SCHAGER COURANT Raad van Schagen. IS Dinsdag 11 September 1928 71ste Jaargang No. 8320 ir, ili 11 lNS, I.' Uf ept U' "ai lOU ll lil n, t Vergadering op Zaterdag 8 September 1928, des .vonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Comelissen, secretaris de heer A. C. Roggeveen Aanwezig alle leden. ie belangstelling op de publieke tribune is groot, onder de toehoorders merken we een -paar aannemers oü en ook de gegadigde naar de oude directcurswo- IX* toomede de principaal des heeren Gorter. Sf opening der vergadering volgt de goedlkeuring der notulen. Voorzitter doet daarna de volgende mededeelingenr De kolenlosplaats. Wat betreft het maken van een losplaats voor kolen voor de gasfabriek aan den Menisweg, achten B. en W. dit niet uitvoerbaar. Deze weg is te smal, terwijl aan het begin de fabriek van de firma Meurs en de stoomwasscherij staan en verdeAop dio verwerkingsin- ■ichting gebouwd zal worden. B. en W. stellen zich foor in de volgende vergadering nadere mededeelin- gen over deze aangelegenheid te doen. De heer Van Nuland heeft opgemerkt, dat in deze mededeeling iets positiefs voorkomt, namelijk de ,laats van stichting van de verwerkingsinrichting. >pr. heeft groote belangstelling voor deze zaak en vraagt of Ged. Staten dan hebben goedgekeurd de ge meenschappelijke regeling en of een beslissing is ge nomen omtrent het verzoek van B. en W. om de plaats van stichting niet goed t«5 keuren. De Voorzitter zegt, dat deze zaak niet aan de orde is en spr. dan wel wil spreken over waarschijnlijke of mogelijke stichting. Op deze mededeeling is dus een amendement, dat naar menschelijke berekening de stichting daar zal plaats vinden. De heer Van Erp heeft vorig maal gevraagd naar een voorstel dat afdoende de zaak regelde en nu wordt weer medegedeeld dat dn de volgende vergadering me dedeeling zal worden gedaan. Spr. zal gaarne zien dat dan een voorstel wordt ingediend dat afdoende is. De Voorritter zegt, dat hij niet zal zeggen dat de heer Van Erp vertrouwen in B. en W. moet stellen, want dat heeft hij toch niet, maar spr. wil toch wel zeggen dat het wel in orde komt. De heer Van- Erp meent dat het college dat zelf ge maakt heeft, dat spr. geen vertrouwen stelt en het zal vanavond wel weer blijken of daar reden toe is. Spr. meent, dat als een advies of voorstel door B. en W. ■wordt aanhangig gemaakt, de redactie ervan zooda nig moet wezen, dht ze wetenv wat ze schrijven. Er wordt hier een argument gebruikt, waarmee het col lege niet gelukkig is. De Voorzitter vindt, dat we den tijd niet moeten verbeuzelen en vervolgt zijn mededeelingen. Strijdlustig. Uit een onderzoek naar een verzoekschrift van H. W. Kager, Wad, alhier, inzake schoolgeld, waarop recla mant nimmer antwoord zou hebben ontvangen, is ge bleken, dat zijn reclame voor het afgeloopen kwartaal te laat was. Met deze reclame is echter rekening be houden b'j de vaststelling van den nieuwen aanslag. Abusievelijk is verzuimd Kager hiervan kennis te ge ven. De heer Van Nuland, die nauwelijks kan afwach ten dat de Voorzitter is uitgesproken en daarover dan ook een bemerking in ontvangst heeft te nemen, zegt, dat hij met deze mededeeling geen genoegen kan ne men, want dat hij een •schoolgeldbriefje in zijn hand heeft, waarop voorkomt deze zinsnede, dat binnen 2 maanden bezwaren tegen den aanslag kunnen worden ingediend bij den Raad. En die reclame is nooit in den Raad gebracht. B. en W. maken er