK EN FANCY-FAIR. Zooals bekend heeft de Feestcommissie voor Maan dag 24 September Behendigheidswedstrijden voor Auto mobielen op haar programma. Tot het houden van deze wedstrijden heeft een speciale commissie, bestaande uit de heeren Wissekerke, Deutekom en Van Leuven, een serie moeilijk neembare hindernissen samengesteld. De beoordeeling heeft bij deze wedstrijden plaats aan de hand van een door deze heeren op puntenstelsel ge baseerd, met zorg samengesteld reglement Waar, naar wij vernemen, de aangiften tot deelname reeds thans in bevredigende mate binnen komen, kunnen wij gerust de verwachting uitspreken.dat dien dag tusschen de deelnemers een zwaren strijd zal worden gestreden, terwijl het daarbij in verband met den aard der te ne men hindernissen aan de noodige hilariteit niet zal ont breken. Ongetwijfeld staat ons bij deze in het gezellige centrum der plaats te houden wedstrijden een gespan nen en geanimeerden middag te wachten.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1