zich dan oo'k met een smoesje af. Kager heeft in October gerecla meerd en in Mei is er op geantwoord. Spr. keurt het af dat een dergelijke mededeeling dan wordt gedaan. De Voorzitter zegt, dat dit in hem niet behoeft te worden afgekeurd, want spr. heeft zijn inlichtingen van den gemeente-ontvanger. Spr. zal er nogmaals naar informeeren. Wat betreft een verontreinigde sloot aan de Doroen, hebben B. en W. tot de eigenaars der betreffende per- ceelen een aanschrijving gericht, deze vóór 1 Novem ber as. van vuil te zuiveren. Er is den directeur der lichtbedrijven niets van be kend, dat het gas tegenwoordig niet deugdelijk zou zijn. Hierover zijn bij hem geen klachten ingekomen. In een vergadering van de bioscoopcommissie zal worden besproken, dat geen kinderen onder de 18 jaar tot bioscoopvoorstellingen worden toegelaten, als gepubliceerd is, dat de voorstelling alleen toeganke lijk ds voor personen van 18 jaar of ouder. Rumoerige besprekingen. De Voorzitter dreigt met schorsing der vergadering. B. en W. deelen mede, dat bp de op Vrijdag 31 Au gustus j.1. gehouden herbesteding voor den bouw van en woning voor den directeur der lichtbedrijven, geen gegadigde was, zoodat zij in de onmogelijkheid ver- j keeren, uitvoering te geven aan het raadsbesluit van I 11 Juli j.1. Op de advertentie waarbij de directeurs woning te koop werd aangeboden, kwam slechts één aanbieding in, n.1. van G. A. Knüwer, tot een bedrag van f 2950.—. B. en W. kunnen niet voorstellen, de oude woning j te verkoopen, zoolang ae nieuwe niet gebouwd is. Een oplossing? De Voorzitter deelt verder mede, dat vlak voor de I vergadering een brief is ingekomen van de Soc.-Dem. raadsfractie, waarin zij er op wijst dat door den 'be landen toestand op gevoelige wijze wordt gedupeerd directeur der lichtbedrijven met zijn gezin en om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken, ni in overweging geeft dat voor gemeenterekening wordt aangekocht een der middenstandswoningen in d« Cornelis Bokstraat en dan de tegenwoordige di- fwteurswoning voor kantoorlokaal te bestemmen. De besprekingen. «at is thans de heer Gorter, die blijkbaar met groot «htnousiasme de besprekingen wil openen en nu den Voorzitter nauwelijks tijd laat uit te spreken. Spr. vraagt dan welke consequentie B. en W. aan deze me- geven. we Voorzitter zegt alleen mede te deelen dat B. en dus geen gevolg kunnen geven aan de opdracht. De heer Gorter wijst er dan op dat door het biljetje van Van Stipriaan deze onverkwikkelijke geschiedenis J ontstaan en dat ook ten opzichte van den verkoop l óe tegenwoordige woning B. en W. niet kauf- \!™ich te werk zijn gegaan. B. en W. stellen bijv. \joor den verkoop een fatalen' datum vast en spr. Faagt of men het nu ooit op de viool heeft hooren Len> dat een particulier zoo iets zou doen. Waarom besten de aanbiedingen vóór 1 September inkomen? >or den Voorzitter werd gezegd in zijn advies, dat I vóór 1 Januari klaar moest wezen. Spr. vertelt dat hij nu weer een andere liefhebber voor het huis heeft De heer Schoorl: Net als de vorige? De heer Gorter: Dat komt door uw eigen stommi teit, door het stellen van de voorwaarden ten aanzien van een overpad, terwijl de wethouders zelf een per soonlijke vergunning aan den anderen gegadigde ge ven. Spr. herhaalt dat B. en W. unkaufmönnich zijn opgetreden. De'heer Leguit zegt niet te nemen wat door den heer Gorter over het overpad wordt gezegd. De Wet houders hebben evenmin aan den heer Knüwer ver gunning tot overpad gegeven, maar gezegd dat met goedvinden van den directeur de vuilnisbak desnood de brandstoffen over het pad mochten worden ge transporteerd. Spreker geeft echter toe dat verzuimd is dit tegen den burgemeester te vertellen. De heer Gorter: Daar komt de slag. Spr. vertelt dan dat hij Donderdagsmorgens bij den burgemeester ge vraagd heeft naar de nadere voorwaarden en toen spr. informeerde of er vergunning tot overpad was, toen antwoordde de burgemeester van absoluut niet. Spr. heeft dat zijn principiaal meegedeeld. En nu achteraf blijkt dat de wethouders aan een ander wel vergun ning verleenen, het is heel aardig. De heer Van Erp: Het is niet de eerste keer. I De heer Willemse wijst er nog eens op, dat de ge dupeerden zijn de gasdirecteur en zijn gezin en het moet spr. van het hart, dat menschen die anders zoo I roepen om gasprijsverlaging en geen hooge belastin- gen willen, nu zoo hoog boven de raming van den gemeeneopziohter zijn. Of de raming van den gemeen teopzichter is slordig opgezet, wat spr. niet gelooft, óf de heeren aannemers hebben een aardig slaatje willen slaan en hebben daarmee niet de belangen van I de burgerij gediend. Spr. wijst er op dat de hoogste inschrijver op een bedrag van f 8500, f 2000 boven de raming van den opzichter was, de laagste inschrijver f 450 boven dde raming, een exfhorbitant bedrag op zoo'n klein ramingsbedrag en men nu eens heeft kun nen zien wat waar is van deze z.g. middenstanders, die zich niet ontzien om de gemeente op 'kosten te ja gen. De verdediging voor de aannemers. De heer Gorter zegt, dat hder een beschuldiging wordt geuit jegens de aannemers, die spr. niet kan tolereeren en spr. zou willen, d'at een commissie wordt benoemd die de begrooiing van den opzichter en de be grooting van een onpartijdige zal controle eren. De ge uite insinuatie wenscht spr. niet te accepteeren. De heer Bakker zegt, dat hij in deze zaak de aan- i leidende persoon is geweest en wel door die mededee- 1 dingen die spr. vernam, dat de aannemers wat in den zak kregen. Ook de uitslag van aanbesteding van j het Rapepad en het hek van de kerk is voor spr. als raadslid aanleiding geweest eens na te gaan wat hier gebeurde en spr. had hier de belangen der gemeente op het oog. Door den heer Van Stipriaan is toen het werk uitgerekend en waarom bij de herbesteding geen biljet werd' ingeleverd, daar beihoeven wij thans niet lang meer bij stil te staan. Spr. herinnert er aan hoe uit de patroons, waaronder candidaten van „Plaat selijk Belang", een commissie naar Van Stipriaan werd afgevaardigd, en die post te hoog, een andere post weer te laag werd genoemd, maar men zich niet uit de tent zou laten Jokken. 'Het is duidelijk, zegt spr., dat dn strijd met de belangen der gemeente is gehandeld. Thans is een onverkwikkelijke zaak ont staan, doch B. en W. treft geen blaam. De verant woording durft spr. aanvaarden-, maar spr. wijst op de manier van handelen door menschen van „Plaat selijk Belang". De Voorzitter wijst er op dat op aangename wijze wordt vergaderd. A la partouL De heer Van Erp wil ook wijzen op de insuniatie die hier wordt uitgesproken en verbaast zich er over dat besprekingen worden gehouden over een voorstel dat maar la partout wordt ingediend. Het is vreemd aan de orde, oordeelt spr. De Voorzitter zegt, dat we bezig zijn aan de schrifturen, ingekomen naar aanleiding van d'e be trekkelijke mededeeling. De 'heer Willemse merkt op, dat het schrijven van de 'S.-D. fractie geen voorstel inhoudt De heer Van Erp meent, dat hier een addertje on der 't groen schuilt, want dat hier een advies geldt van menschen, waarvan een mijnheer op deze wijze een dure middenstandswoning, boven den prijs dien zij bij publieke verkooping zou opbrengen, aan de ge meente tracht te verkoopen. Spr. wijst er op dat een woning in de Cornelis Bokstraat wordt gekocht, de directeur ver van het bedrijf afwoont. Spr. begrijpt niet dat B. en W. het adres niet terzijde leggen. De Voorzitter zegt ook het niet practisch te vinden als de directeur daar 'kwam te wonen. De heer Bakker maakt zich kenbaar als de uitbroe- der vah dit ei en ontkent dat het idee door den heer Schoorl aan de hand is gedaan. De zaak is in mis- crediet gebracht en nu willen de S.-D. raadsleden pro- beeren d'e zaak weer op pooten te zetten. Er moet wat gebeuden en niet met knokken en kloven-. De Voorzitter apprecieert dalt ook, maar practisch vindt spr. het niet. De heer Bakker zegt, dat het is het bl'oote verzoek aan B. en W. om advies uit te brengen, i De heer Gorter wil uit het midden van den Raad een commissie benoemen, want spr. neemt niet wat I hier aan de groene tafel over de aannemers is ge zegd. 1 De heer Bakker meent dat de uitslag te voren reeds bekend ds, men zal het over de verschillende posten niet eens zijn. De heer Van Erp gaat nog eens na wat voor dezen bouw en verkoop is gebeurd en is overtuigd dat wan- i neer B. en W. de tact hadden gehad hun houding ten I opzichte van den brief van Van Stipriaan te bepalen, en den brief voor kennisgeving hadden aangenomen, ide Raad met algemeene stemmen had goedgevonden den bouw aan den laagsten inschrijver te gunnen. Spr. heeft den heer Bakker in bijzijn van den heer Willemse met den heer Van Stipriaan zien onderhan delen en vraagt zich af of de opzichter dan één hand of beide handen had moeten opsteken, als de gun ning aan Van Stipriaan was geschied. Spr. ziet in j den heer Bakker een halve compagnon van Van Sti- priaan en noemt het voorstel van d'e S.-D. fractie het middel om de figuur van de beide, wethouders te red>- den. .Spr. blijft publieke verkooping van het huis I gewenscht achten en huldigt niet het systeem van den heer Gorter. Nadat bij de herbesteding geen enkele I inschrijving was ingekomen, hebben B. en W. den 1 laagsten inschrijver bij de eerste aanbesteding bij zich laten 'komen en hebben hem gevraagd of hij het huis voor het begrootingsbedrag van den opzichter wilde bouwen. Begrepen B. en W. dan niet, dat de inschrijver door de herbesteding vrij was. Spr. meent ook, dat ten opzichte van den verkoop van de direc teurswoning B. en W. weinig blijk van koopmanschap hebben getoond. Spr. heeft ook gehoord dat toen B. en W. den heer Knüwer in gehoor hadden, de heer Schoorl hem onder het oog heeft trachten te bren gen dat op de inschrijvingsbiijetien de aanneemsom met dezelfde inkt was geschreven. Spr. weet niet of de heer Schoorl zoo'n schriftkundige is, maar als I dit de basis is waaruit de opzet moet blijken! I De Voorzitter gelooft niet dat het de heer Schoorl is geweest die hierop heeft gewezen, maar de loco- secretaris. De heer Van Erp: In alk goval.... De Voorzitter: Ja. maar dan moet U maar niet zeg gen, dat de heer Schoorl dat heeft gedaan. De heer Van Erp vindt, dat de hoofdzaak is dat het waar is en die wijze vindt spr. niet sympathiek. Spr. stelt voor dat B. en W. zich opnieuw In verbinding stellen met den laagsten inschrijver bij de eerste aan-1 besteding en hem vragen of hij het huis voor dat' bedrag wil bouwen. Als dat voorstel mocht vallen, zal spr. voorstellen de directeurswoning publiek te j verkoopen. i Ze laboree ren niet aan bescheidenheid. Een onjuiste uitspraak. Een kwajon- Jongensstreek. De heer Schoorl zegt, dat reeds long bekend was dat enkele heeren die aan den anderen kant van deze tafel zitten, niet -laboreeren aan bescheidenheid, maar dat wat ze thans verkondigen, alle perken te buiten gaat. De heeren Gorter en Van Erp hebben het i maar over de koopmansschap, waarbij de heer Gorter getracht heeft het woord unkaufmannich uit te spre ken wat hem echter niet goed gelukt. Maar spr. zou deze heeren den raad willen geven nu niet te dikwijls op deze koopmansschap te wijzen, want in der tijd; toen zij wethouders waren, hebben ze in dat opzicht j niet uitgeblonken. Spr. herinnert er aan dat de heer Gorter het bekende bod van f 3100, zonder eenig be wijs ter tafel bracht, en de partijgenooten van den heer Gorter dit zelf hebben genoemd, een kwajongens streek, een term dde tamelijk wel "de waarde dezer handeling weergeeft. Thans meent de heer Gorter een eervolle terugtocht te hebben gevonden in de over* i padskwestie, maar het overgroote deel der burgerij zal wel vain meerling zijn dat hem dit slecht is ge lukt en 'hij een slecht figuur heeft geslagen. Wanneer het waar is, dat met den directeur over dit overpadsrecht tevoren is gesproken, en de wet houders op een of andere manier vrijgevigheid, had den betracht, waarom heeft -hij daarvan dan niets aan den burgemeester laten blijken? Als de burg'>- meester vermoed had dat dit had plaats gevonden, zou hij zich zeker tot een der wethouders hebben ge wend? Spr. zegt, dat de heer Gorter Donderdags avonds nog niet klaar was met zijn 'bod, en dat nu iets gezocht mloet worden voor den terugtocht. Wat de heer Gorter heeft gedaan, noemt spr. onverant woordelijk en dwaas. Wat den heer Van Erp betreft, aldus vervolgt de heer Schoorl deze heeft weer van die bekende hate lijkheden geheel ongegrond gebezigd. Spr. deelt me- de, dat het schrijven van de S.D.A.P.ers niet uit zijn koker van daan komt en dat hij persoonlijk een te genstander van een dusdanige oplossing is, hoe goed •de bedoeling van de inzenders ook is. Het bod van f 3-100 is een -zeer flauwe grap geweest, afgesproken tusschen 3 heeren en het zal verstandiger zijn zoo- iets niet meer te doen. Laat men voor den dag komen met iets waar de Raad wat aan heeft, maar op een los bod, zoo op tafel gesmeten, daar kan de Raad niet op ingaan. Het was niet noodig dat B. en W. den brief van Van Stipriaan ter tafel brachten, want het was het col lege bekend, dat de heer Bakker over deze zaak het woord wenschte te voeren. B. en W. hadden dus niet den wensch den brief achter te houden. Wat de opmerking over schriftkundige betreft, door de op merking van den Voorzitter is reeds gebleken, dat spr. hier aan part noch deel heeft gehad en spr. wil in het algemeen dit zeggen, dat de heer Van Erp niet losweg dergelijke dingen moet zeggen, want j als regel zijn ze ongegrond - doch dat hij beter moet informeeren. B. en W. hebben deze tweeledige zaak zuiver en zakelijk behandeld, de Raad heeft zon der hoofdelijke stemming besloten -tot den bouw en I tot den verkoop en door een paar raadsleden wordt de zaak nu in den modder getrapt, gesaboteerd. Om J thans op zijwegen te gaan, is onjuist. De heer Van Nuland kan ook niet -bewonderen t den gang van zaken en had het beter gevonden, dat aangenomen was geworden het voorstel om het werk aan den laagsten inschrijver te gunnen. We krijgen nu slechts een mededeeling van B. en W. Maar welke consequentie zit er aan vast, moet de Raad nu beslissen, hebben we daar een college van B. en W. voor? Spr. meent, dat met algemeene stem men tot bouwen is besloten en spr. oordeelt dan ook dat het werk aan den laagsten inschrijver dient te worden opgedragen of dat B. en W. met hem moe ten confereeren. De Voorzitter herinnert er aan, dat de Raad ver wierp het voorstel van B. eni W. om de f 450 boven de begrooting van den opzichter toe te staan en op de vraag van B. en W. aan den laagsten inschrijver of hij het huis voor f 8500 wilde bouwen, antwoordde •hij dat hij zich nog f 100 had verrekend. Het bedrag moest dus niet zijn f8950, maar f9050. Spr. begrijpt niet Wat nu de malle houding van B. en W. is, aan B. en W. kan nu wel de schuld worden gegeven, dat is heel handig. Het kookpunt bereikt. De heer Gorter zegt, dat het den heer Schoorl niet gelukt i9 hem het wapen uit de hand te slaan en dat spr. het woord unkaufmannich niet goed zou hebben uitgesproken, noemt spr. een hatelijkheid van den heer Schoorl. De een laboreert aan de tong, de ander aan de oogen, maar spr. meent evengoed on derwijs te hebben genoten aLs de heer Schoorl en spr. eigent zich, zooals de heer Schoorl dat doet, geen titel toe, waartoe hij niet het reoht heeft, j Deze opmerking verwekt groote ontstemming bij sommige raadsleden en de Voorzitter hamert zeer boos en zegt, dat als op deze wijze wordt doorge- i gaan, hij de vergadering zal schorsen. Het particu liere leven van de leden dient buiten bespreking te blijven. En waar de heer Gorter nog wat in het mid den wil -brengen, schreeuwde de Voorzitter hem zeer vertoornd toe, dat hij zijn mond moet houden. De Voorzitter hamert daarbij geweldig, zoodat een hevig j rumoer in de raadzaal heerscht. Spr. dreigt met hand having van het reglement van orde en toen de heer Gorter opnieuw iets in 't midden wenschte te bren gen, zegt de Voorzitter, dat de heer Gorter het woord aan hem1 dient te vragen. Nog zeer verontwaardigd vraagt de Voorritter of de heer Gorter het woord verlangt, maar deze zi>t van het woord af. De heer Leguit zegt, dat B. en W. den brief van Van Stipriaan niet biji den Raad in behandeling kou den brengen, in de eerste plaats was hij veel te laat ingezonden, maar ook er werden geen horgen aan gegeven en bovendien stelde de heer Van Stipriaan een voorwaarde, wat B. en W. niet konden goedvin den. De heer Van Erp meent, dat B. en W. dan aan den Raad hadden moeten voorstellen den brief voor kennisgeving aan te nemen. Spr. gelooft graag, dat het de wethouders bekend was, dat de heer Bakker het woord zou voeren. iDe heer De Vries wijst er op, dat dit insinueeren is. De heer Van Erp meent, dat de heer De Vries maar moet zeggen wat hij' beddel't. Dat de brief niet ter.ta fel wordt gebracht, is geen bewijs van kracht. B. en W. dienen een houding aan te nemen of ze dan win nen of verliezen. Spr. meent ook, dat de heer De Vries zijn houding maar moet bepalen, met het gymnas tieklokaal was hiji er voor en er tegen. We moeten hier niet tooneel spelen. De heer De Vries merkt op, dat het oordeel van den heer Van Erp hem volkomen koud laat. De Voorzitter zegt, dat het debat beneden peil is, en als dat niet anders wordt, zal hij verplicht zijn de vergadering te schorsen. Zóó gaat spr. niet door. De heer Da Vries: U heeft volkomen gelijk. Het ruulUk* Het voorstel om het schrijven van de S.D.-raads- Iractie, om prae-advies in handen te stellen van B. en W., wordt aangenomen met 8 stemmen, blanco stemden de heeren Van Erp en Gorter, tegen de heer Van Nuland. Het voorstel-Gorter om door een onpartijdig man de cijfers der ramingen te laten controleeren, wordt geamendeerd door den heer Van Nuland, dio een comraissi" van 3 personen wil benoemen. Dit voor stel wordt aangenomen. Tegen stemenden de heeren Bakker, Schoorl, Kooij en Leguit. Goedgevonden wordt, dat B. en W. de commissie benoemen. De heer Van Erp stelt noi voor, dat B. en W. zich opnieuw wenden tot den laagsten inschrijver enj dat de oude directeurswoning publiek wordt verkocht. De Voorzitter herhaalt, dat dit door B. en W. is geprobeerd. De heer Van Erp: Maar op de verkeerde manier. De Voorzitter: Wij kunnen het niet beter. De heer Van Erp: Dan moet het college naar huls gaan. De Voorzitter zegt, zich niet aan een dergelijk ad vies te zullen storen. De heer Schoorl vraagt, over welk bedrag dan zou moeten worden gesproken, want ingeschreven werd voor f 8950, maar het laatst genoemde bedrag is f 9050 Het voorstel-Van Erp wordt verworpen met 6 te gen 5 stemmen, voor stemden de heeren Overtoom, Gorter, Van Erp, Van Nuland en MeVrouw Beerling. Het Landbonwhnishoudonderwljs. 7. Uw Voorzitter heeft als gedelegeerde dezer go- meent e op 3 d6zer een vergadering bijgewoond van het bestuur der Landhouwhuishoudschool alhier. In antwoord op verschillende tot hem gerichte vragen in den loop van den tijd door raadsleden gedaan, ant woordt hij als volgt: a. Hoe lang de betaling der aflossing nog moet plaats hebben tot een gestelde grens is bereikt: In 1927 heeft de school gekost: inrichting f 1089.38, rente kapitaal 1626.02 en afschrijving 1284.62, totaal f2000. Op 31 Dec. jl. stond de school op 112235.88. Zij moet terug op f 9000, zijnde ongeveer het bedrag der waarde als particulier woonhuis alhier. b. Overname school gemeente: Het 'bestuur vindt geene termen de school aan de gemeente over te dioen. 3. De gemeente geeft 30 in de kosten van 'het on derwijs, of zooveel minder als die kosten bedragen. Beweerd -is, dat de school tot een categorie zou be- hooren, waarbij met 25 zou kunnen worden vol staan. Deze bewering is onjuist De heer Willemlse dankt den Voorzitter voor de wijze waarop deze de zaak heeft aangepakt, maar hij kan ook niet nalaten den heer Nobel dank te zeggen, omdat deze thans van zijn starre standpunt is teruggekomen We weten nu tenminste iets. Spr. wijst er op, dat de heer Nobel dit onderwijs met de meeste liefde en sympathie behandelt, spr. is over tuigd van de onbaatzuchtigheid des heeren Nobri en hoopt dat de heer N^bel dit tenslotte ook zal toe passen, waar het betreft het overdoen van de school aan de gemeente. Want spr. wijst er op, dat dit een. voordeel voor de gemeentezou beteekenen. Wat de opmerking van de 30 en 25 betreft, spr. meent, dat aan de hand van de Nijverheidsonder wijswet aanspraak op 75 kan worden gemaakt. De Voorzitter deelt echter mede, dat de heer Nobel hiernaar zelf op het Ministerie heeft geinformeerd. De Secretaris licht toe, dat de lezing van den heer Willemse slaat op het mliddelbaar nijverheidsonder wijs. De heer Van Erp: Dan is de heer Willemse in de war. De heer Willemse meent voorts, dat de 30 van de kosten niet overeenkomt met het bedrag dat voor subsidie der school is uitgetrokken. De Voorzitter zegt toe, dit te onderzoeken. Spr. dankt den heer Willemse voor de waardeerenda woorden, 'die de heer Nobel wel verdient, want hij heeft enorm veel voor deze zeer nuttige onderwijsin richting gedaan. Adressen. Ingekomen is een adres van de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het lager onderwijs, met ver zoek om het nadeelig slot van het laatste school reisje voor rekening der gemeente te nemen. B. en W. stellen voor, daaraan te voldoen, en een. bedrag van f 18,10 voor rekeninig der gemeente te nemen. Wordt goedgevonden. Van Ged. Staten i^ een brief ingekomen, over de te sluiten geldleening van f2000. Qed. Staten willen uit de voorwaarden weggeno men zien de bepalingen over de 1 provisie en de 1 boete bij vervroegde aflossing. B. en W. stellen voor aan deze voorwaarden te voldoen, de geldschie ter gaat er mee accoord. Aldus wordt besloten. Adres is ingekomen van de Fancy-fair-commissie om reductie op den stroomprijs. B. en W. stellen, voor den zelfden, stroomprijs in rekening te brengen als het P.E.N. de gemeente in rekening brengt, b. en W. willen aan het P.E.N. vragen de maximaie belasting van 21 tot en met 24 Sept, buiten beschou wing te laten. Wordt goedgevonden. Vaststelling gemeenterekenlng. Van de commissie belast met het nazien der ver schillende rekeningen is het volgend rapport inge komen: De Comissie tot het nazien der gemeenterekening en de rekeningen der bedrijven over het dienstjaar 1927, benoemd in Uw vergadering van 17 Augustus j.1., heeft de eer U mede te deelen, dat dit onderzoek haar tot het maken van de volgende opmerkingen heeft geleid: Gemeenterekening. Volgnummer 260. Kosten van ziekenverpleging. Het komt de Commissie voor, dat de verzoeken om bijdragen in de kosten van ziekenverpleging niet steeds oordeelkundig zijn behandeld. De Commissie wenscht haar opmerkingen: betreffende bepaalde bij dragen in comité-vergadering toe te lichten. Volgnummer 263. Onderstelling aan hehoeftigen in gel-cL Mede in verband met de bij volgnummer 260 ge maakte opmerking, acht de Commissie het wensche- lijk, dat onderzoch wordt, of de instelling van een Burgerlijk Armbestuur geen aanbeveling verdient Rekening Electriciteitsbedriji, Op volgnummer 9 werd geraamld f3500.terwijl de uitgaven bedroegen f360.46. Op volgnummer 12 werdi geraamd f400.de uit gaven bedroegen f 1228.80J4. De Commissie zou gaarne ingelicht worden om trent de verschillen tusschen raming en werkelijke uitgaven. Met genoegen heeft de Commissie kennis genomen van den gunstiger toestand der gemeente-financiën. Op den dienst 1927 drukt het nadeelig saldo van den dienst 1925 van f 13809.18^, terwijl het batig slot van den dienst 1927, gewonen dienst, f 1059.04 be draagt, waarvan f175.komt op den dienst 1928 en f 884.04 op den dienst 1929. Het batig slot van den kapitaaldienst van f 1560.— zal worden overgebracht naar den dienst 1928. Ook de rekeningen van de bedrijven bevestigen) de zen gunstigen indruk. Het Electriciteitsbedriji leverde een winst van f6571.65M op, nadat aan de gemeente f100.retri butie voor het hebben van kabels in gronden, aan de gemieente toebehoorende, was betaald.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5